Σπουδές Ιατρικής στο εξωτερικό

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
σορρυυ κατάλαβα το αντίθετο!

στην αρχή δυσκολεύτηκα όπως όλοι μετά όμως βρήκα στο δημόσιο που ήθελα και ήμουν καλά
Αλλά ήμουν μικρός για να κάνω την ίδια δουλειά για 50+ χρόνια, θα ταν βασανο μετά από ένα σημείο.
οποτε εν τελει αποφασισες να πας για γιατρος
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
Μην κάνετε βαριές δηλώσεις παιδιά για το τι αξίζει ο καθένας και τι όχι. Εάν πάει κάποιος στην Ρουμανία να σπουδάσει έχει μπει με δόλιο τρόπο ενώ εάν πάει π.χ. Αμερική θα εντυπωσιαζόμασταν ή θα του λέγαμε ότι δεν θα άνηκε εκεί ;

Όλα είναι σχετικά, όπως και τα συστήματα εξετάσεων και εισαγωγής όπως και οι νόμοι της κάθε χώρας. Το ίδιο άτομο στην Ελλάδα μπορεί να μην πέρναγε στην σχολή που πέρασε εάν έδινε το προηγούμενο έτος ή το επόμενο απο αυτό που έδωσε ή εάν έδινε το ίδιο έτος σε μια άλλη χώρα. Είναι φανερό πως η τύχη παίζει τον ρόλο της, ακόμα και για τους καλύτερους.

Το point μου είναι ότι αυτό που μετράει κυρίως είναι το εάν είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις και να μάθεις πράγματα. Εάν έχεις τα μέσα να διευκολύνεις την διαδικασία(π.χ. χρήματα) θα ήταν χαζό να είσαι too much περήφανος και να μην τα αξιοποιήσεις. Απλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο τυχεροί με εμάς ή ίδιοι, οπότε είναι απόλυτα λογικό να είχαν μια διαφορετική πορεία από εμάς.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Μην κάνετε βαριές δηλώσεις παιδιά για το τι αξίζει ο καθένας και τι όχι. Εάν πάει κάποιος στην Ρουμανία να σπουδάσει έχει μπει με δόλιο τρόπο ενώ εάν πάει π.χ. Αμερική θα εντυπωσιαζόμασταν ή θα του λέγαμε ότι δεν θα άνηκε εκεί ;

Όλα είναι σχετικά, όπως και τα συστήματα εξετάσεων και εισαγωγής όπως και οι νόμοι της κάθε χώρας. Το ίδιο άτομο στην Ελλάδα μπορεί να μην πέρναγε στην σχολή που πέρασε εάν έδινε το προηγούμενο έτος ή το επόμενο απο αυτό που έδωσε ή εάν έδινε το ίδιο έτος σε μια άλλη χώρα. Είναι φανερό πως η τύχη παίζει τον ρόλο της, ακόμα και για τους καλύτερους.

Το point μου είναι ότι αυτό που μετράει κυρίως είναι το εάν είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις και να μάθεις πράγματα. Εάν έχεις τα μέσα να διευκολύνεις την διαδικασία(π.χ. χρήματα) θα ήταν χαζό να είσαι too much περήφανος και να μην τα αξιοποιήσεις. Απλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο τυχεροί με εμάς ή ίδιοι, οπότε είναι απόλυτα λογικό να είχαν μια διαφορετική πορεία από εμάς.
1on oxi δεν νομιζω καποιος να εντυπωσιαζοταν
2ον ολα τα αλλαπου ειπεςδειχνουν εναν ωριμοτροπο σκεψης
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
1on oxi δεν νομιζω καποιος να εντυπωσιαζοταν
2ον ολα τα αλλαπου ειπεςδειχνουν εναν ωριμοτροπο σκεψης
Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να έχει μόνο επιτυχίες. Χωρίς ρίσκα η ζωή είναι προβλέψιμη και επομένως βαρετή αλλά και πολύ λιγότερο ευχάριστη απο όσο θα μπορούσε να ήταν όντας περιοστική(μόνη επιλογή η επιτυχία).

Για την ακρίβεια τολμώ να πω οτι οι πιο ενδιαφέρουσες επιτυχίες ιστορικά, αποδεικνύεται οτι έχουν ακολουθήσει έπειτα απο μεγάλες αποτυχίες. Είναι κρίμα λοιπόν που στην Ελλάδα δημιουργείται αυτό το ασφυκτικό κοινωνικό πλαίσιο της υποχρεωτικής αριστείας γύρω απο τις πανελλήνιες. Δεν αφήνει καθόλου περιθώρια για δημιουργικότητα και πρωτοτυπία στις ζωές των νέων ανθρώπων. Στοιχεία απαραίτητα για την καλή ψυχολογία ενός ατόμου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.
κυρίως είναι αυτό που συζητούσατε σε άλλο θέμα, ως μηχανικός συνήθως βλέπεις έμμεσα το αποτύπωμα της δουλειάς σου στις ζωές των ανθρώπων - η αμεσότητα που προσφέρει το επάγγελμα του γιατρού είναι κάτι που λίγα επαγγέλματα το έχουν

επίσης είναι ένα επάγγελμα που γενικά αντέχει τις διακυμάνσεις της οικονομίας και γενικά για την ελληνική πραγματικότητα μία πολύ καλή επιλογή (αλλά και ακαδημαϊκή).

Έχουν γραφτεί πολλά για αυτό σε αυτό το φορουμ.
Εσύ πώς και διάλεξες στρατιωτική και όχι πολιτική;

Xωρίς να θέλω να ακυρώσω την προσπάθεια που κάνεις στην ιατρική (σαν φόκος Νο2) θα ήταν καλό να μην δίνεται η εντύπωση ότι μόνο η ιατρική έστω και με κατατακτήριες παρέχει ασφαλή επαγγελματική πορεία στην ιδιαιτερότητα της Ελληνικής οικονομίας. Θα ήταν καλό οι νέοι μαθητές να δουν τις δυνατότητές τους σε πολλά επαγγέλματα και έξω από την Ελλάδα αν μπορούν να στηρίξουν μια επιλογή.

Νομίζω ότι η επιτυχία σε ένα επάγγελμα δεν έχει να κάνει μόνο με την επιλογή των σπουδών αλλά παίζει ρόλο και η προσωπικότητα. Μπορεί η ιατρική να αποτελεί το χρυσό αυγό για πολλούς, αλλά δεν σημαίνει ότι οι ίδιοι κάνουν για επαγγελματίες γιατροί άσχετα αν μπόρεσαν να περάσουν σε κάποιο ιατρικό τμήμα.

Το θέμα αυτό δεν έχει στάθη; :shifty:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Xωρίς να θέλω να ακυρώσω την προσπάθεια που κάνεις στην ιατρική (σαν φόκος Νο2) θα ήταν καλό να μην δίνεται η εντύπωση ότι μόνο η ιατρική έστω και με κατατακτήριες παρέχει ασφαλή επαγγελματική πορεία στην ιδιαιτερότητα της Ελληνικής οικονομίας. Θα ήταν καλό οι νέοι μαθητές να δουν τις δυνατότητές τους σε πολλά επαγγέλματα και έξω από την Ελλάδα αν μπορούν να στηρίξουν μια επιλογή.

Νομίζω ότι η επιτυχία σε ένα επάγγελμα δεν έχει να κάνει μόνο με την επιλογή των σπουδών αλλά παίζει ρόλο και η προσωπικότητα. Μπορεί η ιατρική να αποτελεί το χρυσό αυγό για πολλούς, αλλά δεν σημαίνει ότι οι ίδιοι κάνουν για επαγγελματίες γιατροί άσχετα αν μπόρεσαν να περάσουν σε κάποιο ιατρικό τμήμα.

Το θέμα αυτό δεν έχει στάθη; :shifty:
Μαν σαφεστατα δεν ειναι μονο η ιατρικη. Και στο λεω με πληρη επιγνωση της καταστασης, μιας και η συντριπτικη πλειοψηφια της σειρας μου στη παλια σχολη, καθως και οι 4/5 απο τα κολληταρια μ ειναι εξωτερικο. Ειτε σε καλες δουλειες (παντου υπαρχει εκμεταλλευση, καπου ομως απλα τηρουνται τα προσχηματα) ειτε σε διδακτορικα επι πληρωμη.
Απλα εδω το πιο "επιτυχημενο" παραδειγμα της γενιας μ π εχω, ειναι παλικαρος να χωνεται σε σαπια ερευνητικα, για να μπορεσει να χρηματοδοτησει τα ετη του διδακτορικου.

Στην τελικη κ η ιατρικη απλα σου εξασφαλιζει καποια καλα χρονια στη ειδικοτητα για δεδομενα ελλαδας, πρεπει να χεις κανει τα κουμαντα σου αυτη τη 12αετια για να μην αναρωτιεσαι μετα πώς και τι.
Κ αυτο ειναι ενα μαθημα που το εμαθα καλα μετα την παλια σχολη.

Ομως ζητημα ειναι, οτι δεν παλευουν ολοι το εξωτερικο ή δεν εχουν ολοι τις ιδιες δυνατοτητες αλλος ξερω γω εχει υποχρεωσεις οικογενεια κατι τελος παντων π τον κραταει πισω. Αυτο με φερνει στο αμεσως επομενο.

Η κατασταση ειναι τετοια, οπως ειμαι σιγουρος οτι εχεις νιωσει στο πετσι σου κ εσυ, που τα μονα επαγγελματα "με μελλον", ειναι αυτα π γραφει ο τιτλος του θεματος.
Plus Εποπαρος, νυχου, διαπλεκομενος.
Θυμασαι, αραγε, μολις εσκασε η κριση, τους μπαρμπαδες/βολεμενους επι το πλειστον, να λενε οτι δεν ξερουμε τι ερχεται σε 5 χρονια;
Ε τα 5 χρονια περασαν, εγιναν 10 και, εσκασε κ υγειονομικη κριση, και οι τιμιοι ειτε την εκαναν για εξω ειτε φυτοζωουν καπου εγχωρια περιμενοντας τα δευτερα -αντα.
Και διαταξικη κινητικοτητα παντα μονο προς τα κατω.

Ε μεσα σε αυτο το ντελιριο εκπτωσης σε ολους τους τομεις λοιπον, εκανα την "κριση ευκαιρια"(και κροισος μες την κριση κ δεν συμμαζευεται 😂 ) να παλεψω κατι που για μενα παντα, συνδυαζει σε καποιο βαθμο τα παραπανω στοιχεια. Και μου δινει τη δυνατοτητα να μαθω 2-3 πραγματα παραπανω για τον κοσμο, απο τα στενα κ απληρωτα ορια ενος μεταπτυχιακου. Δατς ολλ!

P.S. Μπορει να διαφωνω σε πολλα με τον γνωστο φοκο, αλλα η πορεια του δειχνει πώς το να επιμενεις και να κανεις τις σωστες επιλογες δεδομενων των συγκυριων, ειναι πολυ πιο εξυπνο και vfm απο ενα κοφτερο μυαλο που ακολουθει πεπατημενες.
Ή να βολευεσαι απλα σε μια κατασταση.

Ps2 Σεντονταρα δν μπορω να κανω κτ καλυτερο😁
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω με την μακρο-οικονομική ανάλυση που κάνεις απλώς εστιάζω ότι δεν κάνουν όλοι σαν προσωπικότητες και ικανότητες άσχετα αν σπουδάσουν κανονικά, για γιατροί. Άσχετα από τον στόχο ζωής θα πρέπει να υπάρχει και ο ρεαλισμός κατά πόσο είναι εφικτό κάτι με βάση τα προσωπικά δεδομένα του καθενός. Δυνητικά η ιατρική, η μηχανολογία κτλ προσφέρει δεδομένες επαγγελματικές ευκαιρίες. Πώς ξέρουμε όμως ότι ταιριάζουν στην προσωπικότητα κάποιου; Ή πόσο ο καθένας είναι διατεθειμένος να γίνει κατάλληλος σε κάποιο επάγγελμα που έχει ιδιαιτερότητες ως προς τον τρόπο της εργασίας; Η εργασία δεν είναι χόμπι. Ή κάνει κάποιος την εργασία καλά ή τρώει πόδι επειδή υπάρχουν συνέπειες.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω με την μακρο-οικονομική ανάλυση που κάνεις απλώς εστιάζω ότι δεν κάνουν όλοι σαν προσωπικότητες και ικανότητες άσχετα αν σπουδάσουν κανονικά, για γιατροί. Άσχετα από τον στόχο ζωής θα πρέπει να υπάρχει και ο ρεαλισμός κατά πόσο είναι εφικτό κάτι με βάση τα προσωπικά δεδομένα του καθενός. Δυνητικά η ιατρική, η μηχανολογία κτλ προσφέρει δεδομένες επαγγελματικές ευκαιρίες πώς ξέρουμε ότι ταιριάζουν στην προσωπικότητα κάποιου; Ή πόσο ο καθένας είναι διατεθειμένος να γίνει κατάλληλος σε κάποιο επάγγελμα;

Οπως δεν κανουν κ ολοι για μηχανικοι, καθηγητες, αστυνομοι, ερευνητες κλπ.

Οποτε πώς ξερει κανεις τι δρομο να ακολουθησει;
Απλα δεν το ξερει. Υπαχουν καποια ερεθισματα απο το σπιτι, καποια απο φιλους, τιβι, αλλα ως εκει.
Απο εκει και περα, καποιος μπορει ειτε να ειναι κωλοφαρδος και να του κατσει με τη μια η επιλογη που εκανε, ειτε να μην τον ενδιαφερει κατι ιδιαιτερα αλλα να ειναι καταφερτζης, ειτε και να μην ανακαλυψει ποτε τι του ταιριαζει.

Συγνωμη, δηλαδη θεωρει κανεις λογικος ανθρωπος οτι ο μεσος σπουδαστης αστυνομιας θελει να προστατευσει με αυτοθυσια απο το εγκλημα, ο στρατιωτικος να "φυλαττει θερμοπυλες", ο μαθηματικος να λυσει τον Γκολντμπαχ, ο γιατρος να κουραρει ολιστικα τον ασθενη;

Καποιοι λιγοι μπορει να το κανουν, οι περισσοτεροι ομως μαλλον οχι και απλα ικανοποιουν συμπλεγματα παλαιοτερων ή καποιου ειδους ανασφαλεια. Ή οπως ειπα πιο πανω, "ετυχε".
Δεν το βρισκω απαραιτητα κακο, αν ο αλλος εχει την ψυχικη ηρεμια να τα βρει με την επιλογη που εκανε και να πορευτει με αυτη, διατηρωντας ενα επιπεδο επαγγελματικης ποιοτητας και βιοπορισμου.

Εκτος κι αν μιλαμε για ενα πολυ υψηλο επιπεδο skills που χαρακτηριζεται ως "ταλεντο", οποιοσδηποτε με 1 μεσο μυαλο κ πανω μπορει να γινει το οτιδηποτε εαν επενδυσει αρκετα σε αυτο και εχει και την αντιστοιχη οικονομικη επιφανεια. Το πιστευω αυτο.
Οι λογοι που το κανει βεβαια αφορουν τον ιδιο και μονο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση πως ακόμα θεωρούμε άτομα που έδωσαν πανελλήνιες επιτυχημένα και έξυπνα ενώ όσους κατέφυγαν σε λύσεις όπως δημόσια ιεκ,ιδιωτικά,κολλέγια,σπουδές στο εξωτερικό αργόσχολους,λεφτάδες κτλ κτλ.Και πιο πολύ μου κάνει εντύπωση που αυτή την άποψη την έχουν και παιδιά που έχουν δώσει πανελλήνιες και ξέρουν πως οι πανελλήνιες,εκτός από διάβασμα σε γενικές γραμμές,απαιτούν και τύχη.Πολύ τύχη και πολύ καλή διαχείρηση άγχους.
Ακόμα θυμάμαι,σαν χθες,την πίεση που ένιωθα από το φροντιστήριο κυρίως να τα πάω καλά στις πανελλήνιες επειδή ήμουν "καλή μαθήτρια" και όφειλα να τα πάω καλά για να αποδείξω την αξία μου.Όταν με το καλό έδωσα και έφυγε αυτό το σαράκι από πάνω μου,κατάλαβα πόσο σημαντική είναι η τύχη σε αυτές τις περιπτώσεις.Δε λέω με το διάβασμα η μεταβλητή "τύχη" ίσως να χάνει την αξία της αλλά και πάλι δε παύει να αποτελεί παράγοντα επιτυχίας ή αποτυχίας.Έτσι κι εγώ,ανατρέξτε λίγο σε παλιά θέματα που έγραφα πόσο έγραφα στα διαγωνίσματα και τι πήρα στις πανελλήνιες.Η τύχη ήταν απλά με το μέρος μου,έγραψα όσα μόρια ήθελα περίπου χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια γιατί δεν άντεχα να διαβάζω όλη μέρα.Αυτό σημαίνει όμως ότι είμαι έξυπνη,διαβαστερή,και ότι αξίζω περισσότερα από κάποιον που έστρωσε κώλο,διάβασε,έκλαψε,έχασε τον ύπνο του,τη ζωή του και εν τέλει δεν έγραψε γιατί του έπεσαν θέματα που δεν ήξερε τόσο ή αγχώθηκε και επέλεξε να πάει εξωτερικό να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα;Δε νομίζω.Η επιτυχία δε κρίνεται από το αν έγραψες στις πανελλήνιες τι είναι φυλοσύνδετη κληρονομικότητα,τι ξέρεις για την επίδραση κοινού ιόντος/τους δεσμούς υδρογόνου,ποια είναι η ροπή αδράνειας τη ράβδου κτλ κτλ.Εμένα αυτό δεν έχει να μου πει τίποτα,απλά δείχνει ότι τυποποιημένα έμαθες κάποια πράγματα.Επιτυχία για εμένα και για όλους κανονικά είναι με βάση τις κλίσεις μας και τις ικανότητες μας,να προσπαθούμε για αυτό που αγαπάμε όσα τροχοπέδια βρούμε μπροστά μας.Οι άλλοι ο,τι και να κάνουμε θα μας κρίνουν ούτως ή άλλως οπότε έχει νοήμα να τους ακούμε;Μπα.Θέλουμε να σπουδάσουμε ιατρική αλλά δε θέλουμε να ξαναδώσουμε γιατί βλέπουμε ότι στις πανελλήνιες δεν εξετάζεσαι στις μαθηματικές/φυσικές κτλ ικανότητες αλλά στο πόσο γρήγορα γράφεις και στο πόσο ταχύτατα μπορείς να λύσεις άσκηση με σύνθετο στερεό και 100 διαφορετικές εξισώσεις και επιλέγουμε τα λεφτά που θα δίναμε σε φροντιστήρια να τα δώσουμε σε μια ξένη χώρα και να κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα.Είναι αυτό κακό;Μη τρελαθούμε όχι.Καλό είναι να καταλάβουμε ότι οι πανελλήνιες είναι μια μπούρδα και μισή.Αξιοκρατικό σύστημα ίσως είναι αλλά από εκεί και πέρα δεν εξετάζει πόσο καλά μπορείς να εφαρμόσεις των χ,y νόμο στα μαθηματικά,στη φυσική,στη χημεία αλλά το πόσο πολλές ασκήσεις έλυσες και τις έμαθες απέξω χωρίς να καταλάβεις γρι.Αυτό για εμένα συγνώμη είναι μπούρδα και όχι ουσιαστική γνώση.
Τέλος πάντων για να μη μακρυγορώ άλλο,μπορείς αντί να μπεις στη διαδικασία αυτή,που κατ'εμε δεν δείχνει σε καμία περίπτωση αν αξίζεις όντως σαν άτομο,να επιλέξεις να πας σε ένα ΙΕΚ,σε μια σχολή κάπου αλλού τέλος πάντων σου αρέσει πραγματικά και δεν εξετάζει το πόσο Usain Bolt είσαι αλλά το πόσο σου αρέσει αυτό που κάνεις και πόσο στροφάρεις ;)
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση πως ακόμα θεωρούμε άτομα που έδωσαν πανελλήνιες επιτυχημένα και έξυπνα ενώ όσους κατέφυγαν σε λύσεις όπως δημόσια ιεκ,ιδιωτικά,κολλέγια,σπουδές στο εξωτερικό αργόσχολους,λεφτάδες κτλ κτλ.Και πιο πολύ μου κάνει εντύπωση που αυτή την άποψη την έχουν και παιδιά που έχουν δώσει πανελλήνιες και ξέρουν πως οι πανελλήνιες,εκτός από διάβασμα σε γενικές γραμμές,απαιτούν και τύχη.Πολύ τύχη και πολύ καλή διαχείρηση άγχους.
Ακόμα θυμάμαι,σαν χθες,την πίεση που ένιωθα από το φροντιστήριο κυρίως να τα πάω καλά στις πανελλήνιες επειδή ήμουν "καλή μαθήτρια" και όφειλα να τα πάω καλά για να αποδείξω την αξία μου.Όταν με το καλό έδωσα και έφυγε αυτό το σαράκι από πάνω μου,κατάλαβα πόσο σημαντική είναι η τύχη σε αυτές τις περιπτώσεις.Δε λέω με το διάβασμα η μεταβλητή "τύχη" ίσως να χάνει την αξία της αλλά και πάλι δε παύει να αποτελεί παράγοντα επιτυχίας ή αποτυχίας.Έτσι κι εγώ,ανατρέξτε λίγο σε παλιά θέματα που έγραφα πόσο έγραφα στα διαγωνίσματα και τι πήρα στις πανελλήνιες.Η τύχη ήταν απλά με το μέρος μου,έγραψα όσα μόρια ήθελα περίπου χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια γιατί δεν άντεχα να διαβάζω όλη μέρα.Αυτό σημαίνει όμως ότι είμαι έξυπνη,διαβαστερή,και ότι αξίζω περισσότερα από κάποιον που έστρωσε κώλο,διάβασε,έκλαψε,έχασε τον ύπνο του,τη ζωή του και εν τέλει δεν έγραψε γιατί του έπεσαν θέματα που δεν ήξερε τόσο ή αγχώθηκε και επέλεξε να πάει εξωτερικό να κάνει το όνειρο του πραγματικότητα;Δε νομίζω.Η επιτυχία δε κρίνεται από το αν έγραψες στις πανελλήνιες τι είναι φυλοσύνδετη κληρονομικότητα,τι ξέρεις για την επίδραση κοινού ιόντος/τους δεσμούς υδρογόνου,ποια είναι η ροπή αδράνειας τη ράβδου κτλ κτλ.Εμένα αυτό δεν έχει να μου πει τίποτα,απλά δείχνει ότι τυποποιημένα έμαθες κάποια πράγματα.Επιτυχία για εμένα και για όλους κανονικά είναι με βάση τις κλίσεις μας και τις ικανότητες μας,να προσπαθούμε για αυτό που αγαπάμε όσα τροχοπέδια βρούμε μπροστά μας.Οι άλλοι ο,τι και να κάνουμε θα μας κρίνουν ούτως ή άλλως οπότε έχει νοήμα να τους ακούμε;Μπα.Θέλουμε να σπουδάσουμε ιατρική αλλά δε θέλουμε να ξαναδώσουμε γιατί βλέπουμε ότι στις πανελλήνιες δεν εξετάζεσαι στις μαθηματικές/φυσικές κτλ ικανότητες αλλά στο πόσο γρήγορα γράφεις και στο πόσο ταχύτατα μπορείς να λύσεις άσκηση με σύνθετο στερεό και 100 διαφορετικές εξισώσεις και επιλέγουμε τα λεφτά που θα δίναμε σε φροντιστήρια να τα δώσουμε σε μια ξένη χώρα και να κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα.Είναι αυτό κακό;Μη τρελαθούμε όχι.Καλό είναι να καταλάβουμε ότι οι πανελλήνιες είναι μια μπούρδα και μισή.Αξιοκρατικό σύστημα ίσως είναι αλλά από εκεί και πέρα δεν εξετάζει πόσο καλά μπορείς να εφαρμόσεις των χ,y νόμο στα μαθηματικά,στη φυσική,στη χημεία αλλά το πόσο πολλές ασκήσεις έλυσες και τις έμαθες απέξω χωρίς να καταλάβεις γρι.Αυτό για εμένα συγνώμη είναι μπούρδα και όχι ουσιαστική γνώση.
Τέλος πάντων για να μη μακρυγορώ άλλο,μπορείς αντί να μπεις στη διαδικασία αυτή,που κατ'εμε δεν δείχνει σε καμία περίπτωση αν αξίζεις όντως σαν άτομο,να επιλέξεις να πας σε ένα ΙΕΚ,σε μια σχολή κάπου αλλού τέλος πάντων σου αρέσει πραγματικά και δεν εξετάζει το πόσο Usain Bolt είσαι αλλά το πόσο σου αρέσει αυτό που κάνεις και πόσο στροφάρεις ;)
απο αυτο τοποστ βλεπωμονο βαρυγδουπα λογια και μια προσπαθεια εντυπωσιασμου, τιποτε αλλο
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
απο αυτο τοποστ βλεπωμονο βαρυγδουπα λογια και μια προσπαθεια εντυπωσιασμου, τιποτε αλλο
Ναι άλλη δουλειά δεν έχω από το να εντυπωσιάσω κόσμο στο ίντερνετ.Αν σε έτσουξε η αλήθεια με τις πανελλήνιες δε σου φταίει κανείς.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ναι άλλη δουλειά δεν έχω από το να εντυπωσιάσω κόσμο στο ίντερνετ.Αν σε έτσουξε η αλήθεια με τις πανελλήνιες δε σου φταίει κανείς.
δεν με ετσουξε τιποτα, αν εισαι μαγκας δεν κλαιγεσαι, βαζεις την ψυχη σου για να πετυχεις τον στοχοσου
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δεν με ετσουξε τιποτα, αν εισαι μαγκας δεν κλαιγεσαι, βαζεις την ψυχη σου για να πετυχεις τον στοχοσου
Οκ ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.Εγώ δε πρόκειται να υποτιμήσω κάποιον που αντί να δώσει πανελλήνιες αποφάσισε να πάει σε κάποιο ΙΕΚ ή στο εξωτερικό.Εσύ μπορεί να το βλέπεις εύκολη λύση,εγώ μπορεί να λέω μη κρίνεις γιατί δε ξέρεις τι κρύβει ο καθένας μέσα του και με τι συνθήκες έκανε όποια επιλογή έκανε.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Οκ ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.Εγώ δε πρόκειται να υποτιμήσω κάποιον που αντί να δώσει πανελλήνιες αποφάσισε να πάει σε κάποιο ΙΕΚ ή στο εξωτερικό.Εσύ μπορεί να το βλέπεις εύκολη λύση,εγώ μπορεί να λέω μη κρίνεις γιατί δε ξέρεις τι κρύβει ο καθένας μέσα του και με τι συνθήκες έκανε όποια επιλογή έκανε.
το να παει σε ιεκδενειναι μεμπτο, το να κανει μεταγραφη η ναπαειεξωτερικοειναι
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
το να παει σε ιεκδενειναι μεμπτο, το να κανει μεταγραφη η ναπαειεξωτερικοειναι
Κατακριτέο καλύτερα ας είναι οι ανώμαλοι που κυκλοφορούν και δημοσιοποιούν πορνό εν αγνοία των γυναικών,όχι οι προσωπικές επιλογές του καθενός που δε βλάπτουν και κανέναν στο εντωμεταξύ.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Κατακριτέο καλύτερα ας είναι οι ανώμαλοι που κυκλοφορούν και δημοσιοποιούν πορνό εν αγνοία των γυναικών,όχι οι προσωπικές επιλογές του καθενός που δε βλάπτουν και κανέναν στο εντωμεταξύ.
το ναπαρεις μεταγραφη βλαπτει βασικα
οπως και να πας στη ρουμανια για γιατρος γτ δημιουργειται κορεσμος στοεπαγγελμα
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
απο αυτο τοποστ βλεπωμονο βαρυγδουπα λογια και μια προσπαθεια εντυπωσιασμου, τιποτε αλλο
Αν δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά σπουδάζεις ιατρική στην Ελλάδα.
Μιλάς επομένως εκ του ασφαλούς.
Θα μπορούσες κι εσύ η ίδια να μην έχεις μπει στην σχολή για 100 μόρια πχ επειδή κάποιοι βαθμολογούν με υπέρμετρη αυστηρότητα στην επαρχία.Και προφανώς ο παράγοντας τύχη στα θέματα βάζει και βγάζει πολύ κόσμο στις υψηλόβαθμες.
Ας παραδεχόμαστε τουλάχιστον πως είναι τα πράγματα.
Δεν σημαίνει ότι είναι μαγκιά πάντα το να εμμένεις σε ένα σύστημα που δεν δουλεύει για εσένα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά σπουδάζεις ιατρική στην Ελλάδα.
Μιλάς επομένως εκ του ασφαλούς.
Θα μπορούσες κι εσύ η ίδια να μην έχεις μπει στην σχολή για 100 μόρια πχ επειδή κάποιοι βαθμολογούν με υπέρμετρη αυστηρότητα στην επαρχία.Και προφανώς ο παράγοντας τύχη στα θέματα βάζει και βγάζει πολύ κόσμο στις υψηλόβαθμες.
Ας παραδεχόμαστε τουλάχιστον πως είναι τα πράγματα.
Δεν σημαίνει ότι είναι μαγκιά πάντα το να εμμένεις σε ένα σύστημα που δεν δουλεύει για εσένα.
Α σπουδάζει ιατρική,έτσι εξηγείται η έπαρση,έπρεπε να το έχω καταλάβει....
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
εδωσα δυο φορες αγαπη για να γινω γιατρος
οταν δεν περασα εκλαψα και πονεσα
αλλα διαβαζα ολη μερα για να γινω αυτο που θελω
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
το ναπαρεις μεταγραφη βλαπτει βασικα
οπως και να πας στη ρουμανια για γιατρος γτ δημιουργειται κορεσμος στοεπαγγελμα
Ναι οι γιατροί στη Ρουμανία προκαλούν κορεσμό στο επάγγελμα,όχι τα 500 ιατρικά τμήματα που έχουμε σε όλη την Ελλάδα που το καθένα παίρνει αβέρτα κόσμο.
Τώρα η μεταγραφή,συγνώμη που ακριβώς βλάπτει;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top