Στη χώρα της απόλυτης απάθειας

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Βεβαια,εχουν γραφει και κοτσανες απο την αντιθετη αποψη.Τι θα πει ντρεπομαι που ειμαι Ελληνας;Η Ελλαδα φταιει για το σημερινο χαλι,ενα γονιδιο που εχουμε εμεις αποκλειστικα στο DNA μας;Μαλλον,οχι.Αρα,δεν ειναι σωστη η χρηση αυτης της φρασης.
Όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts μου -μερικά από αυτά έχουν μεταφερθεί στο off-topic αυτού του thread-, αισθάνομαι ντροπή και απογοήτευση. Αισθάνομαι. Τα αισθήματά μου προέρχονται από κάπου, δεν είναι αβάσιμα. Κατά τη γνώμη μου, δε μπορείς να τους αποδώσεις χαρακτηρισμούς. Μήπως λοιπόν θα ήταν πιο "ώριμο"από μέρους σου, αντί να χαρακτηρίσεις τα αισθήματά μου "κοτσάνες", ν' αναρωτηθείς τι μ'έκανε να νιώσω έτσι? Τί με οδήγησε σ' αυτή την κατάσταση? :/: Τέλος πάντων, δε θα μείνω σε αυτό. Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει την ίδια σημασία για σένα, όσο έχει για μένα. :)

Να ντρεπεσαι για αυτο που εισαι σημερα,για την κατασταση-για την οποια εσυ ευθυνεσαι μην ξεχνιομαστε-στην οποια εχεις περιελθει.
Αν απευθύνεσαι καθαρά σε μένα, αισθάνομαι έντονα την ανάγκη να αμυνθώ. Δε ντρέπομαι καθόλου για τον εαυτό μου. Δε ντρέπομαι ούτε γι' αυτό που ήμουν, ούτε γι' αυτό που είμαι. Ίσα-ίσα είμαι πολύ περήφανη για μένα, γιατί κατάφερα να τα βγάλω πέρα κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες, χωρίς να εκμεταλλευτώ, να κλέψω, να κοροϊδέψω κανέναν. Έχοντας χάσει τους γονείς μου σε μικρή ηλικία αναγκάστηκα να αναλάβω ευθύνες που δε φαντάζεσαι και έτσι δε γνωρίζω στην πράξη τι πάει να πει "αποποίηση ευθυνών". Συνεπώς, δεν ευθύνομαι για την κατάσταση στην οποία μπορεί να βρίσκομαι σήμερα και ούτε έχω βάλει το χεράκι μου στην κατάσταση που έχει βρεθεί η χώρα. Με κανέναν τρόπο.
Αν αναφέρεσαι γενικά και αόριστα, αγνόησε τα παραπάνω.

Καλως ή κακως,ο ορος Ελληνας{θα} χρησιμοποιειται πολυ περισσοτερο καιρο απ'οσο εσυ [θα] υπαρχεις οποτε ειναι ακομψο καταχρηστικα να τον χρησιμοποιεις για μια τωρινη κατασταση.Το να σου φταινε τα παντα,δεν αποτελει λυση.Μαλλον επιδεινωνει το ηδη ογκωδες προβλημα.
Θεωρώ ότι η χρήση της φράσης μου δεν είναι λανθασμένη. Για όσο καιρό και αν χρησιμοποιείται ο όρος Έλληνας, δε βλέπω με ποιο τρόπο είναι άκομψη η χρήση του, όταν αισθάνομαι έτσι. Δε μου φταίνε τα πάντα. Απλά σου παρουσίασα συνοπτικά την πραγματικότητα, εξηγώντας με αυτόν τον τρόπο γιατί νιώθω, όπως νιώθω.

Γενικα,το ολο θεμα ευνοει την μεμψιμοιρια.Η καταγγελια μιας καταστασης απο το ιντερνετ δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα δειγμα απαθειας να εκφρασεις το τι συμβαινει εξω στην κοινωνια,εκει που σε ακουνε αυτια ζωντα.Το να μεταφερεις τις ανησυχιες απο εδω σε φιλους/γνωστους δειχνει προβληματισμο ειλικρινη για τα τεκταινομενα.
Η καταγγελία μιας κατάστασης στο ίντερνετ είναι δείγμα απάθειας, μόνο όταν πρόκειται για την μοναδική κίνηση διαμαρτυρίας από μέρους σου. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας, επομένως δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι κάνει ο καθένας από μας μακριά από το pc του για να συμβάλει στην αλλαγή της υπάρχουσας κατάστασης. Τέτοια συμπεράσματα είναι αυθαίρετα.

Τελος,αναρωτιεμαι αν το θεμα απεικονιζει οντως την κοινωνια.Εχετε βγει εξω,να μιλησετε με κοσμο στις πολεις;Περα απο τους προφανεις ανεγκεφαλους,εγω παρατηρω μια πληρη αναδιαταξη αποψεων και θεωρησεων σχεδον σε ολα τα κοινωνικα στρωματα.Στην υπαιθρο εχετε δει ο κοσμος ποσο δυσανασχετει;Η κατασταση μυριζει μπαρουτι.Η φραση : η νηνεμια πριν τη μεγαλη καταιγιδα σας θυμιζει κατι;
Οι συμμετέχοντες του thread είμαστε ένα μικρό δείγμα της κοινωνίας μας. Έξω από 'δω υπάρχουν άνθρωποι σαν εμένα, σαν εσένα κ.ο.κ. Η κατάσταση όντως μυρίζει μπαρούτι παντού. Και στη πόλη και στην ύπαιθρο. Έχοντας ζήσει και στα δύο, βλέπω ότι πλέον δεν υπάρχει καμία διαφορά. Και στις δύο περιπτώσεις οι άνθρωποι είναι αγανακτισμένοι, θυμωμένοι, απελπισμένοι, απαθείς, αδιάφοροι. Ο καθένας για τους δικούς του λόγους και σε διαφορετική ένταση, αλλά τα αισθήματα είναι κοινά.
Φιλικά πάντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου ο νεος σημερα,δυστυχως,μενει απαθης και αδιαφορος στα προβληματα της κοινωνιας.
Η λαθος πορεια αρχιζει απτην προεφηβικη ηλικια 11-13 ετων...και κορυφωνεται στα 16-18 οπου κυριαρχει απολυτα ο υλικος πλουτος.
Επωνυμο και ακριβο ντυσιμο,καλο μηχανακι,ακριβο κινητο,ωραιο μαλλι,απειρες ωρες στο facebook ειναι βασικα προβληματα ενος εφηβου σημερα τα οποια τον απομακρυνουν απτην τα γεγονοτα και την πραγματικοτητα...τι γνωμη εχετε???

Uhm...το κείμενο αναφέρεται στην ελληνική κοινωνία γενικά,όχι συγκεκριμένα στη νεολαία.Να μην ευτελίζουμε όλα τα threads στο επίπεδο έκθεσης λυκείου,δεν είναι ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts μου -μερικά από αυτά έχουν μεταφερθεί στο off-topic αυτού του thread-, αισθάνομαι ντροπή και απογοήτευση. Αισθάνομαι. Τα αισθήματά μου προέρχονται από κάπου, δεν είναι αβάσιμα.
Κατά τη γνώμη μου, δε μπορείς να τους αποδώσεις χαρακτηρισμούς. Μήπως λοιπόν θα ήταν πιο "ώριμο"από μέρους σου, αντί να χαρακτηρίσεις τα αισθήματά μου "κοτσάνες", ν' αναρωτηθείς τι μ'έκανε να νιώσω έτσι? Τί με οδήγησε σ' αυτή την κατάσταση? :/: Τέλος πάντων, δε θα μείνω σε αυτό. Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει την ίδια σημασία για σένα, όσο έχει για μένα. :)


Αν απευθύνεσαι καθαρά σε μένα, αισθάνομαι έντονα την ανάγκη να αμυνθώ. Δε ντρέπομαι καθόλου για τον εαυτό μου. Δε ντρέπομαι ούτε γι' αυτό που ήμουν, ούτε γι' αυτό που είμαι. Ίσα-ίσα είμαι πολύ περήφανη για μένα, γιατί κατάφερα να τα βγάλω πέρα κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες, χωρίς να εκμεταλλευτώ, να κλέψω, να κοροϊδέψω κανέναν. Έχοντας χάσει τους γονείς μου σε μικρή ηλικία αναγκάστηκα να αναλάβω ευθύνες που δε φαντάζεσαι και έτσι δε γνωρίζω στην πράξη τι πάει να πει "αποποίηση ευθυνών". Συνεπώς, δεν ευθύνομαι για την κατάσταση στην οποία μπορεί να βρίσκομαι σήμερα και ούτε έχω βάλει το χεράκι μου στην κατάσταση που έχει βρεθεί η χώρα. Με κανέναν τρόπο.
Αν αναφέρεσαι γενικά και αόριστα, αγνόησε τα παραπάνω.


Θεωρώ ότι η χρήση της φράσης μου δεν είναι λανθασμένη. Για όσο καιρό και αν χρησιμοποιείται ο όρος Έλληνας, δε βλέπω με ποιο τρόπο είναι άκομψη η χρήση του, όταν αισθάνομαι έτσι. Δε μου φταίνε τα πάντα. Απλά σου παρουσίασα συνοπτικά την πραγματικότητα, εξηγώντας με αυτόν τον τρόπο γιατί νιώθω, όπως νιώθω.


Η καταγγελία μιας κατάστασης στο ίντερνετ είναι δείγμα απάθειας, μόνο όταν πρόκειται για την μοναδική κίνηση διαμαρτυρίας από μέρους σου. Οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας, επομένως δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι κάνει ο καθένας από μας μακριά από το pc του για να συμβάλει στην αλλαγή της υπάρχουσας κατάστασης. Τέτοια συμπεράσματα είναι αυθαίρετα.


Οι συμμετέχοντες του thread είμαστε ένα μικρό δείγμα της κοινωνίας μας. Έξω από 'δω υπάρχουν άνθρωποι σαν εμένα, σαν εσένα κ.ο.κ. Η κατάσταση όντως μυρίζει μπαρούτι παντού. Και στη πόλη και στην ύπαιθρο. Έχοντας ζήσει και στα δύο, βλέπω ότι πλέον δεν υπάρχει καμία διαφορά. Και στις δύο περιπτώσεις οι άνθρωποι είναι αγανακτισμένοι, θυμωμένοι, απελπισμένοι, απαθείς, αδιάφοροι. Ο καθένας για τους δικούς του λόγους και σε διαφορετική ένταση, αλλά τα αισθήματα είναι κοινά.
Φιλικά πάντα. :)
Μοιράζομαι την ίδια αηδία με εσένα όσον αφορά την έννοια "Έλληνας" και "Ελλάδα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Η προπαγάνδα των ΜΜΕ βλέπω πάει σύννεφο και οι περισσότεροι την τρώτε αμάσητη.
Τα προβλήματα της Ελλάδας είναι κάτι παραπάνω από πολιτικά/κοινωνικά/εκπαιδευτικά.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι η εκπαίδευση, η κοινωνία και η πολιτική συμβάλουν στο να γίνονται ΟΛΟΙ πρόβατα!
Όποιον και αν ρωτήσεις για την άποψη των ΜΜΕ περί Χρυσής Αυγής θα σου πει "Οι καναλάρχες σιχαίνονται τους χρυσαυγίτες". Τώρα καλά μου πρόβατα σκεφτείτε το εξής: Μετά από κάθε είδηση του στυλ : " Ξυλοδαρμός Μετανάστη από μέλη με κράνη" η επόμενη είδηση λέει αυτό: "Λαθρομετανάστες σκότωσαν 5μελή οικογένεια για 20 ευρώ". Και αμέσως σαν καλά πρόβατα τρέχετε και ψηφίζετε Χ.Α που δεν έχετε ιδέα ποιοι είναι, γιατί υποσεινύδυτα φάγατε 100 κιλά προπαγάνδας!

Επόμενο παράδειγμα, αντιγερμανισμός! Βλέπετε σε τίτλους ειδήσεων: "Νέα επίθεση της Bild στην Ελλάδα", ΚΑΝΕΝΑ κανάλι δεν λέει ότι την Bild στην Γερμανία την θεωρούν την πιο ελλεινή εφημερίδα και ότι δεν την διαβάζει σχεδόν κάνενας! (το ίδιο και με το Spiegel)
Το καλοκαιράκι πιάστε την κουβέντα με έναν Γερμανό, και θα καταλάβετε πόσο μεγάλα πρόβατα ήσασταν!

Επόμενο παράδειγμα, ΑΡΙΣΤΕΡΑ και ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ. Τα ΜΜΕ περνάνε στον κόσμο την ιδεολογία της Ακροαριστεράς, το 80% αυτών που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ δεν είχαν ιδέα τι πραγματικά αντιπροσωπεύει αυτό που ψήφισαν, γιατί αν ήξεραν ούτε θα σκεφτόντουσαν να ψηφίσουν! Τα ΜΜΕ θέλουν να ψηφίσετε Αριστερά και Χρυσή Αυγή και πραγματικά από ότι βλέπω δουλεύει... Θέλουν να σας κάνουν ψευτοκομμουνιστές που θα απομακρυνθείτε από τον υπόλοιπο κόσμο, θέλουν να σας φτωχίνουν για να πάρουν τα πετρέλαια σας που είναι στο Αιγαίο σχεδόν τζάμπα!

Επόμενο παράδειγμα, εκπαίδευση! Η ύλη όσο πάει και δυσκολεύει περισσότερο και το fb κάνει μια χαρά την δουλειά του να σας κρατάει μακριά από τα διαβάσματα σας, επιπλέον σας γ@νε το μέλλον σας στην Ελλάδα. Έτσι μόνο οι πραγματικά άξιοι θα πετύχουν και θα φύγουν ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ για να επιτύχουν εκεί πέρα ενω μέσα στην Ελλάδα θα μείνει το καθε απόβρασμα!

Επόμενο παράδειγμα, υπογεννετικότητα! Δείτε τις διαφημίσεις, πάντα δείχουν ζευγάρια ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ και μέσω διάφορων μηνυμάτων περνάνε αρνητικά μηνήματα για την εγκυμοσύνη! (κάτι αντίστοιχο εφαρμόζετε στην Κίνα τα τελευταία 2 χρόνια με μεγάλη επιτυχία.

Και το πιο σημαντικό για να δείτε πόσο πρόβατα είστε, εμένα τώρα πολλοί με πιστέψατε!! Δεν ξέρετε τι άνθρωπος είμαι και τι σκοπούς έχω κι όμως με πιστέψατε!! Αυτό οφείλετε στην έλλειψη παιδίας που έχετε και στην συνεχή προπαγάνδα που σας έκανε το μυαλό λάσπη!

ουφ, έψαχνα ευκαιρία να τα πω και ξεθύμανα!
αν και κατα γενικες γραμμες συμφωνω κατακρινεις οσον αφορα την ψηφο τι θεωρεις δηλαδη καλο ν.δ πα.σοκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Μοιράζομαι την ίδια αηδία με εσένα όσον αφορά την έννοια "Έλληνας" και "Ελλάδα"...
Αισθάνομαι ντροπή και απογοήτευση, όχι αηδία, αλλά σεβαστή η θέση σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
αν και κατα γενικες γραμμες συμφωνω κατακρινεις οσον αφορα την ψηφο τι θεωρεις δηλαδη καλο ν.δ πα.σοκ?

Δεν είπα κάτι τέτοιο, και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ πλέον τα ίδια συμφέροντα εκπροσωπούν με όλους τους υπόλοιπους (εξαιρώντας τα άκρα ΚΚΕ και Χ.Α).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είπα κάτι τέτοιο, και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ πλέον τα ίδια συμφέροντα εκπροσωπούν με όλους τους υπόλοιπους (εξαιρώντας τα άκρα ΚΚΕ και Χ.Α).

Το ΚΚΕ δεν ειναι ακροαριστερο κομμα μην τα μπερδευεις:) Η Ανταρσυα θα μπορουσε να χαρακτηριστει ''ακροαριστερο'' κομμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
θεωρητικα δεν υπαρχει ακροαριστερο κομμα στην ελλαδα...απο την αλλη πλευρα υπαρχει ολοφανερα ακροδεξιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Το ΚΚΕ δεν ειναι ακροαριστερο κομμα μην τα μπερδευεις:) Η Ανταρσυα θα μπορουσε να χαρακτηριστει ''ακροαριστερο'' κομμα.
ναι δικιο εχεις η Ανταρσυα ειναι ακροαριστερο κομμα...λαθος εκανα πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Το ΚΚΕ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ακροαριστερά. Αρκεί να δεις το σφυρί και το δρεπάνι που έχει η σημαία τους που ήταν και το σύμβολο της δικτατορίας του Στάλιν. Άσε που αν ρωτήσεις και κάποιον κομμουνιστή που είναι μέσα στα πράγματα αν το κόμμα τους εκπροσωπεί την λεγόμενη "δικτατορία του λαού" δεν νομίζω να το αρνηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ΚΚΕ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ακροαριστερά. Αρκεί να δεις το σφυρί και το δρεπάνι που έχει η σημαία τους που ήταν και το σύμβολο της δικτατορίας του Στάλιν. Άσε που αν ρωτήσεις και κάποιον κομμουνιστή που είναι μέσα στα πράγματα αν το κόμμα τους εκπροσωπεί την λεγόμενη "δικτατορία του λαού" δεν νομίζω να το αρνηθεί.

Καλο ειναι Χαρη να διαβασεις βιβλια και να ψαχτεις απο μονος σου (εαν φυσικα το θελεις γιατι εγω βλεπω οτι ψαχνεσαι γενικα και αυτο ειναι πολυ καλο) περι ιδεολογιων και να αποφασισεις ποια σου ταιριαζει. Μην ακους λογια του αερα απο εδω και απο εκει γιατι πολλοι ''μεγαλυτεροι'' σου σε ηλικια που το παιζουν αυθεντιες στην πραγματικοτητα ειναι ατομο ημιμαθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Το ΚΚΕ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ακροαριστερά. Αρκεί να δεις το σφυρί και το δρεπάνι που έχει η σημαία τους που ήταν και το σύμβολο της δικτατορίας του Στάλιν. Άσε που αν ρωτήσεις και κάποιον κομμουνιστή που είναι μέσα στα πράγματα αν το κόμμα τους εκπροσωπεί την λεγόμενη "δικτατορία του λαού" δεν νομίζω να το αρνηθεί.

ψαξε και διαβασε για το παρακατω σποιλερ,για να βγαλεις ΑΚΡΗ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν είπα κάτι τέτοιο, και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ πλέον τα ίδια συμφέροντα εκπροσωπούν με όλους τους υπόλοιπους (εξαιρώντας τα άκρα ΚΚΕ και Χ.Α).

Και το ΚΚΕ και η Χ.Α. πάντως-ίσως όχι ηθελημένα-μέρη του συστήματος αποτελούν.

Το ΚΚΕ δεν ειναι ακροαριστερο κομμα μην τα μπερδευεις:) Η Ανταρσυα θα μπορουσε να χαρακτηριστει ''ακροαριστερο'' κομμα.

Γενικά,κρίνοντας απ'το επίπεδο θέσεων και μόνο,το ΚΚΕ θα μπορούσε εύκολα να τοποθετηθεί πιο αριστερά απ'το ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

Το ΚΚΕ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ακροαριστερά. Αρκεί να δεις το σφυρί και το δρεπάνι που έχει η σημαία τους που ήταν και το σύμβολο της δικτατορίας του Στάλιν. Άσε που αν ρωτήσεις και κάποιον κομμουνιστή που είναι μέσα στα πράγματα αν το κόμμα τους εκπροσωπεί την λεγόμενη "δικτατορία του λαού" δεν νομίζω να το αρνηθεί.

Καλά,μη λέμε και ό,τι θέλουμε,σφυροδρέπανο δεν σημαίνει απαραίτητα Στάλιν.Το επίσημο σύμβολο του μαρξισμού-λενινισμού παγκοσμίως είναι.
Btw η "δικτατορία του προλεταριάτου" είναι δομικό στοιχεία του μαρξισμού,δεν την πιστεύει μόνο το ΚΚΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top