Σχέδιο Μόδας: Ποια σχολή είναι η καλύτερη;

KateCh

Νεοφερμένος

Ο KateCh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια σχολή ιδιωτική είναι καλύτερη για σχέδιο μόδας.. Έχω δει το athens fashion club και τη σχολή του Veliou και πόσο θα κοστίσει πάνω κατω; Έχετε ακούσει κάποιες άλλες σχολές που να αξίζουν τα χρήματα τους;
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ βλέπω ότι πολλές σχολές είναι πανάκριβες για το τίποτα ακτο 5400 για ένα χρόνο που ζουν πραγματικά ...pansik 3000 δεν ξέρω αν αξίζει να πας κοπέλα μου ....ας μιλήσει αν κάποιος που έχει πάει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνωρίζει κάποιος κάτι για την σχολή μόδας zer-farm?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια σχολή ιδιωτική είναι καλύτερη για σχέδιο μόδας.. Έχω δει το athens fashion club και τη σχολή του Veliou και πόσο θα κοστίσει πάνω κατω; Έχετε ακούσει κάποιες άλλες σχολές που να αξίζουν τα χρήματα τους;
Αν δεν κάνω λάθος στο Κιλκίς έχει Σχολή μόδας και θεωρείται και ΑΕΙ. Νομίζω, είναι η μοναδική τέτοια δημόσια σχολή στην Ελλάδα και άρα όσοι αποφοιτούν βρίσκουν κάποια αποκατάσταση. Πέρασε η ξαδέρφη μου πέρυσι και λέει ότι έχουν πολύ υψηλό επίπεδο και οι εγκαταστάσεις είναι καινούργιες. Αν και επαρχία, λέει έχει πολύ νέο κόσμο-κυρίως φαντάρους- και κάθε Σαββατοκύριακο κατεβαίνουν στην Θεσσαλονίκη για βόλτα.Η βάση πρέπει να είναι γύρω στα 5000 μόρια. Από το να πληρώνεις δίδακτρα σε ΙΕΚ ή Κολλέγιο γιατί δεν σκέφτεσαι να πας εκεί;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να σπουδάσεις μόδα στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο αποτελεσματικό και μελλοντικά αισιόδοξο θα μπορούσε να είναι. Οι σχολές οι καλές είναι σε χώρες στο εξωτερικό. Εδώ με πτυχίο στη μόδα δεν βλέπω μεγάλη προκοπή, με το συμπάθειο έτσι.
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Να σπουδάσεις μόδα στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο αποτελεσματικό και μελλοντικά αισιόδοξο θα μπορούσε να είναι. Οι σχολές οι καλές είναι σε χώρες στο εξωτερικό. Εδώ με πτυχίο στη μόδα δεν βλέπω μεγάλη προκοπή, με το συμπάθειο έτσι.
Οι σχολές αυτές στην Ελλάδα έχουν διασυνδέσεις και με εξωτερικό και οι υποτροφίες είναι πολλές. Φυσικά, για όποιον έχει την οικονομική δυνατότητα καλύτερα να βγει κατευθείαν έξω, αλλά σε κάποιο αναγνωρίσιμο πανεπιστήμιο πχ UAL και όχι αντίστοιχο Ελληνικό ΙΕΚ. Αλλιώς καλύτερα ας μείνει Ελλάδα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν κάποιος δεν δύναται να δώσει τόσα χρήματα σίγουρα ας σπουδάσει στην Ελλάδα (αν και στο εξωτερικό έχει πανεπιστήμια/ινστιτούτα/σχολές με οικονομικά δίδακτρα). Το να σπουδάσεις απλώς μόδα στην Ελλάδα και να μείνεις εδώ δεν θεωρώ πως έχει να σου προσφέρει πολλά. Επίσης, το να σπουδάσεις μόδα στο Κιλκίς π.χ. δεν θεωρώ να σου προσφέρει κάτι στο εξωτερικό ουσιαστικό. Νομίζω είναι πολύ συγκεκριμένα προς πού πρέπει να κατευθυνθούν φιλόδοξοι σχεδιαστές μόδας.

Τονίζω πως πρέπει να ξέρουμε τι στόχους έχει ο φίλος. Έχει καριέρες και καριέρες..
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Σε αυτό έχεισ δίκιο Είμαι πολύ μπερδεμένος γιατί δεν έχω μια κατεύθυνση .... κάποιον να με κατατοπίσει με τις σχολές
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι σχολές αυτές στην Ελλάδα έχουν διασυνδέσεις και με εξωτερικό και οι υποτροφίες είναι πολλές. Φυσικά, για όποιον έχει την οικονομική δυνατότητα καλύτερα να βγει κατευθείαν έξω, αλλά σε κάποιο αναγνωρίσιμο πανεπιστήμιο πχ UAL και όχι αντίστοιχο Ελληνικό ΙΕΚ. Αλλιώς καλύτερα ας μείνει Ελλάδα.

H διασύνδεση δεν ξέρω κατά πόσο βοηθά όσο να πάει κάποιος στην πηγή της μόδας. Μου θυμίζει κάτι σχολές που διαφημίζουν "διασύνδεση" με Πανεπιστημιακά Κολέγια της Αγγλίας, από την Ελλάδα και αρκετοί άσχετοι τσιμπάνε το τυράκι.

Κάποια πράγματα δεν γίνονται από την Ελλάδα. :hi:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Την σχολή στο Κιλκίς προσωπικά δεν την ήξερα αλλά πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για Ελλάδα γιατί τουλάχιστον δεν θα πληρώσεις δίδακτρα και θα έχεις και ένα πτυχίο που θα σου αναγνωρίζει το κράτος. Τώρα από ιδιωτικές έχω ακούσει ότι η σχολή της Καγιάς έχει πολύ καλές συνδέσεις με τον χώρο της μόδας μιας και τους ξέρει όλους αλλά είναι μόνο στην Αθήνα. Αν και γενικά συμφωνώ με την άποψη ότι είναι καλύτερα να πας στο εξωτερικό αν θες να καταφέρεις να φτάσεις ψηλά καθώς η Ελλάδα έχει πολύ αδύναμη βιομηχανία μόδας. Ιταλία, Γαλλία, Αγγλία κτλ. είναι πολύ πιο δυνατές επιλογές.
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
H διασύνδεση δεν ξέρω κατά πόσο βοηθά όσο να πάει κάποιος στην πηγή της μόδας. Μου θυμίζει κάτι σχολές που διαφημίζουν "διασύνδεση" με Πανεπιστημιακά Κολέγια της Αγγλίας, από την Ελλάδα και αρκετοί άσχετοι τσιμπάνε το τυράκι.

Κάποια πράγματα δεν γίνονται από την Ελλάδα. :hi:
Όλες οι σχολές Τεχνών επιχορηγούνται από το κράτος και ιδιωτικούς φορείς μέσω υποτροφιών για μεταπτυχιακά σε γνωστά πανεπιστήμια εξωτερικού (Ιταλία,Γαλλία, Γερμανία, Αγγλία, Αμερική). Γνωρίζω παιδί που αποφοίτησε από την Καλών Τεχνών Φλώρινας με άριστα και τώρα κάνει μεταπτυχιακό στο UAL που θεωρείται κορυφαίο στο είδος του παγκοσμίως.Για κάποιον που δεν έχει οικονομική ευχέρεια για εξωτερικό,η Ελλάδα είναι πολύ καλο πάτημα για αρχή, αργότερα βγαίνει έξω και το κυνηγάει περαιτέρω. Πάντως, πράγματι αν έχει τη δυνατότητα να βγει έξω και κυρίως σε ΑΞΙΟΛΟΓΟ πανεπιστήμιο καλύτερα ας το κάνει. :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια σχολή ιδιωτική είναι καλύτερη για σχέδιο μόδας.. Έχω δει το athens fashion club και τη σχολή του Veliou και πόσο θα κοστίσει πάνω κατω; Έχετε ακούσει κάποιες άλλες σχολές που να αξίζουν τα χρήματα τους;
Τώρα που το θυμήθηκα, εκτός από την σχολή στο Κιλκίς, μπορείς να επιλέξεις και Καλών Τεχνών. Δεν έχει πανελλήνιες.Δε θα είναι βέβαια τόσο εξειδικευμένο αλλά έχουν κατεύθυνση ενδυματολογίας, οι απόφοιτοι δουλεύουν στο θέατρο-σινεμά φτιάχνοντας κουστούμια κλπ αλλά μπορείς να ανοίξεις και δικό σου ατελιέ. Αυτό σε περίπτωση που δεν το γνώριζες και θα σε ενδιέφερε! 🙃
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τώρα που το θυμήθηκα, εκτός από την σχολή στο Κιλκίς, μπορείς να επιλέξεις και Καλών Τεχνών. Δεν έχει πανελλήνιες.Δε θα είναι βέβαια τόσο εξειδικευμένο αλλά έχουν κατεύθυνση ενδυματολογίας, οι απόφοιτοι δουλεύουν στο θέατρο-σινεμά φτιάχνοντας κουστούμια κλπ αλλά μπορείς να ανοίξεις και δικό σου ατελιέ. Αυτό σε περίπτωση που δεν το γνώριζες και θα σε ενδιέφερε! 🙃
Μόνο που το να μπεις στην καλών τεχνών καμιά φορά είναι και πιο δύσκολο από τις πανελλήνιες. Κι αν δεν είσαι καλός στο σχέδιο μειώνονται οι πιθανότητες.
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Τώρα που το θυμήθηκα, εκτός από την σχολή στο Κιλκίς, μπορείς να επιλέξεις και Καλών Τεχνών. Δεν έχει πανελλήνιες.Δε θα είναι βέβαια τόσο εξειδικευμένο αλλά έχουν κατεύθυνση ενδυματολογίας, οι απόφοιτοι δουλεύουν στο θέατρο-σινεμά φτιάχνοντας κουστούμια κλπ αλλά μπορείς να ανοίξεις και δικό σου ατελιέ. Αυτό σε περίπτωση που δεν το γνώριζες και θα σε ενδιέφερε!
Μόνο που το να μπεις στην καλών τεχνών καμιά φορά είναι και πιο δύσκολο από τις πανελλήνιες. Κι αν δεν είσαι καλός στο σχέδιο μειώνονται οι πιθανότητες.
Έχετε μπερδέψει τις καλών τεχνών :P. Αυτή που δεν έχει πανελλήνιες και δίνεις σχέδιο είναι η καλών τεχνών των εικαστικών. Αυτές που ασχολούνται με θέατρο-κινηματογράφο είναι οι καλών τεχνών θεάτρου και κινηματογράφου, οι οποίες και οι 2 θέλουν πανελλήνιες κανονικά. Του θέατρου αν δεν κάνω λάθος έχει ξεχωριστή κατεύθυνση ενδυματολογίας που ασχολείσαι με κοστούμια κτλ. αλλά κατά την γνώμη μου δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το σχέδιο μόδας και θα πρέπει να ανεχτεί κάποιος και πάρα πολλά ακόμα μαθήματα θεάτρου που πιθανόν να μην τον ενδιαφέρουν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο Memetchi, ο φίλος πρέπει αρχικά να σκεφτεί περίπου τι τον ενδιαφέρει, γιατί το fashion design παραπέμπει και σε θέατρο, και σε ενδυματολόγους, πωλητές μόδας, σχεδιαστές μόδας, στυλίστες, ράφτες και πολλά ακόμα.
Περίπου, με τι θα ήθελε να ασχοληθεί θα διευκόλυνε να πούμε κάτι πιο συγκεκριμένο και εμείς.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο Memetchi, ο φίλος πρέπει αρχικά να σκεφτεί περίπου τι τον ενδιαφέρει, γιατί το fashion design παραπέμπει και σε θέατρο, και σε ενδυματολόγους, πωλητές μόδας, σχεδιαστές μόδας, στυλίστες, ράφτες και πολλά ακόμα.
Περίπου, με τι θα ήθελε να ασχοληθεί θα διευκόλυνε να πούμε κάτι πιο συγκεκριμένο και εμείς.
Εγώ από αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μιλάμε για σχεδιαστές μόδας, δηλαδή αυτός που οραματίζεται, σχεδιάζει και πολλές φορές ράβει κιόλας τα ρούχα. Τα υπόλοιπα είναι κατευθύνσεις που ανήκουν σε μεγαλύτερες κατηγορίες και πρέπει να είναι κάποιος συνειδητοποιημένος ότι του αρέσει όλο το πακέτο (π.χ το θέατρο γενικά και όχι μόνο το στιλιστικό κομμάτι)
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ έχω γνωστό στην καλών τεχνών εικαστικών και μου έχει πει ότι δεν σχετίζεται με τη μόδα ....δεν θα μάθεις να ράβεις κτλ fashion illustration ...το είχα σκεφτεί και εγώ κάποια στιγμή αλλά δεν γίνεται
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ η Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών με τον Σχεδιασμό Μόδας!
Δεν μπλέκουμε τον Picasso και τον Michelangelo με την Σήλια Κριθαριώτη!

΄Οποιος ενδιαφέρεται για σχεδιο μόδας ας πάει εδώ, όπως είπαν και παραπάνω, για να γλιτώσει τα χιλιάρικα που θα δώσει στις διάφορες ιδιωτικές σχολές.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ η Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών με τον Σχεδιασμό Μόδας!
Δεν μπλέκουμε τον Picasso και τον Michelangelo με την Σήλια Κριθαριώτη!

΄Οποιος ενδιαφέρεται για σχεδιο μόδας ας πάει εδώ, όπως είπαν και παραπάνω, για να γλιτώσει τα χιλιάρικα που θα δώσει στις διάφορες ιδιωτικές σχολές.
Ίσως προτιμότερο θα ήταν να πάει να μαθητεύσει δίπλα της αν μπορουσε :P καλύτερες γνωριμίες-διασυνδέσεις θα έκανε από το να πάει σε μία σχολή όχι και τόσο καλή
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ η Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών με τον Σχεδιασμό Μόδας!
Δεν μπλέκουμε τον Picasso και τον Michelangelo με την Σήλια Κριθαριώτη!

΄Οποιος ενδιαφέρεται για σχεδιο μόδας ας πάει εδώ, όπως είπαν και παραπάνω, για να γλιτώσει τα χιλιάρικα που θα δώσει στις διάφορες ιδιωτικές σχολές.

Η καλών Τεχνών εμπεριέχει πολλά τμήματα,δεν είναι ΜΟΝΟ ζωγραφική όπως πολλοί νομίζουν. Η ζωγραφική είναι ένα από αυτά τα τμήματα.

Και εγώ επιμένω για Υψηλή ραπτική την σχολή στο Κιλκίς, αλλά αν τον ενδιαφέρει κάτι σε Σκηνογραφία-Ενδυνστολογία υπάρχει και το αντίστοιχο τμήμα στην Καλών Τεχνών. Πάλι θα μάθει τα βασικά της ραπτικής απλά προσανατολισμένα σε τομείς παραστατικών τεχνών. Μπορείς βέβαια σαν απόφοιτος να ανοίξεις και δικό σου ατελιέ.

Το θέμα είναι ότι μάλλον ακόμη δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει, άρα καλό είναι να γνωρίζει και αυτήν την εναλλακτική.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top