Σπουδές στη Γερμανία

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ξερετε τι βαθμους ζητανε για να μπεις σε ''καλο'' πανεπηστιμιο της γερμανιας??Σε μαθηματα κατευθυνσης,απολυτηριο και ποσα περιπου μορια θα επρεπε θεωρητικα να βγαλω??:)

Εξαρτάται τι θες να σπουδάσεις. Γιατί υπάρχουν κλάδοι που υπόκεινται σε περιορισμένο αριθμό εισακτέων (π.χ ιατρική , φαρμακευτική, ψυχολογία), οπότε πρέπει να έχεις γράψει πολύ καλά στις πανελλήνιες γιατί θα έχεις ανταγωνισμό (όπως κι εδώ) και άλλοι που απλώς απαιτούν επιτυχή συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις (πάνω από 10.000 μόρια νομίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Κοίτα, στον τομέα που αναφέρεις η Ελλάδα σε επίπεδο σπουδών δεν πάσχει ιδιαίτερα. Είτε το σπουδάσεις εδώ είτε στη Γερμανία, γιατρός θα βγεις και όχι κομπάρσος (αν και στην Ελλάδα και χαρταετό να πετάς εν τέλη θα το πάρεις το πτυχίο,στην Γερμανία ίσως όχι, απ' τον κώλο σου εξαρτάται). Παίρνοντας ως δεδομένο αυτό, τα κριτήρια είναι καθαρά κοινωνικά και οικονομικά(ας το διαγράψουμε το δεύτερο). Ως προς αυτό, υπάρχουν φυσικά τα υπέρ και τα κατά, το τι θα ήθελες εσύ. Ζύγισέ τα και αποφάσισε, δε νομίζω πως χρειάζεσαι γνώμες.

Στην Ελλαδα ναι με χαρταετο το παιρνεις το πτυχιο.Περνα εσυ παθολογια με πεταγμα χαρταετου και τα λεμε μετα.

Ποσο με εκνευριζει ο κομπλεξισμος καποιων.Αφου δεν ξερεις,γιατι την πετας την μ@λ@κι@;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_nelly

Νεοφερμένος

Η maria_nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα σας λεγομαι Μαρια και ηρθα Γερμανια για δουλεια πριν απο μερικους μηνες. Στην Ελλαδα σπουδαζα Φυσικη στο ΑΠΘ αλλα την παρατησα δυστυχως η ευτυχως.. Εχω παρει το Grundstuffe στην Ελλαδα πραμα που σημαινει οχι και επαρκεις γνωσεις για σπουδες. Για να σπουδασω εδω θα πρεπει να φροντισω μονη μου να μαθω γερμανικα πριν ξεκινησω κατι? Η μπορω να κανω ετος προετοιμασιας στο αντιστοιχο τμημα? Γνωριζει κανεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλημερα σας λεγομαι Μαρια και ηρθα Γερμανια για δουλεια πριν απο μερικους μηνες. Στην Ελλαδα σπουδαζα Φυσικη στο ΑΠΘ αλλα την παρατησα δυστυχως η ευτυχως.. Εχω παρει το Grundstuffe στην Ελλαδα πραμα που σημαινει οχι και επαρκεις γνωσεις για σπουδες. Για να σπουδασω εδω θα πρεπει να φροντισω μονη μου να μαθω γερμανικα πριν ξεκινησω κατι? Η μπορω να κανω ετος προετοιμασιας στο αντιστοιχο τμημα? Γνωριζει κανεις??

Μιας και είμουν κάποτε γερμανία ξέρω πως όχι τα γερμανικά Πανεπιστήμια δεν προετοιμάζουν σε επίπεδο γερμανικών γενικά κανέναν αλλοδαπό φοιτητή. Προαπαιτούν μία επαρκής γνώση γερμανικών για να σε εγγράψουν στη Σχολή, αν δεν το έχεις τότε απλά δεν σε δέχονται. Απ όσο ξέρω αυτό επιτυγχάνεται με τα εξής χαρτιά/πτυχία γερμανικών :
Kleines Deutsches Sprachdiplom,
Grosses Deutsches Sprachdiplom,
Zentrale Oberstufenprüfung
TestDaF (Eξέταση της Γερμανικής ως Ξένης Γλώσσας)
Πιστοποιήση Γλωσσομάθειας (DSH) (οι εξετάσεις DSH διεξάγονται δύο φορές τον χρόνο συχνά και από τα ίδια τα Πανεπιστήμια για όσους δεν κατέχουν ένα από τα χαρτιά που ανέφερα παραπάνω).

Ελπίζω να σε κάλυψα, εάν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία, ρώτα ελεύθερα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtsolakis

Νεοφερμένος

Ο Bill Tsolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα Μαρία! Διαφωνώ με την απάντηση που σου έδωσε ο Μάρκος. Υπάρχουν σε όλα τα πανεπιστήμια τμήματα προετοιμασίας της γλώσσας. επίσης υπάρχουν και πολλά φροντιστήρια γερμανικών. Εγω μένω Φρανκφούρτη και σπουδαζω στο Πολυτεχνείο του Νταρμσταντ. Εάν θέλεις περαιτέρω πληροφορίες στείλε μου προσωπικό μήνυμα ή ακόμα και το Skype σου. ευχαρίστηση μου να σε βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μηπως ξερετε αν ΟΛΑ τα πανεπιστημια στη γερμανια χρειαζονται το testdaf?? Εγω δεν το εχω.....Θα χρειαστει να το δωσω?
(ενδιαφερομαι για σπουδες βιολογιας..!!) :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μηπως ξερετε αν ΟΛΑ τα πανεπιστημια στη γερμανια χρειαζονται το testdaf?? Εγω δεν το εχω.....Θα χρειαστει να το δωσω?
(ενδιαφερομαι για σπουδες βιολογιας..!!) :):)

Ναι θα χρειαστεί για να μπορείς να αρχίσεις εκεί να σπουδάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Και το DSH Prüfung που κανουν ορισμενα πανεπιστημια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Yπαρχουν σχετικα μου ποστς σε προηγουμενες σελιδες.. κανε το κοπο να τις διαβασεις και θα σου λυθουν ολες οι αποριες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ρε παιδιά, ενώ έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με το DAAD στην Αθήνα και μου είχαν εξηγήσει ότι μπορώ να κάνω κατευθείαν αίτηση στη Γερμανία, πλέον αρκετά πανεπιστήμια της Γερμανίας με τα οποία έχω έρθει σε επαφή κάνουν λόγο για δυο διαδικασίες. 1) Για αναγνώριση πτυχίων 2) Για αίτηση εισαγωγής. Η προθεσμία αναγνώρισης πτυχίων όμως λήγει την πρώτη Ιουνίου. Ως γνωστόν όμως το απολυτήριο και τα σχετικά τα παίρνουμε τέλος του Ιούνη. Οπότε τι ακριβώς να στείλω εγώ για αναγώριση???? :confused: Και το θέμα είναι ότι ο χρόνος περνάει και τα δεδομένα συνεχώς αλλάζουν.... Όποιος ξέρει κάτι σχετικό ας μου δωσει τα φωτα του πλιζ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οπως σου εχω πει και σε προσωπικο μηνυμα πρεπει να επικυρωσεις τα εγγραφα και να βαλεις και τη σφραγιδα της Χαγης... αναλογα το πανεπιστημιο θα σου αναγνωριστουν ειτε ετσι ειτε θα σου δωσουνπολυ πιθανον μεγαλυτερη προθεσμια απο τη στιγμη που στειλεις τα χαρτια, για να αναγνωριστουν απο τη συγκεκριμενη υπηρεσια του πανεπιστημιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Μα δεν μου λένε για επικύρωση από άλλους. Θέλουν πρώτα Bewerbung auf Anerkennung και ύστερα Bewerbung auf Zulassung. Θέλουν δηλαδή να απευθυνθώ στους ίδιους και για τις δυο διαδικασίες, και μόνο σε περίπτωση που έχουν αναγνωρίσει τα πτυχία μου μπορώ να αρχίσω να καταθέτω έγγραφα για να κάνω αίτηση εισαγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtsolakis

Νεοφερμένος

Ο Bill Tsolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η παρακάτω ιστοσελίδα θα σας βοηθήσει για την επιλογή των σπουδών σας. Αναφέρει αναλυτικά τι θα χρειαστείτε για να σας δεχτούν στο τμήμα της επιλογής σας, εάν χρειάζεστε πρακτική εξάσκηση, πόσο είναι τα δίδακτρα (εάν υπάρχουν) και πολλά άλλα.
www.hochschulkompass.de

Επίσης να αναφέρω πως και εγώ βρισκόμουν στη θέση που βρίσκονται αρκετοί. Έψαξα, ρώτησα και έμαθα. Είμαι περίπου δύο χρόνια στη Γερμανία, και συγκεκριμένα στη Φρανκφούρτη. Άρχισα τα γερμανικά από το 0. Πήγα σε πολλά φροντιστήρια εκμάθησης γερμανικών μέχρι να βρω το καλύτερο ως προς τη ποιότητα μάθησης και τη τιμή. Έκανα και τις αιτήσεις τον περασμένο Ιούνιο για τις σπουδές μου και συγκεκριμένα με δέχτηκαν στο πολυτεχνείο του Ντάρμσταντ στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών. Επομένως είμαι σε θέση να σας λύσω τις όποιες απορίες έχετε για το συγκεκριμένο θέμα και να σας βοηθήσω όσο μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaoua

Νεοφερμένος

Ο xalaoua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω χωρις συμμετοχη στις πανελληνιες δε μπορεις να σπουδασεις στην Γερμανια?Το λεω γιατι εγω δεν εδωσα,βεβαια εχω απολυτηριο γυρω στα 19
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtsolakis

Νεοφερμένος

Ο Bill Tsolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω χωρις συμμετοχη στις πανελληνιες δε μπορεις να σπουδασεις στην Γερμανια?Το λεω γιατι εγω δεν εδωσα,βεβαια εχω απολυτηριο γυρω στα 19

Νομίζω πως δεν μπορείς διότι ζητάν στα γραπτός πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα μια βάση του 10 στο κάθε μάθημα ξεχωριστά. Υπάρχουν φυσικά μερικές εξαιρέσεις και επίσης υπάρχουν και ιδιωτικές σχολές. Επίσης θα μπορούσες να κάνεις κάποιο Ausbildung.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melenia1234

Νεοφερμένος

Η Melenia1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά,
Επειδή εχω ψιλομπερδευτεί πείτε μου λίγο για να κάνω αίτηση για σπουδές ιατρικής σε γερμανικό πανεπιστήμιο τι πρέπει να στείλω? το πτυχίο DaF το δίνω τον Ιούλιο και τα αποτελέσματα βγαίνουν Αύγουστο. Μπορώ να κάνω την αίτηση για το χειμερινό εξάμηνο πριν πάρω το πτυχίο ή πρέπει να το στείλω και αυτό μαζί με την αίτηση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Γεια σας!!!!
Λιγα λογια για μενα :P¨
Ειμαι μαθητρια 3ης λυκειου (ναι μεσα στο αγχως για τις πανελληνιες).Η οικογενεια μου πηγε φετος στη Γερμανια (για οικονομικουσ κυριως λογους) και οι γονεις μου καθως και πολυ καθηγητες μου μου προτεινουν να σκεφτω σοβαρα το θεμα σπουδεσ στη γερμανια.Αρχικα ημουνα κατα των σπουδων οχι μονο στη γερμανια αλλα γενικοτερα σε αλλη χωρα (μιασ και ολοι οι φιλοι μου θα ειναι εδω).Οσο περισσοτερο το σκεφτομαι ομως μπορω να φανταστω τον εαυτο μου στη γερανια αφου δεν εχω προβλημα με την γλωσσα γιατι γεννηθηκα εκει και τα μιλαω απο μικρο κοριτσι...
Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τις εμπειριες και τη γνωμη σας για τις σπουδες στη γερμανια.
Ειναι τοσο δυσκολο οσο λενε??Οπου και να σπουδαζεις,αν το παιρνεις στα σοβαρα και οχι απλα για να λες οτι εισαι σε πανεπιστημιο,δεν θεωρειται ''δυσκολο''??
Αυτα τα λιγα...:redface::)
Α,και ξεχασα να πω οτι ενδιαφερομαι για σπουδες βιολογιας!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας!!!!
Λιγα λογια για μενα :P¨
Ειμαι μαθητρια 3ης λυκειου (ναι μεσα στο αγχως για τις πανελληνιες).Η οικογενεια μου πηγε φετος στη Γερμανια (για οικονομικουσ κυριως λογους) και οι γονεις μου καθως και πολυ καθηγητες μου μου προτεινουν να σκεφτω σοβαρα το θεμα σπουδεσ στη γερμανια.Αρχικα ημουνα κατα των σπουδων οχι μονο στη γερμανια αλλα γενικοτερα σε αλλη χωρα (μιασ και ολοι οι φιλοι μου θα ειναι εδω).Οσο περισσοτερο το σκεφτομαι ομως μπορω να φανταστω τον εαυτο μου στη γερανια αφου δεν εχω προβλημα με την γλωσσα γιατι γεννηθηκα εκει και τα μιλαω απο μικρο κοριτσι...
Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τις εμπειριες και τη γνωμη σας για τις σπουδες στη γερμανια.
Ειναι τοσο δυσκολο οσο λενε??Οπου και να σπουδαζεις,αν το παιρνεις στα σοβαρα και οχι απλα για να λες οτι εισαι σε πανεπιστημιο,δεν θεωρειται ''δυσκολο''??
Αυτα τα λιγα...:redface::)
Α,και ξεχασα να πω οτι ενδιαφερομαι για σπουδες βιολογιας!!!:D
Δε θα σου πω για τη Γερμανία (άλλωστε δε γνωρίζω τίποτα), όμως διάβασε το μήνυμα, μπορεί να βοηθήσει!
Είσαι καλή μαθήτρια; Έχεις υψηλούς στόχους;
Αν η απάντηση είναι ναι, τότε κάνεις λάθος ερωτήσεις. Παντού είναι "δύσκολα"(και στην Ελλάδα), αν πας να πάρεις το πτυχίο χωρίς καμία καθυστέρηση.
Η σωστή ερώτηση είναι: Ποια πανεπιστήμια είναι καλά, και ειδικά στη Βιολογία, και ποιούς όρους βάζει κάθε πανεπιστήμιο;
Εύχομαι καλή επιτυχία στις πανελλήνιες, προϋπόθεση για καλές σπουδές και στην Ελλάδα και στη Γερμανία:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!!!:)
Εγω βασικα θελω να μαθω (απο παιδια που σπουδαζουν ή σπουδασαν εκει,κυριως) αν ειναι πιο δυσκολο απο τν αποψη οτι σπουδαζεις σε αλλη γλωσσα, γερμανικα , που ενω τα ξερω καλα σιγουρα δν ειναι οπως τα ελληνικα τα οποια τα μιλαω καθημερινα:)
Ναι θα το ψαξω φυσικα και αυτο με το ποια πανεπιστημια ειναι καλα για βιολογια απλα θελω πρωτα να τελειωσω με τις πανελληνιες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!!!:)
Εγω βασικα θελω να μαθω (απο παιδια που σπουδαζουν ή σπουδασαν εκει,κυριως) αν ειναι πιο δυσκολο απο τν αποψη οτι σπουδαζεις σε αλλη γλωσσα, γερμανικα , που ενω τα ξερω καλα σιγουρα δν ειναι οπως τα ελληνικα τα οποια τα μιλαω καθημερινα:)
Με τη γλώσσα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εφόσον δέχονται υποψήφιους φοιτητές με το TestDaf , σημαίνει πως δεν είναι και τόσο δύσκολο να ανταπεξέλθει κανείς γλωσσικά. Κάθε αρχή και δύσκολη βέβαια, αλλά όλα μια συνήθεια είναι. Από τη στιγμή που θα είσαι σε γερμανικό, πανεπιστημιακό και μη, περιβάλλον, θα δεις πως θα τα μιλάς με την ίδια άνεση που μιλάς τα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top