Σημαντικότερος Έλληνας όλων των εποχών

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εμείς έχουμε να φαγωθούμε με γείτονες 100 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
:!::!::!:

Εγώ νόμιζα ότι άλλη δουλειά δεν κάναμε με το ζήτημα της ονομασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πολεμικά εννοώ...

Τα υπόλοιπα βαλκάνια φαγωθήκανε πριν 10-15 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ναι, αλλά όταν απευθύνομαι κι εγώ σε ομόδοξούς μου τους παρουσιάζω τα θέματα όπως νομίζω πως έχουν (και συνήθως χωρίς να εξετάζω άλλα ενδεχόμενα), μιας κι εκπέμπουμε στην ίδια συχνότητα κι είναι φυσικό να έχουμε κι ίδιες αντιδράσεις.

Στην Πολιτεία του Πλάτωνα, βιβλίο Γ' νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris93

Νεοφερμένος

Ο Δεν είναι εμφανές? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Από όσο είδα στο δελτίο του ΣΚΑΙ η τριάδα είναι:
1.Μ.Αλέξανδρος
2.Παπανικολάου
3.Κολοκοτρώνης Όπως είπαν και στην Ελληνοφρένεια:Ένας λαός που διαδηλώνει κατά της αμερικανικής ιμπεριαλιστικής πολιτικής και βγάζει κορυφαίο Έλληνα τον Μ.Αλέξανδρο είναι ή σχιζοφρενείς ή ανόητοι ή πλακατζήδες!Ευτυχώς που ο Καραμανλής βγήκε ένατος:D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Άλλοι καιροί τότε. Άλλοι τώρα. Εντελώς άστοχος παραλληλισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, ο Καποδίστριας είναι Μεγάλος Έλληνας αλλά δεν τον άφησαν να κάνει όσα έπρεπε, γι'αυτό δε μπορούμε να πούμε ότι έχει και μεγάλο έργο πάνω του.
Βασικά περισσότερο πρόβλημα των media είναι η ονομασία, εγώ δεν είδα κανέναν να σκάει ποτέ για το όνομα, ένα μικρό κράτος με ξένες επενδύσεις είναι και ειλικρινά υπάρχουν σοβαρότερα ζητήματα. Απ'τους γνωστούς μου, μόνο εμένα θυμάμαι να διαβάζω τα blogs πριν τη σύνοδο κορυφής του ΝΑΤΟ περσι. Το μόνο εμπόδιο στην επίλυση είναι ο φασίστας πρωθυπουργός των Σκοπίων. Η Ντόρα και ο ελληνικός λαός υποχώρησαν μέχρι εκεί που έπρεπε κι ακόμη παραπίσω. Από κει και πέρα εντάξει, χεστήκαμε, αν δεν θέλουν να λύσουν το ζήτημα με το όνομά τους θα βρίσκουν την Ελλάδα μπροστά με βέτο στους διεθνείς οργανισμούς, δεν τρέχει κάτι. Δεν θα σκάσω κιόλας...(Άσχετο το θέμα, ας συζητηθεί αλλού)
Κοίτα Crookshanks, με βάση το χαρακτηρισμό σου "ανθρώπινος" θα έπρεπε να ψηφίσεις το Μεγάλο Βασίλειο, αν υπήρχε στη λίστα, αλλά ευθέως σου λέω ότι πιστεύω πως και πάλι θα σε σταματούσε το γεγονός ότι είναι ορθόδοξος άγιος. Anyway, ο καθένας βάζει τις προτεραιότητές του...
-----------------------------------------
Οι ίδιοι καιροί ήταν φίλε μου, απλά το κάθε έθνος το δικό του ιμπεριαλισμό τον βλέπει αλλιώς απ'τον ιμπεριαλισμό των άλλων. Και είναι λογικό αυτό. Δεν είναι κακό, ως Έλληνας, να εκτιμάς το Μεγάλο Αλέξανδρο που διέδωσε τον πολιτισμό σου, αλλά δεν αφαιρεί και κάτι αν παραδεχτείς ότι ήταν ένας από τους μεγάλους ιμπεριαλιστές της Ιστορίας. Η αλήθεια είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris93

Νεοφερμένος

Ο Δεν είναι εμφανές? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Άλλοι καιροί τότε. Άλλοι τώρα. Εντελώς άστοχος παραλληλισμός./QUOTE]Αν απευθύνεσαι σε μένα κάνεις λάθος.Μπορεί οι καιροί να είναι διαφορετικοί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν ομοιότητες.Και η Αμερική και Μ.Αλέξανδρος ήταν-είναι μεγάλοι ιμπεριαλιστές με επεκτατική πολιτική που εφάρμοσαν στις γύρω περιοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
πολλοι σωστοι οι δυο προηγουμενοι...
τεσπα εγω ψηφιζω ακομα μια Κολοκοτρώνη και Λεωνιδα..:no1::no1: ετσι γιατι περιεργα την ειδα..
και γιατι παω πολυ αυτους που ενω δεινουν την ζωη τους για την πατριδα αυτη παντα την τελευταια στιγμη τους προδιδει.:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, αλλά όταν απευθύνομαι κι εγώ σε ομόδοξούς μου τους παρουσιάζω τα θέματα όπως νομίζω πως έχουν (και συνήθως χωρίς να εξετάζω άλλα ενδεχόμενα), μιας κι εκπέμπουμε στην ίδια συχνότητα κι είναι φυσικό να έχουμε κι ίδιες αντιδράσεις.

Στην Πολιτεία του Πλάτωνα, βιβλίο Γ' νομίζω.

Ναι, ο Καποδίστριας είναι Μεγάλος Έλληνας αλλά δεν τον άφησαν να κάνει όσα έπρεπε, γι'αυτό δε μπορούμε να πούμε ότι έχει και μεγάλο έργο πάνω του.
Βασικά περισσότερο πρόβλημα των media είναι η ονομασία, εγώ δεν είδα κανέναν να σκάει ποτέ για το όνομα, ένα μικρό κράτος με ξένες επενδύσεις είναι και ειλικρινά υπάρχουν σοβαρότερα ζητήματα. Απ'τους γνωστούς μου, μόνο εμένα θυμάμαι να διαβάζω τα blogs πριν τη σύνοδο κορυφής του ΝΑΤΟ περσι. Το μόνο εμπόδιο στην επίλυση είναι ο φασίστας πρωθυπουργός των Σκοπίων. Η Ντόρα και ο ελληνικός λαός υποχώρησαν μέχρι εκεί που έπρεπε κι ακόμη παραπίσω. Από κει και πέρα εντάξει, χεστήκαμε, αν δεν θέλουν να λύσουν το ζήτημα με το όνομά τους θα βρίσκουν την Ελλάδα μπροστά με βέτο στους διεθνείς οργανισμούς, δεν τρέχει κάτι. Δεν θα σκάσω κιόλας...(Άσχετο το θέμα, ας συζητηθεί αλλού)
Κοίτα Crookshanks, με βάση το χαρακτηρισμό σου "ανθρώπινος" θα έπρεπε να ψηφίσεις το Μεγάλο Βασίλειο, αν υπήρχε στη λίστα, αλλά ευθέως σου λέω ότι πιστεύω πως και πάλι θα σε σταματούσε το γεγονός ότι είναι ορθόδοξος άγιος. Anyway, ο καθένας βάζει τις προτεραιότητές του...
-----------------------------------------
Οι ίδιοι καιροί ήταν φίλε μου, απλά το κάθε έθνος το δικό του ιμπεριαλισμό τον βλέπει αλλιώς απ'τον ιμπεριαλισμό των άλλων. Και είναι λογικό αυτό. Δεν είναι κακό, ως Έλληνας, να εκτιμάς το Μεγάλο Αλέξανδρο που διέδωσε τον πολιτισμό σου, αλλά δεν αφαιρεί και κάτι αν παραδεχτείς ότι ήταν ένας από τους μεγάλους ιμπεριαλιστές της Ιστορίας. Η αλήθεια είναι.

Δεν έθεσα ως μοναδικό κριτήριο την ανθρωπιά.

Για μένα κάποιος που δέχεται τόσο πολύ τις διδαχές του χριστιανισμού ώστε να ανελιχθεί στην εκκλησιαστική ιεραρχία, έχει κάπως παρωχημένες ιδέες. Τώρα, δεν γνωρίζω αρκετά καλά το έργο του για να σου πω, αλλά π.χ. ότι λέει πως δεν επιτρέπεται να μη νηστεύεις ακόμη κι αν είσαι άρρωστος, δε μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ναι, αλλά είπες πως δεν ψήφισες κάποιον (Μ. Αλέξανδρο, παράδειγμα) επειδή δεν είχε ανθρωπιά μέσα του.
Καλά, κι εγώ μαζί σου είμαι φυσικά στον Σωκράτη, αλλά θέλω να δείξω πως εδώ δεν ψηφίζουμε τελικά το καλύτερο, αλλά τον λιγότερο χειρότερο! :P

Καλό κάνει και στους αρρώστους η νηστεία, ξεχνιούνται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alessia #8

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Εδω ψηφιστε τον κατα την αποψη σας σημαντικοτερο Ελληνα ολων των εποχων
;)
ομηρος.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Στην επιστημη ο Παπανικολαου
Στην πολιτικη ο Μανωλης Γλεζος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, αλλά είπες πως δεν ψήφισες κάποιον (Μ. Αλέξανδρο, παράδειγμα) επειδή δεν είχε ανθρωπιά μέσα του.
Καλά, κι εγώ μαζί σου είμαι φυσικά στον Σωκράτη, αλλά θέλω να δείξω πως εδώ δεν ψηφίζουμε τελικά το καλύτερο, αλλά τον λιγότερο χειρότερο! :P

Καλό κάνει και στους αρρώστους η νηστεία, ξεχνιούνται. :P

Aye, συγγνώμη που δεν είδα νωρίτερα το ποστ σου.

Ναι, διότι θεωρώ την έλλειψη ανθρωπιάς πάρα πολύ αρνητικό στοιχείο, και διότι απεχθάνομαι σε πολύ μεγάλο βαθμό κάθε μορφή βίας.

Τί εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Ψηφισα:
1.παπανικολαου: διοτι προσφερε πολλα στην επιστημη και εχει κανει ενα απο τα πιο σημαντικα επιτευματα
2.περικλη:επειδη εκανε πολλα εργα στηνα αθηνα γι αυτο ονομαστηκε εξ αλλου χρυσος ο αιωνας του και πιστευω οτι αν δεν πεθεναι απο το λοιμο θα εκανε και αλλα πραγματα
3.κολωκοτρωνη δεν χρειζονται εξηγησεις
4.καποδιστρια
5.βανιζελο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πολλοί ήταν καλοί αλλά ένας ξεχώριζε με διαφορά. Ο μέγας αλέξανδρος ήταν πρώτος στρατηλάτης άλλά όχι ο μεγαλύτερος έλληνας. Και άλλοι ήταν καλοί και άξιοι αλλά ο μεγαλύτερος είναι ένας. Ο σωκράτης. Μη το ψάχνετε!:P Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.That's all.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top