Στη Φιλοσοφία χρειάζεται φροντιστήριο;

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Στο σχολείο μας οι καθηγήτριες που διδάσκουν Αρχές Φιλοσοφίας δεν είναι και πολύ καλές απο ό,τι μου έχουν πει τα υπόλοιπα παιδιά.. Χρειάζεται να κάνω φροντηστίριο ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Στο σχολείο μας οι καθηγήτριες που διδάσκουν Αρχές Φιλοσοφίας δεν είναι και πολύ καλές απο ό,τι μου έχουν πει τα υπόλοιπα παιδιά.. Χρειάζεται να κάνω φροντηστίριο ή όχι;
Δεν χρειάζεται.Δεν έχει σχέση με τις πανελλήνιες και δεν είναι ανάγκη να φορτωθείς κιάλο διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το μόνο που μπορεί να σου χρειαστεί ως γενικές γνώσεις γιατί τα κείμενα της Γ στα αρχαία έχουν σχέση με φιλοσοφία(όχι ότι άμα δεν έχεις τρέχει κάτι;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Στο σχολείο μας οι καθηγήτριες που διδάσκουν Αρχές Φιλοσοφίας δεν είναι και πολύ καλές απο ό,τι μου έχουν πει τα υπόλοιπα παιδιά.. Χρειάζεται να κάνω φροντηστίριο ή όχι;
Οχι, οπως ειπαν και οι προηγουμενοι δεν ειναι απαραιτητο.

Θεωρητικη ειμαι και εκανα το μαθημα της Φιλοσοφιας φετος, δεν ειναι αναγκη να κανεις φροντιστηριο.

Το μόνο που μπορεί να σου χρειαστεί ως γενικές γνώσεις γιατί τα κείμενα της Γ στα αρχαία έχουν σχέση με φιλοσοφία(όχι ότι άμα δεν έχεις τρέχει κάτι;))
Και παλι οχι ολα τα κειμενα.

Καποια πραγματα για τον Αριστοτελη εχουν σχεση με τα Αρχαια στη Γ' Λυκειου.

Παντως τσεκαρε και αυτο το θεμα: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=38772

Θα σε βοηθησει αρκετα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δε νομίζω καν πως διδάσκεται φροντιστηριακά. Είναι εύκολο μάθημα, ανοίγεις συζήτηση με τον καθηγητή και στις εξετάσεις γράφεις σωστό λάθος, παραθέματα, άντε και καμιά ανάπτυξη του νομιναλισμού (που με έφαγε...)
Οι περισσότεροι ούτε που ασχολούνται, μην το σκέφτεσαι για φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Δεν εχω ακουσει κανεναν να κανει φροντιστηριο στη Φιλοσοφια, νομιζω κι εγω πως δε διδασκεται καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Μήπως να κάνουμε και φροντιστήριο στην γυμναστική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μήπως να κάνουμε και φροντιστήριο στην γυμναστική;
:P

Παντως η αληθεια ειναι πως εχω μια φιλη που σπουδαζει και απο οτι μου ειχε πει εκανε φροντιστηριο και στη Φιλοσοφια οταν ηταν Β' Λυκειου. :what:

Ειλικρινα ομως δεν χρειαζεται και οπως ειπε και η roilCall δεν διδασκεται πλεον και φροντιστηριακα. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
:P

Παντως η αληθεια ειναι πως εχω μια φιλη που σπουδαζει και απο οτι μου ειχε πει εκανε φροντιστηριο και στη Φιλοσοφια οταν ηταν Β' Λυκειου. :what:

Ειλικρινα ομως δεν χρειαζεται και οπως ειπε και η roilCall δεν διδασκεται πλεον και φροντιστηριακα. :iagree:
Mήπως έδιναν πανελλήνιες στη β τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Mήπως έδιναν πανελλήνιες στη β τότε;

Εχμ νομιζω πως οχι. :emm:

Και για αυτο μου φανηκε και τοσο περιεργο οταν μου το ειχε πει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μήπως να κάνουμε και φροντιστήριο στην γυμναστική;
Ναι το ψήνω! :iagree: Τι λες πάμε μαζί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Και δεν πάμε;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαφ

Νεοφερμένος

Η Δάφνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ούτε εγώ νομίζω να υπάρχει σαν μάθημα σε φροντιστήριο, αλλά και να υπάρχει θα είναι τσάμπα χρόνος και κόπος..Μην τρελένεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Σε καμία περιπτωση μην κάνεις το λάθος να κάνεις φροντιστήριο στη Φιλοσοφία...το μάθημα είναι πολύ εύκολο και δεν θα σου χρειαστεί ιδιαιτέρως για τις Παννελαδικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Όχι δε χρειάζεται να κουραστείς επιπλέον. Μια ή δυο ωρες την εβδομαδα διαβασμα είναι τελεια. Κι αν δεν τα πας πολύ καλα, δεν πειράζει και τι έγινε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
οχι...ελεος.εγω ουτε αρχαια δεν εκανα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Μηπως να καναμε φροντηστηρια και στα θρησκευτικά??>>??...>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μηπως να καναμε φροντηστηρια και στα θρησκευτικά??>>??...>?

Αυτό θα ήταν το κατηχητικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μηπως να καναμε φροντηστηρια και στα θρησκευτικά??>>??...>


Πειτε τα ρε παιδια.Εχουμε φτασει στο σημειο να κανουμε φροντιστηριο σε ολα τα μαθηματα.Κι αν μας πουνε οτι σε ενα μαθημα οτι δν χρειαζεται να κανουμε παραξενευομαστε και λεμε γιατι οχι???Και πως θα τα παω καλα χωρις το φροντιστηριο??Μας εχουν κανει να πιστευουμε οτι χωρις το φροντιστηριο δν παμε πουθενα.Επειδη πανε ολοι φροντιστηριο πρεπει οπωσδηποτε να παμε κι εμεις κι ας μην εχουμε προβλημα σε κανενα μαθημα.Ενταξει δν λεω το φροντιστηριο με το υπαρχον εκπαιδευτικο συστημα ειναι απαραιτητο σε μαθηματα οπως τα Αρχαια.Εκει βεβαιως και χρειαζεται να κανεις φροτιστηριο(και παλι οχι παντα βεβαια.Υπαρχουν και καπιοιοι που δν χρειαζονται φροντιστηριο ουτε σε αυτο το μαθημα).Στη Φιλοσοφια ομως οπως πολυ σωστα ανεφεραν παραπανω ολα τα παιδια δν χρειαζεται να κανεις φρντιστηριο.Ειναι εντελως περιτο.Χαμενος χρονος και χαμενα λεφτα.Η φιλοσοφια ειναι θεμα διαβασματος απο τη πλευρα του μαθητη.Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rock93panos

Νεοφερμένος

Ο rock93panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
κοιτα το μονο που χρειαζεται ειναι στοιχειωδης αντιληψη... παντως φροντιστηριο με τιποτα ... δν ξερω γιατι αλλα μου φενεται αδιανοητο...ειναι σαν να κανεις φροντηστηριο θρησκευτικα ή κατι παρομοιο δεν αξιζει...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top