Συμβουλές για φοιτητές

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ανοίγω νέο θέμα για να βοηθήσουμε εμείς οι μεγαλύτεροι τους μικρότερους που τώρα μπαίνουν στο πανεπιστήμιο και πολλά πράγματα τους φαίνονται πρωτόγνωρα.
Μπορείτε να γράφετε συμβουλές, εμπειρίες,tips και γενικά οτιδήποτε άλλο μπορεί να τους βοηθήσει.

Κάποια πράγματα που θα σχολίαζα εγώ:

1. Την 1η μέρα στο πανεπιστήμιο θα ψαρώσετε. Όπως όλοι. Είναι λογικό, είστε μικροί ενήλικες και το πανεπιστήμιο είναι ένα καινούργιο μεγάλο σχολείο, θα σας πάρει λίγο διάστημα να προσαρμοστείτε στα νέα δεδομένα. Ο πρώτος χρόνος θα είναι χρόνος προσαρμογής γενικά.

2. Παρέες δημιουργούνται ΟΛΑ τα χρόνια! ΑΛΛΑ, τους πρώτες μήνες της σχολής θα είναι πολύ πιο εύκολο να γνωρίσετε άτομα γιατί όλοι θα είναι μόνοι. Οπότε εκμεταλλευτείτε την ευκαιρία. Κανένας δεν σας ξέρει και μπορείτε ακόμη και αν δεν αισθάνεστε να το παίξετε κοινωνικοί,θα σας βοηθήσει.Λιγο σπρώξιμο στην αρχή και μετά θα σας βγαίνει φυσικά και αυθόρμητα. Λυπάμαι τα παιδιά που κλείνονται στον εαυτό τους και δεν μιλάνε, αν και φαινομενικά ίσως τους βοηθάει εκείνη τη στιγμή τελικά δυσκολεύει την κατάσταση τους γιατί δημιουργούνται παρέες και τελικά μένουν απέξω. Μετά για να μπουν σε μια παρέα θέλει ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια. Οπότε χαλαρώστε, χαμογελάστε και να είστε ο εαυτός σας!

3. Άλλο πολιτικά ενεργός και άλλο πολιτικές παρατάξεις. Ανήκω σε αυτούς που συμβουλεύουν να μην μπλέξετε.

4. Διαβάζετε ένα 2 κάθε μέρα. Βλέπω παιδιά που διαβάζουν 18ωρα στις εξεταστικές έχουν φουλ άγχος και δεν γράφουν και καλά. Αφιερώστε κάθε μέρα ένα 2ωρο να έχετε μια επαφή με τα μαθήματα, δεν είναι τόσο τραγικό! Στο τέλος θα χρειαστείτε απλά μια επανάληψη και θα περνάτε εύκολα τα μαθήματα.

5. Ρωτήστε τον καθηγητή αν δεν καταλαβαίνετε κάτι από αυτά που λέει. Ναι είναι διάλεξη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι απλά ακούς και δεν συμμετέχεις στην παράδοση. Αν έχετε κάποια σοβαρή ερωτήσεις ρωτήστε. Πολλοί καθηγητές θέλουν οι διαλέξεις τους να είναι διαλογικές.

6. Πηγαίνετε στις διαλέξεις. (Καλά όχι σε όλες) αλλά τουλάχιστον σε αυτές που οι καθηγητές κάνουν ποιοτικό μάθημα. Προσωπικά γρηγορότερα μαθαίνω κατά την διάρκεια της διάλεξης παρά στο σπίτι μόνος μου.

7. Συχνά συμβουλεύω τα παιδιά: δείτε το πανεπιστήμιο σαν δουλειά. Αν κάποιος σε πλήρωνε 10.000€ τον μήνα για να παρακολουθείς δεν θα πήγαινες; Ωραία, μπορεί να μην τα παίρνεις τώρα, αλλά σκέψου ότι κανείς επένδυση στο μέλλον. Θα τα πληρωθείς στο μέλλον.

8. Ωραία τα κλάμπ και τα social media αλλά αυτά θέλετε να θυμάστε στην φοιτητική σας ζωή; Βάλτε κάποιο όριο. Τώρα είναι η ηλικία να χτίσετε πράγματα. Να είστε ενεργοί να ψάχνετε. Μην είστε μόνο σχολή-σπιτι-σχολη-σπιτι.

9. Θα βρείτε και γκόμενα/γκόμενους μην ανησυχείτε. Όλοι βρίσκουν! Κάποιος υπάρχει και για σας! Συγκεντρωθείτε στον εαυτό σας, αθληθείτε κάντε τα χόμπι σας και θα έρθει από εκεί που δεν το περιμένατε.

10. Τα καλοκαίρια είτε κάντε κάποια πρακτική πάνω στο αντικείμενο σας είτε δουλέψτε να βγάλετε κάποια χρήματα είτε πηγαίνετε ταξίδια. Μην χάνετε τον χρόνο σας στις πόλεις χωρίς να κάνετε τίποτα.


Αυτά σκέφτηκα εγώ μέχρι στιγμής. Ας γράψουν κιαλλοι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
στην ιατρικη φιλε ιασονα να κανεις τι στις διαλεξεις??να σου αραδιαζουν διαφανειες παπαγαλιστι και να κοιτας το ρολοι ποτε θα συμπληρωθει το διωρο να γλιτωσεις??για εργαστηρια να μην το συζητησω καλυτερα να εισαι αναγκασμενος να πας για να μην φας την απουσια και να σου ζαλιζουν με τα υγρα και τις πιπετες στη βιοχημεια.μετα πας κλινικη αλλο χασιμο χρονου!να εισαι ολη μερα στο προαυλιο του νοσοκομειου και να λουφαρεις και μετα στις εφημεριες να προσπαθεις να την κανεις με ελαφρα παντα προσεχοντας μην σε καρφωσουνε καποια φυτα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρακολουθηση εχει νοημα στο μαθηματικο,φυσικο,πολυτεχνεια.Εκει ενας που γουσταρει το ευχαριστιεται.Ιατρικη ειναι χασιμο χρονου
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
στην ιατρικη φιλε ιασονα να κανεις τι στις διαλεξεις??να σου αραδιαζουν διαφανειες παπαγαλιστι και να κοιτας το ρολοι ποτε θα συμπληρωθει το διωρο να γλιτωσεις??για εργαστηρια να μην το συζητησω καλυτερα να εισαι αναγκασμενος να πας για να μην φας την απουσια και να σου ζαλιζουν με τα υγρα και τις πιπετες στη βιοχημεια.μετα πας κλινικη αλλο χασιμο χρονου!να εισαι ολη μερα στο προαυλιο του νοσοκομειου και να λουφαρεις και μετα στις εφημεριες να προσπαθεις να την κανεις με ελαφρα παντα προσεχοντας μην σε καρφωσουνε καποια φυτα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρακολουθηση εχει νοημα στο μαθηματικο,φυσικο,πολυτεχνεια.Εκει ενας που γουσταρει το ευχαριστιεται.Ιατρικη ειναι χασιμο χρονου
Φαντάζομαι ότι οι συμβουλές του αφορούν σε όλα τα τμήματα και τις σχολές...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ευκλείδη είσαι σίγουρα στην Ιατρική ή μήπως κάποιο τρολλάκι; :hmm:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Ευκλείδη είσαι σίγουρα στην Ιατρική ή μήπως κάποιο τρολλάκι; :hmm:
ειμαι φιλε μου στην ιατρικη.γτ που τρολαρα σε αυτα που εγραψα?εσεις νομιζετε οτι οι φοιτητες ιατρικες σκιζονται και ενδιαφερονται οπως ακουτε?απλα τη δουλεια τους κανουν οπως ολοι.με ιατρικη μπλουζα να κορδωνονται ολη μερα αλλα ουσια μηδενικη.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Είχε φτιάξει αντίστοιχο θέμα ο Δίας. Μεγάλη μορφή. Το 10 ίσως είναι η καλύτερη συμβουλή.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Είχε φτιάξει αντίστοιχο θέμα ο Δίας. Μεγάλη μορφή. Το 10 ίσως είναι η καλύτερη συμβουλή.
λιγοι ειναι αυτοι που δε θα κανουνε αραλικι το καλοκαιρι για να πανε να δουλεψουνε.εγω προσωπικα δεν ξερω κανεναν τετοιον.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
λιγοι ειναι αυτοι που δε θα κανουνε αραλικι το καλοκαιρι για να πανε να δουλεψουνε.εγω προσωπικα δεν ξερω κανεναν τετοιον.
Καλά, ούτε και εγώ το έκανα, αλλά έχω φτάσει πλέον στο σημείο να αναγνωρίσω ότι θα ήταν καλύτερο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
στην ιατρικη φιλε ιασονα να κανεις τι στις διαλεξεις??να σου αραδιαζουν διαφανειες παπαγαλιστι και να κοιτας το ρολοι ποτε θα συμπληρωθει το διωρο να γλιτωσεις??για εργαστηρια να μην το συζητησω καλυτερα να εισαι αναγκασμενος να πας για να μην φας την απουσια και να σου ζαλιζουν με τα υγρα και τις πιπετες στη βιοχημεια.μετα πας κλινικη αλλο χασιμο χρονου!να εισαι ολη μερα στο προαυλιο του νοσοκομειου και να λουφαρεις και μετα στις εφημεριες να προσπαθεις να την κανεις με ελαφρα παντα προσεχοντας μην σε καρφωσουνε καποια φυτα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρακολουθηση εχει νοημα στο μαθηματικο,φυσικο,πολυτεχνεια.Εκει ενας που γουσταρει το ευχαριστιεται.Ιατρικη ειναι χασιμο χρονου

Αρχικά αναφερόμουν γενικά σε όλες τις σχολές. Και έπειτα, αυτό που λές είναι λάθος.

Όσοι ήμασταν από τους καλούς στην Ιατρική και περνούσαμε μαθήματα με πολύ καλούς βαθμούς, είχαμε το πανεπιστήμιο σαν σχολείο. Κάθε μέρα δηλαδή. Δεν άλλαξε η καθημερινότητα μας από το λύκειο. Οι διαλέξεις σε βοηθούσαν να ξέρεις που θα εστιάσεις ακόμη και αν ο καθηγητής ήταν σκραπας. Στην Ιατρική διαβάζεις τόμους. Δεν βγαίνει όλο αυτό το πράγμα.

ΥΓ: Τώρα αλήθεια δεν έμαθες ακόμη να γράφεις το όνομα μου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ειμαι φιλε μου στην ιατρικη.γτ που τρολαρα σε αυτα που εγραψα?εσεις νομιζετε οτι οι φοιτητες ιατρικες σκιζονται και ενδιαφερονται οπως ακουτε?απλα τη δουλεια τους κανουν οπως ολοι.με ιατρικη μπλουζα να κορδωνονται ολη μερα αλλα ουσια μηδενικη.
Αν αυτή είναι η αλήθεια τότε εμένα γιατί μου βγάζεις την πίστη τόσο καιρό;!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Αρχικά αναφερόμουν γενικά σε όλες τις σχολές. Και έπειτα, αυτό που λές είναι λάθος.

Όσοι ήμασταν από τους καλούς στην Ιατρική και περνούσαμε μαθήματα με πολύ καλούς βαθμούς, είχαμε το πανεπιστήμιο σαν σχολείο. Κάθε μέρα δηλαδή. Δεν άλλαξε η καθημερινότητα μας από το λύκειο. Οι διαλέξεις σε βοηθούσαν να ξέρεις που θα εστιάσεις ακόμη και αν ο καθηγητής ήταν σκραπας. Στην Ιατρική διαβάζεις τόμους. Δεν βγαίνει όλο αυτό το πράγμα.

ΥΓ: Τώρα αλήθεια δεν έμαθες ακόμη να γράφεις το όνομα μου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν αυτή είναι η αλήθεια τότε εμένα γιατί μου βγάζεις την πίστη τόσο καιρό;!
ποιος σου εβγαλε την πιστη φιλε μου??απο κεκτειμενη το γραψα ετσι το ονομα.που σε πειραξε?
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Mπραβο τζεισΩν-στεφανε που έμεινες στο αισκουλ.Και σευχαριστούμε για τις συμβουλές.Τέτοια μέλη είναι χρήσιμα στο σαιτ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Και επισης στην ιατρικη τα παντα λειτουργουν βαση διαφανειων!!Εγω ποτε δεν καθισα να διαβασω τομους!
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Φάσκεις και αντιφάσκεις. Αυτό λέω.
Και επισης στην ιατρικη τα παντα λειτουργουν βαση διαφανειων!!Εγω ποτε δεν καθισα να διαβασω τομους!

Εγώ πάντα από τα συγγράμματα διάβαζα. Τουλάχιστον τα μαθήματα κορμού. Και στην συνέχεια έψαχνα βιβλιογραφία στο διαδίκτυο είτε για διασαφήνιση εννοιών είτε για εμπλουτισμό γνώσεων. Διαφάνειες και σημειώσεις ή παλαιότερα θέματα χρησιμοποιούσα μόνο στα μαθήματα που ήξερα πως δεν θα είναι τόσο απαραίτητα.
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εξαιρετικός, γιατρέ-ηλεκτρολόγε!

Να τονίσω και εγώ με τη σειρά μου 2 συμβουλές στους νεους φοιτητές, αν και τα έχεις ήδη πει:
- Να είστε επιπλέον κοινωνικοί, ειδικά τον πρώτο καιρό. Είναι εξαιρετική ευκαιρία να μπεις εύκολα σε πολλές διαφορετικές παρέες, να γνωρίσεις πολύ κόσμο και να κατασταλλάξεις στο ποιους θέλεις τελικά στη ζωή σου. Εξτρα κοινωνικότητα λοιπον, χωθείτε χωρίς τύψεις!
- Να παρακολουθείτε όσο μπορείτε, ειδικά αν αυτό σας βοηθά περισσότερο απο το διάβασμα. Προσωπικά έβγαλα την Πολιτικών Μηχανικών τον Ιούνιο του 5ου έτους και πρώτος βαθμολογικά στην ορκωμοσία μου εχοντας διαβάσει σπίτι λιγότερο απο το 1/3 άλλων παιδιών που δεν παρακολούθησαν ποτέ και έπρεπε να τα μάθουν όλα μόνοι τους. Το 80% της γνώσης μου προήλθε απο τις παρακολουθήσεις, και ενα 20% μόνο απο το διάβασμα. Παρακολουθούσα όμως τα πάντα. Οκ, δεν είναι υποχρεωτικό και δεν χρειάζονται υπερβολές, απλά προσωπικά το προτιμούσα και με βοηθούσε πολύ περισσότερο απ'οτι το διάβασμα στο σπίτι.
- Να είστε ελεύθεροι και οχι αγχωμένοι. Να μη πάρετε τη περίοδο αυτή της ζωής σας τόσο σοβαρά. Δε χάθηκε ο κόσμος αν καθυστερήσετε ένα εξάμηνο (αρκει να μη χάσετε τη μπάλα). Δουλέψτε σε καφε/μπαρ, αρκει να μη χάσετε τον στρόχο σας. Ερωτευτείτε, αλλα μη νιώσετε παντρεμένοι. Δοκιμάστε ομάδες, σπορ, δραστηριότητες. Πάτε Εράσμους! Γενικά, γεμίστε όσες περισσότερες εμπειρίες μπορείτε, ισορροπώντας φυσικά και χωρίς να ξεφύγετε.

Αυτά!
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Φάσκεις και αντιφάσκεις. Αυτό λέω.


Εγώ πάντα από τα συγγράμματα διάβαζα. Τουλάχιστον τα μαθήματα κορμού. Και στην συνέχεια έψαχνα βιβλιογραφία στο διαδίκτυο είτε για διασαφήνιση εννοιών είτε για εμπλουτισμό γνώσεων. Διαφάνειες και σημειώσεις ή παλαιότερα θέματα χρησιμοποιούσα μόνο στα μαθήματα που ήξερα πως δεν θα είναι τόσο απαραίτητα.
Ρε φίλε φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν έχεις ιδέα από ιατρική.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
9. Θα βρείτε και γκόμενα/γκόμενους μην ανησυχείτε. Όλοι βρίσκουν! Κάποιος υπάρχει και για σας! Συγκεντρωθείτε στον εαυτό σας, αθληθείτε κάντε τα χόμπι σας και θα έρθει από εκεί που δεν το περιμένατε.
Αυτό τώρα το λες για το ΗΜΜΥ ή το παιδαγωγικό; Με καθηγήτρια/καθηγητή εννοείς:redcard:;
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ρε φίλε φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν έχεις ιδέα από ιατρική.

Το ότι διάβαζα από συγγράμματα;! Πες μου ότι νομίζεις, πως τα διάβαζα από την αρχή μέχρι το τέλος να τρελαθώ;
Ρε παιδιά έλεος πια. Πρέπει να αναλύω τα αυτονόητα;
Λοιπόν, για να τελειώνει αυτό το θέμα. Σας επηρεάσει ένας άνθρωπος που έγραφε:

"Συγχαρητηρια στην αδερφη σου.Σκεψου εμενα ποτε δεν μου αρεσε η ιατρικη απλα οταν εβγαλα τα μορια δεν μπορεσα να αντισταθω στο να πουλησω μουρη που λεμε.Λειτουργησα καθαρα με κομπλεξ και οχι με συμφερον."

"καλησπερα σας.ειμαι φοιτητης επι πτυχιω με αρκετα οφειλουμενα μαθηματα κυριως ανατομιες κτλπ.το ερωτημα ειναι απλο.ποια ιατρικη ειδικοτητα μπορω να ακολουθησω αν δεν με αρεσουν καθολου οι κλινικες,δεν ξερω να παιρνω ουτε μια πιεση πχ,δεν με αρεσει να κανω φυσικη εξεταση ασθενη.μπορω να ασκησω..."

"Θα σε πω τη δικια μου προσωπικη ιστορια.Εδωσα το μακρινο 2007 πανελληνιες που ηταν χρονια με υψηλοτατες βασεις.Καταφερα και εβγαλα υψηλοτατα μορια καπου στα 19050 μορια με βαθμους υψηλοτατους.Ημουνα μεταξυ ΗΜΜυ εμπ ή καποιας ιατρικης εντελει λογω κομπλεξ καθαρα και κυρους(το παραδεχομαι) επελεξα"

Τα συμπεράσματα δικά σας.. κουράστηκα. Φοβάμαι να πω το οτιδήποτε μην παρεξηγηθεί.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Το ότι διάβαζα από συγγράμματα;! Πες μου ότι νομίζεις, πως τα διάβαζα από την αρχή μέχρι το τέλος να τρελαθώ;
Ρε παιδιά έλεος πια. Πρέπει να αναλύω τα αυτονόητα;
Λοιπόν, για να τελειώνει αυτό το θέμα. Σας επηρεάσει ένας άνθρωπος που έγραφε:

"Συγχαρητηρια στην αδερφη σου.Σκεψου εμενα ποτε δεν μου αρεσε η ιατρικη απλα οταν εβγαλα τα μορια δεν μπορεσα να αντισταθω στο να πουλησω μουρη που λεμε.Λειτουργησα καθαρα με κομπλεξ και οχι με συμφερον."

"καλησπερα σας.ειμαι φοιτητης επι πτυχιω με αρκετα οφειλουμενα μαθηματα κυριως ανατομιες κτλπ.το ερωτημα ειναι απλο.ποια ιατρικη ειδικοτητα μπορω να ακολουθησω αν δεν με αρεσουν καθολου οι κλινικες,δεν ξερω να παιρνω ουτε μια πιεση πχ,δεν με αρεσει να κανω φυσικη εξεταση ασθενη.μπορω να ασκησω..."

"Θα σε πω τη δικια μου προσωπικη ιστορια.Εδωσα το μακρινο 2007 πανελληνιες που ηταν χρονια με υψηλοτατες βασεις.Καταφερα και εβγαλα υψηλοτατα μορια καπου στα 19050 μορια με βαθμους υψηλοτατους.Ημουνα μεταξυ ΗΜΜυ εμπ ή καποιας ιατρικης εντελει λογω κομπλεξ καθαρα και κυρους(το παραδεχομαι) επελεξα"

Τα συμπεράσματα δικά σας.. κουράστηκα. Φοβάμαι να πω το οτιδήποτε μην παρεξηγηθεί.
Παντως με παρακολουθεις καιρο βλεπω για να καθεσαι να ψαχουλευεις τι γραφω συνεχεια.Γτ επηρεασα εγω κανενα ατομο?Αυτο ελειπε σε ενα ανωνυμο φορουμ να επηρεαζει ο καθενας προσωπα.Την εμπειρια μου εγραψα οπως εσυ τη δικη σου
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
[

[/QUOTE]
Καθόλου δεν σε παρακολουθώ. Απλά κατάλαβα πώς ξεκίνησε όλο αυτό. Ήθελες ΗΜΜΥ ή Ιατρική. Πέρασες Ιατρική (ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΣ!) Και δεν σου άρεσε καθόλου. Και τώρα φυσικά ακούγοντας την ιστορία μου ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Άσε τις βλακείες και κάτσε διάβασε να τελειώσεις την σχολή σου κρίμα τόσα χρόνια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top