Σχέδιο Μόδας: Ποια σχολή είναι η καλύτερη;

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο Γαβαλάς έχει social media (fb/instagram), στο χώρο της μόδας είναι πασίγνωστος. Μπορείς να δοκιμάσεις να τον ρωτήσεις τι γνώμη έχει, τι προτείνει εκείνος. Αν μπορείς να δουλέψεις π.χ. με κάποιον επώνυμο κλπ.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Παιδιά τον έχω ρωτήσει τον κ.Γαβαλα και μου είχε πει για εδώ σε σχολή την pansik(είναι και καθηγητής εκεί )και για εξωτερικό μου είδε πει το Instituto Maragoni στο μιλανο !
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καλών Τεχνών εμπεριέχει πολλά τμήματα,δεν είναι ΜΟΝΟ ζωγραφική όπως πολλοί νομίζουν. Η ζωγραφική είναι ένα από αυτά τα τμήματα.

Και εγώ επιμένω για Υψηλή ραπτική την σχολή στο Κιλκίς, αλλά αν τον ενδιαφέρει κάτι σε Σκηνογραφία-Ενδυνστολογία υπάρχει και το αντίστοιχο τμήμα στην Καλών Τεχνών. Πάλι θα μάθει τα βασικά της ραπτικής απλά προσανατολισμένα σε τομείς παραστατικών τεχνών. Μπορείς βέβαια σαν απόφοιτος να ανοίξεις και δικό σου ατελιέ.

Το θέμα είναι ότι μάλλον ακόμη δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει, άρα καλό είναι να γνωρίζει και αυτήν την εναλλακτική.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες παράθεση το μήνυμά μου.
Από ο,τι βλέπω συμφωνούμε!
Κι εγώ το ίδιο πρότεινα!
Την ΑΣΚΤ την ξέρω σαν την παλάμη του χεριού μου! Ξέρω πάρα πολύ καλά ποια τμήματα έχει!
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Παιιδιά καλησπέρα!κατεληξα να ξεκινήσω να παω να σπουδάσω σχέδιο στην Αγγλία ξεκινάω μαθήματα για προετοιμασία για το ielts και για το portfolio....έχετε κάποια άποψη για σχολές εκεί ;είχα κοιτάξει για saint martins,marangoni αλλά δεν δέχονται κόσμο εύκολα εκεί .....και θέλω για να εξηγήσω....υψηλή ραπτική θα ήθελα να κάνω και παπούτσια.....έχετε να μου προτείνετε κάποια σχολή να κοιτάξω ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Στέφανε!
Ευχάριστα νέα αυτά που διαβάζουμε, συγχαρητήρια για την επιλογή σου καταρχάς και την προετοιμασία.
Κλασικά Royal College of Art, UAL (University of the Arts London) κορυφαία επιλογή, The Glasgow School of Art, University for the Creative Arts, University of Leeds.
Αναφέρω μερικά, πανεπιστήμια/κολλέγια που αξίζει να δοκιμάσεις αίτηση για haute couture :). Διαβαθμισμένης δυσκολίας πανεπιστήμια και αναγνωρισιμότητας.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρά πολύ τώρα θα μπω να τα δω !το πήρα απόφαση βέβαια είμαι πολύ αγχωμένος γιατί δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα του χρόνου εκεί αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλαα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να σαι πάρα πολύ καλά!,
Φυσιολογικό και αναμενόμενο το άγχος, θα συνηθίσεις και να εναρμοστείς με το περιβάλλον γρήγορα . Κάθε αρχή και δύσκολη λένε.
Ό,τι απορία υπάρχει και μπορούμε να βοηθήσουμε την αναφέρεις.
:)
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ξέρω ότι είναι και η η διαμονή στο Λονδίνο.....φοβάμαι τι να περιμένω από του χρόνου ....γιατί δεν έχουν ανακοινώσει τίποτα....και αλήθεια φοβάμαι λίγο όλο αυτοο τα κρατάω αυτά τα πανεπιστήμια.....επειδή είχα πάει πέρυσι και μου είχαν πει για Λονδίνο γύρω στο 650-800 το μήνα .....
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το Λονδίνο καταλαμβάνει μεγάλη έκταση, οπότε και τα ενοίκια παρουσιάζουν μεγάλες αποκλίσεις ακόμα και εντός Λονδίνου. Σίγουρα θα είναι ακριβή η διαμονή, και θα απαιτεί σημαντικό ποσό κάθε μήνα. Υπάρχουν, επίσης, και εστίες είτε του πανεπιστημίου είτε ιδιωτικές στις οποίες μπορείς να αιτηθείς. Βέβαια, για διαμέρισμα, συνήθως συγκατοίκηση επιλέγουν οι περισσότεροι λόγω του οικονομικού. Σπίτι με 2-3 υπνοδωματία και μοιράζεστε μπάνιο, κουζίνα, καθιστικό. Μπορείς να βρεις και με 650-800 σίγουρα.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Ναι ναι το ξερω ότι ακριβαά....απλά το σκέφτομαι γιατί και να δουλεύω είναι πολλά τα λεφτά νομίζω ...να ρωτήσω κάτι αν έχω προϋπηρεσία υπάρχει περίπτωση να παίρνω πιο πολλά ;έχω τρία χρόνια προϋπηρεσία στον χώρο ....
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Βεβαίως, μετράει η προϋπηρεσία και 3 χρόνια είναι αρκετή για να διεκδικήσεις κάποια καλύτερη αμοιβόμενη θέση εργασίας, συγκριτικά με το να μην έχεις.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
καλησπέρα και πάλι!θα γίνω κουραστικός....κοιταω τα πανεπιστήμια που μου προτείνατε,,,έχω μια γενική απορία,,,,βλέπω ότι τα μαθήματα τους είναι λίγο πολύ τα ίδια δηλαδή στο fashion design γράφουν cut fabric,creative identity,developing research κτλ δηλαδή είναι λίγο γενικά....μπερδεύτηκα περισσότερο τώρα,,,,έχετε κάτι να μου προτείνετε εκτόσ λονδίνου?
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
καλησπέρα και πάλι!θα γίνω κουραστικός....κοιταω τα πανεπιστήμια που μου προτείνατε,,,έχω μια γενική απορία,,,,βλέπω ότι τα μαθήματα τους είναι λίγο πολύ τα ίδια δηλαδή στο fashion design γράφουν cut fabric,creative identity,developing research κτλ δηλαδή είναι λίγο γενικά....μπερδεύτηκα περισσότερο τώρα,,,,έχετε κάτι να μου προτείνετε εκτόσ λονδίνου?
Όπου και να πας, τέτοια μαθήματα θα έχεις περίπου. Λογικό άλλωστε γιατί για να φτάσεις σε σημείο να σχεδιάζεις και να ράβεις ένα ρούχο, πρέπει να περάσεις από κάποια αλλά στάδια πρώτα, κατά τα οποία κανεις έρευνες, δοκιμάζεις διαφορα στυλ κτλ. Μην κολλάς στο όνομα, διάβασε τις περιγραφές των μαθημάτων. Και εκτός Λονδίνου να κοιτάξεις, πάλι παρόμοιους τίτλους θα έχουν τα μαθηματα, τι περιμένεις να καταλάβεις έτσι; :P Συνήθως παντως τα πανεπιστήμια αυτα έχουν το portfolio των φοιτητών τους και διάφορες εργασίες τους online. Θα σου έλεγα να ρίξεις μια μάτια σε δουλειές που έχουν κάνει για να δεις περίπου τι θα αντιμετωπίσεις.
Να έχεις και στο νου σου τα φοιτητικά δάνεια που δίνουν οι Άγγλοι. Κανε μια έρευνα. Το κόστος ζωής είναι αρκετά υψηλό, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα σπίτια (ή μάλλον το..δωμάτιο στο οποίο θα μείνεις) έχουν υψηλό ενοίκιο και απ’οσο ξέρω, συνήθως δεν είναι σε καλή κατάσταση. Οποτε αν πχ έπαιρνες δάνειο και έμενες και στην εστία, πιστεύω θα ήσουν πολύ καλά.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Μα αυτό με δάνειο θα παω και εστία σε ευχαριστώ παρά πολύ για την πληροφορία αυτό κάνω κοιτάω τις gallery που έχουν στις σελίδες ....
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Καλημερααα ελπίζω να είστε όλοι καλαα 😊😊βγήκε πριν λίγες μέρες ανακοίνωση από την αγκλικη κυβέρνηση για το τι περίπου θα γίνει του χρόνου με την Αγγλία....χαμουλης και μάλλον δεν θα δίνουν τα δάνεια όπως μέχρι πρότινος (ημιεπισημη ανακοίνωση βέβαια )και δεν ξέρω τι να κάνω ....αλλάζουν πολύ τε πράγματα με ενημερώσει αχολη που θα ξεκινούσα ....θα έχουν με βάση αυτά που διάβασα πολλές διευκολύνσεις αλλά δρν θα δίνονται τόσο εύκολα τα δάνεια και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα ....να στραφώ αλλου ;μάλλον αυτό θα κάνω ....
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλημερααα ελπίζω να είστε όλοι καλαα 😊😊βγήκε πριν λίγες μέρες ανακοίνωση από την αγκλικη κυβέρνηση για το τι περίπου θα γίνει του χρόνου με την Αγγλία....χαμουλης και μάλλον δεν θα δίνουν τα δάνεια όπως μέχρι πρότινος (ημιεπισημη ανακοίνωση βέβαια )και δεν ξέρω τι να κάνω ....αλλάζουν πολύ τε πράγματα με ενημερώσει αχολη που θα ξεκινούσα ....θα έχουν με βάση αυτά που διάβασα πολλές διευκολύνσεις αλλά δρν θα δίνονται τόσο εύκολα τα δάνεια και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα ....να στραφώ αλλου ;μάλλον αυτό θα κάνω ....
Οντως μαλλον δεν θα δινουν πλεον φοιτητικά δάνεια... :/ Κοιτα και στην Ευρώπη, υπάρχουν αξιόλογες σχολές... ίσως και Ιταλία που φημίζεται για την μόδα!
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Οντως μαλλον δεν θα δινουν πλεον φοιτητικά δάνεια... :/ Κοιτα και στην Ευρώπη, υπάρχουν αξιόλογες σχολές... ίσως και Ιταλία που φημίζεται για την μόδα!
Ναι το έχω κοιτάξει σε ευχαριστώ πολυυ 😊😊
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Καλησπέρα σας !θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάποια εικόνα για Pansik?σκεφτομαι να ρωτήσω εκεί μιας και το κλίμα έξω είναι λίγο ασταθές τώρα με τον COVID και να κάνω το μεταπτυχιακό έξω .....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top