Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αγαπητή treirini,
Αυτό που λές είναι δυστυχώς ή ευτυχώς σωστό και ανταποκρίνεται στην πεζή πραγματικότητα και στην ανταγωνιστική αγορά εργασίας, όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα.
Αυτό, όμως, που επεσήμανα εγώ (παρ'ότι δεν σπουδάζω αγγλική αλλά ελληνική φιλολογία) είναι ότι η περιρρέουσα αυτη νοοτροπία της συσσώρευσης πιστοποιητικών για τον εμπλουτισμό του βιογραφικού μας έχει κάνει να ξεχάσουμε την ουσία της γλωσσομάθειας και προέτρεψα τους μαθητές τουλάχιστον, η πλειονότητα των οποίων δεν εργάζεται, να προσπαθήσουν να προσεγγίσουν από μια άλλη οπτική τη γλώσσα, ούτως ώστεκαι το πιστοποιητικό τους να έχουν και ουσιαστικές γνώσεις!

Mα αγαπητη μου δεν τους νοιαζει.
Θα ξαναπω πως οι πιο πολλοι θελουν να παρουν μια πιστοποιηση να τελειωνουν.Αν και κανονικα επρεπε να γινονται αυτα που λές και να διδασκομασταν και τη κουλτουρα και το πολιτισμο μιας χωρας,δυστυχώς αυτό δεν ισχύει.:)Αρα πρέπει να μεινουμε στο παρών και στην πραγματικοτητα.Γιατι το να μαθει καποιος μαζι με μια γλώσσα και το πολιτισμο και τα ηθη και εθιμα της ειναι μια ουτόπια σήμερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Νομίζω πως ειπωθηκαν πολλά για το θέμα της ουσίας της γλωσσομάθειας στο πλαίσιο της συζήτησής μας και πως το να γράψω ένα ακόμη επιχείρημα είναι μάταιο...
Γι'αυτό και θα ήθελα να επισημάνω πως εν τέλει επαφύεται στην κρίση του καθενός το πως θα εμπλουτίσει τις γνώσεις του, αλλά και το τι είδους γνώση τον ενδιαφέρει...!
The choice is yours!!!

Kind regards,
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Νομίζω πως ειπωθηκαν πολλά για το θέμα της ουσίας της γλωσσομάθειας στο πλαίσιο της συζήτησής μας και πως το να γράψω ένα ακόμη επιχείρημα είναι μάταιο...
Γι'αυτό και θα ήθελα να επισημάνω πως εν τέλει επαφύεται στην κρίση του καθενός το πως θα εμπλουτίσει τις γνώσεις του, αλλά και το τι είδους γνώση τον ενδιαφέρει...!
The choice is yours!!!

Kind regards,
Lita Athens

Δε νομίζω ότι λέγαμε κάτι διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!:bye:
Θα ήθελα να μου πείτε τι τα προτερήματα έχω με το Proficiency;
Σε ποιες δουλειές μπορώ να πάω.
Ευχαριστώ!!! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
:)
Γεια σας παιδιά!:bye:
Θα ήθελα να μου πείτε τι τα προτερήματα έχω με το Proficiency;
Σε ποιες δουλειές μπορώ να πάω.
Ευχαριστώ!!! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ!:)


Iωάννα μου, το proficiency ισοδυναμεί με την άριστη γνώση αγγλικής και δίνει 70 μορια σε διαγωνισμους για διορισμο.Τώρα για τον ιδιωτικό τόμεα αποτελεί ένα δυνατό χαρτί που σου δίνει αρκετό προβάδισμα, σε σχέση με κάποιον άλλο που έχει καλη γνωση (λοουερ). Η γνώση τουλάχιστον μιας ξένης γλώσσας είναι απαραίτητη σχεδόν σε όλες τις δουλειές για να μην πώ σε όλες!!!!

Σε κάτι άλλο που θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμο είναι στο αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό!!

Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
:)
Σε κάτι άλλο που θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμο είναι στο αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό!!

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ.
Όποιος θέλει να προχωρήσει στις σπουδές του η άριστη γνώση μιας ξένης γλώσσας είναι απαραίτητη.
Ειδικά για τις θετικές επιστήμες το μεγαλύτερο μέρος της βιβλιογραφίας είναι στα αγγλικά.
-----------------------------------------
Mα αγαπητη μου δεν τους νοιαζει.
Θα ξαναπω πως οι πιο πολλοι θελουν να παρουν μια πιστοποιηση να τελειωνουν.Αν και κανονικα επρεπε να γινονται αυτα που λές και να διδασκομασταν και τη κουλτουρα και το πολιτισμο μιας χωρας,δυστυχώς αυτό δεν ισχύει.

Ένα θέμα είναι και πόσοι είναι σε θέση να διδάξουν κάτι για τον πολιτισμό και την κουλτούρα.
Δεν είναι απλά ότι δεν θέλουν πιστεύω ότι σε αρκετές περιπτώσεις δεν μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ξερει κανεις αν βγηκαν τα αποτελέσματα του City and Guilts??? Εδωσα στις 13 Δεκεμβριου......:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark.boy

Νεοφερμένος

Ο dark.boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξερει κανεις αν βγηκαν τα αποτελέσματα του City and Guilts??? Εδωσα στις 13 Δεκεμβριου......:thanks:
τα αποτελεσματα θα βγουν την επομενη εβδομαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
εγώ πάω 2α γυμνασίου και κάνω CPE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aπο τι ηλικια κανεις αγγλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ξερει κανεις ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα του proficency michigan;;;:(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σε 10-15 μερες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
εχω χασει το statement of result του cpe που εχει τους κωδικους μου, μπορω να μαθω τους κωδικους αν παρω τηλεφωνο σε κανα αρμοδιο γραφειο του cpe η μονο μεσω του φροντιστηριου που εδωσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εδωσες μεσω Βρετανικου Συμβουλιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Εδωσες μεσω Βρετανικου Συμβουλιου;

λογικα ναι τεο, στην ευρωγνωση ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.

τεο ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
αλλα παιζει και να μην εχω δηλωθει μεσω British Council γιατι βαζω τα στοιχεια μου και δε με βρισκει
μιας που το φερε η κουβεντα οσοι δεν δηλωνονται μεσω bc που αλλου μπορουν να δηλωθουν? αφου το bc δε διοργανωνει τις εξετασεις του cpe?:)
sorry αν σου φανει γελοια η ερωτηση απλα δεν γνωριζω και πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
H Eυρογνωση εχει μαλλον δικο της εξεταστικο κέντρο.
Αρα θα μαθεις τα αποτελεσματα σου απο εκει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
H Eυρογνωση εχει μαλλον δικο της εξεταστικο κέντρο.
Αρα θα μαθεις τα αποτελεσματα σου απο εκει!:)

δηλαδη για μενα δεν ισχυει το 26/01?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Iσχυει!
Απλα θα τους παρεις τηλεφωνο και θα σου πουν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top