Σας αρέσει η Χημεία;

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ποια είναι η άποψη σας για την φετινή Χημεία; Σας αρέσει; Σας φαίνεται εύκολη ή δύσκολη; Μέχρι που έχετε φτάσει; :xixi: Εγώ έχω φτάσει μέχρι το πυρίτιο (SiO2) και συγκριτικά με την Χημεία της β΄ γυμνασίου η φετινή μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα. :up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifi 95

Νεοφερμένος

Η Ιφιγενεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ναι τρελενομαι για χυμεια ειναι η καλυτερη μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ενδιαφέρον μάθημα, άχρηστος καθηγητής..:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ενδιαφέρον μάθημα, άχρηστος καθηγητής..:down:
ναι τρελενομαι για χυμεια ειναι η καλυτερη μου :D
Σε ποιό κεφάλαιο είστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
2.8 Άτομα και μόρια, μόνο που πάω Β Γυμνασίου ντίαρ jimmy$$$.:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμένα η χημεία του γυμνασίου μου φαινόταν πάρα πολύ βαρετή.. :P

Φέτος είναι πολύ τέλεια..Έχουμε διαλύματα, ηλεκτρονιακή δομή, περιοδικός πίνακας, χημικοί δεσμοί, γενική ονοματολογία χημικών ενώσεων, οξέα, βάσεις, άλατα, οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις, μεταθετικές αντιδράσεις, στοιχειομετρία (μέχρι και ένα κεφάλαιο πυρηνικής χημείας) και δε συμμαζεύεται :D
ΤΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
2.8 Άτομα και μόρια, μόνο που πάω Β Γυμνασίου ντίαρ jimmy$$$.:]
Ουπς sorry δεν το είδα :thanks:
-----------------------------------------
Εμένα η χημεία του γυμνασίου μου φαινόταν πάρα πολύ βαρετή.. :P

Φέτος είναι πολύ τέλεια..Έχουμε διαλύματα, ηλεκτρονιακή δομή, περιοδικός πίνακας, χημικοί δεσμοί, γενική ονοματολογία χημικών ενώσεων, οξέα, βάσεις, άλατα, οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις, μεταθετικές αντιδράσεις, στοιχειομετρία (μέχρι και ένα κεφάλαιο πυρηνικής χημείας) και δε συμμαζεύεται :D
ΤΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ!!
Μερικά κεφάλαια από αυτό το κατεβατό(:P) που ανέφερες τα κάνουμε και εμείς φέτος, αλλά σε απλουστευμένη μορφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Σε πάρα πολύ απλούστερη μορφή :p...

Του χρόνου θα τον ξεκοκκαλήσετε τον Περιοδικό Πίνακα (ηλεκτροθετικότητα, ηλεκτραρνητικότητα, ομάδες, περίοδοι, ατομική ακτίνα, μεταλλικός και αμμεταλικός χαρακτήρας) :lol:..
Επίσης θα μάθετε να φτιάχνετε ενώσεις:p..'Ολα τα καλά :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σε πάρα πολύ απλούστερη μορφή :p...

Του χρόνου θα τον ξεκοκκαλήσετε τον Περιοδικό Πίνακα (ηλεκτροθετικότητα, ηλεκτραρνητικότητα, ομάδες, περίοδοι, ατομική ακτίνα, μεταλλικός και αμμεταλικός χαρακτήρας) :lol:..
Επίσης θα μάθετε να φτιάχνετε ενώσεις:p..'Ολα τα καλά :p
:!::sick::s:wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αν και πέρυσι, όπως και φέτος, ήμουν πολύ καλή στη χημεία δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα!:hmm:
Μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή που γράφαμε διαγώνισμα στον περιοδικό πίνακα και τα αλκάλια κι εγώ αποφάσισα να μείνω μέσα Τσικνοπέμπτη για να διαβάσω. Εκείνη τη μέρα την είδα διαφορετικά την όλη κατάσταση με τη χημεία!:D
Έτσι εδώ και δύο βδομάδες και κάτι μπορώ να πω πως μου αρέσει πολύ η χημεία!:niki:
(Περιττό να πω ότι στο διαγώνισμα έγραψα 20! :yeah:και έτριβα τα ματάκια μου γιατί πάντα μου ξέφευγε κάποια λεπτομέρεια και ποτέ δεν είχα γράψει 20, ειδικά με θαυμαστικό!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
εμένα κ πέρσυ κ φέτος μου αρέσει πολύ η χημεία.είναι απ τα αγαπημένα μου μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μέχρι τώρα δεν είχα καταλάβει πόσο ωραία είναι!:D
Αλλά τώρα πια έχει ενταχθεί στο τετράπτυχο των αγαπημένων μου μαθημάτων (μαθηματικά-φυσική-βιολογία-χημεία)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Η Χημεία, η Φυσική, τα Μαθηματικά και τα Αρχαία είναι λατρεμένα μαθήματα.
:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ωραία είναι, δε λέω, αλλά η χημεία της Β' έχει πολλή θεωρία...και σχεδόν τίποτα στην πράξη. Εκτός αν το να βρίσκεις αναλογίες χημικών στοιχείων σε χημικές ενώσεις ή τον ατομικό-μαζικό αριθμό ενός αρνητικά φορτισμένου ατόμου θεωρείται 'χημεία στην πράξη', γιατί κατά 90% είναι μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
μην νομίζεις και στα μεγαλύτερα επίπεδα μαθηματικά θέλει(βλ στοιχειομετρία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ΠΟΛΥ.

Σκεφτείτε ότι κοιμάμαι με το βιβλίο πάνω στο κρεβάτι, δίπλα στο κεφάλι μου και το περασμένο σαββατοκύριακο έκατσα και έμαθα τα 111 χημικά στοιχεία και τα σύμβολά τους, από τον πίνακα στην τελευταία σελίδα.:inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Η Χημεία, η Φυσική, τα Μαθηματικά και τα Αρχαία είναι λατρεμένα μαθήματα.
:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

Πως τα συνδιάζεις τα μαθηματικά με τα αρχαία δεν μπορώ να καταλάβω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Φθονώ όσους αγαπούν τα μαθηματικά. Εγώ τα σιχαίνομαι και θέλω να γίνω φυσικοχημικός -τα 'πιασα τα λεφτά μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πως τα συνδιάζεις τα μαθηματικά με τα αρχαία δεν μπορώ να καταλάβω :P

Μα δεν τα συνδυάζω. Απλούστατα τα συγκαταλέγω στα αγαπημένα μου μαθήματα. Η αγάπη μου για τη Φυσική και τη Χημεία δεν προέρχεται από εκείνη που τρέφω για τα Μαθηματικά και αντίστοιχα τα προαναφερόμενα μαθήματα δεν αναιρούν την προτίμησή μου και σε ένα άλλο, όπως τα Αρχαία. Άλλωστε οι προτιμήσεις μας δεν προδικάζονται από τάσεις που έχουμε προς άλλα, εντελώς διαφορετικά μαθήματα.:):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μα η Φυσική και η Χημεία είναι στη ουσία μαθηματικά...ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος τους προϋποθέτει τη χρήση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top