Σχετικά με το FCE/CPE-Cambridge

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tα FCE και CPE ειναι πιστοποιητικα με παγκοσμιο κύρος και πρεστίζ.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως το management του Michigan θα το πάρει το Cambridge.To FCE θέλει και διαβασμα μεθοδικό(όχι ξέσκισμα προς Θεου) αλλα και καλη εξάσκηση για να αποκτησεις τεχνικές για να λύνεις τις ασκήσεις.
Δεν ειναι κάτι τρομερο ρε παιδια.Στο επιπεδο Β2 ειναι και αυτό απλα έχει κανει εξαιετικα βηματα σε θεματα Marketing το Cambridge και ειναι πρωτοπορο σε όλο το κοσμο.Επίσης το CPE απαιτεί να ξέρεις και απο αγγλικη λογοτεχνια,να χεις διαβάσει δηλαδή για να βγάλεις το Reading του.
Eπίσης να έχεις βελτιώσει τα ακούσματα σου και να ακους οποιαδήποτε προφορα και να την κατανοείς όπως και να καταλαβαινεις οτιδηποτε γραφεται και ακουγεται με λεπτομέρεια και να υπονοήσεις νοήματα που δεν γραφονται ξεκαθαρα.Επίσης πρεπει να παραγεις ένα εξαιρετικο output για να βαθμολογηθεις υψηλα στην έκθεση.Ενας κακος γραφικος χαρακτηρας σου αφαιρει αυτοματα ενα Band απο την καθε έκθεση σου και totally illegible scripts απλά βαθμολογούνται με 0.Αααα και κάτι αλλο.Αν εσυ κανεις βλακεια και σημειωσεις καταλαθος 2 κουτακια ή αντι να το σβησεις τραβηξεις ενα Χ απο πάνω στο Cambridge το μηχανημα OMR που διαβαζει τα πολλαπλης θα κανει reject το answer sheet σου και θα το εξετάσει με individual basis.Αρα κανεις δεν προκειτε να αδικηθεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εγώ επειδή το έχω δώσει το FCE του Cambridge προτείνω σε όποιον θέλει να δώσει, να δώσει αυτό... Όχι μόνο επειδή έχει μεγαλύτερο prestige αλλά και επειδή όσο δυσκολότερο είναι κάτι, τόσο το καλύτερο. Γενικά πάντως νομίζω ότι αν λες για το FCE ότι θέλει διάβασμα (θέλει βσκ, αλλά μην σκιστείς κιόλας), τι θα πεις για το CPE?
Δεν μιλησε κανεις για ξεσκισμα. Τωρα για το ποσο δυσκολο ειναι δεν ξερω παντως σε σχεση με τα αλλα μου φαινεται πως μου ταιριαζει περισσοτερο, ισως γιατι το βιβλιο που κανουμε ουσιαστικα μας προετοιμαζει για FCE, και την στιγμη που το περναω αυτο δεν υπαρχει λογος να δωσω κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Και εγω το ιδιο πιστευω.Τ ο δικο μου βιβλιο ειναι καθαρα για FCE και τα καταφερνω μια χαρα.Αρα θα δωσω για FCE:DΠοιο βιβλιο κανεις εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Tα FCE και CPE ειναι πιστοποιητικα με παγκοσμιο κύρος και πρεστίζ.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως το management του Michigan θα το πάρει το Cambridge.To FCE θέλει και διαβασμα μεθοδικό(όχι ξέσκισμα προς Θεου) αλλα και καλη εξάσκηση για να αποκτησεις τεχνικές για να λύνεις τις ασκήσεις.
Δεν ειναι κάτι τρομερο ρε παιδια.Στο επιπεδο Β2 ειναι και αυτό απλα έχει κανει εξαιετικα βηματα σε θεματα Marketing το Cambridge και ειναι πρωτοπορο σε όλο το κοσμο.Επίσης το CPE απαιτεί να ξέρεις και απο αγγλικη λογοτεχνια,να χεις διαβάσει δηλαδή για να βγάλεις το Reading του.
Eπίσης να έχεις βελτιώσει τα ακούσματα σου και να ακους οποιαδήποτε προφορα και να την κατανοείς όπως και να καταλαβαινεις οτιδηποτε γραφεται και ακουγεται με λεπτομέρεια και να υπονοήσεις νοήματα που δεν γραφονται ξεκαθαρα.Επίσης πρεπει να παραγεις ένα εξαιρετικο output για να βαθμολογηθεις υψηλα στην έκθεση.Ενας κακος γραφικος χαρακτηρας σου αφαιρει αυτοματα ενα Band απο την καθε έκθεση σου και totally illegible scripts απλά βαθμολογούνται με 0.Αααα και κάτι αλλο.Αν εσυ κανεις βλακεια και σημειωσεις καταλαθος 2 κουτακια ή αντι να το σβησεις τραβηξεις ενα Χ απο πάνω στο Cambridge το μηχανημα OMR που διαβαζει τα πολλαπλης θα κανει reject το answer sheet σου και θα το εξετάσει με individual basis.Αρα κανεις δεν προκειτε να αδικηθεί.:)

Μωρέ μπράβο οργάνωση! Δεν το ήξερα αυτό. Ααα, και αυτό με το management, είναι κατά κάποιο τρόπο εξαγορά του Michigan από το Cambridge; Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το φορμάτ του Michigan και να αρχίσει να μοιάζει του cambridge;

Εγώ επειδή το έχω δώσει το FCE του Cambridge προτείνω σε όποιον θέλει να δώσει, να δώσει αυτό... Όχι μόνο επειδή έχει μεγαλύτερο prestige αλλά και επειδή όσο δυσκολότερο είναι κάτι, τόσο το καλύτερο. Γενικά πάντως νομίζω ότι αν λες για το FCE ότι θέλει διάβασμα (θέλει βσκ, αλλά μην σκιστείς κιόλας), τι θα πεις για το CPE? ;)

:D Πάντως το FCE αν και δεν το έχω δώσει (μόνο CPE έχω δώσει) δεν είναι τραγικά δύσκολο. Και μάλιστα μπορούν οι μαθητές τώρα να δίνουν το FCE for schools που περιλαμβάνει θεματικές ενότητες με τις οποίες είναι εξοικιωμένοι. Νομίζω πως κανένας άλλος φορέας δεν έχει πτυχία ειδικά διαμορφωμένα για μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Μωρέ μπράβο οργάνωση! Δεν το ήξερα αυτό. Ααα, και αυτό με το management, είναι κατά κάποιο τρόπο εξαγορά του Michigan από το Cambridge; Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το φορμάτ του Michigan και να αρχίσει να μοιάζει του cambridge;
Δεν αλλάζει,γιατί σε αυτές τις 2 εξέτασεις υπάρχει ανταγωνισμός.Άλλο Αμερική άλλο Αγγλία και στην περίπτωση που άλλαζε το φορμάτ τους γιατί να μην υπήρχε το ένα και να μην υπήρχαν και τα 2.Για αυτό το λόγο δεν αλλάζουν!
Και εγω το ιδιο πιστευω.Τ ο δικο μου βιβλιο ειναι καθαρα για FCE και τα καταφερνω μια χαρα.Αρα θα δωσω για FCE:DΠοιο βιβλιο κανεις εσυ?
Αν καταλαβαίνεις οτι τα καταφέρνεις στο FCE δώσε αυτό!Πόσο αποτέλεσμα βγάζεις στα διαγωνίσματα που κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Bασικα δεν προκειτε για εξαγορα αλλα για "συνεργασία"Αν και μπορουμε πολυ εύκολα να παιξουμε με τις λέξεις τα πιστοποιητικα του Cambridge θα μεινουν ως εχουν.Του Μισιγκαν θα υποστουν αλλαγη διοτι σε αυτη τη "συνεργασία" το πάνω χέρι θα το χει το Cambridge με τη δημιουργία του CAMLA που θα ναι μια πιστοποίηση 2 σε 1 νοικοκυρεμένα.Μιλάμε για μια τεράστα εξελιξη στο χώρο του Language Assessments διοτι δυο κολοσοί(κακά τα ψεμματα αυτοι ελεγχουν το 90% της αγορας) ενωνουν τις δυνάμεις.Οι εξελίξεις είναι ραγδαίες πάντως και θα αλλάξουν το σκηνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Και εγω το ιδιο πιστευω.Τ ο δικο μου βιβλιο ειναι καθαρα για FCE και τα καταφερνω μια χαρα.Αρα θα δωσω για FCE.Ποιο βιβλιο κανεις εσυ?
Upstream upper intermediate (B2+) κανω τωρα και το χειμωνα θα αρχισω mastering fce use of english, listening and speaking skills κτλ
Εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
παιδια μην αγχωνεστε......μεχρι τον μαιο.....εχει ακομα 7 μηνες.... και το FCE κατα την γνωμη μου με σωστη προετοιμασια δεν θα ειναι και τιποτα το τρομερο....και μια συμβουλη : εξασκηστε το ''δυνατο'' σας σημειο .... και εγω εχο περασει απο αυτο το σταδιο και ειχα αγχος αλλα με σωστη προετοιμασια ολα γινονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
παιδια μην αγχωνεστε......μεχρι τον μαιο.....εχει ακομα 7 μηνες.... και το FCE κατα την γνωμη μου με σωστη προετοιμασια δεν θα ειναι και τιποτα το τρομερο....και μια συμβουλη : εξασκηστε το ''δυνατο'' σας σημειο .... και εγω εχο περασει απο αυτο το σταδιο και ειχα αγχος αλλα με σωστη προετοιμασια ολα γινονται
εννοειται πως δεν υπαρχει λογος αγχους και ανησυχιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Φυσικά παιδιά δεν πρέπει να ανχωνόμαστε.Γιατί αν ανχωνόμαστε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.Πρέπει να διαβάζουμε σωστά και συστηματικά,και το κυριότερο πρέπει να εξασκούμε το σημείο στο οποίο είμαστε αδύναμοι,ωστέ να μπορέσουμε στο FCE να βγάλουμε έναν βαθμό για να το περάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Φυσικά παιδιά δεν πρέπει να ανχωνόμαστε.Γιατί αν ανχωνόμαστε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.Πρέπει να διαβάζουμε σωστά και συστηματικά,και το κυριότερο πρέπει να εξασκούμε το σημείο στο οποίο είμαστε αδύναμοι,ωστέ να μπορέσουμε στο FCE να βγάλουμε έναν βαθμό για να το περάσουμε.
:) Μαρια, εσυ δινεις καποιο διπλωμα φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θέλω να σας ρωτήσω κάτι, γιατί έχω παραξενευτεί λίγο. Έχω 5 φίλους που θα δώσουν μαζί μου Γ2 (την ίδια χρονιά). Το θέμα μου είναι, ότι όλοι τους κάνουν μεθόδους από την στιγμή που εγώ και στο Β2 δεν έκανα καμία (εννοείται ότι ούτε πρόκειται να κάνω σύμφωνα με την δασκάλα μου στο Γ2)! Είναι φυσιολογικό αυτό; Ρωτάω την καθηγήτριά μου και μου λέει πως δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μέθοδο. Η αλήθεια είναι πως το fce το πήρα χωρίς να κάνω μέθοδο και μάλιστα με πάρα πολύ καλό βαθμό. Τι να κάνω; help! :(

Ας σημειωθεί ότι η εξάσκηση η οποία θα κάνω στο Γ2 είναι η εξής: Θα κάνω πολλά tests για να εξοικιωθώ στην μορφή του τεστ και καθε εβδομάδα η καθηγήτρια θα μου δίνει λεξιλόγιο για ένα θέμα (π.χ. διατροφή). Με βολεύει αυτό το σύστημα , ναι μεν λίγο πιεστικό γιατί το λεξιλόγιο είναι πολύ, αλλά έχω αμφιβολίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κανείς που να προσφέρεται για απάντηση; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Τι εννοείς με "μέθοδο";;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
coursebook με θεματικές ενότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αφού το FCE το πήρες χωρίς να κάνεις coursebook και μάλιστα και με καλό βαθμό μπορείς να συνεχίσεις αυτό τον τρόπο διαβάσματος που σε βολεύει κιόλας. Εγώ προσωπικά είχα coursebook για το ECPE για το οποίο προετοιμαζόμουν στο φροντιστήριο αλλά για το CPE για το οποίο προετοιμαζόμουν μόνος μου έκανα πολλά practice tests και το use of english της virginia evans που έχει ασκήσεις αποκλειστικά πάνω στο use of english. Δεν είχα κάποιο βιβλίο με θεματικές ενότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Απλά το λέω για να δω μήπως είναι καλύτερο να δουλέψω με coursebook... Thnx by the way!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Μπορείς να πεις στην καθηγήτριά σου να δοκιμάσεις για καμιά εβδομάδα και αυτό τον τρόπο διαβάσματος και να συγκρίνεις. Πάντως εγώ θεωρώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα συνδυάσεις αυτά τα δύο δίνοντας περισσότερη (εώς πολύ περισσότερη θα μπορούσα να πω) έμφαση στα practice test.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eξασκηση σε real papers ειναι οτι καλυτερο.Το coursebook θα σε φαει χρονο.Στο λεω εγω που ημουν υπερ των coursebook και καταλαβα πως στα επιπεδα πιστοποιησεων(Β2-Γ2) δεν χρειαζεται.Και μια χαρα τα εβγαλα περα.Κανε οσο το δυνατον περισσοτερες ασκησεις σαν και αυτες που θα υπαρχει στο πραγματικο σου τεστ όπως και past paper.Ετσι και λεξιλογιο μαθαινεις και τεχνικη αποκτας.Παιρνεις και ενα ωραιο βιβλιο γραμματικης(αν και ενα επιπεδου Β2 νομιζω φτανει για κατι βασικα,αν δεν εχεις κενά,αλλιως παρε σε Γ2)και μεσα απο το learning proccess της εντριβης στα actual test items θα αποκτήσεις ευχέρεια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Ας σημειωθεί ότι η εξάσκηση η οποία θα κάνω στο Γ2 είναι η εξής: Θα κάνω πολλά tests για να εξοικιωθώ στην μορφή του τεστ και καθε εβδομάδα η καθηγήτρια θα μου δίνει λεξιλόγιο για ένα θέμα (π.χ. διατροφή). Με βολεύει αυτό το σύστημα , ναι μεν λίγο πιεστικό γιατί το λεξιλόγιο είναι πολύ, αλλά έχω αμφιβολίες...

μα και αυτός ο τρόπος που μαθαίνεις αγγλικά μια μέθοδος δεν είναι; αφού σε βολεύει αυτό το σύστημα και έχει αποτέλεσμα γιατί να ανησυχείς; κατά τη γνωμη μου αυτός είναι ένας πάρα πολύ καλός τρόπος εκμάθησης αγγλικών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top