Σχετικά με το IELTS

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Hi guys! Το Νοέμβριο σκοπεύω να δώσω ΙELTS και τώρα το καλοκαίρι έχω ξεκινήσει επανάληψη. Θα μπορούσατε να μου πείτε σε ποια πράγματα πρέπει να τονίσω από την ύλη Lower-Advanced-Proficiency για το τις εξετάσεις του παραπάνω πτυχίου;

Έχω ήδη αρχίσει από τη γραμματική και έχω ένα βιβλίο με θέματα προηγούμενων ετών.

Ρωτάω για να είναι πιο αποδοτική η επανάληψή μου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και θα το εκτιμήσω αν αυτοί που έχουν δώσει μου πουν τι τους φάνηκε χρήσιμο.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
δες εδω. https://www.ielts.org/teachers.aspx προκειται να παω και σε κατι σεμιναρια IELTS. οταν γινουν θα σου πω αποψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterhemo

Νεοφερμένος

Ο paterhemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα,

Κάνοντας μια αναζητηση στο google βρηκα το forum και αφου διαβασα καποια θεματα θεωρησα οτι ισως μπορειτε να με βοηθησετε σε κατι.Αυτη τη στιγμη που γραφω το μηνυμα μολις τελιωσα ενα τεστ Ιelts το οποιο πρεπει να δωσω γιατι μου το ζηταει ενα πανεπιστημιο στην αγγλια.Λογο του οτι ο επι χρονια καθηγητης μου των Αγγλικων ο οποιος μου εβγαλε προς τα εξω την αγαπη στα αγγλικα και γιαυτο επελεξα να σπουδασω αγγλικη φιλολογια δεν ειχε εμπειρια με το συγκεκριμενο διπλωμα ,αναγκαστικα μεσο γνωστης μου να παω σε μια καθηγητρια με καποια εμπειρια.Το θεμα μου ειναι οτι έχοντας παρει το proficiency του michigan και παρολο που περναω το βαθμο σε ολα τα practise tests που μου ζητησε το πανεπιστημιο νιωθω μια εντονη ανασφαλεια.Διαβασω σε αρκετα forum οτι ειναι πολυ ευκολο και πως καποιος με prof θα μπορει να παρει ενα 7 ανετα.Προσωπικα 6,0 με 6,5 περνω ουτε παραπανω ουτε λιγοτερο και βλεπω οτι τα τεστ ειναι αρκετα απαιτητικα σε σημειο που φοβαμαι ιδιαιτερα οταν ερθει η ωρα να δωσω.Κανω τα practise tests της express publishing και μου φαινονται σχετικα δυσκολα και γενικα θυμαμαι οτι δεν εχουν και την καλητερη φημη.Για παραδειγμα τα reading ειναι υπερβολικα μεγαλα με τεραστιο ογκο πληροφοριων.Στη πρωτη απο τις δυο εκθεσεις λες και το κανουν επιτηδες και βαζουν στο γραφημα οτι πληροφορια μπορει να φαντασει ο ανθρωπινος νους.Αν εχετε καποια εμπειρια ειτε με το διπλωμα ειτε με τα βιβλια παρακαλω διαφωτηστε με ωστε να καταλαβα περιπου το επιπεδο του τεστ γιατι εχω αρχισει να ανησυχω πως δεν θα το περασω.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Αντωνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλησπέρα Αντώνη!

Καταρχάς, μην αγχώνεσαι!!!
Εγώ το έδωσα για να πάω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Δεν είχα (ούτε και έχω δηλαδή) Proficiency και έγραψα με ευκολία 7.5. Το μόνο που έκανα, πήρα 2 βιβλία με λύσεις, τα έκανα ξανά και ξανά μόνη μου, βρήκα περασμένα θέματα, τα έλυσα και αυτά, έκανα το listening με την κολλητή μου και τελείωσε το θέμα.

Επίσης, συμπληρώνω, δεν μου αρέσουν τα αγγλικά, άρα έχω μια αρνητική στάση εξαρχής!:)

Επίτηδες πάντως βάζουν το γράφημα, γιατί ειδικά για μεταπτυχιακά που το δίνουν, είναι από τα πρώτα πράγματα που θα σου χρειαστούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterhemo

Νεοφερμένος

Ο paterhemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδη δεν ζητανε εκθεση με γραφημα στις εξετασεις? :hmm:
Σου ειναι ευκολο να μου πεις πια βιβλια χρησιμοποιησεις?

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όχι, το ζητάνε κανονικά το γράφημα, είναι σίγουρο!

Να σου πω την αλήθεια μου, δεν θυμάμαι...Το ένα ήταν του Cambridge και το άλλο ένα άσχετο..

Για δες εδώ για υλικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterhemo

Νεοφερμένος

Ο paterhemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για της συμβουλες και για το υλικο θα τα λυσω ολα και απο εκει και περα μακαρι να το παρω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τίποτις!!!:)

Μην πας με άγχος, θέλει καλή διαχείριση χρόνου!Αυτό είναι το ψαρωτικό!

Καλή επιτυχία!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Του Κεμπριτζ τα τεστ ειναι και τα καλυτερα διοτι ειναι ενας απο τους φορεις που συμμετεχουν στη διεξαγωγη του μαζι με το Βρετανικο Συμβουλιο.Μην το φοβασαι.Εγω ενας 17χρονος με CΡΕ/ΕCΡΕ μου φανηκε πολυ ευκολο και χαλαρα εγραψα πολυ καλα.Εσυ γιατι να φοβηθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι σχέση έχει η ηλικία βρε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για να μην νομιζει πως δεν μπορει να χειριστει το τεστ ενας 16χρονος-17χρονος.Δηλαδη δεν ειναι κατι τραγικο για να φοβηθει να το δωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterhemo

Νεοφερμένος

Ο paterhemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε λιγους μηνες κλεινω τα 20.Ο φοβος μου προερχεται απο το γεγονος οτι τα τεστ που κανω τα θεωρω αρκετα απαιτητικα και δεν ξερω αν αντιπροσωπεύουν την πραγματικοτητα.Ακομα οτι τα περναω με 6,0 και 6,5 οταν το πανεπιστημιο μου ζητησε 6,0 μου δημιουργει επιπλεον αγχος.Ισως αν ημουν και πιο μικρος να μην αγχωνουμουν αλλα πλεον οταν βλεπεις οτι εισαι σε ενα πανεπιστημιο που στην ουσια θα σε βγαλει ανεργο και εχεις περασει και ενα χρονο ψαχνωντας δουλεια δημιουργηται ενα επιπλεον αγχος.Θα μου πεις τi να πουν κατι τριαντάρηδες ανεργοι που δεν ξερουν να κανουν κατι...Επειδη τα βλεπω ισως δεν θελω να παθω τα ιδια.Αρα ισως η ηλικια να μην ειναι τοσο απλος παραγοντας(οσο πιο μικρος τοσο το καλητερο οπως λες).Oποτε σιγουρα πιστευω οτι μπορει να το χειρηστει ενα 16-17 εδω χειριζονται το profiency
Φιλικα παντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω, τι πανεπιστήμιο είναι αυτό που σου ζητάει 6 μόνο...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterhemo

Νεοφερμένος

Ο paterhemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
To coventry προς το παρον.Περιμενω ακομα απαντησεις απο sunderland bolton και bedfoshire.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν τα ξέρω τα πανεπιστήμια αν είναι καλά ή όχι, μόνο ακουστά τα έχω. Αν όμως κατάλαβα καλά, πας για αγγλική φιλολογία (κάνω λάθος?). Έχοντας μια εμπειρία από Αγγλία, θα σου πρότεινα να σε ψυλλιάσει το γεγονός ότι ζητάνε τόσο μικρό βαθμό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterhemo

Νεοφερμένος

Ο paterhemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι καταλαβα τι θες να πεις και δεν εχεις και αδικο απο μερους σου.Μου εχει περασει και εμενα απο το μυαλο μου αυτο.
Την αιτηση μου την κανει ''επαγγελματιας'' που εχει εκεινος προσωπικη σχεση με τα πανεπιστημια και επικοινωνει αυτος.Η δικια του δικαιολογια γενικα οσον αφορα τα entry requirements ειναι πως πανεπιστημια του τυπου durham κτλπ βαζουν υψηλα requirements επειδη οτι δεν θελουν πολλους ξενουν φοιτητες.Και οι δευτερη δικαιολογια του ειναι πως στην ουσια το προπτυχιακο δεν παιζει τοσο ρολο που θα το κανεις γιατι η υλη ειναι ιδια σε ολα αλλα που θα κανεις το μεταπτυχιακο.Απο εκει και περα τι να σου πω στο πεδιο που θελω εγω στις καταταξεις που γινονται για τα πανεπιστημια τα παει καλα μπορω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά οι άνθρωποι που πουλάνε τον εαυτό τους ως επαγγελματίες στις αιτήσεις πανεπιστημίων, μου προκαλούν γέλιο.
Τι δύσκολο δηλαδή έχει να κάνεις (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω φυσικά) την αίτησή σου μόνος σου; Τίποτα απολύτως και στο λέω που το έκανα για τα μεταπτυχιακά και το έκανα από το Α μέχρι το Ω μόνη μου.

Όσον αφορά τις δικαιολογίες που σου δίνει. Φυσικά και παίζει ρόλο το προπτυχιακό. Είναι το βασικό σου χαρτί, πρέπει να έχεις τις καλύτερες βάσεις και να έχεις προτιμήσει την καλύτερη δυνατή επιλογή. Γιατί εκτός από γνώση, το καλό προπτυχιακό (από πανεπιστήμιο με καλό όνομα και υψηλό επίπεδο) θα σου ανοίξει την πόρτα και για ένα καλό μεταπτυχιακό. Και πίστεψέ με, πλέον ένα μέτριο μεταπτυχιακό πλέον ισούται με καθόλου μεταπτυχιακό.

Όσοι βάζουν υψηλά requirements, σημαίνει ότι δίνουν βάση στη δουλειά τους. Δεν θέλουν να βάλουν μέσα τον κάθε έναν, απλά και μόνο για να πάρουν τα λεφτά τους. Όταν ήμουν στο μεταπτυχιακό, μας λέγανε ότι είτε είμαστε native speakers είτε όχι, θα βαθμολογηθούμε το ίδιο. Και αυτό είναι συν δικό μας, γιατί δείχνει ότι θέλουν να είμαστε εξίσου καλοί με τους ντόπιους και να μη μας χαριστούν.

(Το έχω ψάξει πάρα πολύ με την Αγγλία, έψαχνα 1.5 ολόκληρο χρόνο πριν φύγω)

Συμπλήρωση: Άλλο ένα καλό να κάνεις μόνος σου τις αιτήσεις, είναι το να ζεις τη γραφειοκρατία της Αγγλίας και να την μάθεις. Γιατί όταν θα πας εκεί, θα χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Revekka... Ένα καλό προπτυχιακό θα σε γλιτώσει από πολλούς μπελάδες μετά. Και όντως είναι τρελά ύποπτο το ότι σου ζητάνε τόσο μικρό βαθμό στο ΙELTS, ειδικά αν σκεφτείς πως πας για φιλολογία. Ισοδυναμία έχουν με το TOEFL, έχω εμπειρία εκεί, για να δω στο περίπου πως αντιστοιχίζονται; Καλύτερα να προσπαθήσεις λίγο παραπάνω και να ζοριστείς τώρα πάντως...
Και μην εμπιστεύεσαι τόσο τους "ειδικούς στις αιτήσεις". Η διαδικασία είναι έτσι φτιαγμένη ώστε να μπορείς να τα βγάλεις πέρα μόνος σου. Καλό είναι να έχεις κάποιον να σε βοηθήσει στη χαρτούρα, αλλά υποδείξεις για το που να πας δεν είναι καλό να παίρνεις. Στόχευσε και πιο ψηλά. ποτέ δεν ξέρεις. Και ακόμα κι αν πας μια φορά άσχημα στο IELTS δε μπορείς να το ξαναδώσεις; Δε χάλασε ο κόσμος με μια αναποδιά :)
Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greektr

Νεοφερμένος

Ο Greektr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προσωπικό βρίσκω τη δομή του TOEFL πιο εύκολη από το IELTS. Και όλα τα βρετανικά πανεπιστήμια δέχονται και το TOEFL. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το TOEFL το οποίο είναι και πιο κοντά στη δομή του Michigan Proficiency.
Όντως θα μπορούσες να κάνεις την αίτηση για το μεταπτυχιακό μόνος σου.
Επίσης μπορείς να δεις κάποια rankings για τα βρετανικά πανεπιστήμια εδώ:

https://www.guardian.co.uk/education/table/2010/jun/04/university-league-table
https://www.independent.co.uk/news/e...university-league-table-20102011-1976038.html
https://extras.timesonline.co.uk/stug/universityguide.php

Ίσως θα μπορούσες να κάνεις αίτηση και σε κάποια καλύτερα πανεπιστημία. Στη Βρετανία τουλάχιστον το όνομα του πανεπιστημίου μετράει. Και συνήθως οι εργοδότες εκεί κοιτούν τη φήμη του πανεπιστημίου γενικά, όχι το πόσο καλό είναι ένα συγκεκριμένο τμήμα πανεπιστημίου (εκτός βέβαια αν η δουλειά έχει άμεση σχέση με τις σπουδές, κάτι που συχνά δε συμβαίνει).
Καλή επιτυχία εύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefania94

Νεοφερμένος

Η stefania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας παιδιά....
παρακολουθώ καιρό το φόρουμ αλλα ποτε δεν έτυχε να γράψω κάτι....αλλα μου έχετε λύσει αρκετές απορίες...

το δικό μου "πρόβλημα" είναι τα αγγλικά....μπορώ να πω "καταταλεβω" πολύ καλά την γλώσσα
βλέπω ταινίες χωρίς υπότιτλους...βεβαια μερικές άγνωστες λέξεις τις έχω...
πρόπερσι είχα δώσει το lower και κόπηκα στο GVR και στο listening για πολύ λίγο..!
στο listening κόπηκα απο βλακεία μου γιατί είχα αφαιρεθεί!

τώρα μετά από δυο χρονια θέλω να ξανά δώσω...έχω καινά στην γραμματική εκεί είναι το πρόβλημα μου...
θέλω να πάω σε φροντιστήριο τώρα το καλοκαίρι και να δώσω τον σεπτέμβρη η εκείνη την περίοδο τέλος πάντων.....


μετά από αυτό θέλω να προετοιμαστώ για το IELTS γιατί ενδιαφέρομαι να σπουδάσω στην αγγλία....τι μου προτείνεται να κάνω...θα τα καταφέρω

γιατί αγχώνομαι....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top