Στρατιωτική Ιατρική

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
η κρίση σου είναι λάθος. δεν κατάλαβες το πνεύμα με το οποίο μίλησα. έχω φάει τα νιάτα μου στην ιατρική και μπορώ μετά από τόσα χρόνια να βλέπω σφαιρικά την κατάσταση και στην πραγματική της διάσταση. διακρίνω μία ελαφρότητα στον τρόπο που μιλας για τη σχολή. και, όχι, αγαπητή μου, δεν ήταν αυτοί οι λόγοι που την επέλεξα. υπηρετώ μία δουλειά και τρομάζω όταν βλέπω ποιοι θα είναι οι μελλοντικοί μου συνάδελφοι.



η κριση μου ειναι κριση μου και η κριση σου ειναι κριση σου, δεν υπαρχει σωστη και λανθασμενη κριση. και οταν λες πως μιλαω με ελαφροτητα για τη σχολη..πως θα επρεπε να μιλαω δηλαδη; πως θα επρεπε να μιλαω για μια σχολη που ειναι ο στοχος μου;;δεν ξερω ποιοι ειναι οι λογοι που επελεξες εσυ το επαγγελμα σου, και ουτε με αφορα κιολας, απλα ετσι που το περιγραφεις , και γενικοτερα ο τροπος που μιλας για την ιαρικη, μου δεινουν την εντυπωση πως το επελεξες για αυτους που ελεγες.. αλλα οκ, ο καθενας μπορει να πιστευει ο,τι θελει νομιζω!!! και μην τρομαζεις καθολου οταν βλεπεις ποιοι θα ειναι οι μελλοντικοι σου συναδελφοι.. σε διαβεβαιω πως θα ειναι παρα πολυ καλυτεροι απο αυτους που εχεισ τωρα.
-----------------------------------------
Χμμμμ,έχω αρκετούς φίλους γιατρούς και οδοντίατρους....Μάλλον τα όνειρά σου γκρεμιστήκαν...Εμείς ξέρουμε που πήγαμε;)Δύσκολα θα είναι.Αλλά για όλους

φυσικα και θα ειναι δυσκολα.. ολα τα επαγγελματα ειναι δυσκολα, κανενα δεν ειναι στρωμενο με ροδοπεταλα!! αλλα προκειμενου να εκπληρωσω το ονειρο μου ειμαι διατεθειμενη να παλεψω για αυτο!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Θα μου απαντήσεις?

Μα, σου απάντησα.
-----------------------------------------
Αμφιβάλλω αν ήξερες έστω τα μισά γύρω από τη δουλειά που τώρα κάνεις όταν ήσουν 18 και δήλωνες τη σχολή......Τώρα που μεγάλωσες εύκολα τα λόγια βγαίνουν;)Α,και είναι λειτούργημα....Άλλο αν δεν το αισθάνεσαι και το βλέπεις ως δουλειά


Τις βαρύγδουπες λέξεις τις χρησιμοποιώ εκεί που πρέπει. Ξέρω πολύ καλά τι είναι.
Κι εγώ δεν σε ειρωνεύομαι, αγαπητέ μου.
Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας μεταξύ σας. Θεώρησα ότι ως πιο έμπειρη θα είχα κάτι χρήσιμο να σας πω. Δεν το δέχεστε, δικαίωμά σας.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
εμενα δεν θα μου απαντησεις Αλεξανδρα;;:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Βαρύγδουπες ή μη, εξακολουθούν να ισχύουν.

Δεν είναι τραγική ειρωνεία να αποτρέπεις άλλους να ακολουθήσουν το επάγγελμα που ήδη εξασκείς? Αν τελικά δε σου αρέσει, απλά το αλλάζεις. Αλλιώς το σιχαίνεσαι.

Όπως είπα και νωρίτερα. Ο μηδενισμός δε βοηθά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Θα τα ξαναπούμε όταν αρχίσεις να δουλεύεις για να βγάλεις το μεροκάματο.
Τότε θα καταλάβεις τι εννοώ, τώρα σου είναι αδύνατον.
Και κάνεις λάθος που νομίζεις ότι δεν ξέρω τι λέω.

Αυτή ήταν η απάντησή σου? Σε ρώτησα πως γίνεται να αγαπάς το επάγγελμαλειτούργημαwhatever σου και να ζηλεύεις τα άλλα επαγγέλματα.
Τι μου είπες? Θα τα ξαναπούμε? Δεν θέλω. Τότε θα καταλάβω? Πες μου τώρα. Κάνω λάθος? Δεν είπα τίποτα, αλλά εκ των προτέρων λες πως κάνω λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bright-minded

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Συνεχίστε έτσι παιδιά.Σας ευχαριστώ.Με απασχολεί πολύ το θέμα και θέλω να μάθω όσα περισσότερα γίνεται, μέσα από πραγματικούς "ήρωες" γιατρούς...Δεν ξέρω όμως τελικά τι θα προτιμήσω...Ιατρικό ΣΣΑΣ ή Πολιτικών Μηχανικών...Αν και πιστεύω ότι είμαι γεννημένος για το πρώτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Σοβαρή σχολή βρήκες να χρησιμοποιήσεις ως σημείο αναφοράς....Δεν ξέρω τι γίνεται αλλού,αλλά εδώ είναι οίκος ανοχής
Το ξέρω.Απλώς ενημερωτικά το ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsikokinigos

Νεοφερμένος

Ο katsikokinigos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η στρατιωτικη ιατρικη οντως εχει καποια 8εματα (και το κυριοτερο κατα τη γνωμη μου ειναι το οτι δεν επιλεγεισ ιδιοτητα) αρα μαλλον δν αναφερεται σε ατομα που τουσ αρεσει η ιατρικη και δν εχουν προβλημα με το στρατο,αλλα περισσοτερο σε ατομα που τους αρεσει ο στρατος και δν εχουν προβλημα με τν ιατρικη.

Η αλη8εια ειναι πωσ και εγω σκεφτομουν το ενδεχομενο να την δηλωσω ,και μαλιστα πρωτη επιλογη,αλλα οπωσ και να το κανεισ ιατρικη και στρατος ειναι πραγματα ασυμβιβαστα ιδεολογικα.το ενα προστατευει τη ζωη ενω το αλλο την απειλει.οσο και βολεμα να ειναι,οσο και αν βοη8αει οικονομικα, εξακολου8ει να ειναι εξαγορα συνειδησεως (με τα προνομια ως δολωμα) και γι αυτο το λογο ειναι κατακριτεα.

Καλως σας βρηκα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntemisfe

Νεοφερμένος

Η Ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μάλλον για αυτό δεν ξέρεις για τις αντιγραφές που κάνουν οι ΣΣΑΣίτες;)Θεωρούνται ειδικοί, όχι αστεία. Πιο πιθανό είναι ένας φοιτητής να περάσει μάθημα με την αξία του, παρά ΣΣΑΣίτης


Διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη,αλλα δεν μπορω να καταλαβω...Εσενα το προβλημα σου με τον στρατο πιο ειναι;Τι ειναι δηλαδη αυτα που λες;Εμενα μπορει να μου αρεσει και η εξουσια και ολα...Δεν καταλαβαινω το προβλημα σου με την συγκεκριμενη σχολη....Μηπως ηθελες να περασεις και δεν περασες;Τι να πω.....
Εγω θελω να περασω στην συγκεκριμενη σχολη.Το χω ψάξει το θέμα.Ξέρω και τα αρνητικά και τα θετικά.Το ζόρε,που λεμε και εμεις,είναι στον 1ο χρονο...Εντάξει...Ε,μετα συνηθίζεις!!Οποιος δεν γουσταρει τον στρατο και το ολο σκηνικο να μην παει.Αλλοι δεν εχουν ομως προβλημα...Εγω ας πουμε.Δεν μου αρεσει τιποτα αλλο.Ξερω παρα πολλους κανονικους γιατρους,το τι εχουν τραβηξει....Και οι περισσοτεροι ειναι πανω απο 38 και δεν εχουν παρει ακομα ειδικοτητα...Αν περασεις ομως στη ΣΣΑΣ,και αντεξεις και δεν φυγεις και τελιωσεις την σχολη,τελειωσε!Ξεκινας την ειδικοτητα,δεν εχει περιμενε...Και αμα εχεις και μεσο,παιρνεις και οποια ειδικοτητα θες.Και μην αντιδρατε...Ζουμε στην Ελλαδα!!Για τα παντα χρειαζεσαι μεσο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη,αλλα δεν μπορω να καταλαβω...Εσενα το προβλημα σου με τον στρατο πιο ειναι;Τι ειναι δηλαδη αυτα που λες;Εμενα μπορει να μου αρεσει και η εξουσια και ολα...Δεν καταλαβαινω το προβλημα σου με την συγκεκριμενη σχολη....Μηπως ηθελες να περασεις και δεν περασες;Τι να πω.....
Εγω θελω να περασω στην συγκεκριμενη σχολη.Το χω ψάξει το θέμα.Ξέρω και τα αρνητικά και τα θετικά.Το ζόρε,που λεμε και εμεις,είναι στον 1ο χρονο...Εντάξει...Ε,μετα συνηθίζεις!!Οποιος δεν γουσταρει τον στρατο και το ολο σκηνικο να μην παει.Αλλοι δεν εχουν ομως προβλημα...Εγω ας πουμε.Δεν μου αρεσει τιποτα αλλο.Ξερω παρα πολλους κανονικους γιατρους,το τι εχουν τραβηξει....Και οι περισσοτεροι ειναι πανω απο 38 και δεν εχουν παρει ακομα ειδικοτητα...Αν περασεις ομως στη ΣΣΑΣ,και αντεξεις και δεν φυγεις και τελιωσεις την σχολη,τελειωσε!Ξεκινας την ειδικοτητα,δεν εχει περιμενε...Και αμα εχεις και μεσο,παιρνεις και οποια ειδικοτητα θες.Και μην αντιδρατε...Ζουμε στην Ελλαδα!!Για τα παντα χρειαζεσαι μεσο!!


Καλα, για το μεσον στανταρ!!! δεν τιθεται αμφιβολια!!!

αλλα για το ΣΣΑΣ, βεβαια οκ, πειδη δεν ξερω ποσο και γιατι το θελεις, θα μιλησω γενικα.

Νομιζω πως δεν αξιζει να πας στρατιωτικη ιατρικη και οχι πολιτικη μονο και μονο επειδη η πρωτη δεν εχει αναμονη στην ειδικοτητα..Θεωρω πως ειναι μακραν καλυτερο να περιμενεις οσο χρειαζεται (οκ, δεν θα καθεσαι και με σταυρωμενα τα χερια, μπορεις να σχολεισαι και με αλλες δραστηριοτητες), αρκει να κανεις κατι στη υπολοιπη ζωη σου που πραγματικα σε ευχαριστει!!
(στα λεω αυτα, επειδη τονιζεις το χρονο αναμονης)

:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntemisfe

Νεοφερμένος

Η Ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλα, για το μεσον στανταρ!!! δεν τιθεται αμφιβολια!!!

αλλα για το ΣΣΑΣ, βεβαια οκ, πειδη δεν ξερω ποσο και γιατι το θελεις, θα μιλησω γενικα.

Νομιζω πως δεν αξιζει να πας στρατιωτικη ιατρικη και οχι πολιτικη μονο και μονο επειδη η πρωτη δεν εχει αναμονη στην ειδικοτητα..Θεωρω πως ειναι μακραν καλυτερο να περιμενεις οσο χρειαζεται (οκ, δεν θα καθεσαι και με σταυρωμενα τα χερια, μπορεις να σχολεισαι και με αλλες δραστηριοτητες), αρκει να κανεις κατι στη υπολοιπη ζωη σου που πραγματικα σε ευχαριστει!!
(στα λεω αυτα, επειδη τονιζεις το χρονο αναμονης)

:):):):)

Οντως εχω ενα θεμα με τον χρονο.Θελω απλα να παρω ειδικοτητα οσο γινεται πιο γρηγορα......Ετσι κι αλλιως,δεν ειναι μονο ο χρονος ειναι και τα χρηματα...Και το κυρος,φυσικα!Γιατι το βλεπω και τωρα και πιστευω θα ισχυει για καμποσα χρονια ακομα.Αλλιως σε αντιμετωπιζουν αν λες οτι εισαι στρατιωτικος γιατρος.Αν και δεν με ενδιαφερει αυτο τοσο πολυ,σε ενα επαγγελμα,οσο η επαγγελματικη αποκατασταση...
-----------------------------------------
Εχω ομως μια απορια.Ειχα ακουσει οτι αν εχεις σκολιωση,εστω και σε πολυ μικρο βαθμο,οπως εγω,δεν παιρνας σε στρατιωτικες σχολες,ειναι αληθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι σταρτιωτικοι γιατροι κι οδοντιατροι παντως ειναι οι χειροτεροι φοιτητες μακραν.Κανουν φασαρια συνεχως και δεν αφηνουν το μαθημα να γινει φυσιολογικα.
μια φορα φετος που πηγα στην Ιατρικη στο ΑΠΘ για να παρακολουθησω μαθημα(για την εμπειρια,για να δω πως ειναι)δεν θε ελεγα πως παρατηρησα κατι τετοιο!Γενικα ολο το κλιμα ηταν χαλαρο οποιος ηθελε εμπαινε και εβγαινε,τα κινητα χτυπουσαν την ωρα του μαθηματος και αρκετοι φοιτητες επιασαν κουβεντουλα!το μονο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι ειδα λιγους στρατιωτικους γιατρους(πιστευα οτι πηγαιναν ολοι να παρακολουθησουν) μετα μου εξηγησαν οτι οι περισσοτεροι πηγαιναν για υπνο!
Παντως εγω πιστευω οτι τη σχολη αυτη πρεπει να την διαλεξεις μονο αν εχεις κολλημα με το στρατο και οχι μονο για τις οικονομικες απολαβες και την επαγγελματικη αποκατασταση γιατι τοτε θα τα βρεις σκουρα και δυσκολα θα αντεξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
γεια σασ ειμαι καινουργιοσ στο φορουμ και εχω την ιδια ακριβωσ απορρια με την ntemisfe :Εχω ομως μια απορια.Ειχα ακουσει οτι αν εχεις σκολιωση,εστω και σε πολυ μικρο βαθμο,οπως εγω,δεν παιρνας σε στρατιωτικες σχολες,ειναι αληθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Οντως εχω ενα θεμα με τον χρονο.Θελω απλα να παρω ειδικοτητα οσο γινεται πιο γρηγορα......Ετσι κι αλλιως,δεν ειναι μονο ο χρονος ειναι και τα χρηματα...Και το κυρος,φυσικα!Γιατι το βλεπω και τωρα και πιστευω θα ισχυει για καμποσα χρονια ακομα.Αλλιως σε αντιμετωπιζουν αν λες οτι εισαι στρατιωτικος γιατρος.Αν και δεν με ενδιαφερει αυτο τοσο πολυ,σε ενα επαγγελμα,οσο η επαγγελματικη αποκατασταση...
-----------------------------------------
Εχω ομως μια απορια.Ειχα ακουσει οτι αν εχεις σκολιωση,εστω και σε πολυ μικρο βαθμο,οπως εγω,δεν παιρνας σε στρατιωτικες σχολες,ειναι αληθεια;

Εεεε..δεν το εχω ψαξει και ιδιαιτερα για να ξερω για τη σκολιωση..:P

Ναι οκ, το καταλαβαινω πως θελεις να τελειωνεις και να παρεις την ειδικοτητα γρηγορα..Αλλα δεν εχω ακουσει και δεν νομιζω να εχει ο στρατιωτικος ιατρος μεγαλυτερο κυρος απο τον πολιτικο [σορι κιολας, αλλα ισα-ισα που λενε (για ολους τους στρατιωτκους το λενε αυτο) πως εχει κομπλεξ κατωτεροτητας και προσπαθει να επιβληθει εκει που του περναει] (προς Θεου, δεν μιλαω για εσενα προσωπικα).. Θεωρω πως το σημαντικοτερο σε ενα επαγγελμα ειναι να ξυπνας καθε μερα και να πηγαινεις να το εξασκεις!! η επαγγελματικη αποκατασταση, το κυρος, τα χρηματα...ειναι ολα δευτερευωντα κατα την αποψη μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntemisfe

Νεοφερμένος

Η Ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εεεε..δεν το εχω ψαξει και ιδιαιτερα για να ξερω για τη σκολιωση..:P

Ναι οκ, το καταλαβαινω πως θελεις να τελειωνεις και να παρεις την ειδικοτητα γρηγορα..Αλλα δεν εχω ακουσει και δεν νομιζω να εχει ο στρατιωτικος ιατρος μεγαλυτερο κυρος απο τον πολιτικο [σορι κιολας, αλλα ισα-ισα που λενε (για ολους τους στρατιωτκους το λενε αυτο) πως εχει κομπλεξ κατωτεροτητας και προσπαθει να επιβληθει εκει που του περναει] (προς Θεου, δεν μιλαω για εσενα προσωπικα).. Θεωρω πως το σημαντικοτερο σε ενα επαγγελμα ειναι να ξυπνας καθε μερα και να πηγαινεις να το εξασκεις!! η επαγγελματικη αποκατασταση, το κυρος, τα χρηματα...ειναι ολα δευτερευωντα κατα την αποψη μου. :)

Κι ομως εχει μεγαλυτερο κυρος...
Ξερω στρατιωτικους ομως κανεις δεν εχει κομπλεξ κατωτερωτητας,ισα-ισα....Δεν ξερω,μπορει να ανηκουν στις εξαιρεσεις...Και για μενα προσωπικα,θα ηταν πραγματικα αστειο να ελεγε κανεις οτι εχω τετοιο κομπλεξ...Ειλικρινα!:PΔεν χρειαζεται να παω στον στρατο για να επιβληθω σε αλλους αν και καποιοι το κανουν,δεν αντιλεγω...
Οσον αφορα το κυρος,οπως ειπα και πριν δεν ειναι τοσο σημαντικο για μενα.Ομως τα χρηματα ειναι.Τουλαχιστον στην εποχη που ζουμε...Με την οικονομικη κριση κ.λ.π...Η στρατιωτικη ιατρικη μου αρεσει γιατι εχει ολα οσα θεωρω οτι ειναι σημαντικοτερα για ενα επαγγελμα.Και πανω απ ολα ειναι οτι θελω να κανω στη ζωη μου.Δεν μου αρεσει κανενα αλλο επαγγελμα και απο τοτε που εμαθα για την στρατιωτικη ιατρικη,ειλικρινα πιστευω οτι ειμαι γεννημενη γι αυτη τη δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ο στρατιωτικος γιατρος συμφωνω δεν εχει προβλημα αναμονης απλα μην νομιζεις πως ενας στρατιωτικος γιατρος βγαζει περισσοτερα χρηματα απο εναν πολιτικο... οσον αφορα τα νοσοκομεια ο στρατ.γιατρος παιρνει οσα θα επαιρνε ενασ συναδελφος του στο στρατο(οικονομολογος) με τον ιδιο βαθμο(ανθυπασπιστης πχ) και πιστεψε δεν ειναι αρκετα μιλω εκ πειρας γιατι γνωριζω ενω ο πολ.γιατρος ειδικα ο χειρουργος εχει τη δυνατοτητα μεσα απο υπερωριες (φακελακια και αλλα συναφη) να αυξησει κατα πολυ το βασικο μισθο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κι ομως εχει μεγαλυτερο κυρος...
Ξερω στρατιωτικους ομως κανεις δεν εχει κομπλεξ κατωτερωτητας,ισα-ισα....Δεν ξερω,μπορει να ανηκουν στις εξαιρεσεις...Και για μενα προσωπικα,θα ηταν πραγματικα αστειο να ελεγε κανεις οτι εχω τετοιο κομπλεξ...Ειλικρινα!:PΔεν χρειαζεται να παω στον στρατο για να επιβληθω σε αλλους αν και καποιοι το κανουν,δεν αντιλεγω...
Οσον αφορα το κυρος,οπως ειπα και πριν δεν ειναι τοσο σημαντικο για μενα.Ομως τα χρηματα ειναι.Τουλαχιστον στην εποχη που ζουμε...Με την οικονομικη κριση κ.λ.π...Η στρατιωτικη ιατρικη μου αρεσει γιατι εχει ολα οσα θεωρω οτι ειναι σημαντικοτερα για ενα επαγγελμα.Και πανω απ ολα ειναι οτι θελω να κανω στη ζωη μου.Δεν μου αρεσει κανενα αλλο επαγγελμα και απο τοτε που εμαθα για την στρατιωτικη ιατρικη,ειλικρινα πιστευω οτι ειμαι γεννημενη γι αυτη τη δουλεια.

Φιλικά πάντα, νομίζω πως είναι εντελώς λάθος επιλογή η ιατρική αν σε ενδιαφέρουν οι οικονομικές απολαβές. Όντως όμως ο στρατός θεωρητικά λύνει πολλά προβλήματα. Σκέψου τις εξης σχολές αντι της Ιατρικής: ΣΣΑΣ Οδοντιατρικό, ΣΣΑΣ Φαρμακευτικό, ΣΣΑΣ Κτηνιατρικό. Πολύ καλύτερα τα πράγματα στο οικονομικό θέμα (ειδικά στη φαρμακευτική και την κτηνιατρική) όπως και σαν κύρος που λες
Η Ιατρική, είτε πολιτικό είτε στρατός είναι πολλή ταλαιπωρία με αμφιβολο το αν τελικά θα φτάσεις εκει που θελεις (στην καλη οικονομική κατάσταση) αν δεν σου αρεσει υπερβολικά πολυ. Αντιθετα, οι σχολές που σου πρότεινα συνδυαζουν κυρος, χρηματα (τα οποια πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ειναι παααρα πολύ καλα) και όλα αυτα σου τα εξασφαλίζουν σε πολυ μικρότερο χρονικό διάστημα.

Edit: ξέχασα να σχολιασω τα περι "περισσότερου κύρους" των στρατιωτικών ιατρών
Ναι, στα ματια της Λίτσας ο "στρατιωτικός γιατρος" εχει περισσότερο κύρος από τον απλό "γιατρό". το πρώτο είναι περισσότερες λέξεις.:P
Κυρος έχει πάντα αυτός που είναι καλός στη δουλεία του, είτε είναι στρατιωτικός γιατρός, είτε απλος γιατρός, είτε νοσηλευτης, ειτε αισθητικός. Τα υπόλοιπα είναι απλά ταμπέλες

ο στρατιωτικος γιατρος συμφωνω δεν εχει προβλημα αναμονης απλα μην νομιζεις πως ενας στρατιωτικος γιατρος βγαζει περισσοτερα χρηματα απο εναν πολιτικο... οσον αφορα τα νοσοκομεια ο στρατ.γιατρος παιρνει οσα θα επαιρνε ενασ συναδελφος του στο στρατο(οικονομολογος) με τον ιδιο βαθμο(ανθυπασπιστης πχ) και πιστεψε δεν ειναι αρκετα μιλω εκ πειρας γιατι γνωριζω ενω ο πολ.γιατρος ειδικα ο χειρουργος εχει τη δυνατοτητα μεσα απο υπερωριες (φακελακια και αλλα συναφη) να αυξησει κατα πολυ το βασικο μισθο

Οχι μόνο υπερωρίες. Οι χειρουργοι παίρνουν και πολύ καλά χρήματα από τα υλικά που χρησιμοποιούν στις εγχειρήσεις, ακεραια πολλαπλάσια του βασικού μισθου τους για την ακρίβεια. Βεβαια πρέπει να σαι αστερι στο χειρουργείο, κατι το οποιο γίνεται στην καύτερη μετα τα 40.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
:'(Τι να πω και εγω?Ηθελα στρατιωτικες,δεν μας ενημερωσαν για το ποτε λιγει η προθεσμια:mad: και την εχασα.Το ιδιο και ενας φιλος μου.Ευτυχως που δεν ηταν ο κυριος στοχος μου,αλλιως.....Αλλα μ'αρεσε.Παντα ηθελα κατι σχετικο με τετοια....:'(:(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntemisfe

Νεοφερμένος

Η Ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ο στρατιωτικος γιατρος συμφωνω δεν εχει προβλημα αναμονης απλα μην νομιζεις πως ενας στρατιωτικος γιατρος βγαζει περισσοτερα χρηματα απο εναν πολιτικο... οσον αφορα τα νοσοκομεια ο στρατ.γιατρος παιρνει οσα θα επαιρνε ενασ συναδελφος του στο στρατο(οικονομολογος) με τον ιδιο βαθμο(ανθυπασπιστης πχ) και πιστεψε δεν ειναι αρκετα μιλω εκ πειρας γιατι γνωριζω ενω ο πολ.γιατρος ειδικα ο χειρουργος εχει τη δυνατοτητα μεσα απο υπερωριες (φακελακια και αλλα συναφη) να αυξησει κατα πολυ το βασικο μισθο


Φακελακια;;;;;;;Τι θες να πεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αθέμιτος τρόπος αύξησης του εισοδήματος. Εκβιάζουμε τον ασθενή να μας δώσει λεφτά, αλλιώς δε τον χειρουργούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top