Σκέφτομαι να ξαναδώσω Πανελλαδικές για να περάσω Ιατρική, χωρίς όμως φροντιστήριο

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αμα τη πάτησες επειδή δε διάβασες καλα ειναι .

Αμα σου φαίνεται κομπλέ η έκθεση σου και πηρες 12 , εκει ειναι το δράμα😂.

Ήμουν οκ στην έκθεση,δεν θεωρώ οτι αδικήθηκα. Απλά "φρικάρω" αρκετά όταν κάποιος μιλάει γενικά όπως απαιτείται σε αυτό το μάθημα :laugh: .

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί ωστόσο είναι οτι αρκετές φορές τόσο οι ίδιοι οι φοιτητές, αλλά και οι καθηγητές στο πανεπιστήμιο, στις θετικές σχολές, αδυνατούν να εκφραστούν σωστά ή να αποσαφηνίσουν έννοιες επαρκώς, και με λεπτομέρεια,παραμερίζοντας πλήρως έστω και την στοιχειώδης χρήση της γλώσσας. Ευτυχώς οι όποιες ασάφειες δημιουργούνται λύνονται μέσω παραδειγμάτων βέβαια. Ωστόσο θα γλίτωναμε αρκετό ψάξιμο και πονοκέφαλο για να βγει μια "άκρη", εαν ευθύς εξ αρχής οι ιδέες μεταφέρονταν με σωστή χρήση της γλώσσα. Προφανώς το να γράψεις μερικά σύμβολα σε έναν πίνακα δεν αρκεί για να γίνει το μάθημα. Αυτά τα σύμβολα θα μπορούσαν υπο διαφορετικές συνθήκες να αναφέρονται στο οτιδήποτε. Άρα είναι θεμιτό να υπάρχει μια λεκτική εισαγωγή ή καταγραφή αυτού του γενικότερου περιεχομένου μέσα στο οποίο διατυπώνονται. Ειδικά όταν το ζητούμενο είναι η κατανόηση και όχι η στείρα εφαρμογή. Εαν όλοι καταλαβαίνουν τι εννοείς τότε τα σύμβολα είναι μια χαρά,αλλά όταν τα εισάγεις,η χρήση της γλώσσας είναι σημαντική.

Επομένως γενικότερα υπάρχει μια βαρεμάρα στο να μιλάμε σωστά,και εκεί όντως νευριάζω γιατί κανένας(λογικός άνθρωπος) δεν καταλαβαίνει τίποτα.Η γλώσσα μπορεί να μεταφέρει το ευρύτερο νόημα το οποίο είναι απαραίτητο για την κατανόηση μιας άσκησης,ενός ορισμού,μιας θεωρίας. Εκεί που χάνει την ισχύ της είναι στο να είναι συγκεκριμένη και απόλυτη δίχως ασάφειες,εξαιτίας φυσικά της ελαστικότητας της. Άρα μια συνδυαστική προσέγγιση είναι απαραίτητη,χωρίς να σημαίνει οτι κάποιος θα γίνει φιλόλογος.Απλά να μπορείς να γράψεις 2-3 λιτές προτάσεις οι οποίες όμως θα βγάζουν νόημα.

Και εν τέλει επειδή είναι το πιο γενικόλογο και ύπουλο μάθημα,θα πρότεινα οτι εαν κάποιος δεν μπορεί να κάνει φροντιστήριο σε όλα,να κάνει σίγουρα σε αυτό.Τα υπόλοιπα της θετικής με μυαλό,πολύ προσπάθεια και προσωπικό κόπο, αντιμετωπίζονται καθώς πάντα είτε σωστός είτε λάθος θα είσαι,μα ποτέ κάτι ενδιάμεσο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αμα τη πάτησες επειδή δε διάβασες καλα ειναι .

Αμα σου φαίνεται κομπλέ η έκθεση σου και πηρες 12 , εκει ειναι το δράμα😂.

Εγώ έτσι και αλλιώς σε όλα τα πανελλαδικά μαθήματα από 10-12 έγραφα με κάποιες εξαιρέσεις πχ Βιολογία 18. :lol:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
εγω εκθεση 15 ειχα γραψει και λυπαμαι πολυ για αυτο:(
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Εαν μιλαμε για την χρονια εισαγωγης σου στην ιατρικη, αυτο σημαινει οτι στα υπολοιπα μαθηματα ειχες "σκισει"!
20 μαθηματικα γενικης,19.8 μαθηματικα κατ,19,6 φυσικη,19,6 χημεια,18 βιολογια
 

_merion

Νεοφερμένος

Η _merion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με τοσα μόρια δεν θα έπρεπε να έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση ούτε να τετραπλασιάζεται ο φόβος σου. Έχεις κάνει περισσότερες επαναλήψεις στην ύλη από ένα τριτακι, έχεις εμπειρία και έχεις ωριμότητα. Αν πας με αυτό το σκεπτικό δεν περνάς. Και δεν είναι και νοοτροπία ιατρικής αυτή. Λίγο παραπάνω αυτοπεποίθηση
Ευχαριστώ θα δω τι θα κάνω. Μολις σήμερα έκλεισα τα 20 και με έχει πιάσει κρίση ηλικίας . Άλλο να δίνεις πανελλήνιες στα 17, στα 18 άντε και 19! Το σκέφτομαι πολύ ε; :Ρ
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ευχαριστώ θα δω τι θα κάνω. Μολις σήμερα έκλεισα τα 20 και με έχει πιάσει κρίση ηλικίας . Άλλο να δίνεις πανελλήνιες στα 17, στα 18 άντε και 19! Το σκέφτομαι πολύ ε; :Ρ
Αυτό με τα χρόνια το σκέφτομαι κι εγώ που μάλλον θα δωσω κατατακτήριες για ιατρική γιατί στην καλύτερη θα είμαι 24 όταν θα εισαχθω (αν περάσω με την 1η)και μετά θα έχω 5 χρόνια τουλάχιστον για τη σχολή συν ειδικότητα συν αγροτικό... Απλά αυτό που σκέφτομαι εγώ και δε με νοιάζει τόσο όλα αυτά τα χρόνια είναι ότι η ιατρική είναι το πάθος μου, μου αρέσει πάρα πολύ και είναι το μόνο επάγγελμα το οποίο με φαντάζομαι να κάνω (εντάξει αν δεν τα κατάφερω και με τις κατατακτήριες θα ακολουθήσω το κομμάτι της έρευνας που είναι το επόμενο που με ενθουσιαζει)... Οπότε το μόνο που έχεις να σκεφτείς κατά την άποψή μου είναι το ποσό πολύ θέλεις την ιατρική. Αν τη θέλεις πάρα πολύ τότε δώσε και 4η φορά εφόσον ηοσυν κοντά στην 3η και γενικά κάθε χρονιά βελτιώνεσαι και δε θα χάσεις. Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι προσπαθησες όσο μπορούσες και δοκίμασες τα πάντα στην περίπτωση που δεν τα κατάφερεις(που δε στο εύχομαι και ούτε το πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρεις). Σε κάθε περίπτωση ότι κι αν αποφασίσεις καλή επιτυχία!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
-Και ετσι περασες 1ος στην ιατρικη αθηνας...
-Με την πρωτη προσπαθεια!!!

ακόμη το ψάχνουμε τι έχει σπουδάσει: Ιατρική ή Μαθηματικά.. ο Ευκλείδαρος είναι η μορφή του φόρουμ, τον αγαπάμε ας έχει σπουδάσει και Ανωτάτη Τρολλική. <3
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
ουτε καν δεν περασα αθηνα
ουτε καν δεν περασα αθηνα
ακόμη το ψάχνουμε τι έχει σπουδάσει: Ιατρική ή Μαθηματικά.. ο Ευκλείδαρος είναι η μορφή του φόρουμ, τον αγαπάμε ας έχει σπουδάσει και Ανωτάτη Τρολλική. <3
Χαχαχ αστειευομουν αναφερθηκα στον τυπο που ειχε "προγραμμα"
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Χαχαχ αστειευομουν αναφερθηκα στον τυπο που ειχε "προγραμμα"
καλα αυτος εδινε το 1994 επι δεσμων που ηταν ολα παπαγαλια χωρις μαθηματικα και μαλιστα στη φυσικη τους βαζανε θεματα του στυλ τι γνωριζετε για κεινο και το αλλο.απλα διαβαζε ολη μερα,ολη νυχτα χωρις να βλεπει ουτε τηλεοραση και μπηκε
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
καλα αυτος εδινε το 1994 επι δεσμων που ηταν ολα παπαγαλια χωρις μαθηματικα και μαλιστα στη φυσικη τους βαζανε θεματα του στυλ τι γνωριζετε για κεινο και το αλλο.απλα διαβαζε ολη μερα,ολη νυχτα χωρις να βλεπει ουτε τηλεοραση και μπηκε

Ηρέμησε Ευκλείδη,και τα θέματα που έδινες στην εποχή σου είναι σε κάθε λυσάρι πλέον και θεωρούνται πεπατημένες :P .Αλίμονο εαν κάποιος επειδή έγραψε 18-20 σε συγκεκριμένες εξετάσεις, με συγκεκριμένη ύλη, θεωρούσαμε οτι κατέχει τον αντίστοιχο επιστημονικό κλάδο. Πάρε παράδειγμα την φυσική,που κάθε χρόνο λύνουν τραμπολίνο και τσίρκα. Εαν διαλέξεις έναν απο όσους έγραψαν 19,σίγουρα θα βρεις αρκετούς που εαν τους πεις νόμος της παγκόσμιας έλξης θα σε κοιτούν σαν εξωγήινοι.

Ακόμα και φέτος τα παιδιά μπήκαν σε ιατρικές με λιγότερα μόρια απο οτι άλλες χρονιές.
Είμαι σίγουρος οτι θα υπάρξουν πολλοί που θα τους λένε πόσο έπρεπε να σκιστούν εκείνοι για να περάσουν.Το οποίο ισχύει,μα ταυτόχρονα αποτελεί μια ανούσια σύγκριση. Η κάθε χρονιά και τα δεδομένα της είναι διαφορετική. Το μόνο που έχει σημασία είναι να τα πας καλύτερα απο τους άλλους υποψήφιους,αφού έτσι γίνεται η εισαγωγή,κρίνοντας ποιος απέκτησε καλύτερα monkey skills μέσα στην χρονιά(αφομοίωση αλγορίθμων επίλυσης, παρά κατανόηση του υλικού και καλλιέργεια της σκέψης) .Τα υπόλοιπα που μπορούν να ειπωθούν,ακόμα και σωστά μερικά, αποτελούν περσινά ξινά σταφύλια,χωρίς να έχουν κάποια ιδιαίτερη ουσία απο την στιγμή που υπάρχουν de facto κανόνες που ορίζουν ποιος περνάει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
-Και ετσι περασες 1ος στην ιατρικη αθηνας...
-Με την πρωτη προσπαθεια!!!

Οι βαθμοί που είπε δεν μου έκαναν καμία εντύπωση.Ανάλογους βαθμούς είχε και ο αδερφός μου το 2005 και πέρασε Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πανεπιστημίου Πατρών.Επιανε και Ιατρική Κομοτηνή και δεν πήγε.

Τώρα για έκθεση και ο αδερφός μου δεν είχε πάει καλά.Εγώ τουλάχιστον μπορεί να είχα γράψει 10.5 αλλά από 10-12 έγραφα σε όλα τα μαθήματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ θα δω τι θα κάνω. Μολις σήμερα έκλεισα τα 20 και με έχει πιάσει κρίση ηλικίας . Άλλο να δίνεις πανελλήνιες στα 17, στα 18 άντε και 19! Το σκέφτομαι πολύ ε; :Ρ

Εγώ κλείνω τα 35 σε κάνα μήνα και δεν έχω πιστοποιητικό γνώσης ξένης γλώσσας επιπέδου Lower και πάνω.Εκεί να δεις κρίση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Οι βαθμοί που είπε δεν μου έκαναν καμία εντύπωση.Ανάλογους βαθμούς είχε και ο αδερφός μου το 2005 και πέρασε Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πανεπιστημίου Πατρών.Επιανε και Ιατρική Κομοτηνή και δεν πήγε.

Τώρα για έκθεση και ο αδερφός μου δεν είχε πάει καλά.Εγώ τουλάχιστον μπορεί να είχα γράψει 10.5 αλλά από 10-12 έγραφα σε όλα τα μαθήματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Εγώ κλείνω τα 35 σε κάνα μήνα και δεν έχω πιστοποιητικό γνώσης ξένης γλώσσας επιπέδου Lower και πάνω.Εκεί να δεις κρίση.
ενταξει δεν τους επιανε και η κουτση μαρια αυτους τους βαθμους επειδη τους εγραψε ο αδερφος σου.ιατρικη η κομοτηνη δεν εχει η αλεξανδρουπολη εχει.εγω επιανα και ημμυ εμπ και πολιτικους εμπ που τοτε ειχανε παραπανω απο ημμυ εμπ και μηχανολογους εμπ και οτι γουσταρα αλλα δυστυχως με κερδισε η μουρη και επελεξα ιατρικη
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
ενταξει δεν τους επιανε και η κουτση μαρια αυτους τους βαθμους επειδη τους εγραψε ο αδερφος σου.ιατρικη η κομοτηνη δεν εχει η αλεξανδρουπολη εχει.εγω επιανα και ημμυ εμπ και πολιτικους εμπ που τοτε ειχανε παραπανω απο ημμυ εμπ και μηχανολογους εμπ και οτι γουσταρα αλλα δυστυχως με κερδισε η μουρη και επελεξα ιατρικη

Δεν είπα το αντίθετο..εξάλλου ούτε εγώ ήμουν άριστος (10-12 έγραφα).Ο αδερφός μου ήταν άριστος όμως και με τις βάσεις του 2005 μπορούσε να μπεί και Ιατρική.Επέλεξε Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών επειδή του άρεσε πολύ η σχολή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top