Γενικό -  Σε ποια μαθήματα χρειάζεται φροντιστήριο/ιδιαίτερα;

nikodim14

Νεοφερμένος

Ο nikodim14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εγω παντως εκανα Αρχαια μονο αγνωστο και Εκθεση. Λατινικα διαβαζα μονος αφου μου φανηκαν αρκετα ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@reti

Νεοφερμένος

Η Αρετή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ θα πάω τώρα δευτέρα κι έχω μια θεία φιλόλογο η οποία με συμβούλεψε φέτος να κάνω αρχαία άγνωστο και έκθεση..κ αυτά θα κάνω μάλλον γιατί είναι τα πιο σημαντικά..τώρα αν εσύ νομίζεις ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο εντάξει..αλλά για δευτέρα πιστεύω κι εγώ αυτά τα δύο χρειάζονται μόνο..εσύ αποφασίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Και Λατινικα χρειαζονται, γιατι στην Γ' Λυκειου θα πεσουν παλουκια! Ειναι καλο να εχεις εξασκηθει πληρως στην υλη της Β' Λυκειου, ωστε να μην εχεις κενα στη Γ' και να ξερεις και κατι παραπανω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Και Λατινικα χρειαζονται, γιατι στην Γ' Λυκειου θα πεσουν παλουκια! Ειναι καλο να εχεις εξασκηθει πληρως στην υλη της Β' Λυκειου, ωστε να μην εχεις κενα στη Γ' και να ξερεις και κατι παραπανω ;)

:iagree: όντως....αν κάνεις από τώρα μετά δεν θα έχεις κενά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety<3

Νεοφερμένος

Η sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Η Θεωρητική θέλει ιδιαίτερα σε Αρχαία οπωσδήποτε, Λατινικά, Λογοτεχνία... Ιστορία δεν πιστεύω ότι θέλει απαραίτητα πρέπει απλά να την διαβάσεις μέχρι αϊδίας και να κάνεις πηγές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Η ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΘΕΛΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΑΡΧΑΙΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, ΛΑΤΙΝΙΚΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ... ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΑΙΔΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΗΓΕΣ!!

Μιλάμε για Β λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety<3

Νεοφερμένος

Η sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
αααααααααααα SORRY εγω εκανα μονο σε λατινικα και αρχαια ιδιαιτερα στη δευτερα αααααααααααααααααα και εκθεση οπωςδηποτε!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimoula

Νεοφερμένος

Η Mimoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Φέτος γράφτηκα για πρώτη φορά στη ζωή μου σε φροντιστήριο και έχω ψιλοαγχωθεί λίγο γιατί δεν ξέρω τι με περιμένει και ήδη έχω ένα πάρα πολύ πιεστικό πρόγραμμα με ανεξάρτητες από το σχολείο εξωσχολικές δραστηριότητες. Θα ήθελα όμως να ακούσω και την δική σας γνώμη σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί.
Έχω μετακομίσει εδώ και δύο χρόνια στην Ελλάδα από το Βέλγιο και αν και είμαι μαθήτρια του 19 πιστεύω πως υστερώ σε βασικές γνώσεις σε σχέση με τα άλλα παιδιά. Νομίζετε ότι μου αρκεί γι' αυτή την χρονιά να περιοριστώ στο φροντιστήριο στα αρχαία και στην έκθεση; Έχω κάνει ήδη μια χρονιά λατινικά στο Βέλγιο αλλά δεν ξέρω αν το επίπεδο είναι το ίδιο με εδώ.
Επειδή όσοι φίλοι μου που ξέρω της θεωριτικής θα πάνε και λατινιά αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να κάνω την ίδια κίνηση... Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι αφου εχεις κανει ηδη μια χρονια λατινικα δε θα χρειαστεις να ξανακανεις....Ισως του χρονου, αλλα φετος δε το θεωρω απαραιτητο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimoula

Νεοφερμένος

Η Mimoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Βαλεντίνα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Φέτος γράφτηκα για πρώτη φορά στη ζωή μου σε φροντιστήριο και έχω ψιλοαγχωθεί λίγο γιατί δεν ξέρω τι με περιμένει και ήδη έχω ένα πάρα πολύ πιεστικό πρόγραμμα με ανεξάρτητες από το σχολείο εξωσχολικές δραστηριότητες. Θα ήθελα όμως να ακούσω και την δική σας γνώμη σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί.
Έχω μετακομίσει εδώ και δύο χρόνια στην Ελλάδα από το Βέλγιο και αν και είμαι μαθήτρια του 19 πιστεύω πως υστερώ σε βασικές γνώσεις σε σχέση με τα άλλα παιδιά. Νομίζετε ότι μου αρκεί γι' αυτή την χρονιά να περιοριστώ στο φροντιστήριο στα αρχαία και στην έκθεση; Έχω κάνει ήδη μια χρονιά λατινικά στο Βέλγιο αλλά δεν ξέρω αν το επίπεδο είναι το ίδιο με εδώ.
Επειδή όσοι φίλοι μου που ξέρω της θεωριτικής θα πάνε και λατινιά αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να κάνω την ίδια κίνηση... Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κ εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις φέτος!!είναι πολύ νωρίς ακόμα..του χρόνου που θα έχεις κατεύθυνση κ απ'ότι κατάλαβα είσαι της θεωρητικής,τότε ναι να κάνεις..αλλά φέτος άστο..δεν χρειάζεται εφόσον έχεις κ πιεστικό πρόγραμμα,μην φορτωθείς από τώρα με επιπλέον μαθήματα,τα οποία δν θα διδαχτείς φέτος...:iagree::):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνσταντινα Β

Νεοφερμένος

Η κωνσταντινα Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδια θα παω δευτέρα λυκείου και δεν ξέρω σε ποιά μαθήματα χρειάζεται να κάνω κάποιο ιδιαίτερο ή φροντιστήριο!Τι μου προτείνετε?



για μενα εκθεση και αρχαια....τα λατινικα απλα ειναι αθλια και γελοια....εγω στην τριτη τα πρωτοανοιξα και εγραψα 20....θεμα διαβασματος και καθηγητη....ριξε οσο διαβασμα μπορεις στην εκθεση τωρα στην δευτερα γιατι στην τριτη ουτε να πεις την λεξη εκθεση δεν θα προλαβαινεις...θα σε τρεχουν κατι λογοτεχνιες και ιστοριες και εισαγωγες στα αρχαια...αααα και αρχαια αν κανεις ιδιαιτερο φροντισε να τελειωσεις γραμματικη και συντακτικο.....στην τριτη απλα επαναληψη θα κανεις.....ετσι περασα νομικη....δυσκολο αλλα αποτελεσματικο....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
για μενα εκθεση και αρχαια....τα λατινικα απλα ειναι αθλια και γελοια....εγω στην τριτη τα πρωτοανοιξα και εγραψα 20....θεμα διαβασματος και καθηγητη....ριξε οσο διαβασμα μπορεις στην εκθεση τωρα στην δευτερα γιατι στην τριτη ουτε να πεις την λεξη εκθεση δεν θα προλαβαινεις...θα σε τρεχουν κατι λογοτεχνιες και ιστοριες και εισαγωγες στα αρχαια...αααα και αρχαια αν κανεις ιδιαιτερο φροντισε να τελειωσεις γραμματικη και συντακτικο.....στην τριτη απλα επαναληψη θα κανεις.....ετσι περασα νομικη....δυσκολο αλλα αποτελεσματικο....:no1:

Αυτο το "εγω δεν εκανα φροντιστηριο στη Β Λυκειου και εγραψα 20 στην Γ, τα λατινικα ειναι αθλοια και γελοια" δε σημαινει οτι αντιπροσωπευει ολους τους μαθητες της Γ'Θεωρητικης της Ελλαδας ;) Ο καθενας τα αντιμετωπιζει αλλιως

Αλλο για ενα μαθητη του 20 πχ και αλλο για εναν μαθητη του 13, χωρις να ξερω τι βαθμο βγαζει η κοπελα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αυτο το "εγω δεν εκανα φροντιστηριο στη Β Λυκειου και εγραψα 20 στην Γ, τα λατινικα ειναι αθλοια και γελοια" δε σημαινει οτι αντιπροσωπευει ολους τους μαθητες της Γ'Θεωρητικης της Ελλαδας ;) Ο καθενας τα αντιμετωπιζει αλλιως

Αλλο για ενα μαθητη του 20 πχ και αλλο για εναν μαθητη του 13, χωρις να ξερω τι βαθμο βγαζει η κοπελα ;)
Εκτός αυτού, πάντα έχουμε μια τάση να υπεραπλουστεύουμε τα πράγματα και να είμεθα και ολίγον τι... φαφλατάδες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Παιδιά όλοι λένε είναι απαραίτητο σε αυτά τα μαθήματα στη Β,είναι απαραίτητο στη Γ.Με ποια βάση είναι απαραίτητο;Τόσα άτομα πετυχαίνουν στις Πανελλήνιες χωρίς να κάνουν τα ''αναγκαία'' της Β Λυκείου ή ακόμα καλύτερα χωρίς να κάνουν τα ''υπεραναγκαία'' της Γ.Δε θα πρέπε να στηριχθούμε στην αναγκαιότητα των φροντιστηρίων αλλά στην αναγκαιότητα προσωπικής δουλειάς.

Επίσης,το τόπικ αναφέρεται σε όλων των ειδών τους μαθητές.Δεν μιλάμε αποκλειστικά ούτε για τα 20αρια ούτε για τα 10αρια.Πρέπει,λοιπόν, να σκεφτούμε σοβαρά την αναγκή ατομικού διαβάσματος και μετά την ανάγκη φροντιστηριακής υποστήριξης,όχι το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Για το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα μιλαμε (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Έχουμε κατανοήσει όλοι ότι το ελληνικό σύστημα μπάζει από πολλές μεριές.Αλλά όπως ο χ μαθητής τα κατάφερε μόνος του,όπως το κατάφεραν και ο ψ και ο β έτσι μπορώ κι εγώ κι εσύ.Είναι επιλογή μου τώρα αν θα πάω φροντιστήριο ή όχι.Αλλά η αναγκαιότητα που θέτετε είναι εντελώς υποκειμενική και πλασματική.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι εκτός της υποτίμησης της ελληνικής παιδείας από μέρος όλων,της οποίας υποτίμησης τα ερείσματα φανερώνονται καθημερινά,υποτιμούμε και τον ίδιο μας τον εαυτό.Δε δίνουμε καν την ευκαιρία να δοκιμάσουμε τις δυνάμεις μας και να προσπαθήσουμε λίγο παραπάνω.Δεν εννοώ βεβαίως ότι προσπαθούμε λίγο ως μαθητές.Αν μη τι άλλο αν πίστευα κάτι τέτοιο.Αλλά η όποια κάποια αναγκαιότητα των φροντιστηρίων μετατράπηκε σε συνήθεια,την οποία όσο εμείς ενισχύουμε τόσο πιο επιτακτική φαντάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αν πας Γ'Λυκειου, θα δεις ποσο επιτακτικη ειναι, και δεν φανταζει απλως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
λοιπον ακουστε τη γνωμη μου...θεωρω οτι το φροντιστηριο δε μπορει να προσφερει σε θεματα μαθηματος τιποτα παραπανω απ το δικο μου το σχολειο...αλλα
1)Οι καταληψεις μας πανε πολυ πισω στην υλη και χανεται πολυτιμος χρονος ενω στο φροντ συνεχιζουμε ακαθεκτοι και
2)Γραφουμε πιο συχνα διαγωνισματα σε στυλ πανελληνιων κι αυτο βοηθαει πολυ να εξοικειωθουμε...

αυτα απο μενα...

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

powerman

Νεοφερμένος

Ο powerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θα προτεινα εκθεση και αγνωστο με την προυποθεση να παρεις ενα καλο βοηθημα στα λατινικα και στα αρχαια και να τα ξεσκονισεις.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top