Σκάνδαλο: Kατατακτήριες ιατρικής με βαθμό πτυχίου (Ποιοι περνάνε τελικά;)

Συμφωνείτε με την κατάταξη αποφοίτων τριτοβάθμιας με βάση τον βαθμό απολυτηρίου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 100)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν μιλαω για κατευθυνσεις λυκειου. Για σχολες μιλαω (το παμε για βι/ες)

ωραία το 10 σε μια σχολή φιλολογίας μπαίνει πιο εύκολα από το 10 στο μαθηματικο στο χημικό στο βιολογικό
(αυτο δε σημαίνει ότι η φιλολογία ως τομέας είναι πιο εύκολη αντιθέτως πιστεύω ότι είναι πιο δύσκολος τομέας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί μπαίνουν κάποιοι άνθρωποι στη διαδικασία να βγάλουν δεύτερη σχολή.

Το δεύτερο πτυχίο γίνεται για ενδυνάμωση του πρώτου (στα μάτια μου). Έχεις κάποιες βάσεις από πριν και θες να πας ένα βήμα παρακάτω (όσο παρακάτω μπορεί να σε πάει ένα ακόμα πτυχίο). Εκτός πλέον αν ο άλλος έχει μανία με τα πτυχία, και λυπάμαι που το λέω, αλλά είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό αυτό.

Το να μην είναι κάποιος κατασταλλαγμένος, σημαίνει ότι δεν μπορεί να καταλήξει ανάμεσα σε κοντινά αντικείμενα, όχι σε δύο εκ διαμέτρου αντίθετα. Αυτό λέγεται διχασμένη προσωπικότητα. :D
Είσαι απόλυτη εδώ και φυσικά λάθος. Θα σε παραπέμψω στην εποχή της Αναγέννησης για επιχειρηματολογία. Φρονώ ότι θα πρέπει να έχεις πιο ανοιχτούς ορίζοντες σε αυτό το θέμα. Φτάνουν οι στόκοι που κατακλύζουν τα πανεπιστήμια, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για την διχασμένη προσωπικότητα το λες αυτό;

Απόλυτη είμαι, το παραδέχομαι, αλλά οι εμπειρίες μου με κάνουν. Θεωρώ ότι έχει περάσει χωρίς γυρισμό η εποχή που σπουδάζαμε αψυχολόγητα και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ολόκληρη τη δημοσίευση.

Ανέλυσε το λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είμαι φωτεινός παντογνώστης ούτε και έχω το αλάθητο. Αλλά τα τελευταία 5 χρόνια (από το μεταπτυχιακό και μετά) διαπιστώνω με πόση ελαφρότητα παίρνουμε αποφάσεις σχετικά με τις σπουδές μας.

Φυσικά δεν λέω να είμαστε ρομποτάκια και να έχουμε προγραμματισμό για δέκα χρόνια. Αλλά δεν μπορεί ένα παιδί 17 χρονών να μην είναι ικανό να αποφασίσει τι θα κάνει. Είναι ικανά για άλλα και για άλλα, γι αυτό δεν είναι; Φυσικά θα υπάρχουν και αποκλίσεις, δεν αντιλέγω, θα γίνουν και λάθη. Αλλά κάθεσαι και τρως 4-5 χρόνια από τη ζωή σου με σκοπό να δώσεις κατατακτήριες ΜΕΤΑ; Για να έχεις ΑΛΛΟ ένα πτυχίο καβάτζα; Από άσχετη σχολή; Και τι θα το κάνεις το πτυχίο αυτό αν δεν το γουστάρεις; Θα το έχεις στερήσει από κάποιον άλλον (που θα ήθελε να μπει πιθανώς και του πήρες τη θέση).

Στο μυαλό μας θα πρέπει να υπάρχει (πλέον και δυστυχώς) ένας πρακτικός καθαρά σχεδιασμός. Να υπολογίζουμε το επόμενο βήμα μας, που θα μας βγάλει ώστε να μπορέσουμε κάποια στιγμή να σταθούμε στα πόδια μας. Το να φεύγω από φιλολογία, με μηδενικές γνώσεις χημείας κλπ και να μπαίνω ιατρική, στα μάτια μου είναι αψυχολόγητο. Και δείχνει μια μανία για μουράτες σχολές (στα μάτια μου πάντα). Και αν δεν είναι μουράτες οι σχολές, βλέπουμε παιδιά με 2 και 3 πτυχία να ξαναδίνουν κατατακτήριες. Τα βλέπω εγώ 3 χρόνια τώρα που επιτηρώ σε αυτές τις εξετάσεις. Παιδιά από ΤΕΙ που δεν υπάρχουν θέλουν να μπουν στα ΜΜΕ και δεν μπορούν να αρθρώσουν μία λέξη. Δεν κάνω πλάκα. Ούτε μία σωστή φράση δεν είχαν γράψει. Αυτό δεν είναι αψυχολόγητο; Τι περιμένουν; Μερικοί το λένε και ξεκάθαρα ότι απλά θέλουν επιμήκυνση της φοιτητικής ζωής.

Μπορώ να δεχτώ να κάνει κάποιος ένα δεύτερο πτυχίο για να πάει ένα βήμα παρακάτω, να πάρει άλλο ένα εφόδιο σχετικό με αυτό που έχει ήδη και θέλει να ενδυναμωθεί, να πατήσει καλύτερα στον χώρο που τον ενδιαφέρει. Αλλά το να μηδενίσει το κοντέρ στα 22-23, μου φαίνεται αστείο.

ΥΓ: Λίγο χαοτική η σκέψη μου, λάιβ θα τα έλεγα καλύτερα! :) Και επαναλαμβάνω, δεν διεκδικώ τα σκήπτρα της αλήθειας, ίσως έχω κακά παραδείγματα από τον περίγυρο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον veni. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να καταδικάζουμε έτσι τους ανθρώπους. Το γεγονός ότι σε κάποιους ανθρώπους μπορεί να αρεσουν περισσοτερα αντικείμενα του ενός το έχετε σκεφτεί; Την εποχή της Αναγέννησης υπήρχε το πρότυπο του καθολικού ανθρώπου, μη το ξεχνάμε.Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακο να σπουδασω φιλολογία ή νομικη και μετά ιατρική ή μαθηματικά... Άμα μου αρέσουν και τα δυο και θέλω να εργαστώ σκληρά για τα όνειρα μου, ποιος θα μου το απαγορεύσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μάλλον παρεξηγήθηκα. Δεν καταδικάζω ανθρώπους και όνειρα, βασικά, ποια είμαι εγώ για να το κάνω;

Απλά, βλέποντας τι γίνεται γύρω μου ΤΩΡΑ, την πολύ συγκεκριμένη χρονική στιγμή, το κρίνω με βάση τα δικά μου βιώματα και εμπειρίες. Έχω διαπιστώσει δηλαδή ότι δεν γίνεται για λόγους αγάπης και εξέλιξης (προφανώς υπάρχει και ποσοστό που το κάνει, αλλά δεν έχω κανέναν τέτοιον στον ευρύτερο περίγυρο).

ΥΓ: Με τα φιλοσοφικά δεν τα πήγαινα και ούτε τα πάω καλά. Είμαι πρακτικός άνθρωπος, με ενισχυμένο ένστικτο επιβίωσης. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Ρεβέκκα την συνάφεια μεταξύ επιστημών στον ρόλο της ενδυνάμωσης του πρώτου πτυχίου, πώς την διαμορφώνουμε; Νομίζω είναι λίγο δύσκολο να ταιριάξεις διαφορετικές επιστήμες, ας ανήκουν στο ίδιο επιστημονικό πεδίο / στην ίδια σχολή. Η εικόνα μέσα από έναν οδηγό σπουδών, δεν λέει και πολλά πράγματα για την επιστήμη για δεύτερο πτυχίο. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος.

Γενικά θεωρώ ότι το μεταπτυχιακό είναι ανώτερο "πτυχίο" από το δεύτερο πτυχίο και μπορείς να εξειδικευτείς σε έναν συγκεκριμένο κλάδο πηγαίνοντας ν βήματα παρακάτω (όπου ν=1,2,3,..) χωρίς τις περιττές ασυναρτησίες μαθημάτων που συνήθως υπάρχουν στα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών μόνο και μόνο για να εργάζονται κάποιοι λέκτορες ή επίκουροι με 2 δημοσιεύσεις και για να προκύπτουν 40+ μαθήματα για πτυχίο. Επιπλέον σε ένα μεταπτυχιακό μπορείς να εμβαθύνεις και να οργανώσεις μόνος σου το επίπεδο γνώσης που θέλεις να πάρεις είτε στο αντικείμενο είτε διεπιστημονικά (σε συνεννόηση με τον επιβλέποντα καθηγητή). Το δεύτερο πτυχίο είναι ..μια από τα ίδια ξανά άγχος σε κάθε εξεταστική για να μάθεις 40+ εισαγωγές σε διαφορετικά πεδία της συγκεκριμένης επιστήμης! με στόχο τι; Ένα μεταπτυχιακό; Σε ποια ηλικία θα γίνει η εργασιακή απόσβεση του δεύτερου πτυχίου και με ποιον τρόπο θα αποσβεστεί το πρώτο πτυχίο;

Υ.Γ. Δεν έχω κάτι με του λέκτορες (Ρεβέκκα). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και εγώ Νίκο έτσι το σκέφτομαι, θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερο ένα μεταπτυχιακό αλλά είπα να είμαι λίγο ελαστική! :)
Ειδικά αυτό που λες με την "απόσβεση" είναι αυτό που με απασχολεί και μένα.

Αν με ρωτούσες 10 χρόνια πριν, δεν θα έλεγα τα ίδια. Τώρα όμως τα λέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Επίσης ας πάρουμε το παράδειγμα, πρώτο πτυχίο Φιλολογία και δεύτερο πτυχίο Ιατρική. Πώς συνδυάζονται; Για ποιο λόγο να μην ενισχύσουμε την Φιλολογία με μια συναφή επιστήμη (σε μεταπτυχιακό επίπεδο) ώστε να καλυφθεί κάποιο κενό που θα κάνει το πτυχίο Φιλολογίας πιο ευέλικτο επαγγελματικά αλλά αντιθέτως, να προχωρήσουμε σε σπουδές Ιατρικής; Σπουδές Ιατρικής και μετά; το χάος; Για ποιο λόγο να πεταχτούν 5-6 παραγωγικά χρονάκια ενός νέου ανθρώπου στο καλάθι; Βοηθείστε με να καταλάβω την λογική σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω φίλη (που την αγαπάω πάρα πολύ) αλλά έκανε το εξής. Ήθελε Ιατρική. Δεν πέρασε με τις πανελλαδικές και πέρασε Νοσηλευτική ΑΕΙ. Δεν της άρεσε καθόλου, το μισούσε και όμως το τελείωσε για να δώσει κατατακτήριες Ιατρική (κλασικό). Φυσικά κόβεται από την Αθήνα (στα 24 της) και δίνει ξανά πανελλαδικές και περνάει Χημικό. Ταυτόχρονα, έχει κάνει χαρτιά μαζί μου για μεταπτυχιακό στο Λονδίνο σε molecular medicine, πάμε μαζί, το κάνει, και γυρνάει μετά από ένα μεταπτυχιακό και δουλεύει σε φροντιστήρια μέχρι να τελειώσει το χημικό...Είναι 29 χρονών. Και είναι ένα παράδειγμα που έχει συναφές αντικείμενο. Αλλά είναι λογική όλη αυτή η πορεία...;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jammer

Νεοφερμένος

Η Jammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καταρχήν συμφωνώ απόλυτα με την διεξαγωγή εξετάσεων και όχι με την εισαγωγή με βαθμό πτυχίου.Απο κει κ πέρα όσο δικαιούται κάποιος βιολόγος για παράδειγμα να θέλει να σπουδάσει ιατρική άλλο τόσο δικαιούται και ένας φιλόλογος και αντιστρόφως φυσικά αφου περάσει με επιτυχία απο κατατακτήριες εξετάσεις. Οι επιλογές που έκανες στο λύκειο δεν γίνεται να σε κρατάνε δέσμιο για μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Οι επιλογές που έκανες στο λύκειο δεν γίνεται να σε κρατάνε δέσμιο για μια ζωή.

Σίγουρα αλλά με τι κόστος; :hmm:Ποιος αναλαμβάνει να πληρώσει το μάρμαρο; Οι γονείς πάλι; Γιατί Ιατρική και εργασία δεν συνδυάζονται..Ας είμαστε ρεαλιστές. Μια ζωή έχουμε και κάθε πράγμα στην ώρα του. Περί ορέξεως ας ξαναπάμε να τελειώσουμε εξ' αρχής και το δημοτικό με καλύτερο βαθμό. :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν το καταλαβα...Πως γινεται να μπεις ιατρική απο οποιαδηποτε σχολη ΑΕΙ και ΤΕΙ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Mε ένα ειδικό σύστημα εισαγωγής εφόσον είσαι πτυχιούχος από το πρώτο πτυχίο (με τις πανελλήνιες). Για το δεύτερο, τρίτο, τέταρτο,.., ν-οστό πτυχίο που επιθυμεί κάποιος πτυχιούχος (α). είτε δίνει γραπτές εξετάσεις σε 3 μαθήματα 1ου έτους (β). είτε επιλέγεται με βαθμό πτυχίου εφόσον έχει τον μεγαλύτερο μεταξύ άλλων υποψηφίων, για το συγκεκριμένο Τμήμα. Δεν έχει σημασία αν στο πρώτο πτυχίο έχεις τελειώσει ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Απλά παίζει ρόλο μόνο στο ποσοστό % της κατάταξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Είναι 29 χρονών. Και είναι ένα παράδειγμα που έχει συναφές αντικείμενο. Αλλά είναι λογική όλη αυτή η πορεία...;;


Πάντως για την ηλικία σου (την κάπως μεγαλύτερη από τον μ.ο του σκουλ τεσπά) με εντυπωσίαζουν τα συμπεράσματα που έβγαλες και στις προηγούμενες σελίδες.Για να απαντήσω όμως έμεσα για τις προεκτάσεις των επιλογών σε μεγάλη ηλικία (συγχερέστε με αν είμαι οφφ μιας και όσα λέτε για κατακτήριες,συσχετισμοί κρατικών σχολών Ελλάδας και το όλο σύστημα μου φαίνοντε κινέζικα),έχω ένα πολύ αγαπημένο φίλο ο οποίος στα 31 παρακαλώ έφυγε από την Ελλάδα και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 3ο έτος Ιατρικής σε μια Βαλκανική χώρα.

Επειδή τον φίλο μου τον ξέρω πολύ καλά,κάθε άλλο από διχασμένη προσωπικότητα μου φαίνεται.Το παλληκάρι σπούδασε κάτι άσχετο,δούλευε,παντρεύτηκε και με την ευκαιρία του διαζυγίου του αναθεώρησε όλη του την πορεία στη ζωή.Αποφάσισε να ακολουθήσει το όνειρο του και προσωπικά υποκλίθηκα μπροστά στο θάρρος του στα 31 παρακαλώ να αρχίσει σπουδές Ιατρικής στο εξωτερικό.Μπράβο του.Εξάλλου ανέκαθεν είχε το μεράκι με την Ιατρική.Απλά μου φάνηκε περίεργο να ακούω από μια κοπέλα της ηλικίας σου απόψεις...πως να το θέσω...ολοκληρωτικές,στερεοτυπικές και γενικευτικές.Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και από τη στιγμή που δε τον γνωρίζουμε προσωπικά φρονώ το έξυπνο θα ήταν να κριτικάρουμε τις επιλογές τους με σύνεση (δε μιλάω για τη φίλη σου την οποία και προφανώς γνωρίζεις αλλά για όσα είπες στις προηγούμενες αναρτήσεις σου).Πάντως εγώ είμαι πολύ περήφανος για τον φίλο μου και νομίζω και εκείνος για τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι η αλήθεια ότι με μπέρδεψες λιγάκι...Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να σχετίζεται η ηλικία μου με τις (συγκεκριμένες) απόψεις, οι οποίες (όπως επαναλαμβάνω και σε αρκετά ποστς μου) βασίζονται σε πράγματα που έχω δει και βλέπω ακόμα και για τις οποίες, όπως επίσης επαναλαμβάνω, δεν διεκδικώ τα σκήπτρα της αλήθειας.

Επειδή είμαι κοντά σε αυτήν την ηλικία πρέπει να κλείνω τα μάτια σε ότι κουταμάρα κάνουν όσοι έχουν τα ίδια χρόνια με μένα;

Θα πω για άλλη μία φορά λοιπόν, ότι έχω μόνο κακά και αψυχολόγητα παραδείγματα στον φιλικό και ευρύτερο κύκλο μου όπως επίσης και στον ακαδημαϊκό που κινούμαι εγώ. Με αυτά κρίνω, προφανώς αλλά υπάρχουν παραδείγματα προς μίμηση, παραδείγματα αναγκαίας-για διάφορους λόγους- αλλαγής, όπως αυτό που αναφέρεις εσύ και άλλα που είπαν και τα άλλα παιδιά.

Η όλη κρίση μου βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό στον καιρό που ζούμε και στην άσχημη κατάσταση. Με βάση αυτό κρίνω, αν με ρωτούσατε 8 χρόνια πριν δεν θα τα έλεγα αυτά, το λέω και αυτό. Επίσης, το θέμα μου δεν είναι οι επιλογές σε μεγάλες ηλικίες (αν και μπορώ να σου πω πολλά για τους φοιτητές που συναναστρέφομαι και είναι πάνω από 30, ακόμα και σε μεταπτυχιακά) αλλά αυτομάτως όταν μιλάμε για κατατακτήριες πάμε για ανθρώπους από 23 και πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το θέμα της ηλικίας δες το ως εμπειρικό πλαίσιο.Τουλάχιστον η δική μου θεώρηση με κάνει να πιστεύω πως ένας άνθρωπος σχετικά πιο έμπειρος στη ζωή ίσως μπορέσει να αντιληφθεί πιο εύκολα το πολύπλοκο ψηφιδωτό της κοινωνίας μας.Αυτό δεν είναι απόλυτο μιας και έχουμε στη μέση θέματα προσωπικότητας ή πχ και εαν κάποιος έχει περιορισμένες προσλαμβάνουσες όπως υποθέτω έχεις εσύ (συγχώρεσε με αν πέφτω έξω, κρίνω από τα όσα λές με βάση την επιμονή σου για τον ακαδημαικο κύκλο και σε δεύτερο χρόνο τον φιλικό σου που μάλλον φαίνεται περιορισμένος τουλάχιστον στα μάτια μου) τότε ίσως η θεώρηση να είναι προβληματική.

Πάντως σε ότι αφόρα τον φίλο μου και επειδή αναφέρεις κάπου την ΄΄αναγκαιότητα'' νομίζω ότι η κινητήρια δύναμη της απόφασης του ήταν η πραγματοποίηση του ονείρου του πέρα από κάποια ανάγκη.Εκεί μπορώ με δέος να σταθώ σε τέτοιες αποφάσεις και να διαλέξω να είμαι αρωγός παρά εύκολος κριτής όπως γίνεσαι εσύ από ότι πρόσεξα στις αναρτήσεις σου.Ξέρεις υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων η οποία θέλω να πιστεύω είναι αρκετά καλή που δε προσσεγίζει τη ζωή και τις αποφάσεις για σπουδές με τον νευρωτισμό που φρονώ οτι υποννοείς πως κάνει ένα σημαντικό κομμάτι (έστω και εαν δεχτώ τον περιορισμό της υποκειμενικότητας της άποψης μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί είναι περίεργο η εμπειρία, που αναφέρεις λόγω ηλικίας, να οδηγεί σε διαφορετικά συμπεράσματα από τα δικά σου; Είναι αναγκαίο όλοι οι άνθρωποι να έχουν την ίδια άποψη;

Λυπάμαι που τα παραδείγματα που έχω είναι πολλά και αρνητικά. Δεν θα εξέφραζα όμως άποψη με 2-3 παραδείγματα. Και πάντα πρώτα πάει ο φιλικός μου κύκλος και μετά ο όποιος ακαδημαϊκός, ο οποίος είναι και άλλου είδους κύκλος, πιο απρόσωπος. Για το μέγεθος του κύκλου μου, τις περιορισμένες προσλαμβάνουσες κλπ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να σχολιάσω. Μπορεί να έχω λιγότερες από σένα, μπορεί να έχω περισσότερες, δεν το γνωρίζει κανείς μας.

Σε αυτό...
Ξέρεις υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων η οποία θέλω να πιστεύω είναι αρκετά καλή που δε προσσεγίζει τη ζωή και τις αποφάσεις για σπουδές με τον νευρωτισμό που φρονώ οτι υποννοείς πως κάνει ένα σημαντικό κομμάτι (έστω και εαν δεχτώ τον περιορισμό της υποκειμενικότητας της άποψης σου).
...συμφωνώ μαζί σου, θέλω και εγώ να το πιστεύω αυτό, ότι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν για διαφορετικούς λόγους από αυτούς που βλέπω.

Και ξαναλέω: Δεν είμαι απόλυτη. Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, πολύ πολύ πολύ καλές. Όταν τα καλά παραδείγματα αρχίζουν να έρχονται στο δρόμο μου και να τα βλέπω πιο συχνά, θα αναθεωρήσω και την άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
θα αναθεωρήσω και την άποψή μου.

Ελπίζω τουλάχιστον η αρχή να έγινε έστω και διαδυκτιακα μέσω της αναφοράς μου σε δικό μου πολύ στενό φιλό με τον οποίο μεγάλωσα μαζί όσο ήμουν στην Ελλάδα.Αλλά αρκετά με το συγκεκριμένο ας μην εκτροχιάσουμε τη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top