Στρατιωτική Ιατρική

SSAS-I

Νεοφερμένος

Ο SSAS-I αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
o Χαβαλές γράφτηκε σε απάντησε του .."στρατόκαυλου". Ουδέποτε χαρακτήρισα τον συνάδελφο πολίτη γιατρό χαβαλέ. Δεν μπορεί ένας που έπιασε τα μόρια για να μπεί σε μια ιατρική σχολή να είναι -κατα τεκμήριο -χαβαλές! Όμως δεν δέχομαι το "στρατόκαυλος", αυτός που χρησιμοποιεί τέτοιους χαρακτηρισμούς είναι κοπλεξικός γιατι δεν έπιασε τις βάσεις για τις σχολές της ΣΣΑΣ. Σε ότι αφορά την εμπειρία σε χειρουργείο διάβασε για να καταλάβεις και να κρίνεις μόνος σους.. 1) Διδασκόμαστε τα ίδια μαθήματα και περνάμε τις ίδιες εξετάσεις με τους πολίτες στο Πανεπιστήμιο, 2) Για την ειδικότητα (πχ χειρουργού) την επιλέγουμε και σε περίπτωση που οι θέσεις είναι λιγότερες από τους υποφηφίους τότε δίνουμε μεταξύ μας εξετάσεις και οι καλλίτεροι πάνε για ειδικότητα, οι υπόλοιποι μπορούν να ξαναδώσουν. Σχετικά με τις εξετάσεις αυτές δεν έχει ακουστεί να γίνεται "λαδιά". Εξετάσεις λοιπόν και όχι αναμονή!!! . 3) Την ειδικότηα μπορούμε να την κάνουμε στα Στρατιωτικά Νοσοκομεία ή στα Πολιτικά (χωρίς αναμονές), ή στο Εξωτερικό!! 4) Ο χειρούργος στρατιωτικός γιατρός ή όποιας ειδικότητας γιατρός θα ασκήσει κλινική ιατρική και θα χειρουργήσει σε Νοσοκομείο. Υπάρχουν πολίτες γιατροί που έχουν να δουν Νοσοκομείο από την εποχή που τελείωσαν την ειδικότητα και το μόνο που κάνουν είναι να ανανεώνουν συνταγές (δεν αναφέρομαι στους συναδέλφους του ΕΣΥ). Συνεπώς ο στρατιωτικός ασκεί σίγουρα κλινική ιατρική ενώ ο πολίτης δεν είναι βέβαιο!!
Σε ότι αφορά τους υπαινιγμούς για αντιγραφές κλπ. Ο ΣΑΣΣΙΤΗΣ κάθε απόγευμα έχει συστηματικό διάβασμα παρά το βαρύ του πρόγραμμα. Πόσοι απο τους πολίτες φοιτητές διαβάζουν καθημερινά και όχι 15 μέρες πριν από τις ξετάσεις με SOS θέματα??? Σε ότι αφορά τις αντιγραφές, φίλε πολύ κοπλεξαρισμένο σε "κόβω", η αντιγραφή δεν ξέρω εάν γίνεται, αλλά εάν γίνεται, γίνεται μόνο από τους ΣΑΣΣΙΤΕΣ?? (Εγώ δεν αντιγράφω - από πεποίθηση- αλλά εάν είσαι στο Αριστοτέλειο και χρωστάς μαθημαματάκι που θα το δώσω και εγώ τότε επικοινώσε μαζί μου ώστε να κάτσεις δίπλα για να αντιγράψεις από μένα!
Σε ότι αφορά το STANFORD Ή το UCLA ή το PARIS 7 ή το PARIS 12 είναι τα Πανεπιστήμια στα οποία θα ήθελα να μετεκπαιδευθώ -μετά την ειδικότητα- και θα προσπαθήσω να πάω σαν αξιωματικός γιατρός. Ξέρω ότι ο Ελληνικός Στρατός στέλνει -με έξοδα του- τα στελέχη του για μετεκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
o Χαβαλές γράφτηκε σε απάντησε του .."στρατόκαυλου". Ουδέποτε χαρακτήρισα τον συνάδελφο πολίτη γιατρό χαβαλέ. Δεν μπορεί ένας που έπιασε τα μόρια για να μπεί σε μια ιατρική σχολή να είναι -κατα τεκμήριο -χαβαλές! Όμως δεν δέχομαι το "στρατόκαυλος", αυτός που χρησιμοποιεί τέτοιους χαρακτηρισμούς είναι κοπλεξικός γιατι δεν έπιασε τις βάσεις για τις σχολές της ΣΣΑΣ. Σε ότι αφορά την εμπειρία σε χειρουργείο διάβασε για να καταλάβεις και να κρίνεις μόνος σους.. 1) Διδασκόμαστε τα ίδια μαθήματα και περνάμε τις ίδιες εξετάσεις με τους πολίτες στο Πανεπιστήμιο, 2) Για την ειδικότητα (πχ χειρουργού) την επιλέγουμε και σε περίπτωση που οι θέσεις είναι λιγότερες από τους υποφηφίους τότε δίνουμε μεταξύ μας εξετάσεις και οι καλλίτεροι πάνε για ειδικότητα, οι υπόλοιποι μπορούν να ξαναδώσουν. Σχετικά με τις εξετάσεις αυτές δεν έχει ακουστεί να γίνεται "λαδιά". Εξετάσεις λοιπόν και όχι αναμονή!!! . 3) Την ειδικότηα μπορούμε να την κάνουμε στα Στρατιωτικά Νοσοκομεία ή στα Πολιτικά (χωρίς αναμονές), ή στο Εξωτερικό!! 4) Ο χειρούργος στρατιωτικός γιατρός ή όποιας ειδικότητας γιατρός θα ασκήσει κλινική ιατρική και θα χειρουργήσει σε Νοσοκομείο. Υπάρχουν πολίτες γιατροί που έχουν να δουν Νοσοκομείο από την εποχή που τελείωσαν την ειδικότητα και το μόνο που κάνουν είναι να ανανεώνουν συνταγές (δεν αναφέρομαι στους συναδέλφους του ΕΣΥ). Συνεπώς ο στρατιωτικός ασκεί σίγουρα κλινική ιατρική ενώ ο πολίτης δεν είναι βέβαιο!!
.....(δεν μιλησα για αντιγραφες εγω οποτε παραλειπω αυτα που εγραψες γι αυτο το θεμα)...
Σε ότι αφορά το STANFORD Ή το UCLA ή το PARIS 7 ή το PARIS 12 είναι τα Πανεπιστήμια στα οποία θα ήθελα να μετεκπαιδευθώ -μετά την ειδικότητα- και θα προσπαθήσω να πάω σαν αξιωματικός γιατρός. Ξέρω ότι ο Ελληνικός Στρατός στέλνει -με έξοδα του- τα στελέχη του για μετεκπαίδευση.

Πολυ τσιτωμενο σε βλεπω...χαλαρωσε δεν εχουμε κατι να χωρισουμε απλως συζηταμε.:P

Προφανως δεν καταλαβες αυτο που εγραψα, το οποιο εχει αναφερθει και παραπανω. Ας το πω πιο αναλυτικα.
Ειθισται οι πολιτες φοιτητες ιατρικης απο το δευτερο-τριτο ετος να παρακολουθουν περιστατικα σε νοσοκομεια επιπλεον των μαθηματων τους. Το γνωριζω αυτο απο την οικογενεια μου και διαφορους οικογενειακους φιλους. Ο ξαδερφος μου για παραδειγμα πηγε για ειδικοτητα και ειχε αρκετη εμπειρια και ηταν πολυ μπροστα απο τους υπολοιπους ειδικευομενους επειδη ακριβως απο το τριτο ετος πηγαινε μονος του στο Ωνασειο και παρακολουθουσει περιστατικα. 4-5 χρονια επιπλεον εμπειριας δεν ειναι λιγα, και δεν γνωριζω εαν στη ΣΣΑΣ εχετε τη δυνατοτητα και τις αντοχες να το κανετε αυτο.
Ετσι, δεν μπορεις να λες πως η εκπαιδευση ενος ΣΣΑΣιτη ειναι καλυτερη η χειροτερη, εξαρταται απο το ατομο και απο το ποσο προθυμο ειναι.
Τα περι μαθηματων, τα γνωριζω αναλυτικοτατα, αναφερθηκα στο τι γινεται περα απο το μαθημα.

Σε οτι αφορα στην ειδικοτητα, ναι ειναι πλεονεκτημα το οτι δεν εχετε αναμονες, σ αυτο συμφωνω. Μεχρι τωρα ηξερα πως δεν την επιλεγετε εσεις αλλα αλλοι για εσας, για να το λες ομως ετσι θα ναι. Στο εξωτερικο μπορει να παει και ενας πολιτης ιατρος, δε μου λεει κατι αυτο.

Κοιτα, δεν εχω μαθει να κατατασσω στο ποιοι ασκουν κλινικη και ποιοι οχι, γνωριζω πολυ καλα και απο μεσα πως ακομα και στις κλινικες υπαρχουν πολλοι "επικινδυνοι" γιατροι. Το αν ενας πολιτης θα την επιλεξει ειναι καθαρα δικο του θεμα. (προφανως το 4 το ανεφερες γιατι δεν καταλαες τι εγραψα παραπανω.)

Για τα πανεπιστημια στα οποια λες πως θες να ειδικευθεις δεν μπορω παρα να σου ευχηθω καλη επιτυχια, αλλα δεν ξερω ποσοι ειναι αυτοι που πανε με εξοδα του στρατου καθε χρονο εκει...:)

εντιτ..καπου ανεφερες το "μονος σου"...κοπελα ειμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SSAS-I

Νεοφερμένος

Ο SSAS-I αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε μου καλέ τι είναι αυτά που γράφεις?
Εσύ παρακολουθείς επεμβάσεις? Πως το καταφέρνεις μας λές? Να στείλω βίντεο να τα βλέπεις με την άνεση σου? Σίγουρα θα έχει και σπικάρισμα με εξηγήσεις. Δεν είναι πιο καλά από το να βλέπεις μόνο και μάλιστα απο μακριά?
Εάν χρειαστείς να περιμένεις 4-7 χρόνια για την ειδικότητα που θές, αυτό είναι επιλογή ή "μη επιλογή" ? Ο ΣΣΑΣ θα δώσει εξετάσεις για την ειδικότητα που θέλει και έχει δικαίωμα να ξαναδώσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα με λενε Αλεκα και ειμαι κοπελα (δευτερη φορα που το λεω)
Δευτερον δεν καταλαβαινω προς τι το υφος αυτο, ενω προσπαθω να κανω εναν ηρεμο διαλογο μαζι σου αλλα δε με βοηθας:(
Τριτον δεν ειμαι φοιτητρια ιατρικης σου μεταφερω τι κανουν αλλοι, γι αυτο τονισα το οτι ο ξαδερφος μου το εκανε αυτο. Να διαβαζεις δε σου εμαθαν στη ΣΣΑΣ;
Τεταρτον στην ιατρικη της Αθηνας τουλαχιστον που γνωριζω με βεβαιοτητα 2 φοιτητες στους 10 περιπου εκμεταλλευονται τη δυνατοτητα που τους δινουν οι πολλες κλινικες και παρακολουθουν απο τωρα. αν καποιος ειναι συνειδητοποιημενος που ειναι το κακο; και σου λεω πως δεν ειναι χασιμο χρονου, οπως αποδειχθηκε μετεπειτα...γιατι το αμφισβητεις; εχεις αναλογη εμπειρια και αποδειχθηκε πως ηταν αχρηστο;:hmm:

Στο θεμα της ειδικοτητας σου ειπα τι ηξερα μεχρι τωρα, και σου λεω για να το λες ετσι θα ναι, δεν αμφισβητησα κατι. Γιατι αυτος ο τροπος;:(

δεν μπορω να ασχοληθω αλλο μαζι σου, δεν μπορει να γινει διαλογος αν δεν μπαινεις στον κοπο καν να διαβασεις τα μηνυματα μου:(

καλη επιτυχια σ οτι κανεις απο δω και περα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SSAS-I

Νεοφερμένος

Ο SSAS-I αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπόν Αλέκα γειά σου.
Είμαι νέος στο forum και έπρεπε να μάθω να χειρίζομαι κάποια πράγματα, ώστε να τα
"διαβάζω". Οι απαντήσεις μου ήταν ολίγον οργίλες αφού κάποιοι [οχι εσύ] έχουν αναφέρει τα όσα άσχετα και υποτιμητικά.
Τέλος σε ότι αφορά τις παρακολουθήσεις χειρουργείων κλπ είμαι σε μικρό έτος και έτσι δεν έχω ιδία εμπειρία. Όμως βλέποντας τους μεγαλύτερους στη ΣΣΑΣ διαπιστώνω ότι δεν είναι φυλακισμένοι και ότι θα μπορούσαν έάν το ήθελαν να παρακολουθούν χειρουργία. Άλλωστε τα χειρουργεία γίνονται συνήθως πρωί. Όμως το να παρακολουθείς απλά, από τηντζαμαρία ..αυτό και μόνο αρκεί?
Δεν είσαι φοιτήτρια ιατρικής..
Έγραψα με πάθος και με επιχειρήματα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν υποτίμησα πρόσωπο. Συνεπώς η έκφραση "Να διαβαζεις δε σου εμαθαν στη ΣΣΑΣ;" Δεν μου αρέσει.
Και για ενημέρωσή σου [και όλων όσων παρακολουθούν] είναι γεγονός ότι δεν είναι δύσκολο να αιτηθείς και να γίνει αποδεκτή ΤΕΛΙΚΆ η αίτησή σου για μετεκπαίδευση στο εξωτερικό με αποδοχές.
Τώρα εάν δεν θέλεις να ασχοληθείς άλλο μαζί μου, απλά μην απαντήσεις.
Καλή τύχη και σε σένα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elias_138

Νεοφερμένος

Ο elias_138 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω φιλε μου θα θελα να σε ρωτησω κατι αλλο γενικοτερο.....Δεν ενδιαφερομαι για το τμημα ιατικης της ΣΣΑΣ, αλλα για το οικονομικο.....Θεωρωντας οτι πανω κατω περιπου ιδιες ειναι οι συνθηκες για ολους τους φοιτητες της ΣΣΑΣ θελω να σε ρωτησω ποιο ειναι το καθημερινο προγραμμα της σχολης...Ειναι δυνατον να εχουν εξοδους η τους εχουν μεσα ¨κλειδαμπαρωμενους".....??? Ισχυει το οτι εισαι υποχρεωμενος ως ΣΣΑΣιτης να κανεισ καποιες σκοπιες κ αγγαρειες κ.ο.κ.??? Ενδιαφερομαι για τη ΣΣΑΣ αλλα δε γνωριζω πολλα πραγματα......:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Απλως δεν μου αρεσε καθολου ο τροπος που μιλησες, δεν θελω να παρεξηγηθω. Και εμενα μου φανηκε πως υπηρχε καποια ειρωνια προς εμενα ειδικα στο τελευταιο σου μηνυμα. Και ενταξει ηταν προφανες πως βιαστηκες να απαντησεις χωρις να διαβασεις καλα καλα αυτα που ελεγα. Αυτο δεν μου αρεσε. Τελος παντων, τωρα το ειδα πως εισαι νεος καλως μας ηρθες!:) Και συγγνωμη αν ημουν καπως αποτομη.:)
Αυτο που κανουν πολλοι φοιτητες ειναι να βρισκουν πιο νοσοκομειο εφημερευει απο την εφημεριδα και να κανουν εκει εφημεριες. Οχι μονο χειρουργεια, λαθος μου. Ο ξαδερφος μου και καποιοι συμφοιτητες του ηξεραν να κανουν για παραδειγμα ραμματα πολυ καλα, απο αυτο ακριβως, δεν περιοριστηκαν μονο στα "θεωρητικα" της σχολης. Ακομα, πολλες φορες ειδαν τον τροπο που αντιμετωπιζονται πολλα εκτακτα περιστατικα που χειρουργουνται απ ευθειας. Ναι , οκ αρχικα προφανως θα παρακολουθεις αλλα ειναι εμεπιρια κι αυτο. Γενικοτερα βοηθαει πολυ, εχε το υπ οψιν σου μπορει να σε βοηθησει κ εσενα στο μελλον.
Απλως φοβομουν πως ο διαλογος θα καταληξει σε flames γι αυτο βιαστηκα να κλεισω!
Και παλι καλη συνεχεια!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SSAS-I

Νεοφερμένος

Ο SSAS-I αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν αγγαρείες με την έννοια που ενοείς. Σκοπιές ΝΑΙ. Ο πρώτος μήνας είναι λίγο σκληρός και πολλοί θέλουν να φύγουν, όμωσ σκέφτεσαι τα θετικά και τελικά όλοι μένουν!! Στο τέλος συνηθίζεις, προσαρμόζεσαι και περνάς από καλά έως και πολύ καλά.Αφού ορκιστείς [σαν πρωτοετής] τα πράγματα αλλάζουν προς το καλλίτερο και το πρόγραμμα κανονικοποιείται. Το πρωί και και όποιεσ άλλεσ ώρεσ γίνονται μεθήματα είσαι στο Πανεπιστημίο . Το μεσημέρι γυρίζεις στη σχολή, πλύσιμο άλλαγμα, αναφορά , φαγητό , ξεκούραση. Το απόγευμα 5:30 μμ έχει αναφορά, ασκήσεις, ελεύθερες δραστηριότητες (αθλητισμός, μπάσκετ, βόλευ κλπ ή ξένες γλώσσες), διάβασμα. Αναφορά στισ 23:30μμ και ύπνος. Βέβαια υπάρχουν σκοπιές και άλλες υπηρεσίες, αλλά όχι αγγαρείες (πχ τουαλέτες, μαγερεία,κλπ) Επίσης στη σχολή λειτουργούν υπηρεσίεσ με κατάλληλο προσωπικό για το πλύσιμο και σιδέρωμα των στολών. Στο πανεπιστημίο πηγαίνουμε με στολή.Έξοδο έχουμε καθε τετάρτη από 17:30 μμ έως 22:30μμ και από Παρασκευή από 17:30 μμ έως Κυριακή 22:30μμ. Άδεια έχουμε και τα Χριστούγεννα αλλά και το Πάσχα και το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elias_138

Νεοφερμένος

Ο elias_138 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σ ευχαριστω παρα πολυ...Επειδη εχω βγαλει αρκετα υψηλη βαθμολογια (19277 στο 5ο) και μ αρεσουν πολυ τα οικονομικα, ειμαι αναμεσα στη σχολη Λογιστικης και Χρηματοοικονομικης του ΠΑΜΑΚ και στο ΣΣΑΣ Οικονομικο και εχω μεγαλο προβλημα σχετικα με το τι να επιλεξω....Ο στρατος ειναι κατι που αναμφιβολα δεν ταιριαζει στον χαρακτηρα και την προσωπικοτητα μου....και πολυ περισσοτερο η στολη( χωρις καμια παρεξηγηση)....Θα μου προτεινες δλδ να προτιμησω τη ΣΣΑΣ....???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Απλά βαριέμαι-απαξιώ να απαντήσω γιατί έχω και να διαβάσω....

Δε θέλω να αναφέρω πρόσωπα για αντιγραφές(με κινητά αντιγραφή μόνο ΣΣΑΣίτες βλέπω-αλληλεγγύη 1ετή με τον 2ετή υπεύθυνο-).....Ούτε για τα υπόλοιπα...Ο τρόπος που απαντάς(που είναι επιθετικός), δείχνει αρκετά χαρακτηριστικά;)


Και μόνο ότι την ώρα των μαθημάτων, πάνε σχεδόν όλοι και κοιμούνται σπίτια τους, δείχνει πόσο ενδιαφέρονται για τα μαθήματα. Τους δικαιολογώ βέβαια.Με το εξουθενωτικό πρόγραμμα που έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.nick

Νεοφερμένος

Ο Nick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ανδραβίδα (Ηλεία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δουλευεις υποχρεωτικα στο στρατο:)

Αυτό είναι λάθος. Αρχικά δουλεύεις στο στρατό και στη συνέχεια μπορείς να ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο. Νομίζω μετά από 105 χρόνια. Το καλό είναι ότι αν αποφασίσεις να το γυρίσεις στον ιδιωτικό τομέα παίρνεις ΚΑΙ την σύνταξη από τον στρατό. Δηλαδή μαζί με τα χρήματα από το ιατρείο σου παίρνεις και σύνταξη στρατιωτική.:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gladiator

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αυτό είναι λάθος. Αρχικά δουλεύεις στο στρατό και στη συνέχεια μπορείς να ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο. Νομίζω μετά από 105 χρόνια. Το καλό είναι ότι αν αποφασίσεις να το γυρίσεις στον ιδιωτικό τομέα παίρνεις ΚΑΙ την σύνταξη από τον στρατό. Δηλαδή μαζί με τα χρήματα από το ιατρείο σου παίρνεις και σύνταξη στρατιωτική.:jumpy:

:!: "105 χρόνια"!!!
Μας κατατρόμαξες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.nick

Νεοφερμένος

Ο Nick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ανδραβίδα (Ηλεία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
:!: "105 χρόνια"!!!
Μας κατατρόμαξες...

Ωχχχχ... Συγγνώμη παιδιά.. Εννοώ 15 χρόνια... Και πάλι συγγνώμη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gladiator

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ωχχχχ... Συγγνώμη παιδιά.. Εννοώ 15 χρόνια... Και πάλι συγγνώμη...:P

Πλάκα κάνω ρε συ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.nick

Νεοφερμένος

Ο Nick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ανδραβίδα (Ηλεία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

MedMaria

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Βασικά παιδιά να ρωτήσω κάτι;; Και πραγματικά συγνώμη αν ειπώθηκε ξανά αλλά έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις πιστελυω και δεν το είδα κάπου.
Εσώκλειστος στη σχολή για πόσο μένει ένας από ΣΣΑΣ;; Και κάθε πότε είναι οι "άδειές" του; Επίσης, ο στρατός είναι αυτός που σε κατατάσσει σε στρατό ξηράς, ναυτικό ή αεροπορία ή έχεις δυνατότητα επιλογής αρχικά;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Θα ρωτήσω αύριο έναν συνάδελφό μου στρατιωτικό οδοντίατρο και θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MedMaria

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα ρωτήσω αύριο έναν συνάδελφό μου στρατιωτικό οδοντίατρο και θα σου πω.


Ωραία. Ευχαριστώ πολύ, θα περιμένω απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Βασικά παιδιά να ρωτήσω κάτι;; Και πραγματικά συγνώμη αν ειπώθηκε ξανά αλλά έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις πιστελυω και δεν το είδα κάπου.
Εσώκλειστος στη σχολή για πόσο μένει ένας από ΣΣΑΣ;; Και κάθε πότε είναι οι "άδειές" του; Επίσης, ο στρατός είναι αυτός που σε κατατάσσει σε στρατό ξηράς, ναυτικό ή αεροπορία ή έχεις δυνατότητα επιλογής αρχικά;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σώμα επιλέγεις στο 1ο εξάμηνο. Ανάλογα με τους βαθμούς στο τέλος, πηγαίνεις με βάση τη σειρά προτεραιότητας. Εσώκλειστος 3 βδομάδες στην αρχή. Μετά, κάθε Τετάρτη και Σαββατοκύριακο έχεις έξοδο, εκτός αν έχεις υπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirka

Νεοφερμένος

Η mirka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια, γεια και απο εμενα.απευθυνομαι στους πιο σχετικους με το θεμα και κυριως τους φοιτητες της σχολης.επειδη ειμαι εγγονη και κορη αξιωματικων της ευελπιδωνγνωριζω πολυ καλα τις δυσκολιες της στρατιωτικης ζωης.θα ηθελα να ρωτησω ομως αν εχει σχεση με τη ζωη σασσιτων εντος και εκτος σχολης ΄,ειναι πιο ευκολα γενικα?τέλος προλαβαινουν οι φοιτητες να διαβασουν οσο πρεπει σε σχεση με τους φοιτητες πολιτικης ιατρικης?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top