Συμπλοκή μεταξύ ΔΑΠ και ΠΑΣΠ στην Πολυτεχνική Σχολή του Α.Π.Θ.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Έλα τώρα,αυτά είναι αστεία πράγματα.Τί σχέση έχει αυτό με την πολιτική?Αυτό είναι λόξα του καθηγητή.Παρεπιμπτόντως είχα και εγώ μια παρόμοια στο λύκειο που μας ζητούσε εργασίες σε συγκεκριμένη μορφή φύλλου(Α4) και δεν δεχόταν οτιδήποτε άλλο.Ότι ασκήσεις δώσαμε ποτέ δεν τις πήραμε πίσω και ούτε μάθαμε πώς τις βαθμολόγησε.Η καθηγήτρια ήταν αριστερή.Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση.Δεν εξαρτάται από τις πολιτικές ιδέες του καθηγητή αλλά από τη λόξα του.Και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.
Η υλικοτεχνική υποδομή καταστρέφεται από άτομα αλλά λίγο πολύ ξέρουμε ποιοι είναι και τί πρεσβεύουν.
Και ξαναλέω στις συνελεύσεις συζητούνται θέματα του πανεπιστημίου.Γιατί να μην λέμε όλοι τη γνώμη μας για τα διάφορα θέματα και πρέπει ντε και καλά να είμαστε γραμμένοι σε δαπ,πασπ κλπ?


Ειναι η λοξα βεβαιως αλλα μπορει να ενισχυεται σημαντικα απο τις ιδεες. Τελοσπαντων ας μη κολλαμε στο παραδειγμα που εφερα.
Στις συνελευσεις βεβαιως και λες τη γνωμη σου αν το θελεις, κανεις δε σου το απαγορευει σε μας μιλανε συνεχεια ανενταχτα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ειναι η λοξα βεβαιως αλλα μπορει να ενισχυεται σημαντικα απο τις ιδεες. Τελοσπαντων ας μη κολλαμε στο παραδειγμα που εφερα.
Στις συνελευσεις βεβαιως και λες τη γνωμη σου αν το θελεις, κανεις δε σου το απαγορευει σε μας μιλανε συνεχεια ανενταχτα ατομα.
Ναι τέσπα οκ και σε μας μιλάει όποιος θέλει αλλά όταν μου βγαίνει ο άλλος και μου λέει "Εμείς ως ΔΑΠ,ΠΑΣΠ" κλπ εκνευρίζομαι.Δεν μπορεί να πει ότι θέλει μόνος του?Θέλει κάποιους να έχει από πίσω?Τέσπα οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
μου θες κ κωλοχαρτι..με εφημεριδα βολευεσαι?:D
εχουμε εφημεριδα στο φορουμ??:hmm:
-----------------------------------------
τεσπα εγω αυριο θα παω σε καμια πορεια ..θα πεταξω και καμια μολοτοφ...κλασικα καθε χρονο....εχω αρχισει να βαριεμαι δλδ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
. Στις συνελευσεις βεβαιως και λες τη γνωμη σου αν το θελεις, κανεις δε σου το απαγορευει σε μας μιλανε συνεχεια ανενταχτα ατομα.

Σε ποια χώρα ζεις; :D Γιατί στο Τμήμα μου 5 χρόνια τώρα, δεν είδα τίποτα από αυτήν την "πολιτισμένη" και διαλογική ατμόσφαιρα εν ώρα φοιτητοκομματικής συνέλευσης; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μα πως, μιλάνε όσοι ανένταχτοι θέλουν, απλά κάθε φορά οι παρατάξεις θα στήσουν ένα 'μικρό' καυγά πάνω σε αυτά που λέει και το νόημα δεν θα το ακούσει κανείς... Λεπτομέρειες...
Στη δικιά μου σχολή καταλήγουν να τσακώνονται και με μπηχτές ή ανοιχτά σε προσωπικό επίπεδο, ξεκαθαρίζοντας πάντα ότι δεν υπάρχει προσωπική αντιπαράθεση... γι αυτό όσοι παρευρίσκονται βαριούνται τη ζωή τους από την παράνοια...
Μία είναι η λύση αν θες να κάτσεις στη συνέλευση... χαλαρώνεις και απολαμβάνεις το θέατρο του παραλόγου...
:P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί επαγγελματικά είναι πιο προσοδοφόρο. Απο κει και πέρα κανείς δεν είπε οτι ευλογούμε με τον τρόπο αυτό το ρομποτισμό της Δύσης, ούτε οι ίδιοι οι Άγγλοι δεν τον ευλογούν...Το τι θα έπρεπε να γίνεται απ'το τι γίνεται εξ'ανάγκης έχει διαφορά και το πανεπιστήμιο δεν ειναι εκεί μόνο για να κάνεις το μάθημά σου και να φεύγεις, υποτίθεται ότι σε 4 χρόνια θα είσαι εργαζόμενος πολίτης και η πολιτική έχει άμεση σχέση με το πανεπιστήμιο ούτως ή άλλως. Πάντως όσον αφορά την Αμερική, θα παρακαλούσα να μη λέτε ανακρίβειες. Μέσα στα αμερικάνικα πανεπιστήμια γίνονται οι μεγαλύτερες πολιτικές συζητήσεις παγκοσμίως, εκεί ζυμώνονται ιδέες και συστήματα και μέσα στη χώρα γενικά τα πανεπιστήμια θεωρούνται χώρος κυριαρχίας του Δημοκρατικού Κόμματος, μη λέτε ό,τι θέλετε, το αμερικάνικο πανεπιστήμιο απέχει πολύ απ'την αποστείρωση, ειδικά όταν το κέντρο του προγράμματός του ειναι οι κοινωνικές και νομικές επιστημες. Εξαιρέσεις γίνονται σε πανεπιστήμια όπως το ΜΙΤ που απαρτίζονται κυρίως από computer nerds που γενικά στην Αμερική θεωρούνται ακοινώνητοι. :D
Σε πανεπιστήμια όπως το Harvard ή το Columbia, αυτά που λέτε δεν ισχύουν ούτε τώρα, ούτε ίσχυαν ποτέ. Είναι καθαρά ιδρύματα πολιτικής σκεψης απ'οποια πλευρά κι αν το δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αποτέλεσμα?? Ένας 1οετής, στο δρόμο για το αμφιθέατρό του, άσχετος με τις παρατάξεις, κόπηκε στο χέρι από τζάμια και έκανε 9 ράμματα. Στάθηκε τυχερός που τα τζάμια δε βρήκαν κάποια φλέβα του.

Και αυτά τα άτομα θέλουν να καλούνται πολιτικοποιημένοι και πολιτισμένοι άνθρωποι με άποψη και προσωπικότητα.. Τι να πω.. Ντροπή!

Εσείς τι έχετε να πείτε?

Κρεμάλα. Αλλά στο Ελλαδιστάν... άμα λες τέτοια "κακά πράματα" θα σε βγάλουν φασίστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
miv εγω προσωπικα δεν ειχα στο μυαλο μου τα 5-10τεραστια πανεπιστημια παγκοσμιου φημης γιατι αυτα ειναι αναγκασμενα να διατηρουν τετοιο επιπεδο, ολα τα υπολοιπα "ανωνυμα" της αμερικης ομως εχουν τετοιο κλιμα;
-----------------------------------------
Σε ποια χώρα ζεις; :D Γιατί στο Τμήμα μου 5 χρόνια τώρα, δεν είδα τίποτα από αυτήν την "πολιτισμένη" και διαλογική ατμόσφαιρα εν ώρα φοιτητοκομματικής συνέλευσης; :P


Αυτο που λες εσυ ειναι αλλο απο αυτο που λεω εγω, το οτι γινονται τσακωμοι μεταξυ των παραταξεων δε σημαινει οτι δε μπορουν οι ανενταχτοι να λενε τη γνωμη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αυτο που λες εσυ ειναι αλλο απο αυτο που λεω εγω, το οτι γινονται τσακωμοι μεταξυ των παραταξεων δε σημαινει οτι δε μπορουν οι ανενταχτοι να λενε τη γνωμη τους.

Και να την πουνε τι θα γινει? Ειναι τετοιο το "επιπεδο" στο 99% των συνελευσεων, που δεν παταει κανεις αλλος παρα αυτοι που εχουν ηδη προαποφασισει τι θα ψηφισουν (μην τους πω "κομματοσκυλα" και προσβαλλω κανεναν...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και να την πουνε τι θα γινει? Ειναι τετοιο το "επιπεδο" στο 99% των συνελευσεων, που δεν παταει κανεις αλλος παρα αυτοι που εχουν ηδη προαποφασισει τι θα ψηφισουν (μην τους πω "κομματοσκυλα" και προσβαλλω κανεναν...).


Ε για αυτο ποιος φταιει αν οχι αυτοι που δεν δειχνουν ενδιαφερον; Οι τσακωμοι ειναι απλα δικαιολογια στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γιατί να την εφαρμόσει στο μάθημά του?Και άντε να το κάνει άμα μιλάμε για μάθημα ιστορίας,πολιτικής κλπ.Στα μαθηματικά,φυσική κλπ θετικά μαθήματα πώς θα καταλάβεις άμα είναι δεξιός ή αριστερός?
Τόσες χώρες στο κόσμο πώς γίνεται να τα καταφέρνουν χωρίς να υπάρχουν πολιτικές παρατάξεις στα πανεπιστήμια?Δεν είναι αποστειρωμένο περιβάλλον.Αλλά εκεί όλα ρυθμίζονται πολύ καλά,πιο οργανωμένα.Δεν ξέρω πως αλλά το κάνουν καλά.ΟΙ ΗΠΑ μπορεί να είναι ότι είναι αλλά στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση δεν τους πιάνει κανείς.

γνωριζεις τι σημαινει ΔΕΠ;

πριν μιλησεις, ψαξε τι ειπε η κοπελια.

τοσο οι ΗΠΑ οσο και η Αγγλια δεν ειναι πολιτισμενα κρατη.

απο κει και περα, τα πανεπιστημια τους "τα πιανουν" καποια ευρωπαικα σε επιπεδο σπουδων.

δεν νομιζω, παντως, το περιβαλλον να ειναι τοσο "Τελειο" οσο λες, αφου, για να σκεφτεις, τα διδαχτρα στο εξωτερικο ειναι και υπαρκτα και μερικες φορες αρκετα υψηλα, χωρις παλι να σημαινει οτι το επιπεδο σπουδων ειναι οντως καλυτερο ;)

ναι, στην αγγλια πληρωνουν τα κερατα τους μεχρι και για τις μετακινησεις. δεν υπαρχει ομως καποιος για να "Αγωνιστει"


Υ.Γ.
Τα µέλη ΔΕΠ έχουν διδακτορικό δίπλωµα και διακρίνονται σε τέσσερις βαθµίδες: Καθηγητές, Αναπληρωτές Καθηγητές, Επίκουρους Καθηγητές και Λέκτορες. Πέραν των µελών ΔΕΠ, στο Τµήµα διδάσκουν και άλλοι επιστήµονες, σύµφωνα µε τις διατάξεις του Προεδρικού Διατάγµατος 407/80.

οπως και σε οποιονδηποτε οργανισμο, πολιτικη παραγουν τα μελη που την απαρτίζουν. εκτος απο τους φοιτητες, δηλαδη, πολιτικη χαραζουν και οι καθηγητες, οι οποιοι και παίρνουν αποφασεις για ζητηματα σχολης, χρηματοδοτησης κ.ο.κ.

με ΑΥΤΗ την ιδιοτητα τους, μπορουν να πιεσουν, αναλογα με την πεποιθηση τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αποτέλεσμα?? Ένας 1οετής, στο δρόμο για το αμφιθέατρό του, άσχετος με τις παρατάξεις, κόπηκε στο χέρι από τζάμια και έκανε 9 ράμματα. Στάθηκε τυχερός που τα τζάμια δε βρήκαν κάποια φλέβα του.

Και αυτά τα άτομα θέλουν να καλούνται πολιτικοποιημένοι και πολιτισμένοι άνθρωποι με άποψη και προσωπικότητα.. Τι να πω.. Ντροπή!

Εσείς τι έχετε να πείτε?



ξεφτίλα.

αυτό ΔΕΝ είναι δημοκρατία...καταλάβετέ το.

και ακόμα αναρωτιέμαι τί στο διάολο σχέση έχει η κομματοποίηση με την πολιτικοποίηση. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

οι δαπίτες που είναι παρατρεχάμενοι , είναι διανοητικά καθυστερημένοι.
οι πασπίτες είναι τα πιο καλά κομματόσκυλα στα πανεπιστήμια , είναι πιο "σοβαροί" , αλλά κατ ουσίαν δεν πρεσβεύουν κάτι , όπως και η ΔΑΠ και η ΚΝΕ , αντιπροσωπεύουν το ματαιόδοξο "εγώ" τους μέσα σε ένα φασιστοειδές σύστημα που δεν είναι δημοκρατία , αλλά κοινοβουλευτική δικτατορία. Ψευτοιδεαλιστές όλοι . εκτός ελαχίστων ελπιδοφόρων εξαιρέσεων.

Την πιο τίμια στάση κρατάν τα ΕΑΑΚ , αν και δυστυχώς πολλοί έχουν την ψευδαίσθηση ότι πρεσβεύουν αναρχισμό.

All in all , το σύστημα καλλιεργεί ρομπότ που θέλει να τρώγονται για χάριν λίγων .
Υπάρχουν σίγουρα ιδεολόγοι , αλλά δυστυχώς χάνονται .
Δεν θέλω να είμαι άδικος , δεν είναι όλες οι παρατάξεις το ίδιο σίγουρα , αλλά έτσι όπως προσεγγίζουν τον νέο κόσμο και έτσι όπως μπαίνουν στην βουλή , έχουν την ίδια φιλοσοφία.
Η κατάσταση αδικεί τον λαό , σε ένα πλαίσιο σύγχρονης δικτατορίας , σε μία πλύση εγκεφάλου.


Το κλασικό κλισέ "αν δεν είσαι σε κόμμα , είσαι απολιτικοποίητος" επινοήθηκε απο 10 μαλάκες που νομίζουν ότι τα κόμματα πρεσβεύουν δημοκρατία...





Ελευθερία σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
γνωριζεις τι σημαινει ΔΕΠ;

πριν μιλησεις, ψαξε τι ειπε η κοπελια.

τοσο οι ΗΠΑ οσο και η Αγγλια δεν ειναι πολιτισμενα κρατη.

απο κει και περα, τα πανεπιστημια τους "τα πιανουν" καποια ευρωπαικα σε επιπεδο σπουδων.

δεν νομιζω, παντως, το περιβαλλον να ειναι τοσο "Τελειο" οσο λες, αφου, για να σκεφτεις, τα διδαχτρα στο εξωτερικο ειναι και υπαρκτα και μερικες φορες αρκετα υψηλα, χωρις παλι να σημαινει οτι το επιπεδο σπουδων ειναι οντως καλυτερο ;)

ναι, στην αγγλια πληρωνουν τα κερατα τους μεχρι και για τις μετακινησεις. δεν υπαρχει ομως καποιος για να "Αγωνιστει"
Πόσες φορές έχεις δεχτεί πολιτική προπαγάνδα στο πανεπιστήμιο από κάποιο καθηγητή κατά τη διάρκεια του μαθήματος?Εγώ προσωπικά μέχρι τώρα ούτε μία φορά.Αντιθέτως στο λύκειο και το γυμνάσιο πολλές φορές οι καθηγητές προσπαθούσαν να μας περάσουν τις ιδέες τους.

Αν δεν είναι η Αγγλία και οι ΗΠΑ πολιτισμένα κράτη τότε ποια είναι?Η Ελλάδα?Σου αρέσει η κατάσταση που επικρατεί στα ελληνικά πανεπιστήμια με τις παρατάξεις να τσακώνονται για το παραμικρό και να προσπαθούν να προσελκύσουν μέλη με παρτάκια,σημειώσεις και μπρελόκ?
Σημειωτέον,όταν μιλάω για πολιτισμένο κράτος αναφέρομαι σε ουσιαστικούς τομείς όπως η παιδεία,η υγεία κλπ.Είδες τις μεταρυθμίσεις που φιλοδοξεί να περάσει ο Ομπάμα για το σύστημα υγείας?Ασφαλώς δεν πρόκειται για ένα φιλήσυχο κράτος.Τους μισεί όλος ο πλανήτης.Μπορεί σε θέματα εξωτερικής πολιτικής να είναι οι χειρότεροι αλλά σε μερικά πράγματα πρέπει να παραδεχτούμε ότι είναι και οι πρώτοι.Έχουν τα καλύτερα πανεπιστήμια στο κόσμο.Μπορεί να πληρώνουν τρελά δίδακτρα αλλά έτσι είναι άμα θες να σπουδάσεις σε τέτοιου επιπέδου περιβάλλον.Άμα θες τέτοια κτήρια,τέτοια έρευνα,τέτοιο εξοπλισμό,τέτοια βιβλία και τέτοιους καθηγητές δεν μπορείς να περιμένεις να τα πληρώσει το κράτος και εσύ να τη βγάλεις τζαμπέ.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά καλά ευρωπαϊκά πανεπιστήμια που τα συναγωνίζονται αλλά αυτά δεν είναι σε καμία περίπτωση τα ελληνικά.
Το επίπεδο δεν είναι τέλοιο παντού.Αλλά εκεί πας για να σπουδάσεις.Ούτε για να πιεις καφέ,ούτε για να καπνίσεις στη μάπα του άλλου ούτε για να κολλήσεις αφίσα για κάποια συνήθη μ@λ@κ1α.Και συμφωνώ με τον in flames.Τί σχέση έχει η πολιτικοποίηση με τις παρατάξεις?Δηλαδή για να έχει κάποιος πολιτική συνείδηση πρέπει να είναι στη ΔΑΠ,ΠΑΣΠ κλπ??Ή μήπως πολιτική ζύμωση συμβαίνει στις συνελεύσεις που από τη μπόχα και τον καπνό δεν μπορείς να αναπνεύσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
...όπως και η ΔΑΠ και η ΚΝΕ , αντιπροσωπεύουν το ματαιόδοξο "εγώ" τους μέσα σε ένα φασιστοειδές σύστημα που δεν είναι δημοκρατία , αλλά κοινοβουλευτική δικτατορία. ...

Μια παρένθεση μόνο. Η ΚΝΕ μιλάει για δικτατορία του προλεταριάτου. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
ξεφτίλα.

αυτό ΔΕΝ είναι δημοκρατία...καταλάβετέ το.

και ακόμα αναρωτιέμαι τί στο διάολο σχέση έχει η κομματοποίηση με την πολιτικοποίηση. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

οι δαπίτες που είναι παρατρεχάμενοι , είναι διανοητικά καθυστερημένοι.
οι πασπίτες είναι τα πιο καλά κομματόσκυλα στα πανεπιστήμια , είναι πιο "σοβαροί" , αλλά κατ ουσίαν δεν πρεσβεύουν κάτι , όπως και η ΔΑΠ και η ΚΝΕ , αντιπροσωπεύουν το ματαιόδοξο "εγώ" τους μέσα σε ένα φασιστοειδές σύστημα που δεν είναι δημοκρατία , αλλά κοινοβουλευτική δικτατορία. Ψευτοιδεαλιστές όλοι . εκτός ελαχίστων ελπιδοφόρων εξαιρέσεων.

Την πιο τίμια στάση κρατάν τα ΕΑΑΚ , αν και δυστυχώς πολλοί έχουν την ψευδαίσθηση ότι πρεσβεύουν αναρχισμό.

All in all , το σύστημα καλλιεργεί ρομπότ που θέλει να τρώγονται για χάριν λίγων .
Υπάρχουν σίγουρα ιδεολόγοι , αλλά δυστυχώς χάνονται .
Δεν θέλω να είμαι άδικος , δεν είναι όλες οι παρατάξεις το ίδιο σίγουρα , αλλά έτσι όπως προσεγγίζουν τον νέο κόσμο και έτσι όπως μπαίνουν στην βουλή , έχουν την ίδια φιλοσοφία.
Η κατάσταση αδικεί τον λαό , σε ένα πλαίσιο σύγχρονης δικτατορίας , σε μία πλύση εγκεφάλου.


Το κλασικό κλισέ "αν δεν είσαι σε κόμμα , είσαι απολιτικοποίητος" επινοήθηκε απο 10 μαλάκες που νομίζουν ότι τα κόμματα πρεσβεύουν δημοκρατία...





Ελευθερία σε όλους...
μαζι σου φιλε μου:no1::no1: αλλο πολιτικοποιημενος και αλλο κομματικοποιημενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι τελειως αλλο πραγμα, καποιοι πολιτικοποιουνται και αποφασιζουν οτι τους εκφραζει το χ κομμα, αλλοι δεν καταληγουν σε κομμα.Δεν ειναι κατι μεμπτο το 1ο εκτος αν γινεται μονο για τα παρτυ και τις σημειωσεις, τοτε ναι...Επιλογη του καθενος το αν θα αποφασισει να εκπροσωπειται απο ενα κομμα αν θεωρει οτι ειναι κοντα σε αυτο που πιστευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Δεν ειναι τελειως αλλο πραγμα, καποιοι πολιτικοποιουνται και αποφασιζουν οτι τους εκφραζει το χ κομμα, αλλοι δεν καταληγουν σε κομμα.Δεν ειναι κατι μεμπτο το 1ο εκτος αν γινεται μονο για τα παρτυ και τις σημειωσεις, τοτε ναι...Επιλογη του καθενος το αν θα αποφασισει να εκπροσωπειται απο ενα κομμα αν θεωρει οτι ειναι κοντα σε αυτο που πιστευει.
δε σημαινει ομως οτι για να θεωρεισαι πολιτικοποιημενος πρεπει να ανηκεις ντε και καλα σε καποιο κομμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οχι προφανως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πόσες φορές έχεις δεχτεί πολιτική προπαγάνδα στο πανεπιστήμιο από κάποιο καθηγητή κατά τη διάρκεια του μαθήματος?Εγώ προσωπικά μέχρι τώρα ούτε μία φορά.Αντιθέτως στο λύκειο και το γυμνάσιο πολλές φορές οι καθηγητές προσπαθούσαν να μας περάσουν τις ιδέες τους.
Αρκετές. Απο δυο φιλοαμερικάνους καθηγητές που εξυμνούσαν το εκπαιδευτικό και οικονομικό σύστημα των ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θεωρώ, πάντως, πως αυτό στα πλαίσια του πανεπιστημίου είναι αποδεκτό. Δεν ξέρω, βέβαια, σε ποιο context το έκανε αυτό σε σχολή μηχανικών, αλλά δεν θεωρώ οτι ειναι προπαγάνδα η έκφραση άποψης από έναν άνθρωπο που πιθανότατα έχει εμπειρίες και από την Ευρώπη και από την Αμερική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top