Στη χώρα της απόλυτης απάθειας

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ο καπιταλισμός είναι πηγή δυστυχίας – αυτό είναι αναμφίβολο. Η αποικιοκρατία και το δουλεμπόριο άφησαν πίσω τους δεκάδες αν όχι εκατοντάδες εκατομμύρια θύματα. Μετά, την εποχή της βιομηχανικής επανάστασης, όταν εμφανίστηκαν και τα πρώτα σοσιαλιστικά ρεύματα, η ζωή των μη αστών, δηλαδή της συντριπτικής πλειοψηφίας των ανθρώπων στις μητροπολιτικές χώρες του καπιταλισμού, ήταν μια κόλαση από τη στιγμή της γέννησης μέχρι τον (συνήθως πρόωρο) θάνατο. Για τον υπόλοιπο κόσμο ούτε συζήτηση.

Τον 20ο αιώνα η ανθρωπότητα έζησε δυο παγκόσμιους πολέμους και αμέτρητους άλλους περιφερειακούς, τον φασισμό και το ναζισμό, άπειρη φτώχεια και καταπίεση, χούντες, δυο τεράστιες οικονομικές κρίσεις με παγκόσμιες επιπτώσεις (1929 και 1972-73, με την τελευταία να συνδέεται σχεδόν άμεσα μ’ αυτήν του 2008 αφού αποτελεί την αρχή μιας διαρκούς καπιταλιστικής παρακμής παρά τα κάποια εμβόλιμα σκαμπανεβάσματα). Σα να μην έφταναν αυτά, γνώρισε και την μεγάλη απογοήτευση της ρωσικής επανάστασης, της πιο μεγάλης αποτυχίας του, με την ευρεία έννοια, αντικαπιταλιστικού πόλου, που μέσα σε λίγες στιγμές, από επανάσταση εξελίχθηκε σε σκληρό ολοκληρωτισμό και γραφειοκρατική παρακμή.

Παρ’ όλα αυτά, η ιστορία είχε και αρκετές φωτεινές στιγμές, αρκετές εκλάμψεις. Η πρόοδος σε πάρα πολλούς τομείς της επιστήμης, τα αριστουργήματα που έδωσε η τέχνη, τα ελευθεριακά κινήματα, κατά κάποιο τρόπο διέσωσαν την αξιοπρέπεια της ανθρωπότητας που κατά κανόνα πορεύεται μέσα στο χρόνο σαν κατάδικος εγκλωβισμένος σε μια αίθουσα βασανιστηρίων με βασανιστές και δήμιους την Εξουσία (πολιτική και θρησκευτική) και, από ένα σημείο και μετά, τον καπιταλισμό.

Στην μεταμνημονιακή Ελλάδα όμως, φαίνεται πως κι αυτές οι εκλάμψεις λείπουν. Ακόμα και οι μικρές χαρές της καθημερινότητας που είναι έμφυτες με την ανθρώπινη δραστηριότητα, (π.χ. το γέλιο, ή έστω η πρόσκαιρη ανεμελιά, η αίσθηση ότι «ζεις και αυτό δεν είναι μόνο μια μικρή μεν αλλά διαρκής νίκη, αλλά και ότι ελπίζεις σε κάποιες στιγμές ευτυχίας μέχρι να ξαπλώσεις στο νεκροκρέβατο») φαίνεται πως έχουν εξαφανιστεί οριστικά και αμετάκλητα.

Γιατί τόση απαισιοδοξία; θα ρωτήσει εύλογα κάποιος. Υπήρξαν κι άλλες δύσκολες περίοδοι. Υπήρξαν χούντες, πόλεμοι, ναζιστική κατοχή, εμφύλιος, το παρακράτος της Δεξιάς, μπατσοκρατία κλπ., αλλά ο κόσμος κατάφερε ν’ αντισταθεί, να ζήσει, να χαρεί, να δημιουργήσει. Ναι, σύμφωνοι. Αλλά αυτό που φαίνεται να διαφοροποιεί τη σύγχρονη μιζέρια από τη γενικευμένη δυστυχία άλλων εποχών είναι η απίστευτη, εξαιρετικά βαθιά, σχεδόν καθολική, απάθεια των δυστυχισμένων της σύγχρονης Ελλάδας. Η πλήρης και εξοργιστική αποπολιτικοποίηση, η ασύλληπτη ηλιθιότητα που οδηγούν σε επιλογές, συμπεράσματα και συμπεριφορές που αρμόζουν σε διανοητικά καθυστερημένο πίθηκο (ένας υγιής χιμπατζής μάλλον θα τα πήγαινε καλύτερα): Για παράδειγμα με τη ανεργία στο απίστευτο 23,6 % και ενώ το 81,5% των αποταμιεύσεων στην Ελλάδα δεν υπερβαίνει τα 2.000 ευρώ, σύμφωνα με τα στοιχεία της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών (στοιχεία έως την 30 Ιουνίου), οι Έλληνες έβγαλαν κυβέρνηση που στηρίζει ανοιχτά τις Νεοφιλελεύθερες πολιτικές! Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι μόνο το 0,4% έχει καταθέσεις που υπερβαίνουν τα 10.000 ευρώ, η απάντηση στο «μα ποιοι ψήφισαν Ν.Δ.,, ΠΑ.ΣΟ.Κ και ΔΗΜ.ΑΡ. ;», όσο κι αν φαινομενικά είναι εύκολη, δεν παύει να αγγίζει τα όρια της μεταφυσικής…

Σ’ όλα αυτά,

αν προσθέσεις το φαινόμενο των νέο-ναζιστών που εγκληματούν σε καθημερινή βάση ενάντια σε όλη την κοινωνία, λέγοντας διαρκώς εξοργιστικά απίστευτες ηλιθιότητες, ανακρίβειες, ψέματα και κάνοντας εμετική Γκεμπελική προπαγάνδα – συμμορία που στηρίχθηκε από 426.000 «ανθρώπους» (;) στις εκλογές του Ιουνίου 2012 και η οποία μετά από κάθε αγριότητα που διαπράττουν τα μέλη της (που κανονικά θυμίζουν ήρωες καρτούν κακής ποιότητας) φαίνεται πως μεγαλώνει την απήχησή της (με τη βοήθεια και των ΜΜΕ).

Αν προσθέσεις τους Ανεξάρτητους Έλληνες που από τη μια μιλούν για «προλεταριάτο» και κατακεραυνώνουν τις νεοφιλελεύθερες κυβερνητικές επιλογές και από την άλλη ξυπνούν και κοιμούνται με το φόβο της «Νέας Τάξης Πραγμάτων» και ζουν αποβλακωμένοι μέσα στα πιο γελοία και αστήριχτα συνωμοσιολογικά σενάρια, σύμφωνα με τα οποία, εν ολίγοις, ο Εκλεκτός Ελληνικός Λαός έχει μπει στο στόχαστρο των πάντων, Κρατών, πολυεθνικών, ανθρώπων και εξωγήινων (μην ρωτάτε το γιατί ειδικά η Ελλάδα….).

Αν προσθέσεις το νερόβραστο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. που παρά την τεράστια εκλογική του επιτυχία, δεν καταφέρνει (άραγε, δεν θέλει, δεν μπορεί ή και τα δύο;) να υπερασπίσει την κοινωνία ούτε στο πιο ασήμαντο ζήτημα και δεν μπορεί να οργανώσει ούτε ένα υποτυπώδες «Ενιαίο Κοινωνικό Μέτωπο» που θα διεκδικούσε για αρχή έστω κάποια στοιχειώδη.

Αν προσθέσεις το ΚΚΕ που, παρόλο που εισέπραξε την μεγαλύτερη μεταπολιτευτική εκλογική φάπα, δεν καταφέρνει καν να σκεφτεί ότι ίσως πρέπει να κάνει κάποια αυτοκριτική, αλλά αρκείται σε γιορτάσια και φεστιβάλ όπου (ελάχιστοι πλέον) νεολαίοι και νεολαίες, με βλέμμα φανατικού χριστιανού, τραγουδούν μια φορά το χρόνο κάποιο τραγούδι για την τιμημένη εργατιά και παίρνουν θέσεις στις πλατείες όταν μιλάει η Γ.Γ. με πειθαρχία και ακρίβεια συμμετέχοντος σε σοβιετικό υπερθέαμα.

Αν προσθέσεις την πολυδιασπασμένη εξωκοινοβουλευτική Αριστερά που δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι κάποιο εργαλείο ανάλυσής της μάλλον είναι εκτός λειτουργίας και γι’ αυτό μονολογεί διαρκώς, σαν χαλασμένο ρομπότ, «κινεζοποίηση – κινεζοποίηση».

Αν προσθέσεις τον αναρχικό/αντιεξουσιαστικό χώρο που παρά τις καλές προθέσεις, το ρεύμα που φαίνεται να έχει και την βελτίωσή του από άποψη πολιτικής συνειδητοποίησης και στόχευσης, δεν μπορεί ποτέ και με τίποτα να οργανώσει ούτε καν τις δικές του αμέτρητες συλλογικότητες σε κάποια κοινή δράση που θα είχε αποτελέσματα και απήχηση σε περισσότερο κόσμο.

Αν προσθέσεις το ρατσισμό και την ξενοφοβία που έχει διαχυθεί στο συντριπτικά μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας, την πίστη των περισσότερων σε πράγματα αδιανόητα όπως π.χ. η θρησκεία (και το σεβασμό στην Εκκλησία Α.Ε.) και τον βαθύ συντηρητισμό της πλειοψηφίας σε κάθε θέμα που είναι γενικού ενδιαφέροντος.

Αν προσθέσεις την βαθιά αμορφωσιά αλλά και την ολοφάνερη απέχθεια για μόρφωση, την παντελή έλλειψη αλληλεγγύης, την συνεχή γκρίνια για τα πάντα η οποία όμως ποτέ δεν συνδυάζεται με καμία απολύτως δράση (όπως απεργίες, πορείες διαμαρτυρίας, συμμετοχή σε αντιδομές κλπ. που ναι μεν υπάρχουν αλλά δεν έχουν μαζική συμμετοχή και όποιος συμμετέχει, τελικά βλέπει συνέχεια γνωστές φάτσες που πετύχαινε από παλιά σε παρόμοιες συνθήκες ή σε διακοπές στην Ικαρία και σε συναυλίες…),

ε, αν μετά απ’ όλα αυτά (και πολλά άλλα κωμικοτραγικά που συμβαίνουν σ’ αυτή τη χώρα) δεν ντρέπεσαι που είσαι Έλληνας, είναι επειδή μάλλον δεν αντέχεις πια και αρχίζει να σε παίρνει και σένα η κάτω βόλτα.

πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Χρόνια τώρα ντρέπομαι που είμαι Ελληνίδα. Και δυστυχώς οι προαναφερθέντες λόγοι, δεν είναι οι μοναδικοί που με κάνουν να αισθάνομαι έτσι. Τα πάντα γύρω μου -η κοινωνία (με τα στερεότυπα, τις προκαταλήψεις, τον πουριτανισμό, την αδιαφορία, την υποκρισία της), οι συνθήκες διαβίωσης, η νοοτροπία του Έλληνα "ξοδεύω, ενώ δεν έχω", η έλλειψη παιδείας- με απογοητεύουν. Ευτυχώς όμως, υπάρχουν άνθρωποι γύρω μου που διαφέρουν από τη μάζα, που με κάνουν να νιώθω περήφανη που τους γνωρίζω,που μιλάω μαζί τους. Συγκριτικά, είναι λίγοι, αλλά για μένα αρκετοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Χρόνια τώρα ντρέπομαι που είμαι Ελληνίδα.
Γινε μουσουλμανα εχει πιο πολυ περαση.Βεβαια σε αυτες τις χωρες η γυναικα αντιμετωπιζεται σαν αδεσποτο,αλλα καλυτερα να εισαι αδεσποτο παρα Εληνιδα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Γινε μουσουλμανα εχει πιο πολυ περαση.Βεβαια σε αυτες τις χωρες η γυναικα αντιμετωπιζεται σαν αδεσποτο,αλλα καλυτερα να εισαι αδεσποτο παρα Εληνιδα.;)

προς ενημερωση σου υπαρχουν και μουσουλμανοι ελληνες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Γινε μουσουλμανα εχει πιο πολυ περαση.Βεβαια σε αυτες τις χωρες η γυναικα αντιμετωπιζεται σαν αδεσποτο,αλλα καλυτερα να εισαι αδεσποτο παρα Εληνιδα.;)
Τί σχέση έχει η θρησκεία με την καταγωγή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
προς ενημερωση σου υπαρχουν και μουσουλμανοι ελληνες ;)
Μα ειπα οτι εχει περαση να εισαι μουσουλμανος.Ειδικα αμα ντρεπεσαι για τη χωρα σου!
Επισης,κερδιζεις το μπονους των χαμηλων βασεων στις πανελληνιες.

Τί σχέση έχει η θρησκεία με την καταγωγή??
Καλα αν δεν σαρεσει η μπουρκα,εχεις πολλες αλλες επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μα ειπα οτι εχει περαση να εισαι μουσουλμανος.Ειδικα αμα ντρεπεσαι για τη χωρα σου!
Επισης,κερδιζεις το μπονους των χαμηλων βασεων στις πανελληνιες.

λες επιεικως μαλακιες! πχ στην ροδο υπαρχουν ελληνες οι οποιοι ειναι μουσουλμανοι απο την περιοδο της τουρκοκρατιας πχ.

οπως και να χει σε αυτο το θεμα δεν ντρεπομαι που ειμαι ελληνας. In fact μου ειναι αδιαφορο! Δεν θεωρω καν ελληνα των εαυτο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ε θα επρεπε να ντρεπεσαι.Γιατι για να βρισκεσαι εσυ εδω αυτην την στιγμη.Ελευθερη.Να μπορεις να εκφραζεσαι και να ζεις χωρις να εισαι σκλαβα.Πεθαναν χιλιαδες ελληνες.Τουλαχιστον να τιμησουμε αυτους με την καταγωγη μας.Αλλα επειδη δεν εχετε τσιπα πανω σας το μονο που κανετε ειναι να ξεφτιλιζετε αυτους που θυσιαστηκαν για να ειμαστε τωρα εμεις εδω αλλα και τον ιδιο σας τον εαυτο! Ντροπη και αισχος να ακουω τετοια λογια απο μια Ελληνιδα! Που θα επρεπε να καμαρωνεις που σε επλασε ο Θεος Ελληνιδα! ντροπη!

Έχεις συνειδητοποιήσει σε τι κατάσταση ζεις σήμερα; Τι βλακείες κάθεσαι και γράφεις; Αν δεν είναι σκλαβιά και ανελευθερία αυτό που ζούμε σήμερα, τότε τι είναι;

Όχι άλλη ασχετοσύνη, αμάθεια κι επίκληση της Ιστορίας από άσχετους. Παρακαλώ, δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Εγω για την Ελλαδα για εναν πραγμα ντρεπομαι την σημερον μερα την ΑΠΑΘΕΙΑ που τους διακατεχει ολους, μας εχουν διαλυσει σαν κοινωνια.Μετρα μετρα μετρα χωρις σταματημο και εμεις τι κανουμε 2 μερες απεργιας και μετα ξανα τα ιδια πρεπει να ειναι παγκοσμιο φαινομενο.Σε οποιαδηποτε αλλη δυτικη χωρα ο λαος θα ειχε ξεσηκωθει απο καιρο τωρα.Επισης με λυπη διαπιστωνω και την αμαθεια που εχει ριζωσει στην νεα γενια δεν λεω ωραια φαση τα εξω ο χαβαλες και ο καφες.Αλλα πρεπει καποια στιγμη να συνειδητοποιησουμε και εμεις το χρεος μας στους επομενους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αυτό που ξαφνικά ΌΛΟΙ μπερδεύεται την εθνική σας ταυτότητα με την κατάσταση που ζούμε, συγνώμη αλλά είναι για γέλια.
Εγώ προσωπικά δεν ντρέπομαι που είμαι Ελληνίδα, γιατί να το κάνω αυτό;
Ντρέπομαι για τους πολιτικούς, για τους παππούδες μου, τους γονείς μου, που τόσα χρόνια έτρωγαν με χρυσά κουτάλια και τώρα που μπήκε ξαφνικά το αγγούρι στο πωπώ απορούν και ψάχνουν τα "πως" και τα "γιατί".
Και μη μου πείτε ότι δεν είναι έτσι. Πλακώθηκαν όλοι να παίρνουν δάνεια, σπίτια, αυτοκίνητα και ο κάθε βλάχος να το παίζει λεφτάς, να κλέβει την εφορία, να ξοδεύει ασύστολα να να να να...
Όσο για την απάθεια ναι το παρατηρώ παντού τριγύρω μου, ώρες-ώρες όταν κάθομαι σε ένα τραπέζι και κάνω σχετική συζήτηση εκτός του ότι οι περισσότεροι έχουν μαύρα μεσάνυχτα για το τι συμβαίνει μιλάνε θαρρείς και δεν έχουν κανένα οικονομικό πρόβλημα, και κάθομαι και απορώ "καλά μόνο στο δικό μου σπίτι μετράμε μέχρι και το 1 ευρώ που φεύγει;"
Για εμένα οι δήθεν απεργίες των 2 ημερών δε μου λένε τίποτα, όπως δε μου λένε τίποτα οι ψευτόπορείες, οι αγανακτισμένοι, οι γνωστοί-άγνωστοι που κάνουν καινούργια διακόσμηση στην Αθήνα σπάζοντας.
Σταμάτα όλα τα μέσα μεταφοράς για 3 μέρες,αεροδρόμια, λιμάνια, κτελ αλλά σταμάτα τα ΚΑΝΟΝΙΚΆ. Να είναι σε λειτουργία μόνο σε έκτακτη ανάγκη, για τη μεταφορά ασθενή πχ. Εκεί να δεις τι έχει να γίνει. Μόνο το λιμάνι να μην πάρει εμπορεύματα 2 ημερών θα γίνει χαμός.
Αλλά ποιος θα το κάνει; Πλέον έχουν γίνει όλα ιδιωτικά, ποιος θα παίξει έτσι τη θέση του;
Έστω ας γίνει κάτι με την αγορά. Πάρε τη Χ μάρκα από γάλα πχ και πες για 2 μέρες ΔΕΝ το αγοράζει κανένας, το τι χάσιμο θα έχει η Χ εταιρία δε λέγετε, να δεις ξαφνικά πως θα πέσει η τιμή. Και κάθε μέρα να γίνεται αυτό με όλα τα προιόντα ή συγκεκριμένα σούπερ-μάρκετ.



Όλα αυτά είναι δικές μου απόψεις, και έτσι όπως τα βλέπω εγώ, κινήσεις που πιστεύω ότι θα πιάσουν τόπο, καλές οι πορείες ναι, δείχνεις την αγανάκτηση σου, ξεσπάς, αλλά στη τελική βγαίνει κάτι από αυτό; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Η προπαγάνδα των ΜΜΕ βλέπω πάει σύννεφο και οι περισσότεροι την τρώτε αμάσητη.
Τα προβλήματα της Ελλάδας είναι κάτι παραπάνω από πολιτικά/κοινωνικά/εκπαιδευτικά.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι η εκπαίδευση, η κοινωνία και η πολιτική συμβάλουν στο να γίνονται ΟΛΟΙ πρόβατα!
Όποιον και αν ρωτήσεις για την άποψη των ΜΜΕ περί Χρυσής Αυγής θα σου πει "Οι καναλάρχες σιχαίνονται τους χρυσαυγίτες". Τώρα καλά μου πρόβατα σκεφτείτε το εξής: Μετά από κάθε είδηση του στυλ : " Ξυλοδαρμός Μετανάστη από μέλη με κράνη" η επόμενη είδηση λέει αυτό: "Λαθρομετανάστες σκότωσαν 5μελή οικογένεια για 20 ευρώ". Και αμέσως σαν καλά πρόβατα τρέχετε και ψηφίζετε Χ.Α που δεν έχετε ιδέα ποιοι είναι, γιατί υποσεινύδυτα φάγατε 100 κιλά προπαγάνδας!

Επόμενο παράδειγμα, αντιγερμανισμός! Βλέπετε σε τίτλους ειδήσεων: "Νέα επίθεση της Bild στην Ελλάδα", ΚΑΝΕΝΑ κανάλι δεν λέει ότι την Bild στην Γερμανία την θεωρούν την πιο ελλεινή εφημερίδα και ότι δεν την διαβάζει σχεδόν κάνενας! (το ίδιο και με το Spiegel)
Το καλοκαιράκι πιάστε την κουβέντα με έναν Γερμανό, και θα καταλάβετε πόσο μεγάλα πρόβατα ήσασταν!

Επόμενο παράδειγμα, ΑΡΙΣΤΕΡΑ και ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ. Τα ΜΜΕ περνάνε στον κόσμο την ιδεολογία της Ακροαριστεράς, το 80% αυτών που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ δεν είχαν ιδέα τι πραγματικά αντιπροσωπεύει αυτό που ψήφισαν, γιατί αν ήξεραν ούτε θα σκεφτόντουσαν να ψηφίσουν! Τα ΜΜΕ θέλουν να ψηφίσετε Αριστερά και Χρυσή Αυγή και πραγματικά από ότι βλέπω δουλεύει... Θέλουν να σας κάνουν ψευτοκομμουνιστές που θα απομακρυνθείτε από τον υπόλοιπο κόσμο, θέλουν να σας φτωχίνουν για να πάρουν τα πετρέλαια σας που είναι στο Αιγαίο σχεδόν τζάμπα!

Επόμενο παράδειγμα, εκπαίδευση! Η ύλη όσο πάει και δυσκολεύει περισσότερο και το fb κάνει μια χαρά την δουλειά του να σας κρατάει μακριά από τα διαβάσματα σας, επιπλέον σας γ@νε το μέλλον σας στην Ελλάδα. Έτσι μόνο οι πραγματικά άξιοι θα πετύχουν και θα φύγουν ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ για να επιτύχουν εκεί πέρα ενω μέσα στην Ελλάδα θα μείνει το καθε απόβρασμα!

Επόμενο παράδειγμα, υπογεννετικότητα! Δείτε τις διαφημίσεις, πάντα δείχουν ζευγάρια ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ και μέσω διάφορων μηνυμάτων περνάνε αρνητικά μηνήματα για την εγκυμοσύνη! (κάτι αντίστοιχο εφαρμόζετε στην Κίνα τα τελευταία 2 χρόνια με μεγάλη επιτυχία.

Και το πιο σημαντικό για να δείτε πόσο πρόβατα είστε, εμένα τώρα πολλοί με πιστέψατε!! Δεν ξέρετε τι άνθρωπος είμαι και τι σκοπούς έχω κι όμως με πιστέψατε!! Αυτό οφείλετε στην έλλειψη παιδίας που έχετε και στην συνεχή προπαγάνδα που σας έκανε το μυαλό λάσπη!

ουφ, έψαχνα ευκαιρία να τα πω και ξεθύμανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εεεε ρε αμορφωσύνη!!
Νομίζετε ότι στον κόσμο είναι η Ελλάδα και τπτ άλλο ε?
Αν δεν το ήθελαν οι Μεγάλες Δυνάμεις της εποχής (Αγγλία, Γαλλία, Ρωσία) τώρα ακόμα Τούρκους θα είχατε στα ποδάρια σας!!!!

Όσο πάει και το προηγούμενο ποστ μου επιβεβαιώνεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αξιοσέβαστο το παρελθόν της χώρας μας, αλλά κοίτα γύρω σου. Ποιος ακριβώς σεβάστηκε τους αγώνες του '21, τους αγώνες των Ελλήνων την περίοδο της Κατοχής, τους αγώνες του Πολυτεχνείου για την πτώση της χούντας? Οι επιζώντες (όχι του '21!) συνέβαλαν σε αυτή την εμετική κατάσταση που υπάρχει γύρω μας. Καλός ο πατριωτισμός, όσο δε σε τυφλώνει. Αν ο Καραϊσκάκης είχε την ευκαιρία να επιστρέψει στα επίγεια και έβλεπε που καταντήσαμε, θα αυτοκτονούσε επιτόπου.
Eσυ τι κανεις,για να αλλαξεις την κατασταση της χωρας;Η εμετικη κατασταση επικρατει σε ολο τον κοσμο και οχι μονο στην Ελλαδα.Αν γυρνουσε πισω ο Καραισκακης θα εδερνε οσους εχουν τις δικες σου αποψεις.Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Eσυ τι κανεις,για να αλλαξεις την κατασταση της χωρας;Η εμετικη κατασταση επικρατει σε ολο τον κοσμο και οχι μονο στην Ελλαδα.Αν γυρνουσε πισω ο Καραισκακης θα εδερνε οσους εχουν τις δικες σου αποψεις.Φιλικα.
Δε νιώθω την ανάγκη ν' αποδείξω σ' έναν άγνωστο αν συμμετέχω ή όχι στην αλλαγή του συστήματος. Αυτό το γνωρίζω εγώ και όσοι είναι δίπλα μου. Μα πράγματι, η κατάσταση αυτή επικρατεί σε όλο τον κόσμο, αλλά αυτό το thread αναφέρεται στην Ελλάδα. Επιπρόσθετα, αφού γεννήθηκα, μεγάλωσα και ζω σ' αυτή τη χώρα, μόνο γι' αυτήν μπορώ να εκφέρω άποψη. Ο Καραϊσκάκης είναι νεκρός. Δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι πώς θ' αντιδρούσε με την άποψή μου, αλλά δε με απασχολεί και ιδιαίτερα. :)
Σημείωση: επειδή δε θέλω να συνεχίσω να είμαι εκτός θέματος και να κουράζω τους υπόλοιπους, όποιος θέλει να καταλάβει ή να κατακρίνει το σκεπτικό μου, ας στείλει προσωπικό μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Τσαφ Τσουφ Τσαφ τσουφ,το τρενο της προγονολατρειας κανει σταση.

Εμεις οι Ελληνες εχουμε το κακο συνηθειο οταν μας ζητειται να γινει αυτοκριτικη,μιλαμε για το παρελθον.Μα τι κανουμε τωρα μας ζητανε,οχι τι εκανε ο Περικλης 2500 χρονια πριν.Αυτος καλα εκανε,εμεις τι κανουμε.Δεν ξερω αν εχουμε καν το δικαιωμα να ειμαστε περηφανοι για αυτα που κανανε οι Ελληνες τοτε.Γενετικα,μπορει οντως και να μαστε απογονοι τους,ουσιαστικα ομως με την καμια.Μαλλον ντροπη και απογοητευση θα πρεπε να νιωθουμε.Δεν ειναι να απορεις που η χρυση αυγη εφτασε 3ο κομμα-με κατι αποψεις εδω μεσα μιχαλιολακο θα γινεις πρωθυπουργος

Βεβαια,εχουν γραφει και κοτσανες απο την αντιθετη αποψη.Τι θα πει ντρεπομαι που ειμαι Ελληνας;Η Ελλαδα φταιει για το σημερινο χαλι,ενα γονιδιο που εχουμε εμεις αποκλειστικα στο DNA μας;Μαλλον,οχι.Αρα,δεν ειναι σωστη η χρηση αυτης της φρασης.Να ντρεπεσαι για αυτο που εισαι σημερα,για την κατασταση-για την οποια εσυ ευθυνεσαι μην ξεχνιομαστε-στην οποια εχεις περιελθει.Καλως ή κακως,ο ορος Ελληνας{θα} χρησιμοποιειται πολυ περισσοτερο καιρο απ'οσο εσυ [θα] υπαρχεις οποτε ειναι ακομψο καταχρηστικα να τον χρησιμοποιεις για μια τωρινη κατασταση.Το να σου φταινε τα παντα,δεν αποτελει λυση.Μαλλον επιδεινωνει το ηδη ογκωδες προβλημα.

Γενικα,το ολο θεμα ευνοει την μεμψιμοιρια.Η καταγγελια μιας καταστασης απο το ιντερνετ δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα δειγμα απαθειας να εκφρασεις το τι συμβαινει εξω στην κοινωνια,εκει που σε ακουνε αυτια ζωντα.Το να μεταφερεις τις ανησυχιες απο εδω σε φιλους/γνωστους δειχνει προβληματισμο ειλικρινη για τα τεκταινομενα.

Τελος,αναρωτιεμαι αν το θεμα απεικονιζει οντως την κοινωνια.Εχετε βγει εξω,να μιλησετε με κοσμο στις πολεις;Περα απο τους προφανεις ανεγκεφαλους,εγω παρατηρω μια πληρη αναδιαταξη αποψεων και θεωρησεων σχεδον σε ολα τα κοινωνικα στρωματα.Στην υπαιθρο εχετε δει ο κοσμος ποσο δυσανασχετει;Η κατασταση μυριζει μπαρουτι.Η φραση : η νηνεμια πριν τη μεγαλη καταιγιδα σας θυμιζει κατι;


υγ*μην συγχεετε τον πατριωτισμο με τον εθνικισμο.Ο πατριωτισμος ειναι ενα συνεκτικο στοιχειο απαραιτητο για την ενοτητα της κοινωνιας.Ο εθνικισμος ειναι το ακρο του,που εμφανιζει ανθηση σε περιοδους οπως η τωρινη.Ο πατριωτισμος,σε λογικα πλαισια, ειναι απαραιτητος για μια κοινωνια,ο εθνικισμος-σωβινισμος ειναι που δημιουργει το προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Είδα τσαφ τσουφ και νόμισα ότι απευθυνόσουν σε μένα χαχα :P
Ως γνωστόν είμαστε νεοέλληνες και αυτό δεν προσιδιάζουν καθόλου στους πάλαι ποτέ αρχαίους Έλληνες.
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και τι είχες γιάννημ τι είχα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή:

Το θέμα ανοίγει ξανά μετά από αρκετά μεγάλο καθαρισμό. Θα σας παρακαλέσω θερμά να μείνετε εντός θέματος αφενός και αφετέρου να αποφεύγετε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και επιθέσεις για να έχουμε μια συζήτηση σε ένα καλό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoSrch

Νεοφερμένος

Ο GeoSrch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου ο νεος σημερα,δυστυχως,μενει απαθης και αδιαφορος στα προβληματα της κοινωνιας.
Η λαθος πορεια αρχιζει απτην προεφηβικη ηλικια 11-13 ετων...και κορυφωνεται στα 16-18 οπου κυριαρχει απολυτα ο υλικος πλουτος.
Επωνυμο και ακριβο ντυσιμο,καλο μηχανακι,ακριβο κινητο,ωραιο μαλλι,απειρες ωρες στο facebook ειναι βασικα προβληματα ενος εφηβου σημερα τα οποια τον απομακρυνουν απτην τα γεγονοτα και την πραγματικοτητα...τι γνωμη εχετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα.

Δυστυχως,οπως παρατηρω,τα παιδια δινουν βαθυτατη σημασια στον υλικο πλουτο και απορριπτουν τα πιο ουσιωδη πραγματα. Ισως κρατανε αυτη τη σταση γιατι εχουν δεχθει διαφορες επιρροες απο τον κοινωνικο τους περιγυρο(φιλους,Μ.Μ.Ε).
Αν δεν φορας επωνυμα ρουχα, αν δεν εχεις ωραια εμφανιση, μηχανακι(κυριως τα αγορια),κινητο τελευταιας τεχνολογιας,λογαριασμο στο fb ή σε αλλα δικτυα κοινωνικης δικτυωσης, ειναι δυσκολο να σε δεχτουν στις παρεες. Και ως κοινωνικο ον ο ανθρωπος, αναζητωντας παρεα, αποδεχεται και τους παραπανω "ορους".
Δυστυχως, η γνωση, η κοινωνικη ευαισθησια εχουν χασει τη θεση που κατειχαν παλαιοτερα. Τωρα πια, θεωρουνται δευτερευοντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top