Σπουδές στη Σκωτία

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Δεν μιλησα για μαστερ για προπτυχιακό μίλησα.απο 'κει και υστερα κοιτανε βαθμο πτυχιου σαφως.

Ολα τα κοιτανε, βαθμο πτυχιου, ονομα πανεπιστημιου, ξενες γλωσσες, Μ.Ο λυκειου κτλ. Τα παντα παιζουν ρολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για Ζωολογια αμα ξερει κανεις, ποιο ειναι το καλυτερο Glasgow ή Aberdeen?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas MN

Νεοφερμένος

Ο Andreas MN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω οποιος ξερει. Θελω να φυγω για σπουδες στη Σκωτια αλλα το απολυτηριο μου ειναι μετριο (13) . Αν πιασω πολυ καλο βαθμο στης εξετασεις IELTS μπορειτε να μου προτεινετε καποιο πανεπιστημιο στο οποιο θα ειναι εφικτο να περασω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Για Ζωολογια αμα ξερει κανεις, ποιο ειναι το καλυτερο Glasgow ή Aberdeen?
Glasgow
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Biological+Sciences

Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω οποιος ξερει. Θελω να φυγω για σπουδες στη Σκωτια αλλα το απολυτηριο μου ειναι μετριο (13) . Αν πιασω πολυ καλο βαθμο στης εξετασεις IELTS μπορειτε να μου προτεινετε καποιο πανεπιστημιο στο οποιο θα ειναι εφικτο να περασω?

Με 13 απολυτήριο μου φαίνεται πολύ χλωμό φίλε μου. Αλλα και να βρεις καποιο δεν πιστευω οτι θα αξιζει :/
Καλύτερα είτε να δωσεις πανελληνιες ξανα είτε να κανεις foundation είτε να ψαξεις στην ελλαδα κατι εναλλακτικο (πχ ΙΕΚ αν δν περασες πουθενα)
Γενικα όσο καλό βαθμο κι αν πιασεις στ ielts,εαν οι βαθμοι σου δεν είναι όσο χρειάζεται, δεν θα σ δώσουν θεση επειδη μιλας καλα αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

Ευχαριστω.
Να σε ρωτησω, αμα ξερεις, επειδη εγω θα εχω ηδη ενα πτυχιο, απο το Queen Margaret, θα με δεχθουν βαση αυτου ή θα πρεπει να δωσω εξετασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Andreas MN, συμφωνώ με την Ντίνα. Για να καταλάβεις, το Edinburgh Napier, ένα από τα χειρότερα Σκωτσέζικα πανεπιστήμια, έχει απολυτήριο 17+ ως entry requirements.
Κατάταξη
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?r=Scotland
entry requirements για Ελλάδα
https://www.napier.ac.uk/study/international/country/Pages/CountryDetails.aspx?CountryID=31
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas MN

Νεοφερμένος

Ο Andreas MN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σας ευχαριστω, μια ερωτηση ακομα, τα foundations με βοηθανε σε καποια πιθανη εισαγωγη η να μην ελπιζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Για τα foundation της Ελλάδας έχω ακούσει τα χειρότερα.
Τώρα για foundation σε τοπ πανεπιστήμιο του UK,θα χρειαστείς το ελάχιστο ένα 16 στο απολυτήριο.Τώρα αν είσαι mature student και έχεις και κάποιο άλλο qualification,δουλεύεις,ή σπουδάζεις σε κάποιο ΤΕΙ κτλ μπορείς να επικοινωνήσεις με το εκάστοτε πανεπιστήμιο και θα σε καθοδηγήσει,αν τελικά υπάρχει περίπτωση να σε δεχτεί.

Για πιο μέτριων πανεπιστημίων foundations δεν έχω κοιτάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ευχαριστω.
Να σε ρωτησω, αμα ξερεις, επειδη εγω θα εχω ηδη ενα πτυχιο, απο το Queen Margaret, θα με δεχθουν βαση αυτου ή θα πρεπει να δωσω εξετασεις;

Αν ψαχνεις για μεταπτυχιακό με το πτυχιο σου βεβαια θα σε εισαγουν. τωρα,αν ψαχνεις για 2ο προπτυχιακό δεν ξέρω τι παίζει. Καλύτερα να στείλεις email στο τμημα που ενδιαφερεσαι και να ρωτησεις τους ίδιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas MN

Νεοφερμένος

Ο Andreas MN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οχι για εδω Ελλαδα σκεφτομαι να αφιερωσω 1 χρονο για προπαρασκευαστικο ετος σε καποιο foundation. Απλως ακουω πολλα αρνητικα και θετικα και δεν θελω οτι κανω να αποδειχτει μια φουσκα στο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas MN

Νεοφερμένος

Ο Andreas MN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καποιος με γνωση στο θεμα να μου απαντησει? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δεν εχω κανει foundation παντως εχω γνωρισει παιδια π εχν κανει και περασανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas MN

Νεοφερμένος

Ο Andreas MN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Foundation σε ελληνικα κεντρα? Μηπως ξερεις? Θα με βοηθησει πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_mary

Νεοφερμένος

Η mary_mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Αποφοίτησα φέτος, ήμουν θετική κατεύθυνση και ο στόχος μου ήταν Βιολογία, αλλά με τα 15.106 που έβγαλα δεν κατάφερα να μπω.
είχα κάνει αιτήσεις πέρυσι αλλά ήταν πολύ πρόχειρες, δεν είχα απολυτήριο όπως είναι φυσικό, ούτε IELTS και διάλεξα τα πανεπιστήμια στην τύχη γιατί δεν ήξερα ότι η προθεσμία είναι μέσα στον Ιανουάριο, οπότε έκανα ότι να ναι! Τα πανεπιστήμια που μου προσέφεραν θέση ήταν το University of Glasgow και το University of Edinburgh, το πρώτο ζητούσε απολυτήριο 18 και το δεύτερο 19. Εγώ έβγαλα απολυτήριο 17.3 και μόλις έστειλα στο UoG με απέρριψαν οπότε δε δοκίμασα καν να στείλω τους βαθμούς στο UoE και δεν έδωσα καν το IELTS ενώ είχα κάνει προετοιμασία. Μέσα στον Αύγουστο με πήραν τηλέφωνο από το UoE και μου είπαν ότι εφόσον ο ΜΟ στη Βιολογία ήταν υψηλός (19.3 κατεύθυνσης, 19 γενικής) και αν είχα το IELTS θα μπορούσαν να παραβλέψουν το βαθμό του απολυτηρίου (πράγμα που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση γιατί είναι από τα πανεπιστήμια με μεγάλη ζήτηση). Εγώ δυστυχώς δεν είχα το IElTS οπότε μου πρότειναν να ξανακάνω αιτήσεις τον επόμενο χρόνο. Έτσι λοιπόν κι εγώ θα ξανακάνω αιτήσεις φέτος. Πήρα το IELTS με 8/9 και όπως προείπα, το απολυτήριο μου είναι 17.3 με ΜΟ 19.3 και 19 στις δύο βιολογίες, και 16.5 στη χημεία. Με αυτά τα προσόντα (και ξένες γλώσσες, αθλητισμό, μουσική επιπρόσθετα) θα μπροούσα να γίνω δεκτή από καλά πανεπιστήμια; Δε βασίζομαι τόσο στο τηλεφώνημα από το UoE γιατί όπως είπα μου ξίνησε λίγο. Γενικά, δε θέλω να ρισκάρω και να μη μπω, οπότε σκέφτηκα να κάνω σε λιγότερο απαιτητικά πανεπιστήμια αιτήσεις: Robert Gordon, Glasgow Caledonian, Queen Margaret, Edinburgh Napier και το τοπ University of Edinburgh
Γνωρίζετε πληροφορίες για κάποιο από αυτά τα πανεπιστήμια; Στηρίζομαι αρκετά στον καλό βαθμό του IELTS και το ΜΟ της Βιολογίας αν και το απολυτήριο μου είναι μέτριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δεν αξίζουν,απλά. Για 'μενα καλύτερα τελείωσε εκεί που έχεις περάσει στην Ελλάδα (φυσικό απ'ότι βλέπω) και προσανατολίσου προς τα σημεια οπου η Φυσική συναντά τη Βιολογία ή δώσε κατατακτήριες (παίζει κάτι τέτοιο;δεν ξέρω και το σύστημα στα ελληνικα παν/ημια.)
Αλλη ενναλακτική είναι να το ψάξεις για άλλες χώρες όπως η Ιταλία πχ,αλλά και πάλι σε αξιοπρεπή πανεπιστήμια. Γενικά να ξερεις οτι οι σπουδες στο εξωτερικό δεν συνεπάγονται και ένα καλό πτυχίο. Για την Σκωτια, περα από Edinburgh,Glasgow,Aberdeen,St. Andrews,Strathclyde σε μερικά μαθήματα,Dundee σε μερικά μαθήματα,αντε και Stirling σε μερικά μαθήματα τα υπόλοιπα είναι απλά για να υπάρχουνε. Χίλιες φορές να ξαναδώσεις πανελλήνιες ή να κάνεις 10% και να περάσεις.....ΤΕΙ Βιολογικής Γεωργίας στο Αργοστόλι!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Αποφοίτησα φέτος, ήμουν θετική κατεύθυνση και ο στόχος μου ήταν Βιολογία, αλλά με τα 15.106 που έβγαλα δεν κατάφερα να μπω.
είχα κάνει αιτήσεις πέρυσι αλλά ήταν πολύ πρόχειρες, δεν είχα απολυτήριο όπως είναι φυσικό, ούτε IELTS και διάλεξα τα πανεπιστήμια στην τύχη γιατί δεν ήξερα ότι η προθεσμία είναι μέσα στον Ιανουάριο, οπότε έκανα ότι να ναι! Τα πανεπιστήμια που μου προσέφεραν θέση ήταν το University of Glasgow και το University of Edinburgh, το πρώτο ζητούσε απολυτήριο 18 και το δεύτερο 19. Εγώ έβγαλα απολυτήριο 17.3 και μόλις έστειλα στο UoG με απέρριψαν οπότε δε δοκίμασα καν να στείλω τους βαθμούς στο UoE και δεν έδωσα καν το IELTS ενώ είχα κάνει προετοιμασία. Μέσα στον Αύγουστο με πήραν τηλέφωνο από το UoE και μου είπαν ότι εφόσον ο ΜΟ στη Βιολογία ήταν υψηλός (19.3 κατεύθυνσης, 19 γενικής) και αν είχα το IELTS θα μπορούσαν να παραβλέψουν το βαθμό του απολυτηρίου (πράγμα που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση γιατί είναι από τα πανεπιστήμια με μεγάλη ζήτηση). Εγώ δυστυχώς δεν είχα το IElTS οπότε μου πρότειναν να ξανακάνω αιτήσεις τον επόμενο χρόνο. Έτσι λοιπόν κι εγώ θα ξανακάνω αιτήσεις φέτος. Πήρα το IELTS με 8/9 και όπως προείπα, το απολυτήριο μου είναι 17.3 με ΜΟ 19.3 και 19 στις δύο βιολογίες, και 16.5 στη χημεία. Με αυτά τα προσόντα (και ξένες γλώσσες, αθλητισμό, μουσική επιπρόσθετα) θα μπροούσα να γίνω δεκτή από καλά πανεπιστήμια; Δε βασίζομαι τόσο στο τηλεφώνημα από το UoE γιατί όπως είπα μου ξίνησε λίγο. Γενικά, δε θέλω να ρισκάρω και να μη μπω, οπότε σκέφτηκα να κάνω σε λιγότερο απαιτητικά πανεπιστήμια αιτήσεις: Robert Gordon, Glasgow Caledonian, Queen Margaret, Edinburgh Napier και το τοπ University of Edinburgh
Γνωρίζετε πληροφορίες για κάποιο από αυτά τα πανεπιστήμια; Στηρίζομαι αρκετά στον καλό βαθμό του IELTS και το ΜΟ της Βιολογίας αν και το απολυτήριο μου είναι μέτριο.
Για το Εδιμβούργο δεν το συζητάω και εύχομαι να σε κάνουν δεκτή. Γιατί όμως να προσπαθήσεις να σπουδάσεις σε ένα από τα πολύ μέτρια πανεπιστήμια της Σκωτίας;
Η κατάταξη του Independent για βιολογία στη Σκωτία. Μπορείς να δεις για όλες τις επιστήμες, για όλη τη Βρετανία κ.λ.π., επιλέγοντας από πάνω. Δες πόσο χαμηλά είναι τα entry standards στα πανεπιστήμια που αναφέρεις, σε σχέση με το Εδιμβούργο και τα άλλα καλά πανεπιστήμια της Σκωτίας και γενικότερα της Βρετανίας.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?r=Scotland&s=Biological+Sciences

Γιατί δεν δίνεις ξανά πανελλήνιες για να περάσεις εδώ ή για να είσαι σε καλύτερη θέση για τη Σκωτία, αφού έτσι κι αλλιώς η χρονιά χάθηκε;
Έγραψα "η χρονιά χάθηκε" και θυμήθηκα ότι στο προφίλ σου δηλώνεις φοιτήτρια φυσικής. Είσαι απολύτως σίγουρη ότι δε θα σου αρέσει αυτή η επιστήμη; Εγώ απέρριψα τα πάντα για να την ακολουθήσω. Φοβάσαι τα μαθηματικά; Αν όχι, γιατί δε δοκιμάζεις;
Τα μαθηματικά και η φυσική είναι η βάση όλων των επιστημών. Αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις και μετά το πτυχίο, μπορείς στο μεταπτυχιακό να διαλέξεις κατεύθυνση προς τη βιολογία. Προχθές διάβασα στο ischool ότι μια καθηγήτρια στο βιολογικό της Πάτρας έχει πτυχίο φυσικής.

Για γνώμη εξέφρασα, εσύ να ακολουθήσεις το δρόμο της καρδιάς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vasw Winry

Νεοφερμένος

Η Vasw Winry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας..:) ψάχνομαι εδώ κ καιρό για σπουδές στην Σκωτία κυρίως λόγω χαμηλότερου κόστους κ επειδή υπάρχει περίπτωση οικονομικής βοηθειας με το δάνειο. Το θέμα είναι πως έχω ήδη ένα πτυχίο k θέλω να πάω για δεύτερο προπτυχιακό, οποτε δεν είναι σίγουρο ότι δικαιούμαι το δάνειο. Για την κάλυψη των διδάκτρων είναι νομίζω σίγουρο πως δεν δικαιούμαι κάτι. Έχω μπει στην υπηρεσία SAAS της Σκωτίας, λέει διαφορα αλλα δεν έχω βγάλει άκρη, δεν απορρίπτουν εντελώς το δάνειο αλλα δεν έχω βρει k τι πρέπει να κάνω για την αίτηση. Πήγα να επικοινωνήσω με mail να ρωτήσω αλλα μου ζητάει reference password. Προφανώς πρέπει να έχω κάνει την αίτηση στο ucas πρώτα. Πήγα στο british council να ρωτήσω κ μ είπαν ότι δεν δικαιούμαι τίποτα. Αν έχετε να προτείνεται κάτι για το που να απευθυνθώ κ να με κατατοπίσουν πλήρως θα ήμουν ευγνώμων. Κ αν γνωρίζει κάποιος τι επιλογές έχω πάνω στο θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Γεια σας..:) ψάχνομαι εδώ κ καιρό για σπουδές στην Σκωτία κυρίως λόγω χαμηλότερου κόστους κ επειδή υπάρχει περίπτωση οικονομικής βοηθειας με το δάνειο. Το θέμα είναι πως έχω ήδη ένα πτυχίο k θέλω να πάω για δεύτερο προπτυχιακό, οποτε δεν είναι σίγουρο ότι δικαιούμαι το δάνειο. Για την κάλυψη των διδάκτρων είναι νομίζω σίγουρο πως δεν δικαιούμαι κάτι. Έχω μπει στην υπηρεσία SAAS της Σκωτίας, λέει διαφορα αλλα δεν έχω βγάλει άκρη, δεν απορρίπτουν εντελώς το δάνειο αλλα δεν έχω βρει k τι πρέπει να κάνω για την αίτηση. Πήγα να επικοινωνήσω με mail να ρωτήσω αλλα μου ζητάει reference password. Προφανώς πρέπει να έχω κάνει την αίτηση στο ucas πρώτα. Πήγα στο british council να ρωτήσω κ μ είπαν ότι δεν δικαιούμαι τίποτα. Αν έχετε να προτείνεται κάτι για το που να απευθυνθώ κ να με κατατοπίσουν πλήρως θα ήμουν ευγνώμων. Κ αν γνωρίζει κάποιος τι επιλογές έχω πάνω στο θέμα..

Το saas δεν δίνει δάνειο , παρέχει δωρεάν τη κάλυψη διδάκτρων! Πάρε τηλέφωνο στο saas, πάντως ειμαι 99.9% σίγουρος πως απο τη στιγμη που έχεις πτυχίο το σαας δεν σε καλύπτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας..:) ψάχνομαι εδώ κ καιρό για σπουδές στην Σκωτία κυρίως λόγω χαμηλότερου κόστους κ επειδή υπάρχει περίπτωση οικονομικής βοηθειας με το δάνειο. Το θέμα είναι πως έχω ήδη ένα πτυχίο k θέλω να πάω για δεύτερο προπτυχιακό, οποτε δεν είναι σίγουρο ότι δικαιούμαι το δάνειο. Για την κάλυψη των διδάκτρων είναι νομίζω σίγουρο πως δεν δικαιούμαι κάτι. Έχω μπει στην υπηρεσία SAAS της Σκωτίας, λέει διαφορα αλλα δεν έχω βγάλει άκρη, δεν απορρίπτουν εντελώς το δάνειο αλλα δεν έχω βρει k τι πρέπει να κάνω για την αίτηση. Πήγα να επικοινωνήσω με mail να ρωτήσω αλλα μου ζητάει reference password. Προφανώς πρέπει να έχω κάνει την αίτηση στο ucas πρώτα. Πήγα στο british council να ρωτήσω κ μ είπαν ότι δεν δικαιούμαι τίποτα. Αν έχετε να προτείνεται κάτι για το που να απευθυνθώ κ να με κατατοπίσουν πλήρως θα ήμουν ευγνώμων. Κ αν γνωρίζει κάποιος τι επιλογές έχω πάνω στο θέμα..
1. Για τα δίδακτρα του 1ου πτυχίου υπάρχει επιδότηση από την κυβέρνηση και όχι δάνειο, η φοίτηση δηλαδή είναι δωρεάν.
2. Για 2ο προπτυχιακό δεν ισχύει το παραπάνω.
3. Στα έξοδα διαμονής δεν υπάρχει καμιά βοήθεια, ούτε στο 1ο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vasw Winry

Νεοφερμένος

Η Vasw Winry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κ όντως έχετε δίκιο.. Επικοινώνησα με mail με το SAAS και επιβεβαιώθηκε αυτό που φοβόμουν. Μήπως γνωρίζετε τι άλλες επιλογές υπάρχουν στο θέμα των διδάκτρων?
Ξέρω ότι θα ήταν πολύ πιο εύκολο να δήλωνα το απολυτήριο μου απλά μου χρειάζονται μαθήματα ειδικότητας βιολογία χημεία κ δη τα έχω, αυτό μου τα κάλυπτε το πτυχίο μου. Γνωρίζω ότι υπάρχουν προγράμματα foundation αλλα ένα που είχα ρωτήσει ήταν πανάκριβο. Σε αυτό το θέμα έχετε να προτείνεται κάτι? Κάποιο foundation πιο νατο οικονομικά η οτιδήποτε άλλο? Είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε πρόταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top