Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Για την ασκηση του στελιου

Αφου
Εστω συναρτηση .Με θμτ στο [1,3] προκυπτει οτι υπαρχει χ1 που ανηκει στο (1,3) τετοιο ωστε

Αρα με bolzano για την h(x)=f(x)-x στα [1,χ1] και [χ1,3] ,προκυπτει το ζητουμενο
Με Rolle στην f προκυπτει οτι υπαρχει χ0 που ανηκει στο [1,3] τετοιο ωστε f'(x0)=0.
Επισης με rolle στην h(x)=f(x)-x στο [χ2,χ3] οπου χ2,χ3 οι ριζες της h ,προκυπτει οτι υπαρχει χ4 τετοιο ωστε

Η f' ειναι συνεχης και
Απο θετ για την f' προκυπτει το ζητουμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Παρτε μια ασκηση που μου φανηκε αρκετα δυσκολη.
Δινεται συναρτηση συνεχης για την οποια ισχυει
Να δειξετε οτι f'(0)=f(0)+1
Nα μελετηθει η f ως προς τη μονοτονια και να βρεθει το προσημο της.
Αν επιπλεον η f ειναι παραγωγισιμη στο R
Nα αποδειξετε οτι η συναρτηση g(x)=f''(x)-f(x) ειναι σταθερη
Να βρειτε τον τυπο της f.
Nα αποδειξετε οτι για οποιαδηποτε 0<α<β ,υπαρχει ξ που ανηκει στο (α,β) τετοιο ωστε
Επειδή κάτι ψιλοκατάλαβα, αν έχει τριγωνομετρική αντικατάσταση τότε είναι εκτός ύλης.
Δεν το έλυσα αλλά νομίζω πως θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Επειδή κάτι ψιλοκατάλαβα, αν έχει τριγωνομετρική αντικατάσταση τότε είναι εκτός ύλης.
Δεν το έλυσα αλλά νομίζω πως θέλει...

Οχι δεν θελει τριγωνομετρικη αντικατασταση.Αλλα αν θελετε να βαλω την λυση να την δειτε οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Οχι δεν θελει τριγωνομετρικη αντικατασταση.Αλλα αν θελετε να βαλω την λυση να την δειτε οκ.

Μη βαζεις λυση θελω να λυσω το βραδυ...
Μηπως μπορει καποιος να γραψει σε latex το ολοκληρωμα π εβαλα πριν για υπολογισμο? Ειναι αρκετα εξυπνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Παρτε ενα ολοκληρωμα που βγαινει παραξενα.. Ι= ολοκληρωμα(με ορια ολοκληρωσης π, 3π)2/ημχ+συνχ+2 dx + ολοκληρωμα(με ακρα 0,2π) ημχ+συνχ/ημχ+συνχ+2 dx
Μηπως μπορει καποιος να γραψει σε latex το ολοκληρωμα π εβαλα πριν για υπολογισμο? Ειναι αρκετα εξυπνο...



Αλλα αν θελετε να βαλω την λυση να την δειτε οκ.

Βάλτην αν θες σε spoiler για όποιον θέλει να ελέγξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Στο μυαλό μου έχω αυτή τη σκέψη αλλά δεν προλαβαίνω τώρα να το εφαρμόσω:
Στο ένα θέτω υ=χ-π/2 και στο αλλο υ=χ+π/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Βασικά έχω την εντύπωση ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να ενωθούν τα ολοκληρώματα ώστε να βγει μονάδα, αλλά δεν προλαβαίνω να το δώ τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Προσεξτε στη συναρτηση μεσα.. Ειναι αρκετα εξυπνη.. Αυτη ειναι η σκεψη στελιο αλλα το θεμα ειναι να τα βαλεις σε ενα :P Aντωνη δεν ξερω αν βγαινει ετσι οπως λες παντως εγω ελυσα με διαφορετικο τροπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Το ένα το γράφεις 1-(ημχ+συνχ)/(ημχ+συνχ+2) και το άλλο 1-2/(ημχ+συνχ+2), οπότε θα βγει νομίζω Ι=4π-Ι δηλ Ι=2π:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Στο πρώτο ολοκλήρωμα θετω u=x-π. Βρίσκουμε ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Με ιδιο τροπο εφτασα στη σχεση του qwerty111 και μετα εθεσα χ=2π+υ,εκμεταλλευομενος το γεγονος οτι η συναρτηση μεσα στο ολοκληρωμα ειναι περιοδικη με περιοδο 2π.
Αν εχετε χρονο κοιταξτε την ασκηση που δημοσιευσα.Τα 2 πρωτα και το τελευταιο αξιζουν σαν ερωτηματα αν και ειναι δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EsASt3p

Νεοφερμένος

Ο EsASt3p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κάποιος να διαγράψει το μνμ, σε λάθος thread έγραψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Αν εχετε χρονο κοιταξτε την ασκηση που δημοσιευσα.Τα 2 πρωτα και το τελευταιο αξιζουν σαν ερωτηματα αν και ειναι δυσκολα.
Την είχα κοιτάξει όταν είχα χρόνο. Με προβλημάτισε που δεν έλεγε πουθενά οτι είναι παραγωγίσιμη η f, και ζητούσε σχέση με f'(0). Και τότε σκέφτηκα ''θα βγει με ορισμό της παραγωγου'' και τότε σκέφτηκα ''πολύ τραβηγμένο για να είναι αληθινό''.
Περιμένω τη λύση να μου λυθεί η απορία.
Τώρα βέβαια, μετά από μια βδομάδα, έχω πιο ώριμη σκέψη :ρ και νομίζω είναι προφανές ότι θα δουλέψουμε με αντίστροφη. Κολλάω πάλι όμως στην παραγωγισιμότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Την είχα κοιτάξει όταν είχα χρόνο. Με προβλημάτισε που δεν έλεγε πουθενά οτι είναι παραγωγίσιμη η f, και ζητούσε σχέση με f'(0). Και τότε σκέφτηκα ''θα βγει με ορισμό της παραγωγου'' και τότε σκέφτηκα ''πολύ τραβηγμένο για να είναι αληθινό''.
Περιμένω τη λύση να μου λυθεί η απορία.
Πολυ ωραια σκεψη.Αυτη ειναι η συντομη λυση,στο περιπου.Με αυτο τον τροπο βγαινει πολυ ευκολα και το 2ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Με ιδιο τροπο εφτασα στη σχεση του qwerty111 και μετα εθεσα χ=2π+υ,εκμεταλλευομενος το γεγονος οτι η συναρτηση μεσα στο ολοκληρωμα ειναι περιοδικη με περιοδο 2π.
Αν εχετε χρονο κοιταξτε την ασκηση που δημοσιευσα.Τα 2 πρωτα και το τελευταιο αξιζουν σαν ερωτηματα αν και ειναι δυσκολα.
Μήπως εννοείς χ=2π - u;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Την είχα κοιτάξει όταν είχα χρόνο. Με προβλημάτισε που δεν έλεγε πουθενά οτι είναι παραγωγίσιμη η f, και ζητούσε σχέση με f'(0). Και τότε σκέφτηκα ''θα βγει με ορισμό της παραγωγου'' και τότε σκέφτηκα ''πολύ τραβηγμένο για να είναι αληθινό''.
Περιμένω τη λύση να μου λυθεί η απορία.
Τώρα βέβαια, μετά από μια βδομάδα, έχω πιο ώριμη σκέψη :ρ και νομίζω είναι προφανές ότι θα δουλέψουμε με αντίστροφη. Κολλάω πάλι όμως στην παραγωγισιμότητα
Θέτω
Η g είναι γνησίως αύξουσα και μηδενίζεται μόνο για χ=0. Από την αρχική σχέση, g(f(o))=0, άρα f(0)=0. Για τον υπολογισμό του f'(0) χρησιμοποιώ τον ορισμό και θέτω f(x)=u. Με DLH f'(0)=1
Για το δεύτερο ερώτημα, έστω χ1<χ2
Από την αρχική σχέση, g(f(x1))<g(f(x2)) και επειδή η g είναι γνησίως αύξουσα, f(x1)<f(x2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ωραία άσκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μήπως εννοείς χ=2π - u;
Ναι προφανως:)
Θέτω

Η g είναι γνησίως αύξουσα και μηδενίζεται μόνο για χ=0. Από την αρχική σχέση, g(f(o))=0, άρα f(0)=0. Για τον υπολογισμό του f'(0) χρησιμοποιώ τον ορισμό και θέτω f(x)=u. Με DLH f'(0)=1
Για το δεύτερο ερώτημα, έστω χ1<χ2
Από την αρχική σχέση, g(f(x1))<g(f(x2)) και επειδή η g είναι γνησίως αύξουσα, f(x1)<f(x2)]
Ναι ακριβως ετσι.Η επισημη λυση ηταν πολυ κουφη με κριτηριο παρεμβολης οποτε δεν αξιζει να την γραψω.Τα επομενα 2 βγαινουν ευκολα εκτος απο το τελευταιο,που ειναι η αγαπημενη μου ασκηση φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μια εύκολη για εξάσκηση;

Eστω φ(χ)=(ολοκλήρωμα από 0 έως χ)R(t)dt
Όπου R μια κυρτή και γνησίως αύξουσα συνάρτηση.
Να βρεθεί το όριο της φ στο +οο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Μια εύκολη για εξάσκηση;

Eστω φ(χ)=(ολοκλήρωμα από 0 έως χ)R(t)dt
Όπου R μια κυρτή και γνησίως αύξουσα συνάρτηση.
Να βρεθεί το όριο της φ στο +οο.
Δεν ξέρουμε το R(0) ή το R'(0);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top