Γενικό -  Συμπεριφορά προς τους απουσιολόγους

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
απο το γυμνασιο εως και τη χρονια που εφυγε, εγω τυγχανει να ειμαι η απουσιολογος το τμηματος μου.χωρις να ειμαι η καλυτερη μαθητρια συνολικα της ταξης.επειδη, λοιπον, ειμαι απουσιολογος, οι συμμαθητες μου με αντιμετωπιζουν ως φυτο..το αστειο ειναι οτι ειμαι ενα κοριτσι που δεν εχει δωσει το παραμικρο δικαιωμα σχολιασμου σε κανεναν.δεν γλυφω οπως κανουν οι απουσιολογοι των αλλων τμηματων.εγω διαβαζω σε κανονικο ωραριο μονο για τον εαυτο μου+δεν κυνηγω βαθμους γιατι εχω καταλαβει την ουσιατικη τους αξια.ειμαι παντα ευγενικη μαζι τους+εκεινοι πολλες φορες μου πετανε μπιχτες για τον "τιτλο" της απουσιολογου, του "φυτου".ξερεται γιατι στεναχωριεμαι περισσοτερο.?γιατι το εννοουν:(.καταλαβαινω ποτε καποιος μου κανει πλακα+ποτε με ειρωνευεται face to face.νευριαζω πολυ γιατι ειμαι το προσωπο που πρεπει να κοροιδεψουν για να δειξουν οτι μαγκεψαν γιατι δε μα ξερουν καθολου.4χρονια με σνομπαρουν λες κ φταιω εγω που βγαινω απουσιολογος.ποτε δεν υψωσα αναστημα και κοκορευτηκα.ημουν παντα ο εαυτος μου.δεν κουτσομπολευω κανεναν,προσπαθω να τους προσεγγισω φιλικα,κανω την αδιαφορη στις προσβολες+προσπαθω να τις χαψω ως αστειο ενω μου'ρχεται να τους ανταποδωσω τα ιδια...επιασα+μιλησα με ηρεμο τονο+εντελως φιλικο τροπο σε καποιους λεγοντας οτι ειμαι ατομο με χαβαλε+μεχουν παρεξηγησει,αλλα το αποτελεσμα ηταν να μου πουν οτι τα βγαζς ολα απτο μυαλο μου κ μερικοι ουτε καν προσεξαν αν μιλουσα τοση ωρα ή οχι.το γελιο ομως επεφτε συννεφο.μου ζητουν πολλες χαρες,τους τις κανς αμεσως πιστευοντας οτι θελουν να με προσεγγισουν φιλικα,κ υστερα παλι με κοροιδευουν.περισσοτερο με πληγωνει που εχουν το θρασος κ με κοροιδευουν μπροστα μου.
αν κ φετος ειμαι απουσιολογος, τι να κανω????ελεγα να μην δεχτω το απουσιολογιο,αλλα δεν ξερω αν αυτο θα τους αλλαξει συμπεριφορα...πειτε μου μια συμβουλη.....οσο+να μην τους δεινς σημασια, με πληγωνει πολυ να γελουν μαζι μουακμη κι αν μη τους εχω δωσει καμια αφορμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν πρέπει να αφήσεις το απουσιολόγιο γι' αυτόν τον λόγο, εκτός και αν θα το κάνεις γιατί κουράζει εσένα. Ήμουν και εγώ απουσιολόγος για 2 χρόνια, αλλά ευτυχώς επειδή τα παιδιά με ήξεραν από πριν δεν με είπαν φυτό, ούτε με κορόιδεψαν επειδή ήμουν απουσιολόγος. Δεν νομίζω πως αξίζει να αφήσεις το απουσιολόγιο, γιατί κατά την γνώμη μου δεν θα πάψουν να σε λένε φυτό. Ακόμη δεν αξίζει να κάνεις κάτι για άτομα κομπλεξικά, τα οποία κρίνουν τον άλλον χωρίς να τον ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
σε ευχαριστω πλυ που ενδιαφερθηκες για την "περιπτωση" μου.......εχεις δικιο......παντως κραταει χρονια αυτη η κολλονια και ψυχολογικα με κατατροπωνει, δυστυχως...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αγαπητη Grabeel Lucas,
Θα ηθελα να απαντησω στον προβληματισμο σου αυτο καθως απ' οτι φαινεται
πρεπει να βρισκεσαι σε εξαιρετικα δεινη ψυχολογικα θεση...
Κατα τη διαρκεια της φοιτησης μου στο Γυμνασιο, ειχα κι εγω το απουσιολογιο
αλλες φορες μονος και αλλες μαζι με αλλα παιδια (δεν το αναφερω για να παινευτω.Απλα για να σου δειξω πως εχω βρεθει κι εγω σε αυτη τη θεση αρα εχω μια σχετικη εμπειρια).Η αντιμετωπιση που ειχα φυσικα απο τους συμμαθητες μου ηταν παρομοια με αυτη που ειχες κι εσυ εκ μερους των δικων
σου συμμαθητων.Φυτο, σπασικλας και αλλα τετοια ηταν οι ''προσδιορισμοι''
που ακουγα καθημερινως.Στην αρχη, το ειχα παρει κατακαρδα.Ηθελα οπωσδηποτε να αποδειξω πως δεν ημουν φυτο...πως ημουν σαν κι αυτους...
Μεγαλωνοντας ομως, αλλαξα αρδην αντιληψεις...να αποδειξω τί και σε ποιόν?
...χα χα...σε παιδια που δεν ξερουν αν η λεξη ''Ελλαδα'' γραφεται με ενα η με
δυο ''λ''...σε παιδια που ξημεροβραδιαζονται σε καφετεριες και οταν ερθει η
ωρα της εξετασης ειναι αυτα τα οποια ''γλυφουν'' τους καθηγητες...σε παιδια των οποιων το μελλον φανταζει αβεβαιο...(στον επαγγελματικο τομεα παντα)...σε παιδια τα οποια γεματα φθονο ηθελαν να υποβιβασουν
τοσο εμενα οσο και τους διατελεσαντες απουσιολογους γιατι εχασαν το εν
λογω εγγραφο για 1 μοναδα...
Αποφασισα λοιπον να μη ξαναδωσω σημασια σε αυτους...μπορει να φανταζει
δυσκολο αλλα εχει εξαιρετικο αποτελεσμα...Ειδα πλεον πως δεν εχει νοημα
να ασχολουμαι με τετοια παιδια...αλλωστε στις Πανελληνιες, ο εξεταστης δε
θα δει αν ο Kaim και ο καθε Kaim ειναι καλος στο να πηγαινει απο δω και
απο κει αγνοωντας τα μαθηματα...αυτος θα δει ενα γραπτο...τιποτα αλλο...

Οσον αφορα λοιπον εσενα, νομιζω πως διαβαζοντας το παραπανω θα εχεις ηδη καταλαβει τι θα σε συμβουλεβα να κανεις...αστους...μην ασχολεισαι...
ειπαμε ειναι δυσκολο αλλα σκεψου λιγο...ποιος ειναι ο λογος που σε κοροιδευουν?...αν απαντησεις σε αυτην την ερωτηση θα καταλαβεις γιατι
ειναι χασιμο χρονου να ασχολεισαι μαζι τους....
Και κατι τελευταιο...προς Θεου μη κανεις καμμια βλακεια και δε παρεις το απουσιολογιο αν εισαι εσυ η απουσιολογος...Ειναι χαζο να προσπαθεις να
αποδειξεις κατι σε ανθρωπους που και λογικα να τους μιλησεις θα σε αποπαρουν...Συνεχισε λοιπον οσο καλυτερα μπορεις και ασε ολους αυτους...

Ελπιζω να βοηθησα και να μη σε εφερα σε μια κατασταση - :s

Φιλικα,
Kaim
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
και βεβαια με βοηθησες καιμ, παρα πολυ!εχεις πολυ λογικη κ δικιο σ'αυτα που λες.......θα το κρατησω το απουσιολογιο αν κ ξερω οτι θα συνεχιστει το ιδιο.......ετσικι αλλιως ομως θα συνεχιζοταν............θα κουλαρω πρς το παρον, κι οταν αρχισει το σχολειο, θα γραψω τι εγινε την πρωτη βδομαδα............βασικα, αυτη την περιοδο εχω στεναχωρηθει με πολλα προσωπικα μου θματα που 1 απο αυτα το οποιο ωρω σοβαρο, θα'θελα να το μοιραστο με ολους εσας για να μου δοσετε κουραγιο........ευχαριστω πολυολα τα μελη που με αγγαλιασαν........φλκ.κλνχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Looking forward λοιπον να δουμε πως θα εισαι την πρωτη εβδομαδα στο σχολειο ως περηφανη απουσιολογος! :D
Επισης μη ξεχασω, γραψε ανετα το προβλημα σου (αν φυσικα θες κι εσυ αλλα μαλλον θες αφου το λες η ιδια).Ολοι απο το ischool ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε...
Farewell
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αποδοκιμάζω εντελώς τη συμπεριφορά τέτοιων κάφρων και μπαίνω στο ψητό.
Αν ήμουν εγώ στη θέση σου τι θα έκανα;
α) Σε καμία περίπτωση δεν θα παρέβαινα τον κανονισμό για χάρη κάποιου που με θάβει και με βρίζει. Δεν εξαγοράζεται η εκτίμηση. Ο άλλος, με τον τρόπο αυτό, ίσα-ίσα που σε πιάνει κορόιδο. Δείξτου λοιπόν οτι δεν είσαι του χεριού του.
β) Εξήγησε, σε όσους παίρνουν χαμπάρι κι εκτιμάς κι εσύ, ότι δεν είσαι αυτό που νομίζουν κι ότι ξέρεις για όλα όσα, αδίκως, σου φορτώνουν. Αν, λοιπόν, εχουν κάποιο πρόβλημα μαζί σου, ας σου το πουν κατάμουτρα για να τους διαψεύσεις.
γ) Μην τσακωθείς με κάποιον, απλά γράψε τους κάφρους που δεν καταλαβαίνουν απο λόγια. Μακριά κι αγαπημένοι. Όποτε σου ζητούν χάρες να κρατάς επίπεδο και να μην τις κάνεις, δείχνοντας οτι δεν είναι άξιοι να σε πιάσουν μαλάκα και μόνο αν γουστάρεις εσύ, θα τους βοηθήσεις.

Το κυριότερο είναι να παλέψεις ν'αποκαταστήσεις τις σχέσεις σου μονο με όσους εκτιμάς πραγματικά και ειναι ΟΚ άτομα. Οι υπόλοιποι, ακόμη κι αν αφήσεις το απουσιολόγιο, θα συνεχίσουν να σου κολλούν τη "ρετσινιά" και να σου φέρονται έτσι. Στην τελική, take it easy. Άνθρωποι που μετράνε ανθρώπους με βάση τον τίτλο τους, είναι άνθρωποι κομπλεξικοί κι ανάξιοι λόγου. Πραγματικά, λοιπόν, θεωρείς οτι αξίζει να κάτσεις ν'ασχοληθείς με τέτοια άτομα; Στη θέση σου δεν θα με τιμούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από miv:
Όποτε σου ζητούν χάρες να κρατάς επίπεδο και να μην τις κάνεις, δείχνοντας οτι δεν είναι άξιοι να σε πιάσουν μαλάκα και μόνο αν γουστάρεις εσύ, θα τους βοηθήσεις.
+1


Και εγώ δε βρισκόμουν σε καλύτερη θέση από εσένα, αλλά εγώ ευχόμουν να έρθει έστω και ένας να μου πει κάτι... Θα έτρωγε τόσο πολύ ξύλο που θα το θυμόταν σε όλη του τη ζωή!:mad2: Προς γνώση και συμμόρφωση των υπολοίπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MITSOSSSS

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωνία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
MHN ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ επίσεις τολάθος σου ειναι ότι δίνεις συμασια σε αυτους που δε σε σεβονται αν κρατήσεις αποσταση και επιπεδο θα είναι καλητερα !!!
εχεις σκεφτει οτι μπορουν να ζηλεύουν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εχω βρεθει κι εγω στη θεση σου. Ημουν απουσιολογος στην Α Λυκειου και στα υπολοιπα χρονια του Γυμνασιου και Λυκειου αναπληρωματικος. Δεν μπορεις να φανταστεις τι ειχα ακουσει εκεινη τη χρονια... Δεν εδινα δικαιωματα, δεν εγλειφα, ουτε διαβαζα υπερβολικα. Ισα ισα ημουν (και ειμαι) τεμπελακος, αλλα τα "επαιρνα" ευκολα και δεν χρειαζοταν να διαβαζω πολυ. Βεβαια ειμαι ενα ατομο κλειστο (οχι αντικοινωνικο) που δεν ανοιγεται ευκολα σε αλλους, αλλα αυτο δεν νομιζω να ειναι συμπεριφορα φυτου. Αλλα οταν θελαν να τους κρυψω απουσιες γιατι ηταν στο τσακ να μεινουν, ημουν καλος! Στεναχωριωμουν πολυ τοτε, αλλα τωρα πια ενα θα σου πω: γραφτους στα παλια σου τα παπουτσια (για να μην πω τιποτα χειροτερο)! Πραγματικα δεν αξιζει να χαλιεσαι για τετοια ατομα! Πολλοι μου λεγαν τοτε οτι αυτοι που συμπεριφερονται ετσι, το κανουν απο ζηλεια. Τοτε δεν το πιστευα, αλλα τωρα το πιστευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μην δίνεις σε σημασία σε άτομα που δεν έχουν με τίποτα να ασχοληθούν!! Το μόνο που μπορώ να πώ εγώ είναι ότι όταν σου ζητάνε χάρες και εσύ πάς αμέσως να τις κάνεις μην το κάνεις!! Θέλουν να σε πιάσουν κορόιδο και να σε εκμεταλλευτούν!! Αυτό φαντάζομαι είναι κάτι που δεν το θέλεις... Και σε καμία περίπτωση να μην αφήσεις το απουσιολόγιο αφού το έχεις πάρει με την αξία σου και με τις επιδόσεις στα μαθήματα!!! Αν αφήναμε τον κάθε ένα να μπαίνει στην ζωή μας και να μας την αναποδογυρίζει θα είμασταν ψυχλογικά χάλια!!! Για αυτό μην δίνεις σημασία σε παιδάκια που προσπαθούν να το παίξουν ξύπνια, που στην πραγματικότητα δεν είναι και πολύ απλά ζηλεύουν!!
Μπορεί να πιστεύεις ότι σιγά μην ζηλεύουν εμένα,αλλά αυτό γίνεται γιατί έχουν μάθει να σνομπάρουν αυτούς που τα πάνε καλύτερα από εκείνους και τους κάνουν ψυχολογικό πόλεμο μόνο και μόνο για να περάσει το δικό τους και να νιώσουν ότι ''σε έχουν''!!
Μην μασάς λοιπόν και προχώρα άσε τους άλλους να χτυπιούνται που δεν είναι στην θέση σου! Εσύ είσαι αυτή που είσαι και δεν εχεις αν αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν!!!
:)

P.S Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ΜΗΝ ΔΕΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ!!!Πιστευω οτι το κανουν απο ζηλια !!!Αμα σου πω οτι ξερω παιδια οι οποιοι και τι δεν θα εδιναν να βγαζουν καλους βαθμους και να περνουν το απουσιολογιο (οντως ειναι μεγαλη τιμη).Γνωμη μου να το παιξεις ανετη και προσπαθησε να τους εξηγεις οτι δεν σου αρεσουν τα σχολια τους αλλα προσεξε μην φανεις αγενης αλλα ουτε και ανεκτικη δηλαδη οτι και να πειτε δεν μου καιγεται καρφι!Οσο για το απουσιολογιο καλυτερα να το παρεις ετσι θα τους δειξεις οτι δεν πτοεισαι!Στο κατω κατω βρε κοπελια εχεις σκεφτει οτι να εισαι καλυτερη απο ολους εκει μεσα ειναι κατι το αξιοθαυμαστο!και ποιος δεν θα ηθελε να εινα στην θεση σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, ας μην το περιορίζουμε στο απουσιολόγιο. Ούτε μεγάλη τιμή είναι, ούτε δείχνει κάτι για την αξία του απουσιολόγου σαν άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ακριβως...αλλωστε το 95% (και λιγο λεω) των αριστουχων μαθητων - δε βγαζω τον εαυτο μου απ'εξω - ειναι εξαιρετικοι...παπαγαλοι...!
Απλως το απουσιολογιο αποδιδεται ως ελαχιστος φορος τιμης στον καλυτερο
παπαγαλο...:D

*επαναλαμβανω πως δε μιλω για ολους τους αριστουχους....να μη παρεξηγηθω κιολας απο πολλους.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μπορεί το απουσιολόγιο να μην δείχνει όπως λέτε την αξία του ανθρώπου, αλλά δείχνει το πόσο έχει παλέψει κάποιος για κάτι!!!!! Και αυτά τα παιδιά, δεν έχουν σεβασμό απέναντι στην συμμαθήτρια τους και ούτε στην προσπάθεια που κάνει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομίζω οτι ξέρουμε πως μερικοί (δεν λεω για το κορίτσι μας) παίρνουν τ'απουσιολόγια, ιδίως στο Γυμνάσιο. Την προσπάθεια την ανταμοίβει μονο το αίσθημα οτι εισαι πληρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σε αρκετες περιπτωσεις (οπως στη δικη μου), σου φορτωνουν το απουσιολογιο επειδη ετυχε να βγαλεις τον μεγαλυτερο Μ.Ο. χωρις να σε ρωτουν αν το θες η οχι. Και αν πεις οτι δεν το θες, θα σου πουν οτι ειναι υποχρεωση σου και θα σε απειλησουν κι απο πανω. Το απουσιολογιο δεν το θεωρησα ποτε μεσο επιβραβευσης. Η επιβραβευση θα ερθει με τα χρονια. Πιστευω οτι τις απουσιες θα πρεπει να τις καταχωρουν οι καθηγητες. Πολλες φορες παρατηρειται και το εξης: πολλα παιδια νομιζουν οτι επειδη εχουν το απουσιολογιο ειναι "καποιοι" και αναπτυσσουν μια ακρως υπεροπτικη συμπεριφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Looking forward λοιπον να δουμε πως θα εισαι την πρωτη εβδομαδα στο σχολειο ως περηφανη απουσιολογος! :D
Επισης μη ξεχασω, γραψε ανετα το προβλημα σου (αν φυσικα θες κι εσυ αλλα μαλλον θες αφου το λες η ιδια).Ολοι απο το ischool ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε...
Farewell
και παλι σ'ευχαριστω πολυ!θα'θελα πολυ να το πω το προβλημα που ανεφερα, αλλα δεν εχω ορεξη να το γραψω ακομη....αν ειχα εγγραφει εκεινη την ημερα που το εμαθα σιγουρα θα'χα γεμισει μια ολοκληρη σελιδα.....κ παλι σ'ευχαριστω καιμ+τα ξαναλεμε.!

miv,kaim,exc,chris_90,despoina,maριa chem σασ υπερ_ευχαριστω για τα τελεια μνμτα σασ!πραγματικα θα'θελα ν'απαντησω στον καθενα ξεχωριστα, αλλα βλεπω οτι ειστε πολλοι.νοιωθω τοσο καλα που με στηριζετε.ισωσ η λυση του "προβληματοσ" μου να'ναι μπροστα μου κ να μην τη βλεπω.ισωσ+να μν υπαρχει καθαρη λυση, απλα πρεπει να δειξω αδιαφορια κ ουσια στα πραγματα που το αξιζουν.ολοι με γεμισατε με απεραντο κουραγιο κ δυναμη.νομιζω οτι μπορω να δειξω δυναμικη κ περιφρονηση στην καθε αννοητη προσβολη κ κακια, αλλα το κακο με μενα ειναι οτι ειμαι ευκολοπιστη κ οταν μου ζητουν χαρεσ για τισ απουσιεσ.λυγιζω...παντωσ θα παλεψω φετοσ για την ψυχικη μου ηρεμια..
οσον αφορα το απουσιολογιο, ποτε δεν το ειδα ωσ κατι που με καθιστα ανωτερη των υπολοιπων.στο γυμνασιο το ειδα ωσ κατι καινουριο+σαν μια δικαιωση.με τον καιρο κατανοησα οτι δεν εχει καμια στην ουσια αξια.αφηστε που εχω δεχτει απειρεσ παρατηρησεισ+φωνεσ απο καθηγητεσ, επειδη δεν τελεσα καλα τη δουλεια μου.ποια δουλεια?μου'πε κανεισ οταν εγγραφομουν στο σχολειο οτι θα'χω κι αυτο?κουραστηκα πλεον κυριωσ ψυχικα να το'χω.η πιο ψυχοφθορα δουλεια μοιαζει.τελοσπαντων..παντωσ ποτε,κ το τονιζω αυτο, δεν υπηρξα ψωνιο+ατομο που υπερηφανευοταν στουσ αλλουσ οτι ειχε αυτο το μεσαιου μεγεθουσ μπλοκακι...για μενα αυτο ειναι το απουσιολογιο....δεν μετραει καθολου στη ζωη μου+τελικα δε το θεωρω "βραβειο", αλλα ενα βαροσ των μαθητων που περνουν καλυτερουσ βαθμουσ απ'τουσ αλλουσ.δλδ θελω να πω οτι δε με παρηγορει που το εχω, γιατι αν κατσει ο καθενασ κ σκεφτει τι πραγματικα ειναι το απουσιολογιο, θα βρει οτι ειναι ενα προβλημα.χωρισ απαραιτητα αυτη η αποψη να ειναι ευρεωσ αποδεκτη.ξερετε ποτε νοιωθω τιμη?οταν μεσα μου αισθανομαι χαρουμενη+κανω κατι που με κανει να ειμαι καλα.....
κ παλι 1000 ευχαριστω ειναι λιγα να σασ πω για οσα μου ειπατε.......αληθεια....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
At your services - Anytime!
Ποοοο πως το μιλαω το αγγλικο! :D

kidding...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
να αποδειξω τί και σε ποιόν?
...χα χα...σε παιδια που δεν ξερουν αν η λεξη ''Ελλαδα'' γραφεται με ενα η με
δυο ''λ''...σε παιδια που ξημεροβραδιαζονται σε καφετεριες και οταν ερθει η
ωρα της εξετασης ειναι αυτα τα οποια ''γλυφουν'' τους καθηγητες...σε παιδια των οποιων το μελλον φανταζει αβεβαιο...(στον επαγγελματικο τομεα παντα)...σε παιδια τα οποια γεματα φθονο ηθελαν να υποβιβασουν
Άνθρωποι που μετράνε ανθρώπους με βάση τον τίτλο τους, είναι άνθρωποι κομπλεξικοί κι ανάξιοι λόγου.
μην δίνεις σημασία σε παιδάκια που προσπαθούν να το παίξουν ξύπνια, που στην πραγματικότητα δεν είναι και πολύ απλά ζηλεύουν!!
Μπορεί να πιστεύεις ότι σιγά μην ζηλεύουν εμένα,αλλά αυτό γίνεται γιατί έχουν μάθει να σνομπάρουν αυτούς που τα πάνε καλύτερα από εκείνους και τους κάνουν ψυχολογικό πόλεμο μόνο και μόνο για να περάσει το δικό τους και να νιώσουν ότι ''σε έχουν''!!
πολλα παιδια νομιζουν οτι επειδη εχουν το απουσιολογιο ειναι "καποιοι" και αναπτυσσουν μια ακρως υπεροπτικη συμπεριφορα.
Κατά τη διάρκεια της χρονιάς είδα παιδιά να κάνουν καθημερινά κοπάνες και να μη νοιάζονται καθόλου για τις απουσίες. Στο τέλος της χρονιάς, όταν έπεσε η πεντηκοστή απουσία, σαν τα κατακαημένα βάλθηκαν να παρακαλούν τον απουσιολόγο να μην τους βάζει τις απουσίες. Κάτι τέτοια παιδιά νομίζω είναι άξια περιφρόνησης.
Και εν μέρει σε καταλαβαίνω γιατί πολλές φορές μ'έχουν κοροϊδέψει και μ'έχουν φέρει σε δύσκολη θέση όμως δε με αγγίζει πια γιατί ξέρω ότι πραγματικά δεν αξίζουν δεκάρα αυτοί οι βλάκες. Και δεν έχω πρόβλημα να με λένε φυτό γιατί ξέρω ότι δεν είμαι. Και δε θα καθίσω να τους το αποδείξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top