Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
τωρα ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ερημωθηκε το topic :(...
εγω παντως ηθελα να σας ρωτησω αν τα παρακατω δυο στεκουν:
α) listening σε profisiency cambridge με ηχεια και οχι ακουστικα...Επισημαινω οτι το michigan συνηθιζε να παιρνει το συγκεκριμενο εξεταστικο κεντο ισως για αυτο...αλλα και παλι...
β) επισημη εκθεση( letter to the editor) σε επιπεδο A2 (Palso Basic)...θεμα το οποιο δεν εχει ποτε ξαναπεσει σε τετοιες εξετασεις ενω τη θεση του ειχε ενα απλο letter to a friend...σημερα εγινε αυτο. Τα θεματα βεβαια δεν εχουν ακομα βγει στο site ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
α( ναι κολλαει. εξαρταται απο το εκαστοτε εξεταστικο. Το βρετανικο συμβουλιο συνηθως χρησιμοποιει ακουστικα, ενω τα αλλα εξεταστικα (HAS, EXACT) οχι. Τωρα, μπορει να συμβει και το Β.Σ. να χρησιμοποιησει ηχεια, σε σπανιες περιπτωσεις...

β) ναι ΚΑΙ αυτο κολλαει... τι να πω ομως, ντροπη σε αυτους που βγαλανε τα θεματα, δε βαζεις σε παιδια Α2 επιπεδου επισημο γραμμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Μπορει καποιος να δωσει για Proficiency κανοντας προετοιμασια απο μονος του??!! Ποιοα πιστοποιητικα προτεινεται ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
kosta μπορεί, αλλά σκέψου ότι θα δυσκολευθεί στο κομμάτι της έκθεσης γιατί δε θα παίρνει feedback από κάποιον καθηγητή και στο speaking αν δεν μιλά με κάποιον. Κρατικό και Michigan θα έλεγα.
Στη χειρότερη βρες έναν καθηγητή ο οποίος απλά θα σου δώσει οδηγίες και θα σου διορθώσει τις εκθέσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μπορει καποιος να δωσει για Proficiency κανοντας προετοιμασια απο μονος του??!! Ποιοα πιστοποιητικα προτεινεται ???
Υπάρχει το lancashire αν θέλεις κάτι εύκολο, αλλιώς michigan (το cambridge είναι αρκετά δυσκολότερο)
Τώρα άμα είσαι διατεθειμμένος να διαβάσεις από πολύ έως πάρα πολύ, μπορεί και να τα καταφέρεις αλλά χωρίς καθηγητή θα είναι πραγματικά άθλος. Βασικά εξαρτάται και σε τι επίπεδο είσαι τώρα (πχ αν έχεις απλά ένα lower και αυτό με μέτριους βαθμούς, θα σου είναι μάλλον υπερβολικά δύσκολο). Αλλά αν είσαι καλός και γενικώς ξέρεις αγγλικά ρίξε ένα καλό διάβασμα και σίγουρα έχεις πολλές πιθανότητες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
α( ναι κολλαει. εξαρταται απο το εκαστοτε εξεταστικο. Το βρετανικο συμβουλιο συνηθως χρησιμοποιει ακουστικα, ενω τα αλλα εξεταστικα (HAS, EXACT) οχι. Τωρα, μπορει να συμβει και το Β.Σ. να χρησιμοποιησει ηχεια, σε σπανιες περιπτωσεις...

β) ναι ΚΑΙ αυτο κολλαει... τι να πω ομως, ντροπη σε αυτους που βγαλανε τα θεματα, δε βαζεις σε παιδια Α2 επιπεδου επισημο γραμμα....
εγω παντως θυμαμαι και οταν ειμουν C class δλδ Α2 επιπεδο ειχαμε κανει τετοιο ιδους εκθεση οποτε δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι διαφορετικου επιπεδου αλλα το θεμα ειναι οτι πιστευαμε ολοι οτι θα πεσει αυτο που επεφτε ΠΑΝΤΑ. Αυτο που βλεπω ειναι οτι του edexcl προσπαθουν να ανεβασουν το επιπεδο δυσκολιας γιατι ολος ο κοσμος λεει οτι ειναι το πιο ευκολο και το cambridge το πιο δυσκολο... Ομως το cambridge δεν ειναι ετσι! στο B1 του cambridge επεσε story (!!!!!) ! αν ειναι δυνατον! και σε Α2 να πεφτει letter to the editor!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια θα ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν αναγνωριζεται το city and guilds και ειναι μια χαρα.παιδια ανησυχω δεν ξερω τι να κανω εχω city and guildς αλλα ειμαι οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εισαι μια χαρα και για ελλαδα και για εξωτερικο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εισαι ΟΚ ειδικα στο δημοσιο αλλα και στον ιδιωτικο τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Υπάρχει το lancashire αν θέλεις κάτι εύκολο, αλλιώς michigan (το cambridge είναι αρκετά δυσκολότερο)
Τώρα άμα είσαι διατεθειμμένος να διαβάσεις από πολύ έως πάρα πολύ, μπορεί και να τα καταφέρεις αλλά χωρίς καθηγητή θα είναι πραγματικά άθλος. Βασικά εξαρτάται και σε τι επίπεδο είσαι τώρα (πχ αν έχεις απλά ένα lower και αυτό με μέτριους βαθμούς, θα σου είναι μάλλον υπερβολικά δύσκολο). Αλλά αν είσαι καλός και γενικώς ξέρεις αγγλικά ρίξε ένα καλό διάβασμα και σίγουρα έχεις πολλές πιθανότητες!!

ιωαννα το λανκασιρ δεν ειναι καθολου ευκολο....

επισης (οχι για ιωαννα) οπου γαμος και χαρα...

kosta μπορεί, αλλά σκέψου ότι θα δυσκολευθεί στο κομμάτι της έκθεσης γιατί δε θα παίρνει feedback από κάποιον καθηγητή και στο speaking αν δεν μιλά με κάποιον. Κρατικό και Michigan θα έλεγα.
Στη χειρότερη βρες έναν καθηγητή ο οποίος απλά θα σου δώσει οδηγίες και θα σου διορθώσει τις εκθέσεις ;)

αλεξανδρα δυστυχως ακομα δεν εχει βγει Γ2 για το κρατικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εισαι μια χαρα και για ελλαδα και για εξωτερικο.:)

Σε μενα το απαντησες αυτο?Αληθεια λες?να επιχειρησω advanced and proficiency λες city and guilds?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
σε μενα το απαντησες αυτο?αληθεια λες?να επιχειρησω advance and proficiency λες city and guildσ?

κοιτα ειναι αναλογα το που εισαι καλος... Σαν εμπειρια πως σου φανηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
κοιτα ειναι αναλογα το που εισαι καλος... Σαν εμπειρια πως σου φανηκε;
μια χαρουλα ηταν.και εκθεσεις και ολα.απλως το ακουστικο ηταν λιγο δυσκολο απο αποψη προφορας.ειμαι τοσο ανησυχος διοτι στην πολη μου το city and guilds το θεωρουν ολοι ασχημο και οτι δεν πολυαναγνωριζεται στο εξωτερικο αλλα αν μπεις στην ιστοσελιδα του city and guildw λεει οτι ειναι πολυ καλο .δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω.παντως δεν ειναι και τοσο τοσοοοοοοο ευκολο οσο λενε εχει και τις παγιδουλες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
αν νομιζεις οτι μπορεις να ανταπεξελθεις............................... μπορεις να μπεις στο www.examsgr.weebly.com εκει εχει πλουσιο εκπαιδευτικο υλικο και ολα τα νεα για τις εξετασεις αγγλικων... :) εκτος κι αν θελεις να μου στειλεις τη διευθυνση σου να την προωθησω στο σιτυ εν γκιλντς για να σου στειλουν υλικο δωρεαν με κουριερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
αν νομιζεις οτι μπορεις να ανταπεξελθεις............................... μπορεις να μπεις στο www.examsgr.weebly.com εκει εχει πλουσιο εκπαιδευτικο υλικο και ολα τα νεα για τις εξετασεις αγγλικων... :) εκτος κι αν θελεις να μου στειλεις τη διευθυνση σου να την προωθησω στο σιτυ εν γκιλντς για να σου στειλουν υλικο δωρεαν με κουριερ...
θα μπω σε αυτο το σαιτ.ευχαριστω πολυ.δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα με το city and guilds?εσενα η καθηγητρια σου εχει μιλησει ποτε για αυτο?εσυ τι πιστοποιητικο εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
φιλε μου εγω γενικως ασχολουμαι με τις εξετασεις. και το σαιτ εχω το διαχειριζομαι. οποτε δεν περιμενα την καθηγητρια μου για να διαλεξω. Εγω διαλεξα για το Γ2 το μισιγκαν, μονο και μονο απο θεμα τιμης.... αλλα και με το σιτι μια χαρα θα εισαι... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ παντως!!!η καιηγητρια μου μου ειπε οτι αν διαβασω καλα μπορω να παω για ιουλιο γ1.οπως και να εχει ηρεμησα καπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Άκουσα κάτι το οποίο με προβλημάτισε...είναι αλήθεια ότι αν θες να σπουδάσεις σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας δεν δέχονται το ECPE του πανεπιστημίου Michigan? Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει γιατί σκέφτομαι σοβαρά στο μέλλον σπουδές στο εξωτερικό.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top