Σχετικά με το FCE/CPE-Cambridge

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, ΟΚ, ο πρώτος χρόνος είναι κοινός και για τα δύο πτυχία, αλλά δεδομένου πως θέλεις να δώσεις σε λιγότερο από 12 μήνες η προετοιμασία σου θα πρέπει να είναι αρκετά στοχευμένη (προς το ECPE φαντάζομαι, γιατί το CPE πιο απαιτητικό). Δεν μπορείς να προετοιμαστείς επαρκώς και για τις δύο εξετάσεις + CBT σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Αν τα αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα να περάσεις το ECPE και δεν χρειάζεσαι plan B.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εγω ερωτηση να κανω.. Το computer based ειναι πιο εύκολο; (αυτό συμπαίρανα από τα λεγόμενά σας τώρα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Наташа

Νεοφερμένος

Η Наташа αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Όχι δεν είναι το computer-based πιο εύκολο, απλώς έχει περισσότερες ημερομηνίες εξέτασης μέσα στο χρόνο. Όχι μόνο δύο φορές, το Μάιο και το Δεκέμβριο. Πιο εύκολο από τα δύο Proficiency είναι το Michigan απ'ό,τι το Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όχι μόνο δεν είναι πιο εύκολο το CBT αλλά είναι και πολύ πιο απαιτητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paschalis K

Νεοφερμένος

Ο Paschalis K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας! Σε λίγο καιρό δίνω το cpe και πιστεύω ότι δεν είμαι και τόσο καλά προετοιμασμένος... Κάνω τα βιβλία του γρίβα On course for the Cambridge CPE. Κάποιος που το εχει κάνει ξέρει αν αυτό το λεξιλόγιο που εχει ειναι επαρκες; Επίσης θέλω συμβουλές για το πως να μαθω γρήγορα λέξεις χωρίς να τις ξεχνάω (ξερω για ταινιες και βιβλια στα αγγλικά αλλα εγώ εννοω για companion γιατι εχει μεινει ελαχιστος καιρος και δεν προλαβαινω να βλεπω ταινιες για λεξιλογιο). Επισης αν εχει κάποιος να μου δώσει συμβουλές για όλα τα θέματα και πιο πολύ για την έκθεση θα χαιρόμουν πολυ! Γενικοτερα εχω αγχωθει παρα πολυ :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γεια σας! Σε λίγο καιρό δίνω το cpe και πιστεύω ότι δεν είμαι και τόσο καλά προετοιμασμένος... Κάνω τα βιβλία του γρίβα On course for the Cambridge CPE. Κάποιος που το εχει κάνει ξέρει αν αυτό το λεξιλόγιο που εχει ειναι επαρκες; Επίσης θέλω συμβουλές για το πως να μαθω γρήγορα λέξεις χωρίς να τις ξεχνάω (ξερω για ταινιες και βιβλια στα αγγλικά αλλα εγώ εννοω για companion γιατι εχει μεινει ελαχιστος καιρος και δεν προλαβαινω να βλεπω ταινιες για λεξιλογιο). Επισης αν εχει κάποιος να μου δώσει συμβουλές για όλα τα θέματα και πιο πολύ για την έκθεση θα χαιρόμουν πολυ! Γενικοτερα εχω αγχωθει παρα πολυ :( :(

Για λεξιλόγιο και ορθογραφία θα σου πρότεινα να γράφεις εκθέσεις και να διαβάζεις βιβλία. Οι ταινίες βοηθάνε και είναι πιο πολύ για το speaking και το listening. :)
Τώρα, για το άγχος μπορώ μόνο να σου πω ότι είναι αρκετά εύκολο το διαγώνισμα και μετά από μερικές μέρες αφού το δώσεις δεν θα το θυμάσαι καν.
Αν δεν νιώθεις καλά προετοιμασμένος προσπάθησε να διαβάσεις περισσότερο. Στον ελεύθερο σου χρόνο προτίμησε ένα καλό αγγλικό βιβλίο ή μια ταινία χωρίς υπότιτλους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paschalis K

Νεοφερμένος

Ο Paschalis K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες! Ξερεις μηπως καποιον αποδοτικο τροπο για να μαθω λεξεις απο companion?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Bαλε καποιον να σε ελεγχει,να ρωταει και να πρεπει να του πεις συνωνυμα,σημασιες,κτλ.Κατα προτιμηση,καποιον αυστηρο :P Kακα τα ψεματα,καλα διαβαζουμε μονοι μας αλλα μερικες φορες χρειαζεται και λιγη πιεση. Στα αγγλικα η καθηγητρια ηταν πολυ αυστηρη και μπορω να πω οτι εμαθα τελεια το λεξιλογιο και το θυμαμαι ακομα :P Στα ιταλικα που κανω τωρα,ζητησαμε απο την καθηγητρια να μας ελεγχει συστηματικα για να αναγκαζομαστε να διαβαζουμε ακομα περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ναι.

Θα πάρεις το κείμενο του βιβλίου και θα το διαβάσεις 2 φορές, μια φορά "φωναχτά" και μια απο μέσα σου. Προσπάθησε να βάλεις και προφορά αλλά μην πιέζεσαι κιόλας.
Έχε δίπλα σου ένα μολύβι για να υπογραμμίζεις τις λέξεις που δεν ξέρεις τι σημαίνουν ή που θεωρείς δύσκολες. Κάνοντας το αυτό οι λέξεις σου μένουν πιο εύκολα.
Μετά ξαναδιάβασε το κείμενο αλλά σε κάθε υπογράμμισμένη λέξη σταμάτα και συμβουλέψου το companion. Αυτό έκανα εγώ.
Βέβαια όταν ήμουν πιο μικρός (πριν το lower) απλώς έγραφα τις λέξεις μέχρι να τις μάθω. Ότι σε βολεύει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Και μπορείς να ξεκινήσεις να μαθαίνεις λεξιλόγιο από το Vocabulary part των τεστ σιγά σιγά, χωρίς companion... Δεν έχουν πάντα τη μετάφραση δίπλα, αλλά θα ψάχνεσαι και θα βρίσκεις τις ελάχιστες διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των τεσσάρων λέξεων :)
Σε κάθε περίπτωση, καλό διάβασμα και καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrfks

Νεοφερμένος

Ο giwrfks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εδωσα και εγω FCE και ενω τα περασα ολα κοπηκα στην εκθεση για μια μοναδα δηλαδη συγκεντρωσα 159 αντι για 160 ππυ χρειαζεται το B2 .Θα ηθελα να ξερω αν αξιζει να πληρωσω την αναβαθμολογιση γραπτου (150€) ;; θα βγαλω ακρη γιατι κοπηκα για μολις μια μοναδα και εχω στεναχωρηθει παρα πολυ και δεν εχω το κουραγιο να ξαναδωσω .Επισης θα ηθελα εμπειριες απο αλλους που εχουν ξανακανει αναβαθμολογηση γραπτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Τώρα το Μάιο εννοείς ότι έδωσες; Βγήκαν κιόλας τα αποτελέσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εδωσα και εγω FCE και ενω τα περασα ολα κοπηκα στην εκθεση για μια μοναδα δηλαδη συγκεντρωσα 159 αντι για 160 ππυ χρειαζεται το B2 .Θα ηθελα να ξερω αν αξιζει να πληρωσω την αναβαθμολογιση γραπτου (150€) ;; θα βγαλω ακρη γιατι κοπηκα για μολις μια μοναδα και εχω στεναχωρηθει παρα πολυ και δεν εχω το κουραγιο να ξαναδωσω .Επισης θα ηθελα εμπειριες απο αλλους που εχουν ξανακανει αναβαθμολογηση γραπτου
Η καθηγητριά σου (που σε ξέρει καλύτερα) τι γνώμη έχει; Εγώ είμαι υπέρ της αναβαθμολόγησης, τουλάχιστον να σου φύγει η ιδέα. Αλλά αν σκοπεύεις να συνεχίσεις άμεσα για Proficiency, ίσως να μην αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εγώ πήγα ψιλοαδιάβαστος δυστυχώς cpe, και έγραψα 195(η βάση είναι 200). Η πιστοποίηση που σου δίνουν ότι είσαι επίπεδο C1 χρησιμεύει κάπου, ή να το ξαναδώσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλό είναι να έχεις μια πιστοποίηση πιο πάνω από το Lower, αλλά στο τέλος όλοι Proficiency ζητάνε. Διάβασε και ξαναδώστο. Το θέμα δεν είναι μόνο να πάρεις το χαρτί αλλά να μάθεις και καλά αγγλικά. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστείς να δώσεις για κάποιο άλλο πιστοποιητικό όπως IELTS, να πας για δουλειά ή σπουδές στο εξωτερικό ή να καταθέσεις τα χαρτιά σου για πρόσληψη ή μεταπτυχιακά. Για όλα αυτά είναι καλό να έχεις το Proficiency, το χαρτί και τις γνώσεις επιπέδου C2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πήγα ψιλοαδιάβαστος δυστυχώς cpe, και έγραψα 195(η βάση είναι 200). Η πιστοποίηση που σου δίνουν ότι είσαι επίπεδο C1 χρησιμεύει κάπου, ή να το ξαναδώσω;

΄Οπου ζητάνε πιστοποίηση ξένης γλώσσας (μεταπτυχιακά, σπουδές στο εξωτερικό, υποτροφίες, erasmus , δουλειές κτλ) ζητάνε ανάλογα την περίπτωση ή Β2 ή C2. Οπότε η γνώμη μου είναι αφού το επίπεδό σου είναι τόσο πολύ κοντά στο C2, να κάνεις άλλη μια προσπάθεια να το πάρεις. Κρίμα είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paschalis K

Νεοφερμένος

Ο Paschalis K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έδωσα το Μάιο CPE και δεν το πήρα. Τα πήγα πολύ καλά σε έκθεση και σε προφορικά, μέτρια προς άσχημα σε reading and use of english και πραγματικά απαίσια σε listening. Ειδικά για το listening ξαφνιάστηκα διότι κατα τη διάρκεια των μαθημάτων τα πήγαινα πολύ καλά. Anyway, αποφάσισα να ξαναδώσω και να διαβάσω περισσότερο μόνος και να κάνω μαθήματα απο σεπτέμβριο και μετά. Σκέφτηκα να πάρω τo upstream C2( coursebook και companion μόνο), τι λέτε; Θα με καλύψει; Και απο writing το successful writing. Πιστεύεται θα χρειαστώ κάποιο βιβλίο γραμματικής ή η γραμματική στο πίσω μέρος του coursebook φτανει; Ακόμη, μήπως έχετε κάποιες συμβουλές για το πως να απομνημονεύσω πολλές λέξεις και πώς να τα πάω καλά στα parts? Thank's in advance! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έδωσα το Μάιο CPE και δεν το πήρα. Τα πήγα πολύ καλά σε έκθεση και σε προφορικά, μέτρια προς άσχημα σε reading and use of english και πραγματικά απαίσια σε listening. Ειδικά για το listening ξαφνιάστηκα διότι κατα τη διάρκεια των μαθημάτων τα πήγαινα πολύ καλά. Anyway, αποφάσισα να ξαναδώσω και να διαβάσω περισσότερο μόνος και να κάνω μαθήματα απο σεπτέμβριο και μετά. Σκέφτηκα να πάρω τo upstream C2( coursebook και companion μόνο), τι λέτε; Θα με καλύψει; Και απο writing το successful writing. Πιστεύεται θα χρειαστώ κάποιο βιβλίο γραμματικής ή η γραμματική στο πίσω μέρος του coursebook φτανει; Ακόμη, μήπως έχετε κάποιες συμβουλές για το πως να απομνημονεύσω πολλές λέξεις και πώς να τα πάω καλά στα parts? Thank's in advance! ;)
Εγώ λέω να βρεις ένα καλό φροντιστήριο και να κάνεις μια σωστή προετοιμασία. Τουλάχιστον θα σταματήσεις να κάνεις λάθη όπως το thank's που είναι λάθος που το κάνουν τα παιδάκια στο επίπεδο Α1-Α2.

Να στο πω αλλιώς. Δεν γίνεται να προετοιμαστείς σωστά για το επίπεδο C2 χωρίς μαθήματα. Αν είχες τις απαραίτητες γνώσεις για να αυτοδιδαχθείς με το Upstream C2, θα είχες περάσει τις εξετάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τα ελληνικά πανεπιστήμια δέχονται ielts (ας πούμε σε μεταπτυχιακό επίπεδο); Ή πρέπει να έχω αποκλειστικά Proficiency;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paschalis K

Νεοφερμένος

Ο Paschalis K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ίσως να μη διευκρίνισα σωστά.Έχω κάνει ήδη προετοιμασία με πολύ καλά βιβλία (κάνω ιδιαίτερα). Έχω κάνει το grammar for CAE and proficiency, on course for the cambridge cpe. Αυτό που είπα είναι ότι σκέφτομαι κατα τη διάρκεια του καλοκαιριού να ξεκινήσω από μόνος μου προετοιμασία αρχικά και να συνεχίσω με την καθηγήτρια μου από σεπτέβριο (δεδομένου οτι έχω ηδη ανεπτυγμενο λεξιλογιο και εμπειρια σε όλα τα parts) Απλά επειδή θέλω να αναπτύξω και άλλο το λεξιλόγιό μου και επειδή τα βιβλία οn course δε βοήθησαν και πολυ, ειδικά το companion έτσι όπως ειναι η δομή του, σκεφτόμουν να κατευθυνθώ προς express publishing γιατί ξέρω πως υπάρχει γραμματική και appendix με prepositions κλπ στο βιβλίο και γιατί το companion έχει σε κάθε λέξη derivatives,opposites, examples και ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top