Σχετικά με το FCE/CPE-Cambridge

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ !! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Έχω εξαιρετικά ευχάριστες αναμνήσεις από το FCE. Ήταν smooth sailing. Λάτρεψα το writing. Tα story είναι το μόνο κειμενικό είδος στο οποίο μπορώ να εκφραστώ τόσο καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
https://pearsonpte.com/PTEGeneral/TestTakers/Pages/PastPapers.aspx
Για διαφορα past paper.
Καποια εχουν και ακουστικο μέσα.
Για το Cambridge υπαρχουν καποια past paper αλλα χωρις listening.
UMS December 2009 Past Papers

FCE
PAPER 1 Reading (pdf)
PAPER 2 Writing (pdf)
PAPER 3 Use of English (pdf)

CPE
PAPER 1 Reading (pdf)
PAPER 2 Writing (pdf)
PAPER 3 Use of English (pdf)

CAE
PAPER 1 Reading (pdf)
PAPER 2 Writing (pdf)
PAPER 3 Use of English (pdf)

https://rapidshare.com/files/173976233/themata_fce_cae_cpe_december_2008.rar

Για το edexcel προτεινω τα βιβλια του Γριβα.
Για το Cambridge η ποικιλια ειναι μεγαλη.
Διαλεξε αυτο που σου κινει πιο πολυ το ενδιαφερον.
Ελπίζω να βοήθησα:)

Αχ ευχαριστούμε πολύ. Αλλά οι απαντήσεις που είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinitkd1996

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
τον μαιο δίνω για το lower fce κάνουμε κ στο φροντιστήριο μου τεστς αλλά θέλω να κάνω παραπάνω εξάσκηση που μπορώ να βρω τεστς; plzz απαντηστε μου συντομα το εχω αναγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το πήρα τελικά με 75%(Β):clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Το πήρα τελικά με 75%(Β):clapup::clapup::clapup:


Μπραβο σου! Συγχαρητηρια!:beer:


Γενικα, οσον αφορα στο FCE τουλαχιστον αμα γενικα οσα χρονια πηγαινεις αγγλικα εισαι συνεπης, οργανωμενος και διαβασμενος δεν πιστευω πως θα εχεις προβλημα. Και βοηθαει πολυ το να εισαι εξοικειωμενος με τα αγγλικα, να τα εχεις συχνα γυρω σου. Ειτε να μπαινεις συχνα σε αγγλικα site στο ιντερνετ, ειτε να βλεπεις σειρες με αγγλικους υποτιτλους ή και χωρις, να εχεις οσο πιο πολλα ερεθισματα μπορεις και να διασκεδαζεις ταυτοχρονα.


Εγω οταν ειχα δωσει FCE δεν εκανα επαναληψεις και τετοια συχνα. Απλα εκανα ο,τι μου εβαζαν στο φροντιστηριο, προσεχα πολυ και ημουν συγκεντρωμενη και σε ολες τις προηγουμενες χρονιες διαβαζα οσο επρεπε και δεν ειχα κενα. Μετα συνεπεσε γυρω στην Εκτη δημοτικου το καλοκαιρι να αρχιζω να βλεπω ανιμε που ειναι στα γιαπωνεζικα με αγγλικους υποτιτλους οποτε αυτο με βοηθησε πολυ και διασκεδαζα πολυ ταυτοχρονα. Επισης, αμα αρχισεις και μιλας συχνα με ατομα απο εξωτερικο ειτε απο αγγλοφωνες χωρες ειτε οχι. Δεν ειναι μονο να κανεις past papers και ασκησεις και επαναληψεις και να κουραζεσαι και να σκοτωνεσαι στο διαβασμα. Μπορεις με απλα και ευχαριστα πραγματα να βελτιωθεις ακομα πιο πολυ και να σου μεινουν κιολας. Οχι μονο για να πας να γραψεις ενα βαθμο, να περασεις, να λες οτι εχεις ενα πτυχιο και μετα απο ενα-δυο χρονια να μην τα θυμασαι ή να μην μπορεις να ανταπεξελθεις σε ενα διαλογο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ευχαριστωωω :D:D Και συμφωνω απολυτως με τα λεγομενα σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisxant

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τοπόλια (Χανιά). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
το cambridge για μενα ειναι αναντιρρητα το καλυτερο πτυχιο αγγλικων.συγκεκριμενα το cpe αποδεικνυει τον αριστο χειρισμο της αγγλικης γλωσσας και πιστευψ οποιος το περασει θα εχει μαθει πολυ πιο πολλα απο το να περασει το αμερικανικο.εχω δωσει και περασει και τα 2 οποτε ....:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Και εγω εδωσα και τα δυο και συμφωνω με τον chrisxant...σε επιπεδο δυσκολιας (ευκολιας θα επρεπε να λεω) δεν απεχουν στην πραγματικοτητα,αλλα σε επιπεδο γνωσεων διαφερουν πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexKafirakos

Νεοφερμένος

Ο AlexKafirakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδια να ρωτησω κατι... Γινεται να δουμε την λιστα των υποψηφιων ή εστω των επιτυχονττων στο CPE.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
παιδακια αν και προσπαθησα να παρακολουθησω και τς προηγουμενες συζητησεις, τι εννοειται λεγοντας '-τελευταια'; σταματα κατι;

καποιος;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα: Δύσκολο το Cambridge CPE;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
παιδακια αν και προσπαθησα να παρακολουθησω και τς προηγουμενες συζητησεις, τι εννοειται λεγοντας '-τελευταια'; σταματα κατι;

καποιος;
δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου φιλε μου???
που αναφερεσαι ακριβως/???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
δηλαδης
διαβαζω οτι επειδη εχουν λιγοστεψει οι υποψηφιοι ή για αλλους λογους αλλαζει καπως το συστημα. καποια μελη γραφουν οτι 'επειδη ειμαστε οι τελευταιοι....' κι απορω.συμβαινει κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
δηλαδης
διαβαζω οτι επειδη εχουν λιγοστεψει οι υποψηφιοι ή για αλλους λογους αλλαζει καπως το συστημα. καποια μελη γραφουν οτι 'επειδη ειμαστε οι τελευταιοι....' κι απορω.συμβαινει κατι;

γενικα ισχυει οτι οταν αλλαζει το συστημα εξετασης και το διαδεχεται καποιο καινουριο οι τελευταιες χρονιες τρωνε αγγουρι(δες με τις πανελληνιες τι γινεται φετος αλλα και περισυ) αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ισχυει στο cambridge...


(Παντως,το michigan εκανε αρκετα δυσκολα τα προφορικα του σε σχεση με το παρελθον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
γενικα ισχυει οτι οταν αλλαζει το συστημα εξετασης και το διαδεχεται καποιο καινουριο οι τελευταιες χρονιες τρωνε αγγουρι(δες με τις πανελληνιες τι γινεται φετος αλλα και περισυ) αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ισχυει στο cambridge...
ναι, όντως αυτό δεν ισχύει στο κείμπριτζ γιατί τα φετινά θέματα ήταν βατά και ίσως σχετικά εύκολα σε σύγκριση με άλλες χρονιές...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ρε ματαρες μου αυτο λεω, 'αλλαζει το συστημα" δηλαδη πως;;; -ειμαι εδω και λιγο καιρο εξω απο τα χωραφια αυτα κ δεν ηξερα οτι αλλαζει, στο CPE αναφερομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παιδες,ο ξαδερφος μου θελει να δωσει FCE και με μια ματια που εριξα,εχει στις 30 Νοεμβριου 2012 ,αλλα δεν παει φροντιστηριο διοτι no money no honey :P

Ξερετε τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησει?Εμεις που πηγαιναμε μας ειχαν συμβουλευσει απο το φρονστιστηριο,αυτος απο που θα πληροφορηθει?

Γνωριζει κανεις τπτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Παιδες,ο ξαδερφος μου θελει να δωσει FCE και με μια ματια που εριξα,εχει στις 30 Νοεμβριου 2012 ,αλλα δεν παει φροντιστηριο διοτι no money no honey :P

Ξερετε τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησει?Εμεις που πηγαιναμε μας ειχαν συμβουλευσει απο το φρονστιστηριο,αυτος απο που θα πληροφορηθει?

Γνωριζει κανεις τπτ?

Ρίξε μια ματιά εδώ

https://www.hau.gr/?i=examinations.en.news.2772

και εδώ https://www.cambridgeesol.gr/find-a-centre/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Thanks dude.

Και να ρωτησω.

Εδω γιατι λεει 30 Νοεμβρίου 2012
https://www.cambridgeesol.gr/exams/general-english/fce.html

Και εδω FCE for Schools

December 1, 2012
https://www.hau.gr/?i=examinations.en.news.2772

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Thanks dude.

Και να ρωτησω.

Εδω γιατι λεει 30 Νοεμβρίου 2012
https://www.cambridgeesol.gr/exams/general-english/fce.html

Και εδω FCE for Schools

December 1, 2012
https://www.hau.gr/?i=examinations.en.news.2772

:/:

Ίσως το ένα να είναι τα προφορικά και το άλλο τα γραπτά.
Γενικά πάρε ένα τηλ. στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση και καθάρισες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top