Συλλογή ασκήσεων και τεστ στη Φυσική Προσανατολισμού

maria_T

Νεοφερμένος

Η maria_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πέρυσι που έδωσα 1η φορά μόνο μαζέματα βρήκα στο νετ. Στο ιδιαίτερο τα έλυσε ο φυσικός αλλά είναι χειρόγραφα κ σκόρπια στα τετράδια.
Φέτος πήρα αυτό το βιβλίο
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=SUn1rKpnXMc[/ame]

Διαφημιζόταν εδώ στο iscool πριν λίγες μέρες. Έχει όλα τα θέματα κ αναλυτικότατες λύσεις + cd με προσομοιώσεις των ασκήσεων. Με την έκπτωση του βιβλιοπώλη 15 ευρά, χαλάλι εχω πληρώσει ένα σωρό λεφτα για βιβλία!
-----------------------------------------
Πέρυσι που έδωσα 1η φορά μόνο μαζέματα βρήκα στο νετ. Στο ιδιαίτερο τα έλυσε ο φυσικός αλλά είναι χειρόγραφα κ σκόρπια στα τετράδια.
Φέτος πήρα αυτό το βιβλίο
https://www.youtube.com/watch?v=SUn1rKpnXMc

Διαφημιζόταν εδώ στο iscool πριν λίγες μέρες. Έχει όλα τα θέματα κ αναλυτικότατες λύσεις + cd με προσομοιώσεις των ασκήσεων. Με την έκπτωση του βιβλιοπώλη 15 ευρά, χαλάλι εχω πληρώσει ένα σωρό λεφτα για βιβλία!

Παιδιά, για μαθηματικά κατεύθυνσης επαναληπτικά ξέρετε που θα βρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
μαρια τα χω εγω αν θες η καποιος αλλος..ευχαριστω το βιβλιο φαινεται πολυ καλο να σαι καλα δεν ξερω αν εχει και νυχτερινες-επαναληπτικες αλλα οκ και οι επαναληπτικες αρκουν!!παντως στο internet δεν φαινεται να υπαρχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_T

Νεοφερμένος

Η maria_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν έχεις απαντήσεις για επαναληπτικές μαθ. κατ. 2009 βάλε link.
Mέχρι 2008 τις έχω. Δείτε εδώ:
apantiseis_panelladikwn.pdf

Για τη φυσική τώρα. Απ' όσο ξέρω επαναληπτικές εσπερινά δόθηκαν μόνο το 2004. Το βιβλίο τις έχει. Επίσης εκεί βρήκα τα θέματα επαναληπτικές ημερησίων 2002 που για περίεργο λόγω δεν υπάρχουν στο ypepth.gr. Φυσικά των ομογενών κλπ.
Πάντως βρε παιδιά τι να λέμε; η φυσική παλεύεται. Αν πας με τις καλές ασκήσεις του βιβλίου, με τα παλιά θέματα, κ με προχωρημένες ασκήσεις από το ιδιαίτερο γράφεις άνετα. Εκτός από το 2005 το στιλ των θεμάτων είναι παρόμοιο. Στα μαθηματικά είναι το χάος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
δυστυχως μεχρι του 2008 εχω και εγω,πιστευω θα βγουν στη συνεχεια ομως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
μηπως εχει καποιος τις απαντησεις απο τις εξετασεις των πανελληνιων στα εσπερινα λυκεια στο μαθημα της φυσικης κατ 2005?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

πηνελοπη41056

Νεοφερμένος

Η πηνελοπη41056 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ενα πολυ καλο site με ολες τις λυσεις και τα θεματα των πανελληνιων εξετασεων ειναι
https://www.epil.gr/themata/themata.htm
καθως και θεματα και λυσεις ομογενων ειναι
https://www.vakalis-fro.gr/oqa.php

μηπως ξερει καποιος που μπορω να βρω λυσεις ομογενων 2008-2009???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για ρίξτε μια ματιά και εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

πηνελοπη41056

Νεοφερμένος

Η πηνελοπη41056 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
βασικα δεν νομιζω να εχει θεματα πανελληνιων σ αυτο το site...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zenctheo

Νεοφερμένος

Ο zenctheo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έχω μια απορία σχετικά με ένα παλιό θέμα εξετάσεων 2004 επαναληπτικές Γενικού λυκείου έχουμε τα εξής:

****************************************************************
Δύο σύγχρονες πηγές κυμάτων Π1 και Π2 βρίσκονται στα
σημεία Α και Β αντίστοιχα της ελεύθερης επιφάνειας νερού
και προκαλούν όμοια εγκάρσια κύματα που διαδίδονται με
ταχύτητα u = 0,5 m/s. Ένα σημείο Κ της επιφάνειας του
νερού βρίσκεται πάνω στο ευθύγραμμο τμήμα ΑΒ και απέχει
από τα Α και Β αποστάσεις (ΑΚ) = r1 και (ΒΚ) = r2 με r1 > r2.
Tο σημείο Κ είναι το πλησιέστερο προς το μέσο Μ του ΑΒ
που ταλαντώνεται με μέγιστο πλάτος. Η απομάκρυνση του
σημείου Κ από τη θέση ισορροπίας λόγω της συμβολής των
κυμάτων περιγράφεται σε συνάρτηση με το χρόνο t από την
εξίσωση y = 0,2ημ (5π/3)(t – 2) (σε μονάδες S.I.).

Να υπολογίσετε:
α. την περίοδο, το μήκος κύματος και το πλάτος των
κυμάτων που συμβάλλουν.
β. την απόσταση ΑΒ των δύο πηγών.
γ. τις αποστάσεις r1 και r2 του σημείου Κ από τα
σημεία Α και Β.
δ. τον αριθμό των σημείων του ευθύγραμμου τμήματος
ΑΒ που λόγω της συμβολής έχουν πλάτος ίσο με το
πλάτος της ταλάντωσης του σημείου Κ.
************************************************************************
Για διευκόλυνση τα μεγέθη που προκύπτουν είναι:

Α=0,1m
f=5/6 Hz
λ=0,6m

Αυτό που με νοιάζει είναι το τρίτο ερώτημα:

Αφού το Κ είναι ο πλησιέστερος κροσσός συμβολής θα πρέπει r1-r2=1λ (1).
Έχουμε και r1+r2=10λ/3 (2) άρα θα μας δώσει r1=1.3m και r2=0.7m.

Aν όμως αντικαταστήσω στην γενική εξίσωση της συμβολής θα προκύψει για το πλάτος ότι

συν(π*(r1-r2)/λ)=συν(π) άρα -1 επομένως το πρώτο μέγιστο θα έχει απομάκρυνση -Α δηλαδή θα είναι προς τα κάτω.

Όλα καλά μέχρι εδώ, ώσπου ένας συνάδερφος προτείνει ότι επειδή συμβαίνει αυτό θα πρέπει να βάλω και μια φάση στο ημίτονο και να το γράψω

ημ(ωτ-π(r1+r2)/λ-π)

ώστε να έχω σωστά αποτελέσματα Μου τόνισε επίσης πως ο Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος στην νέα του έκδοση,σε παρόμοια άσκηση βάζει και αυτός μια "αρχική φάση". Μάλιστα νομίζω πως μου είπε ότι κατασκευάζει την συγκεκριμένη φάση με μαθηματικά.

Εγώ διαφωνώ με αυτή την προσέγγιση γιατί αλλάζοντας την φάση συμβαίνουν τα εξής:
- απομακρύνουμε τις πηγές μεταξύ τους
- ή πλέον δεν έχουμε σύγχρονες πηγές

οπότε πλέον δεν μιλάμε για το ίδιο αρχικό πρόβλημα.

Σημειώνω πως δεν έχω ακόμα αγοράσει το βοήθημα. Αν κάποιος το έχει να με διορθώσει αν κάνω λάθος στην δικαιολόγηση που δίνει.

Περιμένω τις απόψεις σας με φοβερό ενδιαφέρον γιατί το συγκεκριμένο το έγραψε και μαθητής σε άσκηση, αφού το είδε στο εν λόγω βοήθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gepoul2003

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φίλε καθηγητή δεν είναι τόσο περίπλοκα τα πράγματα. Η λύση στην απορία σου βρίσκεται στα μαθηματικά γενικής της Β' Λυκείου. Το π που βάζουμε στο ημίτονο στηρίζεται στο ότι οι γωνίες που διαφέρουν κατά π έχουν αντίθετα ημίτονα (επαληθεύεται με τον τριγωνομετρικό κύκλο), δηλαδή -ημΦ=ημ(Φ-π). Δεν αλλάζει ουσιαστικά τίποτα αφού η σχέση είναι αμφιμονοσήμαντη. Απλά αυτό εφαρμόζεται μόνο στα σημεία που έχουν πλάτος -Α και μόνο με απόδειξη. Για όλα τα υπόλοιπα σημεία χρησιμοποιούμε την σχέση του βιβλίου. Ελπίζω να έγινα κατανοητός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zenctheo

Νεοφερμένος

Ο zenctheo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μακάρι να ήταν τόσο απλά...... Έχει πολύ συζήτηση το θέμα. Αν θες ψάξε λίγο ακόμα στο δίκτυο και ίσως πετύχεις μερικές συζητήσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gepoul2003

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αυτό που είπα ισχύει μόνο για την πρώτη περίπτωση που αντί για την εξίσωση: χ=-ΑημΦ γράφουμε χ=Αημ(Φ+π). Για την δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις ότι υπάρχει αρχική φάση στο κύμα δεν ξέρω τι παίζει αν δεν δω άσκηση. Πάντως για την πρώτη περίπτωση είναι σίγουρο, το έχω κάνει και στο φροντιστήριο και στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasilisGR

Νεοφερμένος

Ο VasilisGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα, φέτος είμαι 3 λυκείου, στα μαθήματα σχεδόν τα πηγαίνω καλά, εκτός από την φυσική. Δεν έχω διαβάσει ποτέ φυσική και είναι ένα μάθημα που δεν μου αρέσει καθόλου, όμως θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανένας από εσάς κάποιο site ή έχει κάποια συνοπτική θεωρία? Να μην γράψω και 0. Ή αν όχι, κάτι που θα μπορούσα να διαβάσω από αυτό το βιβλίο πολύ sos. Δεν ξέρω καν τι βάζουν σε αυτό το μάθημα π.χ. αν έχει κάποια απόδειξη.( δεν ξέρω αν ακούγετε τρελό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δεν ξέρω να είμαι η πλέον αρμόδια να απαντήσω, αλλά θα σου πρότεινα το Σαββάλα!
Φέτος είμαι Β Λυκείου, αλλά έχω ξεκινήσει ήδη τη Φυσική της Γ από το Σεπτέμβριο(Μηχανική Στερεού Σώματος και Κρούσεις). Εχει πολύ καλά τη θεωρία και θα μπορούσες να ξεκινήσεις από τις απλές ασκήσεις, μια μια ώστε να μπεις στο νόημα! ΟΜΩΣ, αν κολλήσεις καλύτερα μην κοιτάξεις πίσω τις λύσεις του, ζήτα από τον καθηγητή σου να σου εξηγήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ειναι αργα για αναλυτικη απαντηση αυριο.
Οταν κανεις αντικτασταση το r1-r2=λ στον τυπο το συνημιτονο βγαινει αρνητικο συνεπως βαζεις μεσα το μειον βαζοντας +π στη φαση για να εχεις την κανονικη εξισωση της απομακρυνσης συναρτησει του χρονου , και μετα συγκρινοντας με την εξισωση της εκφωνησης βρισκεις τις αποστασεις.
Γενικα στη συβολη και στα στασιμα οταν ζητανεπχ την χρονικη εξισωση της απομακρυνσης γραφεις πρωτα την εξισωση της απομακρυνσης για να δεις μη βγει το μειον και μετα την εξισωση της ταχυτητας πχ πανελληνιες 2007 θεμα 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ερωτήσεις τύπου Σωστό ή Λάθος για τους υποψηφίους θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης.

Έστω ένα στερεό σώμα το οποίο περιστρέφεται γύρω από άξονα z'z. Στο σώμα ασκείται δύναμη F η οποία δεν είναι παράλληλη στον άξονα z'z και ο φορέας της δεν τέμνει τον άξονα z'z. Αν η δύναμη F δεν είναι σταθερή τότε η ροπή της δύναμης F δεν είναι σταθερή.

Σωστό ή Λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Σωστο? (Ειναι παγιδα?) Αν ο φορεας της δυναμης περναει απ τον Α.Π. νομμιζω οτι ειναι λαθος ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν και δεν αλλάζει η απάντηση το διόρθωσα. Η ροπή της F ως προς τον άξονα περιστροφής δεν είναι μηδέν. Σωστό ή Λάθος; και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η απάντηση είναι Λάθος, αλλά γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Aφου ο φορεας της F δεν τεμνει τον αξονα αρα μπορει να περιστρεψει αρα εχει ροπη οποτε δεν ειναι μηδεν?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top