Σπουδές Ιατρικής στο εξωτερικό

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ρε υπερτελεια και θαλασσοδαρμενη μελλοντική γιατρινα τι θες να ακούσεις την ιατρική μου μέσα;;;;
Ότι όσοι περνάνε ιατρική είναι θεοί και ότι η ιατρική στην Ελλάδα είναι άθλος ενώ σε όλες τις άλλες χώρες είναι για τον κάθε τριτοτεταρτο βλάκα;;;;;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
που ειναι το αστειο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


το αντιθετο ειπα, μαθε να διαβαζεις
Τι που είναι το αστείο;Με δουλεύεις βραδιατικά;Η ιατρική δύσκολη σχολή;Από άποψη απομνημόνευσης ναι είναι δύσκολη σαφώς.Από άποψη ευθυνών επίσης.Από άποψη χειρουργείων επίσης.Αλλά σε παρακαλώ μη μου πεις ότι το προπτυχιακό της ιατρικής συγκρίνεται με αυτό των πολυτεχνικών σχολών γιατί θα με στείλεις στον Άγιο Πέτρο σήμερα.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
το πολυτεχνειο ειναι παλουκι γιατι εχεις να κανεις με ανωτερα μαθηματικα και φυσικη που θελουν περα απο διαβασμα να σου κοβει και να εχεις ενα σχετικο ταλεντο
η ιατρικη θελει τρομερο διαβασμα γιατι εχει πολλες πληροφοριες και αποστηθιση και εχει τη δυσκολια οτι πρεπει να συνηθισεις σε διαφορα οπως αιματα,αρρωστιες, πτωματα κτλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι που είναι το αστείο;Με δουλεύεις βραδιατικά;Η ιατρική δύσκολη σχολή;Από άποψη απομνημόνευσης ναι είναι δύσκολη σαφώς.Από άποψη ευθυνών επίσης.Από άποψη χειρουργείων επίσης.Αλλά σε παρακαλώ μη μου πεις ότι το προπτυχιακό της ιατρικής συγκρίνεται με αυτό των πολυτεχνικών σχολών γιατί θα με στείλεις στον Άγιο Πέτρο σήμερα.
μα αυτο ειπα οτι το πολυτεχνειο ειναι δυσκολοτερο
 

Annu

Νεοφερμένος

Η Annu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εγω θα σου ελεγα να μην κρινεις ενα επαγγελμα απο τα μαθηματα που εχει στο πανεπιστημιο και το ποσο δυσκολα ειναι αλλα απο το αντικτυπο που εχει στην κοινωνια, απο το τι προσφερει στον ανθρωπο, πχ καποιος αλλος εχει ελεγξει ενα φαρμακο οτι ειναι καταλληλο πριν το δωσεις εσυ στον ασθενη σου, ολοι ειμαστε σημαντικοι, χρησιμοι και φερουμε ευθυνη γι αυτο που "παραγουμε":)
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
το πολυτεχνειο ειναι παλουκι γιατι εχεις να κανεις με ανωτερα μαθηματικα και φυσικη που θελουν περα απο διαβασμα να σου κοβει και να εχεις ενα σχετικο ταλεντο
η ιατρικη θελει τρομερο διαβασμα γιατι εχει πολλες πληροφοριες και αποστηθιση και εχει τη δυσκολια οτι πρεπει να συνηθισεις σε διαφορα οπως αιματα,αρρωστιες, πτωματα κτλπ
Θέλει διάβασμα ακριβώς.Δε νομίζω ότι συγκρίνεται η απομνημόνευση με το να πρέπει να ασχολείσαι με ανώτερα μαθηματικά/φυσική.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
εγω θα σου ελεγα να μην κρινεις ενα επαγγελμα απο τα μαθηματα που εχει στο πανεπιστημιο και το ποσο δυσκολα ειναι αλλα απο το αντικτυπο που εχει στην κοινωνια, απο το τι προσφερει στον ανθρωπο, πχ καποιος αλλος εχει ελεγξει ενα φαρμακο οτι ειναι καταλληλο πριν το δωσεις εσυ στον ασθενη σου, ολοι ειμαστε σημαντικοι, χρησιμοι και φερουμε ευθυνη γι αυτο που "παραγουμ
εισαι εκτος θεματος νμζ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλει διάβασμα ακριβώς.Δε νομίζω ότι συγκρίνεται η απομνημόνευση με το να πρέπει να ασχολείσαι με ανώτερα μαθηματικά/φυσική.
σε αυτο συμφωνω,το πολυτεχνειο ειναι λουκι κι αυτοι που τα καταφερνουν εκει μεσα ειναι λιγοι
η ιατρικη εχει θεοποιηθει λογω του οτι ογιατρος σωζει ζωεςκαι προσφερει αμεσαστον συνανθρωπο
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

Annu

Νεοφερμένος

Η Annu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εισαι εκτος θεματος νμζ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


σε αυτο συμφωνω,το πολυτεχνειο ειναι λουκι κι αυτοι που τα καταφερνουν εκει μεσα ειναι λιγοι
η ιατρικη εχει θεοποιηθει λογω του οτι ογιατρος σωζει ζωεςκαι προσφερει αμεσαστον συνανθρωπο
δε νομιζω οτι ειμαι εκτος θεματος, ειναι απαντηση σε πολλα πραγματα που εχεις πει εδω και ωρα.
Δεν κανουν οι γιατροι μονο το πιο δυσκολο πραγμα στον κοσμο
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
μιλαγαμε γενικα για επιλογες κι εγω ειπα για τις επιλογες που δεν θεωρω σωστες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δε νομιζω οτι ειμαι εκτος θεματος, ειναι απαντηση σε πολλα πραγματα που εχεις πει εδω και ωρα.
Δεν κανουν οι γιατροι μονο το πιο δυσκολο πραγμα στον κοσμο
μα δεν ειπα οτι κανουν το πιο δυσκολο, τα εχει ςμπερδεψει πληρως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ισα ισα λεω οτι η ιατρικη ειναι πολυ πιο ευκολη απο το πολυτεχνειο, απλα εχει θεοποιηθει για αλλους λογους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και οτι δυστυχως η ευτυχω ςτο πεδιο της υγειας σαν κατευθυνση δεν δινει πολλες επιλογες
 

Annu

Νεοφερμένος

Η Annu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ναι, αλλαξε μερικα μηνυματα ακομα
γελαω
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Screenshot_2021-12-26-02-23-54-929_com.android.chrome.jpg

😘
 

Annu

Νεοφερμένος

Η Annu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εχει παρει μεγαλη διασταση το θεμα, τελος παντων δεν εισαι η μονη εν δυναμει γιατρος που εχει αυτη την επαρση, ειναι πολυ πιο συχνο απ οσο φανταζεσαι, λιγη ταπεινοτητα δεν εβλαψε ποτε κανεναν
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
ναι ισχυει το εγραψα κατα λαθως, εννοουσα το αντιστροφο
γι αυτοκαι τοαλλαξα αμεσως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δενε χω καμια επαρση μπορει αυτοι που θελαν ιατρικη και δεν περασαν να εχουν ενα κομπλεξ,δεν ειναι κακο
 

Nandia 20103

Νεοφερμένος

Η Nandia 20103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Guyzz αναμασάτε μία συζήτηση, που στα ελληνικά τουλάχιστον forum διαρκεί ... περίπου 2 δεκαετίες.

Ας προσπαθήσουμε να απαντήσουμε σε μερικά ερωτήματα:

- Γιατί μας πειράζει αρχικά που κάποι@ πάει έξω να σπουδάσει κάτι έστω ιατρική;

Αρχίζω λέγοντας ότι δεν μου καίγεται καρφί εάν κάποιος πάει να σπουδάσει έξω. Ζούμε σε ελεύθερη οικονομία, υπάρχει ζήτηση, υπάρχουν και πανεπιστήμια του εξωτερικού που με λεφτά μπορείς να γίνεις ό,τι μα ό,τι γουστάρεις.

Το άδικο που βρίσκω στην περίπτωση αυτή, δεν είναι το ότι κάποια άτομα έχουν τη δυνατότητα να τα σκάσουν και να κάνουν αυτό που γουστάρουν, αλλά ότι υπάρχει μία ανισότητα στην δυνατότητα του κόσμου να σπουδάσει, όχι στο μυαλό αλλά στην τσέπη.

Δλδ έχεις φράγκα, παρακάμπτεις την αξιοκρατική ( sometimes απάνθρωπη ) διαδικασία των πανελληνίων, και μακροπρόθεσμα, όταν τελειώσεις τη σχολή και γυρίσεις Ελλάδα, είσαι στη θέση αυτών που δεν είχαν τη δυνατότητα να σπουδάσουν έξω και συμβιβάστηκαν αναγκαστικά με κάτι που όχι πραγματικά ήθελαν.

Αντίστοιχα, το ίδιο μπορεί να πει κανείς για τα παιδιά των πρωτοκλασάτων ιδιωτικών, που έχουν τη δυνατότητα και να βγάλουν απίστευτους Μ.Ο., και να κάνουν φροντιστήριο και κατά τη διάρκεια του σχολείου και εκτός.

Αυτό, in the long run, δημιουργεί ένα είδος κληροδοτούμενου status quo, όπου μόνο παιδιά-θαύματα θα μπορούν να ανταγωνιστούν τους από πάνω, με τη μεγάλη μάζα να παίρνει φύλλο από ήδη σημαδεμένη τράπουλα.

Αυτό δεν πρέπει να ξεχνάμε, είναι με τη σφραγίδα της ΕΕ, όπου ο οποιοσδήποτε μπορεί να αναγνωρίσει το πτυχίο του στην Ελλάδα έτσι, απλά και μόνο γιατί το έχει.

Εάν κάτι λοιπόν φταίει, μάλλον πρέπει να το ψάξετε αλλού.
Στη μη-ύπαρξη εξετάσεων για την αναμονή ειδικότητας και στην αυτόματη αναγνώριση του ξενόγλωσσου πτυχίου.
Και όλα τα προβλήματα που αυτό φέρνει.
Κάτι που είναι αποτέλεσμα πολιτικών αποφάσεων.

Παντως ειναι αποριας αξιον πως γινεται ολοι (ή εστω το 95%) οσοι δεν επιασαν Ιατρικη και επελεξαν το εξωτερικο να στρεφονται μονο στις βαλκανικες ιατρικες σχολες (Βουλγαρια, Ρουμανια, Σλοβακια, κτλπ.) και να μην εχουν βλεψεις για χωρες οπως η Γερμανια, η Γαλλια, η Αυστρια οπου το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο και υπαρχει μια στοιχειωδης αξιοκρατια για να παρεις πτυχιο. Προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν απο το σχολειο μου που επελεξε να σπουδασει σε αυτες τις χωρες. Και επισης οι 8-9 στους 10 που πηγαν εξωτερικο να σπουδασουν Ιατρικη ηταν στουρναρια σαν μαθητες αλλα δεν καθυστερησαν ουτε ενα εξαμηνο να παρουν πτυχιο (!)
Εγώ θα αρχίσω μετά την εξεταστική προετοιμασία για ιατρική Γερμανίας και επειδή το έχω ψάξει καταλαβαίνω γιατί πολύ επιλέγουν να πάνε στα Βαλκάνια.

1. Κριτήριο εισαγωγής δεν αποτελεί μόνο το απολυτήριο αλλά τα μόρια που συγκεντρωσες στις πανελλήνιες.
2. Εκτός του βαθμού των πανελληνίων πρέπει να δώσουμε ενα τεστ Λέγεται TMS και εκτός από θέματα φυσικής, μαθηματικών, χημείας, βιολογίας περιλαμβάνει τεστ νοημοσύνης και κατανόησης. Όλα αυτά στα Γερμανικα. (Αν δεν έγραψες 18+ στις πανελλήνιες πρέπει να πας τέλεια σε αυτό το τεστ γιατί αλλιώς δεν υπάρχει ελπίδα)
4. Όλα τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά (εκτός από την ανατομία που διδάσκεται και εξετάζεται στα λατινικά. Μην ρωτήσεις γιατί ούτε αυτοί ξέρουν)
5. Δεν αρκεί να ξέρεις γερμανικά πρέπει να έχεις συγκεκριμένη πιστοποίηση. Εγώ ας πούμε ενώ έχω πτυχίο Β2 θα πρέπει να ξαναδώσω για να πάρω πτυχίο που αναγνωρίζει το πανεπιστήμιο μου
3. Ακόμα και αν δεν έχουμε δίδακτρα το κόστος ζωής στη Γερμανία και γενικά στις χώρες που ανέφερες είναι πολύ πιο υψηλό από το κόστος ζωής στις βαλκανικές χώρες
4. Είναι πιο μακριά από την Ελλάδα και γενικά κυριαρχεί μια διαφορετική νοοτροπία.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 824 μηνύματα.
Εγώ θα αρχίσω μετά την εξεταστική προετοιμασία για ιατρική Γερμανίας και επειδή το έχω ψάξει καταλαβαίνω γιατί πολύ επιλέγουν να πάνε στα Βαλκάνια.

1. Κριτήριο εισαγωγής δεν αποτελεί μόνο το απολυτήριο αλλά τα μόρια που συγκεντρωσες στις πανελλήνιες.
2. Εκτός του βαθμού των πανελληνίων πρέπει να δώσουμε ενα τεστ Λέγεται TMS και εκτός από θέματα φυσικής, μαθηματικών, χημείας, βιολογίας περιλαμβάνει τεστ νοημοσύνης και κατανόησης. Όλα αυτά στα Γερμανικα. (Αν δεν έγραψες 18+ στις πανελλήνιες πρέπει να πας τέλεια σε αυτό το τεστ γιατί αλλιώς δεν υπάρχει ελπίδα)
4. Όλα τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά (εκτός από την ανατομία που διδάσκεται και εξετάζεται στα λατινικά. Μην ρωτήσεις γιατί ούτε αυτοί ξέρουν)
5. Δεν αρκεί να ξέρεις γερμανικά πρέπει να έχεις συγκεκριμένη πιστοποίηση. Εγώ ας πούμε ενώ έχω πτυχίο Β2 θα πρέπει να ξαναδώσω για να πάρω πτυχίο που αναγνωρίζει το πανεπιστήμιο μου
3. Ακόμα και αν δεν έχουμε δίδακτρα το κόστος ζωής στη Γερμανία και γενικά στις χώρες που ανέφερες είναι πολύ πιο υψηλό από το κόστος ζωής στις βαλκανικές χώρες
4. Είναι πιο μακριά από την Ελλάδα και γενικά κυριαρχεί μια διαφορετική νοοτροπία.
1. To ίδιο και στη Ρουμανία, βλέπουν τα μόρια που συγκέντρωσες στις πανελλήνιες.
2. Το ίδιο όμως φυσικά και οι εξετάσεις είναι πιο εύκολες από αυτές της Γερμανίας και ουδέποτε δεν θα τολμήσω να τις συγκρίνω και συγχαρητήρια!

Σχετικά με το κόστος ζωής επίσης το αναφέρω στους άλλους και δεν με πιστεύουν. Πριν 2-3 χρόνια πήγα στη Γαλλία για σπουδές και συγκεκριμένα στη Νίκαια όμως σε ένα μήνα ξόδεψα (έκανα και οικονομία) όσα δεν είχα ξοδέψει ποτέ. Είναι αρκετά ακριβά και λογικά μιας που οι άνθρωποι έχουν μισθούς σχεδόν 150%+ παραπάνω από την Ελλάδα.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Εγώ θα αρχίσω μετά την εξεταστική προετοιμασία για ιατρική Γερμανίας και επειδή το έχω ψάξει καταλαβαίνω γιατί πολύ επιλέγουν να πάνε στα Βαλκάνια.

1. Κριτήριο εισαγωγής δεν αποτελεί μόνο το απολυτήριο αλλά τα μόρια που συγκεντρωσες στις πανελλήνιες.
2. Εκτός του βαθμού των πανελληνίων πρέπει να δώσουμε ενα τεστ Λέγεται TMS και εκτός από θέματα φυσικής, μαθηματικών, χημείας, βιολογίας περιλαμβάνει τεστ νοημοσύνης και κατανόησης. Όλα αυτά στα Γερμανικα. (Αν δεν έγραψες 18+ στις πανελλήνιες πρέπει να πας τέλεια σε αυτό το τεστ γιατί αλλιώς δεν υπάρχει ελπίδα)
4. Όλα τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά (εκτός από την ανατομία που διδάσκεται και εξετάζεται στα λατινικά. Μην ρωτήσεις γιατί ούτε αυτοί ξέρουν)
5. Δεν αρκεί να ξέρεις γερμανικά πρέπει να έχεις συγκεκριμένη πιστοποίηση. Εγώ ας πούμε ενώ έχω πτυχίο Β2 θα πρέπει να ξαναδώσω για να πάρω πτυχίο που αναγνωρίζει το πανεπιστήμιο μου
3. Ακόμα και αν δεν έχουμε δίδακτρα το κόστος ζωής στη Γερμανία και γενικά στις χώρες που ανέφερες είναι πολύ πιο υψηλό από το κόστος ζωής στις βαλκανικές χώρες
4. Είναι πιο μακριά από την Ελλάδα και γενικά κυριαρχεί μια διαφορετική νοοτρ
αν ειναι τοσοδυσκολα τοτε γτ δεν δινειςπανελληνιες ναμπεις εδω;
 

Nandia 20103

Νεοφερμένος

Η Nandia 20103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
αν ειναι τοσοδυσκολα τοτε γτ δεν δινειςπανελληνιες ναμπεις εδω;
Έδωσα πανελλήνιες. Αν δεν έδινα δεν θα μπορούσα να πάω ούτε εκεί. Απλά δεν θέλω να ξαναπεράσω αυτή τη διαδικασία που κυριολεκτικά με κατέστρεψε ψυχολογικά. Επίσης αν ξαναδώσω θα πρέπει να το περάσω όλο αυτό μόνη μου χωρίς την αδελφή μου που διαβάζαμε μαζί και με βοηθούσε ή τους φίλους μου που ήταν όσο να ναι μια παρηγοριά. Πραγματικά θαυμάζω τα παιδιά που βρίσκουν του κουράγιο να το ξανακάνουν και εύχομαι να τα καταφέρουν αλλά εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ ❤️
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top