Στόχος η Ιατρική

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως εχώ διαβάσει λίγο βιολογία από κάποια βοηθήματα που μου έχουν δοθεί. Συγκεκριμένα έχω των Σωτηρίου/Καρυοφύλης και του Τζαβάρα. Ποιο να αρχίσω;
Δεν εχω ιδέα από βοηθήματα Βιολογίας.. γνωρίζω την όλη κατάσταση για τη κατεύθυνση αυτή απο αδέρφια / φίλους κτλ
Εγώ δεν ήμουν σε αυτή τη κατεύθυνση
αυτό που γνωρίζω όμως, είναι οτι έχει αλλάξει λίγο η ύλη το τελευταίο χρόνο (εχουν προστεθεί καποια κεφαλαια) επομένως πρόσεχε μηπως εχεις πιο παλια βοηθήματα κ διαβάσεις κατι εκτος (αν ειναι παλιά απλά ελεγξε ποια κεφαλαια ειναι στην ύλη)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Στις πανελλήνιες εξετάζεσαι στο σχολικό βιβλίο και όχι στα βοηθήματα.

Τα βοηθήματα θα σου δώσουν κάποιες έξτρα ασκήσεις, ίσως και να πουν με πιο απλά λόγια τη θεωρία.

Το σχολικό βιβλίο και η θεωρία του απ΄έξω αποκλειστικά απο αυτό, αποτελούν το Α και το Ω στις εξετάσεις.

αυτά που σου λέει ο δημήτρης στα υπόλοιπα.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Γεια σας!
Πάω στην Α΄Λυκείου και είμαι μέτρια προς καλή μαθήτρια. Θέλω να περάσω ιατρική. Είναι το όνειρο μου και είμαι πρόθυμη να κάνω ό,τι χρειαστεί. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Πώς θα το καταφέρω; Γενικότερα οι υψηλές βάσεις με φοβίζουν λίγο... Εκτός αυτού, στο οικογενειακό μου περιβάλλον όλοι όσοι έχουν δώσει πανελλήνιες πρόσφατα δεν πέρασαν στη σχολή που ήθελαν και τώρα έχω την πεποίθηση ότι το ίδιο θα συμβεί και με εμένα... Μπορείτε να βοηθήσετε;
Σας ευχαριστώ:)
Εγώ πάντως κορίτσι θα σου έλεγα να επικεντρωθείς στην Α' Λυκείου με τα μαθήματα σου, ώστε να αποκτήσεις αφενός μεν τις βάσεις για τα φυσικοχημικά μαθήματα που ακολουθούν στις επόμενες τάξεις και αφετέρου μια σφαιρική μόρφωση που θα σου επιτρέψει να καλλιεργήσεις την κριτική σου σκέψη και να ανακαλύψεις καλύτερα τα ενδιαφέροντα σου. Δώσε ιδιαίτερη προσοχή σε φυσική, χημεία και άλγεβρα αυτή τη χρονιά, αν θες να τα πας καλά στις πανελλαδικές. Επίσης το να διαβάζεις τα βοηθήματα της Γ' Λυκείου από την Α' Λυκείου μου φαίνεται ανούσιο, διότι απαιτούνται γνώσεις από προηγούμενες τάξεις. Ακόμα και την παπαγαλία της βιολογίας θα την ξεχάσεις γρήγορα ούτε θα θα μπορέσεις να την κατανοήσεις. Άλλωστε πλέον εξετάζεται σε πολύ μικρό ποσοστό αυτή καθεαυτή. Οπότε γνώμη μου εστίασε για τώρα στην τάξη σου, ζήσε τη ζωούλα σου τώρα που είσαι στα καλύτερα χρόνια τη ζωής σου και εξερεύνησε καλύτερα τον εαυτό σου. Και αν όντως του χρόνου είσαι ακόμα κολλημένη με την ιατρική ξεκινά σιγά σιγά να καλύπτεις ύλη της Γ' Λυκείου! Αυτά. 😊
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
επισης να μην αφησεις κενα στα μαθηματικα (αλγεβρα-γεωμετρια) αν εχεις ανεση σε αυτα θα εχεις ακομα μεγαλυτερη ανεση στην φυσικη σε σχεση με καποιον που δεν εχει καλες βασεις στα μαθηματικα.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
επισης να μην αφησεις κενα στα μαθηματικα (αλγεβρα-γεωμετρια) αν εχεις ανεση σε αυτα θα εχεις ακομα μεγαλυτερη ανεση στην φυσικη σε σχεση με καποιον που δεν εχει καλες βασεις στα μαθηματικα.
Αυτο λίγο πόνεσε χαχα
 

NeferYoustie

Νεοφερμένος

Η Γιουστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πολλοί μαθητες των υγειας δεν ξερουν καλα μαθηματικα με αποτέλεσμα να τα βρίσκουν σκουρα σε φυσικη και χημεια. Επικεντρώσου στην αλγεβρα της Α και κυριως της Β λυκειου. Μη ξεκινήσεις τα μαθηματα της Γ, αστα για του χρόνου, πιστεψε με η υλη βγαινει πολυ ικανοποιητικα αν την αρχίσεις τοτε. Αντ'αυτου παρε καποιο βοηθημα για αλγεβρα, φυσικη και χημεια α λυκειου και ασχολήσου με αυτα, ισα-ισα να βλεπεις θεωρια και να λυνεις μερικες ασκησεις για να εχεις μια καποια επαφη. Μη το καψεις βεβαια, κρατα δυναμεις για τη χρονιά των πανελληνίων. Εννοείται μην παραμελησεις την Α λυκειου. Αλλωστε, λέγεται οτι στη γενιά σου θα προσμετράται και το απολυτηριο στις πανελλήνιες, οποτε προσοχή με τον Μ.Ο. και των τριών τάξεων! Αυτα απο εμενα και σου εύχομαι πολλή καλη επιτυχια στις πανελλήνιες!
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Πολλοί μαθητες των υγειας δεν ξερουν καλα μαθηματικα με αποτέλεσμα να τα βρίσκουν σκουρα σε φυσικη και χημεια. Επικεντρώσου στην αλγεβρα της Α και κυριως της Β λυκειου. Μη ξεκινήσεις τα μαθηματα της Γ, αστα για του χρόνου, πιστεψε με η υλη βγαινει πολυ ικανοποιητικα αν την αρχίσεις τοτε. Αντ'αυτου παρε καποιο βοηθημα για αλγεβρα, φυσικη και χημεια α λυκειου και ασχολήσου με αυτα, ισα-ισα να βλεπεις θεωρια και να λυνεις μερικες ασκησεις για να εχεις μια καποια επαφη. Μη το καψεις βεβαια, κρατα δυναμεις για τη χρονιά των πανελληνίων. Εννοείται μην παραμελησεις την Α λυκειου. Αλλωστε, λέγεται οτι στη γενιά σου θα προσμετράται και το απολυτηριο στις πανελλήνιες, οποτε προσοχή με τον Μ.Ο. και των τριών τάξεων! Αυτα απο εμενα και σου εύχομαι πολλή καλη επιτυχια στις πανελλήνιες!
Γεια σου Nefer, δεν ήξερα ότι είσαι και στο ischool, ο SayGoodBye είμαι από το discord που μιλάμε περί ασκήσεων σε χημεία και βιολογία.

Σχετικά με το θέμα πιστεύω ότι είναι αρκετά νωρίς ειδικά για έναν μαθητή της α λυκείου να ασχοληθεί με τα μαθήματα κατεύθυνσης της Γ. Είναι σαν να ρίχνουμε κάποιον που δεν ξέρει να κολυμπάει στα βαθιά αντί στα ρηχά για να μάθει. Εγώ προσωπικά του προτείνω να αυξήσει τις γνώσεις του στα μαθηματικά ιδιαίτερα σε θέματα τριγωνομετρίας, απλής αριθμητικής (που πρέπει να ξέρει ήδη μετά από τόσα χρόνια στο σχολείο) όπως είπε και η Nefer και να συνεχίσει να μαθαίνει καλά τα θετικά μαθήματα που έχει.

Η βιολογία της κατεύθυνσης παρότι που φημίζεται ως ένα εύκολο μάθημα, χρειάζεται στρατηγική θα έλεγα για να μάθεις καλά αυτά που λέει διότι κρύβει παγίδες, αρκετές. Χωρίς να έχει έναν καθηγητή δίπλα του έστω την πρώτη χρονιά άντε να καταλάβει το πρώτο κεφάλαιο με το ζόρι, στο δεύτερο με τον γενετικό κώδικα, την αντιγραφή, μεταγραφή κτλ τι θα γίνει; Στο τέταρτο με το ανασυνδυασμένο DNA και στο 5 με τους νόμους του Μέντελ; Μην μιλήσω για τα υπόλοιπα.

Υπάρχει και το ρητό που λέει ότι "όποιος βιάζετε σκοντάφτει", με μικρά βήματα πρέπει να προχωράμε με τους στόχους μας.

Τέλος σου εύχομαι καλή επιτυχία! Αν η ιατρική είναι όντως το όνειρο σου τότε με αρκετή προσπάθεια και υπομονή θα τα καταφέρεις!
Επίσης @NeferYoustie εύχομαι καλή επιτυχία και σε εμάς που δίνουμε φέτος πανελλήνιες για την ιατρική, ας ελπίζουμε στο καλύτερο :shablon_03:
 
Τελευταία επεξεργασία:

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Tο μονο που δεν θα σου πρότεινα απο την Α λυκείου ειναι αυτό που ειπε ο/η Ryuzaki
Η βιολογία της κατεύθυνσης παρότι που φημίζεται ως ένα εύκολο μάθημα, χρειάζεται στρατηγική θα έλεγα για να μάθεις καλά αυτά που λέει διότι κρύβει παγίδες, αρκετές. Χωρίς να έχει έναν καθηγητή δίπλα του έστω την πρώτη χρονιά άντε να καταλάβει το πρώτο κεφάλαιο με το ζόρι, στο δεύτερο με τον γενετικό κώδικα, την αντιγραφή, μεταγραφή κτλ τι θα γίνει; Στο τέταρτο με το ανασυνδυασμένο DNA και στο 5 με τους νόμους του Μέντελ; Μην μιλήσω για τα υπόλοιπα.
Σωστό αυτο που λες. Γενικά βλέπω ανθρώπους της Α και Β λυκείου να πέρνουν βιβλία βιολογίας στα χέρια τους χωρίς να ξέρουν καλά καλά τι είναι νουκλεοτίδιο και πρωτείνη. @το κοριτσι του μαη κοιτα να δώσεις πολύ μεγαλη προσοχη σε αλγεβρα χημεία και φυσική (ναι πολύ στη φυσική) και να μην βιαστείς σε ο,τι αφορά την βιολογια της Γ.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Η φυσικη της Α ειναι piece of cake ρε παιδια μην το αγχωνεται το κοριτσι...
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Η φυσικη της Α ειναι piece of cake ρε παιδια μην το αγχωνεται το κοριτσι...
Αλλο ευκολη αλλο σημαντική. Δοκιμασε να πας Β και Γ λυκείου χωρις ενεργειακα θεωρήματα και νόμους Νευτωνα, ποσο θα αντέξεις πριν χαθείς?
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αλλο ευκολη αλλο σημαντική. Δοκιμασε να πας Β και Γ λυκείου χωρις ενεργειακα θεωρήματα και νόμους Νευτωνα, ποσο θα αντέξεις πριν χαθείς?
Νομους του Νευτωνα θυμαμαι καναμε απο το γυμνασιο και περυσι δεν προλαβαμε καν να τους διδαχθουμε καλα, οποτε απτεται σε μεγαλο βαθμο στην προσωπικη ενασχοληση του μαθητη με το μαθημα
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Tο μονο που δεν θα σου πρότεινα απο την Α λυκείου ειναι αυτό που ειπε ο/η Ryuzaki

Σωστό αυτο που λες. Γενικά βλέπω ανθρώπους της Α και Β λυκείου να πέρνουν βιβλία βιολογίας στα χέρια τους χωρίς να ξέρουν καλά καλά τι είναι νουκλεοτίδιο και πρωτείνη. @το κοριτσι του μαη κοιτα να δώσεις πολύ μεγαλη προσοχη σε αλγεβρα χημεία και φυσική (ναι πολύ στη φυσική) και να μην βιαστείς σε ο,τι αφορά την βιολογια της Γ.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Προφανώς και θα ήταν ανούσιο να διάβαζες βιολογία της Γ αν δεν ξέρεις τα απολύτως βασικά. Προς το παρόν, έχω επικεντρωθεί στα μαθήματα που και εσείς αναφέρατε καθώς συνειδητοποίησα πόσο σημαντικό είναι να αποκομίσω τις κατάλληλες γνώσεις για να μην χαθώ στις επόμενες τάξεις. Δεν πάω φροντιστήριο φέτος οπότε πρέπει πραγματικά να προσπαθήσω για να μην μείνω πίσω. Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να διαβάζω στον ελεύθερο μου χρόνο κάποια κομμάτια από την βιολογία της Γ (αυτά που μπορώ να καταλάβω), αποκλειστικά επειδή θεωρώ πως είναι άκρως ενδιαφέρουσα.. Στην άλγεβρα είμαι λίγο αδύναμη, αλλά το δουλεύω. Αν δεν ξέρεις και την πιο ειδική περίπτωση στην άλγεβρα, μπορείς να ανταποκριθείς στις ασκήσεις της φυσικής, ή απλά χρειάζεται να έχεις κατανοήσει τα βασικά;
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Προφανώς και θα ήταν ανούσιο να διάβαζες βιολογία της Γ αν δεν ξέρεις τα απολύτως βασικά. Προς το παρόν, έχω επικεντρωθεί στα μαθήματα που και εσείς αναφέρατε καθώς συνειδητοποίησα πόσο σημαντικό είναι να αποκομίσω τις κατάλληλες γνώσεις για να μην χαθώ στις επόμενες τάξεις. Δεν πάω φροντιστήριο φέτος οπότε πρέπει πραγματικά να προσπαθήσω για να μην μείνω πίσω. Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να διαβάζω στον ελεύθερο μου χρόνο κάποια κομμάτια από την βιολογία της Γ (αυτά που μπορώ να καταλάβω), αποκλειστικά επειδή θεωρώ πως είναι άκρως ενδιαφέρουσα.. Στην άλγεβρα είμαι λίγο αδύναμη, αλλά το δουλεύω. Αν δεν ξέρεις και την πιο ειδική περίπτωση στην άλγεβρα, μπορείς να ανταποκριθείς στις ασκήσεις της φυσικής, ή απλά χρειάζεται να έχεις κατανοήσει τα βασικά;
Καλο ειναι να προσπαθήσεις να έχεις εναν καλό βαθμό του τύπου 17-18 (εννοώ βασικά να τα καταλάβεις, οχι απλά τον βαθμο), γιατι αν τώρα δεν τα πολυκαταλαβαίνεις σκεψου πως του χρονου θα έχεις να παλέψεις και την κατεύθυνση που είναι και αυτή λιγο περίεργη. Γενικά αυτο που θα σου χρειαστεί περισσότερο απο τα μαθηματικά α, β λυκείου ειναι κατα την γνωμη μου ο τρόπος σκεψης και φυσικά κάποια κομματια της ύλης. Πρεπει στη φυσικη να έχεις μια ευελιξία στις πράξεις και γι αυτο θα σου χρειαστουν καποια βασικα παγματα οπως ρίζες, απολυτα, τριγωνομετρικές ταυτότητες (β λυκείου) κλπ. Εντάξει στην κατεύθυνση της β απλά την απαραίτητη προσοχή αυτά που θα κάνεις στο σχολείο ειναι υπεραρκετά! Ελπίζω να βοηθήσα!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Διαφωνώ γι'αυτό για την βιολογία και εξηγούμαι αμέσως

Η παπαγαλία, καταλαβαίνεις-δεν καταλαβαίνεις, παίζει έναν πολύ μεγάλο ρόλο στις πανελλήνιες.
Θα το χαρακτήριζα το 70% του τελικού σου βαθμού.

Το να μάθει παπαγαλία τη βιολογία της γ θα τη βοηθήσει τα μέγιστα για τους εξής λόγους:
1ον δεν θα έχει τη χρονοβόρα διαδικασία της παπαγαλίας και θα μπορέσει να εμβαθύνει όσο θέλει και στα υπόλοιπα χωρίς να κάνει πασαλείμματα. Για να μάθω ΑΟΔΕ και βιολογία γεν στην Γ λυκ και να εξασφαλίσω το απόλυτο 20 δαπάνησα περισσότερες εργατοώρες απότι στα μαθηματικά και τη φυσική που ήταν και βαρύτητας!

2ον ακόμη και να μην τα καταλαβαίνει τώρα, είναι πολύ καλή εξάσκηση για το μυαλό να παπαγαλίζεις κάτι που δεν το καταλαβαίνεις και να το ανασύρεις αφενός από τη μνήμη σου όταν το χρειαστείς ακούγοντας μία λέξη-κλειδί, αφετέρου όταν με το καλό αρχίσει την 3η λυκ και κάνει μάθημα με καθηγητή, θα μπορεί retrospective να τα φέρει στο μυαλό της και να τα κατανοήσει αυτά που ήδη έχει διαβάσει, γεγονός που θα την εκτοξεύσει σε σχέση με τους υπόλοιπους συμμαθητές της, που θα χαώνονται να κάνουν και τα 2 ταυτόχρονα.

Μου πήρε πολλά χρόνια να μάθω αυτά τα "κόλπα". Θα είχα σώσει πολύ χρόνο.
Φιλικά!!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Διαφωνώ γι'αυτό για την βιολογία και εξηγούμαι αμέσως

Η παπαγαλία, καταλαβαίνεις-δεν καταλαβαίνεις, παίζει έναν πολύ μεγάλο ρόλο στις πανελλήνιες.
Θα το χαρακτήριζα το 70% του τελικού σου βαθμού.

Το να μάθει παπαγαλία τη βιολογία της γ θα τη βοηθήσει τα μέγιστα για τους εξής λόγους:
1ον δεν θα έχει τη χρονοβόρα διαδικασία της παπαγαλίας και θα μπορέσει να εμβαθύνει όσο θέλει και στα υπόλοιπα χωρίς να κάνει πασαλείμματα. Για να μάθω ΑΟΔΕ και βιολογία γεν στην Γ λυκ και να εξασφαλίσω το απόλυτο 20 δαπάνησα περισσότερες εργατοώρες απότι στα μαθηματικά και τη φυσική που ήταν και βαρύτητας!

2ον ακόμη και να μην τα καταλαβαίνει τώρα, είναι πολύ καλή εξάσκηση για το μυαλό να παπαγαλίζεις κάτι που δεν το καταλαβαίνεις και να το ανασύρεις αφενός από τη μνήμη σου όταν το χρειαστείς ακούγοντας μία λέξη-κλειδί, αφετέρου όταν με το καλό αρχίσει την 3η λυκ και κάνει μάθημα με καθηγητή, θα μπορεί retrospective να τα φέρει στο μυαλό της και να τα κατανοήσει αυτά που ήδη έχει διαβάσει, γεγονός που θα την εκτοξεύσει σε σχέση με τους υπόλοιπους συμμαθητές της, που θα χαώνονται να κάνουν και τα 2 ταυτόχρονα.

Μου πήρε πολλά χρόνια να μάθω αυτά τα "κόλπα". Θα είχα σώσει πολύ χρόνο.
Φιλικά!!
Πρεπει να ναι καποιος πολυ πορωμενος να αρχισει 2 χρονια πριν να παπαγαλιζει αυτο το απαισιο μαθημα που λεγεται βιολογια.πραγματικα η πιο σιχςμενη εμπειρια της ζωης μου αυτο το μαθημα
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πρεπει να ναι καποιος πολυ πορωμενος να αρχισει 2 χρονια πριν να παπαγαλιζει αυτο το απαισιο μαθημα που λεγεται βιολογια.πραγματικα η πιο σιχςμενη εμπειρια της ζωης μου αυτο το μαθημα
Γιατί το λες αυτό;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο ευκλείδης.
Σε εκείνη την ηλικία είναι δύσκολο να μπορέσεις να συνδέσεις με κάτι "κλινικό", κάτι "πρακτικό" αυτό το μάθημα, με αποτέλεσμα να σου φαίνεται ανιαρό.
Συν ότι το βιβλίο έχει πολλές απλουστεύσεις και ανακρίβειες. Δεν συμβαδίζει με τη σύγχρονη εποχή.
Απλά είναι αναγκαίο να το διαβάσεις για να περάσεις...

Προφανώς και δεν μιλάω για τα παιδιά που είναι φαινόμενα που και την τελευταία βδομάδα να διάβαζαν που λέει ο λόγος θα έγραφαν 20. Αυτοί με το να διαβάσουν μόνο στην 3η λυκείου θα περάσουν ούτως η άλλως και αυτοί πάντα θα υπάρχουν.
Μιλάω για τη μεγάλη μάζα των μετρίων και κάτω. Αυτοί είναι αναγκαίο να προσπαθήσουν περισσότερο και από πιο νωρίς, όπως έχει αυξηθεί ο ανταγωνισμός.
Ο ξύπνιος μέτριος θα αναγνωρίσει τις αδυναμίες του νωρίς και θα φροντίσει να τις καλύψει.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο ευκλείδης.
Σε εκείνη την ηλικία είναι δύσκολο να μπορέσεις να συνδέσεις με κάτι "κλινικό", κάτι "πρακτικό" αυτό το μάθημα, με αποτέλεσμα να σου φαίνεται ανιαρό.
Συν ότι το βιβλίο έχει πολλές απλουστεύσεις και ανακρίβειες. Δεν συμβαδίζει με τη σύγχρονη εποχή.
Απλά είναι αναγκαίο να το διαβάσεις για να περάσεις...

Προφανώς και δεν μιλάω για τα παιδιά που είναι φαινόμενα που και την τελευταία βδομάδα να διάβαζαν που λέει ο λόγος θα έγραφαν 20. Αυτοί με το να διαβάσουν μόνο στην 3η λυκείου θα περάσουν ούτως η άλλως και αυτοί πάντα θα υπάρχουν.
Μιλάω για τη μεγάλη μάζα των μετρίων και κάτω. Αυτοί είναι αναγκαίο να προσπαθήσουν περισσότερο και από πιο νωρίς, όπως έχει αυξηθεί ο ανταγωνισμός.
Ο ξύπνιος μέτριος θα αναγνωρίσει τις αδυναμίες του νωρίς και θα φροντίσει να τις καλύψει.
οπως το ειπες.το ολο ζητημα με βιολογια ειναι οτι στα 6 χρονια γυμνασιο λυκειο δεν εχεις εξασκηθει καθολου με αυτο το μαθημα.μαθηματικα,φυσικη,χημεια ασχολεισαι ολα τα χρονια.βιολογια δεν ασχολεισαι ποτε.σκεψου λοιπον εναν που του αρεσουν μαθηματικα και ο τροπος σκεψης να ξεκιναει καλοκαιρι β λυκειου προς γ να διαβαζει για ανασυνδυασμενα dna,πλασμιδια κτλπ ανοησιες..επισης εγω δεν εχω θεμα με παπαγαλια.ιστορια με θυμαμαι να μου αρεσε.η βιολογια αν δεν εχεις κανονικο καθηγητη να σου εξηγησει οσο και να παπαγαλιζεις στο τελος θα τα ξεχνας.πως να παπαγαλισεις το ανασυνδυασμενο dna?ειναι τεχνικη παπαγαλια που αν δεν σου εξηγησει καποιος θα τα μαθαινεις και την επομενη στιγμη θα τα ξεχνας.

διαφωνω οτι ο μαθητης φαινομενο θα διαβασει 1 εβδομαδα και θα γραψει 20.και τον αινσταιν τον ιδιο να αναστησεις.οι πανελληνιες δεν ειναι πανεπιστημιο,διαβασα 10 σος,βλεπω θεματα αλλων ετων και αμα ειμαι λιγο ξυπνιος χτυπαω βαθμο.εδω γινεται ο κακος χαμος καθε χρονο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top