Σχετικά με το IELTS

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Nina-nana θα σε ευχαριστήσω εκ μέρους όλων για τις πολύτιμες πληροφορίες και τη βοήθεια που μας δίνεις πάνω στο IELTS! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Τελικά δεν ήταν τόσο αυστηρή η βαθμολόγηση.
7 στην έκθεση (ενώ περίμενα πιο κάτω) και 7.5 μ.ο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τελικά δεν ήταν τόσο αυστηρή η βαθμολόγηση.
7 στην έκθεση (ενώ περίμενα πιο κάτω) και 7.5 μ.ο :)

Μπράβο σου! :D Το 7 στην έκθεση είναι πάρα πολύ καλό! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τελικά δεν ήταν τόσο αυστηρή η βαθμολόγηση.
7 στην έκθεση (ενώ περίμενα πιο κάτω) και 7.5 μ.ο :)
Μπράβο! Μια χαρά αποτελέσματα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ναι, ειναι υπεραρκετα για το βαθμο που μου ζητανε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Χαίρετε ξανά
Καταρχάς ήθελα να ευχαριστήσω την Nina-nana για τις χρήσιμες πληροφορίες. Τελικά ναι, πράγματι πήγα καλύτερα από όσο περίμενα (συγκεκριμένα δεν πίστευα στα μάτια μου) , αν και παρόλο που η βαθμολογία είναι άριστη, επιβεβαιώθηκε ότι έχασα βαθμούς λόγω μη επαρκούς προετοιμασίας.

Πήρα Listening 8.0, Reading 9.0, Writing 8.0, Speaking 9.0 . Overall 8.5

Τώρα από την προσωπική μου εμπειρία θα είχα να σχολιάσω τα εξής:

Πρώτον, για μένα που πήρα στα προφορικά το άριστα, είναι αρκετά μεγάλη απόκλιση να πάρω στην έκθεση 8. Και επειδή για την δεύτερη έκθεση είμαι σίγουρος ότι έγραψα πολύ καλά, προφανώς έχασα αρκετά από την πρώτη έκθεση που είναι task based και για την οποία δεν είχα προετοιμαστεί καλά.

Δεύτερον, για μένα πάλι θεωρώ ότι το 8/9 στο Listening είναι λίγο, ιδίως αν λάβουμε υπόψη ότι στο listening του IELTS μιλάνε σχετικά αργά, τα καθομιλούμενα αγγλικά είναι πιο γρήγορα. Βασικά επειδή δεν είχα προετοιμαστεί σωστά είχα πολύ άγχος και έκανα κάποια λαθάκια σε κάποιες tricky ερωτήσεις, που υπό άλλες συνθήκες μάλλον θα τα είχα αποφύγει.

Τρίτον να πω ότι αυτό το πείραμα που έκανα, δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν (άσχετα από το γεγονός ότι πήγα καλά). Αφενός (δεν το λέω για να παινευτώ απλά σαν γεγονός) έχω ένα επίπεδο πιο πάνω από έναν μέσο κάτοχο Proficiency καθώς ασχολούμαι σε μόνιμη, καθημερινή βάση με τα αγγλικά και έχω φτάσει το C2 επίπεδο εδώ και 18 χρόνια οπότε το πείραμα αυτό σε μένα πέτυχε, άλλος στη θέση μου μπορεί να είχε πατώσει (ίσως και να βοήθησε λίγο και η τύχη γιατί αν μου είχε τύχει πιο δύσκολο Writing 1 μάλλον θα είχα πάει ακόμα χειρότερα).

Επίσης σε αντίθεση με το CPE και το CAE που (αν δεν απατώμαι) όλες οι επιμέρους δοκιμασίες συμψηφίζονται, το IELTS δίνει ένα αριθμητικό score και σαν μέσο όρο αλλά και για τις επιμέρους δοκιμασίες, επομένως θεωρώ ότι δείχνει με πιο μεγάλη ακρίβεια το επίπεδο του υποψηφίου και παράλληλα διευκολύνει τις συγκρίσεις: δεδομένου ότι συνήθως IELTS δίνουμε για σπουδές ή καριέρα, ο υποψήφιος εργοδότης/το υποψήφιο πανεπιστήμιο μπορεί να μας συγκρίνει με πολύ μεγάλη ακρίβεια σε σχέση με τους άλλους υποψηφίους, με μαθηματική ακρίβεια και όχι απλά με ένα A B C των CPE και CAE (και με βάση αυτό καταλαβαίνω πλέον γιατί είναι τόσο δημοφιλής αυτή η εξέταση και την απαιτούν σαν προαπαιτούμενη για καριέρα στο εξωτερικό). Επομένως δεν συμφέρει να πάμε να δώσουμε πειραματικά χωρίς σωστή προετοιμασία με δάσκαλο και μετά να το μετανιώνουμε που πήραμε score μικρότερο των δυνατοτήτων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για το εξαιρετικό αποτέλεσμα :clapup: και εννοείται πως συμφωνώ με τα συμπεράσματά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Πω ρε ανθρωπε, 9 στο speaking το τερματισες στην κυριολεξια εσυ :P
Συγχαρητηρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Απόδειξη ότι μπαίνουν όλες οι βαθμολογίες, εφόσον το αξίζεις. Το λέω γιατί συχνά ακούω "δεν βάζουν πάνω από 7 στην έκθεση, δεν βάζουν πάνω από 8 στα προφορικά". Κι όμως βάζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! :)

Όσον αφορά τα προφορικά, η αλήθεια είναι ότι λόγω μη προετοιμασίας με καθηγητή, είχα προβληματιστεί το διάστημα πριν την εξέταση σχετικά με το λεξιλόγιο που έπρεπε να χρησιμοποιήσω, καθώς από συμβουλές που βρήκα στο ιντερνετ θέλει λίγο προσοχή: ούτε πολύ formal ούτε πολύ informal (φυσικά είναι προτιμότερο να σε συμβουλεύει ένας καθηγητής παρά να βασίζεσαι αποκλειστικά στο τι θα βρεις online). Προφανώς δεν ενδείκνυνται βαρύγδουπες, πολύ formal λέξεις (δεν δίνουμε διάλεξη) ούτε όμως και πολύ informal εκφράσεις (δεν είμαστε με τους φίλους μας για καφέ!).

Είναι μία λεπτή ισορροπία, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε με tact και πολύ προσεκτικά κατάλληλες λέξεις που μπορεί να κυμαίνονται από ελαφρώς formal σε ελαφρώς informal (εδώ ειδικά θέλει πολύ προσοχή), και όλα αυτά πάντα μιλώντας αυθόρμητα, με natural and spontaneous flow. Ευτυχώς κατάφερα να την τηρήσω, παρόλα αυτά και πάλι για σίγουρα αποτελέσματα θεωρώ ότι χρειάζεται ένας καθηγητής, που θα μας βοηθήσει να ξεχωρίζουμε ποιό λεξιλόγιο είναι κατάλληλο για το interview (εξάλλου διαφέρει από το λεξιλόγιο που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στην έκθεση).

Φυσικά για τα προφορικά με βοήθησε και το ότι είχα πολύ καλές βάσεις από παλιά στο φροντιστήριο καθώς είχαμε κάνει και βιβλία που εξειδικεύονται στο speaking και είχαν εκτός από χρήσιμο λεξιλόγιο/ενδιαφέρουσες ιδέες, και επικοινωνιακές τεχνικές και tips (π.χ. πώς να διορθώσουμε ένα λάθος που έχουμε πει, τι κάνουμε αν δεν καταλάβουμε κάποια ερώτηση κλπ).

Μιας και μίλησα εκτενώς για αυτή την εμπειρία από την οπτική γωνία ενός υποψηφίου, να κλείσω λέγοντας ότι πέρα από την θέληση για εξάσκηση (διάβασμα, ραδιόφωνο, ταινίες/σειρές χωρίς να βλέπουμε υπότιτλους) υπάρχει καλώς ή κακώς και μια οικονομική πλευρά που καθορίζει πολλά, δηλαδή εγώ προσωπικά για να έχω αυτά τα αποτέλεσματα έχω δώσει όχι μόνο χρόνο αλλά και χρήμα.

Πχ αγόρασα κάποια βιβλία που είναι γραμμένα για self-study (το καλύτερο είναι να ρωτήσει κάποιος τον καθηγητή του να του συστήσει κάποιο), κάθε τόσο αγόραζα λογοτεχνικά βιβλία, (έστω και λίγες σελίδες ανάγνωσης την ημέρα είναι άριστη εξάσκηση). Όπως επίσης πέρα από τα άρθρα που διάβαζα online απο εφημερίδες-περιοδικά-sites, έπαιρνα μια στο τόσο περιοδικά/εφημερίδες σε έντυπη μορφή (από σοβαρές εφημερίδες μέχρι ανάλαφρες και από ανάλαφρα περιοδικά μέχρι επιστημονικά) καθώς στο έντυπο μου ήταν πιο βολικό να υπογραμμίσω κάποιες ωραίες λέξεις και έτσι μετά να κάνω μια γρήγορη ανασκόπηση- επανάληψη (γενικά έχω μια προτίμηση στο έντυπο υλικό).

Είναι μία επένδυση για το μέλλον, καθώς ένα καλό αποτέλεσμα θα το βρούμε μπροστά μας: μην ξεχνάμε ότι με βάση τα αποτελέσματα του IELTS, ο υποψήφιος εργοδότης θα μας συγκρίνει με τους άλλους υποψηφίους. Και όπως έχει αναφερθεί πιο πάνω στη συζήτηση, εννοείται ότι όταν θέλουμε να επιλέξουμε φροντιστήριο ή καθηγητή πρέπει να είναι καλό/καλός, και όχι απλά η φτηνότερη και η οικονομικότερη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
συγχαρητηρια στον learner.11gr, για το απιστευτο σκορ.
εγω τωρα τον μαιο θα δωσω για ecpe και με βαση τα τελευταια τεστ που γραφω παιρνω απο 65-75 στα 120 (βαση 77 -78 ) ..
ισως με λιγη παραπανω τυχη τα καταφερω. αλλα οκ δεν με ενδιαφερει τοσο το ecpe πιο πολυ το δινω για να επωφεληθώ από το
εποικοδομητικό άγχος της προετοιμασίας και να βελτιωσω ετσι το επιπεδο αγγλικων μου που θα ελεγα πως τωρα ειναι καπου αναμεσα
στο c1 και c2.
αυτο που με ενδιαφερει παρα πολυ ειναι να τα παω καλα στο gmat και ielts που θα δωσω του χρονου, ωστε να μου ανοιξουν οι πορτες για μεταπτυχιακο. σκοπευω να παω σε καποιο φροντιστηριο και να κανω τη σχετικη προετοιμασια για το καθενα.
σχετικα με αυτο θα ηθελα να ρωτησω 1. αν εχετε να προτεινετε καποιο καλο φροντιστηριο (globalprep, koutsodontis??) και 2. εχετε καποια εικονα του κοστους, και ποσο χρονο προετοιμασια χρειαζεται για να δωσεις και καθε ποτε δινεις?
ευχαριστω, ελπιζω να μην κουρασα


*update: εψαξα λιγο και βρηκα ενδεικτικα πως κοστος για gmat ειναι 800 ευρω περιπου + 250$(+φπα) για εξεταστρα, η προετοιμασια διαρκει μονο 2 μηνες, ενω νεα τμηματα προετοιμασιας ανοιγουν σχεδον καθε μηνα και εξετασεις γινονται σχεδον συνεχεια.. τα αποτελεσματα του τεστ βγαινουν αμεσως μετα την εξεταση και εχουν ισχυ για 5 χρονια.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν με συμβουλευετε να τελειωσω πρωτα με το ecpe, να δωσω ielts και μετα gmat ή μπορω να παω και νωριτερα για gmat να τελειωνω (επειδη και 5 χρονια ισχυ ειναι πολλα). και το λεω αυτο γιατι δεν θελω να τα αφησω να μου πεσουν ολα μαζι αργοτερα (gmat+ielts+πτυχιο-εξεταστικες+αιτησεις για msc)

**update2: για το ielts βρηκα πως εχει ισχυ 2 χρονων, κοστος 300-350 ευρω (+190 ευρω εξεταστρα), διαρκεια προετοιμασιας 1 μηνα, εξετασεις γινονται 3 φορες τον μηνα, νεα τμηματα προετοιμασιας 10 φορες μεσα στο ετος, τα αποτελεσματα τα μαθαινεις 2 εβδομαδες μετα την εξεταση
ενω τα πανεπιστημια που ενδιαφερομαι ζητουν ielts 7 ή 7,5 μου μεταφράζεται σε επίπεδο c1+ από ότι κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πότε θέλεις να χρησιμοποιήσεις το IELTS? Πότε σκέφτεσαι να φύγεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Πότε θέλεις να χρησιμοποιήσεις το IELTS? Πότε σκέφτεσαι να φύγεις?

σεπτέμβριο του 2016
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τελείωσε με το ECPE πρώτα, δίνοντας περισσότερη βάση στην προετοιμασία. Αν δεν πηγαίνεις σε φροντιστήριο, βρες κάποιο για τους επόμενους 2 μήνες. Το σκορ σου είναι πολύ χαμηλό!

Από Σεπτέμβριο ξεκινάς με τα άλλα δύο. Έχε υπόψιν σου ότι όσο πιο πολύ δουλειά κάνεις στο ECPE τόσο λιγότερη δουλειά θα έχεις για το IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
σεπτέμβριο του 2016
Γιατί δε δίνεις το CPE που γίνεται απόδεκτο από αρκετά μεταπτυχιακά; Μου φαίνεται χαζό να δώσεις 2 πτυχία που μόνο τζάμπα δεν είναι. Προσωπικά στη θέση σου δε θα έδινα καν το πρώτο πτυχίο, θα πήγαινα κατευθείαν για ΙΕLTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το πρόβλημα όταν δίνεις κατευθείαν το IELTS είναι ότι σε 2 χρόνια δεν θα έχεις πτυχίο, αφού τόση είναι η αναγνώρισή του. Κι επειδή στη ζωή τα πράγματα αλλάζουν, καλό είναι να έχεις ένα χαρτί στο χέρι που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε 3 χρόνια και σε 13.

Επίσης αν δώσεις κατευεθείαν για IELTS στην καλύτερη περίπτωση να πιάσεις επίπεδο C1 ενώ με το ECPE πιστοποιείς επίπεδο C2.

Μην κοιτάτε μόνο τι σας χρειάζεται τώρα, δείτε το πιο μακροπρόθεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Γιατί δε δίνεις το CPE που γίνεται απόδεκτο από αρκετά μεταπτυχιακά; Μου φαίνεται χαζό να δώσεις 2 πτυχία που μόνο τζάμπα δεν είναι. Προσωπικά στη θέση σου δε θα έδινα καν το πρώτο πτυχίο, θα πήγαινα κατευθείαν για ΙΕLTS.

το ecpe το δινω αφενος για να κερδισω απο την προετοιμασια και να μαθω μεσα απο αυτο και αφετερου για να μου μεινει οπως λεει κι η nina-nana διοτι ειναι ενα πτυχιο που δε "ληγει".
τωρα για το cpe αφενος ειναι πολύ -παρα πολυ- δυσκολο και αφετερου οπως ειπες δεν ειναι αποδεκτο απο ολα τα μεταπτυχιακα προγραμματα, οποτε αντε τωρα να μπεις στη διαδικασια να δεις ποια μεταπτυχιακα σε ενδιαφερουν, αν ειναι αποδεκτο απο αυτα το cpe κλπ... και με την προυποθεση οτι δεν θα αλλαξουν αυτα του χρονου.. αλλα οκ αυτο ειναι το λιγοτερο διοτι πιστευω οποιος εχει το cpe θα του ειναι αρκετα ευκολο να πετυχει μεγαλο σκορ (>7.5) στο ielts.. αλλα δεν ειναι σαν να επιχειρεις να πας θεσσαλονικη μεσω πατρας?

Το πρόβλημα όταν δίνεις κατευθείαν το IELTS είναι ότι σε 2 χρόνια δεν θα έχεις πτυχίο, αφού τόση είναι η αναγνώρισή του. Κι επειδή στη ζωή τα πράγματα αλλάζουν, καλό είναι να έχεις ένα χαρτί στο χέρι που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε 3 χρόνια και σε 13.
Επίσης αν δώσεις κατευεθείαν για IELTS στην καλύτερη περίπτωση να πιάσεις επίπεδο C1 ενώ με το ECPE πιστοποιείς επίπεδο C2.
Μην κοιτάτε μόνο τι σας χρειάζεται τώρα, δείτε το πιο μακροπρόθεσμα.

σωστα, αν και δεν νομιζω να χρειαστει πουθενα το καθε proficiency οταν θα εχεις να επιδειξεις ενα μαστερ απο αγγλοφωνο πανεπιστημιο. ή ακόμα και να χρειαστεί δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να το αποκτησεις, εφοσον εχεις κανει το μεταπτυχιακο σου στα αγγλικα.


Υ.Γ.: Ενδεικτικά τα language requirments απο το LSE:
https://www.lse.ac.uk/study/informationForInternationalStudents/englishLanguage.aspx

αυτο που συμπεραινω για παραδειγμα οτι λιγο-πολυ οτι πτυχιο και να χεις, σε υποχρεωνουν να δωσεις ielts.. ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
συγχαρητηρια στον learner.11gr, για το απιστευτο σκορ.
εγω τωρα τον μαιο θα δωσω για ecpe και με βαση τα τελευταια τεστ που γραφω παιρνω απο 65-75 στα 120 (βαση 77 -78 ) ..
ισως με λιγη παραπανω τυχη τα καταφερω. αλλα οκ δεν με ενδιαφερει τοσο το ecpe πιο πολυ το δινω για να επωφεληθώ από το
εποικοδομητικό άγχος της προετοιμασίας και να βελτιωσω ετσι το επιπεδο αγγλικων μου που θα ελεγα πως τωρα ειναι καπου αναμεσα
στο c1 και c2.
αυτο που με ενδιαφερει παρα πολυ ειναι να τα παω καλα στο gmat και ielts που θα δωσω του χρονου, ωστε να μου ανοιξουν οι πορτες για μεταπτυχιακο. σκοπευω να παω σε καποιο φροντιστηριο και να κανω τη σχετικη προετοιμασια για το καθενα.
σχετικα με αυτο θα ηθελα να ρωτησω 1. αν εχετε να προτεινετε καποιο καλο φροντιστηριο (globalprep, koutsodontis??) και 2. εχετε καποια εικονα του κοστους, και ποσο χρονο προετοιμασια χρειαζεται για να δωσεις και καθε ποτε δινεις?
ευχαριστω, ελπιζω να μην κουρασα


*update: εψαξα λιγο και βρηκα ενδεικτικα πως κοστος για gmat ειναι 800 ευρω περιπου + 250$(+φπα) για εξεταστρα, η προετοιμασια διαρκει μονο 2 μηνες, ενω νεα τμηματα προετοιμασιας ανοιγουν σχεδον καθε μηνα και εξετασεις γινονται σχεδον συνεχεια.. τα αποτελεσματα του τεστ βγαινουν αμεσως μετα την εξεταση και εχουν ισχυ για 5 χρονια.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν με συμβουλευετε να τελειωσω πρωτα με το ecpe, να δωσω ielts και μετα gmat ή μπορω να παω και νωριτερα για gmat να τελειωνω (επειδη και 5 χρονια ισχυ ειναι πολλα). και το λεω αυτο γιατι δεν θελω να τα αφησω να μου πεσουν ολα μαζι αργοτερα (gmat+ielts+πτυχιο-εξεταστικες+αιτησεις για msc)

**update2: για το ielts βρηκα πως εχει ισχυ 2 χρονων, κοστος 300-350 ευρω (+190 ευρω εξεταστρα), διαρκεια προετοιμασιας 1 μηνα, εξετασεις γινονται 3 φορες τον μηνα, νεα τμηματα προετοιμασιας 10 φορες μεσα στο ετος, τα αποτελεσματα τα μαθαινεις 2 εβδομαδες μετα την εξεταση
ενω τα πανεπιστημια που ενδιαφερομαι ζητουν ielts 7 ή 7,5 μου μεταφράζεται σε επίπεδο c1+ από ότι κατάλαβα.

Global Prep πολυ καλο και για GMAT και για IELTS. Μια ματια στις επιτυχιες τους φτανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
σωστα, αν και δεν νομιζω να χρειαστει πουθενα το καθε proficiency οταν θα εχεις να επιδειξεις ενα μαστερ απο αγγλοφωνο πανεπιστημιο. ή ακόμα και να χρειαστεί δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να το αποκτησεις, εφοσον εχεις κανει το μεταπτυχιακο σου στα αγγλικα.
Μην το λες, μην το λες. ..

Όσα μεταπτυχιακά και να κάνεις στην Αγγλία, αν δεν έχεις τις βάσεις σε λεξιλόγιο και γραμματική, δύσκολα θα βελτιώσεις την ικανότητά σου να μιλάς και να γράφεις στα αγγλικά χωρίς λάθη. Αυτά που δεν ξέρεις θα συνεχίσεις να μην τα γνωρίζεις και τα λάθη που κάνεις τώρα θα συνεχίσεις να τα κάνεις. Απλά θα μάθεις περισσότερο λεξιλόγιο, ειδικά ορολογία.

Πέρασα χρόνια στην Αγγλία ανάμεσα σε ξένους και αν είχα μία λίρα για κάθε ξένο που έλεγε "thanks God" ή μπέρδευε τον Present Perfect με τον Simple Past, τώρα θα είχα πλουτίσει :P

Προσωπικά πιστεύω πως σε 5-10 χρόνια θα παίζει ρόλο όχι μόνο το αν έχεις το Proficiency αλλά και με τι βαθμό το πήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Άρα με βλέπω του χρόνου να πάω να δώσω και για CPE. Ο καθηγητής φέτος μου έλεγε αφού έχω κάνει προετοιμασία να δώσω και proficiency αλλά εγώ δεν ήθελα. Βλακεία; Ίσως. Απλά εγώ δεν ήθελα, παρόλο που καταλαβαίνω ότι θα χρειαστεί στο μακρινό μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top