Σπουδές στον Καναδά

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
χμμ, για το βανκουβερ το κοστος διαβιωσης ειναι σχετικα πιο υψηλο σχετικα με τον υπολοιπο καναδα. Αν μενεις στην εστια πληρωνεις γυρω στα $700 (καναδεζικα) τον μηνα νοικι και η τιμη περιλαμβανει θερμανση, ζεστο νερο, τηλεοραση, ιντερνετ και ισως και ρευμα, δεν ειμαι σιγουρη. Δεν ειμαι επισης σιγουρη αν αυτη η τιμη ειναι ιδια και για τους international students. Αν μενεις μονος σου σε γκαρσονιερα πληρωνεις απο $600 και πανω, αναλογα με την περιοχη που μενεις. Συνηθως τα φθηνα ειναι κυριολεκτικα στου διαολου την μανα και σε καμια περιπτωση δεν σε βολευει να ξυπνας απο τις 5 για να εισαι στη σχολη στις 8. Στο κεντρο που πιστευω πως ειναι η καλυτερη περιοχη γιατι εχει πολυ καλη συγκοινωνια, ζωη, αγορα, κτλ οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες. Στην καλυτερη περιπτωση βρισκεις γκαρσονιερα με $800 τον μηνα και συμπεριλαμβανει ζεστο νερο και θερμανση. Πιο πολυ ομως θα συμφερει να μενεις με αλλους σε διαμερισμα με 4-5 δωματια, οποτε θα σου βγαινει γυρω στα $400 τον μηνα.
Να τονισω επισης οτι γενικα το νερο δεν το πληρωνεις. Οποτε πληρωνεις μονο ρευμα, τηλεφωνο, ιντερνετ και τηλεοραση. Εγω τηλεοραση δεν βλεπω, οποτε δεν εχω cable και ο λογαριασμος ρευματος, τηλεφωνου και ιντερνετ μου βγαινει γυρω στα $90 τον μηνα. Ο λογαριασμος του κινητου μου ειναι $25 τον μηνα. Το πασο για τα μεσα μαζικης μεταφορας κυμαινεται απο τα $70κατι για 1η ζωνη και ξεπερνα τα $150 για ολες τις ζωνες (συνηθως δεν χρειαζεσαι πασο για πανω απο μια ζωνη, αφου τα σαββατοκυριακα και τις καθημερινες μετα τις 6.30 το απογευμα, μπορεις να πας σε ολες τις ζωνες και αλλωστε η δευτερη ζωνη ειναι αρκετα μακρια - εγω πολυ σπανια παω στην 2η και ποσο μαλλον στην 3η). Αν εισαι ομως φοιτητης, εχεις ενα universal πασο το οποιο κοστιζει $25 τον μηνα και πας σε ολες τις ζωνες. Τα διδακτρα για μενα ηταν γυρω στα $5000-6000 τον χρονο, για τους international μαθητες υπολογιζε τα διπλα ή ακομα και τα τριπλα. Η ιατρικη περιθαλψη δεν γνωριζω ποσο ειναι για τους μη καναδους, υπολογιζε γυρω στα $50-60 τον μηνα. Φαγητο, ρουχισμος, ηλεκτρονικες συσκευες και διαφορα αλλα ειναι πολυ φθηνα σε σχεση με την ελλαδα, αλλα μαλλον λιγο πιο ακριβα απο την αμερικη.
Παντως ειναι πολλα τα λεφτα για διδακτρα αν δεν εισαι καναδος ή δεν εισαι μονιμος κατοικος. Πιο πολυ σε συμφερει να κανεις αιτηση για να γινεις μονιμος κατοικος ωστε να πληρωνεις οσα και οι καναδοι.

Super κατατοπιστικο ποστ Ηρω...αργησα να το δω....Τελικα συμφερει η ζωη στον καναδα...καλυτερα απο ΗΠΑ.
Ερωτηση,οι γονεις μου σπουδασαν στο concordia και ο θειος μου στο Mc Gill,για κοινωνικες επιστημες προτεινεις καποιο απο τα δυο η καποιο αλλο?
Επισης να ελπιζω οτι οι τιμες πανω κατω ισχυουν και για τις αλλες πολεις?montreal toronto quebec κλπ?
Βρισκεις ευκολα δουλεια?Σαν μεταπτυχιακος θυμαμαι που ειχες πει οτι μπορεις να απασχολεισαι στο πανεπιστημιο και να πληρωνεσαι....υποτροφιες παιζουν?
Tnx και σορι για το πρηξιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Aφροδιτη αντι να ψαχνεις εδω για ποιον κλαδο "εχει δουλεια" δεν το σκεφτεσαι σοβαρα να φυγεις εξω; Καλυτερα ξενιτια με δουλεια και αξιοπρεπη δουλεια, παρα να καθεσαι εδω και να θες 2-3 πτυχια για να παρεις 800Ε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Aφροδιτη αντι να ψαχνεις εδω για ποιον κλαδο "εχει δουλεια" δεν το σκεφτεσαι σοβαρα να φυγεις εξω; Καλυτερα ξενιτια με δουλεια και αξιοπρεπη δουλεια, παρα να καθεσαι εδω και να θες 2-3 πτυχια για να παρεις 800Ε

Δίκιο έχεις. Αυτό θα κάνω μάλλον και εγώ...:)
Αφροδίτη γιατί δεν κοιτάς πιο κοντά σε καμία Ολλανδία ή Ελβετία ή Βέλγιο που έχουν χαμηλό δείκτη ανεργίας στην Ευρωζώνη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
εξαρταται απο την πολη που θελεις να πας για σπουδες. Στο βανκουβερ που ειμαι εγω ειναι απο τις πιο ακριβες πολεις του καναδα. Τα διδακτρα ειναι $6000 τον χρονο (μαζι με το καλοκαιρινο τετραμηνο), βαλε επισης περιπου $700 βιβλια τον χρονο, νοικι απο $800 και πανω τον μηνα (εκτος αν συγκατοικεις και πληρωνεις τα μισα), ιντερνετ, τηλεφωνο, ρευμα, κινητο, $150 τον μηνα, ιατρικη περιθαλψη (σε περιπτωση που δεν εισαι μονιμος κατοικος ή εχεις μεγαλο εισοδημα) $50 τον μηνα, πασο για τα μεσα μαζικης μεταφορας απο $30 ως και $170 τον μηνα (εξαρταται απο το πανεπιστημιο που φοιτεις, απο την περιοχη που μενεις - συνηθως πληρωνεις $30), τροφες και ειδη πρωτης αναγκης γυρω στα $300 τον μηνα (αν τρως εξω συχνα διπλασιασε το ποσο). Τα ποσα ειναι σε καναδικα δολλαρια, η μετατροπη ειναι 1ευρω=1.35καναδικα. Αυτα προς το παρον.



master ή bachelor? Το μαστερ ειναι το μεταπτυχιακο και δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις αν εχεις τελειωσει ΙΕΚ. Μαλλον θα πρεπει να ξεκινησεις απο bachelor και ισως καταφερεις να μεταφερεις μαθηματα ωστε να μην κανεις 4 χρονια αλλα λιγοτερα. Πιστεω πως θα πρεπει να πας να ρωτησεις σε καναδικο προξενειο ή περσβεια στην θεσ/νικη ή στην αθηνα. Εδω υπαρχει μια λιστα με τα καναδικα πανεπιστημια, οπου μπορεις να παρεις πληροφοριες.

Οι τιμές που αναφέρεις είναι για καναδούς. Για international τριπλασιάζονται. Ψάξτο λίγο πριν δώσεις στοιχεία γιατί τους μπερδέυεις. Γύρω στα 36.000 CAD $ έρχεται για έναν international μαζί με διαμονή και φαγητό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Aφροδιτη αντι να ψαχνεις εδω για ποιον κλαδο "εχει δουλεια" δεν το σκεφτεσαι σοβαρα να φυγεις εξω; Καλυτερα ξενιτια με δουλεια και αξιοπρεπη δουλεια, παρα να καθεσαι εδω και να θες 2-3 πτυχια για να παρεις 800Ε

Δίκιο έχεις. Αυτό θα κάνω μάλλον και εγώ...:)
Αφροδίτη γιατί δεν κοιτάς πιο κοντά σε καμία Ολλανδία ή Ελβετία ή Βέλγιο που έχουν χαμηλό δείκτη ανεργίας στην Ευρωζώνη; :hmm:

Παιδια αυτη ειναι η καλυτερη λυση τελικα αλλα προσπαθω να την αφησω ως τελευταια....Δυστυχως εχω αγχωθει παρα πολυ με το θεμα της αποκαταστασης και εχω πολλη ορεξη για δουλεια-σπουδες-τα παντα...αρκει να κανω κατι στη ζωη μου...Εδω στην Ελλαδα με κρατουν κυριως ανθρωποι,η οικογενεια μου και ο αντρας μου,δεν ειμαι παντρεμενη,εχω ομως σχεση 9 χρονια κοντα....τωρα θα μου πειτε οτι ολοι κατι αφηνετε πισω,δεν ειμαι ομως τοσο αποφασιστικη...οταν ομως δω πως πραγματικα δεν εχω αλλη επιλογη και δεν θα με τρωει το ερωτημα"κι αν θα τα καταφερνα στην ελλαδα?" φευγω και δεν εχει πισογυτισμα...τουλαχιστον για μια πενταετια...
Npb η Ολλανδια ειναι πολυ καλη επιλογη...

Οι τιμές που αναφέρεις είναι για καναδούς. Για international τριπλασιάζονται. Ψάξτο λίγο πριν δώσεις στοιχεία γιατί τους μπερδέυεις. Γύρω στα 36.000 CAD $ έρχεται για έναν international μαζί με διαμονή και φαγητό
Η Ηρω ξεκαθαρισε οτι τα ποσα που αναφερει ειναι για τους Καναδους και οχι για international,εγω ειμαι καναδη υπηκοος και γι αυτο ενδιαφερομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Domna Aleksiou

Νεοφερμένος

Η Domna Aleksiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χμμ, για το βανκουβερ το κοστος διαβιωσης ειναι σχετικα πιο υψηλο σχετικα με τον υπολοιπο καναδα. Αν μενεις στην εστια πληρωνεις γυρω στα $700 (καναδεζικα) τον μηνα νοικι και η τιμη περιλαμβανει θερμανση, ζεστο νερο, τηλεοραση, ιντερνετ και ισως και ρευμα, δεν ειμαι σιγουρη. Δεν ειμαι επισης σιγουρη αν αυτη η τιμη ειναι ιδια και για τους international students. Αν μενεις μονος σου σε γκαρσονιερα πληρωνεις απο $600 και πανω, αναλογα με την περιοχη που μενεις. Συνηθως τα φθηνα ειναι κυριολεκτικα στου διαολου την μανα και σε καμια περιπτωση δεν σε βολευει να ξυπνας απο τις 5 για να εισαι στη σχολη στις 8. Στο κεντρο που πιστευω πως ειναι η καλυτερη περιοχη γιατι εχει πολυ καλη συγκοινωνια, ζωη, αγορα, κτλ οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες. Στην καλυτερη περιπτωση βρισκεις γκαρσονιερα με $800 τον μηνα και συμπεριλαμβανει ζεστο νερο και θερμανση. Πιο πολυ ομως θα συμφερει να μενεις με αλλους σε διαμερισμα με 4-5 δωματια, οποτε θα σου βγαινει γυρω στα $400 τον μηνα.
Να τονισω επισης οτι γενικα το νερο δεν το πληρωνεις. Οποτε πληρωνεις μονο ρευμα, τηλεφωνο, ιντερνετ και τηλεοραση. Εγω τηλεοραση δεν βλεπω, οποτε δεν εχω cable και ο λογαριασμος ρευματος, τηλεφωνου και ιντερνετ μου βγαινει γυρω στα $90 τον μηνα. Ο λογαριασμος του κινητου μου ειναι $25 τον μηνα. Το πασο για τα μεσα μαζικης μεταφορας κυμαινεται απο τα $70κατι για 1η ζωνη και ξεπερνα τα $150 για ολες τις ζωνες (συνηθως δεν χρειαζεσαι πασο για πανω απο μια ζωνη, αφου τα σαββατοκυριακα και τις καθημερινες μετα τις 6.30 το απογευμα, μπορεις να πας σε ολες τις ζωνες και αλλωστε η δευτερη ζωνη ειναι αρκετα μακρια - εγω πολυ σπανια παω στην 2η και ποσο μαλλον στην 3η). Αν εισαι ομως φοιτητης, εχεις ενα universal πασο το οποιο κοστιζει $25 τον μηνα και πας σε ολες τις ζωνες. Τα διδακτρα για μενα ηταν γυρω στα $5000-6000 τον χρονο, για τους international μαθητες υπολογιζε τα διπλα ή ακομα και τα τριπλα. Η ιατρικη περιθαλψη δεν γνωριζω ποσο ειναι για τους μη καναδους, υπολογιζε γυρω στα $50-60 τον μηνα. Φαγητο, ρουχισμος, ηλεκτρονικες συσκευες και διαφορα αλλα ειναι πολυ φθηνα σε σχεση με την ελλαδα, αλλα μαλλον λιγο πιο ακριβα απο την αμερικη.
Παντως ειναι πολλα τα λεφτα για διδακτρα αν δεν εισαι καναδος ή δεν εισαι μονιμος κατοικος. Πιο πολυ σε συμφερει να κανεις αιτηση για να γινεις μονιμος κατοικος ωστε να πληρωνεις οσα και οι καναδοι.


και πως μπορεις να γινεις μονιμος κατοικος του Καναδα?????:hmm::hmm:

αν δεν ψαχνεις κατι συγκεκριμενο, τοτε εχει πολλες δουλειες. Μπορεις να δουλεψεις οσο θελεις, full time ή part time. Θα πρεπει ομως ειτε να βγαλεις visa για δουλεια, ειτε να ερθεις ως μεταναστρια ωστε να γινεις μονιμη κατοικος και να μπορεις να δουλεψεις παραλληλα με τις σπουδες, να πληρωνεις λιγοτερα διδακτρα, να μη πληρωνεις καθολου ιατρικη περιθαλψη και διαφορα αλλα πλεονεκτηματα. Αν ερθεις με σκοπο να σπουδασεις (χωρις να εχεις κανει τα χαρτια σου για να γινεις μονιμη κατοικος) τοτε δε νομιζω πως σου επιτρεπουν να δουλεψεις.

Ρωτα με οτι αλλο θελεις!
Ειναι ευκολο να βρεις δουλεια ? και αν ναι ποσο περιπου ειναι ο μισθος. γτ καποιοι οπως εγω δεν εχουμε την δυνατοτητα να σπυδασουμε χωρις να δουλεψουμε γτ δν υπαρχουν μανι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εχει κανεις τιποτα πληροφοριες για προπτυχιακες σπουδες???
ενδιαφερομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elona

Νεοφερμένος

Η elona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σου και πάλι.Θα ηθελα να σου κανω αλλη μια ερωτηση εαν ειναι δυνατο.Εχω μια φιλη Ελληνιδα η οποια εχει τελειωσει κοινωνικη λειτουργος και ηθελε να κάνει αίτηση για βιζα εργασιας αλλα της ειπανε οτι πρέπει να εχει εστω και ενα χρονο προυπηρεσία στο επαγγελμα για να την δεχτουν.Η κοπέλα όμως τώρα τελειωσε την σχολη της και δν θα την πειραζε να εργαστει σε οποιαδήποτε εργασια για αρχη προκειμενου να εξασφαλίσει την πρασινη καρτα διαμονης.Κατα τν γνωμη σου τ πιστευεις οτι ειναι προτιμοτερο 1)να κανει να κανει αιτηση για σπουδες(μαστερ) και να εργαστει μέσω πανεπιστημίου2) να δουλεψει ελλαδα για ενα χρονο προκειμενου να συμπληρωσει την προυπηρεσία που απαιτείται σαν κοινωνικη λειτουργος 3) να κάνει αιτηση για visa δουλειας γενικα(π.χ πωλητρια) για να την δεχτουν?αυτο γινεται? ευχαριστω πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!!Πάει καιρός από την τελευταία φορά που έκανα post...Έχω πάρει πλέον την απόφασή μου κι έχω ήδη ξεκινήσει τις αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές στον Καναδά.Το έψαξα από εδώ...το έψαξα από εκεί...όλα συνηγορούν στο ότι,πράγματι,ο Καναδάς είναι η γη της επαγγελίας!Άριστη ποιότητα ζωής,φτηνό κόστος διαβίωσης (σε σύγκρισης με άλλες χώρες,π.χ.,ΗΠΑ και Ηνωμένο Βασίλειο) και κορυφαία πανεπιστήμια/προγράμματα.Εγώ στοχεύω στο Βανκούβερ (Simon Fraser University),στο Κάλγκαρυ (University of Calgary) και στο Τορόντο (University of Toronto).Ελπίζω να πάνε όλα καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elona

Νεοφερμένος

Η elona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σου εύχομαι τα καλύτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ένας που είναι μαθητής σε Ελληνικό σχολείο τώρα στην Γ Λυκείου (και θα αποφοιτήσει τον Ιούνιο του 2011) , τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει αν θέλει από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη του 2011 να σπουδάσει στον Καναδά; που πρέπει να απευθυνθεί; ποιά η διαδικασία; τι χαρτιά χρειάζονται;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Πείτε βρε παιδιά ότι ξέρετε ...Καιγόμαστε εδώ στη χώρα...Για μάστερ κυρίως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Γιατί δεν μπαίνετε στις ιστοσελίδες των πανεπιστήμιων που σας ενδιαφέρουν ώστε να δείτε τι προσφέρουν και τι απαιτήσεις έχουν?Είναι κατατοπιστικότατοι.

Ή τουλάχιστον διαβάστε το προηγούμενα ποστ. Έχουν ξαναγίνει οι ίδιες ερωτήσεις και απαντήθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Γιατί δεν μπαίνετε στις ιστοσελίδες των πανεπιστήμιων που σας ενδιαφέρουν ώστε να δείτε τι προσφέρουν και τι απαιτήσεις έχουν?Είναι κατατοπιστικότατοι.
Ή τουλάχιστον διαβάστε το προηγούμενα ποστ. Έχουν ξαναγίνει οι ίδιες ερωτήσεις και απαντήθηκαν.

φυσικά και έριξα μια ματιά στα προηγούμενα post, και δεν βρήκα τίποτα για την διαδικασία που πρέπει να κάνει κάποιος. Οι συζητήσεις που προηγήθηκαν λένε: για την ζωή στον Καναδά, για το ότι βρέχει πολύ, για τα δίδακτρα, ότι δεν πληρώνεις το νερό, για κάποια τμήματα που είναι καλά. Δεν βρήκα κάτι. Κάνω λάθος; μπορείς να μας πεις εσύ σε ποιό μήνυμα (αριθμό μηνύματος) λέει για την διαδικασία; γιατι ενώ κοίταξα μια προς μια τις σελίδες, μπορεί να μου ξέφυγε.

Αν ήταν να μπαίνουμε σε ιστοσελίδες, τότε ποιός ο λόγος ύπαρξης των forum? τα forum υπάρχει για να γλιτώσει κάποιος χρόνο και να πάρει άμεσα μια απάντηση από ένα άλλο μέλος που έψαξε, ρώτησε και αφιέρωσε κάποιον χρόνο για ένα θέμα. Τώρα αν η λογική είναι "κοίτα εγώ έψαξα, ρωτησα, έστειλα mail, πήρα τηλέφωνα, πήγα σε πρεσβείες, σε τράπεζες κλπ για να μάθω πως κάποιος πάει για προτυχιακό στον Καναδά, ε κάνε και εσύ το ίδιο, σιγά μην σου πω", τότε καλύτερα να διαγραφω από αυτό το forum. Και να σου πω, έψαξα και σε κάποιες σελίδες, αλλά μάλλον μπερδεύτηκα γιατί το σύστημα εκεί είναι διαφορετικό από το δικό μας και δεν έβγαλα άκρη. Διάβασα κάτι για grade 11, grade12 τι είναι αυτά;
Λοιπόν για αυτό υπάρχει πιστεύω αυτό το forum, για να μας πει κάποιος από Ελλάδα πως πας, τι κάνεις, τι χαρτιά στέλνεις, που επικυρώνεις που μεταφράζεις κλπ

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο κάποιος να γράψει 5 γραμμές για το ποιά βήματα ακολουθείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αν ήταν να μπαίνουμε σε ιστοσελίδες, τότε ποιός ο λόγος ύπαρξης των forum? τα forum υπάρχει για να γλιτώσει κάποιος χρόνο και να πάρει άμεσα μια απάντηση από ένα άλλο μέλος που έψαξε, ρώτησε και αφιέρωσε κάποιον χρόνο για ένα θέμα. Τώρα αν η λογική είναι "κοίτα εγώ έψαξα, ρωτησα, έστειλα mail, πήρα τηλέφωνα, πήγα σε πρεσβείες, σε τράπεζες κλπ για να μάθω πως κάποιος πάει για προτυχιακό στον Καναδά, ε κάνε και εσύ το ίδιο, σιγά μην σου πω", τότε καλύτερα να διαγραφω από αυτό το forum. Και να σου πω, έψαξα και σε κάποιες σελίδες, αλλά μάλλον μπερδεύτηκα γιατί το σύστημα εκεί είναι διαφορετικό από το δικό μας και δεν έβγαλα άκρη. Διάβασα κάτι για grade 11, grade12 τι είναι αυτά;
Λοιπόν για αυτό υπάρχει πιστεύω αυτό το forum, για να μας πει κάποιος από Ελλάδα πως πας, τι κάνεις, τι χαρτιά στέλνεις, που επικυρώνεις που μεταφράζεις κλπ

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο κάποιος να γράψει 5 γραμμές για το ποιά βήματα ακολουθείς

Aπλά αγαπητέ είναι τόσα πολλά που 5 γραμές δεν φθάνουν.
Θα είμαι περιεκτική.

Πρώτον το deadline για το Fall του 2011 έχει περάσει. Ή θα πρέπει να κάνετε τις αιτήσεις για το Spring του 2012 ή το Fall του 2012.

Δεύτερον ζήτουν εξετάσεις ΤΟEFL-iBT. Είναι σαν το Proficiency αλλά σε ακαδημαικό επίπεδο. Δεν δέχονται Lower , Proficiency (είτε Μichigan είτε Cambridge). Mπορείτε να μπείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα και να δειτε τα εξέταστρα ($225), τις ημερομηνίες και τα εξεταστικά κέντρα.
www.ets.org

Τρίτον. το 11th grade είναι για εμάς η Β' Λυκείου και το 12th grade είναι Γ' Λυκείου.

Τέταρτον, τα χαρτιά τα μεταφράζετε είτε σε απλά μεταφρστικά κέντρα ή είτε σε κάποιο υπουργείο.

Πέμπτον, τα χαρτιά που στέλνετε συνήθως είναι το απολυτήριο και οι βαθμολογίες στα τετράμηνα.

Έκτον, ενημερωτικά τα tuitions για τους international students κυμαίνονται από $10000-35000 ετησίως. Yπάρχουν κάποια προγράμματα financial aid και scholarships αλλά τα δίνουν σε εξαιρετικές περιπτώσεις.Δηλ. αν ο μαθητής έχει διακριθεί κλπ.

Όσο για τον προηγούμενο ποστ σας, άστοχη θεωρώ την τοποθέτηση ότι επειδή έψαξα δεν θα τα έγραφα. Δεν με γνωρίζετε ως άτομο. Όλα αυτά που έγραψα παραπάνω τα έχω διαβάσει από τις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων που με ενδιέφεραν.Δεν ρώτησα καμιά πρεσβεία, ούτε έστειλα ε-μαιλς, ούτε τηλέφωνα πήρα. Γι' αυτό ανέφερα ότι οι ιστοσελίδες των πανεπιστημίων είναι κατατοπιστικότατες.
Εξάλλου είναι ελάχιστοι οι έλληνες μαθητές που σπουδάζουν στον καναδά προπτυχιακά.Και βέβαια ελαχιστότατοι που βρίσκονται στο φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Όσο αφορά εμένα και έχω κοιτάξει το φόρουμ και τις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων έχω ψάξει ( εδώ και πολύ καιρό διεξοδικότατα). Όντως είναι κατατοπιστικότατες, αλλά συνεχώς θέλεις να μαθαίνεις πιο πολλά και να ακούς άτομα που έχουν ήδη μια εμπειρία πάνω στο θέμα..Ίσως έκανα πολύ μικρό ποστ και πολύ γενικό ( είδα το θέμα κα το έκανα, φόρουμ είναι ). Αυτό που κυρίως δεν έχω καταλάβει είναι αν υπάρχει περίπτωση υποτροφίας για τους international students σ επίπεδο μάστερ πάντα. Εννοείται ότι αναφέρομαι στα fees πάντα και τι εναλλακτικές έχει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Έγραψα:

Έκτον, ενημερωτικά τα tuitions για τους international students κυμαίνονται από $10000-35000 ετησίως. Yπάρχουν κάποια προγράμματα financial aid και scholarships αλλά τα δίνουν σε εξαιρετικές περιπτώσεις.Δηλ. αν ο μαθητής έχει διακριθεί κλπ

Για Master M.Sc. παίρνεις από κρατικούς ή ιδιωτικούς οργανισμούς της χώρας σου. Τα πανεπιστήμια δεν δίνουν.
Μόνο για Ph.D δίνουν και μάλιστα όχι όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ένας που είναι μαθητής σε Ελληνικό σχολείο τώρα στην Γ Λυκείου (και θα αποφοιτήσει τον Ιούνιο του 2011) , τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει αν θέλει από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη του 2011 να σπουδάσει στον Καναδά; που πρέπει να απευθυνθεί; ποιά η διαδικασία; τι χαρτιά χρειάζονται;

Ευχαριστώ

TOEFL, καλο βαθμο απολυτηριου, visa για σπουδες. Παραπανω δεν μπορω να βοηθησω γιατι οι ερωτησεις σου ειναι πολυ γενικες. Μπορεις να πας σε καποιο προξενειο/πρεσβεια να παρεις περισσοτερες πληροφοριες. Το πιο σημαντικο ειναι να μπεις στο site του πανεπιστημιου που ενδιαφερεσαι να φοιτησεις και να δεις τι ζητανε γιατι το καθε πανεπιστημιο εχει διαφορετικα requirements.

Πείτε βρε παιδιά ότι ξέρετε ...Καιγόμαστε εδώ στη χώρα...Για μάστερ κυρίως..

εγω τελειωσα το προπτυχιακο μου στον καναδα και συντομα θα ξεκινησω το μαστερ. Δεν ξερω τι ισχυει για τους international students, αλλα θα σου πω τι ισχυει για εμενα. Καταρχην πρεπει να βρεις supervisor (να επικοινωνησεις με καποιον καθηγητη που σε ενδιαφερει η ερευνα του). Επισης πρεπει να εχεις funding. Για το funding υπαρχουν 2 περιπτωσεις: 1. να στο παρεχει ο supervisor, 2. να κανεις αιτηση στον αναλογο φορεα για funding. Ολοι οι μαθητες που κανουν μαστερ πληρωνονται. Το ελαχιστο νομιζω ειναι γυρω στα $17,000 τον χρονο. Θα χρειαστεις επισης toefl, 3 references.

φυσικά και έριξα μια ματιά στα προηγούμενα post, και δεν βρήκα τίποτα για την διαδικασία που πρέπει να κάνει κάποιος. Οι συζητήσεις που προηγήθηκαν λένε: για την ζωή στον Καναδά, για το ότι βρέχει πολύ, για τα δίδακτρα, ότι δεν πληρώνεις το νερό, για κάποια τμήματα που είναι καλά. Δεν βρήκα κάτι. Κάνω λάθος; μπορείς να μας πεις εσύ σε ποιό μήνυμα (αριθμό μηνύματος) λέει για την διαδικασία; γιατι ενώ κοίταξα μια προς μια τις σελίδες, μπορεί να μου ξέφυγε.

Αν ήταν να μπαίνουμε σε ιστοσελίδες, τότε ποιός ο λόγος ύπαρξης των forum? τα forum υπάρχει για να γλιτώσει κάποιος χρόνο και να πάρει άμεσα μια απάντηση από ένα άλλο μέλος που έψαξε, ρώτησε και αφιέρωσε κάποιον χρόνο για ένα θέμα. Τώρα αν η λογική είναι "κοίτα εγώ έψαξα, ρωτησα, έστειλα mail, πήρα τηλέφωνα, πήγα σε πρεσβείες, σε τράπεζες κλπ για να μάθω πως κάποιος πάει για προτυχιακό στον Καναδά, ε κάνε και εσύ το ίδιο, σιγά μην σου πω", τότε καλύτερα να διαγραφω από αυτό το forum.

να σε βοηθησουμε, αλλα θα πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμενη. Το καθε πανεπιστημιο διαφερει. Εγω μπορει να σου πω για ενα πανεπιστημιο και εσυ να κανεις αιτηση σε αλλο και να τα βρεις διαφορετικα. Εγω εχω την υπηκοοτητα και δεν χρειαστηκε να μπω σε διαδικασιες για visa κτλ οποτε δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο. Οπως ειπα και σε αλλους, εγκυρες απαντησεις θα παρεις απο πρεσβεια και πανεπιστημια. Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει εδω μεσα (το εχω δει και αυτο).

Και να σου πω, έψαξα και σε κάποιες σελίδες, αλλά μάλλον μπερδεύτηκα γιατί το σύστημα εκεί είναι διαφορετικό από το δικό μας και δεν έβγαλα άκρη. Διάβασα κάτι για grade 11, grade12 τι είναι αυτά;
Λοιπόν για αυτό υπάρχει πιστεύω αυτό το forum, για να μας πει κάποιος από Ελλάδα πως πας, τι κάνεις, τι χαρτιά στέλνεις, που επικυρώνεις που μεταφράζεις κλπ

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο κάποιος να γράψει 5 γραμμές για το ποιά βήματα ακολουθείς

grade 11, 12 ειναι οι 2 τελευταιες ταξεις του λυκειου. Εσυ θα πρεπει να κοιτας τα requirements για τους international students.

Το απολυτηριο μου το μετεφρασα στο ελληνικο προξενειο και ΔΕΝ δεχτηκαν την μεταφραση. Η μεταφραση θα πρεπει να γινει απο εγκυρο καναδικη εταιρια που ασχολειται με μεταφρασεις (πχ mosaic). Αυτα εγιναν στο college. Στο πανεπιστημιο ηθελαν το απολυτηριο απο την ελλαδα, σε σφραγισμενο φακελο, να σταλει απο το λυκειο. Μεταφραση δεν ηθελαν. Επισης χρειαζεσαι σιγουρα toefl.

Aπλά αγαπητέ είναι τόσα πολλά που 5 γραμές δεν φθάνουν.
Θα είμαι περιεκτική.

Πρώτον το deadline για το Fall του 2011 έχει περάσει. Ή θα πρέπει να κάνετε τις αιτήσεις για το Spring του 2012 ή το Fall του 2012.

δεν εχουν περασει σε πολλα πανεπιστημια. Το deadline σε πολλα ειναι στις 28 φεβρουαριου.



Έκτον, ενημερωτικά τα tuitions για τους international students κυμαίνονται από $10000-35000 ετησίως. Yπάρχουν κάποια προγράμματα financial aid και scholarships αλλά τα δίνουν σε εξαιρετικές περιπτώσεις.Δηλ. αν ο μαθητής έχει διακριθεί κλπ.

τα διδακτρα ειναι 3πλασια απο οτι στους καναδους. Εγω πληρωνα γυρω στα $2,200 σε καθε τετραμηνο (καναδη υπηκοος)

Όσο αφορά εμένα και έχω κοιτάξει το φόρουμ και τις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων έχω ψάξει ( εδώ και πολύ καιρό διεξοδικότατα). Όντως είναι κατατοπιστικότατες, αλλά συνεχώς θέλεις να μαθαίνεις πιο πολλά και να ακούς άτομα που έχουν ήδη μια εμπειρία πάνω στο θέμα..Ίσως έκανα πολύ μικρό ποστ και πολύ γενικό ( είδα το θέμα κα το έκανα, φόρουμ είναι ). Αυτό που κυρίως δεν έχω καταλάβει είναι αν υπάρχει περίπτωση υποτροφίας για τους international students σ επίπεδο μάστερ πάντα. Εννοείται ότι αναφέρομαι στα fees πάντα και τι εναλλακτικές έχει κανείς.

σε επιπεδο μαστερ, υπαρχει funding και ειναι σχετικα ευκολο να το παρεις αν βρεις supervisor. Μια φιλη μου απο την αμερικη εχει ολα τα εξοδα της, living costs, tuition πληρωμενα.

Έγραψα:



Για Master M.Sc. παίρνεις από κρατικούς ή ιδιωτικούς οργανισμούς της χώρας σου. Τα πανεπιστήμια δεν δίνουν.
Μόνο για Ph.D δίνουν και μάλιστα όχι όλα.

κανεις λαθος. Δινουν και για μαστερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ok asteroskoni σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Συμφωνω μαζί σου ότι ήταν άστοχο αυτό που έγραψα περί μη διάθεσης να πεις την διαδικασία και σου ζητώ συγνώμη :sorry:
Βέβαια θα πρέπει να παραδεχθείς ότι πουθενά στο topic αυτό δεν είχε αναφερθεί κατι σχετικά με την διαδικασία και τις αιτήσεις παρά μόνο για την ζωή, τον καιρό και τα δίδακτρα!

Ήσουν κατατοπιστικότατη. ΜΠορώ να σε "ενοχλώ" όποτε μπορώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Το απολυτηριο μου το μετεφρασα στο ελληνικο προξενειο και ΔΕΝ δεχτηκαν την μεταφραση. Η μεταφραση θα πρεπει να γινει απο εγκυρο καναδικη εταιρια που ασχολειται με μεταφρασεις (πχ mosaic). Αυτα εγιναν στο college. Στο πανεπιστημιο ηθελαν το απολυτηριο απο την ελλαδα, σε σφραγισμενο φακελο, να σταλει απο το λυκειο. Μεταφραση δεν ηθελαν. Επισης χρειαζεσαι σιγουρα toefl.



δεν εχουν περασει σε πολλα πανεπιστημια. Το deadline σε πολλα ειναι στις 28 φεβρουαριου.





τα διδακτρα ειναι 3πλασια απο οτι στους καναδους. Εγω πληρωνα γυρω στα $2,200 σε καθε τετραμηνο (καναδη υπηκοος)



σε επιπεδο μαστερ, υπαρχει funding και ειναι σχετικα ευκολο να το παρεις αν βρεις supervisor. Μια φιλη μου απο την αμερικη εχει ολα τα εξοδα της, living costs, tuition πληρωμενα.



κανεις λαθος. Δινουν και για μαστερ.

Σε ποιο πανεπιστήμιο σπουδάζεις??

1) Το πανεπιστήμιο του Waterloo (University of Waterloo) τα tuitions για τους international students είναι όλα $35500 (το ποσό αυτό κυμαίνεται ανάλογα με το department)

2) Ξανατονίζω μήπως εννοείς Ph. D? Γιατί εγώ που κοίταξα για M.Sc ανέφεραν στην ιστοσελίδα ότι δεν παρέχουν financial support.MONO για Ph. D προσφέρουν. Για master (M.Sc) όπως λες και εσύ πρέπει να βρεις fundings (και το κοίταξα και για Αμερική και για Καναδά).

3)Ναι πολλά τελειώνουν 28 Φεβρουαρίου αλλά νομίζεις ότι κάποιος μπορεί να προλάβει το deadline αν ξεκίνησε τώρα?Όχι..Γι'αυτό ανέφερα το Spring και Fall του 2012.

Πάνω από όλα, πρέπει killbill να κοιτάξετε ποια πανεπιστήμια σας ενδιαφέρουν γιατί πολύ απλά το ΚΑΘΕ πανεπιστήμιο έχει δικά του recuirements και δικό του admission system.

Και κάτι ακόμα, sakura-chan για master στο πανεπιστήμιο σου δεν ζητάνε GRE? Γιατί σε κάποια που με ενδιέφερουν το ζητάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top