Συμβουλές για φοιτητές

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Kαλά τώρα είμαι 100% σίγουρος ότι είσαι τρολ.Δεν ξανα ασχολούμαι πια μαζί σου.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εξαιρετικός, γιατρέ-ηλεκτρολόγε!

Να τονίσω και εγώ με τη σειρά μου 2 συμβουλές στους νεους φοιτητές, αν και τα έχεις ήδη πει:
- Να είστε επιπλέον κοινωνικοί, ειδικά τον πρώτο καιρό. Είναι εξαιρετική ευκαιρία να μπεις εύκολα σε πολλές διαφορετικές παρέες, να γνωρίσεις πολύ κόσμο και να κατασταλλάξεις στο ποιους θέλεις τελικά στη ζωή σου. Εξτρα κοινωνικότητα λοιπον, χωθείτε χωρίς τύψεις!
- Να παρακολουθείτε όσο μπορείτε, ειδικά αν αυτό σας βοηθά περισσότερο απο το διάβασμα. Προσωπικά έβγαλα την Πολιτικών Μηχανικών τον Ιούνιο του 5ου έτους και πρώτος βαθμολογικά στην ορκωμοσία μου εχοντας διαβάσει σπίτι λιγότερο απο το 1/3 άλλων παιδιών που δεν παρακολούθησαν ποτέ και έπρεπε να τα μάθουν όλα μόνοι τους. Το 80% της γνώσης μου προήλθε απο τις παρακολουθήσεις, και ενα 20% μόνο απο το διάβασμα. Παρακολουθούσα όμως τα πάντα. Οκ, δεν είναι υποχρεωτικό και δεν χρειάζονται υπερβολές, απλά προσωπικά το προτιμούσα και με βοηθούσε πολύ περισσότερο απ'οτι το διάβασμα στο σπίτι.
- Να είστε ελεύθεροι και οχι αγχωμένοι. Να μη πάρετε τη περίοδο αυτή της ζωής σας τόσο σοβαρά. Δε χάθηκε ο κόσμος αν καθυστερήσετε ένα εξάμηνο (αρκει να μη χάσετε τη μπάλα). Δουλέψτε σε καφε/μπαρ, αρκει να μη χάσετε τον στρόχο σας. Ερωτευτείτε, αλλα μη νιώσετε παντρεμένοι. Δοκιμάστε ομάδες, σπορ, δραστηριότητες. Πάτε Εράσμους! Γενικά, γεμίστε όσες περισσότερες εμπειρίες μπορείτε, ισορροπώντας φυσικά και χωρίς να ξεφύγετε.

Αυτά!
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Αν και καλύτερα να αφήσουμε αυτούς τους προσδιορισμούς για άτομα που έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους και είναι επαγγελματίες. Γιατί αλλιώς χάνουν το νόημα τους. Γιατρός δεν είμαι σε καμία περίπτωση επειδή παρακολούθησα 2 έτη και για να αυτοπροσδιορίζονται σαν ηλεκτρολόγος έχω χρόνια ακόμη μπροστά μου! :) Πολύ καλές συμβουλές! Συμφωνώ απόλυτα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία πάντα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Καθόλου δεν σε παρακολουθώ. Απλά κατάλαβα πώς ξεκίνησε όλο αυτό. Ήθελες ΗΜΜΥ ή Ιατρική. Πέρασες Ιατρική (ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΣ!) Και δεν σου άρεσε καθόλου. Και τώρα φυσικά ακούγοντας την ιστορία μου ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Άσε τις βλακείες και κάτσε διάβασε να τελειώσεις την σχολή σου κρίμα τόσα χρόνια.
[/QUOTE]
Εγω θελω να μαι αιωνιος εσενα το προβλημα σου ποιο ειναι?Πατερας μου εισαι και νοιαζεσαι?
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Kαλά τώρα είμαι 100% σίγουρος ότι είσαι τρολ.Δεν ξανα ασχολούμαι πια μαζί σου.
Δεν πειράζει. Πάντως να ξέρεις όταν μπαίνεις στην Ιατρική οι γνώσεις δεν σου έρχονται ουρανοκατέβατες γενικά. Εκτός και αν ανήκω σε αυτούς που δεν τους ήρθαν. Και εξαρτάται πάντα πόσο θέλεις να εμβαθύνεις. Είχα μια συμφοιτήτρια σε μεγαλύτερο έτος, που ενώ το βιβλίο της καρδιολογίας ήταν ένας μικρός βιβλιαράκι εκείνη μάθαινε μέχρι και για την καρδιά των αλογων! Ψυχαναγκαστικό αλλά συνέβη! Όπως και να'χει στην Ιατρική δίνεις έμφαση σε κάποια πράγματα δεν μπορείς να τα μάθεις όλα. Πολλά τα μαθαίνεις από την παρακολούθηση αλλά σε κάποια που θέλεις να εμβαθύνεις να τα κατανοήσεις θα τα διαβάσεις και από τα βιβλία. Κάποια θέλουν κατανόηση, άλλα αποστήθιση και απομνημόνευση. Σε μαθήματα που δεν ήταν τόσο σημαντικά διάβαζες μόνο προηγούμενα θέματα, αλλά σε αυτά που ήξερες πως είναι απαραίτητα και για τα επόμενα έτη, διάβαζες όσο πιο πολύ μπορείς από βιβλία, μέχρι σημειώσεις, διαλέξεις, βίντεο και ότι άλλο. Εμείς διαβάζαμε και σε ομάδες, μαζευόμασταν στο σπίτι ή στην βιβλιοθήκη και τεσταραμε ο ένας τον άλλον. Δεν θέλεις απλά να περάσεις το μάθημα. Εγώ τουλάχιστον δεν ήθελα. Εντομεταξύ, ο άλλος αμφέβαλλε αλλά σπούδαζε υποτίθεται και ιατρικη, εσύ δεν φαίνεται να έχεις σχέση με τον τομέα, τώρα πως εκφράζεις άποψη δεν ξέρω..
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση όλο αυτό το θέμα έχει καταντήσει αηδία θα έλεγα, δεν φτάνει που σχεδόν όλοι έχετε ξεφύγει από το θέμα όμως έτσι όπως το βλέπω παίρνει άσχημη τροπή. Αντί να είστε keyboard warrios γίνεται keyboard educators και όπως λέει το θέμα συμβουλέψτε τους μελλοντικούς και υπάρχων πρωτοετούς φοιτητές.
Τώρα για να απευθυνθώ στο θέμα θα έλεγα στους μελλοντικούς φοιτητές να ακολουθήσουν αυτό που θέλουν πραγματικά, διότι αυτό θα σας αντιπροσωπεύει για όλη σας την ζωή, καλή και η "μούρη¨ όμως αν δεν σας αρέσει χάνεται πολύτιμο χρόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση όλο αυτό το θέμα έχει καταντήσει αηδία θα έλεγα, δεν φτάνει που σχεδόν όλοι έχετε ξεφύγει από το θέμα όμως έτσι όπως το βλέπω παίρνει άσχημη τροπή. Αντί να είστε keyboard warrios γίνεται keyboard educators και όπως λέει το θέμα συμβουλέψτε τους μελλοντικούς και υπάρχων πρωτοετούς φοιτητές.
Τώρα για να απευθυνθώ στο θέμα θα έλεγα στους μελλοντικούς φοιτητές να ακολουθήσουν κάτι που θέλουν πραγματικά, διότι αυτό θα σας αντιπροσωπεύει για όλη σας την ζωή, καλή και η "μούρη¨ όμως αν δεν σας αρέσει χάνεται πολύτιμο χρόνο.
Συμφωνώ για άλλη μια φορά το ποστ μου κυριολεκτικά λιντσαρίστηκε. Ας το σταματήσουμε εδώ και ας επικεντρωθούμε στην ουσία. Δεν συμφωνώ απόλυτα,ναι να ακολουθήσουν αυτό που αγαπάνε, αλλά διαφωνώ με το δεύτερο σκέλος. Το ότι θα σπουδάσεις κάτι δεν σημαίνει ότι αυτό θα καταλήξεις να κάνεις. Είχαμε μια συμμαθήτριά θυμάμαι πέρασε Αγγλική φιλολογία και κατέληξε σε ναυτιλιακή εταιρία στην Αγγλία. Άσχετο θα μπορούσε να λείπει κάποιος το ένα με το άλλο. Το πρώτο πτυχίο σου δίνει έναν δρόμο, μετά με μεταπτυχιακό μπορείς να τον αλλάξεις.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Συμφωνώ για άλλη μια φορά το ποστ μου κυριολεκτικά λιντσαρίστηκε. Ας το σταματήσουμε εδώ και ας επικεντρωθούμε στην ουσία. Δεν συμφωνώ απόλυτα,ναι να ακολουθήσουν αυτό που αγαπάνε, αλλά διαφωνώ με το δεύτερο σκέλος. Το ότι θα σπουδάσεις κάτι δεν σημαίνει ότι αυτό θα καταλήξεις να κάνεις. Είχαμε μια συμμαθήτριά θυμάμαι πέρασε Αγγλική φιλολογία και κατέληξε σε ναυτιλιακή εταιρία στην Αγγλία. Άσχετο θα μπορούσε να λείπει κάποιος το ένα με το άλλο. Το πρώτο πτυχίο σου δίνει έναν δρόμο, μετά με μεταπτυχιακό μπορείς να τον αλλάξεις.
Αληθεύει και αυτό γίνεται, ποτέ δεν ξέρεις τι σε επιφυλάσσει το μέλλον
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Συμφωνώ για άλλη μια φορά το ποστ μου κυριολεκτικά λιντσαρίστηκε. Ας το σταματήσουμε εδώ και ας επικεντρωθούμε στην ουσία. Δεν συμφωνώ απόλυτα,ναι να ακολουθήσουν αυτό που αγαπάνε, αλλά διαφωνώ με το δεύτερο σκέλος. Το ότι θα σπουδάσεις κάτι δεν σημαίνει ότι αυτό θα καταλήξεις να κάνεις. Είχαμε μια συμμαθήτριά θυμάμαι πέρασε Αγγλική φιλολογία και κατέληξε σε ναυτιλιακή εταιρία στην Αγγλία. Άσχετο θα μπορούσε να λείπει κάποιος το ένα με το άλλο. Το πρώτο πτυχίο σου δίνει έναν δρόμο, μετά με μεταπτυχιακό μπορείς να τον αλλάξεις.
Το πτυχίο της το πήρε ή την παράτησε;
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Τοπ 2 συμβουλές που θα δείτε ποτέ:

1. "Κουβάλα τον προτζέκτορα για να σε κάνουν λέκτορα". Βέβαια, οκ, υπάρχουν κι άλλοι κώλοι που μπορείτε να γλείψετε για να κάνετε καριέρα, όχι μόνο των καθηγητών.

2. Μεταξύ ελληνικού εγχειριδίου του κολλητού του καθηγητή από το δίπλα γραφείο και ξενόγλωσσου συγγράμματος μεταφρασμένου σε 9889329 γλώσσες, στον Εύδοξο παίρνετε πάντα το 2ο. Πριν την εξεταστική πάτε στη βιβλιοθήκη και δανείζεστε το πρώτο.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και είναι κι αυτή γεννημένη το ‘98 σαν εσενα; Προκομμένο κορίτσι... και πτυχίο και μεταπτυχιακό σε 4 χρόνια

Δεν είναι συμμαθήτριά μου τύπου στην τάξη. Κορίτσι από το σχολείο μου ήταν. Λάθος χρήση λέξης, πες το. Παιδιά, βαρέθηκα. Το έχετε παρατραβήξει. Δεν είναι παράλογο, αυτό που σου λέω, τελείωσε αγγλική φιλολογία, έκανε μεταπτυχιακό και κατέληξε σε ναυτιλιακή εταιρία στην Αγγλία. Άλλαξε το πτυχίο της με αυτόν τον τρόπο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Στέφανος-Ιάσωνας η ιστορία σου δεν πείθει.
Υπάρχουν πολλες τέτοιες (αληθινές) ιστορίες, αλλα ο τρόπος που είναι γραμμένη η δικιά σου δεν ειναι πειστικός .
Επίσης οσο πιο πολυ γράφεις , τοσα περισσότερα κενα δημιουργούνται στην ιστορία.
Πραγματικά αμφιβάλλω αν εισαι πανω απο 18 , ειδικά μετα απο αυτες τις "συμβουλές" που παλι θυμίζουν τελειες συμβουλές ενος basic φοιτητικού άρθρου .Όπως ακριβώς και η "τέλεια" ιστορία σου.
Και οχι , κανεναν δεν τον πειράζει που πήγες ΗΜΜΥ απο ιατρική .
Δεν σοκαρεται κάνεις με αυτό , παρόλο που αυτο σε συμφέρει να πιστεύεις.
Το πρόβλημα είναι αλλού, και εσύ ο ιδιος το γνωρίζεις πολυ καλα.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Δεν είναι συμμαθήτριά μου τύπου στην τάξη. Κορίτσι από το σχολείο μου ήταν. Λάθος χρήση λέξης, πες το. Παιδιά, βαρέθηκα. Το έχετε παρατραβήξει. Δεν είναι παράλογο, αυτό που σου λέω, τελείωσε αγγλική φιλολογία, έκανε μεταπτυχιακό και κατέληξε σε ναυτιλιακή εταιρία στην Αγγλία. Άλλαξε το πτυχίο της με αυτόν τον τρόπο.
Καλα ντε! Δεν ειπα τιποτα! Ένα μπράβο της ειπα της κοπέλας. Μη βαράς
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος έγραψε από πάνω ότι φτάνουν οι διαφάνειες για να περάσεις μαθήματα; Ρε φιλε για αυτό σου φταίνε οι καθηγητές σου σε κόβουν με 4,8; Τι να σου κάνουν οι διαφάνειες; Μόνο συμπληρωματικές μπορεί μα είναι στο βιβλίο ας πούμε σε κάτι λεπτομέρειες, σε τίποτε άλλο. Μόνο στην βιοχημεία αν μάθεις πολύ καλά τος διαφάνειες και καταλάβεις τι γίνεται εκεί πέρα μπορείς να γράψεις 10 σε κανένα άλλο μάθημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Στέφανος-Ιάσωνας η ιστορία σου δεν πείθει.
Υπάρχουν πολλες τέτοιες (αληθινές) ιστορίες, αλλα ο τρόπος που είναι γραμμένη η δικιά σου δεν ειναι πειστικός .
Επίσης οσο πιο πολυ γράφεις , τοσα περισσότερα κενα δημιουργούνται στην ιστορία.
Πραγματικά αμφιβάλλω αν εισαι πανω απο 18 , ειδικά μετα απο αυτες τις "συμβουλές" που παλι θυμίζουν τελειες συμβουλές ενος basic φοιτητικού άρθρου .Όπως ακριβώς και η "τέλεια" ιστορία σου.
Και οχι , κανεναν δεν τον πειράζει που πήγες ΗΜΜΥ απο ιατρική .
Δεν σοκαρεται κάνεις με αυτό , παρόλο που αυτο σε συμφέρει να πιστεύεις.
Το πρόβλημα είναι αλλού, και εσύ ο ιδιος το γνωρίζεις πολυ καλα.

Ναι ρε γράψε από την αρχή, ημερομηνία γέννησης, πότε έδωσες, πότε έφυγες, ποτε τελείωσες και πότε έπιασες δουλειά γιατί δε σε πιστεύει η σουλα από την Καλλιθέα
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
@Στέφανος-Ιάσωνας η ιστορία σου δεν πείθει.
Υπάρχουν πολλες τέτοιες (αληθινές) ιστορίες, αλλα ο τρόπος που είναι γραμμένη η δικιά σου δεν ειναι πειστικός .
Επίσης οσο πιο πολυ γράφεις , τοσα περισσότερα κενα δημιουργούνται στην ιστορία.
Πραγματικά αμφιβάλλω αν εισαι πανω απο το 18 , ειδικά μετα απο αυτες τις "συμβουλές" που παλι θυμίζουν τελειες συμβουλές ενος basic φοιτητικού άρθρου .Όπως ακριβώς και η "τέλεια" ιστορία σου.
Και οχι , κανεναν δεν τον πειράζει που πήγες ΗΜΜΥ απο ιατρική .
Δεν σοκαρεται κάνεις με αυτό , παρόλο που αυτο σε συμφέρει να πιστεύεις.
Το πρόβλημα είναι αλλού, και εσύ ο ιδιος το γνωρίζεις πολυ καλα.

Λοιπόν, το σταματάω εδώ. Έχουμε γράψει παρά πολλά μηνύματα και ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια. Όλη η ιστορία ξεκίνησε από ένα άτομο, που δεν δέχτηκε την δική μου άσχημη εμπειρία από την Ιατρική. Το ίδιο άτομο, έχει μια δεκαετία+ και ακόμη δεν έχει πάρει πτυχίο και λέει ότι δεν του αρέσει η σχολή του( η Ιατρική!) και ότι δεν ξέρει ούτε τα βασικά, και πως οι συμφοιτητές του δεν νοιάζονται καθόλου. Πάνω κάνω δηλαδή αυτά που είπα και εγώ.Ξεκίνησε, από την ορθογραφία του ονόματος μου, ανέφερα όλη την πορεία μου αναλυτικά και συνεχίζουν να υπάρχουν αμφιβολίες. Έγραψα αυτό το άρθρο τώρα, τελείως εκτός του πως θα έγραφα κανονικά γιατί προορίζεται για μικρούς! Για 17χρονα, πως αλλιώς να το έγραφα;! Ο άλλος λέει δεν σπουδασα Ιατρική γιατί διάβαζα και από συγγράμματα! Δηλαδή τι ακούω! Όχι, οι γιατροί από το μυαλό τους μαθαίνουν. Προφανώς κάτι θα κάτσεις να διαβάσεις και από το σύγγραμμα, υποτίθεται σε ενδιαφέρει η επιστήμη σου. 3 μέρες τώρα λέμε τα ίδια και τα ίδια. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα.Για να αποδείξω τι; Και σε ποιόν;! Ούτε σας ξέρω!Μου έστειλαν παιδιά μηνύματα, για βοήθεια και γι'αυτό έγραψα αυτό το μικρό χαριτωμένο άρθρο. Ας μιλήσουν και αυτοί που μου έστειλαν, μην νομίζουν ότι λέω ψέματα. Τέλος πάντων,αυτοί που με ξέρουν γνωρίζουν ότι πήγα Ιατρική την άφησα στο 2ο έτος και τώρα είμαι ΗΜΜΥ. Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είμαι που αλλάζει σχολή. Σας φαίνεται περίεργο γιατί κανένας δεν αφήνει την Ιατρική! Παιδιά, πως αφήνουν Φιλοσοφική και πάνε Νομική ή Βιολογικό και δίνουν για Ιατρική; Αυτό γιατί δεν είναι περίεργο; Αρκετά. Κρατήστε αυτό το άρθρο μήπως και βοηθήσει κάποιον. Δεν έχω να γράψω τίποτα άλλο. Σας χαιρετώ! Καλά να είστε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιος έγραψε από πάνω ότι φτάνουν οι διαφάνειες για να περάσεις μαθήματα; Ρε φιλε για αυτό σου φταίνε οι καθηγητές σου σε κόβουν με 4,8; Τι να σου κάνουν οι διαφάνειες; Μόνο συμπληρωματικές μπορεί μα είναι στο βιβλίο ας πούμε σε κάτι λεπτομέρειες, σε τίποτε άλλο. Μόνο στην βιοχημεία αν μάθεις πολύ καλά τος διαφάνειες και καταλάβεις τι γίνεται εκεί πέρα μπορείς να γράψεις 10 σε κανένα άλλο μάθημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ναι ρε γράψε από την αρχή, ημερομηνία γέννησης, πότε έδωσες, πότε έφυγες, ποτε τελείωσες και πότε έπιασες δουλειά γιατί δε σε πιστεύει η σουλα από την Καλλιθέα

Και εγώ αυτό απορώ! Κανένας δεν έγραφε καλά μόνο με διαφάνειες. Αν ήταν τόσο εύκολο όλοι θα περνούσαμε τα μαθήματα με άριστους βαθμούς. Αστούς μωρέ, τους λένε βλακείες και τα πιστεύουν. Σαν αυτόν τον τρελό που έλεγα τις προάλλες για τον κορονοιό. Κάθονται και μιλάνε παιδιά, που δεν έχουν πατήσει ούτε απέξω από Ιατρική και μου λένε εμένα που πήγα στο χρόνια πως διάβαζα λάθος και άρα λέω ψέματα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, το σταματάω εδώ. Έχουμε γράψει παρά πολλά μηνύματα και ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια. Όλη η ιστορία ξεκίνησε από ένα άτομο, που δεν δέχτηκε την δική μου άσχημη εμπειρία από την Ιατρική. Το ίδιο άτομο, έχει μια δεκαετία+ και ακόμη δεν έχει πάρει πτυχίο και λέει ότι δεν του αρέσει η σχολή του( η Ιατρική!) και ότι δεν ξέρει ούτε τα βασικά, και πως οι συμφοιτητές του δεν νοιάζονται καθόλου. Πάνω κάνω δηλαδή αυτά που είπα και εγώ.Ξεκίνησε, από την ορθογραφία του ονόματος μου, ανέφερα όλη την πορεία μου αναλυτικά και συνεχίζουν να υπάρχουν αμφιβολίες. Έγραψα αυτό το άρθρο τώρα, τελείως εκτός του πως θα έγραφα κανονικά γιατί προορίζεται για μικρούς! Για 17χρονα, πως αλλιώς να το έγραφα;! Ο άλλος λέει δεν σπουδασα Ιατρική γιατί διάβαζα και από συγγράμματα! Δηλαδή τι ακούω! Όχι, οι γιατροί από το μυαλό τους μαθαίνουν. Προφανώς κάτι θα κάτσεις να διαβάσεις και από το σύγγραμμα, υποτίθεται σε ενδιαφέρει η επιστήμη σου. 3 μέρες τώρα λέμε τα ίδια και τα ίδια. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα.Για να αποδείξω τι; Και σε ποιόν;! Ούτε σας ξέρω!Μου έστειλαν παιδιά μηνύματα, για βοήθεια και γι'αυτό έγραψα αυτό το μικρό χαριτωμένο άρθρο. Ας μιλήσουν και αυτοί που μου έστειλαν, μην νομίζουν ότι λέω ψέματα. Τέλος πάντων,αυτοί που με ξέρουν γνωρίζουν ότι πήγα Ιατρική την άφησα στο 2ο έτος και τώρα είμαι ΗΜΜΥ. Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είμαι που αλλάζει σχολή. Σας φαίνεται περίεργο γιατί κανένας δεν αφήνει την Ιατρική! Παιδιά, πως αφήνουν Φιλοσοφική και πάνε Νομική ή Βιολογικό και δίνουν για Ιατρική; Αυτό γιατί δεν είναι περίεργο; Αρκετά. Κρατήστε αυτό το άρθρο μήπως και βοηθήσει κάποιον. Δεν έχω να γράψω τίποτα άλλο. Σας χαιρετώ! Καλά να είστε!
Καλά και εσυ άφησες ιατρική Αθηνών να πας ΗΜΜΥ Κομοτηνή ή που είναι αυτό ; Λάθος επιλογή, αν ήσουν Μετσόβιο θα ήταν οκ
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ποιος έγραψε από πάνω ότι φτάνουν οι διαφάνειες για να περάσεις μαθήματα; Ρε φιλε για αυτό σου φταίνε οι καθηγητές σου σε κόβουν με 4,8; Τι να σου κάνουν οι διαφάνειες; Μόνο συμπληρωματικές μπορεί μα είναι στο βιβλίο ας πούμε σε κάτι λεπτομέρειες, σε τίποτε άλλο. Μόνο στην βιοχημεία αν μάθεις πολύ καλά τος διαφάνειες και καταλάβεις τι γίνεται εκεί πέρα μπορείς να γράψεις 10 σε κανένα άλλο μάθημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ναι ρε γράψε από την αρχή, ημερομηνία γέννησης, πότε έδωσες, πότε έφυγες, ποτε τελείωσες και πότε έπιασες δουλειά γιατί δε σε πιστεύει η σουλα από την Καλλιθέα
Σκέψου πως μέχρι και αυτό έκανα αναλυτικά. Αλλά πάλι συνεχίζουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά και εσυ άφησες ιατρική Αθηνών να πας ΗΜΜΥ Κομοτηνή ή που είναι αυτό ; Λάθος επιλογή, αν ήσουν Μετσόβιο θα ήταν οκ
Ξάνθη πέρασα και για μένα δεν είναι λάθος. Το ίδιο πτυχίο παίρνω. Μετσόβιο δεν μπαίνεις τόσο εύκολα, θέλει να γράψεις παρά πολύ καλά εδώ δεν γράφουν τόσο παιδιά που προετοιμάζονται 2.5 χρόνια, σε 1 χρόνο πως θα το έκανα εγώ; Πάντως είμαι ευχαριστημένος από τη σχολή. Και έχει πίεση αλλά αντέχεται. Στο Μετσόβιο δεν ξέρω πως έχουν τα πράγματα, υποθέτω ότι τους πιέζουν ακόμη πιο πολύ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Στέφανος-Ιάσωνας η ιστορία σου δεν πείθει.
Υπάρχουν πολλες τέτοιες (αληθινές) ιστορίες, αλλα ο τρόπος που είναι γραμμένη η δικιά σου δεν ειναι πειστικός .
Επίσης οσο πιο πολυ γράφεις , τοσα περισσότερα κενα δημιουργούνται στην ιστορία.
Πραγματικά αμφιβάλλω αν εισαι πανω απο 18 , ειδικά μετα απο αυτες τις "συμβουλές" που παλι θυμίζουν τελειες συμβουλές ενος basic φοιτητικού άρθρου .Όπως ακριβώς και η "τέλεια" ιστορία σου.
Και οχι , κανεναν δεν τον πειράζει που πήγες ΗΜΜΥ απο ιατρική .
Δεν σοκαρεται κάνεις με αυτό , παρόλο που αυτο σε συμφέρει να πιστεύεις.
Το πρόβλημα είναι αλλού, και εσύ ο ιδιος το γνωρίζεις πολυ καλα.
Η ιστορία μου δεν είναι καθόλου τέλεια. Εσείς όπως καταλάβα την βλέπετε τέλεια. Και συνέβησαν πράγματα παρασκηνιακά, που δεν γνωρίζετε και ούτε φυσικά πρόκειται να αναφέρω. Γιατί είναι εύκολο όλοι να θέλουμε την νίκη, αλλά λίγοι θέλουν να παλέψουν.Καλά, δεν σας έχουν μάθει οι γονείς σας ότι τα όρια τα βάζετε εσείς στον εαυτό σας; Κάτι είναι αδύνατο μέχρι να το πετύχει κάποιος. Αυτή τη στιγμή, μειώνεις την προσπάθεια μου και τις κατακτήσεις μου, γιατί προφανώς θεωρείς ότι εσύ δεν θα μπορούσες ποτέ να πετύχεις κάτι τέτοιο και άρα κανένας άλλος δεν μπορεί. Στη. ιατρική βρε παιδιά ποιοί μπαίνουν; Όσοι στρώνουν κώλο. Δεν έχει άλλο μυστικό. Ποιό εύκολα μπαίνεις παρά βγαίνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Λοιπόν, το σταματάω εδώ. Έχουμε γράψει παρά πολλά μηνύματα και ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια. Όλη η ιστορία ξεκίνησε από ένα άτομο, που δεν δέχτηκε την δική μου άσχημη εμπειρία από την Ιατρική. Το ίδιο άτομο, έχει μια δεκαετία+ και ακόμη δεν έχει πάρει πτυχίο και λέει ότι δεν του αρέσει η σχολή του( η Ιατρική!) και ότι δεν ξέρει ούτε τα βασικά, και πως οι συμφοιτητές του δεν νοιάζονται καθόλου. Πάνω κάνω δηλαδή αυτά που είπα και εγώ.Ξεκίνησε, από την ορθογραφία του ονόματος μου, ανέφερα όλη την πορεία μου αναλυτικά και συνεχίζουν να υπάρχουν αμφιβολίες. Έγραψα αυτό το άρθρο τώρα, τελείως εκτός του πως θα έγραφα κανονικά γιατί προορίζεται για μικρούς! Για 17χρονα, πως αλλιώς να το έγραφα;! Ο άλλος λέει δεν σπουδασα Ιατρική γιατί διάβαζα και από συγγράμματα! Δηλαδή τι ακούω! Όχι, οι γιατροί από το μυαλό τους μαθαίνουν. Προφανώς κάτι θα κάτσεις να διαβάσεις και από το σύγγραμμα, υποτίθεται σε ενδιαφέρει η επιστήμη σου. 3 μέρες τώρα λέμε τα ίδια και τα ίδια. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα.Για να αποδείξω τι; Και σε ποιόν;! Ούτε σας ξέρω!Μου έστειλαν παιδιά μηνύματα, για βοήθεια και γι'αυτό έγραψα αυτό το μικρό χαριτωμένο άρθρο. Ας μιλήσουν και αυτοί που μου έστειλαν, μην νομίζουν ότι λέω ψέματα. Τέλος πάντων,αυτοί που με ξέρουν γνωρίζουν ότι πήγα Ιατρική την άφησα στο 2ο έτος και τώρα είμαι ΗΜΜΥ. Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είμαι που αλλάζει σχολή. Σας φαίνεται περίεργο γιατί κανένας δεν αφήνει την Ιατρική! Παιδιά, πως αφήνουν Φιλοσοφική και πάνε Νομική ή Βιολογικό και δίνουν για Ιατρική; Αυτό γιατί δεν είναι περίεργο; Αρκετά. Κρατήστε αυτό το άρθρο μήπως και βοηθήσει κάποιον. Δεν έχω να γράψω τίποτα άλλο. Σας χαιρετώ! Καλά να είστε!


Παλι απαντήσες όπως σε συμφέρει .
Σου ξεκαθάρισα οτι σε κανεναν δεν φαίνεται περίεργο το γεγονός αυτό καθεαυτό.
Ακριβώς επειδή είμαστε όντως φοιτητες κι έχουμε δει τα πάντα , οπως την περίπτωση του Ευκλείδη πχ ,καταλαβαίνουμε ποτε και ο αλλος ειναι όντως φοιτητης.
Δεν έχει τίποτε το μεμπτό να αφήσει καποιος την ιατρική, ξεκόλλα επιτέλους απο αυτο γιατί ολοι εδώ σε ρωτανε αλλα πραγαμτα .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σκέψου πως μέχρι και αυτό έκανα αναλυτικά. Αλλά πάλι συνεχίζουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ξάνθη πέρασα και για μένα δεν είναι λάθος. Το ίδιο πτυχίο παίρνω. Μετσόβιο δεν μπαίνεις τόσο εύκολα, θέλει να γράψεις παρά πολύ καλά εδώ δεν γράφουν τόσο παιδιά που προετοιμάζονται 2.5 χρόνια, σε 1 χρόνο πως θα το έκανα εγώ; Πάντως είμαι ευχαριστημένος από τη σχολή. Και έχει πίεση αλλά αντέχεται. Στο Μετσόβιο δεν ξέρω πως έχουν τα πράγματα, υποθέτω ότι τους πιέζουν ακόμη πιο πολύ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Η ιστορία μου δεν είναι καθόλου τέλεια. Εσείς όπως καταλάβα την βλέπετε τέλεια. Και συνέβησαν πράγματα παρασκηνιακά, που δεν γνωρίζετε και ούτε φυσικά πρόκειται να αναφέρω. Γιατί είναι εύκολο όλοι να θέλουμε την νίκη, αλλά λίγοι θέλουν να παλέψουν.Καλά, δεν σας έχουν μάθει οι γονείς σας ότι τα όρια τα βάζετε εσείς στον εαυτό σας; Κάτι είναι αδύνατο μέχρι να το πετύχει κάποιος. Αυτή τη στιγμή, μειώνεις την προσπάθεια μου και τις κατακτήσεις μου, γιατί προφανώς θεωρείς ότι εσύ δεν θα μπορούσες ποτέ να πετύχεις κάτι τέτοιο και άρα κανένας άλλος δεν μπορεί. Στη. ιατρική βρε παιδιά ποιοί μπαίνουν; Όσοι στρώνουν κώλο. Δεν έχει άλλο μυστικό. Ποιό εύκολα μπαίνεις παρά βγαίνεις.


Ωπ τι γίνεται , αλλαξαμε εντελώς και το μήνυμα μας τωρα;
Κοιτα, ειλικρινά οσο γράφεις τοσο περισσότερο φαίνεται οτι δεν εισαι πανω απο 18 .
Πως να στο πω απλα, "βγάζει ματι"
Bye,με εκνεύρισες.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Παλι απαντήσες όπως σε συμφέρει .
Σου ξεκαθάρισα οτι σε κανεναν δεν φαίνεται περίεργο το γεγονός αυτό καθεαυτό.
Ακριβώς επειδή είμαστε όντως φοιτητες κι έχουμε δει τα πάντα , οπως την περίπτωση του Ευκλείδη πχ ,καταλαβαίνουμε ποτε και ο αλλος ειναι όντως φοιτητης.
Δεν έχει τίποτε το μεμπτό να αφήσει καποιος την ιατρική, ξεκόλλα επιτέλους απο αυτο γιατί ολοι εδώ σε ρωτανε αλλα πραγαμτα .
Έχω απαντήσει σε όλα, αν δεις τα μηνύματα μου. Κάθισα και έγραψα αναλυτικά και πότε πέρασα. Δεν είδα αυτό να το κάνει κάποιος άλλος. Ανακυκλώνονται συνέχεια τα ίδια πράγματα.Αφου, δεν καταλαβαίνω,ηιστορία μου γιατί μοιάζει ψεύτικη; Εξήγησε μου, ειλικρινά. Την παρουσίαζετε μήπως ως τέλεια και γι'αυτό; Ενώ δεν απέχει χιλιόμετρα από το τέλειο; Είμαι ένας άνθρωπος που έμαθε από μικρός να βάζει στόχους, δουλεύω σκληρά, μελέτηρος από μικρός μέχρι εκεί που δεν πάει, το θεωρώ χόμπι μου (Ποιος το λέει ι αυτό για το διάβασμα;!) Και πέρασα εκεί που ήθελα. Το τι δάκρυα, ιδρώτα και αίμα έριξα εγώ το ξέρω. Γι'αυτό κάθομαι και απαντάω από προχθές γιατί είναι λάθος να μειώνεται την δουλειά και τους κόπους κάποιου. Ωραία, εσύ δεν θα μπορούσες να το κάνεις. Μπράβο σου ούτε καλό ούτε κακό. Αυτό Δεν σημαίνει ότι εγώ δεν μπόρεσα ή ότι η ιστορία μου είναι ψεύτικη. Δεν έχει λόγο να είναι ψεύτικη. Αυτό δεν καταλαβαίνω. Τι νομίζετε, ότι κερδίζω με το να είναι ψεύτικη. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω εγώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τοπ 2 συμβουλές που θα δείτε ποτέ:

1. "Κουβάλα τον προτζέκτορα για να σε κάνουν λέκτορα". Βέβαια, οκ, υπάρχουν κι άλλοι κώλοι που μπορείτε να γλείψετε για να κάνετε καριέρα, όχι μόνο των καθηγητών.

2. Μεταξύ ελληνικού εγχειριδίου του κολλητού του καθηγητή από το δίπλα γραφείο και ξενόγλωσσου συγγράμματος μεταφρασμένου σε 9889329 γλώσσες, στον Εύδοξο παίρνετε πάντα το 2ο. Πριν την εξεταστική πάτε στη βιβλιοθήκη και δανείζεστε το πρώτο.
Καλά ρε συ αυτό με το γλείψιμο των καθηγητών εντάξει νομίζω είναι λίγο παρατραβηγμενο. Δεν είναι όλοι έτσι. Ισχύει βέβαια σε πολλούς αλλα εμείς είχαμε και αυστηρούς, που έδειχναν να έχουν μια ηθική. Τώρα τι έκαναν από πίσω και αν είχαν συμφέρον δεν ξέρω, αλλά μπροστά μας έδειχναν δίκαιοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top