Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά όσο αφορά την ιατρική δε μπορείτε να κρίνετε ποια είναι η καλύτερη από τι κάνουν οι συμμαθητές σας που περάσανε σε άλλες ιατιρικές στα αντίστοιχα έτη ούτε πόσο δύσκολα τα μαθήματα. Η ποιότητα στις ιατρικές φαινεται στα κλινικά έτη και εκεί η σχολή μου δεν τα πάει τόσο καλά.

Η ιατρική Πάτρας είναι η πιο δύσκολη ιατρικής της Ελλάδας αλλά δεν είναι η πιο καλή. Το ότι ειναι δύσκολη δε σημαίνει ότι σε κάνει καλύτερο ιατρό για να γίνεις καλός ιατρός πρέπει να παίρνεις ερεθίσματα και δυστυχώς αυτό η σχολή μας δε το προσφέρει. Τό ότι μια σχολή έχει πολλές κλινικές σε πολλά νοσοκομείο δεν είναι κακό (το αντιθετο μάλιστα είναι πολύ καλό). Επίσης να ξέρεις ότι στην Πάτρα θα έχεις χαμηλότερο βαθμό πτυχίο σε σύγκριση με τις άλλες αντίστοιχες σχολές και το 99% των απόφοιτων παιρνει πτυχίο λίαν καλώς ενώ το 1% παίρνει άριστα.

Επίσης η Θεσσαλονίκη έχει πλούσιο συγγραφικό έργο (η Πάτρα δεν έχει ) ένας άλλος παράγοντας που βάζω την Θεσσαλονίκη πιο πάνω και πιο αξιόλογα μέλη ΔΕΠ. Την Πάτρα προσπαθούσαν να την Αμερικανοποιήσουνε και τα κάναε μαντάρα...... να φανταστεις ούτε πτώμα δεν έχουν στην ανατομία (με προπλάσματα). Επίσης η ιατροδικαστική απουσιάζει ως μαθημα (πράγμα που το θεωρώ απαράδεκτό). Επίσης με εξαίρεση την καρδιολογία που γίνεταικαλή δουλειά οι άλλες κλινικές δεν λένε απολύτως τπτ. Γνώμη μου αν μπορείς να πας σε αλλη ιατρική να πας ίσως με βρίζεις στα πρώτα 4 έτη αλλά στο 5ο και στο 6ο θα καταλάβεις ότι έχω δίκιο.

Η καλύτερη ιατρική είναι της ΑΘήνας , ακολουθεί η Θεσσαλονίκη και μετά,,, όλες οι άλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Τέτοια λέγε focko να περιμένω αισιόδοξα το μέλλον :P

Εγώ ίσως και να πήγαινα θεσσαλονίκη, κυρίως λόγω της δυσκολίας που όλοι λένε ότι υπάρχει εδώ στην Πάτρα. Από τη στιγμή που και εκεί θα νοικιάζεις από οικονομικής απόψεως θα είναι το ίδιο πάντως και τους γονείς σου μην νομίζεις ότι από του χρόνου και μετά θα πηγαινοέρχεσαι και πολύ συχνά για να τους βλέπεις... Επίσης για την απαρτιωμένη έμαθα ότι αν κοπείς στο μάθημα μπορείς μετά να το δώσεις και κανονικά στην εξεταστική οπότε δεν ξέρω τελικά αν είναι τόσο κακή, ουσιαστικά έχεις δυο ευκαιρίες να περάσεις κάθε μάθημα, εσένα focko γιατί δεν σου αρέσει?
Όσο για τις παρέες μην φοβάσαι, εύκολα θα κάνεις και εκεί παρέες λογικά. Βέβαια από φοιτητική ζωή σαν την Πάτρα δεν ξέρω αν έχει... εδώ οι μόνες επιχειρήσεις που έχουμε είναι μαγαζιά διασκέδασης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πάντως στην Ιατρική ΑΠΘ που έχω φτάσει αισίως 5ο έτος, είμαστε περίπου 350-400 άτομα/έτος. Με υποδομές να υποστηριχτούν επαρκώς οι μισοί (στις δε κλινικές, ακόμη λιγότεροι). Πόσοι είστε στην Πάτρα? Για μένα αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία, δεν γίνεται να στουμπωνόμαστε ανά 10-15 + καθηγητή + ειδικεύομενο/ους σε θάλαμο 4-6 ασθενών. Πώς να κάνεις μάθημα μετά? Κοιτάς να μην λιποθυμήσεις.

Έχοντας φτάσει 5ο έτος διαπιστώνω ότι διαφωνώ πάρα πολύ με την διαμόρφωση του προγράμματος σπουδών. Π.χ. κάνουμε Φαρμακολογία 3ο έτος και με το κομμάτι της θεραπείας σε Παθολογία/Χειρουργική ασχολούμαστε στο 6ο. Κάνουμε παθοφυσιολογία στο 3ο και πρακτικά την χρειαζόμαστε στο 5ο. Δεν έχουμε μαθήματα όπως Αιματολογία, Ενδοκρινολογία, Ογκολογία, ούτε σαν επιλεγόμενα, ενώ έχουμε υποχρεωτικά όπως Ανοσολογία και Ιστορία της Ιατρικής.

Όπως προανέφερε ο fockos πιο πάνω, το σημαντικό είναι να δεις πού γίνονται καλύτερα οι κλινικές. Και αυτό αμφιβάλλω αν θα μπορέσεις να το κάνεις. Θέλω να πω, οκ θα παρακολουθήσεις 2-3 αμφιθέατρα σε Μικροβιολογία ας πούμε, μπορεί να τύχει να σε πωρώσει και ο καθηγητής γιατί έχουμε αρκετούς πρόθυμους, και ξαφνικά να μαζέψεις τα μπογαλάκια σου για να ανέβεις πάνω επειδή είδες ένα μάθημα που διδάσκεται προκλινικά και ήταν ουάου.
Ξέχνα λίγο την μετεγγραφή και σκέψου: Είσαι καλά εκεί που είσαι? Έχεις όλα όσα χρειάζεσαι? Σε καλύπτει αυτό που βλέπεις? Αν ναι και δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα, κάτσε εκεί κάτω και άσε να πάρει την θέση κάποιος που την χρειάζεται και την θέλει 100%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τέτοια λέγε focko να περιμένω αισιόδοξα το μέλλον :P

Εγώ ίσως και να πήγαινα θεσσαλονίκη, κυρίως λόγω της δυσκολίας που όλοι λένε ότι υπάρχει εδώ στην Πάτρα. Από τη στιγμή που και εκεί θα νοικιάζεις από οικονομικής απόψεως θα είναι το ίδιο πάντως και τους γονείς σου μην νομίζεις ότι από του χρόνου και μετά θα πηγαινοέρχεσαι και πολύ συχνά για να τους βλέπεις... Επίσης για την απαρτιωμένη έμαθα ότι αν κοπείς στο μάθημα μπορείς μετά να το δώσεις και κανονικά στην εξεταστική οπότε δεν ξέρω τελικά αν είναι τόσο κακή, ουσιαστικά έχεις δυο ευκαιρίες να περάσεις κάθε μάθημα, εσένα focko γιατί δεν σου αρέσει?
Όσο για τις παρέες μην φοβάσαι, εύκολα θα κάνεις και εκεί παρέες λογικά. Βέβαια από φοιτητική ζωή σαν την Πάτρα δεν ξέρω αν έχει... εδώ οι μόνες επιχειρήσεις που έχουμε είναι μαγαζιά διασκέδασης :P

Η ιατρική Πάτρας θέλει να ασχολείσαι έστω και λίγο κάθε μέρα αν το κάνεις αυτό θα πας πολύ καλά. Όσο αφορά την απαρτιωμένη σκέψου ότι μέσα σε δύο βδομάδες κάνεις μαθημα 8:30-2 όλη την καρδιολογία , 2 βδομάδες πνεύμονολογία, 1 βδομάδα Δερματολογία, 1 νευρολογια κοκ .
1 έτος γεμάτο είσαι σε mood διαβάσματος μετά ξεκουράζεσα 1 εξάμηνο (το οποίο έχει βαρβάτα μαθήματα όμως) και στο τέλος έχεις άλλα 2 χρόνια γεμάτο διάβασμα.

Ανεξάρτητα πόσες φορές θα δώσεις το μάθημα είναι κάτι που σε τρελαίνει. Το λάθος της απαριωμένης είναι ότι σε τρελαίνουν στο αμφιθέατρο χωρίς ουσιαστικά κλινική άσκηση και `μετά δεν έχεις τον κατάλληλο χρόνο ούτε να τα εμπεδώσειες ούτε να μάθεις την ουσία. Μην νομίζεις ότι αν τα αφήσεις τα μάθηματα για την εξεταστική θα μπορέσουν να βγουν αφού η εξεταστική είναι μόλις 3 βδομάδες (αντε διάβασε 7 ειδικότητες) . Δεν κάνεις απλά παθολογιά και η χειρουργική όπως οι αλλες ιατρικές σχολές κάνεις ουσιαστικά αναλυτικές όλες τις ειδικότητες.

Eπίσης δίνεις και μαθήματα πολλά χωρίς καν να έχεις βιβλίο (νευρολογία πέρασα χωρίς βιβλίο ουσιαστικά γιατί είχα καποιες βασικές γνώσεις από την προηγουμνη σχολή μου)...

.
Η σχολή μέχρι την απαρτιωμένη είναι η ιδανική μπαίνεις κλινική από το 2 έτος, μαθαίνεις κλινική εξέταση παίρρνεις ιστορικό και ξαφνικά έρχεται η απαρτιωμένη και στα χαλάει όλα.....

Επίσης ο βαθμός κάθε μαθημα της απαρτιωμένης έχει συντελεστή βαρύτητας 1 (σχεδόν καθόλου).

οι μεγάλοι συντελεστές πέφτουν στα μαθήματα 5ο κα 6ου που παίζει καθαρά ρόλο η τύχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άποψη μου είναι ότι πρέπει κανείς να παίρνει μετεγγραφή για πιο σοβαρούς λόγους από αυτούς που αναφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Άποψη μου είναι ότι πρέπει κανείς να παίρνει μετεγγραφή για πιο σοβαρούς λόγους από αυτούς που αναφέρεις.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Υπάρχουν ένα σωρό άτομα που έχουν τρομερά οικονομικά προβλήματα, προβλήματα με την οικογένεια (υγείας κτλ) και δεν παίρνουν μετεγγραφή για να την πάρει κάποιος που ναι μεν έχει καλή σχολή...αλλά η θεσσαλονίκη είναι θεσσαλονίκη..όπως και να το κάνουμε..! Έλεος..αυτό το θέμα με τις μετεγγραφές σηκώνει πολύωρη συζήτηση αλλά δεν είναι της παρούσης :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camelot

Νεοφερμένος

Ο Camelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κρίνοντας από τις απαντήσεις σας, αν κάτσω στην Πάτρα πρέπει και να ξεχάσω τους υψηλούς βαθμούς και δεν θα βγω καλύτερος και πιο έμπειρος σε σχέση με αυτούς από την Θεσσαλονίκη... Η Θεσσαλονίκη όμως δεν έχει την υποδομή για να υποστηρίξει τον υπερβολικά μεγάλο αριθμό των φοιτητών (εμείς εδώ στο 1ο έτος είμαστε περίπου 200 άτομα). Πάλι δεν μπορώ να καταλήξω πουθενά.

Ναι, στόχος είναι να γίνω όσο καλύτερος γίνεται αλλά αυτό δεν θα γίνει μόνο μέσα από την σχολή (έτσι μου έχουν τονίσει όλοι οι γιατροί που έχω ρωτήσει). Θέλω να πω πως για να γίνεις καλός γιατρός χρειάζεσαι πρακτική, όχι θεωρία που δίνουν τα πανεπιστήμια. Άλλο να διαβάζεις για μία ασθένεια σε ένα βιβλίο και άλλο να έχεις και τον ασθενή μπροστά σου και να ακούς άτομα πιο έμπειρα από εσένα να ασχολούνται με αυτόν.

Τώρα όσοι μου βγάλατε τα δοντάκια σας επειδή είπα πως σκέφτομαι να πάω Θεσσαλονίκη επειδή "η Θεσσαλονίκη είναι... Θεσσαλονίκη", να σας υπενθυμίσω ότι πλέον έχει αλλάξει η μοριοδότηση των μετεγγραφών και όσοι έχουν οικονομικά προβλήματα παίρνουν τα περισσότερα μόρια. Μην ξεχνάτε όμως πως μιλάμε για ιατρική εδώ... εννοώ πως το 99% των μαθητών που πέρασαν σε αυτή τη σχολή είναι άτομα τα οποία είχαν χρήματα να πληρώνουν τους πιο έμπειρους καθηγητές-προπονητές για τις πανελλήνιες. Φυσικά υπάρχουν και οι μαθητές-μαχητές οι οποίοι μπόρεσαν και πέρασαν χωρίς να έχουν κάποιον να τους υποστηρίζει (και πραγματικά τους βγάζω το καπέλο γι'αυτό) αλλά όπως προανέφερα αυτοί είναι η εξαίρεση στον κανόνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
φίλε, σορρυ που είμαι αυτή που σου το χαλάω, αλλά άπαξ και γίνεις δεκτός στο απθ, δεν έχεις το δικαίωμα να διαλέξεις ανάμεσα σε Θεσσαλονίκη και Πάτρα, έφυγες στη φτωχομανα.. Πόσο μόρια έχεις, αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camelot

Νεοφερμένος

Ο Camelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κάνεις λάθος... επικοινώνησα με το Υπουργείο Παιδείας προτού κάνω οριστικοποίηση της αίτησης της μετεγγραφής μου και είπαν πως εάν την δικαιωθώ δεν με αναγκάζει κανένας να την αποδεχτώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
μολις γινεις δεκτος στο απθ νομιζω θα τρεξεις και θα ξεχασεις ολα τα αλλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήμουν περίπου στην ίδια θέση με εσένα: ανάμεσα σε Πάτρα και Αθήνα.

Η Πάτρα έχει φοβερό πρόγραμμα στα προκλινικά έτη. Στη βιολογία και στη βιοχημεία έχει καταπληκτικά εργαστήρια, που δεν ξέρω αν γίνονται σε άλλες σχολές, στην Αθήνα σίγουρα όχι. Μειονεκτεί πολύ όμως όσον αφορά τις κλινικές, αλλά και το πλήθος των περιστατικών που θα δεις. Θεωρώ αδιανόητο να γίνονται καθαρά κλινικά μαθήματα στο 5ο έτος, είναι πολύ αργά. Οι περισσότεροι από εμάς θα ασκηθούμε ως κλινικοί γιατροί. Ναι μεν, καλή η θεωρία, όπου εκεί η Πάτρα βρίσκεται μπροστά (φαίνεται από τους διαγωνισμούς της ΕΕΦΙΕ, όπου πάντα ομάδα φοιτητών από την Πάτρα κερδίζει), όμως τα περιστατικά σπάνια παρουσιάζονται όπως τα περιγράφουν τα βιβλία. Επίσης, είναι πολύ χρήσιμη η παρακολούθηση ενός περιστατικού στο χρόνο, και όχι με αφήγηση του ιστορικού, αλλά σε πραγματικό χρόνο στις κλινικές. Τώρα, για το πόσα άτομα είναι σε κάθε θάλαμο εξαρτάται από την κλινική. Σε εμάς, η κάθε ομάδα έχει 7-9 άτομα και χωριζόμαστε σε μικρότερες ομάδες για ιστορικό και φυσική εξέταση, οπότε πρακτικά είμαστε 3-5 άτομα / ασθενή, που είναι καλή αναλογία.

Παρέες γενικά νομίζω ότι βρίσκει καθένας, ειδικά Θεσσαλονίκη, τι στο καλό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D Δε καταλαβαιω γιατί λέτε την Θεσσαλονίκη no1 φοιτητική πόλη. Η Αθήνα είναι πιο μεγάλη και έχει πιο πολλά πράγματα να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
:D Δε καταλαβαιω γιατί λέτε την Θεσσαλονίκη no1 φοιτητική πόλη. Η Αθήνα είναι πιο μεγάλη και έχει πιο πολλά πράγματα να κάνεις.

Απλα η Θεσσαλονικη εχει πολυ μικρη εκταση και ειναι ολα μαζεμενα συν οτι στην Αθηνα οι μισοι και βαλε φοιτητες ειναι Αθηναιοι (δηλαδη μενουν με τις οικογενειες τους, πολλες φορες στου βοδιου το κερατο και δεν πατανε καν σχολη κλπ). Για εναν φοιτητη ειναι πιο βολικη η Θεσσαλονικη (ιδιαιτερα αν προερχεται απο μια επαρχιακη πολη). Ολοι μενουν στο κεντρο, ολοι βγαινουν πανω κατω στα ιδια μερη και υπαρχουν παρα πολλοι που μενουν μονοι τους. Γενικα στη συγκριση ομως, η Αθηνα ειναι σαφως καλυτερη οντας 4 φορες μεγαλυτερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
:D Δε καταλαβαιω γιατί λέτε την Θεσσαλονίκη no1 φοιτητική πόλη. Η Αθήνα είναι πιο μεγάλη και έχει πιο πολλά πράγματα να κάνεις.
Εγώ προσωπικά το λέω: 1) Γιατί όλη η Βόρεια Ελλάδα (πιστεύω) θέλει να ζήσει φοιτητική ζωή εκεί και
2) Γιατί στις εξετάσεις γερμανικών που έδινα το θέμα τις έκθεσης ήταν για την Θεσσαλονίκη, ότι είναι πόλη των νέων και φοιτητών..
Επίσης..προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερη φοιτητούπολη, γιατί είναι όλα μαζεμένα κοντά (κέντρα, πανεπιστήμια, αγορά) και δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ώρα για να κατεβείς κέντρο κτλ..Αυτά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά το λέω: 1) Γιατί όλη η Βόρεια Ελλάδα (πιστεύω) θέλει να ζήσει φοιτητική ζωή εκεί και
2) Γιατί στις εξετάσεις γερμανικών που έδινα το θέμα τις έκθεσης ήταν για την Θεσσαλονίκη, ότι είναι πόλη των νέων και φοιτητών..
Επίσης..προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερη φοιτητούπολη, γιατί είναι όλα μαζεμένα κοντά (κέντρα, πανεπιστήμια, αγορά) και δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ώρα για να κατεβείς κέντρο κτλ..Αυτά!!
H Θεσσαλονίκη είναι μία περιοχή που αξίζει το κέντρο οπουδήποτε αλλου είναι κάτω του μετρίου.

Η Αθήνα έχει ένα σωρό ωραίες περιοχές. Σε πρόσφατο ταξίδι μου στην πόλη των φοιτητών (Θεσσαλονίκη) κατάλαβα ότι έχει την κίνηση της Αθήνας και ο χαρακτήρας της πόλης είναι μόνο το κέντρο μακριά από αυτό είναι χειρότερη από την ΑΘήνα πράγμα που την κάνει βαρετή.

Όσο αφορά τις ιατρικές της Θεσσαλονίκης ειναι μέσα στην πολη και μέσα έχει και άλλες σχολές (=γκόμενες) και γενικά περνάς καλά , στην Πάτρα είναι μακριά από την πόλη και ένα μαρτύριο για κάποιον που δεν έχει αυτοκινητο. ΟΙ Πατρινοί δε σέβονται καθόλου τον φοιτητή αν και οικονομικά εξαρτιόνται από αυτούς.

Την καλύτερη φοιτητική ζωή για έναν φοιτητική ιατρικής όμως την προσφέρει η Αθήνα γιατι είναι αρκετά οργανωμένος ο φοιτητικός σύλλογος.

Δεν είναι απλά μια σχολή που φοιτείς όπως οι άλλες ιατρικές στην Αθήνα είναι σαν να μπαίνεις σε μια νέα φιλοσοφία.
fockos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
H Θεσσαλονίκη είναι μία περιοχή που αξίζει το κέντρο οπουδήποτε αλλου είναι κάτω του μετρίου.

Η Αθήνα έχει ένα σωρό ωραίες περιοχές. Σε πρόσφατο ταξίδι μου στην πόλη των φοιτητών (Θεσσαλονίκη) κατάλαβα ότι έχει την κίνηση της Αθήνας και ο χαρακτήρας της πόλης είναι μόνο το κέντρο μακριά από αυτό είναι χειρότερη από την ΑΘήνα πράγμα που την κάνει βαρετή.

Όσο αφορά τις ιατρικές της Θεσσαλονίκης ειναι μέσα στην πολη και μέσα έχει και άλλες σχολές (=γκόμενες) και γενικά περνάς καλά , στην Πάτρα είναι μακριά από την πόλη και ένα μαρτύριο για κάποιον που δεν έχει αυτοκινητο. ΟΙ Πατρινοί δε σέβονται καθόλου τον φοιτητή αν και οικονομικά εξαρτιόνται από αυτούς.

Την καλύτερη φοιτητική ζωή για έναν φοιτητική ιατρικής όμως την προσφέρει η Αθήνα γιατι είναι αρκετά οργανωμένος ο φοιτητικός σύλλογος.

Δεν είναι απλά μια σχολή που φοιτείς όπως οι άλλες ιατρικές στην Αθήνα είναι σαν να μπαίνεις σε μια νέα φιλοσοφία.
fockos
Και μόνο η σκέψη του να ζεις στην Αθήνα, κατά τη γνώμη μου, για κάποιον που δεν έχει συνηθίσει, άνετα σε απωθεί απ'αυτήν άσχετα από την ποιότητα των σχολών της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μπορεί η Αθήνα να μην είναι τέλεια φοιτητούπολη αλλά προσφέρει πολύ περισσότερα απ' ότι κάθε άλλη ελληνική πόλη.
Σαν πόλη για φοιτητική ζωή ίσως να μην είναι η πιο κατάλληλη αλλά μετά τις σπουδές ή σε μεταπτυχιακό επίπεδο, αν δεν υπάρχει η δυνατότητα του εξωτερικού, επιβάλλεται κάποιος να ζήσει στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και μόνο η σκέψη του να ζεις στην Αθήνα, κατά τη γνώμη μου, για κάποιον που δεν έχει συνηθίσει, άνετα σε απωθεί απ'αυτήν άσχετα από την ποιότητα των σχολών της.

Υπερβολικο το θεωρω αυτο. Σιγουρα ειναι μια μεγαλη αλλαγη σε συγκριση με καποιον που εμενε σε μια πολη <100,000 κατοικων αλλα δεν ειναι και Λονδινο ή Νεα Υορκη. Ελληνικα μιλαμε, δεν τρωμε κανεναν. Οκ, εχουμε λεωφορους, κινηση και μεγαλες πολυκατοικιες αλλα μηπως η Θεσσαλονικη δεν τα εχει αυτα; Και στη Θεσσαλονικη αν βγεις απο το αντικειμενικα ωραιο κεντρο, μετα ειναι το χαος. Ενω στην Αθηνα πολλες απο τις περιοχες εκτος κεντρου ειναι ακομα καλυτερες και για ζωη και για εξοδο.

Ειμαστε off topic αλλα μην κρινετε την Αθηνα αν εχετε ερθει μια φορα για δυο μερες και πηγατε δυο βολτες στο κεντρο. Ειναι για τα ελληνικα δεδομενα μια τεραστια πολη με παρα πολλες περιοχες που διαφερουν χαοτικα μεταξυ τους.

Μπορεί η Αθήνα να μην είναι τέλεια φοιτητούπολη αλλά προσφέρει πολύ περισσότερα απ' ότι κάθε άλλη ελληνική πόλη.
Σαν πόλη για φοιτητική ζωή ίσως να μην είναι η πιο κατάλληλη αλλά μετά τις σπουδές ή σε μεταπτυχιακό επίπεδο, αν δεν υπάρχει η δυνατότητα του εξωτερικού, επιβάλλεται κάποιος να ζήσει στην Αθήνα.

Κι ακομα και να ζησει καποιος στο εξωτερικο, αν εχει μεινει κανα δυο χρονια στην Αθηνα θα αντιμετωπισει πολυ λιγοτερα προβληματα προσαρμογης απο ο,τι αν ζουσε στο Ηρακλειο, τη Λαρισα ή την Πατρα.

Εγώ προσωπικά το λέω: 1) Γιατί όλη η Βόρεια Ελλάδα (πιστεύω) θέλει να ζήσει φοιτητική ζωή εκεί και
2) Γιατί στις εξετάσεις γερμανικών που έδινα το θέμα τις έκθεσης ήταν για την Θεσσαλονίκη, ότι είναι πόλη των νέων και φοιτητών..
Επίσης..προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερη φοιτητούπολη, γιατί είναι όλα μαζεμένα κοντά (κέντρα, πανεπιστήμια, αγορά) και δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά ώρα για να κατεβείς κέντρο κτλ..Αυτά!!

Οι Βορειοελλαδιτες θεωρουν τεραστια πολη τη Θεσσαλονικη (ως η μεγαλυτερη της περιοχης). Η Αθηνα τους φαινεται χαοτικη ενω δεν ειναι. Οι περισσοτεροι εχουν ερθει μονο για βολτα μια φορα στη ζωη τους ενω στη Θεσσαλονικη πηγαινουν συνεχεια και για δουλειες οποτε τους φαινεται πολυ πιο οικεια. Και εγω αν ζουσα πχ στη Βεροια ή στις Σερρες, η πρωτη μου επιλογη η Θεσσαλονικη θα ηταν. Οπως και να το κανεις ειναι ενα μερος που το εχεις συνηθισει σε ενα σημαντικο βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μπορεί η Αθήνα να μην είναι τέλεια φοιτητούπολη αλλά προσφέρει πολύ περισσότερα απ' ότι κάθε άλλη ελληνική πόλη.
Σαν πόλη για φοιτητική ζωή ίσως να μην είναι η πιο κατάλληλη αλλά μετά τις σπουδές ή σε μεταπτυχιακό επίπεδο, αν δεν υπάρχει η δυνατότητα του εξωτερικού, επιβάλλεται κάποιος να ζήσει στην Αθήνα.
Εξαρτάται φίλε μου τι βλέψεις και τι στόχους έχει ο καθένας. Αν ο άλλος θέλει να ανακαλύψει το φάρμακο για τον καρκίνο και δεν μπορεί να φύγει έξω..τότε ναι, Αθήνα (αν και το πανεπιστήμιο Κρήτης έχει σπουδαιότερο ερευνητικό έργο σε διάφορους τομείς). Αν ωστόσο, δεν έχει τόσες μεγάλες βλέψεις..και απλά θέλει να ειδικευτεί και να δουλέψει ήρεμα και ωραία..τότε καλύτερα να κάνει το αντίθετο και να αποφύγει την Αθήνα!!:hmm:

Οι Βορειοελλαδιτες θεωρουν τεραστια πολη τη Θεσσαλονικη (ως η μεγαλυτερη της περιοχης). Η Αθηνα τους φαινεται χαοτικη ενω δεν ειναι. Οι περισσοτεροι εχουν ερθει μονο για βολτα μια φορα στη ζωη τους ενω στη Θεσσαλονικη πηγαινουν συνεχεια και για δουλειες οποτε τους φαινεται πολυ πιο οικεια. Και εγω αν ζουσα πχ στη Βεροια ή στις Σερρες, η πρωτη μου επιλογη η Θεσσαλονικη θα ηταν. Οπως και να το κανεις ειναι ενα μερος που το εχεις συνηθισει σε ενα σημαντικο βαθμο.
Ίσως και να 'χεις δίκιο..Ωστόσο, αυτό που λες για τη χαοτική ή μη χαοτική Αθήνα..είναι όπως το βλέπει κανείς. Εσύ, που έχεις ζήσει και είσαι συνηθισμένος, την βρίσκεις μη χαοτική...εγώ, που δεν είμαι συνηθισμένος..τη βρίσκω χαοτική. Αυτό δε σημαίνει, ότι όντως είναι/δεν είναι χαοτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εξαρτάται φίλε μου τι βλέψεις και τι στόχους έχει ο καθένας. Αν ο άλλος θέλει να ανακαλύψει το φάρμακο για τον καρκίνο και δεν μπορεί να φύγει έξω..τότε ναι, Αθήνα (αν και το πανεπιστήμιο Κρήτης έχει σπουδαιότερο ερευνητικό έργο σε διάφορους τομείς). Αν ωστόσο, δεν έχει τόσες μεγάλες βλέψεις..και απλά θέλει να ειδικευτεί και να δουλέψει ήρεμα και ωραία..τότε καλύτερα να κάνει το αντίθετο και να αποφύγει την Αθήνα!!:hmm:.

Στην Αθηνα μπορεις να ζεις σε μια περιοχη εκτος κεντρου πολυ ησυχα αλλα ταυτοχρονα να εχεις ολα οσα σου προσφερει η πολη στο πιατο. Και εδω στην Αθηνα αν δεν δουλευουμε στο κεντρο, οι περισσοτεροι κατεβαινουμε μονο για βολτα. Για τιποτα αλλο. Οι υπολοιπες δουλειες μας γινονται στις περιοχες που μενουμε, οι οποιες ειναι σα μικρες πολεις που τα εχουν ολα.

Ίσως και να 'χεις δίκιο..Ωστόσο, αυτό που λες για τη χαοτική ή μη χαοτική Αθήνα..είναι όπως το βλέπει κανείς. Εσύ, που έχεις ζήσει και είσαι συνηθισμένος, την βρίσκεις μη χαοτική...εγώ, που δεν είμαι συνηθισμένος..τη βρίσκω χαοτική. Αυτό δε σημαίνει, ότι όντως είναι/δεν είναι χαοτική

Δεν ειναι. Σε θεμα εκτασης ειναι μικρη σε συγκριση με αντιστοιχες πολεις. Χαοτικη πολη ειναι το Βερολινο που εχει ιδιο κοσμο με την Αθηνα αλλα δυο φορες εκταση. Απλα ειναι πολυ μεγαλυτερη σε συγκριση με τις υπολοιπες Ελληνικες. Αν ζησετε στην Αθηνα θα καταλαβετε οτι δεν ειναι αυτος ο λαβυρινθος που ισως εχετε στο μυαλο σας. Ειναι απλα μια μεγαλουπολη, η μονη στο Ελλαδισταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top