Σπουδές στην Αμερική

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τα νούμερα είναι απόλυτα ναι, αλλά η διαδικασία με την οποία βγαίνουν τα νούμερα δεν είναι καθόλου απόλυτη. Πως βγαίνουν αλήθεια;

Επίπεδο σπουδών
Τρόπος διδασκαλίας
Καθηγητές
Εγκαταστάσεις και εργαστήρια

Κατα φθίνουσα σειρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτό είναι τελείως αόριστο, δε μου λέει απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τα νούμερα είναι απόλυτα ναι, αλλά η διαδικασία με την οποία βγαίνουν τα νούμερα δεν είναι καθόλου απόλυτη. Πως βγαίνουν αλήθεια;

Θες να υποθέσουμε ότι οι λίστες είναι άδικες; Πόσο άδικες είναι; 50 θέσεις; Σύμφωνοι. Αν ανέβουμε 50 θέσεις, το καλύτερο ελληνικό είναι στη θέση 270κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι δε θέλω να κάνω τέτοιες μπακαλοϋποθέσεις, θέλω να ξέρω ακριβώς με ποια κριτήρια βγαίνουν αυτές οι κατατάξεις.

Δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι για ελληνικά πανεπιστήμια btw, μη βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αυτό είναι δική σου δουλειά. Ψάξε και βρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Άρα σου λύθηκαν οι απορίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όταν το διαβάσω υποθέτω πως θα λυθούν, δεν προλαβαίνω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχουμε δώσει πάρα πολλά στοιχεία που το αποδεικνύουν. Νούμερα, και τα νούμερα είναι απόλυτα. Από εκεί και πέρα, κάθε εξίσωση, είναι ντροπή και δεν πρέπει να γίνεται


Καλά τέλειωσε πρώτα το σχολείο και μετά δώσε όσα στοιχεία θέλεις κύριε αναλυτή, όταν θα έχεις εμπειρία κι απ'τα δύο. Η επιχειρηματολογία σου (αν υπάρχει) εντάσσεται στα πλαίσια του "ποιος την έχει μεγαλύτερη" και σίγουρα δεν δικαιολογεί ούτε τα 3/4 απ'τα 17 χρόνια σου...Καλώς ή κακώς, αν δεν περάσεις με επιτυχία τις Πανελλήνιες και δεν βγάλεις καλό απολυτήριο μην περιμένεις ότι πρόκειται ποτέ να σπουδάσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο-ελίτ στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Στο λέω γιατί φαίνεται ότι είσαι τόσο άσχετος ισοπεδώνοντας τα πάντα που, σπάσε τις αυταπάτες σου, η αριστεία στις Πανελλήνιες είναι το λιγότερο που πρέπει να έχει κανείς για να ελπίζει ότι θα γίνει αποδεκτός σε κάτι καλύτερο απ'το University of Northwestern Montana, όλα τα υπόλοιπα ειναι για να παρηγοριέσαι αυτη την πραγματικά δύσκολη χρονιά στην οποία και σου εύχομαι κάθε προσωπική επιτυχία.
-----------------------------------------
Άρα σου λύθηκαν οι απορίες;

Καθόλου. Ποια κριτήρια βρίσκεις κοινά με την έρευνα και με αυτά που εσύ τόσο απλόχερα αναφέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2

Νεοφερμένος

Ο george2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
nPb δες πρώτα το σχόλιο του garch. Εγώ απάντησα με συγκεκριμένα επιχειρήματα που αναιρούν ορισμένα πράγματα που λέγατε. Αυτός προτίμησε να δώσει μια προσβλητική απάντηση χωρίς να την στηρίζει πουθενά. Μην μου λες λοιπόν ότι το σχόλιο μου ήταν άτοπο. Επίσης δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχει τόσο πολύ δουλειά που δεν μπορούσε να διαθέσει 2 επιπλέον λεπτά για να πει σε τι ακριβώς από αυτά που είπα διαφωνεί.
Για να κάνω σαφέστερη τη θέση μου στο θέμα των πανεπιστημίων πιστεύω ότι οι γνώσεις που θα πάρει κανείς είναι κυρίως προσωπική υπόθεση. Όυτε το mit θα μετατρέψει έναν κακό φοιτητή σε διάνοια ούτε αν ένας καλός φοιτητής πάει σε ένα ελληνικό ΑΕΙ θα καταστρέψει τις επαγγελματικές του προοπτικές. Απλά λέω ότι πανεπιστήμια όπως το mit δεν είναι για αυτούς που αποτυγχάνουν στις πανελλήνιες ούτε είναι η εύκολη λύση. Είναι μία καλή επιλογή για όσους θέλουν να αποφύγουν τα στραβά των ελληνικών ΑΕΙ και θέλουν στο μέλλον να ασχοληθούν με έρευνα σε κλάδους που θα ήταν αδύνατο να το κάνουν στην Ελλάδα. Ίσως και αυτά τα πανεπιστήμια έχουν μειονεκτήματα αλλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι είναι πίσω σε επίπεδο σπουδών. Κι αν θέλεις την επόμενη φορά άσε τις παροιμίες και πες μου συγκεκριμένα που διαφωνείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Καλά πόσο κομπλεξικοί πρέπει να είστε για να συγκρίνετε τα ελληνικά πανεπιστήμια με τα αμερικάνικα, τα οποία είναι τα καλύτερα στον κόσμο, και να λέτε ότι έχουν το ίδιο επίπεδο? Αντί να παραδεχτείτε τα χάλια των πανεπιστημίων μας και να ψάχνετε λύσεις για τη βελτίωση της κατάστασης, κάθεστε και μειώνετε τα αμερικάνικα πανεπιστήμια... μήπως για να νιώσετε εσείς καλύτερα? Το ότι το επίπεδο των μαθημάτων στα καλά πανεπιστήμια της Ελλάδας είναι υψηλό δεν το αμφισβητεί κανένας γιατί τα προγράμματα σπουδών, η ύλη και τα βιβλία των μαθημάτων είναι στην ουσία “κλεμμένα” από τα καλά αμερικάνικα και ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Η διαφορά είναι αλλού στην οποία κλείνετε τα μάτια σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Καλά πόσο κομπλεξικοί πρέπει να είστε για να συγκρίνετε τα ελληνικά πανεπιστήμια με τα αμερικάνικα, τα οποία είναι τα καλύτερα στον κόσμο, και να λέτε ότι έχουν το ίδιο επίπεδο? Αντί να παραδεχτείτε τα χάλια των πανεπιστημίων μας και να ψάχνετε λύσεις για τη βελτίωση της κατάστασης, κάθεστε και μειώνετε τα αμερικάνικα πανεπιστήμια... μήπως για να νιώσετε εσείς καλύτερα? Το ότι το επίπεδο των μαθημάτων στα καλά πανεπιστήμια της Ελλάδας είναι υψηλό δεν το αμφισβητεί κανένας γιατί τα προγράμματα σπουδών, η ύλη και τα βιβλία των μαθημάτων είναι στην ουσία “κλεμμένα” από τα καλά αμερικάνικα και ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Η διαφορά είναι αλλού στην οποία κλείνετε τα μάτια σας...

Pass with Merit :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά πόσο κομπλεξικοί πρέπει να είστε για να συγκρίνετε τα ελληνικά πανεπιστήμια με τα αμερικάνικα, τα οποία είναι τα καλύτερα στον κόσμο, και να λέτε ότι έχουν το ίδιο επίπεδο? Αντί να παραδεχτείτε τα χάλια των πανεπιστημίων μας και να ψάχνετε λύσεις για τη βελτίωση της κατάστασης, κάθεστε και μειώνετε τα αμερικάνικα πανεπιστήμια... μήπως για να νιώσετε εσείς καλύτερα? Το ότι το επίπεδο των μαθημάτων στα καλά πανεπιστήμια της Ελλάδας είναι υψηλό δεν το αμφισβητεί κανένας γιατί τα προγράμματα σπουδών, η ύλη και τα βιβλία των μαθημάτων είναι στην ουσία “κλεμμένα” από τα καλά αμερικάνικα και ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Η διαφορά είναι αλλού στην οποία κλείνετε τα μάτια σας...


Η Σχολή Εφαρμοσμένης Μαλάκυνσης στη Φυσική Επιστήμη (ΣΕΜΦΕ) σε ποια πανεπιστήμια κατατάσσεται; Στα ελληνικά ή στα αμερικάνικα; Ή στα..."λίγα ελληνικά που ειναι σαν αμερικάνικα"; Ή απλώς κατατάσσεται στο ΕΜΠ οπότε είναι αμερικανογαμάτη ούτως ή άλλως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Κι αν θέλεις την επόμενη φορά άσε τις παροιμίες και πες μου συγκεκριμένα που διαφωνείς.

διαφωνώ σε ένα μόνο πράγμα:

...στην τελειοφάνεια που όλοι υποστηρίζετε πως έχουν τα Αμερικάνικα πρωτοκλασσάτα Πανεπιστήμια, ενώ δεν έχετε προσωπική άποψη από το εκεί περιβάλλον. Διαφωνώ στην αποτελειωτική ισοπέδωση των Ελληνικών Πανεπιστημίων λες και εδώ εμείς οι φοιτητές ξ^%^*στε, όταν προσπαθούμε να μάθουμε το μάθημα ή να κάνουμε απαλλακτικές εργασίες και πρέπει να ανατρέξουμε σε ξενόγλωσσα βιβλία μεταπτυχιακού επιπέδου των Παν/μίων Harvard, MIT, Berkeley, ...αντιμετωπίζοντας την αυστηρότερη (και άδικη πολλές φορές) βαθμολόγηση από τους καθηγητές (π.χ. βαθμολογικό πλαφόν το 5/10, δηλ., θέλεις 5 ή κόβεσαι).

Δεν προσπαθώ να εξυμνήσω την ανωτερότητα των Ελληνικών Πανεπιστημίων. Επειδή δεν έχει νόημα η «κόντρα», θα ήθελα να σε ρωτήσω (σαν 5ο ετής τελειόφοιτος Ελληνικού Παν/μίου), αν θεωρείς ότι είναι ακατόρθωτο μετά να κάνω ερευνητική καριέρα στο εξωτερικό με δεδομένα μεταδιδακτορικά προγράμματα σπουδών στο εξωτερικό; :hmm: Τι λέει η πολύχρονη εμπειρία σου; :hmm: Προσωπικά δεν ξέρω, ας έχω ρωτήσει έναν Ολλανδό καθηγητή μου (συνεργάτη Νομπελίστα Θεωρ.Φυσικής) και 10 άλλους Έλληνες αμερικανόφερτους καθηγητές μου. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2

Νεοφερμένος

Ο george2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παρόλο που η ερώτησή σου είναι ειρωνική, δεν είπα ότι είναι ακατόρθωτο να κάνεις ερευνητική καριέρα στο εξωτερικό ως απόφοιτος ελληνικού ΑΕΙ. Προσωπική άποψη από το εκεί περιβάλλον δεν έχω καθώς φέτος έκανα αιτήσεις και ακόμα δεν ξέρω αν θα με δεχτούν αλλά από την Α' Λυκείου ψάχνω πληροφορίες για τις αιτήσεις, ξέρω παιδιά που είναι σε πανεπιστήμια της Αμερικής και έδωσα και συνέντευξη οπότε ξέρω κάποια πράγματα από πηγές που θεωρώ αξιόπιστες.
Εσύ όμως με την 5ετή εμπειρία σου σε ελληνικό ΑΕΙ πες μου τι ακριβώς θα χάσω αν τελικά κάνω προπτυχιακές σπουδές στην Αμερική και όχι στην Ελλάδα. Τις φοβερές κτιριακές εγκαταστάσεις; Τα καταπληκτικά copy-paste συγγράματα; Τις καταλήψεις; Τις κομματικές παρατάξεις; Τους βολεμένους καθηγητές που βαριούνται να κάνουν μάθημα; Τους φοβερούς συμφοιτητές που βλέπουν το πανεπιστήμιο σαν ευκαιρία για διασκέδαση; Μπορώ να συνεχίσω κι άλλο τι λίστα αλλά νομίζω κατάλαβες τι εννοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Παρόλο που η ερώτησή σου είναι ειρωνική, δεν είπα ότι είναι ακατόρθωτο να κάνεις ερευνητική καριέρα στο εξωτερικό ως απόφοιτος ελληνικού ΑΕΙ. Προσωπική άποψη από το εκεί περιβάλλον δεν έχω καθώς φέτος έκανα αιτήσεις και ακόμα δεν ξέρω αν θα με δεχτούν αλλά από την Α' Λυκείου ψάχνω πληροφορίες για τις αιτήσεις, ξέρω παιδιά που είναι σε πανεπιστήμια της Αμερικής και έδωσα και συνέντευξη οπότε ξέρω κάποια πράγματα από πηγές που θεωρώ αξιόπιστες.
Εσύ όμως με την 5ετή εμπειρία σου σε ελληνικό ΑΕΙ πες μου τι ακριβώς θα χάσω αν τελικά κάνω προπτυχιακές σπουδές στην Αμερική και όχι στην Ελλάδα. Τις φοβερές κτιριακές εγκαταστάσεις; Τα καταπληκτικά copy-paste συγγράματα; Τις καταλήψεις; Τις κομματικές παρατάξεις; Τους βολεμένους καθηγητές που βαριούνται να κάνουν μάθημα; Τους φοβερούς συμφοιτητές που βλέπουν το πανεπιστήμιο σαν ευκαιρία για διασκέδαση; Μπορώ να συνεχίσω κι άλλο τι λίστα αλλά νομίζω κατάλαβες τι εννοώ...

Θα διαβάζετε δέκα δέκα στο πανεπιστήμιο στην Αμερική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2

Νεοφερμένος

Ο george2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα διαβάζετε δέκα δέκα στο πανεπιστήμιο στην Αμερική;
Υπάρχουν και κάποιες εργασίες που γίνονται ομαδικά. Αλλά επειδή και η δική σου ερώτηση ειρωνική είναι καλύτερα κοίτα την ουσία και άσε τις χαζοεξυπνάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Υπάρχουν και κάποιες εργασίες που γίνονται ομαδικά. Αλλά επειδή και η δική σου ερώτηση ειρωνική είναι καλύτερα κοίτα την ουσία και άσε τις χαζοεξυπνάδες.

Καλά καλά.

Απλώς να πάτε στο Ελληνικό Μπουρδελοπανεπιστήμιο (όπως ισχυρίζεστε), να βγάλετε τη σχολή και μετά να κηρύττετε για το Αμέρικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Εσύ όμως με την 5ετή εμπειρία σου σε ελληνικό ΑΕΙ πες μου τι ακριβώς θα χάσω αν τελικά κάνω προπτυχιακές σπουδές στην Αμερική και όχι στην Ελλάδα. Τις φοβερές κτιριακές εγκαταστάσεις; Τα καταπληκτικά copy-paste συγγράματα; Τις καταλήψεις; Τις κομματικές παρατάξεις; Τους βολεμένους καθηγητές που βαριούνται να κάνουν μάθημα; Τους φοβερούς συμφοιτητές που βλέπουν το πανεπιστήμιο σαν ευκαιρία για διασκέδαση; Μπορώ να συνεχίσω κι άλλο τι λίστα αλλά νομίζω κατάλαβες τι εννοώ...

....δεν μπορώ να μην πω ότι δεν αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω όλα αυτά που λες, αλλά:


  • για το θέμα των άθλιων συγγραμμάτων (όσα δεν είναι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, εκδόσεις Τζιόλα ή Σταμούλη) πήγα και αγόρασα βοηθήματα...έχω αγοράσει ήδη αρκετά ελληνόγλωσσα αλλά και ξενόγλωσσα βοηθήματα (ιδιαίτερα στην κατεύθυνσή μου - major)
  • για το θέμα των βολεμμένων καθηγητών, απλά διέγραψα όσοι μου ήταν αδιάφοροι (λόγω απαίσιου διδακτικού προφίλ που είχαν) και διάβασα μόνος μου με την παραπάνω μέθοδο (βοηθήματα και ψάξιμο)!
  • όμως, επειδή υπήρχαν και υπάρχουν και καλοί καθηγητές (ίδιως όσοι έχουν έρθει απέξω δηλ., ΗΠΑ, Ελβετία, Αγγλία, Ολλανδία, Γερμανία,...κτλ και δεν είναι τα ίδια σκ&*6ά δηλ., ΚΚΕ ή Σύριζα κομματόσκυλα) τους προσέγγισα με απορίες και έμαθα
  • από την άλλη επέλεξα ενδιαφέροντα μαθήματα δικά τους, δύσκολα με προοπτική να μάθω κάτι (και όχι απλά να τα περάσω νύχτα), που από όλο το Τμήμα μου, κάθε χρόνο τα επιλέγουν 20 άτομα το πολύ, πατάνε στις παραδόσεις <10 άτομα και γίνεται μάθημα τύπου φροντιστηρίου
  • όπως ότι έπιασα και τυπική γνωριμία μαζί τους στα ακαδημαϊκά πλαίσια προκειμένου να μάθω για την επιστήμη, για να λύσω μαθησιακές απορίες, να αναπτύξω υποδοχές για πιθανές μελλοντικές συνδέσεις ερευνητικής ή συνεργασιακής επικοινωνίας μαζί τους (π.χ. αν γίνω ερευνητής ή ακαδημαϊκός δάσκαλος)...φυσικά, όσοι είναι "ανοιχτοί" και "προσεγγίσιμοι" τύποι (χωρίς να πέφτω στην παγίδα του γλειψίματος)
  • για όλα τα υπόλοιπα (π.χ. αδιαφορία της φοιτητικής μάζας, καφρίλα, αφισοκόλλημα, χαφιεδιλίκι παρατάξεων, χαφιεδιλίκι κάποιων καθηγητών,...κ.α. άλλων φαινομένων κοινωνικής παθογένειας) απλά αδιαφορώ και κοιτάω όσο γίνεται να κάνω καλά την δουλειά μου και να αποφοιτήσω στα 5 έτη με ένα πτυχίο γνώσεων, όταν ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι τα 7.5 με 8 έτη....ώστε να κοιτάξω την καριέρα μου και το μέλλον μου
...προσπαθώ να δίνω λύσεις στα θέματά μου και όχι να αναζητώ το στρωμένο και το μασημένο ή να εμμένω στις αρνητικές κριτικές ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Η Σχολή Εφαρμοσμένης Μαλάκυνσης στη Φυσική Επιστήμη (ΣΕΜΦΕ) σε ποια πανεπιστήμια κατατάσσεται; Στα ελληνικά ή στα αμερικάνικα; Ή στα..."λίγα ελληνικά που ειναι σαν αμερικάνικα"; Ή απλώς κατατάσσεται στο ΕΜΠ οπότε είναι αμερικανογαμάτη ούτως ή άλλως;
Απαπαπα...Τι κομπλεξ ειναι αυτο βρε παιδακι μου που εχεις με την σεμφε;Μηπως εμαθες ποσο γαματη σχολη ειμαστε μετα που κατεθεσες μηχανογραφικο;Ή μηπως φοβηθηκες πως δεν θα ανταπεξελθεις στις απαιτησεις μιας σχολης μαθηματικων+φυσικης;

Συγνωμη που δεν απανταω σοβαρα στο μηνυμα σου, αλλα εσυ εκανες την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top