Στόχος η Ιατρική

Λήδα

Νεοφερμένος

Η Λήδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Έχω βαλει στόχο από το δημοτικο να περάσω ιατρική και έχω μια εμμονή με την επιτυχία. Όμως αγχώνομαι τόσο πολύ μερικές φορές με τις αλλαγές που προκύπτουν στο εκπαιδευτικό σύστημα που αναγκάζομαι να μπαινω σε αυτά τα σάιτ αναζητώντας την άποψη φοιτητών ιατρών ???? Βάζω τα δυνατα μου αλλά χανω το μετρο. Όταν διαβάζω κάτω από πεντάωρο φρικαρω. Τι ειδους συμβουλη μού εγγυάται την επιτυχία;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Έχω βαλει στόχο από το δημοτικο να περάσω ιατρική και έχω μια εμμονή με την επιτυχία. Όμως αγχώνομαι τόσο πολύ μερικές φορές με τις αλλαγές που προκύπτουν στο εκπαιδευτικό σύστημα που αναγκάζομαι να μπαινω σε αυτά τα σάιτ αναζητώντας την άποψη φοιτητών ιατρών ???? Βάζω τα δυνατα μου αλλά χανω το μετρο. Όταν διαβάζω κάτω από πεντάωρο φρικαρω. Τι ειδους συμβουλη μού εγγυάται την επιτυχία;


Να διαβάζεις πάνω από πεντάωρο
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να μαθεις καλα Γερμανικά - Αγγλικα για να έχεις εναλλακτική.
 

Arrow

Νεοφερμένος

Η Arrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εμ εγω ειμαι β λυκειου κ ο στοχος μ ειναι η ιατρικη ειμαι αρκετα καλη μαθητρια δλδ α λυκειου εβγαλα 19.8 αλλα φετος εχω αγχωθει παρα πολυ κ αυτο με εχει πνιξει διαβαζα λοιπον παρα πολυ για το διαγωνισμα φυσικης αλλα τελικα εγραψα μολις 13 εχω στεναχωρηθει παρα πολυ κ το ολο θεμα νε εχει βαλει σε σκεψεις αλλα μιλαω για πολυ διαβασμα ετσι κ απλα φοβαμαι οτι δεν θα πετυχω λογο του αγχους μ επισης η ψυχολογια μ τωρα βρισκεται στα ταρταρα κ δεν μπορω να το ξεπερασω ολες οι αποψεις κ οι συμβουλες δεκτες ευχαριστω σε οσους θα ασχοληθουν
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι...αυτο δεν βοηθά σε τίποτα!
Ένα 13αρι σε διαγώνισμα της β' λυκείου δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ Να 'ξερες πόσοι εγραφαν σχετικά καλα σε διαγωνίσματα και στις Πανελλ/κες πατωσαν ή το αντιστροφο....
Αδιαμφισβήτητα όμως η προετοιμασία είναι το....ΠΑΝ 2ο σημαντικότερο
*ΝΟΜΟΣ* (για κάθε εξέταση) :kill:ΑΓΧΟΣ:elf:
Διάβασε καλα τα μαθήματα σου φέτος και αν βρισκεις χρόνο διάβασε και τίποτα για την Γ' ( θα σου πρότεινα να κανεις καλα τις κρουσεις της Γ')
Αυτα που σου λέω ισχύουν για μετα τις διακοπες βεβαια... κατσε και ξεκουρασου τώρα:santa:
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εμ εγω ειμαι β λυκειου κ ο στοχος μ ειναι η ιατρικη ειμαι αρκετα καλη μαθητρια δλδ α λυκειου εβγαλα 19.8 αλλα φετος εχω αγχωθει παρα πολυ κ αυτο με εχει πνιξει διαβαζα λοιπον παρα πολυ για το διαγωνισμα φυσικης αλλα τελικα εγραψα μολις 13 εχω στεναχωρηθει παρα πολυ κ το ολο θεμα νε εχει βαλει σε σκεψεις αλλα μιλαω για πολυ διαβασμα ετσι κ απλα φοβαμαι οτι δεν θα πετυχω λογο του αγχους μ επισης η ψυχολογια μ τωρα βρισκεται στα ταρταρα κ δεν μπορω να το ξεπερασω ολες οι αποψεις κ οι συμβουλες δεκτες ευχαριστω σε οσους θα ασχοληθουν
Δεν χρειάζεται να επηρεάζεται η ψυχολογία σου, γιατί μόνο κακό μπορεί να σου κάνει... Σημασία έχει περισσότερο το ποιοτικό , πάρα το ποσοτικό διάβασμα, ο κάθε άνθρωπος μαθαίνει σε διαφορετικό χρόνο(άλλος 4 ώρες, άλλος 10 ώρες). Παρόλα αυτά, κάποιος που άργησε να μάθει κάτι σε σύγκριση με τους συμμαθητές του, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καταδικασμένος να μην περάσει εκεί που θέλει. Εάν πας καλά προετοιμασμένη στις πανελλήνιες, δεν έχεις σοβαρά κενά από προηγούμενες τάξεις, τότε δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι! Έχεις θέληση να διαβάσεις για να περάσεις εκεί που θες, οπότε και να παίρνεις έναν τέτοιο βαθμό (που δεν είναι καθοριστικός) δεν πρέπει να σε πτοεί. Η κακή ψυχολογία σε εμποδίζει, κατά κάποιον τρόπο, να φτάσεις στον στόχο σου. Για αυτό, την επόμενη φορά, που δεν θα είσαι ικανοποιημένη με οποιουδήποτε μαθήματος βαθμό, φρόντισε να μην σε στενοχωρήσει πολύ, να καταλάβεις που έκανες λάθος και να προχωρήσεις. Μόνο έτσι κάποιος μπορεί να φτάσει ψηλά και με λίγο προσωπικό πείσμα φυσικά. Ελπίζω να σε βοήθησαν αυτά που είπα!
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Διάβασε με πάθος όχι με το ρολόι, εμβάθυνε, λύσε όλες τις απορίες σου,ρωτα τους καθηγητές σου τα πάντα, να μη σου μένει ούτε ένα μικρό κενό, λύσε ασκήσεις, όσο πιο πολλές μπορείς, ζήτα και άλλες από το φροντιστήριο και μήν ξεχνάς αυτό που είπα στην αρχή, πάθος γι αυτό που επιθυμούμε!!
Καλή σου επιτυχία!!!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά τα είμαι καλή και έχω 19,8 κτλ ξέχασε τα στις πανελλήνιες. Δεν πρόκειται για εξετάσεις αλλά για διαγωνισμό και ιδίως στην τρίτο πεδίο ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος. Θα καταλάβεις αν τα πας καλά αν ένα μήνα πριν γράψεις λύνεις ότι σου βάζουν αμέσως(και να σκέφτεσαι ότι βαριέσαι να γράφεις 1 σελίδα αιτιολόγηση για αυτό). Μόνο η έκθεση είναι εντελώς υποκειμενική στον κάθε φιλόλογο και πμ πρέπει να σε τρομάζει. Αλλά από την εμπειρία μου απλα μην γράφεις αυτά που αναφέρουν τα φολκλόρ βοηθήματα έκθεσης απλα παρουσίαζε δικές σου σκέψεις ακόμα και αν είναι πατάτα. Καλά κανεις και αγχώνεσαι αυτό βοηθάει στην ενδυνάμωση της προσπάθειας
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arrow

Νεοφερμένος

Η Arrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες κ η αληθεια ειναι πως με βοηθησατε κ μονο που βλεπω ποσοι ανθρωποι εχουν το ιδιο παθος με βοηθαει να γινω πιο σκληρη γιατι εχω να αντιμετωπισω τρομερο ανταγωνισμο κ παλι ευχαριστω κ καλη χρονια(αν και εγω την περασα κλαιγοντας για το 13 στη φυσικη
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.

Thanosak

Νεοφερμένος

Ο Thanosak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ξέρω ότι καθορίζεται από τις βάσεις κάθε χρόνο αλλά πχ όλοι ξέρουμε ότι με 17000 μόρια δεν μπαίνεις.

Μέσος όρο να εστιάζω στα 18500;

Με 18000 έχεις ελπίδες;

Πώς γράφονται ρε παιδιά τέτοιοι βαθμοί; :Ο
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Ρωτας κατι που ουτε ο ιδιος ο θεος δεν ξερει να σου απαντησει!!Εξαρταται καθαρα απο το αν οι θεσεις μεινανε ιδιες σε σχεση με προηγουμενες χρονιες(σημαντικο αυτο και πολλοι βασεολογοι δεν δινουνε σημασια πολλες φορες) αλλα φυσικα απο τα στατιστικα στοιχεια στα εξεταζομενα μαθηματα.Υπηρξαν χρονιες που η βαση της τελευταιας ιατρικης ειχε 19100 μορια οπως το 2009(απο τις πιο γελοιες χρονιες πανελληνιων καθως γνωριζω παιδια που αλλες χρονιες δεν θα περναγανε ουτε απεξω),αλλες χρονιες με πανδυσκολα θεματα οπως το 13 που ειχε 18100 μορια!!Μια χρονια το 2003 η τελευταια ειχε 17970 μορια!Υπαρχουν και οι μετριες χρονιες που η τελευταια ιατρικη εχει 18600 μορια!!Τωρα βεβαια με το συστημα των 4 μαθηματων για μενα ειναι πολυ πιο δυσκολο να μπεις απο οταν ηταν τα 6 μαθηματα.Πλεον δεν δινονται μαθηματικα ενα μαθημα που ξεκλειδωνε τις βασεις καθως πετιοντουσαν αρκετοι παπαγαλοι απεξω!Πλεον χωρις μαθηματικα γραφουν σχεδον ολοι 20 βιολογια,κοντα στο 20 φυσικη,χημεια αν και χημεια εχω ακουσει οτι πλεον δεν ειναι τοσο γελοια οσο ηταν τα παλια τα χρονια και ρυθμιζεται η εισαγωγη απο την εκθεση και απο εναν κομπλεξικο φιλολογο!
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ξέρω ότι καθορίζεται από τις βάσεις κάθε χρόνο αλλά πχ όλοι ξέρουμε ότι με 17000 μόρια δεν μπαίνεις.

Μέσος όρο να εστιάζω στα 18500;

Με 18000 έχεις ελπίδες;

Πώς γράφονται ρε παιδιά τέτοιοι βαθμοί; :Ο
Αναλογως τι θεματα βαζουν και ποσο καλα γραφουν οι υποψηφιοι. Η ζητση ουτως η αλλως παραμενει υψηλη στο 3ο πεδιο. Σε γενικες γραμμες για ιατρικη να υπολογιζεις σιγουρα πανω απο 18.000 μορια ακομα και για την τελευταια βαθμολογικα (Αλεξανδρουπολης) οσο δυσκολα και αν ειναι τα θεματα. Για να εισαι σιγουρος ομως να σκεφτεσαι οτι πρεπει να γραψεις τουλαχιστον 18.500-18.600. Γιατι υπαρχουν χρονιες που και με μετριας δυσκολιας θεματα μπορει να φτασει 18.700 η Αλεξανδρουπολη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Αναλογως τι θεματα βαζουν και ποσο καλα γραφουν οι υποψηφιοι. Σε γενικες γραμμες για ιατρικη να υπολογιζεις σιγουρα πανω απο 18.000 μορια ακομα και για την τελευταια βαθμολογικα (Αλεξανδρουπολης) οσο δυσκολα και αν ειναι τα θεματα. Για να εισαι σιγουρος ομως να σκεφτεσαι οτι πρεπει να γραψεις τουλαχιστον 18.500-18.600. Γιατι υπαρχουν χρονιες που και με μετριας δυσκολιας θεματα μπορει να φτασει 18.700 η Αλεξανδρουπολη.
το 2009 ειχε 19020 μορια!!Αν ειναι ποτε δυνατον!!Προεκλογικη χρονια τοτε καθως οκτωβρη γινανε εκλογες και χαριζανε μοναδες!!Αν δεις μαθηματικα τι τους ειχανε βαλει τοτε θα γελας 10 χρονια!!
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
το 2009 ειχε 19020 μορια!!Αν ειναι ποτε δυνατον!!Προεκλογικη χρονια τοτε καθως οκτωβρη γινανε εκλογες και χαριζανε μοναδες!!Αν δεις μαθηματικα τι τους ειχανε βαλει τοτε θα γελας 10 χρονια!!
Τοτε βγαινανε πιο πολλα τα μορια ομως ακομα και δυσκολα να ηταν τα θεματα αφου τα προφορικα δινανε μεγαλο μπονους και επιπλεον τα μαθηματα ηταν 6 (για καποιους 7) και οχι 4 οποτε ενα λαθακι δε στοιχιζε τοσο....
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Τοτε βγαινανε πιο πολλα τα μορια ομως ακομα και δυσκολα να ηταν τα θεματα αφου τα προφορικα δινανε μεγαλο μπονους και επιπλεον τα μαθηματα ηταν 6 (για καποιους 7) και οχι 4 οποτε ενα λαθακι δε στοιχιζε τοσο....
ενταξει αυτο ηταν 200 μορια το πολυ που κερδιζες απο προφορικους αλλα ηταν κοινο για ολους καθως ολοι περνανε εικοσαρια οποτε και παλι ηταν παρα πολυ υψηλη η βαση!Συμφωνω με τα 6 μαθηματα ειχες το δικαιωμα καποιου λαθους!!Εγω πχ εγραψα 15 εκθεση και μπηκα ιατρικη!Ειχα το δικαιωμα να γραψω 15 και να ελπιζω!Φαντασου βιολογια ειχα γραψει κατω απο 19 και 15 εκθεση!!Ομως οταν ολοι οι αλλοι εκεινη τη χρονια γραφανε 15 αντε το πολυ 16 μαθηματικα εγω τους γλενταγα μαθηματικα που γραψα κοντα 20 και τους ετρωγα απο αυτο!!Με το τωρινο συστημα δε θα περναγα ουτε απεξω απο την ιατρικη!!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ενταξει αυτο ηταν 200 μορια το πολυ που κερδιζες απο προφορικους αλλα ηταν κοινο για ολους καθως ολοι περνανε εικοσαρια οποτε και παλι ηταν παρα πολυ υψηλη η βαση!Συμφωνω με τα 6 μαθηματα ειχες το δικαιωμα καποιου λαθους!!Εγω πχ εγραψα 15 εκθεση και μπηκα ιατρικη!Ειχα το δικαιωμα να γραψω 15 και να ελπιζω!Φαντασου βιολογια ειχα γραψει κατω απο 19 και 15 εκθεση!!Ομως οταν ολοι οι αλλοι εκεινη τη χρονια γραφανε 15 αντε το πολυ 16 μαθηματικα εγω τους γλενταγα μαθηματικα που γραψα κοντα 20 και τους ετρωγα απο αυτο!!Με το τωρινο συστημα δε θα περναγα ουτε απεξω απο την ιατρικη!!
Και εγώ έκθεση 15 έγραψα, χωρίς μαθηματικά
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Έτσι είναι, σχεδόν 20 σε όλα τα αλλα
ησουνα αρκετα τυχερος παντως!!με αυτο το συστημα τωρα ειναι αρκετα πιθανο με 3 εικοσαρια και ενα 15 να μεινεις εκτος.Ειναι παραλογο εντελως και εχουν μεινει εξω και μαθηταραδες που με το συστημα των 6 μαθηματων θα εμπαιναν για πλακα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top