Σπουδές στη Σκωτία

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
To Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου όντως ζηταει 19 Απολυτηριο και τουλαχιστον 19 σε συγκεκριμενα μαθηματα (πχ Μαθηματικα αν πας για Φυσικομαθηματικο τμήμα.) Μην σου φαίνεται περίεργο,είναι πολύ καλο πανεπιστήμιο,και αυτό και της Γλασκώβης οπότε έχουν υψηλα standards, και δεν το βλεπω πιθανο να αλλαζουν προς τα κατω τα requirments....

Μην υποβαθμίζετε πάντως τόσο τα ελληνικά πανεπιστήμια. Οκ, μπορεί να έχουμε κάποια (οκ, πολλά) θεματάκια οργάνωσης, αλλά η ποιότητα και η δυσκολία των σπουδών πολλές φορές ξεπερνάει και καλά πανεπιστήμια εξωτερικού.
πχ. Οι απόφοιτοι Μαθηματικών στα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις από τους αποφοίτους πχ κάποιων Αγγλικών, όταν πάνε για μάστερ στο εξωτερικό. ;)

Εξαρταται το πανεπιστήμιο....υπάρχουν και πολύ καλά και πολύ μέτρια,και πολυ χάλια πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanassis96

Νεοφερμένος

Ο thanassis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα να σας ρωτησω κατι σχετικα με τις σπουδες στην Σκωτια.Εχω διαβασει αρκετα αρθρα που γραφουν πως για να γινεις δεκτος σε ενα καλο πανεπιστημιο στη Σκωτια πρεπει να εχεις ενα πολυ καλο απολυτηριο για να μην πω αριστο!!φετος ειναι η τελευταια χρονια στο λυκειο και τελικο μεσο ορο πανω απο 13 δεν μας κοβω...ξερω οτι ο βαθμος ειναι γελοιος για να μπορεσεις να μπεις σε ενα καλο πανεπιστημιο της Σκωτιας απλα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει αν γινεται να 'κερδισω' υποτροφια (αθλητικη) για να μπορεσω να εισαχθω στο πανεπιστημιο και αν ναι πως.....ευχαριστω εκ των προτερων :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα να σας ρωτησω κατι σχετικα με τις σπουδες στην Σκωτια.Εχω διαβασει αρκετα αρθρα που γραφουν πως για να γινεις δεκτος σε ενα καλο πανεπιστημιο στη Σκωτια πρεπει να εχεις ενα πολυ καλο απολυτηριο για να μην πω αριστο!!φετος ειναι η τελευταια χρονια στο λυκειο και τελικο μεσο ορο πανω απο 13 δεν μας κοβω...ξερω οτι ο βαθμος ειναι γελοιος για να μπορεσεις να μπεις σε ενα καλο πανεπιστημιο της Σκωτιας απλα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει αν γινεται να 'κερδισω' υποτροφια (αθλητικη) για να μπορεσω να εισαχθω στο πανεπιστημιο και αν ναι πως.....ευχαριστω εκ των προτερων :).

Μoυ φαίνεται λίγο απίθανο,αλλα μπορείς αν θες για πληροφορίες περισσότερες να απευθυνθείς στο British Council.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
[QUOTEν κατάλαβα καλά με ρωτάς αν είναι καλύτερο να έχεις τελειώσει κάπου στο εξωτερικό.
Υποθέτω πως ναι.Αυτό είναι το λογικό][/QUOTE]

Μore or less. Βασικα ροταω αν για την επαγγελματικη σου αποκατασταση θα ειναι καλυτερο να κανεις μεταπτυχιακο στο εξωτερικο απλα ή να κανεις + προπτυχιακο σε ενα μεγαλο πανεπιστημιο του εξωτερικου.
tnx!

To Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου όντως ζηταει 19 Απολυτηριο και τουλαχιστον 19 σε συγκεκριμενα μαθηματα (πχ Μαθηματικα αν πας για Φυσικομαθηματικο τμήμα.) Μην σου φαίνεται περίεργο,είναι πολύ καλο πανεπιστήμιο,και αυτό και της Γλασκώβης οπότε έχουν υψηλα standards, και δεν το βλεπω πιθανο να αλλαζουν προς τα κατω τα requirments...

Thanks! Ναι, το ξερω οτι το Edinburgh ζηταει τετοια απολυτηρια και το Glasgow 18,5 or sth.

Μην υποβαθμίζετε πάντως τόσο τα ελληνικά πανεπιστήμια. Οκ, μπορεί να έχουμε κάποια (οκ, πολλά) θεματάκια οργάνωσης, αλλά η ποιότητα και η δυσκολία των σπουδών πολλές φορές ξεπερνάει και καλά πανεπιστήμια εξωτερικού.
πχ. Οι απόφοιτοι Μαθηματικών στα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις από τους αποφοίτους πχ κάποιων Αγγλικών, όταν πάνε για μάστερ στο εξωτερικό. ;)

tnx, εγω προσωπικα δεν υποτιμω γτ δν ξερω αλλα οπως ειπα δεν θελω να ασχοληθω ουτε με δικηγορια ουτε με τα επαγγελματα που εχουν ακομα
δουλεια στην Ελλαδα, οποτε λυση ειναι μια (ή δυο δλδ απλο μεταπτυχιακο).

2 ερωτησεις οποιος ξερει ρε παιδια,

εφοσον στειλεις την αιτηση μεσω UCAS στο παν/μο απο ΤΙ αποφασιζει αν θα σου κανει offer, αφου ουτε πανελληνιες εξετασεις εχεις δωσει, ουτε τπτ. Μονο βαθμους Β' Λυκειου και Γ' πρωτο τετραμηνο. δλδ το απολυτηριο που θελουν ειναι ''pending''... Οποιος ξερει:P

2) Το πτυχιο αναγνωριζεται απο ελληνικες εταιριες και γενικα στην Ελλαδα ; (ενα πτυχιο μεγαλο πανεπιστημιου του εξωτερικου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τα πανεπιστημια σου στελνουν offers με βαση το personal statement σου και το reference (συστατικη επιστολη). Και τα predicted grades σου βεβαια, που συμπεριλαμβανονται στο reference σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει πανεπιστήμιο για σπουδές στην προσχολική αγωγή έτσι ώστε να βγαίνεις νηπιαγωγός/βρεφονηπιοκόμος στη Σκωτία;
Έχω ψάξει και δεν έχω βρει τίποτα :/ Σκέφτομαι για Ελλάδα αλλά θα μου άρεσε πάρα πολύ να σπουδάσω Σκωτία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ευχαριστω nick! Μπορεις πανω - κατω να μου πεις τι γραφω στα personal statement και reference (την 2η προφανως την γραφει καποιος αλλος?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Στο personal statement γράφεις τους λόγους που θέλεις να σπουδάσεις πχ Μαθηματικά και γιατί θέλεις να το κάνεις αυτό στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο.
Reference πρέπει να σου δώσει κάποιος άλλος, δεν έχει να κάνει με σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν τα πανεπιστήμια της Σκωτίας δέχονται στα τμήματα ιατρικής τους προπτυχιακούς αλλοδαπούς μαθητές;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Eυχαριστω @Cydonian Knight. Ξερεις καποιος αν αναγνωριζεται το πτυχιο (UK) στην Ελλαδα;΄΄
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Γιατί να μην αναγνωρίζεται; Εκτός αν πας για σπουδές σε κανένα ξεχασμένο από το Θεό χωριουδάκι (το 'χει πάθει γνωστός μου, και το μεταπτυχιακό του δεν αναγνωρίστηκε ποτέ από τον ΔΟΑΤΑΠ στην Ελλάδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Οχι, μιλαω για τα παν/μια που ειναι στα καλυτερα 20 στο Ηνωμενο Βασιλειο, οπως το Imperial ή το Durham κ.τ.λ. αρα εφοσον αναγνωριζονται δεν θα υπαρχει προβλημα στην ευρεση εργασιας στην Ελλαδα (περα απο τα κλασικα... προβληματα),ετσι?

Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QQ*ΕΙΡΗΝΗ

Νεοφερμένος

Η QQ*ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά!!!ψάχνοντας πληροφορίες για bachelor στην Σκωτία και διαβάζοντας πολλά από τα προηγούμενα σχόλια απογοητευτικα αφού το αντικείμενο που άρχισα να σπούδαζω και το απολυτηριο του λυκείου μου δν ανταποκρίνονται στα πρότυπα Σκωτσέζικου Αναγνωρισμένου Πανεπιστημίου.Αποφοίτησα με 13 ενω βαθμός τν πανελλαδικών είναι κάτω από την βάση.Τελείωσα από ένα δημόσιο Ιεκ ναυτιλιακα κ ήθελαήθνα αναβάθμιση το χαρτί και τς γνώσεις μ για κάτι καλύτερο!Καμία ιδέα για το τι μπορεί να γίνει σαυτην τν περίπτωση ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν τα πανεπιστήμια της Σκωτίας δέχονται στα τμήματα ιατρικής τους προπτυχιακούς αλλοδαπούς μαθητές;;

Αν είσαι από δημόσιο σχολείο μην μπεις καν στον κόπο να κανεις αιτηση για ιατρική και ανάλογες σχολές (κτηνιατρική,οδοντιατρική κλπ). Δεν υπάρχει περίπτωση εκτός ΙΣΩΣ αν έχεις πάρει μέρος στου κοσμου τους μαθητικούς διαγωνισμούς και έχεις διακριθεί. Αλλιώς και 20000 να βγαλεις στις πανελληνιες δεν υπαρχει περίπτωση. Ο μονος τροπος είναι να δωσεις IB σε καποιο ιδιωτικό (από τα καλά κατά προτίμηση) και τότε ισως να παρεις κανενα offer.

Οχι, μιλαω για τα παν/μια που ειναι στα καλυτερα 20 στο Ηνωμενο Βασιλειο, οπως το Imperial ή το Durham κ.τ.λ. αρα εφοσον αναγνωριζονται δεν θα υπαρχει προβλημα στην ευρεση εργασιας στην Ελλαδα (περα απο τα κλασικα... προβληματα),ετσι?

Ευχαριστω!
Στο site του ΔΟΑΤΑΠ υπάρχει λίστα με όλα τα αναγνωρισμένα τμήματα των πανεπιστημιων ανα τον κόσμο....αλλα γενικα όχι,δεν πρεπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Ξέρει κανείς αν υπάρχει πανεπιστήμιο για σπουδές στην προσχολική αγωγή έτσι ώστε να βγαίνεις νηπιαγωγός/βρεφονηπιοκόμος στη Σκωτία;
Έχω ψάξει και δεν έχω βρει τίποτα :/ Σκέφτομαι για Ελλάδα αλλά θα μου άρεσε πάρα πολύ να σπουδάσω Σκωτία.
Μπαίνοντας στο site των πανεπιστημίων μπορείς να βρεις όλα τα προγράμματα που διαθέτουν. Προσωπική μου αποψη πάντως είναι οτι δεν είναι ανάγκη να ξενιτευτεί κάποιος για προπτυχιακό στην προσχολική αγωγή,από τη στιγμή π οι βασεις στην Ελλάδα είναι χαμηλές,υπάρχουν και ΙΕΚ ενώ δεν αποτελεί έναν κλάδο με τρομερή ανάγκη για ερευνα και εξειδίκευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
^ Δηλαδη φιλες λες οτι π.χ. αν καποιος ειναι σε ιδιοτικο εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να γινει δεκτος?

δλδ αν καποιος απο ιδιωτικο εχει λιγο μικροτερο βαθμο απο μενα, θα δεχτουν αυτον, επειδη ηταν μαθητης σε τετοιο σχολειο? ψιλο - αδικια μου φαινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
^ Δηλαδη φιλες λες οτι π.χ. αν καποιος ειναι σε ιδιοτικο εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να γινει δεκτος?

δλδ αν καποιος απο ιδιωτικο εχει λιγο μικροτερο βαθμο απο μενα, θα δεχτουν αυτον, επειδη ηταν μαθητης σε τετοιο σχολειο? ψιλο - αδικια μου φαινεται..

Φιλη..... και ναι σε ορισμενα μαθηματα,οπως πχ Ιατρικη, Κτηνιατρικη, Οδοντιατρικη, δεν μπαίνουν καν στον κοπο να κανουν offer σε πτυχιουχο Ελληνικου Δημοσιου Λυκειου ( εννοείται πως δεχονται Βρετανους!). Ενω υπάρχουν και άλλα Πανεπιστήμια οπως πχ το St. Andrews τα οποια δεν σε περνουν καν υποψιν τους εαν δεν εχεις τελειωσει καποιο πολυ γνωστο ιδιωτικο ή αν δεν εχεις τιτλο ευγενείας!
Δικαιο ή άδικο,έτσι παει!
Επίσης αν εσυ από το δημοσιο και ο άλλος απο το ιδιωτικό σε ένα άκυρο μαθημα (Βιολογια πχ) έχετε συγκεντρωση το minimum entry requirments θα παρετε και οι δυο θεση! αν δηλαδη για τ πανεπιστημιο της Γλασκωβης εσυ εχεις απολυτηριο με βαθμο 18 τουλαχιστον,και καλους βαθμους σε Βιολογία/Χημεία στις πανελληνιες,καθως και το ielts τοτε θα σε παρουν. Αλλα θα παρουν και τον αποφοιτο του ιδιωτικου (ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ IB) αν μαζεψει 32 ποντους,ακομα και αν σττην πραγματικότητα ενας τετοιος βαθμος είναι πιο ευκολα να επιτευχθει από το 18 στο απολυτηριο του ΓΕΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
oopss.. sorry.

Thanks για την απαντηση! Αρα αυτο ουσιαστικα ισχυει μονο σε μαθηματα οπως η Ιατρικη, Οδοντιατρικη κ.τ.λ. οχι σε Φυσικες / Χημεια, ετσι?

Οι αποφοιτοι του καθε ιδιωτικου δινουν και IB? Αυτο δεν το ξερα...

Α και κατι τελευταιο, για Χημεια το 2ο μαθημα των Πανελλαδικων που πρεπει να πας καλα ποιο ειναι? (για Φυσικη ειναι η Αλγεβρα).

Σε ποιοο πανεπιστημιο εισαι , αν μου επιτρεπεται η ερωτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μικρο το κακο... δεν δινουν ολοι οι απόφοιτοι των ιδιωτικων IB, μπορει να δωσουν και πανελληνιες! Ναι,σε Φυσικη/Χημεια δεν υπαρχει προβλημα πιστευω! Για Χημεια εχω την εντυπωση πως ζητανε καλο βαθμό και στη Φυσική,αλλά αυτό εξαρταται από το πανεπιστημιο! Στο University of Glasgow βρισκομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ευχαριστω!! Μου επιτρεπεις να σε ''πριξω'' λιγο γτ κ εγω σκεφτομαι αυτο το παν/μο? και υποθετω εισαι στο τμημα biology οποτε και εγω που θελω να πα
σε αναλογο τμημα εγω αποριες.

Ειτε μεσω πμ, ειτε εδω, πες μου! :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πες εδω να τις βλεπουν και αλλοι π μπορει ν εχν ιδιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top