Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Άκουσα κάτι το οποίο με προβλημάτισε...είναι αλήθεια ότι αν θες να σπουδάσεις σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας δεν δέχονται το ECPE του πανεπιστημίου Michigan? Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει γιατί σκέφτομαι σοβαρά στο μέλλον σπουδές στο εξωτερικό.:worry:
ακουσε εγω νομιζω οτι σε αρκετα πανεπιστημια αναγνωριζεται γιατι δεν μπαινεις ομως στην ιστοσελιδα της ελληνοαμερικανικης ενωσης για να δεις αναλυτικα που αναγνωριζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ζητησε προσπεκτους απο το πανεπιστημιο που ενδιαφερεσαι και δες τα entry requirements. μερικα λενε οτι θελουν τοεφλ η ιελτς αλλα καθε αλλο πιστοποιητικο ιδιου επιπεδου ειναι ευπροσδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Αυτό που λέει στο hau είναι το εξής:
The University of Michigan Examination for the Certificate of Proficiency in English, as is the case with the Examination for the Certificate of Competency in English, is officially recognized as a C2 level certification of the English language by the Greek state and the private sector (airline companies, travel agencies, private banks, shipping firms, etc).

Δηλαδή μόνο στην Ελλάδα;;; Είχα ακούσει ότι για το εξωτερικό πρέπει να δώσες ένα IELTS...Ισχύει κάτι τέτοιο ή μας κοροϊδεύουν και πάμε και δίνουμε τα εν λόγω πτυχία;
Κάποιος που έχει γνώση πάνω στο θέμα ας απαντήσει παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
δες αυτο που εγραψα παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
ζητησε προσπεκτους απο το πανεπιστημιο που ενδιαφερεσαι και δες τα entry requirements. μερικα λενε οτι θελουν τοεφλ η ιελτς αλλα καθε αλλο πιστοποιητικο ιδιου επιπεδου ειναι ευπροσδεκτο.

Αυτό που λες είναι σίγουρο; και ποιος είναι ο βαθμός δυσκολίας αυτών των πτυχίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
αναλογα. μερικα ζητανε Γ1 και αλλα Γ2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Αυτό που λέει στο hau είναι το εξής:
The University of Michigan Examination for the Certificate of Proficiency in English, as is the case with the Examination for the Certificate of Competency in English, is officially recognized as a C2 level certification of the English language by the Greek state and the private sector (airline companies, travel agencies, private banks, shipping firms, etc).

Δηλαδή μόνο στην Ελλάδα;;; Είχα ακούσει ότι για το εξωτερικό πρέπει να δώσες ένα IELTS...Ισχύει κάτι τέτοιο ή μας κοροϊδεύουν και πάμε και δίνουμε τα εν λόγω πτυχία;
Κάποιος που έχει γνώση πάνω στο θέμα ας απαντήσει παρακαλώ.
χαλαρωσε!!!το μισιγκαν ειναι αψογο παντου αλλα το θεμα ειναι οτι οι αγγλοι εχουν ενα θεμα με τους αμερικανους οσον αφορα την γλωσσα.[οχι ολοι βεβαια]παντως εσυ γιατι δεν δινεις μαζι με το μισιγκαν και ενα αγγλικο???αλλα οκ ρωτα και ολους που ξερουν καλυτερα απο αυτο το τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
έχω ήδη πάρει από πέρυσι το ecpe του michigan. αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι τα πανεπιστήμια του εξωτερικου δεν το πολυδέχονται. απτη στιγμή που έχεις γνώση επιπέδου γ2 τι ρόλο παίζει το πανεπιστήμιο από το οποιο το πήρες; δλδ έλεος! δεν τα παίρνω με τους καθηγητές αυτοί μας λένε ότι τους λένε να πουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
παιζουν τρελα συμφεροντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
καλησπέρα σας,

Είμαι καινούργιος στο e-steki. και αυτή είναι η πρώτη μου συζήτηση. Θα ήθελα να σας πω τα παρακάτω και να μου πείτε τη γνώμη σας. πρόκειται για το lower το όποιο δεν μπορώ να πάρω.

Είχα δώσει το κρατικό πιστοποιητικό β2 το 2003 και απέτυχα. μετά έδωσα 3 φορές το Ε.C.C.E και πάλι απέτυχα. Και τώρα θέλω να ξανάδώσω. Από τότε λογά σχολής δεν έχω ξανάδώσει. Aλλά επειδή είμαι φοιτητής είπα να κάνω προετοιμασία μονός μου μέχρι το Νοέμβριο στη πόλη που σπουδάζω και να δώσω. . Ποιο πτυχίο μου προτείνετε??????? Πάντα που να μπορώ να κάνω προετοιμασία μονός μου.


ΥΓ. : Αυτές τις μέρες κάνω τεστ για το κρατικό β2. πείτε μου είναι καλά αποτελέσματα τα παρακάτω από το τεστ Μαΐου 2007 από αυτά που κάνω????????:
ενότητα 1 : 16,5 / 25
ενότητα 2: δεν ξέρω ποσό να βάλω στον εαυτό μου. εγώ θα έβαζα 10 / 30 και από τις 2 εκπέσεις.
ενότητα 3: 11 / 25
ενότητα 4: ------- προφορικά (δεν μπορώ να τα βαθμολογήσω. είμαι ομιλητικός γενικά. και πιστεύω το έχω)

Δώστε συμβουλές και απόψεις.

ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
γεια σου thomas και καλώς όρισες στην παρέα μας!

λοιπόν, εγώ θα σου μιλήσω για το uclan(university of central lancashire) και το esb(english speaking board) στα οποία έχω πάρει το prof. και γι'αυτό έχω μία σχετικά, μπορώ να πω, ολοκληρωμένη άποψη.

τα δύο αυτά πτυχία συνεργάζονται, ανήκουν στη europalso society και είναι πολύ πιο φιλικά προς τον εξεταζόμενο σε σχέση με το michigan και το cambridge. αποτελούνται από προφορική, γραπτή και ακουστική εξέταση. το listening ακούγεται 2 φορές, η έκθεση έχει 3 θέματα εκ των οποίων επιλέγεις 1 και η βαθμολογία όλων των parts συμψηφίζεται. Πρώτα κάνεις το listening και από 'κει και πέρα συνεχίζεις με όποιο part θέλεις και για όσο θέλεις χωρίς να σε περιορίζει κανείς. συνολικός χρόνος εξέτασης για b2 αν θυμάμαι καλά είναι 2 ή 2,5 ώρες.

Τα προφορικά τα δίνεις συνήθως μετά από μία βδομάδα, διαρκούν γύρω στα 10 λεπτά με maximum 15 λεπτά. υπάρχουν 2 εξεταζόμενοι και 2 εξεταστές ο 1 εκ των 2 εξετάζει και ο άλλος βαθμολογεί. αρχικά κάνουν γενικές ερωτήσεις και στους 2 εξεταζόμενους εναλλάξ, μετά δίνουν στον ένα εξεταζόμενο ένα θέμα να το αναπτύξει και να κάνει διάλογο με τον άλλον εξεταζόμενο. Η ίδια διαδικασία γίνεται και με τον 2ο εξεταζόμενο. τέλος, ο εξεταστής παραθέτει στον 1ο εξεταζόμενο και μετά στο 2ο ένα θέμα για να το συζητήσουν όλοι μαζί (πλην του 2ου εξεταστή) και εκεί τελειώνεις.

η βάση βρίσκεται στο 55%.

Βέβαια, αν και το uclan αρχικά ήταν αναγνωρισμένο από τον ασεπ, τελικά το πέταξαν έξω και αναγνωρίζεται μόνο από το υπουργείο παιδείας, ενώ στο esb συμβαίνει το αντίθετο, αναγνωρίζεται από ασεπ, αλλά όχι και από υπ. παιδείας. εσύ, τώρα, ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει θα επιλέξεις. εγώ έχω και τα 2 για να είμαι κατοχυρωμένη απ' όλες τις πλευρές αν και κυρίως με ενδιέφερε η επάρκεια την οποία και θα βγάλω μόλις κλείσω τα 18.

αυτά από εμένα! ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Υ.Γ. όσον αφορά τα αποτελέσματα που βγάζεις μου φαίνονται αρκετά μικρά και μάλλον χρειάζεσαι αρκετή εξάσκηση! αα! αν σκεφτείς σοβαρά για τα πτυχία που σου μίλησα παραπάνω, θα βρεις θέματα και απαντήσεις προηγούμενων ετών στην ιστοσελίδα του europalso!

Ο,τι και αν αποφασίσεις, πάντως, σου εύχομαι καλή επιτυχία!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν μπορουσες να μας πεις και που κοπηκες την καθε φορα και με τι Grade θα μας βοηθουσες πάρα πολυ.Ευχαριστω:)

Παντως απο αυτα τα "εύκολα" πιστοποιητικα δεν μπορω να πω πως εχω και ιδιαιτερα καλη εμπειρια.Μπορεις να δοκιμασεις όμως το PTE General (edexcel) αν θες.Aλλα οπως προειπα θα μας εδινες ενα μπουσουλα αν μας ελεγες που κοπηκες την καθε φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
πφφ.. φίλε teol20 πρέπει να σου πω πως ο χαρακτηρισμός ''εύκολα'' πιστοποιητικά και γενικά οι ταμπέλες που βάζουμε σε κάθε τι (π.χ στη θετική πάνε οι καλοί, στην τεχνολογική οι μέτριοι και στη θεωρητική οι άσχετοι) είτε είναι εντός είτε εκτός εισαγωγικών με ενοχλούν λιγάκι.

επειδή, λοιπόν, εγώ είμαι και θεωρητική και έχω πάρει στα χέρια μου τα, όπως αποκαλείς, ''εύκολα'' πιστοποιητικά, πρέπει να σου πω πως τίποτα δεν είναι εύκολο και με το να δίνουμε τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς αναιρούμε την προσπάθεια που καταβάλλουν χιλιάδες μαθητές. σίγουρα τα πτυχία που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμά μου είναι περισσότερο φιλικά στον τρόπο διεξαγωγής τους, αλλά αυτό δε σημαίνει πως είναι και εύκολα. αν δε διαβάσεις δε σου χαρίζεται τίποτα. θα μου πεις τώρα αφού δεν είναι πιο εύκολα από michigan και cambridge γιατί τα έδωσα. γιατί πολύ απλά ο χειρότερος εχθρός μου είναι ο χρόνος και το άγχος. γράφω αρκετά αργά και σε συνδιασμό με το υπερβολικό άγχος που έχω δε θα ήμουν ποτέ μέσα στους χρόνους μου. σε διαφορετική περίπτωση πιστεύω πως θα τα πήγαινα το ίδιο καλά και σε αυτά.

δεν πιστεύω, βέβαια, ότι αυτό το είπες κακόβουλα και εννοείται πως όσα σου λέω στα λέω μέσα σε φιλικά πλαίσια, απλά νομίζω ότι θα ήταν καλό να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί στα όσα λέμε.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μαλλον εσυ δεν καταλαβες!:D

Ο χαρακτηρισμος "ευκολα" δεν μπηκε σε εισαγωγικα τυχαια.Εκει αποσκοπουσα και γω στην τελικη.Σε αυτα που ανεφερες εσυ.To Cambridge ESOL,PTE General,ESB,UCLAN και τα λοιπα πιστοποιητικα που διεξαγωνται στην Ελλαδα απο φορεις που εχουν την εδρα τους στην Αγγλια,ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ απο το OFQUAL και CEA και τα τρια.Αυτο σημαινει πως στην Αγγλια τουλαχιστο ειναι ΙΣΤΟΤΙΜΑ.Εχουν δηλαδη σαν να εχουν τον ιδιο δεικτη δυσκολίας.Αυτο συμβαινει και στην Ελλαδα.Καθως ο ΑΣΕΠ τα αναγνωριζει ολα ως ισοτιμα τουλαχιστο στο δημοσιο τομεα.Στον ιδιωτικο δεν εχει σημασια γιατι ο καθε εργοδοτης θετει δικους του όρους.

Επειδη εχω δωσει αρκετα πιστοποιητικα ξενων γλωσσων μην σας πω ισχυει και το αντιθετο.Δηλαδη πιο standardized tests ειναι τα κλασικα Michigan-Cambridge παρα τα προτυπα ESB/CAMBRIDGE etc.Με απλα λογια το οτι ειναι πιο ευκολα ειναι κατι fake.Και σε δελεαζουν με χαμηλες βάσεις κλπ κλπ.Καλα μου παιδια δεν ισχυει.Ολα το ιδιο επιπεδο σε εξεταζουν απλα το φορματ αλλαζει.Το φορματ σε βοηθαει σε ενα πιστοποιητικο και οχι η δυσκολια.Και εννοω με τη λεξη φορματ τον τυπο ασκησεων,βαση,χρονος κλπ.;)

Για αυτο θελω να δω και που ειναι το/α αδυνατο/α σημειο/α του φιλου.Ετσι ωστε να στοχευσει στην καταλληλη πιστοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
πολύ σωστα όσα γράφετε. όπως είπα θέλω μια βοήθεια στο τι πτυχίο να δώσω. για τον φίλο που με ρώτησε στο τι έχω πρόβλημα του απαντάω :

πάντα περνόυσα στο Michigan την έκθεση και τα προφορικά. και κοβόμουνα σε όλα τα υπόλοιπα. στο κρατικό επειδή ήταν η πρώτη φορα που είχε βγει δεν υπήρχαν τότε ποσοστά. απλά επιτυχία η αποτυχία.
θέλεις να σου πώ και κάποιο ποσοτό για να δεις φίλε μου;; κοίταξε λοιπον (σου υπενθυμίζω τα ποσοστά είναι εδώ και αρκετά χρόνια 2003, 2004 και 2005. με το παλιό σύτημα των 50 επιλογών ακόμη.)

Γραμματική : 39/50
λεξιλόγιο : 28 / 50 (δεν τα πήγαινα καθόλου καλά μαζί του)
κείμενα : 9 / 29
έκθεση : pass

δεν έχω ποσοστό από ακουστικό να σου πω.

(να κάνω ένα τεστ σπό michigan και να σου πώ?????? για να δούμε. πες μου από που θες να κάνω. από ποιο πτυχίο. να κάνω από lanckashire???????)

θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο επίσης :
ξέρει κανείς ποιο από τα πιστοποιητικά πτυχίων στην αγγλική γλώσσα κάνει για να πασ στο εξωτερικό; αν ξέρετε απαντήστε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
φίλε μου Teol20 έχω να σου πώ ότι τώρα το έχω πάρει απόφαση να διαβάσω. και το θέλω και εγώ ο ίδιος.

τώρα μετά απο αυτό που σουείπα προτείνετε μου τη κατάληλη πιστοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Μαλλον εσυ δεν καταλαβες!:D ....Για αυτο θελω να δω και που ειναι το/α αδυνατο/α σημειο/α του φιλου.Ετσι ωστε να στοχευσει στην καταλληλη πιστοποιηση.

Οκ τότε σε ευχαριστώ που διευκρίνισες, γιατί κάπως έτσι γίνονται οι παρεξηγήσεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
(να κάνω ένα τεστ σπό michigan και να σου πώ?????? για να δούμε. πες μου από που θες να κάνω. από ποιο πτυχίο. να κάνω από lanckashire???????)

δε χάνεις τίποτα να τα δοκιμάσεις αυτά τα τεστς. εξάλλου είναι και ένας πολύ καλός τρόπος να δεις και εσύ ο ίδιος τι σου ταιριάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Να εχετε υποψιν σας οτι υπαρχει και το πιστοποιητικο EDI...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Να εχετε υποψιν σας οτι υπαρχει και το πιστοποιητικο EDI...
το οποιο κερδιζει ολοενα και περισσοτερη φημη και ειναι επισης φιλικο προς τους εξεταζομενους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top