Σχετικά με το IELTS

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μπορεί να σου χρειαστεί και στο κοντινό μέλλον. Γενικά ό,τι πιστοποίηση μπορείς να πάρεις, καλό είναι να την παίρνεις. Εκτός του ότι έχεις το χαρτί στο χέρι, συνήθως η δουλειά που κάνεις για να την πάρεις βελτιώνει τις ικανότητές σου πολύ περισσότερο από μια γενική "προετοιμασία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
πιστεύετε συμφέρει κάποιον να κάνει πρώτα την προετοιμασία για ielts και όταν τελειώσει με αυτό να προχωρήσει στην αντίστοιχη για gmat, ή αντίστροφα ή πιστεύετε δεν έχει σημασία?
ρωταω διότι κοιτάω να κάνω καλό προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Descartes

Νεοφερμένος

Ο Descartes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Έδωσα προσφάτως το IELTS Academic και πήρα: Listening:8.5, Reading 7, Writing 7, και speaking μόλις 5.5! Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την ευρύτερη απόδοσή μου, με εξαίρεση το speaking, δεδομένου του γεγονότος πως τα τελευταία 6 χρόνια είχα ελάχιστη επαφή με τη γλώσσα ενώ έδωσα δίχως να κάνω μαθήματα αλλά μόνο με προσωπική προετοιμασία. Κι εδώ τίθεται το ερώτημα: να κάνω αίτηση για αναβαθμολόγηση? (Θα επιθυμούσα να έχω ένα 6 στο speaking καθώς το ζητάνε ορισμένα πανεπιστήμια από αυτά τα οποία θέλω να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό). Άξίζει να πάρω αυτό το ρίσκο? Υπάρχει περίπτωση αντί να πάρω παραπάνω να πάρω και λιγότερο? Και τέλος μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα της αναβαθμολόγησης θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το πτυχίο (στις αιτήσεις) ή θα "παγώσει"?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Υ.Γ.: Το speaking το φοβόμουν για τον απλούστατο λόγο πως έχω να μιλήσω αγγλικά εδώ κι 6 χρόνια, όταν και στμάτησα, και τελικώς οι φόβοι μου επαληθεύτηκαν. Μολαταύτα, περίμενα να τα έχω πάει αρκετά καλά (περίμενα γύρο στο 7) γιατί μου έπεσε εύκολο θέμα για γνωσιακό μου υπόβαθρο. Άλλα εκ του αποτελέσματος καταλαβαίνω ότι τα 6 χρόνια απραγίας της αγγλικής ομιλίας δεν ξεπερνόνται ξαφνικά και υπό το καθεστός εξέτασης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ήθελα κάποιος-α που να έχει σαφή εμπειρία προετοιμασίας (ή οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία) να τη μοιραστεί ώστε να δούμε αν θα μπορέσουμε να γλιτώσουμε τη φροντιστηριακή δαπάνη, διότι λεφτά δεν υπάρχουν. :hmm: Ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Θα ήθελα κάποιος-α που να έχει σαφή εμπειρία προετοιμασίας (ή οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία) να τη μοιραστεί ώστε να δούμε αν θα μπορέσουμε να γλιτώσουμε τη φροντιστηριακή δαπάνη, διότι λεφτά δεν υπάρχουν. :hmm: Ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικό.
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να προετοιμαστεί για IELTS χωρίς φροντιστήριο. Πάντως το κόστος του φροντιστηρίου δεν ξεπερνά τα 300€. Το κόστος των εξετάσεων είναι 190€.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δία μετά συγχωρήσεως, δεν μου δίνει στοιχεία η απάντησή σου. Ήμουν σαφής σ' αυτό που ρώτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Δία μετά συγχωρήσεως, δεν μου δίνει στοιχεία η απάντησή σου. Ήμουν σαφής σ' αυτό που ρώτησα.
Ναι, ήσουν σαφής. Για να γίνω κι εγώ περισσότερο σαφής, δεν νομίζω ότι μπορείς χωρίς φροντιστήριο να ανταπεξέλθεις στο IELTS. Έχει πολλά "κόλπα" η εξέταση, τα οποία κάποιος πρέπει να σου τα διδάξει. Για μεγαλύτερη σαφήνεια, παρέθεσα και το κόστος του φροντιστηρίου (κάπου 280€), το οποίο δεν είναι απαγορευτικό για κάποιον που θα βρει τα χρήματα για το εξωτερικό. Να σημειώσω ακόμα, ότι κάποια σχετικά φροντιστήρια κάνουν και ευκολίες πληρωμής.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο Dias...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Διαφωνω με τους απο πανω. Εξαρτάται απο το επιπεδο των αγγλικων σου, το οποιο θα κρινεις κανοντας τεστακια του IELTS. Απο προσωπικη εμπειρια:
- Ξαδερφος μου κατοχος proficiency προ ~6 χρονων εδωσε IELTS κανοντας τεστακια μονος του απο πειρατικο υλικο. Ασχολείται πολυ με ξενη μουσικη. Εγραψε 7.5, σπουδαζει πλεον Αγγλια.
- Εγω, κατοχος lower (και αποτυχια σε proficiency), προ ~6 χρόνων, εδωσα IELTS με 4 εβδομαδες προετοιμασίας (2χ1,5 ωρα/βδομαδα). Η προετοιμασία μου ηταν reading/writing στο σπιτι, listening/speaking στο φροντιστήριο, συνολο 8 τεστ. Δεν αφιερωσα ουτε λεπτο για γραμματικη-λεξιλόγιο κτλ. Έγραψα 7,5 με κανενα section κατω του 7. Να σσημειώσω οτι α) εχω κανει πρακτικη σε εξωτερικο β) Παλιότερα ειχα ως χόμπυ τον υποτιτλισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Διαφωνω με τους απο πανω. Εξαρτάται απο το επιπεδο των αγγλικων σου, το οποιο θα κρινεις κανοντας τεστακια του IELTS. Απο προσωπικη εμπειρια:
- Ξαδερφος μου κατοχος proficiency προ ~6 χρονων εδωσε IELTS κανοντας τεστακια μονος του απο πειρατικο υλικο. Ασχολείται πολυ με ξενη μουσικη. Εγραψε 7.5, σπουδαζει πλεον Αγγλια.
- Εγω, κατοχος lower (και αποτυχια σε proficiency), προ ~6 χρόνων, εδωσα IELTS με 4 εβδομαδες προετοιμασίας (2χ1,5 ωρα/βδομαδα). Η προετοιμασία μου ηταν reading/writing στο σπιτι, listening/speaking στο φροντιστήριο, συνολο 8 τεστ. Δεν αφιερωσα ουτε λεπτο για γραμματικη-λεξιλόγιο κτλ. Έγραψα 7,5 με κανενα section κατω του 7. Να σσημειώσω οτι α) εχω κανει πρακτικη σε εξωτερικο β) Παλιότερα ειχα ως χόμπυ τον υποτιτλισμο.

Φίλε αναφέρεις πως είχες χόμπυ τον υποτιτλισμό , δηλαδή πως το έκανες αυτό?? Συγγνώμη για την ερώτηση αλλά επειδή θέλω να βελτιώσω τα αγγλικά μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Φίλε αναφέρεις πως είχες χόμπυ τον υποτιτλισμό , δηλαδή πως το έκανες αυτό?? Συγγνώμη για την ερώτηση αλλά επειδή θέλω να βελτιώσω τα αγγλικά μου:)

Είναι πάρα πολύ εύκολο. Αρχικά κατεβάζεις κάποιο δωρεάν πρόγραμμα υποτιτλισμού (π.χ. Subtitle Workshop). Έπειτα επιλέγεις πώς θες να δουλέψεις τους υπότιτλους, α) εξ' ακοής, δηλαδή ακούγοντας το αγγλικό και δημιουργώντας είτε αγγλικούς είτε κατευθείαν ελληνικούς υπότιτλους ή β) φορτώνοντας τους αγγλικούς υπότιτλους (που θα είναι ήδη χρονισμένοι) και μεταφράζοντάς τους. Για λόγους ευκολίας καλύτερα να ξεκινήσεις από τον δεύτερο τρόπο. :)

Προσωπικά, επειδή δεν είμαι μεγάλος υπέρμαχος του λεγόμενου fansubbing για λόγους δεοντολογίας, έχω να σου προτείνω και το Amara. Ουσιαστικά γράφεσαι και επιλέγεις από τις διαθέσιμες Κοινότητες βίντεο τα οποία χρειάζονται υπότιτλους. Μόνο έχε υπόψη πως η Κοινότητα "Accessibility" έχει να κάνει με την προσβασιμότητα σε οπτικοακουστικό υλικό, άρα οι υπότιτλοι δεν είναι συμβατικοί αλλά για κ/Κωφούς ή με περιορισμένη ακοή. Στο Amara δεν χρειάζεται να έχεις πρόγραμμα υποτιτλισμού, καθώς διαθέτει δικό του, online. Τέλος, μπορείς να δεις και το TED που, λόγω της απήχησής του, έχει αρκετούς υποτιτλιστές.

@Νίκο, όσον αφορά το IELTS, πέραν αυτών που ήδη γνωρίζεις (ταινίες, βιβλία, άρθρα, practice tests) και δεδομένου πως δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μήπως βρεις άτομο για ιδιαίτερο μια φορά την εβδομάδα ή και μία στις δεκαπέντε μέρες. Κυρίως για να σου διορθώνει τις εκθέσεις και για τα προφορικά στα οποία, δυστυχώς, δύσκολα μπορείς να εξασκηθείς από μόνος σου. :/: Στο reading δεδομένου πως λόγω της ξενόγλωσσης βιβλιογραφίας έχεις επαφή, δεν πιστεύω να δυσκολευτείς, ενώ το listening μπορείς να το δουλέψεις μόνος σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
@Νίκο, όσον αφορά το IELTS, πέραν αυτών που ήδη γνωρίζεις (ταινίες, βιβλία, άρθρα, practice tests) και δεδομένου πως δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μήπως βρεις άτομο για ιδιαίτερο μια φορά την εβδομάδα ή και μία στις δεκαπέντε μέρες. Κυρίως για να σου διορθώνει τις εκθέσεις και για τα προφορικά στα οποία, δυστυχώς, δύσκολα μπορείς να εξασκηθείς από μόνος σου. :/: Στο reading δεδομένου πως λόγω της ξενόγλωσσης βιβλιογραφίας έχεις επαφή, δεν πιστεύω να δυσκολευτείς, ενώ το listening μπορείς να το δουλέψεις μόνος σου. :)


Kάπως έτσι σκέφτομαι να κάνω. Θέλω να είμαι έτοιμος με τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα πριν από την περίοδο των αιτήσεων του Απριλίου-Μαϊου 2016. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LadyPhantom

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να δωσω το IELTS και θα ηθελα να μου πειτε μερικα πραγματα (αν ξερετε).Εγω θελω να το δωσω για να σπουδασω στο εξωτερικο στο ηνωμενο βασιλειο η στην σκωτια συγκεκεριμενα.Μηπως ξερετε αν ειναι πολυ δυσκολο,απο που βαζουν αυτοι τα θεματα για την εξεταση "(εμενα μου ειπε η ξαδελφη μου οτι τα θεματα τα βαζουν απο βιβλια, απο τα cambridge) και ποσο χρονος χρειαζεται για την προετοιμασια και για αυτους τους βαθμους.Εγω εχω στοχο να παρω 6.5 μεχρι 7.0 αυτοι ειναι ικανοποιητικοι βαθμοι για τις σχολες που θελω. :) Για αυτο αν ξερετε πειτε την γνωμη σας η οτι αλλο ξερετε.Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει θέμα "Σχετικά με το IELTS" που θα λύσει τις απορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να δωσω το IELTS και θα ηθελα να μου πειτε μερικα πραγματα (αν ξερετε).Εγω θελω να το δωσω για να σπουδασω στο εξωτερικο στο ηνωμενο βασιλειο η στην σκωτια συγκεκεριμενα.Μηπως ξερετε αν ειναι πολυ δυσκολο,απο που βαζουν αυτοι τα θεματα για την εξεταση "(εμενα μου ειπε η ξαδελφη μου οτι τα θεματα τα βαζουν απο βιβλια, απο τα cambridge) και ποσο χρονος χρειαζεται για την προετοιμασια και για αυτους τους βαθμους.Εγω εχω στοχο να παρω 6.5 μεχρι 7.0 αυτοι ειναι ικανοποιητικοι βαθμοι για τις σχολες που θελω. :) Για αυτο αν ξερετε πειτε την γνωμη σας η οτι αλλο ξερετε.Ευχαριστω :)
Το πόσο εύκολο ή δύσκολο θα είναι να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις εξαρτάται κυρίως από δύο πράγματα: πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου τώρα και πόσο καλή προετοιμασία θα κάνεις. Αν έχεις ένα καλό επίπεδο C2 με πλούσιο λεξιλόγιο και καλή γραμματική, τότε το 6.5 το πιάνεις σχετικά άνετα, και το 7 με λίγη περισσότερη προσπάθεια. Αν το επίπεδό σου είναι χαμηλότερο (Β2/C1) τότε θα χρειαστεί να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο, ειδικά για να μπορέσεις να πας στο 7.

Τα θέματα ΔΕΝ τα βάζουν από τα βιβλία του Cambridge.

Από τη δική μου εμπειρία οι περισσότεροι μαθητές αφήνουν πολύ λιγότερο χρόνο στο IELTS απ' ό,τι χρειάζονται και απ' ό,τι δικαιολογεί η δυσκολία της εξέτασης. Σε γενικές γραμμές και χωρίς να ξέρω το επίπεδό σου, θα πρότεινα να αφιερώσεις 3-6 μήνες για την προετοιμασία σου. Μη δίνεις σημασία στο τι ακούς στην πιάτσα γιατί ειδικά για το IELTS κυκλοφορεί πολλή παραφιλολογία - όλοι ξέρουν κάποιον που διάβασε ένα μήνα και πήρε 7 αλλά στην πραγματικότητα αυτό είναι πάρα πολύ σπάνιο. Επίσης οι περισσότεροι καθηγητές δεν έχουν ιδέα από IELTS με αποτέλεσμα να λένε πράγματα που δεν ισχύουν και να παραπλανούν τους υποψήφιους μαθητές. Κράτα μικρό καλάθι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LadyPhantom

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Το πόσο εύκολο ή δύσκολο θα είναι να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις εξαρτάται κυρίως από δύο πράγματα: πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου τώρα και πόσο καλή προετοιμασία θα κάνεις. Αν έχεις ένα καλό επίπεδο C2 με πλούσιο λεξιλόγιο και καλή γραμματική, τότε το 6.5 το πιάνεις σχετικά άνετα, και το 7 με λίγη περισσότερη προσπάθεια. Αν το επίπεδό σου είναι χαμηλότερο (Β2/C1) τότε θα χρειαστεί να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο, ειδικά για να μπορέσεις να πας στο 7.

Τα θέματα ΔΕΝ τα βάζουν από τα βιβλία του Cambridge.

Από τη δική μου εμπειρία οι περισσότεροι μαθητές αφήνουν πολύ λιγότερο χρόνο στο IELTS απ' ό,τι χρειάζονται και απ' ό,τι δικαιολογεί η δυσκολία της εξέτασης. Σε γενικές γραμμές και χωρίς να ξέρω το επίπεδό σου, θα πρότεινα να αφιερώσεις 3-6 μήνες για την προετοιμασία σου. Μη δίνεις σημασία στο τι ακούς στην πιάτσα γιατί ειδικά για το IELTS κυκλοφορεί πολλή παραφιλολογία - όλοι ξέρουν κάποιον που διάβασε ένα μήνα και πήρε 7 αλλά στην πραγματικότητα αυτό είναι πάρα πολύ σπάνιο. Επίσης οι περισσότεροι καθηγητές δεν έχουν ιδέα από IELTS με αποτέλεσμα να λένε πράγματα που δεν ισχύουν και να παραπλανούν τους υποψήφιους μαθητές. Κράτα μικρό καλάθι.

Σας ευχαριστω για την απαντηση σας.Ηταν πολυ χρησιμα ολα αυτα που ειπατε για το IELTS. :) Θα ηθελα να αφιερωσω περισσοτερο χρονο ειδικα στο speaking αλλα και σε ολα τα υπολοιπα μερη της εξετασης αλλα ειδικα στο speaking γιατι εχω λιγη δυσκολια.Και θα ηθελα να ρωτησω επισης,γινεται να κανω την προετοιμασια μου με ενα αλλο ατομο,με την αδελφη μου γιατι θα βγει οικονομικοτερο ετσι νομιζω και εχω κανει λιγη ερευνα στο ιντερνετ για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
.Και θα ηθελα να ρωτησω επισης,γινεται να κανω την προετοιμασια μου με ενα αλλο ατομο,με την αδελφη μου γιατι θα βγει οικονομικοτερο ετσι νομιζω και εχω κανει λιγη ερευνα στο ιντερνετ για αυτο.
Αν ενδιαφέρεσαι για Λαρισα, μπορώ να σου πω που πήγαινα εγώ, ήταν αρκετά οικονομικό. Στείλε μήνυμα για πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θα ηθελα να αφιερωσω περισσοτερο χρονο ειδικα στο speaking αλλα και σε ολα τα υπολοιπα μερη της εξετασης αλλα ειδικα στο speaking γιατι εχω λιγη δυσκολια.Και θα ηθελα να ρωτησω επισης,γινεται να κανω την προετοιμασια μου με ενα αλλο ατομο,με την αδελφη μου γιατι θα βγει οικονομικοτερο ετσι νομιζω και εχω κανει λιγη ερευνα στο ιντερνετ για αυτο.
Για να πάρεις πάνω από 6 στο speaking πρέπει (εκτός από σωστή γραμματική και ευφράδεια) να έχεις πλούσιο λεξιλόγιο και να μπορείς να μιλήσεις για μεγάλη ποικιλία θεμάτων, οπότε ξεκίνα μαθαίνοντας νέες λέξεις και διαβάζοντας άρθρα στο ίντερνετ.

Φυσικά γίνεται να κάνεις προετοιμασία μαζί με άλλο άτομο, ακόμα και σε γκρουπ, αρκεί τα αγγλικά σας να είναι στο ίδιο επίπεδο. Καλή αρχή και καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi1989

Νεοφερμένος

Η sofi1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας,
θα ήθελα να σας ζητήσω την γνώμη σας μιας και δε ξέρω τι λάθος κάνω με το IELTS. Λοιπόν πριν απο 7 χρόνια πήρα και εγώ το ECPE, αυτό βέβαια δε σημαίνει κάτι γτ πλέον κυκλοφορεί πολύ καλό υλικό προετοιμασίας και τα πράγματα είναι συστηματοποιημένα. Επίσης ποτέ δεν είχα έφεση στις γλώσσες ούτε θεωρώ ότι τα αγγλικά μου σκίζουν. Λοιπόν πριν από ένα χρόνο έδωσα πρώτη φορά το IELTS με δυο μήνες προετοιμασίας σε φροντιστήριο χωρίς να τρελαθώ ιδιαίτερα γτ την ίδια περίοδο παρέδιδα διπλωματική και ερευνητικό τα οποία τα έγραφα στα αγγλικά. Το αποτέλεσμα της εξέτασης ήταν απογοητευτικό δλδ,
Listening:8.5 Reading:7 Writing:5 Speaking:6 Overall:6.5
Μετά από αυτό το βατερλό έκανα 6 μήνες ότι βιβλίο βρήκα στο διαδύκτιο, ενώ 6 μήνες πριν ξαναδώσω έκανα εντατικά φροντιστήριο και ύλη για Proficiency γτ προφανώς υστερώ σε γραμματική, λεξιλόγιο, κλπ... Έτσι τον προηγούμενο μήνα έδωσα ξανά IELTS και τα αποτελέσματα μου ήταν εξίσου για τα μπάζα.
Listening:7.5 Reading:7 Writing:6 Speaking:5.5 Overall:6.5
Δε ξέρω τι συμβαίνει γιατί η καθηγήτρια μου δούλευε ως βαθμολογήτρια-εξετάστρια για χρόνια στο British Council και όταν άκουσε τους βαθμούς έγινε έξαλη. Προσωπικά τους βαθμούς αυτούς μπορώ να τους δεχτώ-δικαιολογήσω(ειδικα το writing) εκτός από το 5.5 στο Speaking, γιατί κατά την διάρκεια της εξέτασης δεν είχα παύσεις ίσα ίσα με σταματούσε για να πάμε παρακάτω, μπορώ να συνεννοηθώ άνετα και να μιλήσω για διαφορα θέματα με το κατάλληλο λεξιλόγιο, collocations,κλπ. γιατί έχω κάνει erasmus και εχω δοκιμαστεί. Τώρα περιμένω την αναβαθμολόγηση αλλά δε ξέρω τι κάνω λάθος ή τι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω τη βαθμολογία μου, προφανώς το IELTS δε με θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι τα αποτελέσματά σου είναι απογοητευτικά, θα έλεγα ότι είναι λίγο-πολύ αναμενόμενα για κάποιον που υστερεί στο λεξιλόγιο και στη γραμματική, όπως λες ότι συμβαίνει με σένα. Είναι δύσκολο να πάρεις μεγάλο βαθμό στο Writing και στο Speaking του IELTS, και η προετοιμασία για Proficiency δεν επαρκεί σε καμία περίπτωση. Το Listening από την άλλη πλευρά είναι μπαλαντέρ γιατί παίζει ρόλο όχι μόνο αν καταλαβαίνεις τι ακούς αλλά και αν μπορείς να γράψεις σωστά αυτά που ακούς, καθώς και το είδος των ασκήσεων που θα πέσουν στο κάθε part.

Εκτός βέβαια αν έχει γίνει κάποιο λάθος στη βαθμολογία, πράγμα που σύντομα θα το ξέρεις αφού ζήτησες αναβαθμολόγηση.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι να καλύψεις τα κενά σου και να κάνεις μια στοχευμένη προετοιμασία για IELTS. Η ευφράδεια και η εξοικείωση με τη γλώσσα επαρκεί για να πάρεις το Proficiency ή ένα σκορ μέχρι 6.5 στο IELTS αλλά για να πάρεις 7+ χρειάζεται πλούτος λεξιλογίου και άριστη γραμματική, επίσης ικανότητα κατανόησης λεπτών εννοιών και αποχρώσεων της γλώσσας. Τα collocations δεν παίζουν τόσο ρόλο, αυτό που χρειάζεσαι γενικά για τα βρετανικά πτυχία είναι συνώνυμα και phrasal verbs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top