Στρατιωτική θητεία πριν το Πανεπιστήμιο

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την στρατιωτική θητεία πριν τις σπουδές... κατ'αρχάς εγώ είμαι στρατεύσιμος από το 2021 , οπότε θα μπω ως πρότακτος το 2020 μάλλον στην ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου η του Νοεμβρίου.Έχω όμως μερικές απορίες.

Αρχικά , τι παίζει με την σχολή που θα περάσω αφού θα πάω πρώτα φαντάρος ; θα κάνω εγγραφή και δεν θα πάω ; αν γίνει αυτό μετά θα είναι σαν να ''χρωστάω'' μαθήματα ; Επηρεάζει αυτό το περίφημο ν+2 που θα ψηφιστεί ; Γίνεται να κάνω την εγγραφή μόλις τελειώσω την θητεία (δηλαδή το 2021) ;


Σημειώνω ότι πάω πρώτα φαντάρος καθαρά για επαγγελματικούς σκοπούς ,ώστε να μην με εμποδίζει η θητεία να βρω εργασία τόσο στη διάρκεια όσο και στο τέλος της φοίτησης.
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Σημειώνω ότι πάω πρώτα φαντάρος καθαρά για επαγγελματικούς σκοπούς ,ώστε να μην με εμποδίζει η θητεία να βρω εργασία τόσο στη διάρκεια όσο και στο τέλος της φοίτησης.
Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στα πρώτα ερωτήματα.

Απλά θέλω να σου πω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή. Στον στρατό δεν γνώρισα ούτε έναν άνθρωπο που να μπήκε μετά τις σπουδές του, σε προχωρημένη ηλικία και να μην το μετάνιωσε απίστευτα. Μερικοί έφτασαν σε σημείο για αναβολή.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα ! Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την στρατιωτική θητεία πριν τις σπουδές... κατ'αρχάς εγώ είμαι στρατεύσιμος από το 2021 , οπότε θα μπω ως πρότακτος το 2020 μάλλον στην ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου η του Νοεμβρίου.Έχω όμως μερικές απορίες.

Αρχικά , τι παίζει με την σχολή που θα περάσω αφού θα πάω πρώτα φαντάρος ; θα κάνω εγγραφή και δεν θα πάω ; αν γίνει αυτό μετά θα είναι σαν να ''χρωστάω'' μαθήματα ; Επηρεάζει αυτό το περίφημο ν+2 που θα ψηφιστεί ; Γίνεται να κάνω την εγγραφή μόλις τελειώσω την θητεία (δηλαδή το 2021) ;


Σημειώνω ότι πάω πρώτα φαντάρος καθαρά για επαγγελματικούς σκοπούς ,ώστε να μην με εμποδίζει η θητεία να βρω εργασία τόσο στη διάρκεια όσο και στο τέλος της φοίτησης.

Θα ακολουθήσεις την εξής διαδικασία:
1) Θα κάνεις κανονικά την εγγραφή σου τον Σεπτέμβριο επειδή αν δεν την κάνεις, χάνεις τη Σχολή σου!
2) Αφού κάνεις την εγγραφή σου, αμέσως μετά θα κάνεις αίτηση για αναστολή σπουδών (φαντάζομαι 2 εξάμηνα θα είναι αρκετά), σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 33 του Νόμου 4009/2011.
Μπες στο σάιτ της Σχολής που πιστεύεις ότι θα περάσεις και σίγουρα θα βρεις διευκρινίσεις όπως και υπόδειγμα της αίτησης που πρέπει να καταθέσεις.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την στρατιωτική θητεία πριν τις σπουδές... κατ'αρχάς εγώ είμαι στρατεύσιμος από το 2021 , οπότε θα μπω ως πρότακτος το 2020 μάλλον στην ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου η του Νοεμβρίου.Έχω όμως μερικές απορίες.

Αρχικά , τι παίζει με την σχολή που θα περάσω αφού θα πάω πρώτα φαντάρος ; θα κάνω εγγραφή και δεν θα πάω ; αν γίνει αυτό μετά θα είναι σαν να ''χρωστάω'' μαθήματα ; Επηρεάζει αυτό το περίφημο ν+2 που θα ψηφιστεί ; Γίνεται να κάνω την εγγραφή μόλις τελειώσω την θητεία (δηλαδή το 2021) ;


Σημειώνω ότι πάω πρώτα φαντάρος καθαρά για επαγγελματικούς σκοπούς ,ώστε να μην με εμποδίζει η θητεία να βρω εργασία τόσο στη διάρκεια όσο και στο τέλος της φοίτησης.
Θα εγγραφείς ούτως ή άλλως στη σχολή που πέρασες και θα τους πεις ότι θέλεις να κάνεις αναβολή σπουδών λόγω στρατού.

Αφού καταταχθεις στον στρατό, θα πάρεις βεβαίωση της υπηρεσίας ότι είσαι στρατιώτης και εκτίεις τη στρατιωτική σου θητεία και θα την στείλεις στη γραμματεία της σχολής για να γίνει και τυπικά η αναστολή. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα λογιστουν τα 2 εξάμηνα ως πραγματικός χρόνος σπουδών (δεν θα ληφθούν υπόψη στο ν+2). Για περισσότερες πληροφορίες να δεις τον οδηγό σπουδών του τμήματος ή να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία.

Τώρα αν περάσεις σε σχολή τύπου Ιατρική, Νομική ή Οικονομικά και μπορείς να βάλεις μέσον για να έχεις αντίστοιχη ειδικότητα (π.χ. οπλίτης ιατρός, γραφέας, [μη αμειβόμενη] άσκηση δικηγόρου), εγώ θα σε συμβουλευα να πας στρατό μετά την ολοκλήρωση των σπουδών, ώστε να πιαστεί ως εμπειρία η στρατιωτική θητεία.
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Τώρα αν περάσεις σε σχολή τύπου Ιατρική, Νομική ή Οικονομικά και μπορείς να βάλεις μέσον για να έχεις αντίστοιχη ειδικότητα (π.χ. οπλίτης ιατρός, γραφέας, [μη αμειβόμενη] άσκηση δικηγόρου), εγώ θα σε συμβουλευα να πας στρατό μετά την ολοκλήρωση των σπουδών, ώστε να πιαστεί ως εμπειρία η στρατιωτική θητεία.
Μιλάς για μετά τις σπουδές φαντάζομαι;
Γιατί οπλίτης γιατρός δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεις χωρίς πτυχίο στα χέρια σου, ακόμα και τον πρωθυπουργό βύσμα να έχεις. Μιλάμε για θέση ευθύνης, κανονικός γιατρός που εξετάζει στρατιώτες, γράφει συνταγές κτλ.
Επίσης το νομικό σώμα του στρατού δεν είναι ανοιχτό για στρατεύσιμους.

Αλλά συμφωνώ στο ότι αν κάποιος έχει πάει ιατρική, καλύτερα να πάει μετά και ας είναι 28 χρονών μιας και η θητεία σαν γιατρός είναι διακοπές, καμία σχέση με τους υπόλοιπους φαντάρους. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση όχι. Γιατί και πιο δύσκολο είναι να πας μεγαλύτερος φαντάρος αλλά και το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα πάρεις προϋπηρεσία πουθενά. Στην θητεία μου γνώρισα μαθηματικούς, προγραμματιστές, γεωπόνους, οικονομολόγους, μεταπτυχιακούς, υποψήφιους για διδακτορικά.
Όλοι καταλήξανε να κάνουν τα ίδια που έκανα και εγώ που είχα μπει 18 χρονών χωρίς τίποτα.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Εαν εχεις τελειωσει νομικη, νομιζω σε βαζουν στο στρατοδικειο, αεροδικειο, οπως αντιστοιχα για τους χημικους μηχανικους που τους βαζουν στο χημειο.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Στην θητεία μου γνώρισα μαθηματικούς, προγραμματιστές, γεωπόνους, οικονομολόγους, μεταπτυχιακούς, υποψήφιους για διδακτορικά.
Όλοι καταλήξανε να κάνουν τα ίδια που έκανα και εγώ που είχα μπει 18 χρονών χωρίς τίποτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εαν εχεις τελειωσει νομικη, νομιζω σε βαζουν στο στρατοδικειο, αεροδικειο, οπως αντιστοιχα για τους χημικους μηχανικους που τους βαζουν στο χημειο.
Ονειρικά τα έχεις πλασμένα στο μυαλό σου άμα ο στρατός μας τοποθετούσε ειδικότητες ανευ βύσματος θα θύμιζε εναν καθαρά ευρωπαϊκό στρατό οχι αυτό το πράγμα που ο θεός να το κάνει στρατό δυτικής χώρας.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μιλάς για μετά τις σπουδές φαντάζομαι;
Γιατί οπλίτης γιατρός δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεις χωρίς πτυχίο στα χέρια σου, ακόμα και τον πρωθυπουργό βύσμα να έχεις. Μιλάμε για θέση ευθύνης, κανονικός γιατρός που εξετάζει στρατιώτες, γράφει συνταγές κτλ.
Επίσης το νομικό σώμα του στρατού δεν είναι ανοιχτό για στρατεύσιμους.

Αλλά συμφωνώ στο ότι αν κάποιος έχει πάει ιατρική, καλύτερα να πάει μετά και ας είναι 28 χρονών μιας και η θητεία σαν γιατρός είναι διακοπές, καμία σχέση με τους υπόλοιπους φαντάρους. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση όχι. Γιατί και πιο δύσκολο είναι να πας μεγαλύτερος φαντάρος αλλά και το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα πάρεις προϋπηρεσία πουθενά. Στην θητεία μου γνώρισα μαθηματικούς, προγραμματιστές, γεωπόνους, οικονομολόγους, μεταπτυχιακούς, υποψήφιους για διδακτορικά.
Όλοι καταλήξανε να κάνουν τα ίδια που έκανα και εγώ που είχα μπει 18 χρονών χωρίς τίποτα.
Νομίζω ήμουν πολύ ξεκάθαρος, λέγοντάς του ότι αν περάσει στις σχολές αυτές, να πάει μετά τις σπουδές στρατό :P

Έχω την εντύπωση ότι οι στρατεύσιμοι απόφοιτοι νομικής μπορούν να κάνουν μέρος της άσκησής τους στα ανεξάρτητα γραφεία νομικών συμβούλων των Ενόπλων Δυνάμεων, αλλά φαντάζομαι ότι θέλει 5 πολυμπριζα για να πάει ο οπλίτης θητείας σε τέτοιες θέσεις.

Άρθρο 9 - Νόμος 4361/2016
Ο χρόνος υπηρεσίας του προσωπικού των ΕΔ που είναι πτυχιούχοι νομικού τμήματος ΑΕΙ σε θέσεις νομικών συμβούλων του άρθρου 54 παρ. 2 του ν. 3883/2010 (Α΄ 167) αναγνωρίζεται και προσμετρείται στο χρόνο που απαιτείται, προκειμένου να ολοκληρωθεί το χρονικό διάστημα της άσκησης, όπως αυτή περιγράφεται στο άρθρο 13 του ν. 4194/2013 (Α΄ 208).

Το ανωτέρω άρθρο δεν αναφέρεται στους αξιωματικούς νομικούς συμβούλους, γιατί παρ' οτι είναι απόφοιτοι νομικής σχολής, δεν υπόκεινται στον ν. 4194/2013 (Κώδικα Δικηγόρων), γιατί υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ του λειτουργήματος του δικηγόρου και του στρατιωτικού νομικού συμβούλου.

Κατά τα άλλα, από αυτούς που ανέφερες, οι οικονομολόγοι με ειδικότητα γραφέα ή σε θέσεις οικονομικού θα αποκτούσαν εμπειρία σε διοικητική θέση, ενώ οι προγραμματιστές στο σώμα Έρευνας-Πληροφορικής, θα αποκτούσαν επίσης αντίστοιχη εμπειρία.

Φυσικά, όπως είπε και ο xristaras, ο ελληνικός στρατός δεν τοποθετεί όλους τους οπλίτες σε συναφή θέση με αυτό που σπούδασαν. Για αυτό είπα προηγουμένως ότι "ΑΝ έχει βύσμα", τότε να πάει μετά τις σπουδές του :P
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλησπέρα , θέλω λίγο να ρωτήσω κάτι για ένα θέμα που έχει ένας φίλος μου.Θέλει και αυτός όπως και εγώ να μπει ως πρότακτος στον στρατό , και για να μην χάσει χρονιά από το πανεπιστήμιο , πρέπει να κάνει αναστολή σπουδών... όμως του είπανε ότι εάν κάνει αναστολή σπουδών δεν μπορεί να πάρει μετά μετεγγραφή... ισχύει κάτι τέτοιο ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα , θέλω λίγο να ρωτήσω κάτι για ένα θέμα που έχει ένας φίλος μου.Θέλει και αυτός όπως και εγώ να μπει ως πρότακτος στον στρατό , και για να μην χάσει χρονιά από το πανεπιστήμιο , πρέπει να κάνει αναστολή σπουδών... όμως του είπανε ότι εάν κάνει αναστολή σπουδών δεν μπορεί να πάρει μετά μετεγγραφή... ισχύει κάτι τέτοιο ;
Άρθρο 68 Λόγοι αποκλεισμού

  1. Από τη διαδικασία μετεγγραφής ή μετακίνησης σε άλλο Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου αποκλείονται οι ακόλουθες κατηγορίες φοιτητών:
γ) όσοι, με αίτησή τους, έχουν διακόψει τη φοίτησή τους και για όσο χρόνο διαρκεί η διακοπή της φοίτησης και της φοιτητικής ιδιότητας, εκτός αν αυτή οφείλεται σε αποδεδειγμένους λόγους υγείας ή σε λόγους ανωτέρας βίας.

Αυτό το χωρίο πρέπει να αφορά την περίπτωση του φίλου σου νομίζω. Δε ξέρω αν διακοπή=αναβολή πώς το εκλαμβάνονται.
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Άρθρο 68 Λόγοι αποκλεισμού

  1. Από τη διαδικασία μετεγγραφής ή μετακίνησης σε άλλο Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου αποκλείονται οι ακόλουθες κατηγορίες φοιτητών:
γ) όσοι, με αίτησή τους, έχουν διακόψει τη φοίτησή τους και για όσο χρόνο διαρκεί η διακοπή της φοίτησης και της φοιτητικής ιδιότητας, εκτός αν αυτή οφείλεται σε αποδεδειγμένους λόγους υγείας ή σε λόγους ανωτέρας βίας.

Αυτό το χωρίο πρέπει να αφορά την περίπτωση του φίλου σου νομίζω. Δε ξέρω αν διακοπή=αναβολή πώς το εκλαμβάνονται.

Πράγματι , άρα μάλλον δεν μπορεί να πάρει μετεγγραφή εκτός αν για κάποιο λόγο η θητεία θεωρείται ''ανωτέρα βία''... ευχαριστώ !
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
στην κυπρο απο οτι γνωριζω μετα τα 18 και πριν μπεις πανεπιστημιο υποχρεωτικα πας φανταρος(νομιζω ειναι διετης εκει).Εδω πρεπει να ναι καποιος πολυ πολυ πολυ στρατοκ.... για να παει να μπει στρατο στα 18 μετα τις πανελληνιες ενω πετυχε σε σχολη.Εδω ακομα και αυτοι που αποτυγχανουν μπορουν μεσω εγγραφης σε ιεκ να παρουν διετης αναβολη μεχρι τα 20.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σημειώνω ότι πάω πρώτα φαντάρος καθαρά για επαγγελματικούς σκοπούς ,ώστε να μην με εμποδίζει η θητεία να βρω εργασία τόσο στη διάρκεια όσο και στο τέλος της φοίτησης.
Είτε χάσεις τους 9 μήνες της ζωής σου τώρα, είτε σε 4-5 χρόνια το ίδιο κάνει...ίσα ίσα που αν πας τώρα θα σε βρουν πιτσιρικά και θα σου κάνουν τον κώλο γαρύφαλλο στις αγγαρείες κ.λπ. ενώ αν μπεις μετά το πτυχίο ή λίγο πριν το πάρεις θα διαπιστώσεις ότι και καλύτερη αντιμετώπιση θα έχεις σε σχέση με τους 18άρηδες και πολλά άτομα της ηλικίας σου θα βρεις που θα περνάτε ίδια φάση ζωής!
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όποτε και να πας στρατό κάτι θα βρεθεί να σε πάει πίσω. Τουλάχιστον αν πας με πτυχίο υπάρχει μια πιθανότητα να μην είσαι τελείως εργάτης.

plus δε θα σαι τόσο ψαρωμένος

ι5 δε σε ψήνει ε;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η Κύπρος δεν γνωρίζω πως προέκυψε και αναφέρθηκε, αλλά είναι 14 μήνες εδώ και λίγα χρόνια η θητεία. Στην Κύπρο πας στρατό πριν τις σπουδές, είναι υποχρεωτικό αν και υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις που μπορείς να πάρεις αναβολή για μετά τις σπουδές.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εαν εχεις τελειωσει νομικη, νομιζω σε βαζουν στο στρατοδικειο, αεροδικειο, οπως αντιστοιχα για τους χημικους μηχανικους που τους βαζουν στο χημειο.
Όχι απαραίτητα,εξαρτάται το βύσμα. Όσον αφορά τους γιατρούς και νοσηλευτές είναι 100% σε πάνε στο υγειονομικό και είτε είσαι σε κάποια μονάδα ή σε στρατιωτικό νοσοκομείο.
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι ο καθένας το αξιολογεί με βάση τη δική του εμπειρία... έχω ακούσει άτομα τα οποία το μετάνιωσαν που πήγαν μετά το πανεπιστήμιο φαντάροι... εξαρτάται πάντα από τον καθένα και το τι σκοπεύει να κάνει... εγώ προσωπικά , πέρα από τους επαγγελματικούς λόγους που προανέφερα , πιστεύω ότι ο στρατός είναι μια καλή ευκαιρία ''κοινωνικοποιήσης'' έστω και στις ειδικές συνθήκες ενός στρατώνα.Άλλωστε , κατά πάσα πιθανότητα όταν πάω φοιτητής θα μένω σε εστία , οπότε θα έχω μια εμπειρία του πως είναι να μένεις με άλλα άτομα στο ίδιο δωμάτιο.Μην νομίζετε ότι δεν τα ζύγισα πριν πάρω την απόφαση... άκουσα εμπειρίες , έκανα τη σύγκριση , είδα τι θέλω να κάνω εγώ και τελικά αποφάσισα.Καλή η κακή απόφαση , αυτό θα κριθεί όπως πάντα εκ του αποτελέσματος
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα,εξαρτάται το βύσμα. Όσον αφορά τους γιατρούς και νοσηλευτές είναι 100% σε πάνε στο υγειονομικό και είτε είσαι σε κάποια μονάδα ή σε στρατιωτικό νοσοκομείο.
Αν είσαι γιατρός καλύτερα σε μονάδα παρά σε νοσοκομείο...η θητεία (έτσι όπως είναι δομημένη στην Ελλάδα τελοσπάντων) είναι μεταξύ άλλων και για να ησυχάζει το κεφάλι σου, όχι για να εργάζεσαι δωρεάν για τον Ελληνικό στρατό!
Στις μονάδες τους γιατρούς τους έχουν στα ώπα ώπα κι η δουλειά τους περιορίζεται σε πρώτες βοήθειες και στο να παραπέμπουν τους στρατιώτες στα στρατιωτικά νοκοσομεία...εκεί όπου οι γιατροί εργάζονται κανονικά άνευ μισθού κι αντιμετωπίζουν καθημερινά σοβαρά περιστατικά, για τα οποία αν κάτι πάει στραβά μπορεί να βρεθούν ακόμη και μπλεγμένοι (π.χ. Ε.Δ.Ε. για κάποιο θάνατο στρατιώτη)...
Το ίδιο ισχύει και για τους μάγειρες, καλύτερα π.χ. σε μια μονάδα να φτιάχνεις ένα φαγητάκι το μεσημέρι κι ένα το βράδυ κι όλες τις άλλες ώρες να σε αφήνουν στην ησυχία σου παρά σε λέσχες αξιωματικών ή Κ.Α.Α.Υ. να μαγειρεύεις μέρα νύχτα και να σ' έχουν σήκω σήκω κάτσε κάτσε!
Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι ο καθένας το αξιολογεί με βάση τη δική του εμπειρία... έχω ακούσει άτομα τα οποία το μετάνιωσαν που πήγαν μετά το πανεπιστήμιο φαντάροι... εξαρτάται πάντα από τον καθένα και το τι σκοπεύει να κάνει... εγώ προσωπικά , πέρα από τους επαγγελματικούς λόγους που προανέφερα , πιστεύω ότι ο στρατός είναι μια καλή ευκαιρία ''κοινωνικοποιήσης'' έστω και στις ειδικές συνθήκες ενός στρατώνα.Άλλωστε , κατά πάσα πιθανότητα όταν πάω φοιτητής θα μένω σε εστία , οπότε θα έχω μια εμπειρία του πως είναι να μένεις με άλλα άτομα στο ίδιο δωμάτιο.Μην νομίζετε ότι δεν τα ζύγισα πριν πάρω την απόφαση... άκουσα εμπειρίες , έκανα τη σύγκριση , είδα τι θέλω να κάνω εγώ και τελικά αποφάσισα.Καλή η κακή απόφαση , αυτό θα κριθεί όπως πάντα εκ του αποτελέσματος
Ούτε καν, εγώ δεν πήγα ούτε στα 18 ούτε στο πτυχίο αλλά αρκετά αργότερα, στα 26 ως μισθωτός των 1.100 καθαρών ευρώ (τότε)...απλούστατα σου λέω ότι επειδή οι περισσότεροι πάνε λίγο πριν ή λίγο μετά τη λήψη του πτυχίου τους (ανάλογα με το πόσα εξάμηνα κάνουν, πόσο "ξύπνιοι" είναι ώστε να εκμεταλλευτούν τη φοιτητική άδεια και κατά πόσο έχουν αυτή τη δυνατότητα πρακτικά) είναι καλύτερα για σένα να πας τότε για πολλούς λόγους (προσαρμογή, ποιότητα θητείας, πιθανές φιλίες που θα σε βοηθήσουν στο μέλλον ενδεχομένως κι επαγγελματικά κ.λπ.) μια που απ' ότι φαίνεται θα περάσεις σε κάποια σχολή από αυτές που στοχεύεις και θα την παρακολουθήσεις!
Η μόνη "κοινωνικοποίηση" που θα κάνεις στα 18 σου στο στρατό θα είναι με 18άρηδες οι οποίοι ως επί το πλείστον θα είναι παιδιά χωρίς βλέψεις για σπουδές στην Τριτοβάθμια, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την "ποιότητα" των ατόμων αυτών...

Υ.Γ. Αυτοί που μετάνιωσαν που πήγαν μετά το πτυχίο είναι αυτοί που τελικά δεν έκαναν επαγγελματικά κάτι σχετικό με τις σπουδές τους (συνήθως αυτοί συνεχίζουν και σε μεταπτυχιακά μετά, παρατείνοντας την επαγγελματική απραξία) και νομίζουν ότι γι' αυτή τους την αποτυχία έφταιγε η στρατιωτική θητεία...αμ δε!:rolleyes:
Το ίδιο ισχύει και για κάτι προβληματικά παιδάκια που πουλάνε τρέλα και παίρνουν Ι5 ψυχολογικό «γιατί ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου» (όπως λένε) ενώ το 99% όλων αυτών τα ματώνουν απ' το ξύσιμο όλη μέρα!:lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι ο καθένας το αξιολογεί με βάση τη δική του εμπειρία... έχω ακούσει άτομα τα οποία το μετάνιωσαν που πήγαν μετά το πανεπιστήμιο φαντάροι... εξαρτάται πάντα από τον καθένα και το τι σκοπεύει να κάνει... εγώ προσωπικά , πέρα από τους επαγγελματικούς λόγους που προανέφερα , πιστεύω ότι ο στρατός είναι μια καλή ευκαιρία ''κοινωνικοποιήσης'' έστω και στις ειδικές συνθήκες ενός στρατώνα.Άλλωστε , κατά πάσα πιθανότητα όταν πάω φοιτητής θα μένω σε εστία , οπότε θα έχω μια εμπειρία του πως είναι να μένεις με άλλα άτομα στο ίδιο δωμάτιο.Μην νομίζετε ότι δεν τα ζύγισα πριν πάρω την απόφαση... άκουσα εμπειρίες , έκανα τη σύγκριση , είδα τι θέλω να κάνω εγώ και τελικά αποφάσισα.Καλή η κακή απόφαση , αυτό θα κριθεί όπως πάντα εκ του αποτελέσματος
Εγώ που πήγα νωρίς (18 ή 19) ήμουν ο μικρότερος και όλοι όσοι τελείωσαν με μεταπτυχιακά και λοιπές σπουδές ήταν από 28 μέχρι 35 και εγώ ήμουν σε φάση "καλά που ήρθα νωρίς να το ξεφορτωθώ".
Όλοι τους είχαν ξενερώσει γιατί,ουσιαστικά,είχαν έναν 20αρη με 30 35αρηδες βρωμιάρηδες που δεν έπλεναν ούτε ένα ρούχο. Ή όταν είχαν υπηρεσία στα μαγειρεία (επειδή ήμουν μάγειρας 😋) τους έλεγα να καθαρίζουν καλά και τέτοια χαχα.
Υπήρχαν και οι σχετικοί που έκαναν σπουδές εξωτερικό που είχαν ένα attitude λες και ήταν λόρδοι 😂.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν είσαι γιατρός καλύτερα σε μονάδα παρά σε νοσοκομείο...η θητεία (έτσι όπως είναι δομημένη στην Ελλάδα τελοσπάντων) είναι μεταξύ άλλων και για να ησυχάζει το κεφάλι σου, όχι για να εργάζεσαι δωρεάν για τον Ελληνικό στρατό!
Στις μονάδες τους γιατρούς τους έχουν στα ώπα ώπα κι η δουλειά τους περιορίζεται σε πρώτες βοήθειες και στο να παραπέμπουν τους στρατιώτες στα στρατιωτικά νοκοσομεία...εκεί όπου οι γιατροί εργάζονται κανονικά άνευ μισθού κι αντιμετωπίζουν καθημερινά σοβαρά περιστατικά, για τα οποία αν κάτι πάει στραβά μπορεί να βρεθούν ακόμη και μπλεγμένοι (π.χ. Ε.Δ.Ε. για κάποιο θάνατο στρατιώτη)...
Το ίδιο ισχύει και για τους μάγειρες, καλύτερα π.χ. σε μια μονάδα να φτιάχνεις ένα φαγητάκι το μεσημέρι κι ένα το βράδυ κι όλες τις άλλες ώρες να σε αφήνουν στην ησυχία σου παρά σε λέσχες αξιωματικών ή Κ.Α.Α.Υ. να μαγειρεύεις μέρα νύχτα και να σ' έχουν σήκω σήκω κάτσε κάτσε!

Ούτε καν, εγώ δεν πήγα ούτε στα 18 ούτε στο πτυχίο αλλά αρκετά αργότερα, στα 26 ως μισθωτός των 1.100 καθαρών ευρώ (τότε)...απλούστατα σου λέω ότι επειδή οι περισσότεροι πάνε λίγο πριν ή λίγο μετά τη λήψη του πτυχίου τους (ανάλογα με το πόσα εξάμηνα κάνουν, πόσο "ξύπνιοι" είναι ώστε να εκμεταλλευτούν τη φοιτητική άδεια και κατά πόσο έχουν αυτή τη δυνατότητα πρακτικά) είναι καλύτερα για σένα να πας τότε για πολλούς λόγους (προσαρμογή, ποιότητα θητείας, πιθανές φιλίες που θα σε βοηθήσουν στο μέλλον ενδεχομένως κι επαγγελματικά κ.λπ.) μια που απ' ότι φαίνεται θα περάσεις σε κάποια σχολή από αυτές που στοχεύεις και θα την παρακολουθήσεις!
Η μόνη "κοινωνικοποίηση" που θα κάνεις στα 18 σου στο στρατό θα είναι με 18άρηδες οι οποίοι ως επί το πλείστον θα είναι παιδιά χωρίς βλέψεις για σπουδές στην Τριτοβάθμια, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την "ποιότητα" των ατόμων αυτών...

Υ.Γ. Αυτοί που μετάνιωσαν που πήγαν μετά το πτυχίο είναι αυτοί που τελικά δεν έκαναν επαγγελματικά κάτι σχετικό με τις σπουδές τους (συνήθως αυτοί συνεχίζουν και σε μεταπτυχιακά μετά, παρατείνοντας την επαγγελματική απραξία) και νομίζουν ότι γι' αυτή τους την αποτυχία έφταιγε η στρατιωτική θητεία...αμ δε!:rolleyes:
Το ίδιο ισχύει και για κάτι προβληματικά παιδάκια που πουλάνε τρέλα και παίρνουν Ι5 ψυχολογικό «γιατί ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου» (όπως λένε) ενώ το 99% όλων αυτών τα ματώνουν απ' το ξύσιμο όλη μέρα!:lol:
Δεν είναι όλη μέρα ξύσιμο,είναι ανάλογα τι κάνεις εκεί στον στρατό. Αν ήσουν όπως εγώ,ριζια Έβρου,που είμασταν λιγοι και είχαμε εμπλοκή σε όλη την θητεία να μας πάει μια-καμια όλο κάτι θα έχεις να κάνεις. Εγώ,βέβαια,ήμουν απο 5 το πρωι να βγαζω το κεικ και τις μελιντες (μούφα μερέντα του στρατού).
Για τους 18ρηδες σαν εμένα,ήταν πολύ καλή εμπειρία,μιας και δεν είχα φύγει ποτέ μακριά από το νησί και να μένω μόνος μου για μεγάλο χρονικό διάστημα,πήρα και ένα ΒΕΚ (και καλά 😋😂).
Είχε πάρα πολύ κόσμο που,ίσως να μην ήθελε να κάνει σπουδές,αλλά είχαν όνειρα για τον εαυτό τους (είτε να ανοίξουν επιχείρηση,είτε να μαζέψουν λεφτά να πάνε κάπου αλλού,είτε να παντρευτούν).
Προσωπικά,μιλούσα με όλους,όχι μόνο με 18ρηδες (μόνο 2 είμασταν btw) και,όσο καιρό ήμουν εκεί,διαπίστωσα το ότι πανεπιστήμιο και να έχεις τελειώσει άνθρωπος δεν γίνεσαι. Την περισσότερη χαζομάρα και πονηριά που είχα βιώσει ήταν από άτομα που πιστεύεις ότι θα είναι ώριμα και κριτικά σκεπτόμενα παιδιά/ενήλικες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγώ που πήγα νωρίς (18 ή 19) ήμουν ο μικρότερος και όλοι όσοι τελείωσαν με μεταπτυχιακά και λοιπές σπουδές ήταν από 28 μέχρι 35 και εγώ ήμουν σε φάση "καλά που ήρθα νωρίς να το ξεφορτωθώ".
Και τι κατάλαβες που το ξεφορτώθηκες "νωρίς";
Θέλω να πω, ο άλλος που το ξεφορτώθηκε "αργά" τι παραπάνω έχασε σε σχέση μ' εσένα;
Όλοι τους είχαν ξενερώσει γιατί,ουσιαστικά,είχαν έναν 20αρη ανθυπα και τους έλεγε τι να κάνουν. Ή όταν είχαν υπηρεσία στα μαγειρεία (επειδή ήμουν μάγειρας 😋) τους έλεγα να καθαρίζουν καλά και τέτοια χαχα.
Οι 20άρηδες ανθυπαστιστές είναι ως επί το πλείστον σωστά εκπαιδευμένα παιδιά που έχουν περάσει ψυχολογικά κ.λπ. τεστ και δεν υπερβαίνουν τα εσκαμμένα...δεδομένου βέβαια ότι εννοείς τους απόφοιτους Σ.Μ.Υ. και όχι τους Δ.Ε.Α. (Δεν Είσαι Αξιωματικός:lol:)...
Ε τώρα αν μια στις χίλιες πέσεις σε καμιά κομπλεξική γκομενίτσα που καβλώνει να διατάζει άντρες ή σε κάνα πιτσιρίκο που τον έδερνε ο πατέρας του στο σπίτι και θέλει να ξεσπάσει στους στρατιώτες είτε είσαι 18 είτε 38 τον ίδιο μπελά θα βρεις!;)
Ίσα ίσα που τον 30+χρονο θα τον αφήσουν ήσυχο λόγω ηλικίας...
Ή όταν είχαν υπηρεσία στα μαγειρεία (επειδή ήμουν μάγειρας 😋) τους έλεγα να καθαρίζουν καλά και τέτοια χαχα.
Ήσουν τυχερός που δεν είμασταν στην ίδια μονάδα να σου έδειχνα πως καθαρίζουν τα πατώματα...:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top