Σπουδές στη Γερμανία

giorgos_pao

Νεοφερμένος

Ο giorgos_pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ειναι πολυ καλη περιπτωση τα γερμανικα πανεπιστημια, απλα τα γερμανικα δεν ειναι τοσο διαδεδομενα οσο τα αγγλικα οποτε εχεις ενα μεγαλυτερο θεμα με τη γλωσσα ειδικα σε πανεπιστημιακο επιπεδο. Ειδικα για οσους σκεφτομαστε θετικες επιστημες, ειναι μια καλη λυση. Εχω ακουσει βεβαια οτι ειναι αρκετα σφιχτα τα πανεπιστημια εκει, καμια σχεση με την ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Εχω ακουσει βεβαια οτι ειναι αρκετα σφιχτα τα πανεπιστημια εκει, καμια σχεση με την ελλαδα[/QUOTE]
Κ εγω το εχω ακουσει γι αυτο εχω και τις αμφιβολιες μου....Αλλα πιστευω πως θα τα καταφερω αν παρω στα σοβαρα την υποθεση και οχι χαβαλε;);)

Με τη γλώσσα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εφόσον δέχονται υποψήφιους φοιτητές με το TestDaf , σημαίνει πως δεν είναι και τόσο δύσκολο να ανταπεξέλθει κανείς γλωσσικά. Κάθε αρχή και δύσκολη βέβαια, αλλά όλα μια συνήθεια είναι. Από τη στιγμή που θα είσαι σε γερμανικό, πανεπιστημιακό και μη, περιβάλλον, θα δεις πως θα τα μιλάς με την ίδια άνεση που μιλάς τα ελληνικά.
Δεν εχω δωσει το testdaf εχω το c1 απο το Goethe institut...θα κοιταξω πανεπιστημια που δεν το χρειαζονται και διεξαγουν το DSH Prüfung..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ψάχνω απεγνωσμένα πληροφορίες για τις "σπουδές" η ας το πω πιο σωστά εκπαίδευση νηπιαγωγών στο Μόναχο.
Μέχρι στιγμής σε πρεσβεία που πήρα τηλέφωνο η μόνη πληροφορία που μου έδωσαν είναι πως εκεί δεν είναι πανεπιστημιακή μόρφωση, αλλά πηγαίνουν σε επαγγελματική σχολή ..
Μετά μου έδωσαν μια σελίδα "https://ic.daad.de/athen/" αυτή , πήρα τηλέφωνο και υποτίθεται με συνέδεσαν με τον αρμόδιο ..
αυτός δεν ήξερε τίποτα.
Μια τρύπα στο νερό έκανα.
Και πανικοβάλλομαι..γιατί θέλω να τα βρω όλα όσο πιο σύντομα μπορώ.

Επισήμανση: Το μήνυμα προήλθε από νήμα με αντίστοιχο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ας μου απαντησει καποιος που σπουδαζει ή σπουδασε στη γερμανια:)
Ποσα μορια βγαλατε (περιπου) και σας δεχτηκε καποιο πανεπιστημιο??
Εγω ενδιαφερομαι για βιολογια (ή κατι παραπλησιο αν δεν πρασω) και φοβαμαι πως δεν θα με δεχτουν γιατι δεν νομιζω να βγαλω και τοσα πολλα μορια φετος....τουλαχιστον οχι τοσα οσα περιμενα:(
Εωχαριστω!!:)
(μονο σε αυτο θελω να μου απαντησετε,οχι οσων αφορα πτηχια και τετοια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ας μου απαντησει καποιος που σπουδαζει ή σπουδασε στη γερμανια:)
Ποσα μορια βγαλατε (περιπου) και σας δεχτηκε καποιο πανεπιστημιο??
Εγω ενδιαφερομαι για βιολογια (ή κατι παραπλησιο αν δεν πρασω) και φοβαμαι πως δεν θα με δεχτουν γιατι δεν νομιζω να βγαλω και τοσα πολλα μορια φετος....τουλαχιστον οχι τοσα οσα περιμενα:(
Εωχαριστω!!:)
(μονο σε αυτο θελω να μου απαντησετε,οχι οσων αφορα πτηχια και τετοια)

Δεν σπούδασα Γερμανία αλλά επειδή ζούσα εκεί ξέρω πως για να μπείς πέρα φυσικά απο το Απολυτήριο Γενικού Λυκείου (κατά προτίμηση με αρκετά καλό βαθμό) χρειάζεσαι και μία βεβαίωση πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (επιτυχής συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις γενικότερα δηλαδή και όχι απαραίτητα να έχεις πετύχει σε κάποιο ελληνικό τμήμα Βιολογίας ωστε να μπεις σε αντίστοιχο γερμανικό). Επίσης θα πρέπει να έχεις παρακολουθήσει στο λύκειο κατεύθυνση σχετική με τη σχολή που θα επιλέξεις στη Γερμανία. Ορισμένες σπουδές όπως Ιατρική, Οδοντιατρική, Φαρμακευτική, έχουν περιορισμό αριθμό εισακτέων («numerus clausus»). Μόνο όσοι έχουν πολύ καλές επιδόσεις και πολύ καλές γνώσεις της Γερμανικής έχουν πιθανότητα να μπού στις σχολές αυτές. Η υπηρεσία «Hochschulstart» παραλαμβάνει τις αιτήσεις με περιορισμένο αριθμό εισακτέων. Τέλος να ξέρεις και γερμανικά εννοείται ή να συμμετάσχεις στις αντίστοιχες εξετάσεις.
Γενικά θέλω να πώ αναλόγως σε ποιο πανεπιστήμιο θα τύχεις, δε μετράνε πάντα τα μόρια αφού μερικά εχουν περιορισμένες θέσεις κ άλλα απεριόριστα. Εχεις δηλαδή πιθανότητες καθώς η γερμανιά ειναι μεγάλη χώρα κ γι αυτο έχει κ πολλά πανεπιστήμια (πολλές επιλογες δηλαδή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Δεν σπούδασα Γερμανία αλλά επειδή ζούσα εκεί ξέρω πως για να μπείς πέρα φυσικά απο το Απολυτήριο Γενικού Λυκείου (κατά προτίμηση με αρκετά καλό βαθμό) χρειάζεσαι και μία βεβαίωση πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (επιτυχής συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις γενικότερα δηλαδή και όχι απαραίτητα να έχεις πετύχει σε κάποιο ελληνικό τμήμα Βιολογίας ωστε να μπεις σε αντίστοιχο γερμανικό). Επίσης θα πρέπει να έχεις παρακολουθήσει στο λύκειο κατεύθυνση σχετική με τη σχολή που θα επιλέξεις στη Γερμανία. Ορισμένες σπουδές όπως Ιατρική, Οδοντιατρική, Φαρμακευτική, έχουν περιορισμό αριθμό εισακτέων («numerus clausus»). Μόνο όσοι έχουν πολύ καλές επιδόσεις και πολύ καλές γνώσεις της Γερμανικής έχουν πιθανότητα να μπού στις σχολές αυτές. Η υπηρεσία «Hochschulstart» παραλαμβάνει τις αιτήσεις με περιορισμένο αριθμό εισακτέων. Τέλος να ξέρεις και γερμανικά εννοείται ή να συμμετάσχεις στις αντίστοιχες εξετάσεις.
Γενικά θέλω να πώ αναλόγως σε ποιο πανεπιστήμιο θα τύχεις, δε μετράνε πάντα τα μόρια αφού μερικά εχουν περιορισμένες θέσεις κ άλλα απεριόριστα. Εχεις δηλαδή πιθανότητες καθώς η γερμανιά ειναι μεγάλη χώρα κ γι αυτο έχει κ πολλά πανεπιστήμια (πολλές επιλογες δηλαδή).
Eυχαριστω πολυ!!!
Εγω θα κανω αιτησεις σε διαφορα πανεπιστημια και ας ελπισουμε πως θα με δεχτει καποιο...Απλα νομιζω πως επειδη η βιολογια στην ελλαδα εχει γυρω στα 16-18 χιλιαδες μορια θα ειναι δυσκολο να μπω σε καποιο στη γερμανια με 13-14 χιλιαδες (τοσο υπολογιζω προς το παρων:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Eυχαριστω πολυ!!!
Εγω θα κανω αιτησεις σε διαφορα πανεπιστημια και ας ελπισουμε πως θα με δεχτει καποιο...Απλα νομιζω πως επειδη η βιολογια στην ελλαδα εχει γυρω στα 16-18 χιλιαδες μορια θα ειναι δυσκολο να μπω σε καποιο στη γερμανια με 13-14 χιλιαδες (τοσο υπολογιζω προς το παρων:/:)

Μακάρι να πετύχεις! Στείλε όσες περισσότερες μπορείς, δεν χάνεις και τίποτα! Αρκεί νάναι σχολή που να υπάγεται και στην κατεύθυνση σου και να πετύχεις εισαγωγή στην Ελληνική Τριτοβάθμια!
Όσο για τα μόρια δεν ξες ποτέ μπορει κ περισσότερα να βγάλεις.... μία καλή σελίδα είναι αυτή σχετικά για ενημέρωση πάντως
https://ic.daad.de/athen/studierengr.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Μακάρι να πετύχεις! Στείλε όσες περισσότερες μπορείς, δεν χάνεις και τίποτα! Αρκεί νάναι σχολή που να υπάγεται και στην κατεύθυνση σου και να πετύχεις εισαγωγή στην Ελληνική Τριτοβάθμια!
Όσο για τα μόρια δεν ξες ποτέ μπορει κ περισσότερα να βγάλεις.... μία καλή σελίδα είναι αυτή σχετικά για ενημέρωση πάντως
https://ic.daad.de/athen/studierengr.html
Δηλαδη εγω θα κανω κανονικα το μηχανογραφικο μου?
Αν περασω οντως βιολογια στη ελλαδα κατευθειαν περναω βιολογια και σε γερμανικο πανεπιστημιο?
Και αν περασω εδω π.χ. μαθηματικο παλι μπορει να περασω βιολογια στη γερμανια ετσι?
Αυτα...:redface::)
Αν μπορεις να μου απαντησεις φυσικα:P και οποιος αλλος μπορει ας βοηθησει γιατι εχω αγχωθει λιγακι:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Δηλαδη εγω θα κανω κανονικα το μηχανογραφικο μου?
Αν περασω οντως βιολογια στη ελλαδα κατευθειαν περναω βιολογια και σε γερμανικο πανεπιστημιο?
Και αν περασω εδω π.χ. μαθηματικο παλι μπορει να περασω βιολογια στη γερμανια ετσι?
Αυτα...:redface::)
Αν μπορεις να μου απαντησεις φυσικα:P και οποιος αλλος μπορει ας βοηθησει γιατι εχω αγχωθει λιγακι:worry:

Τώρα όσον αφορά αυτό (το μηχανογραφικό, αν και δε νομίζω) δε ξέρω ακριβώς. Τώρα εα΄ν περάσεις εδώ στην Ελλάδα Βιολογία, ίσως να περνάς και στην Γερμανία αλλά και πάλι αυτό ΔΕΝ είναι εγγυημένο διότι η πανεπιστημιακή εκαπιδευση στη Γερμανία είναι αρκετά αποκεντρωτική, τις αποφάσεις για το ποιούς και με ποιά κριτήρια θα δεχτούν τις παίρνουν τα ίδια τα Πανεπιστήμια (οπότε εδω θες τύχη), δε μετράει τοσο που μπηκες εδω περα.
Το αν περάσεις μαθηματικό εδώ στην Ελλάδα δε νομίζω ότι τους πολυενδιαφέρει, το που πέρασες δηλαδή, αυτό που τους ενδιάφέρει είναι που θα κάνεις εσύ αιτήσεις και αν οι σχολές που επέλεξες/ έστειλες αίτητη έχουν άμεση σχέση με την κατέυθυνση σου.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ω να έχεις καλούς βαθμούς...
Οι σχολές που δεν έχουν περιορισμένες θέσεις αν έχεις καλούς, θα σε πάρουν λογικά σίγουρα....αυτές που έχουν περιορισμένες θέσεις συχνά πέρα απο κάλους βαθμούς ίσως να θεσπίζουν εκείνη τη ώρα κιάλλα κριτήρια (οπως ελαχιστες βαθμολογιες, συνέντευξη υποψηφίου κτλ).
ΔΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΛΙΓΟ (εχε υποψιν ασχετα του τι θα διαβασεις εκει στις προυποθεσεις οτι καποια πανεπιστημια κοιτανε το βαθμο απολυτηριου και άλλα αυτο εκει που λεει με τις πανελλήνιες)
https://ic.daad.de/athen/download/All about Study and Research March 2013.pdf

Μία διευκρίνηση ακόμα που θα ήθελα να ξέρεις πάντως.....
εαν τωρα το καλοκαιρι μεχρι τις 15 ιουλιου κανεις μια αιτηση για το χειμερινο εξαμηνο και δεν σε παρουν ΜΗΝ απογοητευεσαι επειδη ισως να ετυχε να μη υπηρχαν αλλες θεσεις κτλ. αιτηση μπορεις να κανεις για καθε εξαμηνο οσες φορες θελεις. Αμα θες ξανα υποβαλεις αιτηση το χειμωνα μεχρι 15 ιανουαριου για το εαρινό εξάμηνο. Το ξερω γιατι ετυχε σε συμμαθητες μου. Επιπλεον η αναμονη αυτη μοριοδοτειται, ποσα εξαμηνα δηλαδη ενω εχεις τελειωσει το σχολειο κ στελνεις αιτησεις , περιμενεις για να μπεις σε καποια σχολή.

Τωρα αν θες ΣΙΓΟΥΡΕΣ κ πιο εγκυρες πληροφοριες θα σου ελεγα να παρεις την Γερμανικη πρεσβεια στην Αθήνα τηλεφωνο!
Για άλλες ερωτησεις πως ειναι στη γερμανια κτλ, ρωτα με ελευθερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karen

Νεοφερμένος

Ο Karen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας είμαι υποψήφιος πανελληνιων εξετάσεων, αλλα σκέφτομαι να πάω να σπουδάσω Γερμανία. Από ότι γνωρίζω θα πρέπει να μάθω πρώτα την γλώσσα για ένα χρόνο στην Γερμανία, το θέμα είναι πως δεν ξέρω ακριβώς που θα πρέπει να απευθυνθώ, επίσης εάν γνωρίζει κανεις να με πει ποίες ενέργειες ακριβώς έκανε ώστε να μετανάστευση στην Γερμανία και που στην eyxh σε διδάσκουν την γλώσσα.

Ευχαριστώ εκ των προτερων

προς ενημέρωση δεν θέλω να σπουδάσω Ιατρική ή κάποιο άλλο επάγγελμα δημοσιου συμφέροντος αλλα θέλω να ασχοληθώ με την πληροφορική.

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #291-293 προήλθαν από συγχώνευση με νήμα ίδιου θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλημερα! Υπαρχει ηδη υπαρχον θεμα οποτε θα το συνχονευσουν αργα ή γρηγορα! Δεν ξερεις καθολου γερμανικα; μηπως να ψαξεις αρχικα ενα φροντιστηριο που σε 9 μηνες απο το 0 σε φτανει σε επιπεδο B2? Τα πανεπιστημια στην Γερμανια ζητουν τουχαλιστον Β2. Οταν πας καλο θα ηταν να ψαξεις για ενα κεντρο υποδοχης. Θα σε βοηθησουν πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι τα γερμανικα πανεπιστημια ζητανε τουχαλιστον ενα Β2..

Μπορεις να βρεις πληροφοριες στο υπαρχον θεμα που υπαρχει..Γιατι αυτο θα συνχονευτει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλημέρα σας είμαι υποψήφιος πανελληνιων εξετάσεων, αλλα σκέφτομαι να πάω να σπουδάσω Γερμανία. Από ότι γνωρίζω θα πρέπει να μάθω πρώτα την γλώσσα για ένα χρόνο στην Γερμανία, το θέμα είναι πως δεν ξέρω ακριβώς που θα πρέπει να απευθυνθώ, επίσης εάν γνωρίζει κανεις να με πει ποίες ενέργειες ακριβώς έκανε ώστε να μετανάστευση στην Γερμανία και που στην eyxh σε διδάσκουν την γλώσσα.

Ευχαριστώ εκ των προτερων

προς ενημέρωση δεν θέλω να σπουδάσω Ιατρική ή κάποιο άλλο επάγγελμα δημοσιου συμφέροντος αλλα θέλω να ασχοληθώ με την πληροφορική.

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #291-293 προήλθαν από συγχώνευση με νήμα ίδιου θέματος.

Σπουδάζω γερμανία και έχω διδαχζθεί τη γλώσσα εδώ. Στείλε μου προσωπικό μήνυμα με τις ερωτήσεις σου και θα βοηθησω αν μπορώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδια μηπως ξερει κανεις ποια πανεπιστημια δεχονται αποφοιτους λυκειου με βαθμο κοντα στο 16;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
παιδια νομιζω πως αυτο θα σας βοηθησει πολυ σε ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Παιδια τα γερμανικα πανεπιστημια θελουν μονο το απολυτηριο ή και τη βεβαιωση προσβασης??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδια τα γερμανικα πανεπιστημια θελουν μονο το απολυτηριο ή και τη βεβαιωση προσβασης??:hmm:


Και τη βεβαίωση πρόσβασης. Συγκεκριμένα:

Apolitirio eines Lykio (erworben ab 2011)
geisteswissenschaftliche/ naturwissenschaftliche/ technische Schwerpunktrichtung
in Verbindung mit Vevaiossi Prosvassis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Danke Schön!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis96

Νεοφερμένος

Ο thanasis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω οι πανελλήνιες είναι απαραίτητες για τα πανεπιστήμια στην γερμανία!
Επίσης το δικό του abitur είναι οι δικες μας πανελλήνιες?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω οι πανελλήνιες είναι απαραίτητες για τα πανεπιστήμια στην γερμανία!
Επίσης το δικό του abitur είναι οι δικες μας πανελλήνιες?:hmm:
To abitur που λες ναι νομιζω πως ειναι αντιστοιχο με τις πανελληνιες.
Δες αυτο θα σε βοηθησει https://ic.daad.de/athen/studieren_vasgr.html .
Απ οτι ξερω ναι ειναι απαραιτητο να δωσεις γιατι πρεπει να εχεις απολυτηριο λυκειου και ''επιτυχής συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις'' δλδ βεβαιωση προσβασης. Εγω εδωσα φετος και θα σπουδασω στη γερμανια, θα σε βοηθησω οσο μπορω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top