Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι να διαβάσω αυτά που γράφει ο stavros_ribo απο πάνω, αλλά νομίζω βγαίνει πιο απλά αν στον τύπο της εφαπτομένης γράψουμε την συναρτήσει της που βρήκαμε στο (β) ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
δεν θυμαται ο ανθρωπος.
Ισχυει παντως οτι, για αντιστρεψιμη και σε σημειο οπου η αντιστροφη παραγωγιζεται, .

Η αποδειξη στην ευκολη περιπτωση ακολουθει το σκεπτικο για
.

ps. ρε παιδες λατεξ ειναι το ελαστικο υλικο με το οποιο κατασκευαζονται εξαρτηματα που κολλουν στο σωμα ως προστατευτικο (πχ... χειρουργικα γαντια). Ο κοσμος το αποκαλει το δικο μας "λατεκ"/"λεητεκ".

Δλδ αν το έλυνα έτσι όπως προανάφερα στις πανελλήνιες σωστό είναι; :s
Ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Για δείτε ακόμα μια καλή!Μου είχα κολλήσει στο τελευταίο ερώτημα αλλά οκ μου βγήκε! ;)

Θεωρούμε τις συναρτήσεις f,g: R -> R με
Αν η συνάρτηση f είναι συνεχής στο R και ισχύει:
εφ για κάθε χεR και τότε:

α) Να βρεθεί ο αριθμός f(2)
β) Να βρεθεί ο αριθμός f(-1)
γ) Να δειχθεί ότι η γραφική παράσταση της συνάρτησης f έχει με την γραφική παράσταση της συνάρτησης g ένα τουλάχιστον κοινό σημείο με τετμημένη Χοε(-1,2)
δ) Να δείξετε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα τέτοιο ώστε να ισχύει:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Για δείτε ακόμα μια καλή!Μου είχα κολλήσει στο τελευταίο ερώτημα αλλά οκ μου βγήκε! ;)

Θεωρούμε τις συναρτήσεις f,g: R -> R με
Αν η συνάρτηση f είναι συνεχής στο R και ισχύει:
εφ για κάθε χεR και τότε:

α) Να βρεθεί ο αριθμός f(2)
β) Να βρεθεί ο αριθμός f(-1)
γ) Να δειχθεί ότι η γραφική παράσταση της συνάρτησης f έχει με την γραφική παράσταση της συνάρτησης g ένα τουλάχιστον κοινό σημείο με τετμημένη Χοε(-1,2)
δ) Να δείξετε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα τέτοιο ώστε να ισχύει:
α)
β)
γ) Bolzano για την στο [-1,2]
δ) Στο [-1,2] που θεωρήσαμε την h, αυτή είναι συνεχής άρα έχει μέγιστη τιμή. Άρα υπάρχει jε[-1,2] τέτοιο ώστε απ' όπου βγαίνει το ζητούμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Μπράβο!!! :D
Καλή άσκηση έτσι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Δίνεται η συνάρτηση f με
A) Να αποδείξετε ότι:
α) Η f αντιστρέφεται
β) Η εξίσωση f(x)=0 έχει μοναδική λύση
Β) Για τον μιγαδικό αριθμό z με ισχύει (Τα Ι που έβαλα είναι ΜΕΤΡΟ ΜΙΓΑΔΙΚΟΥ γτ δεν ήξερα πως αλλιώς να την συντάξω στο latex...XD)
α) Να βρείτε το σύνολο των εικόνων του z.
β) Να βρείτε τη μέγιστη και την ελάχιστη τιμή του μέτρου
γ) Να αποδείξετε ότι

Δεν έχω καταφέρει να λύσω το γ ερώτημα...Αν και νομίζω πως πάει με:
τριγωνική ανισσότητα
:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Για το γ) To |z+4+3i| γραφεται : |2(4+3i)+z-4-3i| ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εγω προτιμώ να τις αποδεικνύω αυτές τις ανισότητες γεωμετρικά..Στη συγκεκριμένη περίπτωση το εκφράζει την απόσταση των εικόνων του από το οπότε με ένα σχηματακι το δείχνεις εύκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Για το γ) To |z+4+3i| γραφεται : |2(4+3i)+z-4-3i| ...
Δλδ για την τριγωνομετρική ανισσότητα θα έχω τους μιγαδικούς z1=2(4+3i) kai z2=z-4-3i έτσι;;

Εγω προτιμώ να τις αποδεικνύω αυτές τις ανισότητες γεωμετρικά..Στη συγκεκριμένη περίπτωση το εκφράζει την απόσταση των εικόνων του από το οπότε με ένα σχηματακι το δείχνεις εύκολα..

Ωραία και αυτή η λύση!!Θα την έχω στα υπόψην!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Εγω ειμαι ψιλο τσακωμενος με την γεωμετρια γιαυτο τριγωνικη (Ναι αυτο που ειπες παραπανω κανεις το χωριζεις σε 2 μιγαδικους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εγω είμαι τσακωμένος και με τη Γεωμετρία και με την τριγωνική..Αλλα στις συγκεκριμένες ασκήσεις μιγαδικών είτε σου λένε να βρεις το |z|max είτε να δείξεις μια ανίσωση σαν αυτή είναι , η διαδικασία είναι ίδια, αν το κάνεις με σχήμα..και τουλαχιστον εμένα μου φαίνεται πιο εύκολο..Εξαλλου η τριγωνική δεν μπορει να χρησημοποιηθεί παντού καθώς εξασφαλίζει μόνο φράγματα και όχι μέγιστες-ελάχιστες τιμές, οπότε καλό είναι να μπορούμε να το χειριστούμε κι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά σήμερα έγραφα ένα διαγώνισμα και μας έβαλε αυτό το 2ο θέμα που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό!

Δίνεται ο μιγαδικός αριθμός , ε .
Α) Να δείξετε ότι για κάθε ε .
Β) Να δείξετε ότι υπάρχει ένας τουλάχιστον ε τέτοιος ώστε ο αριθμός να είναι πραγματικός.
Γ) Να βρείτε το μιγαδικό του οποίου το μέτρο να γίνεται ελάχιστο, καθώς και το ελάχιστο μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
α) Να βρείτε το σύνολο των εικόνων του z.

Μπορεις να μου εξηγησεις πωε το εννοεις? Που ανηκει ο z?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Μπορεις να μου εξηγησεις πωε το εννοεις? Που ανηκει ο z?

Ναι!! Τον γεωμετρικό τόπο των z!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
(Τα Ι που έβαλα είναι ΜΕΤΡΟ ΜΙΓΑΔΙΚΟΥ γτ δεν ήξερα πως αλλιώς να την συντάξω στο latex...XD)
Ctrl+(το πληκτρο κάτω απο το backspace)
Δεν χρειάζεται όλα τα συμβολα να είναι απο τις επιλογές του λατεξ !
ΥΓ. Την τελευταία σου άσκηση την έψω ξανασυνατήσει 2 φορές μες τη χρονιά οπότε την αφήνω για κανέναν άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ctrl+(το πληκτρο κάτω απο το backspace)
Δεν χρειάζεται όλα τα συμβολα να είναι απο τις επιλογές του λατεξ !
ΥΓ. Την τελευταία σου άσκηση την έψω ξανασυνατήσει 2 φορές μες τη χρονιά οπότε την αφήνω για κανέναν άλλο.

Ναι το σκέφτηκα προχθές να βάζω έτσι τα μέτρα!!Ευχαριστώ πάντως!!!
Μήπως στην τελευταία 'ασκηση έχεις αποτελέσματα να συγκρίνουμε γτ δεν έχω λύσεις;;Αν τα βρεισ καλώς...Αλλιώς δεν πηράζει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέροντα θέματα βρηκα στο site ενος φροντηστιριου "Σαββαιδη-Μανωλαράκη"
https://www.savaidis.gr/askhsh-lysh.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ξερω σοσ δεν υπαρχουνε και ειδικα σε ενα τοσο ευκολο μαθημα οπως τα μαθηματικα:confused: αλλα μη πως εχετε να προτεινετε τιποτα για αυριο??Ελα μικρη ειναι η υλη:confused: ολο και κατι θα πετυχουμε. Εγω πιστευω ολοκληρωμα μεσα σε ολοκληρωμα πανω στο οποιο θα ζητανε μονοτονια ακροτατα ευρεση τυπου της συναρτησης.....μιγαδικους θα ηθελα στο δευτερο θεμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τι μικρη υλη καλε;:P Αρκετα ογκωδης θα ελεγα.

Παιδιά σήμερα έγραφα ένα διαγώνισμα και μας έβαλε αυτό το 2ο θέμα που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό!

Δίνεται ο μιγαδικός αριθμός , ε .
Α) Να δείξετε ότι για κάθε ε .
Β) Να δείξετε ότι υπάρχει ένας τουλάχιστον ε τέτοιος ώστε ο αριθμός να είναι πραγματικός.
Γ) Να βρείτε το μιγαδικό του οποίου το μέτρο να γίνεται ελάχιστο, καθώς και το ελάχιστο μέτρο.

Α)Θεωρεις τη συναρτηση ε^χ-χ+1 και τη βγαζεις >0
Β)"ανοιγεις" τον μιγαδικο w και θεωρεις τη συναρτηση g(x)=Im(w) και με μπολτζανο βγαζεις μια τουλαχιστον ριζα.
Γ)Θεωρεις ως συναρτηση h το ριζα(α^2+β^2) οπου α,β το re(z) και το im(z)
Βρισκεις το ελαχιστο της συναρτησης, και αυτο το χ το βαζεις στον z, αρα εχεις τον μικροτερο.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Τι μικρη υλη καλε;:P Αρκετα ογκωδης θα ελεγα.



Α)Θεωρεις τη συναρτηση ε^χ-χ+1 και τη βγαζεις >0
Β)"ανοιγεις" τον μιγαδικο w και θεωρεις τη συναρτηση g(x)=Im(w) και με μπολτζανο βγαζεις μια τουλαχιστον ριζα.
Γ)Θεωρεις ως συναρτηση h το ριζα(α^2+β^2) οπου α,β το re(z) και το im(z)
Βρισκεις το ελαχιστο της συναρτησης, και αυτο το χ το βαζεις στον z, αρα εχεις τον μικροτερο.
:D
Θα συμφωνήσω μαζί σου σε ό,τι είπες!!!Και ειδικά στο πρώτο (Τι μικρη υλη καλε;:P Αρκετα ογκωδης θα ελεγα.) XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top