Σχεδιάζοντας οικολογικά το σπίτι του μέλλοντος-Βοήθεια

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδιά, μάλλον θα λάβω μέρος σʼ ένα πρόγραμμα που έχει ως θέμα το πιο πάνω… και σε πρώτο στάδιο θα πρέπει να σχεδιάσω ένα λογότυπο που να σχετίζεται με το πιο πάνω θέμα, έχω σκεφτεί κάποια πράγματα αλλά όχι και κάτι πολύ καινοτόμο!:(
Εγώ αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε κάποιες ιδέες, σκέψεις , αν έχετε υπόψη σας κάποια ανάλογα σχέδια μπορείτε να μου τα στείλετε ή αν έχετε κάνει κάτι ανάλογο να μου πείτε ή και ό,τι άλλο θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο…:)


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τι ακριβως θες , ιδεες /καινοτομιες για ενα οικολογικο σπιτι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
εγώ έκανα πέρυσι εργασία για την τεχνολογία με θέμα το βιοκλιματικό σπίτι. προσδιόρισε τι ακριβώς ζητάς για να βοηθήσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις την καταπράσινη γη και ένα μοναδικό σπιτάκι πάνω μέσα από το οποίο βγαίνουνε πράσινα βέλη που περιτριγυρίζουν τη γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Λοιπόν, καλή η σκέψη του djimakou για το λογότυπο. Τώρα αναφορικά με το πράσινο σπίτι μπορείς να σκεφτείς ό,τι υπάρχει σ' ένα σπίτι -από την κατασκευή του ακόμα- κι αν θα μπορούσε να γίνει με εναλλακτικούς τρόπους (τα περισσότερα -αν όχι όλα- μπορούν). Για παράδειγμα την ενέργεια που χρειάζεται να καταναλώνει ένα σπίτι μπορεί να την παράγει μόνο του χρησιμοποιώντας ηλιακά panels ή/και μια μικρή ανεμογεννήτρια. Επίσης για τη θέρμανση/ψύξη του σπιτιού, σημαντική είναι τόσο η καλή μόνωση όσο και εναλλακτικοί τρόποι όπως γεωθερμία. Ηλεκρικές συσκευές χαμηλής κατανάλωσης, αλλά και αυτά που μας φαίνονται πιο απλά όπως οικολογικά υλικά, αντικείμενα, έπιπλα κ.ο.κ. Επιπλέον ένα σωστό οικολογικό σπίτι θα πρέπει να φροντίζει και για τα απορρίματά του: Περιορισμός και σωστή εναπόθεση απορριμάτων (κομποστοποίηση των οργανικών απορριμάτων και ανακύκλωση των στερεών). Αυτά, δε μου 'ρχεται τίποτα άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εγώ έκανα πέρυσι εργασία για την τεχνολογία με θέμα το βιοκλιματικό σπίτι. προσδιόρισε τι ακριβώς ζητάς για να βοηθήσουμε!

Δεν καταλαβα τι ακριβως θες , ιδεες /καινοτομιες για ενα οικολογικο σπιτι ?

ένα λογότυπο για ένα πρόγραμμα που έχει το πάνω θέμα
-----------------------------------------
Μπορείς να κάνεις την καταπράσινη γη και ένα μοναδικό σπιτάκι πάνω μέσα από το οποίο βγαίνουνε πράσινα βέλη που περιτριγυρίζουν τη γη.

Hmm...interesting:no1:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δηλαδή η μόνη σου αρμοδιότητα είναι η κατασκευή του λογότυπου και όχι ολόκληρου του σπιτιού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
θα δω αν μπορώ να στο κάνω εγώ αν βρω χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δηλαδή η μόνη σου αρμοδιότητα είναι η κατασκευή του λογότυπου και όχι ολόκληρου του σπιτιού;

ακριβώς:)

θα δω αν μπορώ να στο κάνω εγώ αν βρω χρόνο

ευχαριστώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top