Σε ποια σχολή θέλετε να περάσετε;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αστρονομια η αστροφυσικη; Ειναι διαφορετικα επαγκελματα. Παντος ωραιο επαγκελμα! Σου ευχομαι να τα καταφερεις! Θελει πολυ διαβασμα και πριν μπεις στο πανεπιστιμιο και μετα. Παντος αμα τα γουστερεις θα περασεις πολυ ωραια! Και εγω θα ηθελα αλλα δεν ειμαι διατεθιμενος να αφιερωσω την ζωη μου μεσα σε ενα εργαστιριο, προτιμο να την αφιερωσω σε μηχανες, ασκεισης και πτησης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ φυσικό θέλω να περάσω :redface:
Μετά βλέπουμε, πιο πολύ απ' όλα, με αστροφυσική μου κάνει κου-κου :redface: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Εγώ οτιδήποτε αφορά υπολογιστές.
Έχω ως στόχο Πληροφορική & Τηλεπικοινωνιών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Εγώ φυσικό θέλω να περάσω :redface:
Μετά βλέπουμε, πιο πολύ απ' όλα, με αστροφυσική μου κάνει κου-κου :redface: :D
Συνάδελφε:hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Αστρονομια η αστροφυσικη; Ειναι διαφορετικα επαγκελματα. Παντος ωραιο επαγκελμα! Σου ευχομαι να τα καταφερεις! Θελει πολυ διαβασμα και πριν μπεις στο πανεπιστιμιο και μετα. Παντος αμα τα γουστερεις θα περασεις πολυ ωραια! Και εγω θα ηθελα αλλα δεν ειμαι διατεθιμενος να αφιερωσω την ζωη μου μεσα σε ενα εργαστιριο, προτιμο να την αφιερωσω σε μηχανες, ασκεισης και πτησης;)
Και η αστρονομία και η αστροφυσική είναι το ίδιο απ'όσο ξέρω.Νομίζω ότι ο αστροφυσικός και ο αστρονόμος το ίδιο επάγγλεμα είναι,αφού για να γίνεις αστρονόμος πρέπει να περάσεις φυσική,από εκεί αστροφυσική και στη συνέχεια αστρονομία.]ifrit[ ρίξε τα φώτα σου που τα ξέρεις καλύτερα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στους δύο όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Από το λεξικό:
Αστρονομία: Η επιστήμη που μελετά τα ουράνια σώματα
Αστροφυσική: Η επιστήμη που μελετά τη φυσική κατάσταση των ουράνιων σωμάτων

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Μάστα. Το μάθαμε κι αυτό. Θενξ :)
Πάντως μελετάει πολλά παραπάνω από την φυσική κατάσταση :D (προφανώς :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Από το λεξικό:
Αστρονομία: Η επιστήμη που μελετά τα ουράνια σώματα
Αστροφυσική: Η επιστήμη που μελετά τη φυσική κατάσταση των ουράνιων σωμάτων

;)
Ωραία.Thx.Διαλέγω αστρονομία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο οσο ξερω η διαφορα μεταξυ αστρονομιας και η αστροφυσικης ειναι οτι η αστρονομια μελετα τους πλανιτες κατα το πως λειτουργουν οι γαλαξιες τους τροπους και τους λογους για τους οπιους η γη περιστρεφετε γυρο απο τον ηλιο και τετιου ιδοςυς πραγματα ενω η αστροφυσικη μελετα την συσταση των πλανιτων και οτι εμπλεκετε με αυτο (απο πια στοιχια απο τελιτε ο Αρης, αν εχει ατμοσφαιρα κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Θέλω δαγκωτό ιατρική και από κει για ψυχιατρική με ιδρυματική καριέρα λολ! Κι ας ξέρω πως η απορρόφηση είναι για τα μπάζα και παίρνει κάτι αιώνες για ειδικότητα, ούτως ή άλλως θα την κάνω με ελαφρά για ντόιτσλαντ ή φίνλαντ. Ένα καλό με την ιατρική είναι οτι είσαι φοιτητής μέχρι τα 200 σου που λέει ο λόγος, οπότε τραβάει σε μάκρος η απόλαυση της φοιτητικής ζωής λολ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από QsLv:
Θέλω δαγκωτό ιατρική και από κει για ψυχιατρική με ιδρυματική καριέρα λολ! Κι ας ξέρω πως η απορρόφηση είναι για τα μπάζα και παίρνει κάτι αιώνες για ειδικότητα, ούτως ή άλλως θα την κάνω με ελαφρά για ντόιτσλαντ ή φίνλαντ. Ένα καλό με την ιατρική είναι οτι είσαι φοιτητής μέχρι τα 200 σου που λέει ο λόγος, οπότε τραβάει σε μάκρος η απόλαυση της φοιτητικής ζωής λολ!

Προσωπικά αυτό το "η απορρόφηση είναι για τα μπάζα" δεν το καταλαβαίνω απο άνθρωπο που έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του. Αφού το κατάφεραν άλλοι γιατί να μην μπορείς και εσύ; Εγώ τουλάχιστον έτσι προσπαθώ να σκέφτομαι (καλά δεν σκοτώνομαι και στην προσπάθεια, είμαι φυσική ψωνάρα :P) και μέχρι στιγμής με έχει βοηθήσει πολύ στο να πετύχω τους στόχους που κατα καιρούς είχα. :)
Πάντως προσωπικά δεν θα μου άρεσε να είμαι φοιτήτρια πολλά χρόνια, εδώ και τώρα προσπαθώ με νύχια και με δόντια να ανεξαρτοποιηθώ οικονομικά και να αρχίσω την καριέρα μου που ούτε 2 χρόνια φοιτήτρια δεν έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από QsLv:
Θέλω δαγκωτό ιατρική και από κει για ψυχιατρική με ιδρυματική καριέρα λολ! Κι ας ξέρω πως η απορρόφηση είναι για τα μπάζα και παίρνει κάτι αιώνες για ειδικότητα, ούτως ή άλλως θα την κάνω με ελαφρά για ντόιτσλαντ ή φίνλαντ. Ένα καλό με την ιατρική είναι οτι είσαι φοιτητής μέχρι τα 200 σου που λέει ο λόγος, οπότε τραβάει σε μάκρος η απόλαυση της φοιτητικής ζωής λολ!
Υπάρχουν καλά και κακά νέα.Τα καλά είναι ότι σε αντίθεση με τις περισσότερες άλλες ειδικότητες, η ψυχιατρική είναι πιο εύκολα προσβάσιμη, ειδικά στο εξωτερικό (πχ στη Σουηδία ζητάνε άτομα για να κάνουν ειδικότητα ψυχιατρικής στη Στοκχόλμη).Έχεις δίκιο για την απορρόφηση σε ιδρύματα και δεν έχει να κάνει με τις ικανότητες ή την εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, αλλά με το ότι οι θέσεις είναι περιορισμένες και καταλαβάνονται κυρίως από γνωστούς των ήδη κατεχόντων τις θέσεις.Αλλά μπορείς να ιδιωτεύσεις.
Τα κακά νέα έχουν να κάνουν με αυτά που λες για φοιτητική ζωή.Ειδικά με το που αρχίζουν οι κλινικές δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Αν σ'αρέσει πάντως προσπάθησέ το.Υπάρχουν πολλοί δρόμοι μετά για να βρεις και το δικό σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Θέλω να περάσω Computer Science στο Ηράκλειο.
Την Πέμπτη βγαίνουν οι βαθμοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Θέλω να περάσω Computer Science στο Ηράκλειο.
Την Πέμπτη βγαίνουν οι βαθμοί
Αουτς!! Καλή τύχη και πολλά εικοσάρια σου εύχομαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Λές να χουν τυφλωθεί οι βαθμολογητές;:P
Ένα 20 περιμένω, τα άλλα 15+ εκτός από μαθηματικά κατεύθυνσης που με βλέπω στο 8:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα xmavidis, σε σένα και σε όσους περιμένουν αποτελέσματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αγνωσται αι βουλαί του βαθμολογητή. Εγώ σου έχω ξαναπει, πήρα στα περισσότερα 2-3 βαθμούς παραπάνω απ'οτι περίμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Θα δείξει. Ελπίζω το γλύψιμο στα γραπτά μου να έπιασε τόπο!!:D:angelnot:

Υ.Γ. Δε σας προλαβαίνω!!!:D e-fast-steki.gr:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Υπάρχουν καλά και κακά νέα.Τα καλά είναι ότι σε αντίθεση με τις περισσότερες άλλες ειδικότητες, η ψυχιατρική είναι πιο εύκολα προσβάσιμη, ειδικά στο εξωτερικό (πχ στη Σουηδία ζητάνε άτομα για να κάνουν ειδικότητα ψυχιατρικής στη Στοκχόλμη).Έχεις δίκιο για την απορρόφηση σε ιδρύματα και δεν έχει να κάνει με τις ικανότητες ή την εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, αλλά με το ότι οι θέσεις είναι περιορισμένες και καταλαβάνονται κυρίως από γνωστούς των ήδη κατεχόντων τις θέσεις.Αλλά μπορείς να ιδιωτεύσεις.
Τα κακά νέα έχουν να κάνουν με αυτά που λες για φοιτητική ζωή.Ειδικά με το που αρχίζουν οι κλινικές δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Αν σ'αρέσει πάντως προσπάθησέ το.Υπάρχουν πολλοί δρόμοι μετά για να βρεις και το δικό σου. :)
Σωστά, και για Ελλάδα δε με βλέπω μετά το 2008... Όσον αφορά τη φοιτητική ζωή, έκανα μια ερώτηση στον πατέρα μου (γιατρός βλέπεις) και επιβεβαίωσε τα λεγόμενά σου, δεν ήταν διόλου αχαλίνωτο φοιτητικό γα..... σε κάτι φοιτητές που όταν η λέσχη
σερβίριζε φαγητό απ'τις 12:00 μέχρι τις 15:00, αυτοί ήταν εκεί 14:45 με 15:00 και την κάνανε επειδή είχαν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, σε αντίθεση με της φιλοσοφικής που είχαν ολοήμερη φαγούρα... Αλλά οκ, είμαι διατεθειμένη όπως και να'χει το θέμα...

Αρχική Δημοσίευση από xmavidis:
Λές να χουν τυφλωθεί οι βαθμολογητές;:P
Ένα 20 περιμένω, τα άλλα 15+ εκτός από μαθηματικά κατεύθυνσης που με βλέπω στο 8:redface:
Τα μαθηματικά κατεύθυνσης άκουσα πως δεν ήταν και ό,τι πιο εύκολο...
Τώρα με τους βαθμολογητές παίζει, αν μάθαινες τι γίνεται στα βαθμολογικά κέντρα, θα τράβαγες τα μαλλιά σου ξέροντας τι τζόκερ παίζεις με τους βαθμολογητές, ο ένας μπορεί να βαράει τσεκουριές και ο άλλος να χαϊδεύει, εξαρτάται απ'το πού θα πέσεις, αλλά αυτό είναι πιο πολύ για τα θεωρητικά και την έκθεση που είναι σχετικά πιο υποκειμενική η διόρθωση απ'τα θετικά/τεχνολογικά...
Καλά αποτελέσματα anyway, καλή τύχη (χρειάζεται!)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top