Στρατιωτική θητεία πριν το Πανεπιστήμιο

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1)Ωραίοι "συνάδελφοι", να τους χαίρεσαι...να έχεις τέτοιους ανθρώπους στο επαγγελματικό, φιλικό, οικογενειακό κ.λπ. σου περιβάλλον και να προκύψει π.χ. ένα χοντρό πρόβλημα στη δουλειά ή σ' εσένα προσωπικά και να πρέπει να βοηθήσουν κι εκείνοι...ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!:rolleyes:

2)Εννοείται ότι το κάνουν πολλοί περισσότεροι απ' όσους πιστεύουμε.
Και όχι, είσαι εντελώς λάθος όταν χαρακτηρίζεις "κακοπροαίρετους", "φθονερούς" κ.λπ. όσους στηλιτεύουν τέτοια πουστριλίκια και λαμογιές...αλοίμονο αν πηγαίναμε όλοι οι Έλληνες για Ι5 κι αν το θεωρούσαμε και "φυσιολογικό", "αποδεκτό" κ.ο.κ.
Το επόμενο στάδιο θα είναι να θεωρούμε "φυσιολογικά", "αποδεκτά" κ.λπ. τη φοροδιαφυγή, τις κλοπές, τους βιασμούς και τις πάσης φύσεως παράνομες, ανήθικες κ.λπ. πράξεις και άνθρωποι οι οποίοι φέρουν τιμιότητα, ντομπροσύνη, φιλότιμο κ.λπ. να θεωρούνται αποκλειστικά και μόνο κορόιδα και μαλάκες!

Υ.Γ. Οι "ψευδείς φήμες" ποιες είναι;

χαχαχ μάλλον είσαι κι εσύ ένας απ' τους καλοπροαίρετους

κανείς δε σε είπε κορόιδο ούτε πάλι κανείς έχει κάποιο λόγο να σου δώσει λογαριασμό πώς χειρίστηκε τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις, αυτός είναι ο λόγος που δεν το ακούς, γενικά για ό,τι κάνεις στη ζωή σου υπεύθυνος είσαι εσύ και μόνο εσύ.

η ηθική είναι υποκειμενικό πράγμα, κάποιοι θεωρούν ηθικό να δέρνουν τα παιδιά τους. Ο νόμος δεν είναι έτσι, και τον νόμο τον επιβάλλει η αστυνομία όχι εσύ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι σύγχρονοι πόλεμοι δεν διεξάγονται με ξιφολόγχες, σπαθιά, κοντάρια και πιστόλια. Όπλικά συστήματα από επιστημονικά καταρτισμένο προσωπικό χρησιμοποιούνται στους πολέμους πλέον. Αυτοί που πάνε στα Πολυτεχνεία και άτομα της καριέρας θα πολεμήσουν ουσιαστικά....

Επομένως, αν γίνει πόλεμος δεν θα τρέχουμε στα βουνά πάνω. Ο Καραϊσκάκης ήταν πριν 200 χρόνια. Πριν από τον Καραϊσκάκη πολεμούσαν διαφορετικά πάλι...
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια ένταση, κι εγώ το φθινόπωρο θα πάω κι ας πέρνώ σε σχολή γιατί απλά το αισθάνομαι ως υποχρέωσή μου. Πολλοί το βλέπουν από την οπτική πως χάνουν 6-9 μήνες που δεν θα πάρουν ποτέ πίσω, κι αυτό δεκτό.

Τώρα σε πόλεμο δεν ξέρω κατά πόσο ο 30άρης π.χ που έπιασε όπλο 3 φορές όλες κι όλες θα ανταποκριθεί καλύτερα από τον Ι5, αλλά στην καλλιέργεια πειθαρχίας και αυτοσυγκράτησης πιστεύω κι εγώ πως βοηθά ο στρατός.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)χαχαχ μάλλον είσαι κι εσύ ένας απ' τους καλοπροαίρετους

2)η ηθική είναι υποκειμενικό πράγμα, κάποιοι θεωρούν ηθικό να δέρνουν τα παιδιά τους. Ο νόμος δεν είναι έτσι, και τον νόμο τον επιβάλλει η αστυνομία όχι εσύ.
1)Δεν είμαι ούτε "καλοπροαίρετος" ούτε "κακοπροαίρετος"

2)Ωραία λοιπόν, πες μας τι το "ηθικό" βλέπεις εσύ (με το δικό σου κώδικα ηθικής) στο μαϊμού Ι5;:rolleyes:
Οι σύγχρονοι πόλεμοι δεν διεξάγονται με ξιφολόγχες, σπαθιά, κοντάρια και πιστόλια. Όπλικά συστήματα από επιστημονικά καταρτισμένο προσωπικό χρησιμοποιούνται στους πολέμους πλέον. Αυτοί που πάνε στα Πολυτεχνεία και άτομα της καριέρας θα πολεμήσουν ουσιαστικά....

Επομένως, αν γίνει πόλεμος δεν θα τρέχουμε στα βουνά πάνω. Ο Καραϊσκάκης ήταν πριν 200 χρόνια. Πριν από τον Καραϊσκάκη πολεμούσαν διαφορετικά πάλι...
Το θέμα δεν είναι ο "πόλεμος", το πως διεξάγεται σήμερα κ.λπ.
Το θέμα είναι η υποχρεωτική στρατιωτική θητεία και οι υποχρεώσεις του καθενός από εμάς που απορρέουν από αυτή...προφανώς δεν έχεις καταλάβει (ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις) για τι πράγμα μιλάμε τόση ώρα...
Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια ένταση, κι εγώ το φθινόπωρο θα πάω κι ας πέρνώ σε σχολή γιατί απλά το αισθάνομαι ως υποχρέωσή μου. Πολλοί το βλέπουν από την οπτική πως χάνουν 6-9 μήνες που δεν θα πάρουν ποτέ πίσω, κι αυτό δεκτό.
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είχε/έχει όρεξη να πάει στρατό αγόρι μου...το θέμα είναι πως νιώθει ο καθένας από εμάς για την υποχρέωση αυτή και από τι είναι "φτιαγμένος" σαν άνθρωπος!
Άλλος νιώθει την υποχρέωση (όπως π.χ. εσύ) και κάνει το σωστό κι άλλος προσπαθεί με κάθε τρόπο να φορτώσει την υποχρέωση αυτή στους άλλους (και φυσικά με την ανάλογη νοοτροπία, ηθική κ.λπ. πορεύεται και στους άλλους τομείς της ζωής του)...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1595085617286.png
1595085708975.png
1595085751171.png

1595085840959.png


Στο 2020 τέτοιου είδους μέσα θα χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση πολέμου....

1595085936852.png
1595085965280.png


Αυτά ανήκουν στο 1800..


1595086054002.png
1595086135579.png


Στο 480π.Χ. κάπως έτσι γινόντουσαν οι μάχες.

Και το 50000 πΧ σίγουρα πολύ διαφορετικά...
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Τοτε για ποιο λογο υπαρχει η επιστρατευση, για πες μου?Για διακοσμητικο?
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν, πες μας τι το "ηθικό" βλέπεις εσύ (με το δικό σου κώδικα ηθικής) στο μαϊμού Ι5;:rolleyes:

το μεγαλύτερό μου πρόβλημα εμένα με την όλη φάση είναι να μπεις σε ένα δωμάτιο με μια επιτροπη και να υποκριθείς πως έχεις κάτι, δε θα μπορούσα να φανταστώ εύκολα τον εαυτό μου να το κάνει και αυτός είναι ένας λόγος που δεν το έκανα.

ωστόσο δεδομένου πως ο στρατός θα έπρεπε να είναι εθελοντικός και είναι λάθος από πολλές απόψεις να υποχρεώσεις κάποιον να κάνει ό,τι κάνει για 9 μήνες καταλαβαίνω απόλυτα όσους το επιλέγουν
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
View attachment 70219 View attachment 70220View attachment 70221
View attachment 70222

Στο 2020 τέτοιου είδους μέσα θα χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση πολέμου....

Στα Ίμια πάντως στρατιώτες ειδικών δυνάμεων περίμεναν το σήμα να κάνουν απόβαση, όχι όλα αυτά που μας δείχνεις!:rolleyes:
Και στα λασπόνερα του Έβρου εκτός από άρματα μάχης κ.λπ. ΚΑΙ στρατιώτες θα περιμένουν αύριο μεθαύριο τον Τούρκο που θα επιχειρήσει να μπει απ' τα στενά του...
1)το μεγαλύτερό μου πρόβλημα εμένα με την όλη φάση είναι να μπεις σε ένα δωμάτιο με μια επιτροπη και να υποκριθείς πως έχεις κάτι, δε θα μπορούσα να φανταστώ εύκολα τον εαυτό μου να το κάνει και αυτός είναι ένας λόγος που δεν το έκανα.

2)ωστόσο δεδομένου πως ο στρατός θα έπρεπε να είναι εθελοντικός και είναι λάθος από πολλές απόψεις να υποχρεώσεις κάποιον να κάνει ό,τι κάνει για 9 μήνες καταλαβαίνω απόλυτα όσους το επιλέγουν
1)Δε σε ρώτησα ποιο είναι "το μεγαλύτερό σου πρόβλημα" σχετικά με το μαϊμού Ι5, σε ρώτησα τι το "ηθικό" βλέπεις εσύ στην πράξη του να πάει κάποιος και να παραστήσει τον τρελό για να πάρει μαϊμού Ι5!;)

2)Συμφωνώ, ΘΑ έπρεπε να είναι...όμως ΔΕΝ είναι, τι να κάνουμε;
Να το παίξουμε όλοι τρέλα και να γίνουμε καραγκιόζηδες για να γλυτώσουμε μια θητεία της πλάκας;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ πάντως στην στρατιωτική θητεία κάλυψα κενά που οφείλονται στην υποστελέχωση των ενόπλων δυνάμεων.

Δεν ένιωσα ούτε παραπάνω άνδρας που υπηρέτησα, ούτε ένιωσα ότι πήρα επιπλέον εμπειρίες. Πέρα από το πρώτο τρίμηνο της εκπαίδευσης, η υπόλοιπη θητεία ήταν άχρηστη...
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Για την ιστορια, αμα ηταν εθελοντικος ο στρατος, τοτε στον Εβρο θα ειχαν μπει ολοι αυτοι οι προσφυγες,μεταναστες και τι στο καλο ειναι.Για να ξερουμε και τι λεμε...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Εγώ πάντως στην στρατιωτική θητεία κάλυψα κενά που οφείλονται στην υποστελέχωση των ενόπλων δυνάμεων.

2)Δεν ένιωσα ούτε παραπάνω άνδρας που υπηρέτησα, ούτε ένιωσα ότι πήρα επιπλέον εμπειρίες. Πέρα από το πρώτο τρίμηνο της εκπαίδευσης, η υπόλοιπη θητεία ήταν άχρηστη...

2)Πως θα ένιωθες αν έπρεπε να κρύβεις το γεγονός ότι δεν υπηρέτησες λόγω "τρέλας", αν έπρεπε να λες ψέματα εδώ κι εκεί ότι υπηρέτησες ενώ το απέφυγες μ' αυτό τον τρόπο κ.λπ.;
Θα ένιωθες ξεφτίλας ναι ή όχι;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Εκει που πιστευω θα συμφωνουσαμε ολοι ειναι να αλλαξει ο ρολος της θητειας.Τι εννοω:να μειωθει το "αραλικι" και να ενισχυθει η σκληραγωση μεσω διαφορων ασκησεων και προσομοιωσεων.Αυτη πιστευω θα ηταν η καλυτερη λυση, τοσο για την χωρα οσο και για τον πολιτη.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εκει που πιστευω θα συμφωνουσαμε ολοι ειναι να αλλαξει ο ρολος της θητειας.Τι εννοω:να μειωθει το "αραλικι" και να ενισχυθει η σκληραγωση μεσω διαφορων ασκησεων και προσομοιωσεων.Αυτη πιστευω θα ηταν η καλυτερη λυση, τοσο για την χωρα οσο για τον πολιτη.
Αυτό δε γίνεται γιατί κακά τα ψέματα, παίζουν και οι πολιτικάντηδες το παιχνίδι τους με τη θητεία...
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο ρόλος της θητείας θα αλλάξει σταδιακά, θα γίνει εθελοντική κάποια στιγμή.

Μέχρι και στην Κύπρο την θητεία την μείωσαν. Χρόνο με το χρόνο θα χαλαρώνουν τα πράγματα.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ο ρόλος της θητείας θα αλλάξει σταδιακά, θα γίνει εθελοντική κάποια στιγμή.

Μέχρι και στην Κύπρο την θητεία την μείωσαν. Χρόνο με το χρόνο θα χαλαρώνουν τα πράγματα.
Και μετα θα λεμε: Ε εφταιγε ο Ερντογαν.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
2)Πως θα ένιωθες αν έπρεπε να κρύβεις το γεγονός ότι δεν υπηρέτησες λόγω "τρέλας", αν έλεγες ψέματα ότι υπηρέτησες ενώ το απέφυγες μ' αυτό τον τρόπο κ.λπ.;
Θα ένιωθες ξεφτίλας ναι ή όχι;
Πρώτα απ'όλα αυτές τις απόψεις που έχεις εσύ τις είχαν και οι υπαξιωματικοί του στρατού και τις εξεφεραν με τους ίδιους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς. Το γεγονός ότι έχεις έρθει στο ίδιο επίπεδο με άτομα που το μοναδικό τους asset είναι ένα απολυτήριο Λυκείου (συνήθως ΕΠΑΛ) και βρίσκονται σε διαρκή καταπίεση για τις ιδέες τους, δεν σε τιμά ως άτομο σπουδαγμενο με επαγγελματική σταδιοδρομία...

Στο δια ταύτα, εμένα δεν με πειράζουν όσοι έπαιρναν αναβολή με Ι5, άλλωστε αυτοί ήταν ελάχιστοι... Αυτοί που με ενοχλούσαν ήταν όσοι το έπαιζαν έξυπνοι και δημιουργούσαν προβλήματα εκεί που δεν υπήρχαν (π.χ. οι "παλαιότερες" σειρές, που συνωμοτούσαν και εχωναν τους νεότερους :P).

Όσο για το δεύτερο σκέλος, μπορώ να σου θέσω παραδείγματα ατόμων που το μόνο που έκαναν στον στρατό ήταν να καθαρίζουν τουαλέτες, και μετά την απόλυσή τους το έπαιζαν κομάντος... Όσο για αυτούς που πήραν Ι5, ενδεχομένως να φοβούνται τον στιγματισμό (από ανθρώπους όπως εσύ) και δεν θέλουν να δίνουν δικαιώματα για να τους φέρονται σαν σκουπίδια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1)Δε σε ρώτησα ποιο είναι "το μεγαλύτερό σου πρόβλημα" σχετικά με το μαϊμού Ι5, σε ρώτησα τι το "ηθικό" βλέπεις εσύ στην πράξη του να πάει κάποιος και να παραστήσει τον τρελό για να πάρει μαϊμού Ι5!;)

2)Συμφωνώ, ΘΑ έπρεπε να είναι...όμως ΔΕΝ είναι, τι να κάνουμε;
Να το παίξουμε όλοι τρέλα και να γίνουμε καραγκιόζηδες για να γλυτώσουμε μια θητεία της πλάκας;

δεν θα παίρνεις πάντα τις απαντήσεις που θες, συνήθισέ το. Αφού συμφωνούμε πως ό,τι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό (εκτός κι αν σε λένε Βουλγαράκη) τους ελλιπείς νόμους ή τους σάπιους θεσμούς ο καθένας τους αντιμετωπίζει όπως κρίνει εκεινος, δεν καταλαβαίνω γιατί το κουράζουμε παραπάνω

Επειδή έχω δει πολλούς ανθρώπους να γκρινιάζουν για τη θητεία και να σιχτιρίζουν. Όταν βάζεις τη ζωή σου στον αυτόματο για να παραπονιέσαι μετά για το ένα και το άλλο σου αξίζει ό,τι πρόκειται να πάθεις. Αυτή την απλή αλήθεια όσοι πάνε για εναλλακτική, ι5 ή βγαίνουν ανυπότακτοι εσωτερικού/εξωτερικού μάλλον την κατανοούν ασχέτως ηθικών προεκτάσεων.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ο ρόλος της θητείας θα αλλάξει σταδιακά, θα γίνει εθελοντική κάποια στιγμή.

Μέχρι και στην Κύπρο την θητεία την μείωσαν. Χρόνο με το χρόνο θα χαλαρώνουν τα πράγματα.
Η θητεία στην Ελλάδα δε θα γίνει ποτέ εθελοντική α)γιατί δεν περισσεύει φράγκο από μισθούς Δ.Υ. συντάξεις κ.λπ. για κάτι τέτοιο και β)γιατί με το 9μηνο, 8μηνο, 6μηνο, 3μηνο και τη "βαλβίδα εκτόνωσης" του μαϊμού Ι5 είναι "ευχαριστημένοι" όλοι!;)

Η Κύπρος μπορεί και να το κάνει...
1)Πρώτα απ'όλα αυτές τις απόψεις που έχεις εσύ τις είχαν και οι υπαξιωματικοί του στρατού και τις εξεφεραν με τους ίδιους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς. Το γεγονός ότι έχεις έρθει στο ίδιο επίπεδο με άτομα που το μοναδικό τους asset είναι ένα απολυτήριο Λυκείου (συνήθως ΕΠΑΛ) και βρίσκονται σε διαρκή καταπίεση για τις ιδέες τους, δεν σε τιμά ως άτομο σπουδαγμενο με επαγγελματική σταδιοδρομία...

2)Στο δια ταύτα, εμένα δεν με πειράζουν όσοι έπαιρναν αναβολή με Ι5, άλλωστε αυτοί ήταν ελάχιστοι... Αυτοί που με ενοχλούσαν ήταν όσοι το έπαιζαν έξυπνοι και δημιουργούσαν προβλήματα εκεί που δεν υπήρχαν (π.χ. οι "παλαιότερες" σειρές, που συνωμοτούσαν και εχωναν τους νεότερους :P).

3)Όσο για το δεύτερο σκέλος, μπορώ να σου θέσω παραδείγματα ατόμων που το μόνο που έκαναν στον στρατό ήταν να καθαρίζουν τουαλέτες, και μετά την απόλυσή τους το έπαιζαν κομάντος... Όσο για αυτούς που πήραν Ι5, ενδεχομένως να φοβούνται τον στιγματισμό (από ανθρώπους όπως εσύ) και δεν θέλουν να δίνουν δικαιώματα για να τους φέρονται σαν σκουπίδια.
1)Το ότι οι απόψεις μου σε κάποιο συγκεκριμένο θέμα μπορεί να συμπίπτουν με τις απόψεις ανθρώπων χαμηλότερου ή τελοσπάντων άλλου επιπέδου δε σημαίνει ούτε ότι ταυτίζομαι αυτομάτως μ' αυτούς (είναι σα να λες ότι "είμαι χρυσαυγίτης" επειδή δε θέλω λαθρομετανάστες στην Ελλάδα:whatever:) ούτε ότι "πέφτω" γενικότερα ως άνθρωπος, προσωπικότητα κ.λπ. στο ίδιο επίπεδο, ούτε και ότι η κοινή μας εκφρασθείσα άποψη είναι προϊόν της ίδιας εσωτερικής διεργασίας π.χ. εγώ έχω αυτή την άποψη γιατί έχω ηθικές κ.λπ. αξίες ενώ ο καραβανάς ΕΠ.ΟΠ. μπορεί να έχει την ίδια άποψη απλά και μόνο γιατί είναι στρατιωτικός και πληρώνεται απ' το στρατό...κι αν δεν ήταν ΕΠ.ΟΠ. κι ήταν σε θέση να υπηρετήσει τη θητεία του ενδεχομένως να έλεγε άλλα!;)
Καλά θα κάνεις να ξεκαθαρίσεις αυτά τα βασικά πράγματα στο μυαλό σου, δεν είσαι κάνα παιδάκι 23 χρονών άντρας είσαι...

2)Θα έπρεπε να σε πειράζουν, γιατί αν πήγαιναν στρατό ΟΛΟΙ όσοι μπορούν σωματικά δε θα σε πήγαινε π.χ. 2 μέσα 1 έξω αλλά 2 μέσα 10 έξω!
Και για άλλους λόγους που δεν είναι της παρούσης ν' αναλύσω...

3)Ό,τι και να το παίζουν το καθήκον τους το έκαναν, δεν έχω κάτι να τους προσάψω!
Επίσης το να πάρεις Ι5 πέρα απ' το αν είναι "σωστό" ή "λάθος" (για μένα και τους περισσότερους ανθρώπους δεν είναι για ευνόητους λόγους, αλλά έστω) είναι και επιλογή σου...αν δεν έχεις καν το στοιχειώδη ανδρισμό και τα "παντελόνια" να υποστηρίξεις την ίδια σου την επιλογή τότε αξίζεις 100% και την τελευταία αρνητική κριτική, συμπεριφορά κ.λπ.
Είναι κάτι αντίστοιχο με το να είσαι π.χ. ομοφυλόφιλος και να το κρύβεις...αν λες χωρίς ντροπές φόβο κ.λπ. ότι "είμαι ομοφυλόφιλος" και υποστηρίζεις την επιλογή σου τότε έχεις ανδρισμό και φοράς παντελόνια, αν το κρύβεις τότε είσαι πούστης, αξίζεις 100% την όποια αρνητική κριτική, συμπεριφορά κ.λπ. και δεν έχεις καμία ελπίδα να γίνεις ποτέ "αποδεκτός"!
Τόσο απλά...
1)δεν θα παίρνεις πάντα τις απαντήσεις που θες, συνήθισέ το. Αφού συμφωνούμε πως ό,τι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό (εκτός κι αν σε λένε Βουλγαράκη) τους ελλιπείς νόμους ή τους σάπιους θεσμούς ο καθένας τους αντιμετωπίζει όπως κρίνει εκεινος, δεν καταλαβαίνω γιατί το κουράζουμε παραπάνω

2)Επειδή έχω δει πολλούς ανθρώπους να γκρινιάζουν για τη θητεία και να σιχτιρίζουν. Όταν βάζεις τη ζωή σου στον αυτόματο για να παραπονιέσαι μετά για το ένα και το άλλο σου αξίζει ό,τι πρόκειται να πάθεις. Αυτή την απλή αλήθεια όσοι πάνε για εναλλακτική, ι5 ή βγαίνουν ανυπότακτοι εσωτερικού/εξωτερικού μάλλον την κατανοούν ασχέτως ηθικών προεκτάσεων.
1)Κανένα πρόβλημα...και σ' ευχαριστώ που ξεκαθαρίζεις τις προθέσεις σου για να ξέρω κι εγώ ποιοι συνομιλητές έχουν πρόθεση να συζητήσουν, ν' απαντάνε σε ό,τι τους ρωτάνε και κατ' επέκταση, με ποιους συνομιλητές ν' ασχολούμαι σοβαρά!;)
Εγώ κρατάω το ότι στην ερώτηση "πες μου κάτι το ηθικό στο μαϊμού Ι5" που σου έκανα (όταν έγραψες την ασυναρτησία ότι "η ηθική είναι σχετική για τον καθένα") δεν είχες τι ν' απαντήσεις, πράγμα που επιβεβαιώνει την ανηθικότητα της πράξης αυτής...πάμε παρακάτω!

2)Αν αναφέρεσαι σ' εμένα όχι απλά δε γκρινιάζω για τη θητεία αλλά πέρασα πολύ ωραία τους 8 μήνες που υπηρέτησα (όταν είσαι εργαζόμενος στον Ελληνικό ιδιωτικό τομέα επί 3 συναπτά έτη και πας στρατό σου φαίνεται σαν κατασκήνωση) συν το ότι κατά τη διάρκειά της έκανα δωρεάν κι ένα χειρουργείο που πιθανότατα μου έσωσε τη ζωή...κατά τ' άλλα, εκτός του ότι θα έπρεπε να ντρέπεσαι που βάζεις όσους υπηρέτησαν εναλλακτική θητεία κι όσους πλήρωσαν τις συνέπειες της ανυποταξίας τους στο ίδιο τσουβάλι με τα πουστράκια του μαϊμού Ι5, να είσαι σίγουρος ότι αυτά ακριβώς τα ανθρωπάκια είναι που δεν έχουν κατανοήσει όλα αυτά που περιγράφεις κι αυτά που στο μέλλον θα παραπονιούνται και θα κλαψουρίζουν όταν (και αν) βρουν τις όποιες συνέπειες του Ι5 μπροστά τους (σε δουλειά, σε δικαστήριο κ.α.)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η θητεία στην Ελλάδα δε θα γίνει ποτέ εθελοντική α)γιατί δεν περισσεύει φράγκο από μισθούς Δ.Υ. συντάξεις κ.λπ. για κάτι τέτοιο και β)γιατί με το 9μηνο, 8μηνο, 6μηνο, 3μηνο και τη "βαλβίδα εκτόνωσης" του μαϊμού Ι5 είναι "ευχαριστημένοι" όλοι!;)

Η Κύπρος μπορεί και να το κάνει...

1)Το ότι οι απόψεις μου σε κάποιο συγκεκριμένο θέμα μπορεί να συμπίπτουν με τις απόψεις ανθρώπων χαμηλότερου ή τελοσπάντων άλλου επιπέδου δε σημαίνει ούτε ότι ταυτίζομαι αυτομάτως μ' αυτούς (είναι σα να λες ότι "είμαι χρυσαυγίτης" επειδή δε θέλω λαθρομετανάστες στην Ελλάδα:whatever:) ούτε ότι "πέφτω" γενικότερα ως άνθρωπος, προσωπικότητα κ.λπ. στο ίδιο επίπεδο, ούτε και ότι η κοινή μας εκφρασθείσα άποψη είναι προϊόν της ίδιας εσωτερικής διεργασίας π.χ. εγώ έχω αυτή την άποψη γιατί έχω ηθικές κ.λπ. αξίες ενώ ο καραβανάς ΕΠ.ΟΠ. μπορεί να έχει την ίδια άποψη απλά και μόνο γιατί είναι στρατιωτικός και πληρώνεται απ' το στρατό...κι αν δεν ήταν ΕΠ.ΟΠ. κι ήταν σε θέση να υπηρετήσει τη θητεία του ενδεχομένως να έλεγε άλλα!;)
Καλά θα κάνεις να ξεκαθαρίσεις αυτά τα βασικά πράγματα στο μυαλό σου, δεν είσαι κάνα παιδάκι 23 χρονών άντρας είσαι...

2)Θα έπρεπε να σε πειράζουν, γιατί αν πήγαιναν στρατό ΟΛΟΙ όσοι μπορούν σωματικά δε θα σε πήγαινε π.χ. 2 μέσα 1 έξω αλλά 2 μέσα 10 έξω!
Και για άλλους λόγους που δεν είναι της παρούσης ν' αναλύσω...

3)Ό,τι και να το παίζουν το καθήκον τους το έκαναν, δεν έχω κάτι να τους προσάψω!
Επίσης το να πάρεις Ι5 πέρα απ' το αν είναι "σωστό" ή "λάθος" (για μένα και τους περισσότερους ανθρώπους δεν είναι για ευνόητους λόγους, αλλά έστω) είναι και επιλογή σου...αν δεν έχεις καν το στοιχειώδη ανδρισμό και τα "παντελόνια" να υποστηρίξεις την ίδια σου την επιλογή τότε αξίζεις 100% και την τελευταία αρνητική κριτική, συμπεριφορά κ.λπ.
Είναι κάτι αντίστοιχο με το να είσαι π.χ. ομοφυλόφιλος και να το κρύβεις...αν λες χωρίς ντροπές φόβο κ.λπ. ότι "είμαι ομοφυλόφιλος" και υποστηρίζεις την επιλογή σου τότε έχεις ανδρισμό και φοράς παντελόνια, αν το κρύβεις τότε είσαι πούστης, αξίζεις 100% την όποια αρνητική κριτική, συμπεριφορά κ.λπ. και δεν έχεις καμία ελπίδα να γίνεις ποτέ "αποδεκτός"!
Τόσο απλά...
Εγώ, όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι, κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Το ότι ο ΕΠ.ΟΠ μπορεί να το λέει από άποψη δυναμικότητας στρατοπέδου κι εσύ να το λες από άποψη (δικής σου) ηθικής, δεν αναιρεί το γεγονός ότι εκφέρετε την ίδια απολύτως άποψη. Κι εγώ τσατιζομαι που έχω φτάσει εδώ που βρίσκομαι χωρίς καμία απολύτως βοήθεια από το οικογενειακό μου περιβάλλον, αλλά δεν θα λασπολογησω τον συμμαθητή μου που "έτυχε" να γεννηθεί σε οικογένεια που έχει τη δική της επιχείρηση. Όπως είπα, όλοι κρινομαστε εκ του αποτελέσματος (εν προκειμένω να είμαστε σωστοί στη δουλειά μας) και όχι από το πώς φτάσαμε μέχρι εκεί. Έτσι λειτουργεί η αγορά, έτσι λειτουργεί ο κόσμος, έτσι λειτουργεί το κράτος.

Το γεγονός ότι δεν είμαστε 1 μέσα 10 έξω στον στρατό δεν οφείλεται στο ότι κάποιοι (ελάχιστοι) βγαίνουν Ι5, αλλά στο ότι υπάρχει ελευθερία σε όσους πήραν αναβολή να την διακόψουν και να μπουν όποτε γουστάρουν. Αυτό φάνηκε στον υπέρτατο βαθμό πέρυσι, που στον στρατό ξηράς ανακοινώθηκαν μόνο 4 ΕΣΣΟ για το 2019. Οι 3 πρώτες ΕΣΣΟ (Φεβρουάριος, Μάιος, Ιούλιος) ήταν κουτσες, ενώ η Δ' ΕΣΣΟ έσπασε όλα τα ρεκόρ με περίπου 30.000 νεοσύλλεκτους, που ο στρατός δεν είχε ούτε ρούχα να τους δώσει...
Αν ήθελε το ελληνικό κράτος να γίνονται κομπλέ οι υπηρεσίες στον στρατό, χωρίς να υπάρχουν (πολλά) κενά, τότε θα θεσπιζε υποχρεωτική στράτευση στα 18 και ισομερή κατανομή των νεοσυλλέκτων στις ΕΣΣΟ, ώστε να αποφεύγεται αυτό το μπαχαλο με τις καλοκαιρινές ΕΣΣΟ να είναι κουτσουρεμενες και τις φθινοπωρινές να είναι γεμάτες. Αυτό άλλωστε είναι και πάγιο αίτημα του Γενικού Επιτελείου...

Το ότι έκαναν το "καθήκον" τους, επειδή απλά περίμεναν τις μέρες να περάσουν, δεν σημαίνει ότι είναι καλύτεροι από αυτούς που πήραν Ι5. Αυτοί που παίρνουν Ι5 δεν έχουν καμία διαφορά, όσον αφορά την ηθική τους, από αυτούς που παίρνουν αναβολές, αυτούς που σηκώνονται και φεύγουν στο εξωτερικό και αυτούς που στρατεύονται, αλλά δεν πατάνε ποτέ στο στρατόπεδο.

Όσο για τις δικές σου απόψεις, το γεγονός ότι τις βάζεις σε κουτάκια, δεν υποχρεώνει κι εμάς να έχουμε απόψεις εντός των πλαισίων τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top