Σκέφτομαι να ξαναδώσω Πανελλαδικές για να περάσω Ιατρική, χωρίς όμως φροντιστήριο

_merion

Νεοφερμένος

Η _merion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,όπως είχα ξαναγράψει σκέφτομαι σοβαρά να δώσω ξανά 4η φορά για Ιατρική καθαρά.
Το θέμα είναι οτι δουλεύω κάθε μέρα ένα 6ώρο και προφανώς δεν θα κάνω φροντιστηρία πάλι, γεγονός που με αγχώνει γιατί λέω πώς θα τα καταφέρω χωρίς κάποια βοήθεια; Απο την άλλη υπάρχει και κάποια ψυχική κούραση, θέλω να πω πως αναβάλλω εδώ και πόσα χρόνια τώρα πράγματα που θέλω να κάνω, χόμπι, ξένες γλώσσες, δίπλωμα και τα σχετικά. Νιώθω πως αν δεν πετύχω τον στόχο μου, θα έχω σπαταλήσει άλλη μια χρονιά μόνο διαβάζοντας. Και όλα αυτά για να είμαι πρωτο ετος τα 21 μου.

Δεν θέλω να γκρινιάζω τώρα, απλά θέλω να πω και πως νιωθω για να παρα οσο το δυνατον καλυτερες συμβουλες.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Συμβουλές εννοείς ως προς το αν πρέπει να πας η οζι φροντιστήριο η αν είναι σωστό αυτό που κάνεις? Για το πρώτο σου απαντω ότι αρκεί να ξεκινήσεις από Μάρτη ίσα ίσα να μπεις λίγο στο κλίμα κυρίως για την έκθεση και πιο πριν όλα μόνη σου. Τώρα το να δώσεις 4 φορές για την ιατρική που δεν ξέρεις καν αν σου αρέσει εικαζεις αυτή τη στιγμή όπως κάνουε όλοι μας άλλωστε όταν δίνουμε είναι big no. Γνώμη μου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα,όπως είχα ξαναγράψει σκέφτομαι σοβαρά να δώσω ξανά 4η φορά για Ιατρική καθαρά.
Το θέμα είναι οτι δουλεύω κάθε μέρα ένα 6ώρο και προφανώς δεν θα κάνω φροντιστηρία πάλι, γεγονός που με αγχώνει γιατί λέω πώς θα τα καταφέρω χωρίς κάποια βοήθεια; Απο την άλλη υπάρχει και κάποια ψυχική κούραση, θέλω να πω πως αναβάλλω εδώ και πόσα χρόνια τώρα πράγματα που θέλω να κάνω, χόμπι, ξένες γλώσσες, δίπλωμα και τα σχετικά. Νιώθω πως αν δεν πετύχω τον στόχο μου, θα έχω σπαταλήσει άλλη μια χρονιά μόνο διαβάζοντας. Και όλα αυτά για να είμαι πρωτο ετος τα 21 μου.

Δεν θέλω να γκρινιάζω τώρα, απλά θέλω να πω και πως νιωθω για να παρα οσο το δυνατον καλυτερες συμβουλες.

Τις προηγουμενες χρονιες σε τι μορια εφτασες?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι μήπως τρολλάρεις.Πως είναι δυνατόν να θές Ιατρική και μόνο και όχι πχ Οδοντιατρική ή Κτηνιατρική κλπ

Να έλεγα πως σκοπεύεις ΣΣΑΣ να τις καταλάβω τις 4 φορές.

Για ΣΣΑΣ αξίζει όντως αλλά έχεις περιθώριο μέχρι να κλείσεις τα 21.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι μήπως τρολλάρεις.Πως είναι δυνατόν να θές Ιατρική και μόνο και όχι πχ Οδοντιατρική ή Κτηνιατρική κλπ

Να έλεγα πως σκοπεύεις ΣΣΑΣ να τις καταλάβω τις 4 φορές.

Για ΣΣΑΣ αξίζει όντως αλλά έχεις περιθώριο μέχρι να κλείσεις τα 21.
Δεν είναι η μόνη. Ξέρω τύπο προσωπικά που θα δώσει τεταρτη φορά για ιατρική. Απλά μου φαίνεται αδιανόητο να έχεις δώσει ήδη 3 φορές και να έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση για το αν θα τα καταφέρεις χωρίς βοήθεια. Η ύλη δεν σου είναι άγνωστη. Οι πανελλήνιες δεν σου είναι άγνωστες να πω ότι είσαι πρωτάρα και δεν ξέρεις τι σε περιμένει. Και εννοειται να δουλέψεις. Θα σε βοηθήσει στην ψυχολογία σου νομίζω
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
πες μας βαθμολογιες που εβγαλες για να σου πουμε αν αξιζει να δωσεις.αν εβγαλες 12000 μορια και τις 3 φορες σημαινει οτι δεν εχεις σοβαρες δυνατοτητες.αν εβγαλες 18000 και την εχανες για 100-200 μορια αντε να ασχοληθεις.
 

_merion

Νεοφερμένος

Η _merion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι μήπως τρολλάρεις.Πως είναι δυνατόν να θές Ιατρική και μόνο και όχι πχ Οδοντιατρική ή Κτηνιατρική κλπ

Να έλεγα πως σκοπεύεις ΣΣΑΣ να τις καταλάβω τις 4 φορές.

Για ΣΣΑΣ αξίζει όντως αλλά έχεις περιθώριο μέχρι να κλείσεις τα 21.
Τι σχέση έχει η Οδοντιατρική και η Κτηνιατρική, με την Ιατρική; Καθαρά Ιατρική θέλω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι η μόνη. Ξέρω τύπο προσωπικά που θα δώσει τεταρτη φορά για ιατρική. Απλά μου φαίνεται αδιανόητο να έχεις δώσει ήδη 3 φορές και να έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση για το αν θα τα καταφέρεις χωρίς βοήθεια. Η ύλη δεν σου είναι άγνωστη. Οι πανελλήνιες δεν σου είναι άγνωστες να πω ότι είσαι πρωτάρα και δεν ξέρεις τι σε περιμένει. Και εννοειται να δουλέψεις. Θα σε βοηθήσει στην ψυχολογία σου νομίζω
Όταν προσπαθείς 3 χρονιές και δεν πετυχαίνεις πόσο υψηλή να είναι η αυτοπεποίθηση σου; Το να δώσω άλλη μια φορά όταν όλοι λένε, είσαι πίσω και θα χάσεις χρόνο και χάνεις τα νιάτα σου ΚΟΚ είναι ρίσκο. Γιατί ο φόβος της αποτυχίας τετραπλασιάζεται τι θα γίνει αν δεν μπω και πάλι ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πες μας βαθμολογιες που εβγαλες για να σου πουμε αν αξιζει να δωσεις.αν εβγαλες 12000 μορια και τις 3 φορες σημαινει οτι δεν εχεις σοβαρες δυνατοτητες.αν εβγαλες 18000 και την εχανες για 100-200 μορια αντε να ασχοληθεις.
1 χρόνια 10028 μόρια
2 χρόνια 15.046
3 χρόνια 17.875
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
θεαματικη βελτιωση παντως.το 2018 βγαζεις λιγο πανω απο 10.000 μορια,το 19 βγαζεις 15000 κατι και το 2020 ακομα παραπανω.σπανια εχω ακουσει τετοιες θεαματικες βελτιωσεις.φανταζομαι βεβαια φετος οτι εδωσες με το παλιο γτ με το νεο επιανες για πλακα ιατρικη με αυτο τα μορια.τι να σου πω αν δεν τρολαρεις σημαινει οτι εισαι κοντα
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
1 χρόνια 10028 μόρια
2 χρόνια 15.046
3 χρόνια 17.875

Κοιτάζοντας τα μόρια σου βλέπεις ότι δεν είσαι μακριά από το στόχο σου. Μιλώντας κυρίως για την τελευταία χρονιά. Γνωρίζοντας ήδη την ύλη δεν νομίζω ότι θα σου είναι δύσκολο να περάσεις ιατρική. Μόνο αν τα παρατήσεις και πας τελείως αδιάβαστη. Αν είχες μείνει στα μόρια της πρώτης χρονιάς θα σου έλεγα δύσκολο να την πετύχεις αλλά βλέποντας ότι πας όλο και καλύτερα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Από 10.000 στα 15.000 ελάχιστοι τα καταφέρνουν.

Ελπίζω να μην μας κάνεις πλάκα.

Όσο για τα νιάτα σου, σιγά τα νιάτα που έχασες. Εγώ που είμαι 35 να πάθω κατάθλιψη πως με πήραν τα χρόνια ; 😛

Μετά τα 45 χάνεις τα νιάτα αλλά έτσι είναι η ζωή.

Καλή Επιτυχία
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Τι σχέση έχει η Οδοντιατρική και η Κτηνιατρική, με την Ιατρική; Καθαρά Ιατρική θέλω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όταν προσπαθείς 3 χρονιές και δεν πετυχαίνεις πόσο υψηλή να είναι η αυτοπεποίθηση σου; Το να δώσω άλλη μια φορά όταν όλοι λένε, είσαι πίσω και θα χάσεις χρόνο και χάνεις τα νιάτα σου ΚΟΚ είναι ρίσκο. Γιατί ο φόβος της αποτυχίας τετραπλασιάζεται τι θα γίνει αν δεν μπω και πάλι ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



1 χρόνια 10028 μόρια
2 χρόνια 15.046
3 χρόνια 17.875

Εξαιρετικα , τελειωνεις την Νοσηλευτικη που πετυχες και κανεις κατατακτηριες Ιωαννινα, Αλεξανδρουπολη με βονους 2 ετη .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Οδοντιατρική πρώτα και στα καπάκια ιατρική.
Το να δώσεις 4 συναπτά έτη ενώ πιάνεις οδοντιατρική, εστώ και την τελευταία φορά, μετα συγχωρήσεων είναι μεγάλη αποκοτιά.
Και μην ακούσω πολλά χρόνια κλπ. Το να ξαναδώσεις ενώ πιάνεις οδοντ είναι σπαταλημένα χρόνια. Είναι ο καλύτερος επαγγελματικός συνδυασμός αυτά τα 2 παραπάνω πτυχία (απαραίτητα για ΓΝΘ/Χ).
Όσα χαλάσεις θα τα βγάλεις πίσω ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Τι σχέση έχει η Οδοντιατρική και η Κτηνιατρική, με την Ιατρική; Καθαρά Ιατρική θέλω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όταν προσπαθείς 3 χρονιές και δεν πετυχαίνεις πόσο υψηλή να είναι η αυτοπεποίθηση σου; Το να δώσω άλλη μια φορά όταν όλοι λένε, είσαι πίσω και θα χάσεις χρόνο και χάνεις τα νιάτα σου ΚΟΚ είναι ρίσκο. Γιατί ο φόβος της αποτυχίας τετραπλασιάζεται τι θα γίνει αν δεν μπω και πάλι ?
Με τοσα μόρια δεν θα έπρεπε να έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση ούτε να τετραπλασιάζεται ο φόβος σου. Έχεις κάνει περισσότερες επαναλήψεις στην ύλη από ένα τριτακι, έχεις εμπειρία και έχεις ωριμότητα. Αν πας με αυτό το σκεπτικό δεν περνάς. Και δεν είναι και νοοτροπία ιατρικής αυτή. Λίγο παραπάνω αυτοπεποίθηση
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπέρα,όπως είχα ξαναγράψει σκέφτομαι σοβαρά να δώσω ξανά 4η φορά για Ιατρική καθαρά.
Το θέμα είναι οτι δουλεύω κάθε μέρα ένα 6ώρο και προφανώς δεν θα κάνω φροντιστηρία πάλι, γεγονός που με αγχώνει γιατί λέω πώς θα τα καταφέρω χωρίς κάποια βοήθεια; Απο την άλλη υπάρχει και κάποια ψυχική κούραση, θέλω να πω πως αναβάλλω εδώ και πόσα χρόνια τώρα πράγματα που θέλω να κάνω, χόμπι, ξένες γλώσσες, δίπλωμα και τα σχετικά. Νιώθω πως αν δεν πετύχω τον στόχο μου, θα έχω σπαταλήσει άλλη μια χρονιά μόνο διαβάζοντας. Και όλα αυτά για να είμαι πρωτο ετος τα 21 μου.

Δεν θέλω να γκρινιάζω τώρα, απλά θέλω να πω και πως νιωθω για να παρα οσο το δυνατον καλυτερες συμβουλες.
Έχεις σκεφτεί μήπως να πας στην σχολή που περάσεις και να δώσεις κατατακτήριες;
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι νομίζουν ότι οι κατατακτήριες είναι μια εύκολη υπόθεση ειδικά στην ιατρική.

Καταρχάς οι διαθέσιμες θέσεις για να δώσει κάποιος κατατακτήριες και να περάσει στις ιατρικές σχολές είναι συνήθως 40-50. Οι υποψήφιοι που δίνουν μέχρι και στις περιφερειακές σχολές είναι σχεδόν 300, ο καθένας από σχολές όπως νοσηλευτική, μοριακής βιολογίας κτλ που λίγο τα ξέρουν. Άτομα που κάνουν φροντιστήρια κτλ.

Αν οι πανελλήνιες ήταν δύσκολες ως προς την εισαγωγή φανταστείτε τις κατατακτήριες (δικιά μου άποψη)

Υ.Γ: Φυσικά αν κάποιος είναι σίγουρος για τον εαυτό του και ότι θα τα πάει καλύτερα στις κατατακτήριες να δώσει, εν τέλει μόνο αυτός που όντως θα δώσει θα ξέρει ποιο θα είναι το καλύτερο
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι νομίζουν ότι οι κατατακτήριες είναι μια εύκολη υπόθεση ειδικά στην ιατρική.

Καταρχάς οι διαθέσιμες θέσεις για να δώσει κάποιος κατατακτήριες και να περάσει στις ιατρικές σχολές είναι συνήθως 40-50. Οι υποψήφιοι που δίνουν μέχρι και στις περιφερειακές σχολές είναι σχεδόν 300, ο καθένας από σχολές όπως νοσηλευτική, μοριακής βιολογίας κτλ που λίγο τα ξέρουν. Άτομα που κάνουν φροντιστήρια κτλ.

Αν οι πανελλήνιες ήταν δύσκολες ως προς την εισαγωγή φανταστείτε τις κατατακτήριες (δικιά μου άποψη)

Υ.Γ: Φυσικά αν κάποιος είναι σίγουρος για τον εαυτό του και ότι θα τα πάει καλύτερα στις κατατακτήριες να δώσει, εν τέλει μόνο αυτός που όντως θα δώσει θα ξέρει ποιο θα είναι το καλύτερο

Στην Ιατρική και όχι μόνο και σε Κτηνιατρική και σε άλλες σχολές υψηλής ζήτησης.

Το πρόβλημα με τις Κατατακτήριες είναι πως λόγω του ανταγωνισμού δεν αρκεί να γράψεις 5 ή 6.Θές 7 και πάνω και στα 3 μαθήματα αν θές να έχεις πιθανότητες.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι νομίζουν ότι οι κατατακτήριες είναι μια εύκολη υπόθεση ειδικά στην ιατρική.

Καταρχάς οι διαθέσιμες θέσεις για να δώσει κάποιος κατατακτήριες και να περάσει στις ιατρικές σχολές είναι συνήθως 40-50. Οι υποψήφιοι που δίνουν μέχρι και στις περιφερειακές σχολές είναι σχεδόν 300, ο καθένας από σχολές όπως νοσηλευτική, μοριακής βιολογίας κτλ που λίγο τα ξέρουν. Άτομα που κάνουν φροντιστήρια κτλ.

Αν οι πανελλήνιες ήταν δύσκολες ως προς την εισαγωγή φανταστείτε τις κατατακτήριες (δικιά μου άποψη)

Υ.Γ: Φυσικά αν κάποιος είναι σίγουρος για τον εαυτό του και ότι θα τα πάει καλύτερα στις κατατακτήριες να δώσει, εν τέλει μόνο αυτός που όντως θα δώσει θα ξέρει ποιο θα είναι το καλύτερο


Συζητούσα με ενα παιδί που μπήκε με κατατακτήριες και μου είπε ότι ο ανταγωνισμός είναι λιγότερος, δεν το έχω ψάξει όμως περισσότερο. Επίσης δεν δίνεις έκθεση που είναι ένας ασταθής παράγοντας

Βέβαια είχα διαβάσει κάπου οτι ένα παιδί για να περάσει ιατρική Αθήνας κατά μέσο όρο δινει 3 φορές κατατακτήριες.

Ίσως σε κάποια παιδιά όντως να είναι πιο εύκολες
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Συζητούσα με ενα παιδί που μπήκε με κατατακτήριες και μου είπε ότι ο ανταγωνισμός είναι λιγότερος, δεν το έχω ψάξει όμως περισσότερο. Επίσης δεν δίνεις έκθεση που είναι ένας ασταθής παράγοντας

Βέβαια είχα διαβάσει κάπου οτι ένα παιδί για να περάσει ιατρική Αθήνας κατά μέσο όρο δινει 3 φορές κατατακτήριες.

Ίσως σε κάποια παιδιά όντως να είναι πιο εύκολες

Φυσικά και δεν δίνεις έκθεση.Στις κατατακτήριες δίνεις 3 μαθήματα από το πρώτο έτος του τμήματος που θες να εισαχθείς.Μιλάμε για Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.Καμία σχέση με Λύκειο.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Φυσικά και δεν δίνεις έκθεση.Στις κατατακτήριες δίνεις 3 μαθήματα από το πρώτο έτος του τμήματος που θες να εισαχθείς.Μιλάμε για Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.Καμία σχέση με Λύκειο.
Aυτο λέω και εγώ.

Εγώ για παράδειγμα δεν ξέρω άμα θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες επειδή δεν θα αντέξω άλλη μία χρονιά με έκθεση για αυτό ίσως οι κατατακτήριες είναι καλύτερες για εμένα
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Τα χουμε ξαναπει. Δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα περάσεις με κατατακτήριες δεν πα να στήσεις κ*λο.
Ειμαι ζωντανό παράδειγμα - αν και έδωσα σε σχολη υψηλού ανταγωνισμού τερμα κεντρικά. Μου φυγε η ψυχή, αν οι πανελλήνιες είναι στο 10 οι κατατακτ είναι στο 100 στη δυσκολία, σε όλα.

Η μόνη περιπτωση να είναι "προσιτές" είναι να διαβάζεις 4 συναπτά χρόνια που είσαι στην προηγούμενη σχολή τα μαθήματα που θα εξεταστείς. Αλλά χάνεις άπειρο καιρό.
Ακόμη και για μια χαμηλόβαθμη σχολή πχ μηχανολόγους Κοζάνης να θες, συμφέρει με τα 1000 να ξαναδώσεις πανελλήνιες.

Οι μόνες περιπτώσεις που αξίζουν οι κατατακτήριες είναι μεταξύ Ιατρικής-Οδοντιατρικής, Ιστορικό-Αρχαιολογικό, Πολιτικών Επιστημών-Νομικής.
Η άλλη περίπτωση είναι να είσαι εντελώς χαζός να μην μπορείς να υπολογίσεις πόσο κάνει 7*8, και να χεις λεφτά να τρέχουν απο πίσω και χρόνια να σπαταλήσεις δίνοντας μέχρι να μπεις.
Κάποτε ίσως ήταν πιο εύκολο, ίσως θεωρούνταν "παραθυράκι". Από την κρίση και μετά τελείωσαν αυτά.

Θέλει προσοχή όταν με αυτά που λέμε μπορούμε να οδηγήσουμε κάποιον σε ένα φαύλο κύκλο εξετάσεων (ειδικά μετά απο 3 φορες πανελλήνιες)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top