Στρατιωτική θητεία-ποιά η γνώμη σας;

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αμα το πας ετσι, η γυναικα παιρνει π**α στον εργοδοτη κ την προσλαμβανει ακομα κ να ειναι βοδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
μεχρι να παω εγω εχω ακομα αλλα πιστευω πωσ ειναι καλο να πηγαινεισ γιατι αμα πχ γινει καποιοσ πολεμοσ εδω να εχουμε στρατιωτεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Επειδή με άγγιξε το θέμα είπα να γράψω.

Θα μιλήσω για αυτούς που υπηρετούν κανονικά ανεξαρτήτως σώματος και όχι για τα βύσματα, που κάνουν διακοπές.

1) Κανείς, μα κανείς δεν μπορεί να φανταστεί τι μπορεί να κάνει και πόσο μπορεί να αντέξει. Ο στρατός σε κάνει να το δεις αυτό. Σου δείχνει αντοχές που ούτε ήξερες ότι τις έχεις.

2) Σε κάνει να εκτιμάς πράγματα που σου φένονται φυσιολογικά. Η τουαλέτα, το κρεβάτι,ο ύπνος, το pc, οι γκόμενες, η οικογένεια κτλ. σου φαίνονται νορμάλ, επειδή δεν τα στερήθηκες ποτέ. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι ένα μεγάλο σχολείο. Μαθαίνεις να εκτιμάς. Ότι μέχρι χθες ήταν καθημερινότητα, σήμερα είναι πολυτέλεια.

3) Εισάγεσαι στην μικρογραφία της Ελληνικής κοινωνίας. Σε πολλές περιπτώσεις σε παίρνει ένα παιδάκι και σε βάζει να ζήσεις καταστάσεις εξομοίωσης της Ελληνικής καθημερινότητας. Βλέπεις τι σημαίνει δημόσιος υπάλληλος, βλέπεις τι σημαίνει να σε διοικεί ένας ηλίθιος, βλέπεις τι σημαίνει να έχεις βύσμα και τι όχι, βιώνεις την αδικία καθημερινά στο πετσί σου. Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό. Επίσης τρομερό σχολείο.

4) Από την άλλη χάνεις ένα χρόνο από τη ζωή σου. Είτε σε ένσημα είτε σε χρήματα. Θα έπρεπε να αναγνωρίζεται κανονικά χωρίς να πληρώνεις, ως χρόνος συντάξιμος, κατά τη γνώμη μου.

Για να κλείσω, σε ένα παιδί που είναι ψημένο από τη ζωή (ελάχιστα είναι), δεν προσφέρει κάτι σημαντικό.

Για τα περισσότερα αγόρια όμως, προσφέρει κάποιες εμπειρίες που είναι ανεκτίμητες. Σε προετοιμάζει καλά για την κοινωνία έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.
Κι εγω κατα της υποχρεωτικηες θητεια ειμαι ( προσωπικα οταν ερθει η ωρα να παω ελπιζω να γινει κατι και να μην χρειαστει ) ,το θεωρω απολυτο χασιμο χρονου ,αλλα απο την αλλη δεν νομιζω οτι η Ελλαδα με 11.000.000 πολιτες ( χωρια γυναικες και ξενους υπηκοους ) εχει την πολυτελεια να αφηνει τους αντρες να επιλεγουν αν θελουν η οχι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ομολογουμένως, πάντως, δεν εχω δει σε κανενα μοντέρνο πολεμο τα τελευταια 30 χρονια να γινεται επιστρατευση για να καλυφθούν οι ανάγκες...Οι επενδύσεις πάνω σε τεχνοκράτες με άριστες γνώσεις χρήσης και ανάπτυξης των οπλικών συστημάτων θα μπορούσαν να αποδώσουν πολύ περισσότερο. Όταν πχ. αμφισβητηθεί η ελληνικότητα του Αγαθονησίου στρατιωτικά, ο πολίτης που έχει κανει 10 μηνες φανταρος δεν πρόκειται να κληθει για να βοηθήσει, ειναι απολύτως άχρηστος.
Για καθαρά πολιτικούς λόγους διατηρείται η θητεία, για λογους εσωτερικης πολιτικής όπως του οτι πρέπει καπως να γεμιζουν τα στρατόπεδα για να έχουν λόγο να πληρώνονται οι αξιωματικοί και για λογους εξωτερικής, οτι αφου εχει υποχρεωτική στρατευση η Τουρκια, για λογους ισορροπίας, πρέπει να έχει και η Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φιλε miv, διαφωνω μαζι σου.
Η Αμερικη καλεσε εφεδρους σε ολες τις μεχρι τωρα συγκρουσεις.
Ειναι δυνατον οι τεχνοκρατες και οι αξιωματικοι να πολεμησουν ...μονοι τους;;
Ο πολιτης αυτος, που εχει κανει 10 μηνες φανταρος δεν ειναι αχρηστος. Οι πολιτες ειναι που θα πολεμησουν για την χωρα και τη δημοκρατια, αν χρειαστει.
Οταν η συγκρουση φυγει απο το "προβλεπομενο", το προσχεδιασμενο, χρειαζεται φαντασια και συνδυαστικη σκεψη για να τα βγαλεις περα. Τοτε, η εκπαιδευση δεν ειναι το παν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ένας πολίτης εκτός από δικαιώματα έχει και υποχρεώσεις(κάτι που πολλοί το ξεχνάνε). Επίσης προτιμώ πλήρη θητεία παρά ΕΠΟΠ στο στρατό. Όποιος έχει πάει φαντάρος ή θα πάει καταλαβαίνει ότι πρόκειται για την μεγαλύτερη σπατάλη χρήματος και την χειρότερη μορφή δημοσίων υπαλλήλων (Δεν κάνουν απολύτως τίποτα). Όσο για τη διάρκεια της θητείας αν τα στρατόπεδα μειωθούν στα απαραίτητα και η θητεία θα μειωθεί και λιγότερα χρήματα θα ξοδεύονται σε θέματα άμυνας που πάνε μόνο για πανηγύρια και γιορτές σε στρατόπεδα που είναι μπουρδ... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriles

Νεοφερμένος

Ο kiriles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια , εγω ειμαι της αποψης οτι η στρατιωτικη θητεία καλως παραμενει υποχρεωτικη αλλα θα μπορουσε να μειωθει ας πουμε στους 6 μηνες. για σκεφτειτε να μας κανει καμια αλλη χωρα κανενα <ντου> και να μην ξερει κανεις ανω των 18 να πιασει οπλο? θα μου πειτε παλι γιατι στο στρατο θα μαθουμε να πιανουμε οπλο η να καθαριζουμε τουαλετες? σωστο και αυτο αλλα σιγουρα καποια βασικα πραγματα τα μαθαινεις, ασε που μαθαινεις να πειθαρχεις και απο κακομαθημενο ψιλογινεσε ανθρωπος...........................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φιλε miv, διαφωνω μαζι σου.
Η Αμερικη καλεσε εφεδρους σε ολες τις μεχρι τωρα συγκρουσεις.
Ειναι δυνατον οι τεχνοκρατες και οι αξιωματικοι να πολεμησουν ...μονοι τους;;
Ο πολιτης αυτος, που εχει κανει 10 μηνες φανταρος δεν ειναι αχρηστος. Οι πολιτες ειναι που θα πολεμησουν για την χωρα και τη δημοκρατια, αν χρειαστει.
Οταν η συγκρουση φυγει απο το "προβλεπομενο", το προσχεδιασμενο, χρειαζεται φαντασια και συνδυαστικη σκεψη για να τα βγαλεις περα. Τοτε, η εκπαιδευση δεν ειναι το παν.

Οι έφεδροι είναι μισθοφόροι, όμως, δεν είναι κάποτε-εκπαιδευμένοι-στη-σκοπιά. Υπογράφουν συμβόλαια, εκπαιδεύονται επαγγελματικά, πληρώνονται, ασφαλίζονται και φεύγουν. Έχει μεγάλη διαφορά το να καλείς κάποιον να γινει επαγγελματίας φαντάρος εθελοντικά απ'το να εκπαιδεύεις σε αμφιβολης ποιότητας προγράμματα κάθε καρυδιάς καρύδι και να περιμένεις αυτό να αποδώσει. Στην τελική σε καθε περίπτωση αυτος που θα πολεμήσει περισσοτερο θα ειναι αυτός που θα το θελήσει πραγματικά, είτε μισθοφόρος, είτε όχι, δεν είναι αυτός που τον αναγκάζεις να χαλάσει τα σχέδιά του για 9 μήνες...αυτόν στην ουσία τσάμπα τον ταίζεις και τσάμπα παρενοχλείς και τη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Οι εφεδροι ΔΕΝ ειναι μισθοφοροι. Ειναι πολιτες.
Δεν μιλαω για τους επαγγελματιες οπλιτες.
Στην τελική σε καθε περίπτωση αυτος που θα πολεμήσει περισσοτερο θα ειναι αυτός που θα το θελήσει πραγματικά, είτε μισθοφόρος, είτε όχι, δεν είναι αυτός που τον αναγκάζεις να χαλάσει τα σχέδιά του για 9 μήνες...αυτόν στην ουσία τσάμπα τον ταίζεις και τσάμπα παρενοχλείς και τη ζωή του.
Ο καθε Ελληνας, ανεξαρτητως πολιτικων πεποιθησεων, δεν θα θελησει να υπερασπιστει τη χωρα του απενατι σε εξωτερικη επεμβαση;
Επισης, η διαφωνια μου εγκειται στη χρησιμοτητα της στρατιωτικης θητειας απο στρατιωτικη πλευρα...

χει μεγάλη διαφορά το να καλείς κάποιον να γινει επαγγελματίας φαντάρος εθελοντικά απ'το να εκπαιδεύεις σε αμφιβολης ποιότητας προγράμματα κάθε καρυδιάς καρύδι και να περιμένεις αυτό να αποδώσει.
τα προγραμματα αυτα δεν αποσκοπουν να βγαλουν πολεμιστες, αλλα στρατιωτες. Εχει σημαντικη διαφορα. Το βαρος πεφτει στην πειθαρχια και οχι τοσο στην ικανοτητα στα οπλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν το περίμενα οτι θα το πω αυτό, αλλα γενικά στο θέμα αυτό συμφωνώ με τον Miv.

Ο πολιτης αυτος, που εχει κανει 10 μηνες φανταρος δεν ειναι αχρηστος. Οι πολιτες ειναι που θα πολεμησουν για την χωρα και τη δημοκρατια, αν χρειαστει.

Οι πολίτες, όχι ο στρατός. Ο στρατός αποδεδειγμένα δεν έχει και πολύ καλές σχέσεις με τη δημοκρατία (δικτατορία του 69)

Οταν η συγκρουση φυγει απο το "προβλεπομενο", το προσχεδιασμενο, χρειαζεται φαντασια και συνδυαστικη σκεψη για να τα βγαλεις περα. Τοτε, η εκπαιδευση δεν ειναι το παν.

Αν θες ανάλυσε το λίγο παραπάνω, στο που κολλάει αυτό με την υποχρεωτική στράτευση.

Οι έφεδροι είναι μισθοφόροι, όμως, δεν είναι κάποτε-εκπαιδευμένοι-στη-σκοπιά. Υπογράφουν συμβόλαια, εκπαιδεύονται επαγγελματικά, πληρώνονται, ασφαλίζονται και φεύγουν. Έχει μεγάλη διαφορά το να καλείς κάποιον να γινει επαγγελματίας φαντάρος εθελοντικά απ'το να εκπαιδεύεις σε αμφιβολης ποιότητας προγράμματα κάθε καρυδιάς καρύδι και να περιμένεις αυτό να αποδώσει. Στην τελική σε καθε περίπτωση αυτος που θα πολεμήσει περισσοτερο θα ειναι αυτός που θα το θελήσει πραγματικά, είτε μισθοφόρος, είτε όχι, δεν είναι αυτός που τον αναγκάζεις να χαλάσει τα σχέδιά του για 9 μήνες...αυτόν στην ουσία τσάμπα τον ταίζεις και τσάμπα παρενοχλείς και τη ζωή του.

+1. Ο άλλος αν χρειαστεί, θα πάρει την οικογένεια του και θα την κάνει με ελαφρά.

Ομολογουμένως, πάντως, δεν εχω δει σε κανενα μοντέρνο πολεμο τα τελευταια 30 χρονια να γινεται επιστρατευση για να καλυφθούν οι ανάγκες...Οι επενδύσεις πάνω σε τεχνοκράτες με άριστες γνώσεις χρήσης και ανάπτυξης των οπλικών συστημάτων θα μπορούσαν να αποδώσουν πολύ περισσότερο. Όταν πχ. αμφισβητηθεί η ελληνικότητα του Αγαθονησίου στρατιωτικά, ο πολίτης που έχει κανει 10 μηνες φανταρος δεν πρόκειται να κληθει για να βοηθήσει, ειναι απολύτως άχρηστος.
Για καθαρά πολιτικούς λόγους διατηρείται η θητεία, για λογους εσωτερικης πολιτικής όπως του οτι πρέπει καπως να γεμιζουν τα στρατόπεδα για να έχουν λόγο να πληρώνονται οι αξιωματικοί και για λογους εξωτερικής, οτι αφου εχει υποχρεωτική στρατευση η Τουρκια, για λογους ισορροπίας, πρέπει να έχει και η Ελλάδα...

+1 Πάλι. Αφου μας καίει τόσο, θα μπορούσαν οι επενδύσεις να γίνονται στην συντήρηση δικής μας βιομηχανίας και να μην χρειάζεται πχ να αγοράζουμε άρματα τα οποία δεν θα χουμε με τι να τα γεμίσουμε.

@στατιστικός, δεν ξέρω κατα πόσο είναι σχολείο ο στρατός όπως λες καθώς δεν έχω πάει, αλλα είναι απαράδεκτο να υποχρεώνουν τον καθένα να το υποστεί. Στο κάτω κάτω, στις χώρες που δεν ισχύει υποχρεωτική στράτευση οι αρσενικοί άνθρωποι δεν είναι «άντρες»; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αν θες ανάλυσε το λίγο παραπάνω, στο που κολλάει αυτό με την υποχρεωτική στράτευση.
Αυτο σχετιζεται με τα λεγομενα του miv για την μη χρησιμοτητα της θητειας απο στρατιωτικη αποψη...
Εγω δεν εχω αποψη επι του θεματος απο την πολιτικοκοινωνικη πλευρα και για αυτο αλλωστε ξεκινησα το θεμα...
Γνωριζω τα υπερ και τα κατα καθε θεσης, αλλα δεν μπορω να συμμεριστω καμμια.

Οι πολίτες, όχι ο στρατός. Ο στρατός αποδεδειγμένα δεν έχει και πολύ καλές σχέσεις με τη δημοκρατία (δικτατορία του 69)
Η δικατατορια του '69 ειναι αλλη συζητηση. ακομα και εκει ομως, πρεπει να τονιστει οτι οι δημοκρατικοι αξιωματικοι, υπαξιωματικοι και οπλιτες αποτελουσαν την πλειοψηφια.(βλεπε σταση του ναυτικου).
Επιπροσθετως, σε μια συγκρουση δεν μετραει μονο η ποιοτητα, αλλα και η ποσοστητα.
(βλεπε μαχη του Κουρσκ) και απ οσο ξερω δεν νομιζω να εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα να διατηρησουμε αρκετα μεγαλο επαγγελματικο στρατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Του '67 ηταν η δικτατορία. Του '69 ειναι το καμπερνέ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Του '67 ηταν η δικτατορία. Του '69 ειναι το καμπερνέ. :D

Και ΤΟ 69 κάτι άλλο πάλι :jumpy:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Από στρατιωτική άποψη σου εξήγησα το σκεπτικό μου...Και με ενα πολύ απλό και ρεαλιστικό παράδειγμα...Αν αύριο αποκλειστεί το Αγαθονήσι εσύ ως πολίτης που θα χρησιμεύσεις; Θα σε καλέσει κανένας να σπάσεις την πολιορκία ξέρω γω; Η Ελλάδα έχει να χρησιμοποιήσει επιστράτευση για αμυντικούς λόγους απ'το 1940, αφήνω απ'εξω την περίπτωση του 1974 που η επιστράτευση έγινε για καθαρά πολιτικούς λόγους, για να δείξει ο Ιωαννίδης πόσο καλά ήλεγχε το στρατό του και πως μπορούσε να τον χρησιμοποιήσει για να εισβάλλει όποια ώρα θέλει στην Κύπρο ή αλλού. Δεν υπάρχει ανάγκη πολιτοφυλακής στο σύγχρονο πόλεμο, δεν γίνονται ούτε εισβολές συνταγμάτων, ούτε μάχες στα βουνά, ούτε χειροκίνητη κατάρριψη αεροσκαφών. Πιο πολύ για λόγους στρατιωτικής κουλτούρας διατηρείται αυτό παρα πραγματικής ανάγκης...Στο δυτικό κόσμο πλέον λίγες χώρες έχουν υποχρεωτική στράτευση αλλά δεν μειώθηκε στο ελάχιστο η στρατιωτική τους ισχύς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ελεος ...!!!Εν ετη 2010 και μονο η ΕΛΛΑΔΑ και η ΤΟΥΡΚΙΑ εχουν υποχρεωτικη την θητεια!!!!

Mandatory Millitary Service/Conscription Countries



Όπως βλέπεις είναι η πλειοψηφία :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το γεγονος οτι ο στρατος ειναι κατι αναγκαστικο ειναι απο μονο του κατι που καταστρατηγει και ισοπεδωνει οποιαδηποτε εννοια ελευθεριας ενος πολιτη που ζει σε ενα δημοκρατικο -my ass- πολιτευμα. Αν το βλεπαμε απο ψηλα, αποστασιοποιημενοι, καθε λογικος ανθρωπος θα αηδιαζε στην ιδεα οτι ολοι οι αντρες μιας χωρας πρεπει αναγκαστικα να καταταγουν σε ενα σωμα ασφαλειας, το οποιο απο την στιγμη εκεινη και για 9 μηνες, θα ειναι υπευθυνο για οσα τους αφορουν:

-Θα οριζει τις ωρες υπνου σου και τις ωρες του ξυπνιου σου,
-Θα οριζει το τι θα κανεις και με ποιον τροπο,
-Θα οριζει το αν και ποτε θα δεις τους αγαπημενους σου ανθρωπους ή θα βγεις για λιγες ωρες εξω απο την γη του,
-Θα σε πεταξει σε εναν θαλαμο με αλλους 5-10-20 νοματαιους και θα σε αναγκασει να συζησεις μαζι τους,
-Θα σε κουβαλησει πανω στα βουνα για να κανεις ασκηση,
-Θα σε βαλει να ζεις μεσα στην βρωμα, τους κοριους, ενιοτε το κρυο, κτλ,
-Θα σε τιμωρει οταν κατι δεν παει καλα,
-Θα σε βαλει να ζεις διαρκως κατω απο τον διαρκη φοβο της εφοδου και της πιθανης τιμωριας σου,
-Θα οριζει μεχρι και το τι θα τρως και θα πινεις,
...και παει λεγοντας.

Και ολα αυτα, στο ονομα μιας πατριδας και ενος κινδυνου για πολεμο, που εντεχνα ποτε δεν ηρεμει.

Εγω λοιπον στον στρατο, δεν εμαθα να πολεμω, δεν ενιωσα πατριωτης, δεν ενιωσα πιο αντρας. Μεσα ομως απο την καταστρατηγηση καθε δικαιωματος μου ως πολιτη [που απο μονο του αρκει για να εχω χεσμενη την "υποχρεωση" της θητειας], πηρα καποια μαθηματα. Θα μου πειτε, αρκουν για να κανουν μια θητεια ανθρωπινη; Οχι φυσικα. Αλλα αυτο που θελω να πω, ειναι οτι μεσα στην ολη μαλακια και τον παραλογισμο της υποχρεωτικης θητειας, θελησα και βρηκα και μερικα θετικα:

-Ειδα ποια ειναι τα ορια μου, τοσο τα σωματικα οσο και τα ψυχολογικα. Διαπιστωσα οτι μπορει να κοιμασαι 7 ωρες την μερα και τις υπολοιπες 17 να τρεχεις, χωρις να πεφτεις κατω ξερος, ή τεσταρα τον εαυτο μου απεναντι σε μαλακες ανωτερους μου οι οποιοι μου ζητησαν ξερω γω να ειμαι σε δυο σημεια ταυτοχρονα και να κανω δυο διαφορετικες δουλειες, πραγμα που δεν εγινε, και επεφερε φυσικα το ανελεητο κραξιμο μου.

-Ειδα πως ειναι να εχεις στερηθει μια χεστρα, ενα πισι, την κοπελα μου, το κρεβατι μου. Και τα εκτιμησα δεοντως, οταν τα ειχα κατα την διαρκεια της θητειας μου.

-Εκτιμησα περισσοτερο τον εαυτο μου, βλεποντας την βλακεια γυρω μου. Και εννοω την βλακεια που εδερνε τους συφανταρους μου, τους περισσοτερους τουλαχιστον.

-Αυξηθηκαν τα περιθωρια υπομονης μου.

...και αλλα πολλα.

Αν βεβαια βαλω στο ζυγι τα θετικα και τα αρνητικα, εννοειται οτι υπερτερουν τα αρνητικα.

Αν ειχα να συμβουλεψω κατι στον υποψηφιο στρατιωτη, ειναι το εξης: Αν μπορεις να το αποφυγεις, απεφυγε το. Αν εχεις βυσμα, χρησιμοποιησε το. Αν χρειαστει να υπερασπιστεις τον εαυτο σου, ο σκοπος στον στρατο αγιαζει τα μεσα.

ΔΕΝ χρωστας αυτους τους 9 μηνες σε κανεναν.



[Για οποιον ενδιαφερεται, κατα την διαρκεια της θητειας μου κρατουσα ημερολογιο. Εδω βρισκεται η πρωτη του σελιδα:

https://sourotiri.blogspot.com/2008/11/page-one.html

και φυσικα μπορειτε να το διαβασετε ολοκληρο, αν πατατε τον συνδεσμο "νεοτερη αναρτηση" σε καθε σελιδα κατω κατω]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ελεος ...!!!Εν ετη 2010 και μονο η ΕΛΛΑΔΑ και η ΤΟΥΡΚΙΑ εχουν υποχρεωτικη την θητεια!!!!


Δεν ισχύει αυτό...Και η Γερμανία έχει αλλά εκεί μπορεις να υπηρετήσεις σε εναλλακτική θητεία και μάλιστα το ίδιο χρονικο διάστημα. Στην Ελλάδα οταν σου λένε οτι για να πας στην εναλλακτική πρέπει να υπηρετησεις 18 αντι για 9 μηνες, στην ουσια σε εκβιαζουν να μην πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό...Και η Γερμανία έχει αλλά εκεί μπορεις να υπηρετήσεις σε εναλλακτική θητεία και μάλιστα το ίδιο χρονικο διάστημα. Στην Ελλάδα οταν σου λένε οτι για να πας στην εναλλακτική πρέπει να υπηρετησεις 18 αντι για 9 μηνες, στην ουσια σε εκβιαζουν να μην πας.

Κόκκινο : Οι χώρες με υποχρεωτική Θητεία
Πορτοκαλί : Χώρες που θα καταργήσουν την θητεία στα επόμενα 3 χρόνια
Μπλε : Χώρες χωρίς Υποχρεωτική Θητεία
Πράσινο : Χώρες χωρίς Στρατό :P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές είμαι υπέρ της στρατιωτικής θητείας. Κάνει καλό σε έναν άντρα. Ξεφεύγει, μαθαίνει να ζεί και στα δύσκολα. Γιατί η ζωή είναι δύσκολη.
Θα προτιμούσα όμως η στρατεύση να είναι υποχρεωτική στα 18 και να μην δίνονται αναβολές. Μετά το σχολείο δηλαδή. Γιατί αργότερα καταντά βραχνάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top