Σχετικά με το IELTS

sofi1989

Νεοφερμένος

Η sofi1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Νομίζω ότι όσοι γράφουν από 7 και πάνω στο writing το έχουν με τα αγγλικά ή έχουν εξασκηθεί εξαιρετικά πολύ!!! Προσωπικά για να προλάβω τον χρόνο όταν έγραφα το 2ο writing έγραφα από ενστικτο και όχι έχοντας πρώτα σκεφτεί να χρησιμοποιήσω πολύπλοκο λεξιλόγιο ή δομή προτάσεων για να κάνω εντύπωση. Επίσης και στα ελληνικα να πάω να γράψω 300 λεξεις μέσα σε μισή ώρα δε ξέρω αν θα είναι όντως στα ελληνικά το κείμενο ή τουλαχιστον καλογραμμένο. Οπότε προσπαθούμε όσο μπορούμε και οτι γίνει.....

Και θέλω να τονίσω ότι μπορεί να είναι αναγκαίος ο καθηγητής αλλά δε γίνεται τίποτα αν δε πιάσετε από μόνοι σας κ άλλα βιβλία για να δουλέψετε το λεξιλόγιο και την γραμματική. Γιατί για το IELTS κανένας δε θα κάτσει να σας εξασκήσει σε ολόκληρα κεφάλαια γραμματικής και να σας δώσει συγκεκριμένη ύλη για λεξιλόγιο, ολη η δουλειά γίνεται στο σπίτι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γιατί για το IELTS κανένας δε θα κάτσει να σας εξασκήσει σε ολόκληρα κεφάλαια γραμματικής και να σας δώσει συγκεκριμένη ύλη για λεξιλόγιο, ολη η δουλειά γίνεται στο σπίτι!!!
Φυσικά μπορεί ο καθηγητής να σου κάνει γραμματική και λεξιλόγιο ειδικά για IELTS. Το πρόβλημα είναι πως κανείς (σχεδόν) μαθητής δεν θέλει να κάνει την απαιτούμενη επένδυση σε χρόνο και χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
papas ωραια η προταση σου αλλα προσωπικα δεν έχω τρομερή εμπειρία στο IELTS οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω... Εάν μπορώ να φανώ χρήσιμος κάπως αλλιώς ευχαριστως να βοηθήσω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Θεωρειτε πιο ευκολο κανεις να παρει 7.5 στο IELTS η να παρει το Proficiency (Michigan, Cambridge) εστω και με low pass?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi1989

Νεοφερμένος

Η sofi1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εξαρταται για ποιο λογο το θες??? κ ποιος τυπος εξετασης σου ταιριαζει?? Αν θεωρεις οτι υστερεις στη γραμματικη αλλά γραφεις πολυ καλες εκθεσεις, λιγο περιεργο να συμβαινει βεβαια, πηγαινε για IELTS.
Πρέπει ομως να σου πω οτι αν εισαι σε θεση να γραψεις 7,5 IELTS καλυτερα πηγαινε για proficiency. Επίσης προτίμησε Cambridge αν σε αφορα ο χώρος της Ευρωπης.
Επίσης να σε προειδοποιήσω οτι έχοντας επίπεδο proficiency και το 6,5 θέλει κόπο στο IELTS.
Καλή επιτυχια σε οτι αποφασίσεις.
Συβουλή!!! κ εγω αρχικα ειχα δει τα τεστακια που κυκλοφορυν στο internet για IELTS και ειπα ελα μωρε σιγα τη βλακεια. Καμία σχέση!!!!! Το μετανιωσα αφανταστα που δεν έδωσα για Cambridge, γιατι οπως λες και με low pass είσαι μεσα στα requirements των πανεπιστημίων, αν σε ενδιαφέρει για σπουδές.
Ακόμη επειδή όλοι δίνουν IELTS δε σημαίνει οτι κ εσυ αυτο πρεπει να δωσεις!!!! Ειδικά αν σκεφτεις οτι λόγω του πανικου που γίνεται τα standards ανεβαινουν καθε χρονια.
Αν το θες για σπουδες διαλεξε πρώτα τα πανεπιστημια κ μετά δες ποια πτυχια δέχονται!!! Το δικό μου πχ. δέχεται και City & Guilds και Pearson Test of English τα academic version ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δώστε σημασία στο post της sofi. Στα requirements ζητάνε και εναλλακτικά πιστοποιητικά του IELTS. Επίσης άλλα Πανεπιστήμια μπορεί να δεχθούν και άλλα πιστοποιητικά π.χ. ΚΠγ, εφόσον το διαπραγματευτείτε σωστά με τον υπεύθυνο ή τη γραμματεία. Τα Γερμανικά ή Αυστριακά Πανεπιστήμια σε γερμανόφωνα προγράμματα σπουδών ζητάνε επίπεδο Β2, χωρίς να τονίζουν κάποιο συγκεκριμένο πτυχίο. Σε μια τέτοια περίπτωση, υπάρχει έδαφος διαπραγματεύσεων και διευκρίνησης. Για παράδειγμα, στο Πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης της Ολλανδίας παλαιότερα που είχα ρωτήσει, ήθελαν πολύ καλό βαθμό πτυχίου σε συγκεκριμένο πρόγραμμα περισσότερο και από οποιοδήποτε πιστοποιητικό γλώσσας (δεν τους ένοιαζε) ασχέτως αν είχαν σε φανερό σημείο στο site, τα κριτήρια για το IΕLTS. Έχω γνωστό μου ο οποίος σπουδάζει στη Σουηδία και δεν έδωσε IELTS, ενώ τυπικά το ήθελαν! Aρκούσε μια καλή συστατική επιστολή, καλή πτυχιακή εργασία - δυνατό ερευνητικό προφίλ - θερινά σχολεία κλπ, καλοί βαθμοί και η γνωριμία του καθηγητή με τον συνάδελφο στο Σουηδικό Τμήμα. Θέλω να πω ότι δεν κολλάνε όλοι στους τύπους. Ναι μεν, αλλά υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις και όλα είναι θέμα διαπραγματεύσεων. Οι πιστοποιήσεις αγγλικής γλώσσας πλέον έχουν γίνει περισσότερο για εμπορικό σκοπό όπως και οι ταρίφες των 100 € για τις αιτήσεις συμμετοχής σε Ολλανδικά μεταπτυχιακά προγράμματα (ασχέτως αν γίνει δεκτή η αίτηση). Το Α και το Ω είναι οι καλές προπτυχιακές σπουδές σε όλο το εύρος τους και όχι ξερά ένα πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις εκτενεις απαντησεις σας παιδια!
Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο εντος Ελλαδος, οπου προυποθεση ειναι να εχω πιστοποιημενη αριστη γνωση αγγλικων και συνηθως αναφερονται στο IELTS, Michigan και Cambridge. Επισης, με ενδιαφερει ενα δυνατο χαρτι για τον ιδιωτικο τομεα ειτε αυτο ειναι στη Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο (αναφερομενος σε γερμανοφωνες χωρες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Kosti στο εξωτερικό δεν εχουν τη μανία τη δική μας για πιστοποιήσεις. Γιατί δεν κοιτάς ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό; Από τις σπουδές θα έχεις σοβαρή επάρκεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ratio Intuitiva

Νεοφερμένος

Ο Ratio Intuitiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λογικό είναι οι καθηγητές του forum μαινόμενοι να θεωρούν προαπαιτούμενο τα ιδιαίτερα ή το φροντιστήριο, προκειμένου ο υποψήφιος να πετύχει υψηλό βαθμό στο IELTS, όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αρχικά, οποιοσδήποτε έχει μπει στη διαδικασία να δώσει IELTS οφείλει να ξεκαθαρίσει με τον εαυτό του πως τα αγγλικά θα πρέπει να του γίνουν πρώτη του γλώσσα, να την μιλάει και να την εξασκεί καθημερινά σε διαφορετικές περιστάσεις, και όχι τυπικά. Φυσικά, αυτό με τη σειρά του προυποθέτει τουλάχιστον πολύ καλές γνώσεις αγγλικών στο speaking και στο writing.

Απο εκεί και πέρα, '' κολπάκια '' και '' παγιδούλες '' δεν υπάρχουν, είναι αρκετά τυποποιημένο, ως αποτέλεσμα εκτός απο τα παραπάνω, η ορθή κατανόηση του τρόπου εξέτασης είναι ακόμη ένα πραγματικό προαπαιτούμενο μαζί με την καλή προγενέστερη γνώση. Προσωπικά, δεν διαπίστωσα κάτι διαφορετικό, συγκριτικά με το CPE, εκτός φυσικά από το μεγάλο εύρος ασκήσεων που μπορεί να πέσουν, και τη διαφορετική μεθοδολογία τους. Αλλά αλήθεια, πρέπει κάποιος να κάτσει πάνω απο το κεφάλι σου για να σου μάθει πως να κάνεις αντιστοίχηση? :P
Ο καθηγητής με '' ειδίκευση '' στο IELTS δεν έχει καμία βάση ως οντότητα, και αποτελεί επικοινωνιακό τρικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi1989

Νεοφερμένος

Η sofi1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει μονο για Ελλάδα, σορρυ ετσι όπως θα το πω, αλλά υπάρχουν πολλές μούφες πτυχία που τα αναγνωριζουν όλοι. Κάποια πτυχια πχ δεν εχουν speaking, που το speaking του IELTS για να πάρεις πάνω από 8 πρέπει να έχεις κάνει παρουσιαστής ειδήσεων στο BBC, και άλλα δεν εχουν έκθεση.
Έχεις πολλές επιλογές!!!!! Μακάρι να τις είχαμε όλοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ratio Intuitiva

Νεοφερμένος

Ο Ratio Intuitiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τελικά το IELTS με τροποποίηση ΦΕΚ που έγινε στις 25/2/16, όντως αναγνωρίζεται ως C2 ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ, εφόσον ο υποψήφιος επιτύχει βαθμολογία 8.5+ ?

Κορυφαία πανεπιστήμια δεν ζητάνε 8.5...

Το LINK του ΑΣΕΠ https://84.205.251.123/asep/site/home/LC+Menu/FORIS/Ipodigmata/prok.csp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Kosti στο εξωτερικό δεν εχουν τη μανία τη δική μας για πιστοποιήσεις. Γιατί δεν κοιτάς ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό; Από τις σπουδές θα έχεις σοβαρή επάρκεια. :)
Γιατι δεν με ενδιαφερει το εξωτερικο, θελω να εργαστω στην Ελλαδα. Μονο στην εσχατη περιπτωση θα πηγαινα στο εξωτερικο και συγκεκριμενα μονο στην Γερμανια, Αυστρια η Ελβετια, καθως γνωριζω τη γλωσσα σε επιπεδο μητρικης. Παρολο που δεν εχουν την μανια με τα πτυχια εκει, το ECPE δε θα τους κακοφαινοταν παντως. Τελος, θελω να κανω μεταπτυχιακο σε αλλο τομεα, απ'οτι εχω σπουδασει και εκει αυτο ειναι πολυ δυσκολο, γιατι συνηθως προαπαιτουμενο, για να σε δεχτουν στο μεταπτυχιακο ειναι να εχεις σχετικο προπτυχιακο. Εχοντας τελειωσει γερμανικη φιλολογια στην Ελλαδα και κανοντας μεταπτυχιακο εκει σε σχετικο τομεα ισουται με μηδενικα προσοντα. OFF/TOPIC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi1989

Νεοφερμένος

Η sofi1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν έχω εμπειρία σχετική με το γερμανικό σύστημα αλλά γνωρίζοντας λίγα πράγματα από το ολλανδικό, θα σου πω οτι ξέρω περίπτωση που από παιδαγωγικό έκανε μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο του Αμστερνταμ στη στατιστική ανάλυση.
Επίσης ψάξτο αλλά όσες περιπτώσεις ξέρω που από γερμανική φιλολογία πήγαν σε γερμανόφωνες χώρες ή από αγγλική φιλολογία στην Αγγλία κάνουν άσχετες δουλειές γιατί δεν τους αναγνώρισαν το πτυχίο, που λογικό το βρίσκω.
Αλλά το θέμα του εξωτερικού το αφήνουμε στην άκρη!!!!
Το σκεπτικό οτι επειδή τέλειωσα μια α σχολή πρέπει να κάνω μεταπτυχιακό σε αντίστοιχο αντικείμενο δεν ισχύει, εκτός αν από γερμανική φιλολογία θέλεις να πας για προγραμματισμό που φαντάζομαι θα σου λέιπει και το υπόβαθρο.
Αν κάνεις μια βόλτα στα μεταπτυχιακά του ΠΑΠΙ, Χαροκόπειο ή δε ξέρω ποιο άλλο θα συναντήσεις απόφοιτους απο εντελώς διαφορετικές σχολές. Παράδειγμα κοπέλα από πολιτικούς μηχανικούς κάνει μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά.(!!!)
Προσωπικά αν αποφάσιζα για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα θα απευθυνόμουν σε ιδιωτικά ιδρύματα, γιατί σου δίνουν κίνητρα. Παρόμοια δίδακτρα με τα δημόσια και πολύ καλά γραφεία διασύνδεσης.
Πχ το Deree έχει χαμηλότερα δίδακτρα από το ΠΑΠΙ(!!!!) και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ότι όσο μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου έχεις τόσο μεγαλύτερη έκπτωση παίρνεις στα δίδακτρα.
Θέλει πολύ καλή έρευνα αγοράς και πρωτίστως σε συνάρτηση με την αγορά εργασίας. Μη πας να πετάξεις τα λεφτά σου απλώς για να λες οτι έκανες μεταπτυχιακό ή μη τα δώσεις στα πανεπιστήμια της Κύπρου για να είσαι ακόμη ένας μέσα στη μάζα. Σκέψου οτι με 10.000 που θα σου φύγουν σίγουρα, άνοιγες ένα μικρό κατάστημα.
Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το προπτυχιακό σου και δε βρεις μεταπτυχιακό με αντίκτυπο στην αγορά εργασίας πήγαινε για 2ο πτυχίο καλύτερα και εδώ θα σου πρότεινα το δημόσιο πανεπιστήμιο της Κύπρου με εύκολη εισαγωγή και 0 δίδακτρα.
Αν σε αφορά ένα καλό μεταπτυχιακό σε χώρα του εξωτερικού και να γυρίσεις πίσω για δουλεια, τότε πάρε αγκαλιά τα university rankings. Αν μας έλεγες σε ποιο αντικείμενο θες μεταπτυχιακό ίσως μπορούσα να σου προτείνω κάποια. Πχ αν ήξερα γερμανικά θα πήγαινα στο ETH της Ελβετίας, που θεωρείται το Harvard της κεντρικής Ευρώπης με 600-700 δίδακτρα το εξάμηνο!!!! Και σε αυτή τη περίπτωση στο βιογραφικό σου κανένας δε θα έδινε σημασία στο προπτυχιακό αλλά στο ETH.
Καλό ψάξιμο, όλοι περάσαμε τα ίδια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αν το μεταπτυχιακό είναι στα αγγλικά και γίνεται σε μη αγγλόφωνη χώρα, η επάρκεια στην Ελλάδα σε ποια γλώσσα αναγνωρίζεται; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi1989

Νεοφερμένος

Η sofi1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στα αγγλικά. Αντίστοιχα αν έχεις τελειώσει το Λύκειο του Αμερικάνικου Κολλεγίου δεν χρειάζεται περαιτέρω πιστοποίηση αγγλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν παίζει ρόλο αν η μητρική γλώσσα της χώρας είναι διαφορετική από το πρόγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi1989

Νεοφερμένος

Η sofi1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Από τις περιπτώσεις που ξέρω εγώ οχι δε παίζει ρόλο η γλώσσα της χώρας αλλά σε ποιά γλώσσα διδάσκεται το πρόγραμμα. Όπως τα παιδιά που σπουδάζουν Μπρατισλάβα όταν τελειώνουν παίρνουν επιπρόσθετα πιστοποίηση για τα αγγλικά. Μου κάνει εντύπωση που δε τα έχετε ακούσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε επίπεδο Proficiency;

Ένας συνάδελφός μου σπούδασε στην Ελβετία, σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην αγγλική γλώσσα 2 χρόνια και τώρα θεωρείται ότι έχει επάρκεια σε Αγγλικά και Γαλλικά. Βέβαια δεν έχει μπει στη διαδικασία για ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi1989

Νεοφερμένος

Η sofi1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε τι επίπεδο δε ξέρω γιατί στον δικό μου επαγγελματικό χώρο δε μας αφορά ο ΑΣΕΠ και δε το έχω ψαξει. Νομίζω όμως οτι είναι επίπεδο C2. Αλλά αυτό για την Ελβετία δε μου φαίνεται καθόλου περιέργο, ειδικά από την στιγμή που έχει στα γαλλικά επάρκεια φαντάζομαι ηταν στο EPFL, που είναι διαφορετικό καντόνι από αυτό της Ζυρίχης με διαφορετικούς νόμους-κανόνες και γλώσσα. Στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακό τουλάχιστον είναι προϋπόθεση τα γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δεν έχω εμπειρία σχετική με το γερμανικό σύστημα αλλά γνωρίζοντας λίγα πράγματα από το ολλανδικό, θα σου πω οτι ξέρω περίπτωση που από παιδαγωγικό έκανε μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο του Αμστερνταμ στη στατιστική ανάλυση.
Επίσης ψάξτο αλλά όσες περιπτώσεις ξέρω που από γερμανική φιλολογία πήγαν σε γερμανόφωνες χώρες ή από αγγλική φιλολογία στην Αγγλία κάνουν άσχετες δουλειές γιατί δεν τους αναγνώρισαν το πτυχίο, που λογικό το βρίσκω.
Αλλά το θέμα του εξωτερικού το αφήνουμε στην άκρη!!!!
Το σκεπτικό οτι επειδή τέλειωσα μια α σχολή πρέπει να κάνω μεταπτυχιακό σε αντίστοιχο αντικείμενο δεν ισχύει, εκτός αν από γερμανική φιλολογία θέλεις να πας για προγραμματισμό που φαντάζομαι θα σου λέιπει και το υπόβαθρο.
Αν κάνεις μια βόλτα στα μεταπτυχιακά του ΠΑΠΙ, Χαροκόπειο ή δε ξέρω ποιο άλλο θα συναντήσεις απόφοιτους απο εντελώς διαφορετικές σχολές. Παράδειγμα κοπέλα από πολιτικούς μηχανικούς κάνει μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά.(!!!)
Προσωπικά αν αποφάσιζα για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα θα απευθυνόμουν σε ιδιωτικά ιδρύματα, γιατί σου δίνουν κίνητρα. Παρόμοια δίδακτρα με τα δημόσια και πολύ καλά γραφεία διασύνδεσης.
Πχ το Deree έχει χαμηλότερα δίδακτρα από το ΠΑΠΙ(!!!!) και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ότι όσο μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου έχεις τόσο μεγαλύτερη έκπτωση παίρνεις στα δίδακτρα.
Θέλει πολύ καλή έρευνα αγοράς και πρωτίστως σε συνάρτηση με την αγορά εργασίας. Μη πας να πετάξεις τα λεφτά σου απλώς για να λες οτι έκανες μεταπτυχιακό ή μη τα δώσεις στα πανεπιστήμια της Κύπρου για να είσαι ακόμη ένας μέσα στη μάζα. Σκέψου οτι με 10.000 που θα σου φύγουν σίγουρα, άνοιγες ένα μικρό κατάστημα.
Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το προπτυχιακό σου και δε βρεις μεταπτυχιακό με αντίκτυπο στην αγορά εργασίας πήγαινε για 2ο πτυχίο καλύτερα και εδώ θα σου πρότεινα το δημόσιο πανεπιστήμιο της Κύπρου με εύκολη εισαγωγή και 0 δίδακτρα.
Αν σε αφορά ένα καλό μεταπτυχιακό σε χώρα του εξωτερικού και να γυρίσεις πίσω για δουλεια, τότε πάρε αγκαλιά τα university rankings. Αν μας έλεγες σε ποιο αντικείμενο θες μεταπτυχιακό ίσως μπορούσα να σου προτείνω κάποια. Πχ αν ήξερα γερμανικά θα πήγαινα στο ETH της Ελβετίας, που θεωρείται το Harvard της κεντρικής Ευρώπης με 600-700 δίδακτρα το εξάμηνο!!!! Και σε αυτή τη περίπτωση στο βιογραφικό σου κανένας δε θα έδινε σημασία στο προπτυχιακό αλλά στο ETH.
Καλό ψάξιμο, όλοι περάσαμε τα ίδια!!!!!
Ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη σου απαντηση, αλλα δεν τιθεται καν το θεμα να σπουδασω εξω :P. Απλα δε θελω...
Με ενδιαφερει το μεταπτυχιακο στην Διοικηση Υπηρεσιων του Ο.Π.Α με κατευθυνση την Επικοινωνια/Δημοσιες Σχεσεις/Διαφημιση και το μεταπτυχιακο στο Μαρκετινγκ και την Επικοινωνια στο Ο.Π.Α. (ειχα κανει και ενα αλλο ποστ σχετικα με αυτο το θεμα αν δεις). Ισως θα ηταν καλυτερα να μου εστελνες καποιο προσωπικο μηνυμα, καθως ειμαστε τοση ωρα off-topic και η απορια μου σχετιζοταν με το αν ηταν προτιμοτερο να δωσω για proficiency :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top