Σχέσεις εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 200)
  • ναι

    Ψήφοι: 44 22.0%
  • όχι

    Ψήφοι: 63 31.5%
  • εξαρτάται

    Ψήφοι: 93 46.5%

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χμμ, κρίνοντας από τις σχέσεις που έχω συνάψει με πολλά παιδιά από εδώ, με σιγουριά θα έλεγα πως μια γερή φιλία, όσο βαριά κι αν είναι η λέξη - για μένα τουλάχιστον, μπορεί να αναπτυχθεί ακόμα και ανάμεσα σε άτομα που δεν έχουν συναντηθεί ποτέ μεταξύ τους. Μιλώντας λοιπόν βάσει αυτών, δε βλέπω γιατί να μη μπορεί αυτό να συμβεί κι όταν μιλάμε για ερωτικές σχέσεις. Πάντα όμως κρατώντας μια επιφύλαξη, μιας και δε μιλώ άμεσα εκ πείρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Οπως λέει και ο λαός μας "ματια που δε βλέπονται γρήγορα λυσμονιούνται". Από την άλλη, βεβαια, όταν δεν είναι κοντα σου σου λείπει περισσότερο και καταλαβαίνεις πόσο πολύ τον/την αγαπάς και μάλιστα αυτη η αγάπη μεγαλώνει. Κατα τη γνώμη μου, όμως, το δεύτερο υπερισχύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ίσως να μην αισθάνεσαι αυτή την αναζωογόνηση, αυτή τη φρεσκάδα κάθε φορά που βλέπεστε.
Αν υπάρχει αγάπη όμως, τα πάντα παραμένουν ανέγγιχτα μέσα σου και προσμένουν με καρδιοχτύπι τη στιγμή που θα εκδηλωθούν και πάλι.
Έτσι υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εξαρταται απο τις καταστασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Γίνεται.
Χάνεις πολύ σημαντικά πράγματα στην καθημερινότητά σου με τον άλλον, όμως κερδίζεις άλλα.
Δεν νομίζω ότι έχει περισσότερες πιθανότητες φθοράς από μια οποιαδήποτε άλλη σχέση, ειδικά αφού προυποθέτει πως νιώθεις τόσο έντονα πράγματα ώστε να προσπαθείς παρά τη δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Conceicao

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Και βεβαια γινεται.....αρκει να υπαρχει θεληση και πραγματικη αγαπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lifeisgood

Νεοφερμένος

Η lifeisgood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρη αν γινεται..Υπαρχουν περιπτωσεις στις οποιες η σχεση εχει κρατησει και αλλες που δεν εχει κρατησει..Το θεμα ειναι να υπαρχει θεληση κ απο τους 2 και κατανοηση..Α και κυριως εμπιστοσυνη..Προσωπικα σχεση εξ αποστασεως θα ημουν διατεθιμενη να κανω ή τουλαχιστο να δοκιμασω αλλα δεν νομιζω να αντεχα για πολυ καιρο.Επειδη ζηλευω πολυ..Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια παντα..Γι αυτο λεω οτι πρεπει να υπαρχει ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ..Φαινεται πως δεν ειχα βρει το καταλληλο ατομο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Sofia_

Νεοφερμένος

Η _Sofia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εϊναι δυνατό, αν υπάρχει πραγματική αγάπη και δεν είναι κανένας από τους 2 διατεθειμένος να χάσει τον άλλο για ένα τόσο ασήμαντο εμπόδιο όπως η απόσταση! Βέβαια θα είναι κάπως επώδυνο, ειδικά στην αρχή αλλά όταν σου λείπει ο άλλος καταλαβάινεις πόσο τον αγαπάς και πόσο βαθύ είναι αυτό που έχετε... Άσε που όταν τον ξαναβλέπεις είναι συγκλονιστικά: τα συναισθήματα είναι 10 φορές πιο έντονα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πιστευω πως αν υπαρχει πραγματικη αγαπη δν ειναι προβλημα η αποσταση...

πολλες ειναι οι περιπτωσεις που υπαρχει "πραγματικη" αγαπη αλλα δεν επιβιωνη η σχεση. εξαρταται απο τον ανθρωπο
-----------------------------------------
Εϊναι δυνατό, αν υπάρχει πραγματική αγάπη και δεν είναι κανένας από τους 2 διατεθειμένος να χάσει τον άλλο για ένα τόσο ασήμαντο εμπόδιο όπως η απόσταση! Βέβαια θα είναι κάπως επώδυνο, ειδικά στην αρχή αλλά όταν σου λείπει ο άλλος καταλαβάινεις πόσο τον αγαπάς και πόσο βαθύ είναι αυτό που έχετε... Άσε που όταν τον ξαναβλέπεις είναι συγκλονιστικά: τα συναισθήματα είναι 10 φορές πιο έντονα...

απο τις πιο κλισε εκφρασεις που εχω ακουσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Eπειδή βλέπω πως το θέμα της εμπιστοσύνης επανέρχεται στις δημοσιεύσεις σας συχνά, θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να τίθεται. Περισσότερο παίζει ρόλο η ειλικρίνεια μεταξύ των δύο. Είναι απόλυτα φυσιολογικό, νομίζω, όταν δύο άτομα που διατηρούν ερωτική σχέση και βρεθούν μακριά για μεγάλο διάστημα να έχουν μικρές "περιπετειούλες" με άλλα άτομα του περιβάλλοντός τους στο μεσοδιάστημα μέχρι να ξανασυναντηθούν. Επομένως, δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης αν ο άλλος/η άλλη θα "κερατώσει" ή όχι, διότι 95 στις 100 θα το κάνει. Εκεί που έγκειται το θέμα είναι στην ειλικρίνεια, διότι αν το παραδέχονται μεταξύ τους και έτσι έχουν μια πιο ανοιχτή σχέση, τότε μόνο διατηρείται το συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
επειδη ειχα σχεση εξ αποστασεως για σχεδον 2 χρονια μπορω να πω οτι γινεται και παραγινεται αν το θελουν και οι δυο και πιστεουν πως εχουν πιθανοτητες να μεινουν αργοτερα μαζι,εμενα πχ το αγορι μου ειχε φυγει λονδινο για σπουδες,συνεχισαμε να ειμαστε μαζι,απλα για προσωπικους λογους καταληξαμε πως δεν εχουμε πιθανοτητες να ειμαστε μαζι αργοτερα (δεν ηθελαν οι γονεις μου να εχω σχεση μαζι του) και το αφησαμε απλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daniel10

Νεοφερμένος

Ο daniel10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
επειδη ειχα σχεση εξ αποστασεως για σχεδον 2 χρονια μπορω να πω οτι γινεται και παραγινεται αν το θελουν και οι δυο και πιστεουν πως εχουν πιθανοτητες να μεινουν αργοτερα μαζι,εμενα πχ το αγορι μου ειχε φυγει λονδινο για σπουδες,συνεχισαμε να ειμαστε μαζι,απλα για προσωπικους λογους καταληξαμε πως δεν εχουμε πιθανοτητες να ειμαστε μαζι αργοτερα (δεν ηθελαν οι γονεις μου να εχω σχεση μαζι του) και το αφησαμε απλα...
Ματια που δεν βλεπονται γρηγορα ......δε θυμαμαι τη συνεχεια ρε γ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
επειδη ειχα σχεση εξ αποστασεως για σχεδον 2 χρονια μπορω να πω οτι γινεται και παραγινεται αν το θελουν και οι δυο και πιστεουν πως εχουν πιθανοτητες να μεινουν αργοτερα μαζι,εμενα πχ το αγορι μου ειχε φυγει λονδινο για σπουδες,συνεχισαμε να ειμαστε μαζι,απλα για προσωπικους λογους καταληξαμε πως δεν εχουμε πιθανοτητες να ειμαστε μαζι αργοτερα (δεν ηθελαν οι γονεις μου να εχω σχεση μαζι του) και το αφησαμε απλα...

Εμένα μου 'ρχεται η εξής λογική ερώτηση στο μυαλό. Καταφέρατε να αντέξετε δύο χρόνια, τόση απόσταση, και χωρίσατε επειδή δεν τον ήθελαν οι δικοί σου; Χωρίς παρεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω μετα απο 3.5 χρονια σχεση εξ'αποστασεως μπορω να πω οτι δε θα το ξανακανω πιθανοτατα. Ηταν αρκετα δυσκολο, για να κρατησει τοσο βεβαια αξιζε πολυ, αλλα δε ξερω αν θα μπορουσα να το ξανακανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Βασικά, ο λόγος για τον οποίο δημιούργησα το θέμα είναι διότι βρίσκομαι σε μία τέτοια σχέση αυτή τη στιγμή - ο φίλος μου σπουδάζει σε άλλη πόλη και μπορεί να περάσει και μήνας για να τον δω...Κατεβαίνει στην Αθήνα βέβαια όποτε μπορεί και βλεπόμαστε..Τέλος πάντων, δεν υπάρχει περίπτωση να μην συνεχίσω να κρατάω επαφή μαζί του...αλλά να πω την αλήθεια μου αυτή η κατάσταση έχει αρχίσει να με κουράζει, παρ' όλο που είμαστε ειλικρινείς μεταξύ μας σε σχέση με άλλα "κατοικίδια" που μπορεί να διαθέτουμε για να περνάμε την ώρα μας και ποτέ δεν υπήρξε κτητικότητα ή καπέλωμα μεταξύ μας...Και δεν ξέρω τι να κάνω, διότι πραγματικά νιώθω πως τον αγαπώ πάρα πολύ κι εκείνος μου δείχνει το ίδιο...Απ' τη μία θέλω να βγω από αυτή την κατάσταση και να βρω κάτι σταθερό που να μπορώ να το έχω κάθε μέρα, απ' την άλλη δεν θέλω να τον αφήσω..Τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Εμένα μου 'ρχεται η εξής λογική ερώτηση στο μυαλό. Καταφέρατε να αντέξετε δύο χρόνια, τόση απόσταση, και χωρίσατε επειδή δεν τον ήθελαν οι δικοί σου; Χωρίς παρεξήγηση.


λογικη η απορια σου,αλλα ειναι μεγαλη ιστορια,μην το ψαχνεις :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Εχω σχεση απο αποσταση 4 μηνες...ειναι πολυ δυσκολο να κρατηθει αλλα ακριβως επειδη ειναι δυσκολο ειναι και πολυ ωραιο,το συναισθημα που εχεις οταν βρισκεστε δε συγκρινεται με τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Χριστινα,διαβασα το μνμ σου και ηταν λες και το χα γραψει εγω.. Ιδια ακριβως περιπτωση.. Οσο για τους γονεις...νομιζω πως σου ειπαν και σενα τα ιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Sofia_

Νεοφερμένος

Η _Sofia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
πολλες ειναι οι περιπτωσεις που υπαρχει "πραγματικη" αγαπη αλλα δεν επιβιωνη η σχεση. εξαρταται απο τον ανθρωπο


τότε δεν νομίζω πως είναι πραγματική. Πραγματική αγάπη σημαίνει να μην μπορείς να φανταστείς τη ζωή σου με κανέναν άλλο παρά μόνο με ένα πρόσωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
τότε δεν νομίζω πως είναι πραγματική. Πραγματική αγάπη σημαίνει να μην μπορείς να φανταστείς τη ζωή σου με κανέναν άλλο παρά μόνο με ένα πρόσωπο...
Μολις κανεις μια σοβαρη σχεση ισως καταλαβεις αυτο που 'πε ο φανης ειδαλλως σε βλεπω να βασανιζεσαι και να αναρωτιεσαι "γιατι ολα δεν πηγαινουν καλα αφου μου 'παν πως θα πηγαιναν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top