Σπουδές στη Γερμανία

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Κοίτα, στον τομέα που αναφέρεις η Ελλάδα σε επίπεδο σπουδών δεν πάσχει ιδιαίτερα. Είτε το σπουδάσεις εδώ είτε στη Γερμανία, γιατρός θα βγεις και όχι κομπάρσος (αν και στην Ελλάδα και χαρταετό να πετάς εν τέλη θα το πάρεις το πτυχίο,στην Γερμανία ίσως όχι, απ' τον κώλο σου εξαρτάται). Παίρνοντας ως δεδομένο αυτό, τα κριτήρια είναι καθαρά κοινωνικά και οικονομικά(ας το διαγράψουμε το δεύτερο). Ως προς αυτό, υπάρχουν φυσικά τα υπέρ και τα κατά, το τι θα ήθελες εσύ. Ζύγισέ τα και αποφάσισε, δε νομίζω πως χρειάζεσαι γνώμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ναι συμφωνω πως ειναι κα8αρα δικη μου αποφαση αλλα ξερεις ειναι κατι τελειως καινουριο για 'μενα μιας και το οτι θα σπουδασω Γερμανια αποφασιστηκε πριν απο 1 μηνα περιπου γιατι θα παει ολη η οικογενεια μου θα παει εκει....Γι 'αυτο με ενδιαφερει πως σκεφτονται και αλλοι γι αυτο το θεμα:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Γεια σας!!Πηγαινω 3η λυκειου,θετικη κατευθηνση,σε 2-3 μηνες (ευτυχως-δυστυχως δεν ξερω) τελειωνω..Επειδη η οικογενεια μου θα παει μονιμα Γερμανια σε κανα μηνα,θα σπουδασω εκει...Φυσικα,τα σχεδια μου δεν ηταν αυτα.Το συζητησα αρκετα με τους γονεις μου και αποφασισαμε τελικα πωσ ειναι καλυτερα να σπουδασω εκει.Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα σπουδες στο εξωτερικο και θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας.
Πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να σπουδαζεισ εξω??Και συγκεκριμενα Γερμανια??Ποιες ειναι οι εμπειριες σας??
(Υ.Γ. ξερω να μιλαω αριστα τα γερμανικα οποτε στον τομεα της συνενοησης δεν εχω θεμα αλλα μ απασχολουν ολα τα υπολοιπα θεματα :confused:
)
Βοηθεια pleaseeee!!!:worry:

Μιάς και είμουν Γερμανία μπορώ να σου πώ πώς τα γερμανικά Πανεπιστήμια θεωρούνται πολύ καλά και οργανωμένα (αν και εκεί λίγο πολύ αρχίζουν κάποιες περικοπές κτλ αλλά και πάλι παραμένουν καλά). Μπορεί να γνωρίζεις άριστα την γερμανική γλώσσα, αλλά μη ξεχνάς λογικά θα γνωρίζεις άριστα την καθημερινή γλώσσα επικοινωνίας μεσαίου επιπέδου και όχι την υψηλού επιπέδου επιστημονική που εκεί τα παιδιά την μαθαίνουν όπως και εμέις στο Λύκειο ας πούμε. Οπότε θέλει προσπάθεια να βελτιώσεις τις γλωσσικές σου ικανότητες.
Στα γερμανικά Πανεπιστήμια μάλιστα υπάρχει και όριο στις προσπάθειες να περάσεις τα μαθήματα του εξαμήνου (3 φορές) και αν δεν τα καταφέρεις τότε πρέπει να βρείς πάλι απ την αρχή μια νέα θέση προπτυχιακού φοιτητή σε κάποιο άλλο Πανεπιστήμιο της Γερμανίας (μπορεί ξαφνικά να βρεθείς στην άλλη άκρη της χώρας μακριά από τους δικούς σου, σε μία τέτια περίπτωση). Επιπλεόν είναι πολύ πιεστικά και απαιτητικά ενώ η φοιτητική ζωή δεν έχει εκεί την ίδια διασκέδαση με εδώ. Τέλος για έναν μέσο φοιτητή η οικονομική επιβάρυνση που υφίσταται στην Γερμανία είναι πολύ μεγαλύτερη απ ότι στην Ελλάδα με την έννοια του ότι το κόστος διαβίωσης είναι αρκετά πιο ακριβό απ ότι στην Ελλάδα ενώ για τις σπουδές επιβάλλονται δίδακτρα κάθε εξάμηνο, το φαγητό το πληρώνεις κτλ. (οι τιμές διαφέρουν απο κρατίδιο σε κρατίδιο, μη σου πω από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο κιόλας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μπορεις να μεινεις ελλάδα εσυ για να σπουδάσεις.. Στην Γερμανία νομίζω είναι πιο δύσκολα και είναι και η γλώσσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εωχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!Παντως η αποφασεις που πρεπει να παρω
-τι να σπουδασω? και
-που να σπουδασω?
ειναι αρκετα δυσκολες...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Εωχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!Παντως η αποφασεις που πρεπει να παρω
-τι να σπουδασω? και
-που να σπουδασω?
ειναι αρκετα δυσκολες...:worry:

Τίποτα, νάσαι καλά :)
χαχαχα πέρσι και εγω ακριβώς τα ίδια ερωτήματα είχα θέσει στον εαυτό μου! Διότι και εγώ είμουν ανάμεσα σε δύο χώρες (Γερμανία,Ελλάδα την οποία κ τελικά προτίμησα και για οικονομικούς και για προσωπικούς λόγους).
Πάντως δες καλά όλες τις σχολές, μπες στα σιτε, ψάξου να δεις τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σου αρέσει και μην ακούς τους άλλους διότι αν σπουδάσεις κάτι που δεν θέλεις θα το μετανιώσεις μετά.
Όσο για το ΠΟΥ να σπουδάσεις, λάβε υπόψη, που έχεις την δυνατότητα, που σαρέσει ή που νιώθεις πιο άνετα, που σου προσφέρεται τι και βλέπεις μετά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τίποτα, νάσαι καλά :)
χαχαχα πέρσι και εγω ακριβώς τα ίδια ερωτήματα είχα θέσει στον εαυτό μου! Διότι και εγώ είμουν ανάμεσα σε δύο χώρες (Γερμανία,Ελλάδα την οποία κ τελικά προτίμησα και για οικονομικούς και για προσωπικούς λόγους).
Πάντως δες καλά όλες τις σχολές, μπες στα σιτε, ψάξου να δεις τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σου αρέσει και μην ακούς τους άλλους διότι αν σπουδάσεις κάτι που δεν θέλεις θα το μετανιώσεις μετά.
Όσο για το ΠΟΥ να σπουδάσεις, λάβε υπόψη, που έχεις την δυνατότητα, που σαρέσει ή που νιώθεις πιο άνετα, που σου προσφέρεται τι και βλέπεις μετά....
:)Απλα το γεγονος οτι η οικογενεια μου θα παει γερμανια με εχει προβληματισει αρκετα.Σιγουρα ειναι πιο δυσκολα να σπουδαζεις εκει (για διαφορους λογους) αλλα να ειναι αυτοι γερμανια και εγω ελλαδα?Πιστευω πως ειναι καλυτερα να ειμαι εκει που θα ειναι κ αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
:)Απλα το γεγονος οτι η οικογενεια μου θα παει γερμανια με εχει προβληματισει αρκετα.Σιγουρα ειναι πιο δυσκολα να σπουδαζεις εκει (για διαφορους λογους) αλλα να ειναι αυτοι γερμανια και εγω ελλαδα?Πιστευω πως ειναι καλυτερα να ειμαι εκει που θα ειναι κ αυτοι.

Το κατανοώ. :) Και ναι ίσως είναι καλύτερα να είσαι μαζί τους (καλά τώρα αν κάνεις τα πάντα και πάλι δε μπορέσεις να εισαχθείς σε γερμανικό πανεπιστήμιο τότε έλα Ελλάδα, αναγκαστικά, μη χάσεις και τις σπουδές σου)
Πάντως όσο....δύσκολο και αν σου ακούγεται, θέμα συνήθειας είναι, και μένα οι δικοί μου Γερμανία και εγώ Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ποιες ειναι οι εμπειριες σας σχετικα με τις σπουδες στο εξωτερικο??Θα το προτεινατε σε αλλους??:)
(Με την προυποθεση οτι γνωριζει και καλα την γλωσσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Και γω Γερμανια σπουδαζω... Ειναι παρα πολυ ωραια και πιστευω ωριμαζεις αρκετα οταν σπουδαζεις στο εξωτερικο. Το μονο αρνητικο ειναι οτι εισαι μακρια απο τους δικους σου. Σε ποια πολη αν επιτρεπεται θα σπουδασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας!!Πηγαινω 3η λυκειου,θετικη κατευθηνση,σε 2-3 μηνες (ευτυχως-δυστυχως δεν ξερω) τελειωνω..Επειδη η οικογενεια μου θα παει μονιμα Γερμανια σε κανα μηνα,θα σπουδασω εκει...Φυσικα,τα σχεδια μου δεν ηταν αυτα.Το συζητησα αρκετα με τους γονεις μου και αποφασισαμε τελικα πωσ ειναι καλυτερα να σπουδασω εκει.Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα σπουδες στο εξωτερικο και θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας.
Πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να σπουδαζεισ εξω??Και συγκεκριμενα Γερμανια??Ποιες ειναι οι εμπειριες σας??
(Υ.Γ. ξερω να μιλαω αριστα τα γερμανικα οποτε στον τομεα της συνενοησης δεν εχω θεμα αλλα μ απασχολουν ολα τα υπολοιπα θεματα :confused:
)
Βοηθεια pleaseeee!!!:worry:

πιστευω πως δεν εχεις να κανεις τιποτα καλυτερο απο το να πας να σπουδασεις/ζεισεις σε μια χωρα σαν την Γερμανια! Αξιζει εχει πολυ καλη ποιοτητα σπουδων. Ειδα οτι εισαι θετικη. Σκεφτεσαι το παιδαγωγικο κομματι? το ιατρικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Και γω Γερμανια σπουδαζω... Ειναι παρα πολυ ωραια και πιστευω ωριμαζεις αρκετα οταν σπουδαζεις στο εξωτερικο. Το μονο αρνητικο ειναι οτι εισαι μακρια απο τους δικους σου. Σε ποια πολη αν επιτρεπεται θα σπουδασεις?
Αυτο με το οτι θα ειμαι μακρια απο τους δικους μου δεν θα ισχυει για μενα γιατι θα παει ολη η οικογενεια μου γερμανια,τον ιουνιο πιστευω θα ειμαστε εκει..
Θα δηλωσω σε διαφορα πανεπιστημια αλλα μιας και η οικογενεια μου θα μενει σχετικα κοντα στο Μοναχο θελω να περασω καπου εκει:Μοναχο ή και Regensburg!
Βασικα το Regensburg με ενδιαφερει περισσοτερο:)

πιστευω πως δεν εχεις να κανεις τιποτα καλυτερο απο το να πας να σπουδασεις/ζεισεις σε μια χωρα σαν την Γερμανια! Αξιζει εχει πολυ καλη ποιοτητα σπουδων. Ειδα οτι εισαι θετικη. Σκεφτεσαι το παιδαγωγικο κομματι? το ιατρικο?
Το ιατρικο!Θα δηλωσω ιατρικη,κτηνιατρικη,βιολογια,βιοτεχνολογια κτλ.Αναλογα με το ποσο καλα θα γραψω θα περασω και στην αναλογη σχολη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το ιατρικο!Θα δηλωσω ιατρικη,κτηνιατρικη,βιολογια,βιοτεχνολογια κτλ.Αναλογα με το ποσο καλα θα γραψω θα περασω και στην αναλογη σχολη:)

Σου ευχομαι οτι,οτι,οτι καλυτερο! Καλη επιτυχια και στις εξετασεις και σε ολες τις σπουδες σου ελπιζω να κανεις την πιο σωστη επιλογη: Να πας στην Γερμανια:clapup::clapup::D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σου ευχομαι οτι,οτι,οτι καλυτερο! Καλη επιτυχια και στις εξετασεις και σε ολες τις σπουδες σου ελπιζω να κανεις την πιο σωστη επιλογη: Να πας στην Γερμανια:clapup::clapup::D:D
Χαχαχα σε ευχαριστω παρα πολυυ!!!!:D:vroum::happy:
*Γερμανια θα παω ειναι πλεον σιγουρο και ελπιζω να μην το μετανιωσω:P:P!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Χαχαχα σε ευχαριστω παρα πολυυ!!!!:D:vroum::happy:
*Γερμανια θα παω ειναι πλεον σιγουρο και ελπιζω να μην το μετανιωσω:P:P!!!

Καλο σου ταξιδιιιι:clapup::clapup: θα ειναι δυσκολη περιοδος προσαρμογης αλλα μην ξεχνας το αυριο εκει... Σε μια τετοια χωρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
:)Απλα το γεγονος οτι η οικογενεια μου θα παει γερμανια με εχει προβληματισει αρκετα.Σιγουρα ειναι πιο δυσκολα να σπουδαζεις εκει (για διαφορους λογους) αλλα να ειναι αυτοι γερμανια και εγω ελλαδα?Πιστευω πως ειναι καλυτερα να ειμαι εκει που θα ειναι κ αυτοι.

Σπουδάζω Γερμανία,,, Ό, θέλεις να μάθεις μπορείς να μου στείλει pm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλο σου ταξιδιιιι:clapup::clapup: θα ειναι δυσκολη περιοδος προσαρμογης αλλα μην ξεχνας το αυριο εκει... Σε μια τετοια χωρα;)
Xaxaxa Danke schön!!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλο σου ταξιδιιιι:clapup::clapup: θα ειναι δυσκολη περιοδος προσαρμογης αλλα μην ξεχνας το αυριο εκει... Σε μια τετοια χωρα;)

ούτε υπουργός τουρισμού της γερμανίας να ησουν με τέτοια διαφήμιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ούτε υπουργός τουρισμού της γερμανίας να ησουν με τέτοια διαφήμιση!

:confused::confused::worry::hmm::whistle: Μπορει:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ξερετε τι βαθμους ζητανε για να μπεις σε ''καλο'' πανεπηστιμιο της γερμανιας??Σε μαθηματα κατευθυνσης,απολυτηριο και ποσα περιπου μορια θα επρεπε θεωρητικα να βγαλω??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top