Σπουδές Ιατρικής στο εξωτερικό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
υπάρχουν τμήματα στα Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά και Ρουμάνικα στα περισσότερα πανεπιστήμια της Ρουμανίας

Nαι, θέλω να πω ότι είναι πιο εύκολο για πολλούς λόγους κάποιος να σπουδάσει σε ένα Τμήμα με γλώσσα διδασκαλίας την αγγλική από ότι να μάθει τη μητρική γλώσσα καθώς η Ελλάδα δεν έχει ευκολίες εκμάθησης άλλων ξένων γλωσσών π.χ. Τσέχικων. Οι Έλληνες έρχονται σε άμεση επαφή με μια διεθνή γλώσσα παρά με μια λιγότερο διεθνή γλώσσα όπως τα Τσέχικα ή τα Γερμανικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τώρα το είδα το θέμα και διάβασα αυτά που λέγατε τα οποία δεν σχετίζονται με τον τίτλο τέλος πάντων ας πω και γω την γνώμη μου παρόλο που δεν με ρώτησε κανείς γιατί έχω έρθει σε παρόμοια θέση.
22-03-41-cea6cea9cea4ce9f-ce9ace95cea6-5.png

Ξέρετε δεν μπορούν όλοι να τα καταφέρουν μέσα από το σύστημα των πανελλαδικών.
Και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν δίνονται "ισάξιες" επιλογές .
Τι εννοώ .
Αν κάποιος δεν περάσει(εκεί που θέλει)ή σε ΙΕΚ θα πάει θα τον κοιτούν με μισό μάτι και το χαρτί μπορεί να φτάσει μέχρι επίπεδο 5 αν ο απόφοιτος επιλέξει να δώσει πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ ή σε κολλέγιο που πάλι θα τον κοιτούν με μισό μάτι και θα λένε ότι σπουδάζει με τα λεφτά του μπαμπά , πάλι υπάρχει θέμα με την αναγνώριση των σπουδών τα περισσότερα κολλέγια εξαπατούν τους πελάτες τους(δεν έχω ακούσει μισό καλό λόγο για κάποιο κολλέγιο από όσους σπούδαζαν)
Ή θα ασχοληθεί με κάτι που δεν απαιτεί ακαδημαϊκες σπουδές. εκεί πάλι σε κοιτούν με μισό μάτι (σε μια φίλη μου είπαν γίνε κομμώτρια αφού σ αρέσει αλλά δεν θα έχεις το κύρος ενός Συνταγματάρχη -μη ειρωνικά-)
Μετά πιάνουμε την επιλογή του εξωτερικού
Τα δίδακτρα σε χώρες της Βόρειας Ευρώπης είναι ακριβά και στις περισσότερες όπως προαναφέρθηκε τα μαθήματα γίνονται στην εκάστοτε γλώσσα οπότε δύσκολο να ανταπεξέλθουν οι πιο πολλοί . Στην περίπτωση αυτή , την πιο δυσκολη κατά τη γνώμη μου , δε σε κρίνουν τόσο .
Και τέλος οι γειτονικές χώρες που μόνο τριτοκοσμικες δεν τις έχετε χαρακτηρίσει (κάποιοι) .πιο συνηθισμένη επιλογή καθώς
Τα δίδακτρα είναι πιο προσιτά και η μετακίνηση πιο εύκολη και γρήγορη.

Εν ολίγοις, ο,τι και και να επιλέξεις να κάνεις από τη στιγμή που δεν (ξανά)δώσεις πανελλήνιες θα σε κρίνουν. Ξέρετε δεν μπορούν όλοι να πληρώνουν φροντιστήρια ούτε να γράψουν όσο απαιτείται για να πετύχουν. Όσο κι αν προσπαθήσουν γιατί πολύ απλά ΔΕΝ τους ταιριάζει αυτό το απόλυτο σύστημα. Σταματήστε επομένως να κρίνετε τόσο πολύ έναν άνθρωπο από το ΧΑΡΤΊ που έχει αν είναι δυνατόν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
H ερώτησή μου είναι απλή. Πώς κρίνουμε κάποιον ως "αποτυχημένο" όταν δεν καταφέρνει να γράψει τα απαιτούμενα μόρια με τις πανελλαδικές εξετάσεις με βάση ένα συγκεκριμένο τρόπο εξέτασης το οποίο διόλου δεν εξετάζει την επιστημονική και γνωστική ικανότητα κάποιου να σπουδάσει μια επιστήμη (Ιατρική, Γεωλογία, Μαθηματικά κτλ) και την ίδια στιγμή μπορεί και ανταπεξέρχεται σε ένα σύστημα σπουδών και τρόπου σκέψης άλλης χώρας με συνομήλικους φοιτητές ντόπιους που έχουν άλλη κουλτούρα ζωής και διαφορετικό τρόπο σκέψης. Πριν απαντήσετε, σκεφτείτε λίγο.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Πάντως, πριν καταργηθούν οι εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ, μόνο ένα 25% αποφοίτων εξωτερικού το χρόνο αποκτούσε άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Αν και ιδεολογικά είμαι αντίθετος σε οποιασδήποτε μορφής εκπαιδευτικής διαδικασία που απαιτεί δίδακτρα, έχω γνωρίσει και αρκετά καλούς γιατρούς που σπούδασαν Βουλγαρία Ρουμανία κλπ, οπότε δεν είμαι απόλυτος πλέον, εξαρτάται από τον κόπο που θα καταβάλεις.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα 1: ο πατέρας του κολλητού μου, σπούδασε (τότε) ιατρική στην Ιταλία. Ο τύπος είναι απλά ταλέντο με φοβερές γνώσεις, που χαραμίστηκε ως διευθυντής στο ΕΣΥ.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα 2: Η μάνα της κοπέλας μου, σπούδασε Ρουμανία (είναι Ρουμάνα και έδωσε τότε πανρουμανικές). Όχι απλά τα κατάφερε, αλλά έμαθε ελληνικά, πήρε ειδικότητα καρδιολογίας στην Ελλάδα και σήμερα είναι Διευθύντρια ΜΕΘ. Η τύπισσα απλά είναι τρομερή στις γνώσεις και σε αυτό που κάνει.

Με άλλα λόγια, είναι πολύ κοντόφθαλμο να τα βάζεις με κάποιον που είχε τη δυνατότητα να πάει έξω να σπουδάσει, ενώ το ίδιο το σύστημα (τόσο το εισαγωγής όσο και μετέπειτα στην ειδικότητα) μπάζει από παντού.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Πάντως, πριν καταργηθούν οι εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ, μόνο ένα 25% αποφοίτων εξωτερικού το χρόνο αποκτούσε άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Αν και ιδεολογικά είμαι αντίθετος σε οποιασδήποτε μορφής εκπαιδευτικής διαδικασία που απαιτεί δίδακτρα, έχω γνωρίσει και αρκετά καλούς γιατρούς που σπούδασαν Βουλγαρία Ρουμανία κλπ, οπότε δεν είμαι απόλυτος πλέον, εξαρτάται από τον κόπο που θα καταβάλεις.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα 1: ο πατέρας του κολλητού μου, σπούδασε (τότε) ιατρική στην Ιταλία. Ο τύπος είναι απλά ταλέντο με φοβερές γνώσεις, που χαραμίστηκε ως διευθυντής στο ΕΣΥ.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα 2: Η μάνα της κοπέλας μου, σπούδασε Ρουμανία (είναι Ρουμάνα και έδωσε τότε πανρουμανικές). Όχι απλά τα κατάφερε, αλλά έμαθε ελληνικά, πήρε ειδικότητα καρδιολογίας στην Ελλάδα και σήμερα είναι Διευθύντρια ΜΕΘ. Η τύπισσα απλά είναι τρομερή στις γνώσεις και σε αυτό που κάνει.

Με άλλα λόγια, είναι πολύ κοντόφθαλμο να τα βάζεις με κάποιον που είχε τη δυνατότητα να πάει έξω να σπουδάσει, ενώ το ίδιο το σύστημα (τόσο το εισαγωγής όσο και μετέπειτα στην ειδικότητα) μπάζει από παντού.
το να γινεις διευθιυντης στο εσυ χαραμιζεσαι;η διευθυντης μεθ;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
το να γινεις διευθιυντης στο εσυ χαραμιζεσαι;η διευθυντης μεθ;
Από την άποψη ότι έχεις άμεσο impact στις ζωές ανθρώπων τις επαρχίας, που πιθανότατα θα κατέληγαν στα χέρια κάποιου άλλου, φυσικά και όχι.

Από την άποψη ακαδημαϊκής εξέλιξης/τεχνικών/μέσων/€€, ναι.

(Μιλάω πάντα για άτομα με γνώσεις και skills που άνετα καπελώνουν καθηγητές/ιδιωτικούς εν ελλάδι)
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Από την άποψη ότι έχεις άμεσο impact στις ζωές ανθρώπων τις επαρχίας, που πιθανότατα θα κατέληγαν στα χέρια κάποιου άλλου, φυσικά και όχι.

Από την άποψη ακαδημαϊκής εξέλιξης/τεχνικών/μέσων/€€, ναι.

(Μιλάω πάντα για άτομα με γνώσεις και skills που άνετα καπελώνουν καθηγητές/ιδιωτικούς εν ελλάδι)
μα οι διευθυντες των δημοσιων στην επαρχια ακουγεται οτι θησαυριζουν
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
μα οι διευθυντες των δημοσιων στην επαρχια ακουγεται οτι θησαυριζουν
Τι να σου πω, οι συγκεκριμένοι για δικούς τους λόγους δεν έχουν πάρει σεντ όπως μαρτυρουν οι ασθενείς, μόνο αρνιά το πάσχα.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Χειρουργική(ΜΕΘ), Αναισθησιολογία(ΜΕΘ), Γενική Ιατρική. Με αυτή τη σειρά.
σσας 1ο είσαι αν επιτρέπεται;
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Χειρουργική(ΜΕΘ), Αναισθησιολογία(ΜΕΘ), Γενική Ιατρική. Με αυτή τη σειρά.
σσας 1ο είσαι αν επιτρέπεται;
2ο εχω βαλει λαθος ηλικια και δεν μπορω να ταλλαξω, εσυ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

λογία(ΜΕΘ), Γενική Ιατρική. Με αυτή τη σειρά.
σσας 1ο είσαι αν επιτρέπεται;
2ο εχω βαλει λαθος ηλικια και δεν μπορω να ταλλαξω, εσυ;
θελω να πω τι ετος εισαι;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
για τη σχολή πρέπει να πας στο όνομά σου στα στοιχεία λογαριασμού και να το προσθέσεις εκεί! Η ηλικία αλλάζει μόνο από το διαχειριστή

3ο είμαι στο απθ, αλλά στην πολιτική ιατρική.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
για τη σχολή πρέπει να πας στο όνομά σου στα στοιχεία λογαριασμού και να το προσθέσεις εκεί! Η ηλικία αλλάζει μόνο από το διαχειριστή

3ο είμαι στο απθ, αλλά στην πολιτική ιατρική.
κι εχετε παει σε κλινικες απο τωρα;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Με το νέο πρόγραμμα σπουδών πάμε όλοι στο 3ο έτος πρώτη φορά κλινικές.
Στο Ε εξάμηνο έχεις σημειολογία (χειρουργική, παθολογία, παιδιατρική) και στο ΣΤ ωρλ, οφθαλμολογία, δέρμα.

Στις άλλες ιατρικές αν δεν κάνω λάθος μπαίνουν στο 4ο έτος.
Θα τα δεις του χρόνου!
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Με το νέο πρόγραμμα σπουδών πάμε όλοι στο 3ο έτος πρώτη φορά κλινικές.
Στο Ε εξάμηνο έχεις σημειολογία (χειρουργική, παθολογία, παιδιατρική) και στο ΣΤ ωρλ, οφθαλμολογία, δέρμα.

Στις άλλες ιατρικές αν δεν κάνω λάθος μπαίνουν στο 4ο έτος.
Θα τα δεις του χρόνου!
ουαου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πως και αποφασισες να αφησεις το επαγγελμα του μηχανικου;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
:( δεν το άφησα αλλά πλέον ζορίζει το πράγμα με το διάβασμα και μάλλον θα το αφήσω σιγά σιγά :( :(
θελω να πω πως και αποφασισες να γινεις γιατρος και να μην σταδιοδρομησεις ως μηχανικος;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
θελω να πω πως και αποφασισες να γινεις γιατρος και να μην σταδιοδρομησεις ως μηχανικος;
κυρίως είναι αυτό που συζητούσατε σε άλλο θέμα, ως μηχανικός συνήθως βλέπεις έμμεσα το αποτύπωμα της δουλειάς σου στις ζωές των ανθρώπων - η αμεσότητα που προσφέρει το επάγγελμα του γιατρού είναι κάτι που λίγα επαγγέλματα το έχουν

επίσης είναι ένα επάγγελμα που γενικά αντέχει τις διακυμάνσεις της οικονομίας και γενικά για την ελληνική πραγματικότητα μία πολύ καλή επιλογή (αλλά και ακαδημαϊκή).

Έχουν γραφτεί πολλά για αυτό σε αυτό το φορουμ.
Εσύ πώς και διάλεξες στρατιωτική και όχι πολιτική;
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
κυρίως είναι αυτό που συζητούσατε σε άλλο θέμα, ως μηχανικός συνήθως βλέπεις έμμεσα το αποτύπωμα της δουλειάς σου στις ζωές των ανθρώπων - η αμεσότητα που προσφέρει το επάγγελμα του γιατρού είναι κάτι που λίγα επαγγέλματα το έχουν

επίσης είναι ένα επάγγελμα που γενικά αντέχει τις διακυμάνσεις της οικονομίας και γενικά για την ελληνική πραγματικότητα μία πολύ καλή επιλογή (αλλά και ακαδημαϊκή).

Έχουν γραφτεί πολλά για αυτό σε αυτό το φορουμ.
Εσύ πώς και διάλεξες στρατιωτική και όχι πολιτική;
μα δεν διαλεξα στρατιωτικη ιατρικη, σε πολιτικη σπουδαζω
ως μηχανικος δεν εβρισκες δουλεια;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
σορρυυ κατάλαβα το αντίθετο!

στην αρχή δυσκολεύτηκα όπως όλοι μετά όμως βρήκα στο δημόσιο που ήθελα και ήμουν καλά
Αλλά ήμουν μικρός για να κάνω την ίδια δουλειά για 50+ χρόνια, θα ταν βασανο μετά από ένα σημείο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top