Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ωχ σε λυπαμαι.Οντως ρε Πασχα δεν θα κανω μου φαινεται.Εχω το σχολειο εχω και χιλια δυο απ'το φροβτιστηριο.Αντε και καλη σου επιτυχια.Οταν δωσεις πες μου κι εμενα κανενα tip και τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
καλα αγγλικα εκανα μια ψιλοεπαναληψη αλλα για το σχολειο...!μονο κατι ψιλοαρχαια εκανα αν και δεν μας εχουν βαλει πολλα...στις εξετασεις της Α' ποσο διαβαζατε και ποσο γραψατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Αρκετα.Μια χαρα τα πηγα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ειχατε κανει επαναληχη απο τις διακοπες?παλι ξεφυγα απο το θεμα!.πφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Aν διαβασεις ολα ειναι ευκολα ενταξει.
Και μην ακουω βλακειες πως το περασε καποιος χωρις διαβασμα γιατι και η τυχη εχει όρια.

Το πέρασα με 0 διάβασμα και με High Pass στα 3 από τα 4. Μετά την Δ κανονική δεν διάβαζα καθόλου για το φροντηστήριο. Απλώς διάβαζα πολλά αμερικάνικα βιβλία, έβλεπα ταινίες στα αγγλικά και έκανα μπόλικα ταξιδάκια. Το ίδιο και το TOEFL, την πρώτη φορά πήρα 98/120 και την άλλη 102/120. Δεν είναι θέμα τύχης. Απλώς πιάνεις το νόημα της γλώσσας. Όταν καταλάβεις πως δουλεύει μετά το έχει πολύ εύκολα. Και γαλλικά το ίδιο, πήγα μέχρι Β2. Και φέτος κάνω Ιταλικά με το rosetta stone(Φυσικά δεν το πλήρωσα- https://www.rosettastone.com/learn-italian/level-1-2-3-4-5 ) . Αν ξέρεις γαλλικά τα ιταλικά είναι αστεία. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Το πρόγραμμα αυτό το χρησιμοποιεί και ο αμερικάνικος στρατός για να εκπαιδεύει τους στρατιώτες

Για advanced να μην το σχολιάσω. Αστείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Φίλε μου πιστεύω, καταρχήν θα ήθελα να σε συγχαρώ για την επιτυχία σου!
όμως δεν είναι υπερβολικό να λες ότι πήρες το E.C.P.E με Ο διάβασμα αλλά με βιβλία και ταξίδια? Εδώ πολύ καλοί μαθητές που έχω γνωρίσει ύστερα απο τόσο διάβασμα κατάφεραν να το πάρουν και όχι με τόσο υψηλή βαθμολογία! Συμφωνώ με τον teol20...μπορεί όντως η τύχη να παίζει καθοριστικό παράγοντα..Από την άλλη πλευρά και να είχες τόσο γερές βάσεις πώς γίνεται, αφού όπως είπες δε διάβαζες ύστερα της D class, να βρήκες τόσο βατό το ECPE έτσι ώστε να τα πήγες τόσο καλά? Μπράβο σου άλλη μία φορά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν δεν διαβασεις εστω και λιγο η γραμματικη δεν θα μπει απο μονη της στο κεφαλι σου,ούτε και το λεξιλογιο όσες ταινιες και λεξιλογιο να κανεις.
Και προσωπικα εγω δεν εχω δει παιδια που να μην εχω διαβασει καθολου και να το παρουν.Και αντε τα Listening,GCVR ειναι τύχη,που και εκει εχεις 33.3% πιθανοτητες και 25%,αλλα στα προφορικα και στην εκθεση τι γράφεις.
Εγω ξερω πως αυτοι που λενε πως δεν εχουν διαβασει καθολου ειναι αυτοι που ριχνουν το περισσοτερο διαβασμα.

Αλλα αν οντως το πηρες χωρις διαβασμα μπραβο σου,αλλα ανηκεις στη μειωνότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εγω παλι εχω δει παιδια που να μιλανε φαρσι αγγλικα και με προφορα και λεξιλογιο και τελεια ολο,και με λιγο διαβασμα γραφανε και εκθεση,το listening καλυπτεται απο τις ταινιες, αλλα γραμματικη απο αυτα δεν μαθαινεις...αντε να μαθεις απο τα βιβλια αλλα μιλαμε για ΠΟΛΛΑ βιβλια...η γραμματικη ειναι το κομματι που θελει διαβασμα,ολα τα αλλα τα βρισκεις και απο αλλου...και για αυτο αυτους που λεμε "ρε αυτος δεν ξερει γρι αγγλικα" και ομως γραφουν, ειναι αυτοι που μαθαινουν απλα και μονο γραμματικη και για τα αλλα δεν εχουν ιδεα

βλακεια ειπα ακυρο...ειπε μετα την D class...!ε μετα δεν εχει γραμματικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ακούστε, δεν είναι τύχη, γιατί έχω advanced, proficiency και toefl με 102/120 όταν το M.I.T, Harvard, UCL, McGill ζητάει 100/120. Πολύ απλά, ίντερνετ, βιβλία, ταξίδια και ταινίες. Αυτά, τίποτα άλλο. Και όσον αφορά την προφορά, στο TOEFL πήρα 25/30 προφορικά και στο Prof High Pass. Έχω συμμαθήτρια που διάβαζε 200 ώρες και δεν το πήρε με την πρώτη. Ξέρει υποθετικούς λόγους και γραμματική, τα οποία αγνοώ παντελώς σε θεωρητικό επίπεδο, αλλά πρακτικά δεν κάνω λάθη, τα μιλώ σαν τα ελληνικά, ενώ αυτή κάνει πάρα πολλά γιατί δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε πραγματικές συνθήκες. Και το μόνο τεστ που το αποδεικνύει αυτό είναι το TOEFL γιατί:

Τα ακουστικά είναι πραγματικές διαλέξεις από πανεπιστήμια
Τα κείμενα είναι επιφυλίδες που αφορούν γεωγραφία, γεωλογία, φυσική, μαθηματικά, αστρονομία, ιατρική, πολιτισμός
Τα προφορικά είναι χρονομετρημένα και ηχογραφούνται στον υπολογιστή και η προφορά παίζει καθοριστικό ρόλο. Αν δεν μιλάς σαν κανονικός αμερικανος δεν πιάνεις πάνω από 20-21
Η μία έκθεση είναι απόλυτα σχετική με το ένα ακουστικό, ενώ η δεύτερη είναι 600 λέξεις τουλάχιστον και θέλει να γράψεις παλούκια θέματα όπως χρηματοδότηση της έρευνας και αγροτική κρατική οικονομική πολιτική, που έπεσαν όταν έδινα εγώ. Και φυσικά γράφονται στο computer στην ειδική πλατφόρμα που δίνεις ολόκληρο το test. Χαρτί έχεις μόνο για σημειώσεις στο ακουστικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου για τα πιστοποιητικά:
Λοιπόν έχω πάρει το Proficiency (Cambridge) πέρισι τον Ιούνιο. Και λοιπόν? Δεν αισθάνομαι ότι ξέρω καλά Αγγλικά. Δεν μπορώ να δω ταινία χωρίς υπότιτλους και όταν πάω να μιλήσω αγγλικά τα κάνω σκαλάτα. (Και γαλλικά έχω Β2 από την Γ γυμνασίου αλλά νομίζω ότι δεν ξέρω τίποτα απολύτως). Τελικά μήπως όλα γίνονται για να πάρουμε στα γρήγορα ένα χαρτί και στην ουσία δεν μαθαίνουμε πραγματικά τη γλώσσα? :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα για να μάθεις τέλεια μια ξένη γλώσσα πρέπει να πάς εκεί που την μιλάνε.Εγώ το προφ του Μίσιγκαν το πήρα στην 3 γυμνασίου.Αλλά και εγώ δεν ένιωθα οτι τα ξέρω φοβερά ας πούμε.Γι αυτό για να μην τα ξεχνώ προσπαθώ να διαβάζω ξένο τύπο και να μην βλέπω ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους.(αν και στα ελληνικά σινεμά ειναι επιβεβλημένοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου για τα πιστοποιητικά:
Λοιπόν έχω πάρει το Proficiency (Cambridge) πέρισι τον Ιούνιο. Και λοιπόν? Δεν αισθάνομαι ότι ξέρω καλά Αγγλικά. Δεν μπορώ να δω ταινία χωρίς υπότιτλους και όταν πάω να μιλήσω αγγλικά τα κάνω σκαλάτα. (Και γαλλικά έχω Β2 από την Γ γυμνασίου αλλά νομίζω ότι δεν ξέρω τίποτα απολύτως). Τελικά μήπως όλα γίνονται για να πάρουμε στα γρήγορα ένα χαρτί και στην ουσία δεν μαθαίνουμε πραγματικά τη γλώσσα? :tongue:

Έτσι ήταν και η φίλη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Τι να σας πω παιδια.Παντως συμφωνω με τον teol στο οτι οσοι λενε οτι δεν διαβαζουν καθολου ειναι αυτοι που διαβαζουν παρα πολλοι και μαλιστα εχω και αντιστοιχες εμπειριες.Η μεγαλυτερη βλακεια ειναι οτι το Lower και το Proficiency ειναι σχεδον αχρηστα αν θες να σπουδασεις στο εξωτερικο,γιατι εκει σου ζηταν TOEFL.Παντως γι'αυτο που λεει ο 932df0a57b οτι ειναι τοσο δυσκολο και λοιπα δεν ξερω.Προσφατα ακουσα οτι ειναι ευκολο σαν το Lower ,αλλα δεν εχω και πειρα.Παντως ,σιγουρα οι ταινιες και γενικα οποιοδηποτε αγγλικο ''ερεθισμα'' οπωσδηποτε σε βοηθα,αλλα αν δεν ξερεις καλα γραμματικη χανεις πολυ πραμα.Επισης, LiViNGtheLiFE ,τα γραμματικα φαινομενα (Condiotional,Χρονοι,Reported Speech και δε συμμαζευεται)οντως τα 'χεις διδαχθει ολα μεχρι την Ds.Ομως,ειναι λαθος να νομιζεις οτι τελειωνουν εκει.Κι εγω αυτο πιστευα αρχικα,αλλα τωρα κανουμε τα ιδια ,αλλα παραπανισια με πιο πολλες λεπτομερειες και πραγματα που δεν τα 'χαμε διδαχθει παλαιοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Σκέψου ότι επειδή έκανα αίτηση (και έγινα δεκτός στα 3 από τα 4) σε κορυφαία πανεπιστήμια των Η.Π.Α (στα πρώτα 20 του κόσμου), μου ζήτησαν 100. Όταν το harvard ζητάει 100, τότε καταλαβαίνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
να σας ρωτησω κατι...τι συμβαινει με το speaking του advanced του cambridge????
τι στα κομματια πια?κανεναν δεν περασανε?ολοι borderline weak???οσα παιδια ηξερα κοπηκαν και πολλοι αλλοι εδω το ιδιο!τι γινεται πια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aπλά ειναι διαφορετικα τα κριτηρια βαθμολογησης σε καθε πιστοποιητικο και ισως βαθμολογουν πιο αυστηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Aπλά ειναι διαφορετικα τα κριτηρια βαθμολογησης σε καθε πιστοποιητικο και ισως βαθμολογουν πιο αυστηρα.
περιεργο ομως ολοι τον ιδιο ακριβως βαθμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
παιδια εδω δεν ηταν και κατι αλλα μνμτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ναι μεταφέρθηκαν εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=59404
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
δεν μου δουλευει το link :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top